„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Artur Kryczka
Wykonywanie
rusztowań
do
robót
budowlanych
712[04].Z1/2.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Jarosław Proć
mgr inż. Zbigniew Romik
Konsultacja:
mgr inż. Barbara Olech
Korekta:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[04].Z1/2.03
,,Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych’’, zawartej w modułowym programie
nauczania dla zawodu monter konstrukcji budowlanych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
9
5.1. Montaż i demontaż rusztowań stojakowych z rur stalowych
9
5.1.1. Ćwiczenia
9
5.2. Montaż i demontaż rusztowań ramowych, przejezdnych oraz wieżowych
12
5.2.1. Ćwiczenia
12
5.3. Rusztowania, pomosty i drabiny do robót montażowych
14
5.3.1. Ćwiczenia
14
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
16
7. Literatura
30
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,, Wykonywanie rusztowań do robót
budowlanych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w zawodzie
monter konstrukcji budowlanych 712[04].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktację zadań ,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
712[04].Z1/2.03
Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych
712[04].Z2
Technologia montażu konstrukcji żelbetowych
712[04].Z1/2.01
Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych
712[04].Z1/2.02
Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach
budowlanych
712[04].Z2.14
Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach
montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich,
betoniarskich
712[04].Z2.05
Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych
712[04].Z2.06
Montaż budynków w technologii wielkopłytowej
712[04].Z2.07
Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowejj
712[04].Z2.08
Wykonywanie zbiorników i silosów
712[04].Z2.09
Montaż ścian oporowych
712[04].Z2.04
Montaż budynków halowych
712[04].Z2.11
Prowadzenie prac montażowych zimą
712[04].Z1/2.12
Rozliczanie robót montażowych
712[04].Z2.10
Montaż słupów elektroenergetycznych
712[04].Z2.13
Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji
żelbetowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji tej jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
stosować terminologię budowlaną,
−
odróżniać technologie wykonania budynku,
−
przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,
−
stosować procedury udzielania pierwszej pomocy,
−
rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,
−
odczytywać i interpretować rysunek budowlany,
−
posługiwać się dokumentacją budowlaną,
−
wykonywać przedmiary i obmiary robót,
−
wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,
−
organizować stanowisko składowania i magazynowania,
−
transportować materiały budowlane,
−
dobierać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do realizacji zadań,
−
dobierać i zastosować materiały pomiarowe,
−
stosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,
−
gospodarować odpadami,
−
porozumiewać się z przełożonymi i współpracownikami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
−
rozróżnić rusztowania do robót budowlanych,
−
dobrać narzędzia i sprzęt do montażu rusztowań,
−
zmontować rusztowania gniazdowe,
−
zmontować rusztowania wspornikowe,
−
zmontować rusztowania stojakowe,
−
zmontować rusztowania wiszące,
−
zmontować rusztowania rurowe,
−
zastosować zabezpieczenia do pracy na wysokości,
−
wykonać demontaż rusztowań,
−
składować rusztowania,
−
zastosować zasady bhp przy montażu rusztowań,
−
wykorzystać dokumentację techniczną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł:
Technologia montażu konstrukcji żelbetowych
712[04].Z2
Jednostka modułowa:
Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych
712[04].Z1/2.03
Temat: Zasady montażu rusztowania z rur stalowych.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania elementów rusztowania z rur
stalowych oraz określania kolejności ich montażu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
wymienić elementy rusztowania z rur stalowych,
−
określić funkcje poszczególnych elementów,
−
określić kolejność montażu rusztowania z rur stalowych.
Metody nauczania:
−
pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
zespołowa.
Czas:
90 min.
Środki dydaktyczne:
−
plansze,
−
modele.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
−
charakterystyka elementów rusztowania z rur stalowych,
−
określenie funkcji poszczególnych elementów,
−
określenie kolejności montażu rusztowania z rur stalowych
Faza kończąca
4. Uporządkowanie klasopracowni.
Praca domowa.
Sporządź zestawienie tabelaryczne złączy rusztowania z rur stalowych z podaniem opisu
i przeznaczenia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł:
Technologia montażu konstrukcji żelbetowych
712[04].Z2
Jednostka modułowa:
Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych
712[04].Z1/2.03
Temat: Wykonanie montażu rusztowania z rur stalowych.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania montażu rusztowania z rur
stalowych
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
ocenić stan techniczny elementów rusztowania przed montażem,
−
wykonać montaż rusztowania z rur stalowych,
−
sprawdzić poprawność montażu elementów rusztowania.
Metody nauczania:
−
ćwiczenie praktyczne,
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach.
Czas:
135min.
Środki dydaktyczne:
−
elementy rusztowania z rur stalowych,
– zestaw narzędzi pomiarowych,
– zestaw narzędzi pomocniczych,
– materiały pomocnicze.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
−
przypomnienie o zasadach bezpiecznej pracy,
−
rozdanie tematów ćwiczeń,
−
uczniowie organizują stanowisko robocze,
−
uczniowie wykonują montaż rusztowania.
4. Nauczyciel na bieżąco kontroluje pracę uczniów.
5. Każda grupa prezentuje wykonane ćwiczenie.
Faza kończąca
6. Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa.
Przygotować informacje na temat rusztowań typu ,,Warszawa’’.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
5. ĆWICZENIA
5.1. Montaż i demontaż rusztowań stojakowych z rur stalowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj wyprowadzenie stopek z założonymi ryglami rusztowania z rur stalowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać elementy rusztowania,
2) przygotować miejsce w którym zostanie ustawione rusztowanie,
3) ustawić stopki zaczynając od najwyższego poziomu,
4) ustawić stojaki,
5) założyć rygle,
6) wypoziomować ustawione elementy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
elementy rusztowania z rur stalowych,
– zestaw narzędzi pomiarowych,
– zestaw narzędzi pomocniczych,
– materiały pomocnicze,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj na wypoziomowanych stopkach montaż jednego segmentu rusztowania z rur
stalowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać elementy rusztowania,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
2) ustawić stojaki,
3) zamontować zastrzały poziome i pionowe,
4) ułożyć i zabezpieczyć pomost roboczy,
5) założyć podłużnice i poprzecznice,
6) sprawdzić stabilność konstrukcji,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
elementy rusztowania z rur stalowych,
– zestaw narzędzi pomiarowych,
– zestaw narzędzi pomocniczych,
– materiały pomocnicze,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj demontaż rusztowania z rur stalowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować miejsce do składowania elementów rusztowania,
2) sprawdzić stabilność konstrukcji,
3) zdemontować podłużnice i poprzecznice,
4) zdjąć pomost roboczy,
5) zdemontować zastrzały poziome i pionowe,
6) usunąć stojaki,
7) wyciągnąć rygle,
8) posprzątać teren po rusztowaniu,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
elementy rusztowania z rur stalowych,
– zestaw narzędzi pomiarowych,
– zestaw narzędzi pomocniczych,
– materiały pomocnicze,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Ćwiczenie 4
Scharakteryzuj sposoby przeglądu oraz przepisy bhp dotyczące rusztowań stojakowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) wynotować jak postępujemy podczas przeglądu rusztowań,
3) wynotować przepisy bhp,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– arkusz papieru A4,
– długopis, ołówek,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.2. Montaż i demontaż rusztowań ramowych, przejezdnych oraz
wieżowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj montaż jednego segmentu rusztowania ramowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać elementy rusztowania,
2) przygotować miejsce w którym zostanie ustawione rusztowanie,
3) ustawić podstawy,
4) nałożyć ramy,
5) zainstalować krzyżulce,
6) nałożyć podest,
7) założyć elementy zabezpieczające,
8) sprawdzić poziom podestu,
9) sprawdzić stabilność rusztowania,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
elementy rusztowania ramowego,
– zestaw narzędzi pomiarowych,
– zestaw narzędzi pomocniczych,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj montaż jednego segmentu rusztowania przejezdnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać elementy rusztowania,
2) przygotować miejsce w którym zostanie ustawione rusztowanie,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
3) zapoznać się z instrukcją montażu,
4) ustawić podstawy,
5) dokonać montażu elementów zgodnie z instrukcją,
6) sprawdzić poziom podestu,
7) sprawdzić stabilność rusztowania,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
elementy rusztowania ramowego,
– zestaw narzędzi pomiarowych,
– zestaw narzędzi pomocniczych,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj montaż rusztowania typu ,,Warszawa” na wysokość czterech segmentów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać elementy rusztowania,
2) przygotować miejsce w którym zostanie ustawione rusztowanie,
3) ustawić dwa pierwsze segmenty,
4) sprawdzić stabilność rusztowania,
5) sprawdzić pion rusztowania,
6) kontynuować montaż z jednoczesną kontrolą stabilności,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dziesięć elementów rusztowania typu ,,Warszawa”,
– zestaw narzędzi pomiarowych,
– zestaw narzędzi pomocniczych,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.3. Rusztowania, pomosty i drabiny do robót montażowych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj w miejscu wyznaczonym montaż rusztowania wspornikowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać elementy rusztowania,
2) przygotować miejsce w którym zostanie ustawione rusztowanie,
3) zamontować szkielet rusztowania,
4) nałożyć podest,
5) założyć elementy zabezpieczające,
6) założyć barierki,
7) sprawdzić poziom podestu,
8) sprawdzić stabilność konstrukcji,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko symulacyjne,
−
elementy rusztowania,
– zestaw narzędzi pomiarowych,
– zestaw narzędzi pomocniczych,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Zaproponuj rusztowania lub pomosty robocze do prac montażowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować rodzaj robót które należy wykonać,
2) wynotować rusztowania lub pomosty które można zastosować do zadanych prac,
3) wypisać inny sprzęt, który można zastosować do tych prac,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– arkusz papieru A4,
– długopis, ołówek,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST I
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,, Wykonywanie rusztowań do robót
budowlanych”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1-16 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:
-
dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry - za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry - za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu Klucz odpowiedzi
Nr
zad
Cel operacyjny
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedzi
1
Wskazać element w rusztowaniu
stojakowym z rur stalowych na którym
opieramy pomost roboczy
B
P
c
2
Określić grubość drewnianych bali
podwalinowych
C
P
c
3
Określić miejsce ustawienia stopek
stojaków
C
P
b
4
Określić maksymalny rozstaw stojaków
w rusztowaniu
C
P
d
5
Określić maksymalną wysokość
rusztowania stojakowego
C
P
c
6
Określić zasady przeglądu rusztowań
C
P
a
7
Określić wysięg daszków
zabezpieczających przejścia piesze
C
P
b
8
Wskazać ramę pionową w rusztowaniu
ramowym
B
P
a
9
Określić kolejność czynności przy
montażu rusztowań ramowych
C
P
a
10
Określić rodzaj rusztowania
C
P
d
11
Scharakteryzować konstrukcję wieży
wyciągowej
C
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
12
Określić odległości stężeń
w konstrukcjach wieżowych
C
P
b
13
Podać inną nazwę rusztowań
kolumnowych
A
P
c
14
Określić miejsce występowania skratowań
usztywniających
C
P
b
15
Określić rodzaj rusztowań przystoso-
wanych do przejmowania dużych
obciążeń
C
P
b
16
Określić rodzaj rusztowania
C
P
c
17
Scharakteryzować sposób mocowania
rusztowania wspornikowego
C
PP
b
18
Określić długość wysuwnic wystających
poza mur
C
PP
b
19
Sklasyfikować podnośniki hydrauliczne
C
PP
d
20
Rozróżnić rusztowanie wspornikowe
C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania rusztowań do robót budowlanych.
Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Zestaw zadań testowych
1. W rusztowaniu stojakowym z rur stalowych elementem na którym opieramy pomost
roboczy to:
a) stojak,
b) podłużnica,
c) poprzecznica,
d) krzyżulec.
2. Grubość drewnianych bali podwalinowych powinna wynosić minimum:
a) 30mm,
b) 40mm,
c) 50mm,
d) 60mm,
3. Montaż rusztowania stojakowego rozpoczyna się od ustawienia stopek stojaków w:
a) najniższym punkcie terenu,
b) najwyższym punkcie terenu,
c) w dowolnym punkcie terenu,
d) w ustalonym wcześniej punkcie o średniej wysokości.
4. Maksymalny rozstaw stojaków w rusztowaniu przy jego małym obciążeniu wynosi:
a) 1,00m,
b) 1,50m,
c) 2,00m,
d) 2,50m.
5. Maksymalna wysokość rusztowania stojakowego przy elementach z rur stalowych,
o grubość ścianki wynosi 4,0mm wynosi:
a) 20m,
b) 25m,
c) 30m,
d) 35m.
6. Przegląd codzienny w czasie eksploatacji rusztowania powinien być przeprowadzany
przez:
a) brygadzistę,
b) pracownika inżynieryjno - technicznego,
c) inspektora nadzoru,
d) inspektora nadzoru, majstra budowlanego i brygadzistę użytkującego rusztowanie.
7. Drogi komunikacyjne i przejścia piesze pod rusztowaniami trzeba osłonić daszkami
ochronnymi o wysięgu co najmniej:
a) 200cm od zewnętrznego rzędu stojaków,
b) 220cm od zewnętrznego rzędu stojaków,
c) 200cm od wewnętrznego rzędu stojaków,
d) 220cm od wewnętrznego rzędu stojaków.
8. Na przedstawionym rysunku rusztowania ramowego
strzałką zaznaczono:
a) ramę pionowa,
b) ramę pozioma lub element podestu,
c) usztywnienia krzyżowe,
d) podstawkę regulacyjną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
9. Kolejną czynnością po ustawieniu podstawek regulacyjnych przy montażu rusztowań
ramowych jest:
a) ułożenie ram,
b) zamocowanie krzyżulców,
c) ułożenie podestu,
d) zamocowanie barierek.
10. Na rysunku pokazano:
a) rusztowanie stojakowe,
b) rusztowanie ramowe,
c) rusztowanie typu ,,Warszawa’’,
d) rusztowanie przesuwne.
11. W konstrukcjach wież wyciągowych z rur stalowych słup jest złożony z:
a) trzech stojaków z rur stalowych, które w rzucie poziomym są ustawione w odległości
20cm od siebie, w kształcie kątownika,
b) dwóch stojaków z rur stalowych, które w rzucie poziomym są ustawione w odległości
20cm od siebie,
c) czterech stojaków z rur stalowych, które w rzucie poziomym są ustawione
w odległości 20cm od siebie, w kształcie kwadratu,
d) trzech stojaków z rur stalowych, które w rzucie poziomym są ustawione w odległości
50cm od siebie, w kształcie kątownika.
12. Stojaki w konstrukcjach wieżowych powinny być stężone poziomo co:
a) 1,0m,
b) 1,5m,
c) 2,0m,
d) 2,5m,
13. Rusztowanie kolumnowe to inaczej:
a) rusztowanie stojakowe,
b) rusztowanie ramowe,
c) rusztowanie typu ,,Warszawa’’,
d) rusztowanie przesuwne.
14. W rusztowaniu typu ,,Warszawa’’ skratowania usztywniające występują po jednym:
a) na 3 wysokości ram,
b) na 5 wysokości ram,
c) na 7 wysokości ram,
d) na 9 wysokości ram.
15. Rusztowania o konstrukcjach przystosowanych do przejmowania dużych obciążeń, to
rusztowania:
a) ramowe,
b) wieżowe,
c) wspornikowe ,
d) przesuwne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
16. Na rysunku pokazano:
a) rusztowanie stojakowe,
b) rusztowanie ramowe,
c) rusztowanie typu ,,Warszawa’’,
d) rusztowanie przesuwne.
17. Rusztowanie zawieszane na uchwytach przyspawanych do montowanej konstrukcji
nazywamy:
a) gniazdowym,
b) wspornikowym,
c) wiszącym,
d) na wysuwnicach.
18. W rusztowaniach na wysuwnicach długość wspornika zewnętrznego wysuwnicy wynosi
maksymalnie:
a) 1,00m.
b) 1,50m,
c) 2,00m,
d) 2,50m.
19. Podnośniki hydrauliczne zalicza się do:
a) rusztowań wiszących.
b) rusztowań wieżowych,
c) rusztowań ramowych,
d) rusztowań inwentarskich.
20. Na rysunku pokazano:
a) rusztowanie wspornikowe,
b) rusztowanie wiszące,
c) rusztowanie na wysuwnicach,
d) rusztowanie gniazdowe.
.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
TEST II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie rusztowań do robót
budowlanych”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1-16 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:
-
dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry - za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry - za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu Klucz odpowiedzi
Nr
zad
Cel operacyjny
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedzi
1
Wskazać element usztywniający
konstrukcję rusztowania stojakowego z
rur stalowych
B
P
d
2
Określić wysokość balustrad
C
P
d
3
Określić rozstaw zastrzałów
C
P
d
4
Określić maksymalny rozstaw stojaków
w rusztowaniu
C
P
b
5
Określić odległość instalacji odgromowej
od rusztowania stojakowego
C
P
b
6
Określić zasady przeglądu rusztowań
C
P
d
7
Nazwać element rusztowania
B
P
b
8
Określić kolejność czynności przy
montażu rusztowań ramowych
C
P
b
9
Rozpoznać pion komunikacyjny w
rusztowaniu ramowym
B
P
b
10
Określić sposób ustawienia słupów w
konstrukcji wieżowej
C
P
b
11
Określić czas kontroli wież
C
P
a
12
Określić rodzaj rusztowań
C
P
a
13
Określić minimalną szerokość podestów
C
P
c
14
Określić długość wysuwnicy
C
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
15
Określić rodzaj rusztowań
C
P
b
16
Określić długość elementów rusztowań na
wysuwnicach
C
P
b
17
Określić wymiary podestu
C
PP
a
18
Określić odległość między wysuwnicami
w rusztowaniu wiszącym
C
PP
d
19
Określić wysokość podnoszenia
mechanicznego pomostu roboczego
C
PP
c
20
Określić wymiary pomostu roboczego po
złożeniu
C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania rusztowań do robót budowlanych.
Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Zestaw zadań testowych
1. W rusztowaniu stojakowym z rur stalowych elementami mocowanymi pod skosem, które
usztywnią konstrukcję są:
a) stojaki,
b) podłużnice,
c) poprzecznice,
d) krzyżulce.
2. Wysokość poręczy z rur, zwiększających bezpieczeństwo pracy na rusztowaniu, powinna
wynosić nad poziomem pomostu roboczego:
a) 50 i 100cm,
b) 50 i 110cm,
c) 60 i 100cm,
d) 60 i 110cm.
3. Stosując zastrzały tylko w płaszczyźnie pionowej, trzeba montować je w:
a) co drugim polu,
b) co trzecim polu,
c) co czwartym polu,
d) co piątym polu .
4. Maksymalny rozstaw stojaków w rusztowaniu przy jego dużym obciążeniu wynosi:
a) 1,00m,
b) 1,50m,
c) 2,00m,
d) 2,50m
5. Odległości między instalacją odgromową na rusztowaniu stojakowym wynoszą:
a) 20m,
b) 24m,
c) 28m,
d) 32m.
6. Przegląd doraźny w czasie eksploatacji rusztowania powinien być przeprowadzany przez:
a) brygadzistę,
b) pracownika inżynieryjno - technicznego,
c) inspektora nadzoru,
d) inspektora nadzoru, majstra budowy i brygadzistę użytkującego rusztowanie.
7. Na przedstawionym rysunku rusztowania ramowego strzałką zaznaczono:
a) ramę pionowa,
b) ramę pozioma lub element podestu,
c) usztywnienia krzyżowe,
d) podstawkę regulacyjną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
8. Kolejną czynnością po montażu ram przy wykonaniu rusztowań ramowych jest:
a) ustawienie podstawek,
b) zamocowanie krzyżulców,
c) ułożenie podestu,
d) zamocowanie barierek.
9. Na rysunku pokazano:
a) rusztowanie stojakowe,
b) pion komunikacyjny w rusztowaniu ramowym,
c) rusztowanie warszawskie,
d) rusztowanie przesuwne.
10. Słupy w konstrukcjach wieżowych powinny być ustawiane na blasze grubości:
a) 5mm,
b) 10mm,
c) 15mm,
d) 20mm.
11. Przegląd wież będących w użyciu powinien odbywać się maksymalnie w odstępach:
a) co dwa tygodnie,
b) co tydzień ,
c) co miesiąc,
d) co dwa miesiące.
12. Rusztowanie, które przymocowuje się do montowanego elementu konstrukcji podczas
jego scalania na placu budowy, gdy konstrukcja znajduje się w pozycji poziomej
nazywamy:
a) gniazdowym,
b) wspornikowym,
c) wiszącym,
d) na wysuwnicach.
13. Szerokość podestu w rusztowaniu wspornikowym wynosi minimum:
a) 50cm,
b) 60cm,
c) 70cm,
d) 80cm.
14. Długość wysuwnicy, w rusztowaniu wiszącym, poza zewnętrznym licem ściany powinna
być:
a) dwa razy mniejsza od długości pozostałej na dachu,
b) taka sama jak długość pozostająca na dachu ,
c) trzy razy mniejsza od długości pozostałej na dachu,
d) dwa razy większa od długości pozostałej na dachu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
15. Na rysunku pokazano:
a) rusztowanie wspornikowe,
b) rusztowanie wiszące,
c) rusztowanie na wysuwnicach,
d) rusztowanie gniazdowe.
16. W rusztowaniach na wysuwnicach maksymalna długość części wysuniętych po
zewnętrznej stronie wynosi:
a) 1,00m,
b) 1,50m,
c) 2,00m,
d) 2,50m
.
17. Rusztowania przejezdne o wysokości 2,25÷3,75m mają wymiary podestu:
a) 1,80x0,60m,
b) 2,00x1,40m,
c) 2,00x0,60m,
d) 1,80x1,80m.
18. Rozstaw wysuwnic w rusztowaniu wiszącym powinien być większy niż:
a) 1 m,
b) 2 m,
c) 2,5 m,
d) 3 m.
19. Wysokość podnoszenia mechanicznego pomostu roboczego wynosi:
a) 15 m,
b) 20 m,
c) 35m,
d) 12m.
20. Mechaniczny pomost roboczy po złożeniu do pozycji transportowej ma zwartą
konstrukcję o wysokości:
a) 2,1m,
b) 2,0m,
c) 3,5m,
d) 10m.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem
…………………………………………
Ocena
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
7. LITERATURA
1. Kettler.K. Murarstwo cz.1 REA Warszawa 2002r.
2. Martyniak W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa 5 WSiP, Warszawa 1997 r.
3. Poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004r.
4. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 1997r.
5. Ziółko J.: Konstrukcje stalowe cz.2 WSiP, Warszawa 1995 r.
6. Katalogi firm
Wykaz literatury należy aktualizować w miarę ukazywania się nowych pozycji
wydawniczych.