background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

 

Tadeusz Kochanowski   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Stosowanie  przepisów  bhp  przy  sporządzaniu  stopów, 
wykonywaniu wyrobów walcowanych, ciągnionych, kutych 
i tłoczonych 
731[06].Z2.01 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:   
Wacław Jaworski 
Mirosław Muraszkowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
Antoni Korsak 
 
 
 
Konsultacja:  
Zenon W. Pietkiewicz 
 
 
Korekta: 

 

 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki „Stosowanie przepisów bhp przy 
sporządzaniu  stopów,  wykonywaniu  wyrobów  walcowanych,  ciągnionych,  kutych  i 
tłoczonych”  731[06].Z2.01modułowej  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu złotnik jubiler. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Zasady  kształtowania  bezpiecznych  i  higienicznych  warunków  pracy.  Pierwsza 

pomoc. Odzież robocza 

11 

   5.1.1.Ćwiczenia 

11 

5.2. Przepisy bhp przy sporządzaniu stopów i walcowaniu 

13 

          5.2.1.Ćwiczenia 

13 

5.3 . Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy ciągnieniu, kuciu  

i tłoczeniu 

15 

          5.3.1.Ćwiczenia 

15 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                                                        

18 

7. Literatura 

33 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731[06]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności  

 

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki. 

 
 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metod projektowania, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  

samodzielnej  pracy  uczniów,  do  pracy  zespołowej.  W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  
wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonym  
w punkcie 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania. 

 

W rozdziale tym podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań i osiągnięć w nauce, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcje dla nauczyciela, instrukcje dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  w module 731[06].Z2 

 „Technologia obróbki plastycznej stosowana  

w procesach złotniczo-jubilerskich”. 

 

 
 
 
 

Moduł 731[06].Z2 

Technologia obróbki plastycznej stosowana  

w procesach złotniczo- jubilerskich. 

731[06].Z2.01 

Stosowanie przepisów bhp przy sporządzaniu 

stopów, wykonywaniu wyrobów walcowanych, 

ciągnionych, kutych i tłoczonych. 

731[06].Z2.02 

Sporządzanie stopów do obróbki plastycznej. 

731[06].Z2.03 

Walcowanie blach i profili. 

731[06].Z2.04 

Ciągnienie drutu i profili. 

731[06].Z2.05 

Kucie i tłoczenie blach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

  rozpoznawać wyroby złotnicze pochodzące w różnych okresów historycznych, 

  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciw pożarowej oraz 

ochrony środowiska, 

  rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  projektować wyroby złotniczo-jubilerskie, 

  rozróżniać maszyny i narzędzia stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej, 

  stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  obróbce  i  montażu 

wykańczającym wyroby złotniczo jubilerskie,  

  montować wyroby złotnicze, 

  oprawiać kamienie jubilerskie, 

  posługiwać się mechanicznymi metodami obróbki wykańczającej, 

  zastosować chemiczne i elektrochemiczne metody obróbki wykańczającej, 

  naprawiać wyroby złotniczo-jubilerskie. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, powinieneś umieć: 

  zinterpretować przepisy bhp i ochrony ppoż. obowiązujące podczas topienia, walcowania, 

ciągnienia, kucia i tłoczenia metali, 

  określić procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

  odczytać i zinterpretować oznaczenia, znaki, instrukcje bhp i ochrony ppoż., 

  rozpoznać  zagrożenia  związane  z  wykonywaną  pracą  oraz  przeciwdziałać  

i zapobiegać zagrożeniom, 

  zastosować procedury udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym, 

  dobrać i zastosować odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej stosowanie do potrzeb, 

  zastosować  zasady  bhp,  ochrony  ppoż.  podczas  topienia,  walcowania,  ciągnienia,  kucia  

i tłoczenia metali, 

  rozróżnić czynniki stanowiące zagrożenie podczas topienia  i obróbki plastycznej. 

 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1  
 

 

 

 

 

 

 

  

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:  Technologia  obróbki  plastycznej  stosowana  w  procesach  złotniczo-  jubilerskich 
731[06].Z2  
Jednostka modułowa: 

 Stosowanie 

przepisów 

bhp 

przy 

sporządzaniu 

stopów, 

wykonywaniu wyrobów walcowanych, ciągnionych, kutych i tłoczonych  731[06].Z2.01 
 
Temat:  Opis  zagrożeń  spowodowania  wypadku  występujących  podczas  walcowania  
i sposoby zapobiegania ich powstawaniu.  
Cel  ogólny
:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  zagrożeń  występujących  
w procesie walcowania i sposoby zapobiegania ich powstawaniu 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych powinien umieć: 

  rozpoznać zagrożenia związane z walcowaniem, 

  określić sposoby zapobiegania ich powstawaniu. 

 

Metody nauczania – ucznia się:  

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 

Czas:  90 minut. 
Środki dydaktyczne: 

  przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej przy walcowaniu, 

  instrukcja obsługi walcarki. 

Przebieg  zajęć: 
1.  Podanie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie ucznia z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń analizuje przebieg procesu walcowania, 

  rozpoznaje zagrożenia występujące w procesie, 

  opisuje je, 

  analizuje przyczyny, z jakich mogą powstawać, 

  nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania, 

  uczeń określa sposoby zapobiegania powstawaniu zagrożeń, 

  opisuje je. 

6.   Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.   Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.  Uczeń prezentuje efekt pracy. 
9.  Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Dobierz odzież roboczą i środki ochrony osobistej niezbędne w procesie walcowania. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych  umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:  Technologia  obróbki  plastycznej  stosowana  w  procesach  złotniczo-jubilerskich 
731[06].Z2  
Jednostka modułowa: 

 Stosowanie 

przepisów 

bhp 

przy 

sporządzaniu 

stopów, 

wykonywaniu wyrobów walcowanych, ciągnionych, kutych i tłoczonych  731[06].Z2.01 
 
Temat:  Dobieranie  odzieży  roboczej  i  środków  ochrony  osobistej  niezbędnych  
w procesie topienia.
 
Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  doboru  i  zastosowania  odzieży  ochronnej  oraz 
sprzętu ochrony osobistej w procesie topienia. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  dobrać odzież ochronną, 

  dobrać środki ochrony osobistej, 

  zastosować odzież ochronną, 

  zastosować środki ochrony osobistej. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

  grupowa. 

 
Czas:   
90minut 
Środki dydaktyczne: 

  przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej przy topieniu, 

  odzież ochronna, 

  sprzęt ochrony osobistej. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Podanie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczniowie analizują proces topienia, 

  określają  wymogi  jakim  powinna  odpowiadać  odzież  robocza  i  środki  ochrony 

 

osobistej, 

  dobierają odpowiednią odzież i środki ochrony osobistej, 

  nauczyciel sprawdza poprawność dokonanego wyboru, 

  uczniowie stosują odzież ochronną i środki ochrony osobistej. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.  Uczeń prezentuje efekt pracy. 
9.   Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Opisz zagrożenia spowodowania wypadku występujące w procesie topienia. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.Zasady kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków 

pracy. Pierwsza pomoc. Odzież robocza 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Opisz i zademonstruj sposób udzielania pierwszej pomocy porażonemu prądem. 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonywania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 
Uczeń powinien: 

1)  odizolować poszkodowanego od dopływu prądu, 
2)  sprawdzić, czy poszkodowany jest przytomny, oddycha, czy akcja serca jest prawidłowa,  
3)  w przypadku zaobserwowania  braku akcji  serca,  oddechu- należy natychmiast rozpocząć 

sztuczne oddychanie; nie należy go przerywać do przybycia lekarza lub odzyskania przez 
poszkodowanego przytomności, 

4)  oparzenia,  które  mogą  wystąpić  w  miejscu  zetknięcia  skóry  z  przewodnikiem,  należy 

opatrzyć jak przy oparzeniach termicznych, 

5)  równolegle  do  udzielania  poszkodowanemu  pierwszej  pomocy  należy  zawiadomić 

pogotowie ratunkowe, 

6)  w  przypadku  odzyskania  przez  chorego  przytomności  należy  ułożyć  go  w  pozycji 

bezpiecznej. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

  apteczka wyposażona w artykuły niezbędne do udzielania pierwszej pomocy. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Opisz i zademonstruj sposób tamowania krwotoku zewnętrznego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji    ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  ustalić  czy  krwotok  występuje  z  powodu  uszkodzenia  żyły  czy  tętnicy  (rozpoznać  po 

kolorze i tempie krwawienia), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

2)  w przypadku krwotoku żylnego założyć na ranę opatrunek uciskowy, 
3)  w  przypadku  krwotoku  tętniczego  założyć  opaskę  uciskową,  dokładnie  zanotować  czas 

założenia, 

4)  opaskę  uciskową  można  stosować  maksymalnie  przez  2  godziny,  przekroczenie  tego 

czasu grozi martwicą, 

5)  dostarczyć poszkodowanego do lekarza  lub zawiadomić pogotowie. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  apteczka wyposażona w artykuły niezbędne do udzielania pierwszej pomocy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Przepisy bhp przy sporządzaniu stopów i walcowaniu 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Opisz jakie zagrożenia występują przy wykonywaniu procesu topnienia. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego   zakres  

 i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować przebieg procesu topienia, 
2)  określić zagrożenia występujące w tym procesie, 
3)  opisać je, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniami,  

  tekst przewodni. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy podczas topienia, 

 

notatnik i przybory do pisania. 

 
 Ćwiczenie 2 
 

Opisz jakie zagrożenia występują w procesie walcowania. 

 
      Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z bezpieczeństwem pracy. 
        
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
       Uczeń powinien: 
1)  przeanalizować przebieg procesu walcowania, 
2)  określić zagrożenia występujące w tym procesie, 
3)  opisać je, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

 Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

    pokaz z objaśnieniem, 

   tekst przewodni. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy przy walcowaniu, 

 

notatnik i przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Ćwiczenie 3 
 

Przeanalizuj instrukcję obsługi pieca indukcyjnego. 

 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego         

zakres i techniki wykonania, zapoznać uczniów z bezpieczeństwem pracy. 
        
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
      Uczeń powinien: 
1)  zapoznać się z instrukcją obsługi pieca, 
2)  przeanalizować treść instrukcji, 
3)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

   pokaz z objaśnieniem,  

   tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

  instrukcja obsługi pieca indukcyjnego. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Przeanalizuj instrukcję obsługi walcarki mechanicznej. 

 
      Wskazówki do realizacji: 

    Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z bezpieczeństwem pracy. 
        
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
      Uczeń powinien: 
1)  zapoznać się z instrukcją obsługi walcarki mechanicznej, 
2)  przeanalizować treść instrukcji, 
3)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

  tekst przewodni. 

 
Środki dydaktyczne: 

  instrukcja obsługi walcarki mechanicznej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  ciągnieniu, 

kuciu i tłoczeniu 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Opisz jakie zagrożenia występujące w procesie ciągnienia. 

 
Wskazówki do realizacji 

 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

 i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować przebieg procesu ciągnienia, 
2)  określić zagrożenia występujące w tym procesie, 
3)  opisać je, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniami,  

  tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy przy ciągnieniu, 

 

notatnik i przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Opisz jakie zagrożenia występują w procesie kucia i tłoczenia. 

 
      Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem  do  realizacji ćwiczenia  nauczyciel powinien  omówić  jego    zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z bezpieczeństwem pracy. 
        
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
       Uczeń powinien: 
1)  przeanalizować przebieg procesu kucia i tłoczenia, 
2)  określić zagrożenia występujące w tym procesie, 
3)  opisać je, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

 Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

   pokaz z objaśnieniem, 

   tekst przewodni. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Środki dydaktyczne: 

  instrukcja bezpieczeństwa higieny pracy przy kuciu i tłoczeniu, 

  notatnik i przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Przeanalizuj instrukcję obsługi ciągarki łańcuchowej z napędem elektrycznym. 

 
       Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z bezpieczeństwem pracy. 
        
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
       Uczeń powinien: 
1)  zapoznać się z instrukcją obsługi ciągarki łańcuchowej z napędem elektrycznym, 
2)  przeanalizować treść instrukcji, 
3)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

   pokaz z objaśnieniem, 

   tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja obsługi ciągarki łańcuchowej z napędem elektrycznym. 

 
Ćwiczenie 4 

Przeanalizuj instrukcję obsługi prasy hydraulicznej. 

 
      Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego    zakres  

i   techniki wykonania, zapoznać uczniów z bezpieczeństwem pracy. 
        
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
      Uczeń powinien: 
1)  zapoznać się z instrukcją obsługi prasy hydraulicznej, 
2)  przeanalizować treść instrukcji, 
3)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

   pokaz z objaśnieniem, 

   tekst przewodni. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja obsługi prasy hydraulicznej. 

 
Ćwiczenie 5 
 

Przeanalizuj instrukcję obsługi prasy balansowej. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

 

Wskazówki do realizacji: 

     Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

 i techniki wykonania, zapoznać uczniów z bezpieczeństwem pracy. 
        
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
       Uczeń powinien: 
1)  zapoznać się z instrukcją obsługi prasy balansowej, 
2)  przeanalizować treść instrukcji, 
3)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
 Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

    pokaz z objaśnieniem, 

    tekst przewodni. 

 
Środki dydaktyczne: 

   instrukcja obsługi prasy balansowej. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1  

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

Stosowanie  przepisów  bhp  przy 

sporządzaniu  stopów,  wykonywaniu  wyrobów  walcowanych,  ciągnionych,  kutych  
i tłoczonych

„ 

 
Test składa się z 20 zadań: 

  zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań 

  uczeń  otrzyma 

następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego,

 

 

Plan Testu 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 

Cel operacyjny 

K

a

te

go

ria

 

ce

lu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić  nazwę  szkolenia 
obejmującego 

instruktaż 

przed  przystąpieniem  do 
procesu  technologicznego, 
prowadzony  na  stanowisku 
pracy. 

2. 

Określić,  jaka  czynność  nie 
leży  w  zakresie  „pierwszej 
pomocy” 

3. 

Określić, 

temperaturę, 

powyżej  której  nie  należy 
nagrzewać butli gazowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

4. 

Wymienić  czynniki,  które 
mogą 

być 

przyczyną 

wypadku  podczas  procesu 
topienia. 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli  wymienił  5 
czynników. 

5. 

Określić  materiał  odzieży 
roboczej 

używanej 

trakcie 

topienia 

metali 

palnikiem. 

…ze skóry… 

6. 

Określić  specyfikę  ubrania 
roboczego 

używanego 

podczas walcowania. 

…przylegające…uniemożliwić…ruchome… 

7. 

Określić,  w  jaki  sposób 
prawidłowo 

umiejscawia 

się walcarkę. 

8. 

Wskazać 

prawidłowe 

umiejscowienie  wyłącznika 
walcarki. 

9. 

Określić  jak  sprawdza  się 
stan  powierzchni  materiału 
ciągnionego. 

10. 

Wskazać, 

jaką 

funkcję 

pełnią  okulary  w  czasie 
ciągnienia. 

11. 

Wymienić,  jakie  są  skutki 
nieprzestrzegania 

zasad 

BHP podczas ciągnienia. 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli  wymienił  6 
czynników. 

12. 

Określić,  jaki  jest  sposób 
zabezpieczania  włącznika 
nożnego walcarki. 

13. 

Określić,  kiedy  możemy 
zmieniać 

położenie 

matrycy. 

14. 

Określić  zasadę  stosowaną 
po 

uruchomieniu 

koła 

zamachowego. 

…nie wolno… 

15. 

Opisać,  jakie  czynności 
należy 

wykonać 

przypadku 

wystąpienia 

krwotoku zewnętrznego. 

PP  Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli  prawidłowo 

opisał  sposób  udzielenia  pierwszej  pomocy 
w przypadku wystąpienia krwotoku. 

16. 

Opisać, 

jakie 

wymogi 

bezpieczeństwa 

musi 

spełniać 

stanowisko 

do 

topienia. 

PP  Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli  prawidłowo 

wymienił wymogi stanowiska. 

17. 

Zredagować 

instrukcję 

stanowiskową 

obsługi 

walcarki elektrycznej. 

PP  Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli  poprawnie 

zredagował instrukcję stanowiskową obsługi 
walcarki elektrycznej 

18. 

Opisać, 

jakie 

wymogi 

bezpieczeństwa 

musi 

spełnić 

stanowisko 

do 

ciągnienia drutu. 

PP  Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli  prawidłowo 

opisał wymogi bezpieczeństwa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

19. 

Opisać, 

jakie 

wymogi 

bezpieczeństwa 

musi 

spełniać 

stanowisko 

do 

kucia. 

PP  Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli  prawidłowo 

opisał stanowisko. 
 

20. 

Opisać  zakres  wiadomości 
obejmujący  szkolenie  BHP 
przed tłoczeniem na prasie. 

PP  Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli  prawidłowo 

opisał zakres wiadomości. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących walcowania blach i profili. 
5.  Zadania:  1,  2,  3,  7,  8,  9,  10,  13,  14  to  zadania  wyboru  wielokrotnego  i  tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa; zadania 5, 12, są to zadania z luką, w zadaniach 4, 6, 11, 15, 
16, 17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

  w  zadania  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

  w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

  w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1 – 14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny.  

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Umiejętność  natychmiastowego  unieruchomienia  maszyny  w  przypadku  awarii 

nabędziemy podczas szkolenia: 
a)  podstawowego, 
b)  wstępnego, 
c)  przeciwpożarowego, 
d)  okresowego. 
 

2.  Zespół objawów chorobowych powstałych w wyniku przenikania do organizmu substancji 

szkodliwych poprzez przewód pokarmowy, oddechowy lub skórę to: 
a)  poparzenie, 
b)  porażenie, 
c)  zatrucie, 
d)  krwotok. 
 

3.  W czasie topienia palnikiem używamy okularów: 

a)  o ciemnych szkłach, 
b)  przezroczystych, 
c)  powiększających, 
d)  pomniejszających. 
 

4.  Opisz, jakie skutki może spowodować nieprzestrzeganie przepisów bhp w czasie topienia? 
 
5.  Przewody  butli gazowych powinny być zabezpieczone ……………. …………….  i mieć 

długość zapewniającą ………… ruchów. 

 
6.  Jakie czynniki mogą spowodować wypadek podczas procesu walcowania? 
 
7.  Stan powierzchni walcowanego materiału sprawdzamy: 

a)  przeciągając ręką po powierzchni, 
b)  oglądając powierzchnię, 
c)  mierząc suwmiarką, 
d)  wyżarzając. 

 
8.  Zbyt duży nacisk walców na materiał walcowany w walcarce ręcznej może spowodować: 

a)  uszkodzenie walców, 
b)  przeciążenie organizmu, 
c)  wciągnięcie odzieży roboczej między elementy maszyny, 
d)  uszkodzenie wlewka. 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

9.  Położenie ciągadła w ciągarce możemy poprawiać: 

a)  w czasie ciągnienia wstępnego, 
b)  w każdym momencie procesu, 
c)  tylko po wyłączeni napędu, 
d)  tylko przy ciągnieniu profili. 
 

10. Wyłącznik ciągarki powinien znajdować się w: 

a)  promieniu około 2 metrów od urządzenia, 
b)  w zasięgu ręki osoby pracującej, 
c)  w szafce sterowniczej, 
d)  w dowolnym miejscu pracowni. 
 

11. Jakie czynniki mogą spowodować zagrożenie wypadkowe w procesie ciągnienia? 
 
12. W czasie pracy prasy w strefie roboczej ………………ręce osoby wykonującej tłoczenie. 
 
13. Przed przystąpieniem do kucia ręcznego należy: 

a)  umocować drut w cęgach, 
b)  zamknąć obudowę prasy, 
c)  sprawdzić prawidłowość połączeń elektrycznych, 
d)  sprawdzić stan osadzenia młotka. 
 

14. Prasę balansową należy ustawić tak, aby koło zamachowe podczas pracy: 

a)  dotykało jednej ściany, 
b)  nie dotykało ścian ani innych urządzeń, 
c)  umożliwiało zatrzymanie go w każdej chwili, 
d)  umożliwiało wyłączenie napięcia. 
 

15. Opisz,  w  jaki  sposób  należy  udzielić  pierwszej  pomocy  w  przypadku  wystąpienia 

porażenia prądem. 

 
16. Zredaguj  krótką  instrukcję  stanowiskową  dotyczącą  obsługi  pieca  indukcyjnego  do 

topienia. 

 
17. Opisz,  wymogi  bezpieczeństwa,  jakie  musi  spełniać  prawidłowo  przygotowane 

stanowisko do walcowania. 

 
18. Zredaguj krótką instrukcję stanowiskową dotyczącą obsługi prasy hydraulicznej. 
 
19. Opisz, jakie wymogi bezpieczeństwa musi spełniać prawidłowo przygotowane stanowisko 

do tłoczenia na prasie. 

 
20. Opisz,  jaki  zakres  wiadomości  powinno  obejmować  szkolenie  bhp  przed  ciągnieniem 

drutu i profili. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Stosowanie  przepisów  bhp  przy  sporządzaniu  stopów,  wykonywaniu 
wyrobów walcowanych, ciągnionych, kutych i tłoczonych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

 

12 

 

13 

 

14 

 

 

 

 

 

15 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

16 

 

 

 

 

 

17 

 

 

 

 

 

18 

 

 

 

 

 

19 

 

 

 

 

 

20 

 

 

 

  

 

Razem: 

 

 

 

 
 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej
    „Stosowanie  przepisów  bhp 
przy  sporządzaniu  stopów,  wykonywaniu  wyrobów  walcowanych, 
ciągnionych, kutych i tłoczonych” 
 

Test składa się z 20 zadań:  

  zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań 

  uczeń  otrzyma 

następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego,

 

 

Plan Testu 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 

Cel operacyjny 

K

a

te

go

ria

 

ce

lu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić  szkolenie,  podczas  którego 
nabywa 

się 

umiejętności 

natychmiastowego 

wyłączenia 

maszyny. 

2. 

Określić 

zespół 

objawów 

chorobowych  powstałych  w  wyniku 
przedostania 

się 

do 

organizmu 

substancji 

szkodliwych 

poprzez 

przewód 

pokarmowy, 

drogi 

oddechowe lub skórę. 

3. 

Określić  rodzaj  okularów  używanych 
do topienia.  

4. 

Wymienić  skutki  nieprzestrzegania 
przepisów bhp podczas topienia. 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił 5 skutków. 

5. 

Określić  sposób  zabezpieczania  butli 
gazowych. 

…oponkami 
zabezpieczającymi…swobodę… 

6. 

Wymienić 

czynniki 

mogące 

spowodować 

wypadek 

podczas 

walcowania. 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił 5 czynników. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

7. 

Określić 

sposób 

prawidłowego 

sprawdzania 

stanu 

powierzchni 

walcowanego materiału. 

8. 

Wskazać możliwy skutek zbyt dużego 
nacisku 

walców 

na 

materiał 

walcowany w walcarce ręcznej. 

9. 

Określić,  kiedy  można  poprawiać 
położenie ciągadła w ciągarce. 

10.  Wskazać  gdzie  powinien  znajdować 

się wyłącznik ciągarki. 

11.  Wymienić 

czynniki 

mogące 

spowodować  zagrożenie  wypadkowe 
podczas procesu ciągnienia. 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
wymienił 6 czynników. 

12.  Określić 

zasadę 

bezpieczeństwa 

stosowaną w procesie tłoczenia. 

…nie mogą się znajdować…. 

13.  Określić 

czynność,  którą  należy 

wykonać  przed  przystąpieniem  do 
kucia ręcznego. 

14.  Określić 

zasadę 

bezpieczeństwa 

stosowaną  po  uruchomieniu  koła 
zamachowego. 

15.  Opisać, 

jakie 

czynności 

należy 

wykonać  w  przypadku  porażenia 
prądem. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo 

opisał 

sposób 

udzielenia  pierwszej  pomocy  w 
przypadku porażenia prądem. 

16.  Zredagować 

krótką 

instrukcję 

stanowiskową 

dotyczącą 

obsługi 

pieca indukcyjnego do topienia. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
poprawnie 

zredagował 

instrukcję stanowiskową obsługi 
pieca indukcyjnego do topienia. 

17.  Opisać wymogi bezpieczeństwa, które 

musi  spełnić  stanowisko  prawidłowo 
przygotowane do walcowania. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo 

opisał 

wymogi 

bezpieczeństwa. 

18. 

Zredagować 

krótką 

instrukcję 

stanowiskową 

dotyczącą 

obsługi 

prasy hydraulicznej. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
poprawnie 

zredagował 

instrukcję stanowiskową obsługi 
prasy hydraulicznej. 

19.  Opisać  wymogi  bezpieczeństwa  jakie 

musi 

spełniać 

prawidłowo 

przygotowane 

stanowisko 

do 

tłoczenia na prasie. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
prawidłowo opisał stanowisko. 
 

20.  Opisać 

zakres 

wiadomości 

obejmujący  szkolenie  BHP  przed 
ręcznym ciągnieniem drutu i profili. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
prawidłowo 

opisał 

zakres 

wiadomości. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań 
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących walcowania blach i profili. 
5.  Zadania:  1,  2,  3,  7,  8,  9,  10,  13,  14  to  zadania  wyboru  wielokrotnego  i  tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa; zadania 5, 12, są to zadania z luką, w zadaniach 4, 6, 11, 15, 
16, 17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

  w  zadania  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

  w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

  w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1 – 14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny.  

10.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Umiejętność  natychmiastowego  unieruchomienia  maszyny  w  przypadku  awarii 

nabędziemy podczas szkolenia: 

a)  podstawowego, 
b)  wstępnego, 
c)  przeciwpożarowego, 
d)  okresowego. 
 

2.  Zespół  objawów  chorobowych  powstałych  w  wyniku  przenikania  do  organizmu 

substancji szkodliwych poprzez przewód pokarmowy, oddechowy lub skórę to: 

a)  poparzenie, 
b)  porażenie, 
c)  zatrucie, 
d)  krwotok. 
 

3.  W czasie topienia palnikiem używamy okularów: 

a)  o ciemnych szkłach, 
b)  przezroczystych, 
c)  powiększających, 
d)  pomniejszających. 
 

4.  Opisz  jakie  skutki  może  spowodować  nieprzestrzeganie  przepisów  bhp  w  czasie 

topienia? 

 
5.  Przewody butli gazowych powinny być zabezpieczone ……………. ……………. i mieć 

długość zapewniającą ………… ruchów. 

 
6.  Jakie czynniki mogą spowodować wypadek podczas procesu walcowania? 
 
7.  Stan powierzchni walcowanego materiału sprawdzamy: 

a)  przeciągając ręką po powierzchni, 
b)  oglądając powierzchnię, 
c)  mierząc suwmiarką, 
d)  wyżarzając. 
 

8.  Zbyt duży nacisk walców na materiał walcowany w walcarce ręcznej może spowodować: 

a)  uszkodzenie walców, 
b)  przeciążenie organizmu, 
c)  wciągnięcie odzieży roboczej między elementy maszyny, 
d)  uszkodzenie wlewka. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

9.  Położenie ciągadła w ciągarce możemy poprawiać: 

a)  w czasie ciągnienia wstępnego, 
b)  w każdym momencie procesu, 
c)  tylko po wyłączeni napędu, 
d)  tylko przy ciągnieniu profili. 
 

10.  Wyłącznik ciągarki powinien znajdować się w: 

a)  promieniu około 2 metrów od urządzenia, 
b)  w zasięgu ręki osoby pracującej, 
c)  w szafce sterowniczej, 
d)  w dowolnym miejscu pracowni. 
 

11.  Jakie czynniki mogą spowodować zagrożenie wypadkowe w procesie ciągnienia? 
 
12.  W czasie pracy prasy w strefie roboczej ………………ręce osoby wykonującej tłoczenie. 
 
13.  Przed przystąpieniem do kucia ręcznego należy:: 

a)  umocować drut w cęgach, 
b)  zamknąć obudowę prasy, 
c)  sprawdzić prawidłowość połączeń elektrycznych, 
d)  sprawdzić stan osadzenia młotka. 
 

14.  Prasę balansową należy ustawić tak, aby koło zamachowe podczas pracy: 

a)  dotykało jednej ściany, 
b)  nie dotykało ścian ani innych urządzeń, 
c)  umożliwiało zatrzymanie go w każdej chwili, 
d)  umożliwiało wyłączenie napięcia. 
 

15.  Opisz  w  jaki  sposób  należy  udzielić  pierwszej  pomocy  w  przypadku  wystąpienia 

porażenia prądem. 

 
16.  Zredaguj  krótką  instrukcję  stanowiskową  dotyczącą  obsługi  pieca  indukcyjnego  do 

topienia. 

 
17.  Opisz wymogi bezpieczeństwa jakie musi spełniać prawidłowo przygotowane stanowisko 

do walcowania. 

 
18.  Zredaguj krótką instrukcję stanowiskową dotyczącą obsługi prasy hydraulicznej. 
 
19.  Opisz jakie wymogi bezpieczeństwa musi spełniać prawidłowo przygotowane stanowisko 

do tłoczenia na prasie. 

 
20.  Opisz  jaki  zakres  wiadomości  powinno  obejmować  szkolenie  bhp  przed  ciągnieniem 

drutu i profili. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Stosowanie  przepisów  bhp  przy  sporządzaniu  stopów,  wykonywaniu 
wyrobów walcowanych, ciągnionych, kutych i tłoczonych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

 

 

 

12 

 

 

 

 

13 

 

14 

 

15 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

16 

 

 

 

 

 

17 

 

 

 

 

 

18 

 

 

 

 

 

19 

 

 

 

 

 

20 

 

 

 

 

Razem: 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7. LITERATURA

   

   

   

 

 

 

 

 

1.  Baranowicz  W.  :  Wytyczne  w  zakresie  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  wzór  instrukcji 

bezpieczeństwa pożarowego dla obiektów szkół, MEN, Warszawa 1997 

2.  Gerula L.: BHP w jubilerstwie. Wydawnictwo Rynku Wewnętrznego „Libra”, Warszawa 

1988 

3.  Kowalewski  S.,  Dąbrowski  A.,  Dybrowski  M.  :  Zagrożenia  mechaniczne,  Centralny 

Instytut Ochrony Pracy, Warszawa 1997  

4.  Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie 

ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zmianami, 

 

 

Internet 
Strona aktualna na dzień 30 maja 2006: 

  www.pat-rodent.com.