background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 
 
 
Jolanta Górska 

 

 
 
 

Wykonywanie oznaczeń kontrolno-pomiarowych 
w procesach wyprawy skór  744[03].O1.04 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 

dr inż. Marian Grabkowski 
inż. Stanisław Pietryka 
 

 

Opracowanie redakcyjne: 

inż. Jolanta Górska 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Zdzisław Feldo 

 

 

Korekta: 

 

 

 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[03].O1.04 
„Wykonywanie  oznaczeń  kontrolno-pomiarowych  w  procesach  wyprawy  skór”  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu garbarz skór 744[03]. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 
 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Pomiary kontrolne stosowane w wyprawie skór. 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Kontrola międzyoperacyjna w procesach wyprawy skór. 

14 

   5.2.1. Ćwiczenia 

14 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

17 

7. Literatura 

28 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Wykonywanie  oznaczeń  kontrolno  – 

pomiarowych  w  procesach  wyprawy  skór”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć 
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie garbarz skór 744[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

–  wymagania wstępne, 
–  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 
–  przykładowe scenariusze zajęć, 
–  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

–  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
–  pokazu z objaśnieniem, 
–  tekstu przewodniego, 
–  metody projektów, 
–  ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

–  plan testu w formie tabelarycznej, 
–  punktacje zadań, 
–  propozycję norm wymagań, 
–  instrukcję dla nauczyciela, 
–  instrukcję dla ucznia, 
–  kartę odpowiedzi, 
–  zestaw zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

 

 

Moduł 744[03].O1 

Podstawy wyprawy skór  

744[03].O1.02 

Posługiwanie się techniczną 

i technologiczną terminologią garbarską 

 

744[03].O1.04 

Wykonywanie oznaczeń 

kontrolno – pomiarowych 

w procesach wyprawy skór

  

744[03].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa 

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej 

oraz ochrony środowiska

 

 

744[03].O1.03 

Posługiwanie się dokumentacją 

technologiczną i techniczną 

w organizowaniu i prowadzeniu 

procesów wyprawy skór

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  oznaczeń 

kontrolno-pomiarowych w procesach wyprawy skór” uczeń powinien umieć: 
– 

wykorzystywać  podstawowe  prawa  chemii,  fizyki  i  mechaniki  w  procesach  wyprawy 
skór, 

– 

posługiwać się techniczną  i technologiczną terminologią garbarską, 

– 

posługiwać  się  dokumentacją  technologiczną  i  techniczną    stosowaną  w  procesach 
garbarskich, 

– 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

– 

zdefiniować  oraz  wyjaśnić  znaczenie  pojęć:  kontrola  międzyoperacyjna,  badanie 
organoleptyczne, oznaczenie laboratoryjne, 

– 

posłużyć  się  podstawowymi  przyrządami  pomiarowymi  do  kontroli  roztworów 
i zestawów roboczych oraz środowiska procesów produkcyjnych, 

– 

posłużyć się przyrządami i urządzeniami do pomiaru ciężaru, powierzchni, grubości skór 
i materiałów pomocniczych, 

– 

wykonać  podstawowe  oznaczenia  kontrolno-analityczne  przy  pomocy  odczynników 
i wskaźników chemicznych, 

– 

zastosować podstawowe metody pomiaru technologicznych parametrów wyprawy skór, 

– 

pobrać próbki skór surowych, półfabrykatów i skór gotowych oraz roztworów i zestawów 
roboczych do badań i analiz laboratoryjnych, 

– 

ocenić  jakość  surowców,  półfabrykatów  i  skór  gotowych  na  podstawie  atestów 
laboratoryjnych, 

– 

zaproponować  przebieg  procesów  technologicznych  na  podstawie  wyników  oznaczeń 
kontrolno-pomiarowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Garbarz skór 744[03] 
Moduł: Podstawy wyprawy skór 744[03].O1 
Jednostka modułowa: „Wykonywanie  oznaczeń  kontrolno-pomiarowych  w  procesach 
wyprawy skór

 

” 744[03].O1.04

 

 

Temat: Wyznaczenie masy struganej partii skór cielęcych. 

 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności ważenia i obliczania łącznej masy partii skór 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
–  dokonać ważenia skóry , 
–  obliczyć masę partii skór, 
–  ułożyć skóry na podeście. 

 

Metody nauczania:  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  grupowa 

 

Czas:  180 min. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  partia 50 szt. skór cielęcych po struganiu, 
–  2 podesty do układania skór, 
–  waga techniczna elektroniczna lub waga szalkowa z kompletem odważników, 
–  tabela do zapisywania wagi skór, 
–  kalkulator, 
–  przybory do pisania, 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

–  Podział uczniów na grupy ćwiczeniowe po 2 osoby. 
–  Przydział grup do przygotowanych partii skór. 
–  Uczniowie dokonują ważenia skór. 
–  Nauczyciel zwraca uwagę, aby każdy uczeń dokonał ważenia połowy skór w partii. 
–  Stopniowe układanie skór na podestach po dokonaniu ważenia. 
–  Obliczenie masy partii skór. 

5.  Grupa przedstawia otrzymane wyniki ważenia. 
6.  Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy  wykonali ja poprawnie. 
7.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych grup uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  (Internecie)  informacje  o  rodzajach  wag  stosowanych 

w przemyśle. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Garbarz skór 744[03] 
Moduł: Podstawy wyprawy skór 744[03].O1. 
Jednostka modułowa: „Wykonywanie  oznaczeń  kontrolno  –  pomiarowych  w  procesach 
wyprawy skór

 

” 744[03].O1.04

 

 

Temat:  Kontrola  jakości  przeprowadzenia  dwojenia  wygarbowanych  skór  bydlęcych 
połówek 

 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności pomiaru grubości skór za pomocą grubościomierza 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
–  wyznaczyć punkty pomiaru grubości skór bydlęcych połówek po dwojeniu, 
–  zmierzyć grubość skóry za pomocą grubościomierza, 
–  ocenić organoleptycznie jakość przeprowadzenia dwojenia. 

 

Metody nauczania:  
–  ćwiczenia praktyczne z instruktażem 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  grupowa 

 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie 

 

Środki dydaktyczne: 
–  skóry bydlęce połówki  wygarbowane po dwojeniu szt. 25, 
–  2 podesty do układania skór, 
–  grubościomierz  sprężynowy z długim ramieniem, 
–  stół sortowniczy, 
–  materiały do pisania. 

 

Czas:  180 min. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie  przez  nauczyciela  sposobu  pomiaru  grubości  skóry  za  pomocą 

grubościomierza. 

4.  Pokaz wad powstałych podczas dwojenia. 
5.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
6.  Realizacja tematu: 

– 

Podział uczniów na grupy ćwiczeniowe po 2 osoby. 

– 

Przydział grup do przygotowanych partii skór. 

– 

Uczniowie dokonują pomiaru grubości skór za pomocą grubościomierza. 

– 

Nauczyciel zwraca uwagę, aby każdy uczeń dokonał pomiaru grubości połowy skór 
w partii. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

– 

Uczniowie sprawdzają organoleptycznie jakość dwojenia 

– 

Nauczyciel pomaga uczniom ocenić jakość dwojenia. 

– 

Stopniowe układanie skór na podestach po dokonaniu ważenia. 

7.  Grupa przedstawia otrzymane wyniki pomiaru grubości skór i ocenę jakości dwojenia. 
8.  Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy  wykonali ja poprawnie. 
9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych grup uczniów. 

 

Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  (Internecie)  informacje  o  rodzajach  przyrządów  do  pomiaru 

grubości stosowanych w przemyśle. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Pomiary kontrolne stosowane w wyprawie skór 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Oznaczanie gęstości kwasów stosowanych w wyprawie skór. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania pomiaru, 
3)  przedstawić plan działania, 
4)  pobrać próbkę 200cm

badanych kwasów, 

5)  wykonać oznaczenie gęstości za pomocą areometru, 
6)  odczytać zawartość % kwasu z tabeli. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

tabele zależności gęstości od stężenia kwasu, 

– 

próbki badanych kwasów, 

– 

zestaw areometrów, 

– 

zlewki na próbki kwasów, 

– 

cylindry miarowe o pojemności 250 cm

3

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 2 

Badanie wilgotności względnej w pomieszczeniach produkcyjnych. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  przedstawić plan działania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

3)  wykonać  pomiary  wilgotności  względnej  w  pomieszczeniach  produkcyjnych  za  pomocą 

higrometru włosowego, 

4)  wykonać  pomiary  wilgotności  względnej  w  pomieszczeniach  produkcyjnych  za  pomocą 

psychrometru, 

5)  odczytać z tabeli wilgotność względną oznaczoną za pomocą psychrometru, 
6)  zapisać wyniki w tabeli, 
7)  porównać wyniki otrzymane różnymi metodami pomiaru. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

higrometr włosowy, 

– 

psychrometr, 

– 

tabela do pomiaru wilgotności względnej za pomocą psychometru, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 3 

Oznaczanie pH roztworów roboczych stosowanych w procesach wyprawy skór. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania oznaczeń, 
3)  przedstawić plan działania, 
4)  pobrać próbki roztworów stosowanych w procesach wyprawy skór, 
5)  wykonać oznaczenie pH za pomocą papierków wskaźnikowych uniwersalnych, 
6)  dobrać odpowiedni zakres papierków wskaźnikowych, 
7)  wykonać oznaczenie za pomocą dobranych papierków wskaźnikowych, 
8)  zapisać w zeszycie otrzymane wyniki. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

papierki wskaźnikowe uniwersalne, 

– 

papierki wskaźnikowe o różnym zakresie pH, 

– 

zlewki na próbki roztworów, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 4 

Pomiar grubości próbek skór. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania oznaczeń, 
3)  oznaczyć otrzymane próbki skór, 
4)  wykonać pomiar grubości otrzymanych próbek za pomocą grubościomierza, 
5)  zapisać w zeszycie otrzymane wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

10 próbek skór o różnej grubości, 

– 

grubościomierz, 

– 

przybory do pisania 

– 

literatura z rozdziału 7.  
 

Ćwiczenie 5 

Pomiar powierzchni skór. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania oznaczeń, 
3)  rozłożyć skórę na stole, 
4)  wykonać pomiar powierzchni skóry za pomocą planimetru, 
5)  wykonać  pomiar  powierzchni  skóry  za  pomocą  elektronicznego  urządzenia  do  pomiaru 

powierzchni skór, 

6)  zapisać w zeszycie otrzymane wyniki, 
7)  porównać otrzymane wyniki pomiaru. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

wyprawiona skóra, 

– 

planimetr, 

– 

elektroniczne urządzenie do pomiaru powierzchni, 

– 

stół, 

– 

przybory do pisania 

– 

literatura z rozdziału 7.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2. Kontrola międzyoperacyjna w procesach wyprawy skór

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj kontroli warunków magazynowania skór surowych.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować urządzenia do wykonania pomiarów, 
4)  dokonać pomiaru temperatury panującej w magazynie, 
5)  dokonać pomiaru wilgotności względnej powietrza w magazynie, 
6)  dokonać pomiaru temperatury skór w wybranym stosie, 
7)  zapisać wyniki pomiarów w zeszycie, 
8)  przedstawić wyniki wykonanych badań. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,  
 
Środki dydaktyczne: 

– 

termometr do pomiaru temperatury otoczenia o zakresie – 20 - + 50°C, 

– 

higrometr włosowy, 

– 

termometr do pomiaru temperatury w stosie o zakresie 0 – + 50°C, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura  z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj badania pH skóry w procesie odwapniania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania oznaczenia, 
3)  pobrać próbki skóry: przygotowanej do przeprowadzenia procesu odwapniania, w trakcie 

procesu odwapniania i po zakończonym odwapnianiu, 

4)  naciąć próbki nożem, 
5)  dokonać pomiaru zobojętnienia golizny za pomocą wskaźnika fenoloftaleiny, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

6)  zapisać obserwacje w zeszycie, 
7)  przedstawić wyniki wykonanego badania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,  
 
Środki dydaktyczne: 

– 

roztwór fenoloftaleiny we wkraplaczu, 

– 

nóż do pobrania i nacięcia próbek skóry, 

– 

skóra przygotowana do procesu odwapniania , 

– 

skóra w trakcie procesu odwapniania, 

– 

skóra odwapniona

 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj badania pH skóry w procesie piklowania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania oznaczenia, 
3)  pobrać  próbki  skóry:  przygotowanej  do  przeprowadzenia  procesu  piklowania,  w  trakcie 

procesu piklowania i po zakończonym piklowaniu, 

4)  naciąć próbki nożem, 
5)  dokonać pomiaru pH przekroju skóry za pomocą wskaźnika zieleni bromokrezolowej, 
6)  narysować w zeszycie schematy zabarwienia przekroju skóry, 
7)  przedstawić wyniki wykonanego badania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,  

 

Środki dydaktyczne: 

– 

roztwór zieleni bromokrezolowej we wkraplaczu, 

– 

nóż do pobrania i nacięcia próbek skóry, 

– 

skóra przygotowana do procesu piklowania, 

– 

skóra w trakcie procesu piklowania, 

– 

skóra spiklowana

 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Przeprowadź próbę „wrzątku” skóry garbowanej chromowo. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania oznaczenia, 
3)  pobrać  próbki  skóry  przygotowanej  do  przeprowadzenia  procesu  garbowania,  podczas 

procesu garbowania i po zakończeniu procesu garbowania, 

4)  wyciąć próbki o wymiarach 5 x 5 cm, 
5)  oznaczyć próbki, 
6)  obrysować próbki na papierze milimetrowym, 
7)  zawiesić próbki w  zlewce z gotującą wodą i gotować 2 min, 
8)  wyjąć próbki, wytrzeć i przyłożyć do narysowanego obrysu, 
9)  obrysować próbki innym kolorem, 
10)  obliczyć % skurczu badanych próbek, 
11)  zapisać obserwacje w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,  
 
Środki dydaktyczne: 

– 

skóra przygotowana do garbowania, 

– 

skóra podczas garbowania, 

– 

skóra po przeprowadzonym garbowaniu, 

– 

nóż lub nożyczki do pobrania próbek skóry, 

– 

papier milimetrowy, 

– 

kolorowe ołówki, 

– 

zlewka z wodą destylowaną o pojemności 500 cm

– 

kuchenka elektryczna lub palnik gazowy, statyw i siatka ceramiczna, 

– 

bagietka szklana, 

– 

nitka do zawieszenia próbek skóry 

– 

stoper lub zegarek, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej:  „
Wykonywanie  oznaczeń 
kontrolno-pomiarowych w procesach wyprawy skór”   

 

Test składa się z 20  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

–  zadania 1, 2, 3, 5, 7, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, są z poziomu podstawowego, 
–  zadania  4,  6,  8, 10, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma 

następujące oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 8 punktów, 
–  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów, 
–  dobry  –  za  uzyskanie  15  punktów,  w  tym  co  najmniej  2  punktów  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

–  bardzo  dobry  –  za  uzyskanie  18  punktów,  w  tym  co  najmniej  4  punktów  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

–  celujący za uzyskanie 20 punktów. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. c, 4. b, 5. a, 6. b, 7. c, 8. b, 9. a, 10. c, 11. b, 12. 
d, 13. c, 14. a, 15. d, 16. d, 17. b, 18. a, 19. d, 20. c 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  określić sposób oceny jakości 

2. 

rozpoznać przyrządy do pomiaru 
gęstości 

3.  rozróżnić jednostki  gęstości roztworu 

4.  zanalizować budowę higrometru 

PP 

5. 

rozpoznać metodę oznaczania odczynu 
roztworu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

6. 

zanalizować właściwości kwasu 
siarkowego 

PP 

scharakteryzować właściwości 
wskaźników 

zanalizować rodzaje mas operacyjnych 
skóry 

PP 

rozpoznać czynniki wpływające na 
proces moczenia skór 

10  obliczyć masę operacyjną skór 

PP 

11 

ocenić organoleptycznie proces 
wapnienia 

12 

rozpoznać stopień odwapnienia skóry na 
podstawie badania wskaźnikiem 

13 

ocenić organoleptycznie proces 
wytrawiania skór 

14 

ocenić jakość przeprowadzenia 
piklowania  

15 

rozpoznać metody oceny pH brzeczki 
garbarskiej 

16 

rozpoznać metody badania kąpieli 
natłuszczającej 

17 

zanalizować metody kontroli stopnia 
przegarbowania skóry 

PP 

18  określić zastosowanie planimetru 

19 

dobrać przyrząd do pomiaru lepkości 
lakieru 

20  określić warunki magazynowania skór  

 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego wyboru. 
5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  pytań  dotyczących  rozpoznawania  i  charakteryzowania  rodzajów  skór 

surowych. Wszystkie pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

– 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 

z wykonanego zadania. 

7.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci  pytania:  4,  6,  8,  10,  i  17  gdyż  są  one  na  poziomie 

trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 
 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Ocenę organoleptyczną wykonuje się przy pomocy, 

a)  skomplikowanej aparatury laboratoryjnej, 
b)  prostej aparatury laboratoryjnej, 
c)  aparatury laboratoryjnej i zmysłów człowieka, 
d)  zmysłów człowieka. 

 
2.  Do pomiaru gęstości cieczy używa się 

a)  areometru, 
b)  higrometru, 
c)  pehametru, 
d)  psychrometru. 

 
3.  Gęstość roztworu wyraża się w 

a)  °C, 
b)  °Sch, 
c)  °Bé, 
d)  °F. 

 
4.  W higrometrze elementem mierzącym jest 

a)  wskazówka, 
b)  włos ludzki, 
c)  czujnik elektryczny, 
d)  termometr. 

 
5.  Odczyn roztworu roboczego charakteryzuje 

a)  pH, 
b)  stężenie, 
c)  zawartość wody, 
d)  zawartość składników rozpuszczonych. 

 
6.   Stężony kwas siarkowy jest szkodliwy dla środowiska naturalnego ponieważ 

a)  absorbuje tlen z powietrza, 
b)  w bezpośredniej styczności zabija wszelkie formy życia, 
c)  wydziela dużo szkodliwych oparów, 
d)  powoduje ocieplenie klimatu. 

 
7.  Zmiana pH powoduje w roztworze wskaźnika  

a)   zmianę stanu skupienia, 
b)  podwyższenie temperatury wrzenia, 
c)  zmianę barwy, 
d)  wytrącenie osadu. 

 
8.  Ilość  środków  stosowanych  w  procesach  przygotowania  do  garbowania  wylicza  się 

w stosunku do masy 

a)  skór zakonserwowanych, 
b)  skór surowych, 
c)  golizny, 
d)  skór struganych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

9.  Duży wpływ na przebieg procesu moczenia skór ma 

a)  temperatura kąpieli narokowych, 
b)  temperatura otoczenia, 
c)  wilgotność względna powietrza, 
d)  twardość wody narokowej. 

 
10. Ubytki masy skór po procesach konserwacji przedstawia tabela [PN – 75/P – 22009] 
 

Ubytki masy w % 

Lp  Metoda konserwacji 

skóry z wyjątkiem świńskich  skóry świńskie 

1.    Skóry solone 

13 

10 

2.    Skóry solankowane 

17 

12 

3.    Skóry suchosolone 

40 

4.    Skóry suszone 

50 

 
Masa partii zakonserwowanych metodą solenia skór bydlęcych wynosi 174kg. Masa tych skór 
w stanie surowym wynosiła 

a)  250 kg, 
b)  225 kg, 
c)  200 kg, 
d)  185 kg. 

 
11. Proces wapnienia kontroluje się organoleptycznie sprawdzając spęcznienie tkanki skórnej. 

W skórze dobrze spęcznionej jest 

a)  widoczny bardzo wyraźny odcisk palca, 
b)  niewidoczny odcisk palca, 
c)  duży poślizg warstwy licowej, 
d)  duża szorstkość warstwy licowej. 

 
12. Skóra 

prawidłowo 

odwapniona 

wykazuje 

zabarwienie 

wobec 

fenoloftaleiny 

przedstawione na rysunku 

 
 
 
 
 
                       1                                           2                                           3                                         4 

a)  1, 
b)  2, 
c)  3, 
d)  4. 

 
13. Zwiotczenie  tkanki  skórnej  w  procesie  wytrawiania  stwierdza  się  przez  naciskanie 

palcami skóry w części przyogonowej. W skórach obuwiowych na skutek nacisku  

a)  palce prawie zetkną się ze sobą, 
b)  palce pozostawia wyraźny ślad, 
c)  palce pozostawią nieznaczny ślad, 
d)  palce nie pozostawią żadnego śladu. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

14. Skóra  prawidłowo  spiklowana  wykazuje  w  badaniu  za  pomocą  zieleni  bromokrezolowej 

zabarwienie przedstawione na rysunku 

 

 

 

                       1                                           2                                           3                                         4 

a)  1, 
b)  2, 
c)  3, 
d)  4. 

 
15. Pomiaru pH brzeczki chromowej należy dokonać  

a)  organoleptycznie, 
b)  za pomocą wskaźników, 
c)  przy użyciu papierków wskaźnikowych, 
d)  za pomocą pehametru. 

 
16. Badanie kąpieli natłuszczającej polega na kontroli 

a)  stężenia soli i stopnia wyczerpania tłuszczu, 
b)  temperatury, barwy i pH, 
c)  barwy, stężenia soli i stopnia wyczerpania kąpieli, 
d)  temperatury, pH i stopnia wyczerpania tłuszczu. 

 
17. Stopień przegarbowania skór chromowych sprawdza się przez  

a)  oznaczenie pH skóry, 
b)  próbę wrzątku, 
c)  oznaczenie pH kąpieli 
d)  oznaczenie gęstości brzeczki. 

 
18. Za pomocą przyrządu przedstawionego na zdjęciu dokonuje się pomiaru  
 
 
 

a)  powierzchni skóry 
b)  grubości skóry 
c)  gęstości roztworów roboczych 
d)  Odczynu roztworów roboczych. 

 
 
 
 
 
 
                                                                        [ 

http://bluemich.net/rechner/rmplanimeter2.jpg

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

19. Pomiaru lepkości lakieru dokonuje się przy pomocy 

a)  pehametru, 
b)  psychrometru, 
c)  grubościomierza, 
d)  kubka Forda. 

 
20. Wilgotność względna w magazynie skór surowych powinna wynosić 

a)  50 – 59%, 
b)  60 – 69%, 
c)  70 – 79%, 
d)  80 – 89%. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie  oznaczeń  kontrolno-pomiarowych  w  procesach  wyprawy 
skór 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

 
 

Numer 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

TEST 2 
 
Próba  pracy  do  jednostki  modułowej:  „
Wykonywanie  oznaczeń  kontrolno- 
-pomiarowych w procesach wyprawy skór”.744[03]O1.04 

 

Próba pracy  polega  na  wykonaniu  przez ucznia kontroli  przebiegu procesu odwapniania 

skór bydlęcych. 
 
Uczeń powinien wykonać: 
–  pomiar temperatury kąpieli, 
–  kontrolę czasu odwapniania, 
–  kontrolę stopnia odwapnienia golizny za pomocą fenoloftaleiny. 
 
Nauczyciel  kontroluje  działania  ucznia  i  ocenia  ich  wykonanie  za  pomocą    punktacji  
w poniższej tabeli: 
 
 
Lp.  Punktowana czynność 

punktacja 

1.    Przygotowanie planu wykonania próby 

 

2.    Dobór termometru do pomiaru temperatury kąpieli 

 

3.    Pobranie próbki kąpieli 

 

4.    Prawidłowe wykonanie pomiaru temperatury 

 

5.    Kontrola czasu odwapniania 

 

6.    Dobór wskaźnika do kontroli stopnia odwapnienia skór 

 

7.    Pobranie  próbki  skóry  do  kontroli  stopnia  odwapnienia  przed 

rozpoczęciem procesu 

 

8.    Kontrola stopnia odwapnienia za pomocą fenoloftaleiny 

 

9.    Pobranie próbki skóry do kontroli stopnia odwapnienia przed dodaniem 

1 porcji kwasu mlekowego 

 

10.   Kontrola stopnia odwapnienia za pomocą fenoloftaleiny 

 

11.   Pobranie próbki skóry do kontroli stopnia odwapnienia przed dodaniem 

2 porcji kwasu mlekowego 

 

12.   Kontrola stopnia odwapnienia za pomocą fenoloftaleiny 

 

13.   Pobranie  próbki  skóry  do  kontroli  stopnia  odwapnienia  po  planowym 

zakończeniu odwapniania 

 

14.   Kontrola stopnia odwapnienia za pomocą fenoloftaleiny 

 

15.   Ustalenie czasu zakończenia procesu odwapniania 

 

 

Razem punktów   

 

Punktacja czynności: 0 lub 1 punkt 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 6 punktów  

-

  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 8punktów, 

-

  dobry – za uzyskanie 10 punktów,  

-

  bardzo dobry – za uzyskanie 13 punktów,  

-

  celujący za uzyskanie 15 punktów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę wykonania podobnego zadania. 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom instrukcję do wykonania próby. 
7.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

8.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników próby pracy i wystaw oceny. 
9.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
10. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonej próby. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Zapoznaj  się  metodyką  prowadzenia  procesu  odwapniania  skór.  Wszystkie  czynności 

związane  z  prowadzeniem  procesu  wyprawy  takie  jak  np.  dozowanie  środków  będzie 
prowadził  pracownik  garbarni  lub  inny  uczeń.  Twoim  zadaniem  jest  przeprowadzić 
kontrolę międzyoperacyjną procesu odwapniania. 

 

Zużycie środków 

Parametry procesu 

 

Stosowane 
środki 

% do 
wagi 
surowca 

% do wagi 
operacyjnej 

Warunki 
procesu 

Czas  

Kontrola 
procesu 
i uwagi 

Odwapnianie  
Przeprowadza się w 
bębnie o 6 – 8 
obr./min. Kąpiel 
przygotowuje się 
z wody i siarczanu 
(VI) amonu. 
Następnie dodaje się 
w dwóch porcjach co 
5 min kwas mlekowy 
rozcieńczony  w 
stosunku  1: 5 i obraca 
się w bębnie 

 
woda 
siarczan 
(VI) amonu 
kwas 
mlekowy 

 

 
200 – 250 
2,0 
 
0,4 

 
34 –36 

o

 
 
 
 
30 – 40 
min 
 
 
10 – 15 
min 

a.  pomiar 
temperatury 
kąpieli 
b.  kontrola 
czasu trwania 
procesu 
c.  kontrola 
stopnia 
odwapnienia 
golizny – 
fenoloftaleina 
nie powinna 
wykazywać 
zabarwienia 

 
 

2.  Kontrolę stopnia odwapnienia skóry przeprowadź 4 razy:  

– 

przed rozpoczęciem procesu odwapniania,  

– 

przed dodaniem 1 porcji kwasu mlekowego,  

– 

przed dodaniem 2 porcji kwasu mlekowego, 

– 

pod koniec odwapniania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

3.  Zaplanuj wykonanie próby ustalając kolejność wykonywanych czynności. 
4.  Dobierz przyrządy i odczynniki potrzebne do wykonania pracy. 
5.  Zapisz w zeszycie wyniki przeprowadzonych pomiarów i oznaczeń. 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania . 
7.  Na wykonanie zadania masz 120 min.   
 
 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

7. LITERATURA

 

 

1.  Iwanowski J., Persz T.: Garbarstwo. cz. I. WPLiS, Warszawa 1965 
2.  Lasek W., Persz T.: Technologia wyprawy skór cz. II. Wykończanie. WSiP, Warszawa 

1985 

3.  Persz T.: Analiza techniczna w przemyśle skórzanym. WPLiS, Warszawa 1967 
4.  Persz T.: Garbarstwo cz. II.  WPLiS, Warszawa 1966 
5.  Persz T.: Technologia wyprawy skór cz. I. Garbarbowanie. WSiP, Warszawa 1977 
6.  Smirnow  W.  I.,  Pawłowa  M.,  Śmiechowski  K.,  Gajewski  M.:  Vademecum  Garbarza. 

ITeE, Radom 1996