protetyk sluchu 322[17] z1 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Ryszard Mikołajewski

Agnieszka Kowalczyk

Wykonywanie badania słuchu u osoby dorosłej
322[17].Z1.02








Poradnik dla nauczyciela









Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr inż. Andrzej Leszczyński
dr n. med. Marzanna Radziszewska-Konopka


Opracowanie redakcyjne:
mgr Joanna Gręda


Konsultacja:
mgr Lidia Liro





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[17].Z1.02
„Wykonywanie badania słuchu u osoby dorosłej”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu protetyk słuchu.





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

4

3. Cele kształcenia

5

4. Przykładowe scenariusze zajęć

6

5. Ćwiczenia

9

5.1. Anatomia i fizjologia narządu słuchu i innych narządów zmysłu

9

5.1.3. Ćwiczenia

9

5.2. Wady rozwojowe i schorzenia narządu słuchu

13

5.2.3. Ćwiczenia

13

5.3. Typy ubytków słuchu

16

5.3.3. Ćwiczenia

16

5.4. Badanie akumetryczne i próby stroikowe

19

5.4.3. Ćwiczenia

19

5.5. Subiektywne metody badań słuchu

21

5.5.3. Ćwiczenia

21

5.6. Obiektywne metody badania słuchu

23

5.6.3. Ćwiczenia

23

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

25

7. Literatura

34

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie protetyk słuchu.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.

Formy

organizacyjne

pracy

uczniów

mogą

być

zróżnicowane,

począwszy

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

















Schemat układu jednostek modułowych


322[17].Z1

Badania s

łuchu

322[17].Z1.02

Wykonywanie badania

s

łuchu u osoby dorosłej

322[17].Z1.03

Wykonywanie badania

s

łuchu u dziecka

322[17].Z1.01

Wykonywanie pomiarów

i analiz d

źwięku

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

poszukiwać informacji w różnych źródłach,

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje,

dokumentować i notować informacje,

obserwować i opisywać zachowanie osoby badanej,

oceniać własne możliwości sprostania wymaganiom stanowiska pracy i wybranego
zawodu,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu metod badania słuchu oraz
dokumentacji medycznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

określić budowę i funkcje narządów zmysłów,

scharakteryzować budowę oraz podstawy fizjologii narządu słuchu,

scharakteryzować elementy budowy ucha zewnętrznego,

scharakteryzować elementy budowy ucha środkowego,

scharakteryzować elementy budowy ucha wewnętrznego,

rozpoznać czynniki wpływające na występowanie chorób uszu,

rozpoznać podstawowe mechanizmy patofizjologii,

wyjaśnić genezę i patomechanizm uszkodzeń słuchu,

zróżnicować procesy patologiczne narządu słuchu typu przewodzeniowego,

scharakteryzować uszkodzenia narządu słuchu typu odbiorczego,

scharakteryzować uszkodzenia narządu słuchu typu mieszanego,

scharakteryzować percepcję dźwięku w poszczególnych rodzajach uszkodzeń narządu
słuchu,

określić metody diagnozowania uszkodzeń słuchu,

określić metody badania słuchu,

zróżnicować procesy patologiczne narządu słuchu,

posłużyć się terminologią medyczną,

zorganizować stanowisko do badania słuchu zgodnie z wymaganiami ergonomii,

dobrać sprzęt i narzędzia do wykonywanej pracy,

stosować zasady antyseptyki podczas wykonywania badania,

dostosować metody badań do potrzeb pacjenta w podeszłym wieku,

określić zasady prowadzenia wywiadu z pacjentem,

przeprowadzić otoskopowe badanie uszu,

przeprowadzić badanie audiometryczne słuchu bez zagłuszania i z zagłuszaniem,

wykonać próby nadprogowe, okołoprogowe i zmęczeniowe,

wykonać obiektywne badania słuchu,

zlokalizować miejsce uszkodzenia odbiorczych ubytków słuchu,

zinterpretować wyniki badań audiologicznych w oparciu o zjawiska psychoakustyczne,

wprowadzić wyniki badań do programu komputerowego,

sformułować wnioski z przeprowadzonych badań,

sporządzić dokumentację wykonanych czynności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Protetyk słuchu 322[17]
Moduł:

Badania słuchu 322[17].Z.1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie

badania

słuchu

u

osoby

dorosłej

322[17].Z1.02

Temat: Budowa i fizjologia narządu słuchu.

Cel ogólny: Poznanie budowy i fizjologii narządu słuchu.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wymienić narządy zmysłów,

wymienić elementy, z których zbudowany jest narząd słuchu,

opisać poszczególne elementy budowy narządu słuchu,

przedstawić budowę i fizjologię narządu słuchu.


Metody nauczania–uczenia się:

mini wykład,

praca w grupach.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca grupowa.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

arkusze papieru A4,

mazaki,

koperty z informacjami,

foliogramy,

klej.


Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel dzieli klasę na 4–5 osobowe zespoły. Korzystając z foliogramu omawia

budowę i fizjologię narządu słuchu.

2. Każdy zespół otrzymuje kopertę, w której znajdują się karteczki z różnymi informacjami

na temat budowy narządu słuchu.

3. Po zakończeniu prezentacji foliogramów zadaniem uczniów jest uporządkowanie

informacji znajdujących się na karteczkach, które otrzymali wcześniej i wybraniu tych,
które powinny, ich zdaniem - opisywać budowę i fizjologię narządu słuchu.

4. Uczniowie przyklejają kartki na dużym arkuszu papieru, następnie zawieszają plakaty

na tablicy typu flipczart.

5. Każda z grup prezentuje na forum klasy wyniki swojej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

Zakończenie zajęć

Opracowane przez uczniów prace nauczyciel powinien powiesić w widocznym miejscu oraz
omówić i podsumować.

Praca domowa

Uczniowie przygotowują rysunek przedstawiający narząd słuchu z opisanymi elementami.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Dyskusja panelowa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Protetyk słuchu 322[17]
Moduł:

Badanie słuchu 322[17].Z.1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie

badania

słuchu

u

osoby

dorosłej

322[17].Z1.02

Temat: Określone metody badania słuchu u osoby dorosłej.

Cel ogólny: Interpretacja wyników badania słuchu u pacjenta.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

interpretować wyniki badania słuchu u pacjenta,

omówić przebieg danej metody,

uzasadnić trafność wyboru metody badania słuchu.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w zespołach 2–4 osobowych.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu,

zestawy pytań pomocniczych do wykonania ćwiczenia,

przykładowe wyniki różnych badań słuchu pacjentów,

kartki papieru formatu A4, markery.


Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel dzieli klasę na 2–4 osobowe zespoły.
2. Nauczyciel przypomina uczniom metody badania słuchu u osoby dorosłej.
3. Nauczyciel rozdaje każdemu zespołowi przygotowane wcześniej zestawy badań słuchu

z opisem przypadku.

4. Uczniowie pracując w zespołach, interpretują wyniki badań słuchu.
5. Na papierze formatu A4 zapisują wnioski dotyczące opisu przypadku, jaki otrzymali.
6. Każdy zespół prezentuje na forum klasy wyniki swojej pracy.
7. Zadaniem klasy jest dostosowanie metody badania słuchu dla danego opisu przypadku.

Zakończenie zajęć
Nauczyciel prosi uczniów o dokonanie samooceny i podsumowuje pracę uczniów.

Praca domowa
Zadaniem uczniów jest dobranie się w grupy, odwiedzenie przynajmniej jednego gabinetu
protetycznego i nagranie filmu video z przebiegiem badania słuchu i komentarzem uczniów.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Nauczyciel prosi uczniów, aby narysowali na kartkach kosz i walizkę. Podaje informację,
aby do kosza wrzucili to co było mało interesujące, niepotrzebne, nieciekawe, natomiast
do walizki wszystkie informacje świadczące o tym, że lekcja była ciekawa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

5. ĆWICZENIA


5.1. Anatomia i fizjologia narządu słuchu i innych narządów

zmysłów


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Kolega poprosił cię o pomoc w przygotowaniu prezentacji multimedialnej na temat

budowy i fizjologii narządów zmysłów. Wyszukaj z dostępnych źródeł i poznanych treści
najważniejsze informacje. Przygotuj prezentację.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści materiału dotyczącej budowy
i fizjologii narządów zmysłów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, zwracając szczególną uwagę na wiadomości dotyczące

budowy i fizjologii narządów zmysłów,

2) przygotować prezentację multimedialną.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

zestaw komputerowy z programem PowerPoint,

plansze, schematy,

arkusze papieru A4, flamastry,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Klasa wytypowała Cię do przygotowania wykładu dla słuchaczy na temat budowy narządu

słuchu. Przygotuj wykład na podstawie dostępnych Ci plansz, schematów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat budowy narządu słuchu.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, zwracając szczególną uwagę na wiadomości dotyczące

budowy narządu słuchu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

2) przygotować wykład na podstawie dostępnych Ci plansz, schematów,
3) zaprezentować materiał na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

atlasy anatomiczne,

foliogramy dotyczące budowy narządu słuchu,

rzutnik pisma,

modele anatomiczne,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 3

Przygotuj pogadankę na temat fizjologii słyszenia. Posłuż się wiadomościami zawartymi

w poradniku dla ucznia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat budowy narządu słuchu.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, zwracając szczególną uwagę na wiadomości dotyczące

fizjologii słyszenia,

2) odszukać potrzebny materiał,
3) przygotować pogadankę i zaprezentować na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

atlasy anatomiczne,

foliogramy dotyczące budowy narządu słuchu,

modele anatomiczne,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 4

Przygotuj i opracuj foldery na temat budowy narządu słuchu. Posłuż się wiadomościami

zawartymi w poradniku dla ucznia.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat budowy narządu słuchu.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, zwracając szczególną uwagę na wiadomości dotyczące

budowy narządu słuchu,

2) opracować i wykonać foldery zgodnie z poleceniem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

atlasy anatomiczne,

foliogramy dotyczące budowy narządu słuchu,

modele anatomiczne,

przeźrocza ilustrujące narząd słuchu,

arkusze papieru A4, flamastry,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 5

Wybierasz się na spotkanie z lekarzem audiologiem poświęcone fizjologii słyszenia. Posłuż

się wiadomościami zawartymi w poradniku dla ucznia i przygotuj się na to spotkanie. Opracuj
listę pytań, jakie mógłbyś zadać specjaliście.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat budowy narządu słuchu.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, zwracając szczególną uwagę na wiadomości dotyczące

fizjologii słyszenia,

2) odszukać potrzebne treści,
3) opracować listę pytań.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

notatnik,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 6

Nauczycielka poprosiła cię o przygotowanie pomocy dydaktycznych na lekcje. Mają

to być puzzle z ukrytymi schematami ucha zewnętrznego i wewnętrznego. Posłuż się
wiadomościami zawartymi w poradniku dla ucznia i sporządź puzzle.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat budowy narządu słuchu.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, zwracając szczególną uwagę na wiadomości dotyczące

budowy narządu słuchu,

2) przygotować pomoce.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

atlasy anatomiczne,

foliogramy dotyczące budowy narządu słuchu,

modele anatomiczne,

kolorowy papier, pisaki,

nożyczki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Wady rozwojowe i schorzenia narządu słuchu


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj pogadankę dla młodych matek dzieci niedosłyszących na temat chorób ucha

zewnętrznego i środkowego u dzieci. Posłuż się wiadomościami zawartymi w poradniku dla
ucznia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat chorób ucha zewnętrznego.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, zwracając szczególną uwagę na wiadomości dotyczące chorób

ucha zewnętrznego i środkowego,

2) przygotować prezentację multimedialną,
3) zaprezentować materiał na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

zestaw komputerowy z programem PowerPoint,

plansze, schematy,

arkusze papieru A4, flamastry.


Ćwiczenie 2

Przygotuj referat na temat form nieprawidłowego rozwoju przewodu słuchowego

zewnętrznego. Posłuż się wiadomościami zawartymi w poradniku dla ucznia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat budowy narządu słuchu.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, zwracając szczególną uwagę na wiadomości dotyczące form

nieprawidłowego rozwoju przewodu słuchowego zewnętrznego,

2) przygotować referat i zaprezentować na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda projektów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Środki dydaktyczne:

atlasy anatomiczne,

foliogramy dotyczące chorób ucha zewnętrznego,

modele anatomiczne,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Odwiedź kilka poradni laryngologicznych dla dzieci. Zdobądź informacje na temat wad

rozwojowych narządu słuchu. Znajdź odpowiedź na pytanie: jakie są cele leczenia dziecka
z wadą rozwojową uszu? Posłuż się wiadomościami zawartymi w poradniku dla ucznia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat wad rozwojowych uszu.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, dotyczącą wad rozwojowych narządu słuchu,
2) odwiedzić kilka przychodni laryngologicznych,
3) zgromadzić informacje na temat wad rozwojowych narządów słuchu,
4) zapisać notatki,
5) odpowiedzieć na pytanie zadane w treści ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

atlasy anatomiczne,

foliogramy dotyczące chorób ucha zewnętrznego,

ulotki,

foldery,

zdjęcia RTG ilustrujące wady rozwojowe narządu słuchu.


Ćwiczenie 4

Zastanów się, jakie są czynniki etiologiczne chorób uszu i uszkodzeń narządu słuchu.

Przeanalizuj i zapisz w zeszycie. Posłuż się wiadomościami zawartymi w poradniku dla ucznia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat chorób uszu i uszkodzeń
narządu słuchu.



Sposób wykonania ćwiczenia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, dotyczącą czynników etiologicznych chorób uszu i uszkodzeń

narządu słuchu,

2) zapisać notatki w zeszycie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

atlasy anatomiczne,

foliogramy dotyczące budowy narządu słuchu,

badania tomograficzne ilustrujące zmiany patologiczne ucha,

zeszyt.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Typy ubytków słuchu

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Sporządź

audiogramy

przedstawiające

przykładowe

przebiegi

krzywych

audiometrycznych typowych dla różnych stopni i typów ubytku słuchu. Posłuż się
wiadomościami zawartymi w poradniku dla ucznia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat uszkodzeń słuchu
o różnych typach i stopniach.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, dotyczącą przewodzeniowych i odbiorczych uszkodzeń słuchu

o róznych typach i stopniach,

2) urządzić audiogramy,
3) zapisać rezultat.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

atlasy anatomiczne,

formatki do badań audiometrycznych,

foliogramy dotyczące przewodzeniowych i odbiorczych uszkodzeń słuchu,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Opisz jak zamierzasz postępować, aby nie dopuścić do uszkodzenia słuchu u siebie

i swoich najbliższych. Posłuż się wiadomościami zawartymi w poradniku dla ucznia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat uszkodzeń słuchu.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, dotyczącą uszkodzeń słuchu,
2) opisać postępowanie stosowane w profilaktyce uszkodzeń słuchu.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metoda projektów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Środki dydaktyczne:

atlasy anatomiczne,

foliogramy dotyczące uszkodzeń słuchu,

modele anatomiczne,

przeźrocza,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Do gabinetu zgłosiła się starsza osoba. Przypomnij sobie wiadomości dotyczące

odrębności fizjologicznych wieku starczego. Wybierz jedną ze znanych Ci metod służących do
badania słuchu u osoby dorosłej. Wykonaj badanie słuchu. Posłuż się informacjami zawartymi
w poradniku dla ucznia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat odrębności fizjologicznych
wieku starszego.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, dotyczącą odrębności fizjologicznych wieku starczego,
2) wykonać badanie,
3) omówić badanie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

komplet stroików Bezolda,

audiometr tonalny z możliwością wykonania audiometrii mowy,

formatki do badań audiometrycznych,

testy słowne,

terkotka Barany'ego,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 4

Przeprowadź wywiad z pacjentem. Celem wywiadu jest zebranie informacji na temat

trudności w słyszeniu w starszym wieku.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat trudności w słyszeniu
w starszym wieku.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie cechy charakterystyczne niedosłuchów przewodzeniowych i odbiorczych

oraz szumów usznych, o które można zapytać w wywiadzie,

2) przygotować zestaw pytań,
3) posługiwać się zasadami dobrego wychowania,
4) nawiązać kontakt z osobami starszymi,
5) przeprowadzić wywiad z pacjentem.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

arkusze papieru formatu A4,

kolorowe mazaki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.4. Badanie akumetryczne i próby stroikowe


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1
Wykonaj badanie słuchu u osoby dorosłej za pomocą testów ilościowych. Posłuż się
informacjami zawartymi w poradniku dla ucznia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat badanie słuchu u osoby
dorosłej za pomocą testów jakościowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, dotyczące ilościowych badań słuchu,
2) wykonać badanie,
3) omówić badanie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

komplet stroików Bezolda,

formatki do badań audiometrycznych,

testy słowne (test dyskryminacyjny),

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 2

Wykonaj akumetryczne badanie słuchu u osoby dorosłej. Posłuż się informacjami

zawartymi w poradniku dla ucznia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat badania słuchu.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, dotyczącą badania akumetrycznego,
2) wykonać badanie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Środki dydaktyczne:

zestawy słów do badania akumetrycznego,

parafina,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Wybierz jedno ze znanych Ci prób służących do badania słuchu. Wykonaj badanie u osoby

dorosłej. Posłuż się informacjami zawartymi w poradniku dla ucznia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat badania słuchu u osoby
dorosłej.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, dotyczącą badania słuchu,
2) wykonać badanie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

komplet stroików Bezolda,

sekundnik,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.5. Subiektywne metody badania słuchu

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1
Opracuj zestaw pytań, które może zadać Ci osoba z uszkodzeniem słuchu,
zgłaszająca się na badanie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat subiektywnych metod
badania słuchu.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) posiadać umiejętność nawiązywania kontaktów międzyludzkich oraz znać specyfikę

kontaktu z osobami niedosłyszącymi,

2) zastanowić się jakie konsekwencje niesie za sobą uszkodzenie słuchu,
3) opracować zestaw pytań.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

arkusze papieru formatu A4,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2
Sporządź tabelę składającą się z dwóch kolumn. W jednej kolumnie wypisz,
co charakteryzuje audiometrię tonalną, w drugiej, audiometrię mowy.

Audiometria tonalna

audiometria mowy

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat audiometrii tonalnej
i audiometrii mowy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować treści dotyczące audiometrii tonalnej,
2) przeanalizować treści dotyczące audiometrii mowy,
3) sporządzić tabelę,
4) zapisać wnioski.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

arkusze papieru formatu A4,

długopis, ołówek, linijka,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Kolega, który zamierza podjąć pracę w lokalnym radio poprosił cię o wyjaśnienie

na czym polega adaptacja słuchowa. Pomóż mu z grupy dostępnych źródeł informacji wybrać
przydatne dla niego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat prób okołoprogowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, dotyczącą adaptacji słuchowej,
2) przygotować wyjaśnienie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

atlasy anatomiczne,

foliogramy dotyczące adaptacji słuchowej,

przeźrocza,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.6. Obiektywne metody badania słuchu


5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj badanie tympanometryczne z testem zanikania odruchu strzemiączkowego

u osoby dorosłej. Posłuż się informacjami zawartymi w poradniku dla ucznia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat obiektywnych metod badania
słuchu.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, dotyczącą badania tympanometrycznego,
2) wykonać badanie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

audiometr impedancyjny,

papier do drukarki audiometru impedancyjnego lub komputer z drukarką i programem
do gromadzenia wyników badań,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Wykonaj badanie otoemisji u osoby dorosłej. Posłuż się informacjami zawartymi

w poradniku dla ucznia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat obiektywnych metod badania
słuchu.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, dotyczącą badania słuchu,
2) wykonać badanie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Środki dydaktyczne:

EROSCAN, ILO lub inne urządzenie do badania otoemisji,

papier do drukarki Eroscanu lub komputer z drukarką i programem do gromadzenia
wyników badań,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 3

Wykonaj badanie słuchu u kilku osób dorosłych za pomocą audiometrii impedancyjnej.

Porównaj i zinterpretuj uzyskane krzywe tympanometryczne. Posłuż się informacjami
z poradnika dla ucznia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat tympanometrii.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału,
2) zwrócić szczególną uwagę na wiadomości dotyczące tympanometrii,
3) wykonać badanie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

audiometr impedancyjny,

papier do drukarki audiometru impedancyjnego lub komputer z drukarką i programem
do gromadzenia wyników badań,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 4

Do gabinetu zgłosiła się pacjentka z wynikami wykonanych wcześniej badań słuchowych

potencjałów wywołanych. Przyjrzyj się wynikom tych badań, porównaj je i przeanalizuj. Posłuż
się informacjami zawartymi w poradniku dla ucznia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat badań.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść rozdziału, dotyczącą badań słuchowych potencjałów wywołanych,
2) przeanalizować wyniki badań,
3) omówić wyniki badań.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przykładowe wyniki badań,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Wykonywanie badania słuchu

u osoby dorosłej”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13,14, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego,

zadania 2, 4, 10,11, 15, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. d, 5. b, 6. c, 7. c, 8. b, 9. d, 10. b, 11. c,
12. a, 13. b, 14. a, 15. a, 16. b, 17. b, 18. d, 19. b, 20. d.


Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Opisać budowę narządu słuchu

B

P

c

2

Przeanalizować wynik badania wykonanego za
pomocą kompletu stroików

C

PP

a

3

Rozpoznać test stosowany
w audiometrii mowy przydatny dla określenia typu
ubytku słuchu

A

P

b

4

Przeanalizować znaczenie badania
akumetrycznego

C

PP

d

5

Określić na czym polega Próba Lewisa

B

P

b

6

Określić jak pacjent z niedosłuchem ślimakowym
odbiera dźwięk ze stroika
w czasie próby Gellego

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

7

Rozpoznać co jest najtrudniejsze dla pacjenta w
audiometrii tonalnej

A

P

c

8

Rozpoznać, jaki jest najwłaściwszy materiał
słowny do różnicowania typu ubytku słuchu
w audiometrii mowy

A

P

b

9

Rozpoznać od czego zależy zmęczenie słuchowe

A

P

d

10

Przeanalizować jaka jest szerokość krzywej
artykulacyjnej u osób
z niedosłuchem odbiorczym

C

PP

b

11

Przeanalizować na czym polega próba
Schwabacha

C

PP

c

12 Określić, która próba jest testem obuusznym

C

P

a

13

Określić jakie znaczenie diagnostyczne ma
jednostronny, odbiorczy, postępujący ubytek
słuchu
ze znacznym pogorszeniem rozumienia mowy

B

P

b

14

Określić minimalną wartość osłabienia
międzyusznego dla przewodnictwa kostnego dla
częstotliwości
250 - 4000 Hz

B

P

a

15

Przeanalizować wyniki audiometrii słownej u
osoby z niedosłuchem przewodzeniowym

C

PP

a

16

Określić co wchodzi skład audiometrii
impedancyjnej

C

P

b

17

Przeanalizować cechy charakterystyczne dla
niedosłuchu przewodzeniowego

A

P

b

18

Podać w jakich jednostkach wyrażane jest
natężenie sygnału mowy
w audiometrii słownej

A

P

d

19

Rozpoznać jaka jest najmniejsza spotykana u ludzi
wartość osłabienia międzyusznego dla
przewodnictwa powietrznego dla częstotliwości
125 Hz

A

P

b

20 Przeanalizować wynik próby SISI

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij odpowiednie warunki pracy.
6. Przed rozpoczęciem pracy przeczytaj instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj ustalonego czasu.
9. Kilka minut przed zakończeniem przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
5. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Narząd słuchu składa się z

a) ucha zewnętrznego, ucha środkowego, nerwu ślimakowego.
b) ucha wewnętrznego, ucha zewnętrznego, nerwu przedsionkowo-ślimakowego.
c) ucha zewnętrznego, ucha środkowego, ucha wewnętrznego.
d) ucha wewnętrznego, ucha środkowego, trąbki słuchowej.


2. Badając za pomocą kompletu stroików osobę z niedosłuchem przewodzeniowym

stwierdzimy
a) podwyższenie dolnej granicy słyszenia tonów.
b) określenie granicy słyszenia tonów nie ma wartości diagnostycznej.
c) brak zmiany granicy słyszenia tonów.
d) obniżenie górnej granicy słyszenia tonów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

3. W celu różnicowania typu ubytku słuchu w audiometrii mowy może być stosowany test

a) liczbowy Iwankiewicza.
b) znaczący Zakrzewskiego.
c) mowy ciągłej Kuźniarka.
d) test zdaniowy dla dorosłych.


4. Badanie akumetryczne jest szczególnie cenne, ponieważ

a) jednoznacznie określa typ ubytku słuchu.
b) ocenia niezależnie stan słuchu każdego ucha.
c) do jego przeprowadzenia można wykorzystać test liczbowy.
d) bada społeczną wydolność narządu słuchu.


5. Próba Lewisa polega na porównaniu słyszenia przewodnictwa kostnego pacjenta

z przewodnictwem
a) powietrznym osoby badającej.
b) chrzęstno - kostnym tego samego ucha pacjenta.
c) kostnym osoby badającej.
d) powietrznym pacjenta.


6. W czasie próby Gellego pacjent z niedosłuchem ślimakowym odbiera dźwięk stroika

a) jako powoli narastający.
b) o stałym natężeniu.
c) cichnący ze zmiennym natężeniem.
d) cichnący w sposób jednostajny.


7. Najtrudniejsze dla pacjenta w audiometrii tonalnej jest wyznaczenie

a) progu słyszenia.
b) poziomu dyskomfortu.
c) progu komfortowego słyszenia.
d) zakresu komfortowego słyszenia.


8. Najwłaściwszym materiałem słownym do różnicowania typu ubytku słuchu w audiometrii

mowy są
a) logotomy.
b) słowa jednosylabowe.
c) zdania.
d) liczebniki.


9. Zmęczenie słuchowe zależy od

a) czasu trwania bodźca.
b) natężenia bodźca.
c) częstotliwości bodźca.
d) wszystkich wyżej wymienionych.


10. U osób z niedosłuchem odbiorczym szerokość krzywej artykulacyjnej z reguły jest

a) mniejsza.
b) większa.
c) nie ulega zmianie.
d) trudno określić.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

11. Próba Schwabacha polega na porównaniu słyszenia przewodnictwa kostnego pacjenta z

przewodnictwem
a) powietrznym osoby badającej.
b) chrzęstno-kostnym tego samego ucha pacjenta.
c) kostnym osoby badającej.
d) powietrznym pacjenta.


12. Testem obuusznym jest następująca próba

a) Fowlera.
b) Luschera-Zwisłockiego.
c) SISI.
d) Regera.


13. Jednostronny, odbiorczy, postępujący ubytek słuchu ze znacznym pogorszeniem

rozumienia mowy może wskazywać na niedosłuch
a) typu ślimakowego.
b) typu pozaślimakowego.
c) typu mieszanego.
d) odpowiedź a i c jest prawdziwa.


14. Minimalna wartość osłabienia międzyusznego dla przewodnictwa kostnego dla

częstotliwości 250–4000 Hz wynosi
a) 0 dB.
b) 20–30 dB.
c) 30–50 dB.
d) 50–80 dB.


15. W audiometrii słownej u osoby z niedosłuchem przewodzeniowym z reguły stwierdza się

a) możliwość uzyskania 100% rozumienia mowy.
b) „dzwonowaty” przebieg krzywej artykulacyjnej.
c) większą szerokość krzywej artykulacyjnej.
d) odpowiedź a i c jest prawdziwa.


16. W skład audiometrii impedancyjnej wchodzi

a) badanie progu komfortowego słyszenia.
b) badanie progu odruchów mięśni strzemiączkowych.
c) badanie progu bólu.
d) trudno określić.


17. Najbardziej charakterystyczne dla niedosłuchu przewodzeniowego jest

a) zjawisko wyrównania głośności.
b) możliwość osiągnięcia 100% rozumienia mowy w audiometrii słownej.
c) wyraźnie złe rozumienie mowy w audiometrii słownej przy nawet nieznacznym

ubytku słuchu w audiometrii tonalnej.

d) zaburzenia słyszenia kierunkowego.


18. Natężenie sygnału mowy w audiometrii słownej wyrażane jest w decybelach

a) HL.
b) EM.
c) A.
d) SPL.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

19. Najmniejsza spotykana u ludzi wartość osłabienia międzyusznego dla przewodnictwa

powietrznego dla częstotliwości 125 Hz wynosi
a) 25 dB.
b) 35 dB.
c) 40 dB.
d) 50 dB.


20. Wynik próby SISI równy 35% sugeruje

a) niedosłuch przewodzeniowy lub mieszany.
b) niedosłuch centralny.
c) niedosłuch odbiorczy pozaślimakowy.
d) nie wnosi informacji o lokalizacji ubytku słuchu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko.........................................................................................................................

Wykonywanie badania słuchu u osoby dorosłej



Zakreśl poprawną odpowiedź.


Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Test 2 – próba pracy

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z poleceniami pomocniczymi zamieszczonymi w zadaniu.
3. Wykonaj zadanie praktyczne.
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
5. Przed oddaniem karty odpowiedzi sprawdź poprawność udzielonych odpowiedzi.
6. Sprawdź ponownie, czy Twoja karta odpowiedzi jest podpisana.

Powodzenia!

Zadanie praktyczne

Opracuj zestaw pytań do przeprowadzenia wywiadu z pacjentem.

Przygotuj się do przeprowadzenia wywiadu. Przeprowadź wywiad.

Wybierz i opisz metody badania za pomocą, których skontrolujesz stan słuchu pacjenta
w starszym wieku.

Polecenia pomocnicze

1. Opracuj zestaw pytań do przeprowadzenia wywiadu z pacjentem.

2. Przygotuj się do przeprowadzenia wywiadu.

3. Przeprowadź wywiad.

4. Wskaż metody badań słuchu, jakie możesz wykorzystać u tego pacjenta.

5. Opisz krótko metody, które będziesz wykorzystywał do badania słuchu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko…………………………………………………………………...……………..

Wykonywanie badania słuchu u osoby dorosłej

1. Zestaw pytań niezbędnych do przeprowadzenia wywiadu z pacjentem:

a)

b)

c)

2. Wywiad z pacjentem.

3. Dobór metod badań słuchu:

a)

b)

c)

d)

4) Opis metod badania słuchu.

Numer polecenia

Punktacja

1

1–5

2

1–10

3

1–15

4

1–20

Razem

50

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje punkty, wg punktacji. Za złą odpowiedź lub
jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 2 zadań, 25 pkt.,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 3 zadań, 30 pkt.,

dobry – za rozwiązanie 4 zadań, 40 pkt.,

bardzo dobry – za rozwiązanie 4 zadań, 50 pkt.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

7.

LITERATURA

1. Boenninghaus H., G.: Otolaryngologia. Springer PWN, Warszawa 1997
2. Elberling C., Osterhammel P.: Zastosowanie słuchowych potencjałów wywołanych

w praktyce klinicznej. Alpicon, Warszawa 1992

3. Hojan E.: Aparaty słuchowe. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań
4. Iwankiewicz S.: Ćwiczenia z otolaryngologii. PZWL, Warszawa 1991
5. Latkowski B.: Poradnik dla protetyków słuchu. Geers, Łódź 2002
6. Mikołajewski R.: Oticon - 100 lat w służbie osób niedosłyszących. Oticon, Warszawa

2004

7. Mikołajewski R.: Wprowadzenie do audiometrii impedancyjnej. Alpicon, Warszawa 1994
8. Pruszewicz A.: Foniatria Kliniczna. PZWL, Poznań 1992
9. Pruszewicz A.: Zarys audiologii klinicznej. Wydawnictwo AM im. K. Marcinkowskiego,

Poznań 1994

10. Śliwińska - Kowalska M.: Audiologia kliniczna. Mediton, Łódź 2005

Literatura metodyczna
1. Drętkiewicz-Więch .J: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa,1994

2. Kornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Itee, Radom, 2000
3. Niemiecko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa, 1999

