asystentka stomatologiczna 322[01] z1 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Alicja Jędrzejczyk








Przygotowanie aparatury oraz instrumentów
stomatologicznych 322[01].Z1.03







Poradnik dla nauczyciela














Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr n. med. Małgorzata Figurska
mgr Katarzyna Zarębska


Opracowanie redakcyjne:
mgr Alicja Jędrzejczyk



Konsultacja:
mgr inż. Halina Śledziona









Poradnik stanowi podstawę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[01].Z1.03
„Przygotowanie aparatury oraz instrumentów stomatologicznych”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu asystentka stomatologiczna.






















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1. Wyposażenie podstawowe

11

5.1.1.Ćwiczenia

11

5.2. Wyposażenie specjalistyczne i pomocnicze

13

5.2.1.Ćwiczenia

13

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

15

7.

Literatura

29

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy państwu „Poradnik dla nauczyciela”, który będzie pomocny

w przyswajaniu wiedzy i umiejętności dotyczącej przygotowania i zastosowania aparatury
i instrumentów stomatologicznych oraz prowadzeniu zajęć dydaktycznych w zawodzie
asystentka stomatologiczna.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, w których wyszczególniono jakie umiejętności powinien posiadać
uczeń przed przystąpieniem do realizacji jednostki modułowej,

cele kształcenia, pokazują jakie umiejętności uczeń opanuje po przeprowadzeniu procesu
kształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

ć

wiczenia do samodzielnego wykonania przez ucznia zawierające wskazówki do

realizacji, zalecane metody nauczania-uczenia oraz środki dydaktyczne,

sprawdzian postępów pomoże ocenić poziom wiedzy ucznia po wykonaniu ćwiczeń,

ewaluacja osiągnięć, po zrealizowaniu wszystkich tematów jednostki modułowej
pozwoli ocenić poziom nabytych umiejętności w procesie kształcenia,

wykaz literatury.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem następujących metod nauczania: pogadanki, ćwiczeń
praktycznych, dyskusji dydaktycznej, metody przypadków.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, od samodzielnej do

zespołowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4






























Schemat układu jednostek modułowych

322[01].Z1

Organizacja pracy

w gabinecie

stomatologicznym

322[01].Z1.01

Przygotowanie gabinetu

stomatologicznego do pracy

322[01].Z1.02

Przygotowanie materiałów

stomatologicznych

322[01].Z1.03

Przygotowanie aparatury

oraz instrumentów

stomatologicznych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
ś

rodowiska,

stosować podstawy dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie stomatologicznym,

stosować leki używane w leczeniu chorób jamy ustnej,

stosować klasyfikację materiałów stomatologicznych,

planować wyposażenie gabinetu zgodnie z przepisami i zasadami ergonomii,

pracować w zespole stomatologicznym,

nawiązywać i utrzymywać kontakty międzyludzkie,

stosować przepisy prawa i zasady ekonomiki w ochronie zdrowia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

określić zakres czynności i zabiegów związanych z konserwacją sprzętu
stomatologicznego, wykonywanych przez asystentkę stomatologiczną,

określić zasady użytkowania fotela stomatologicznego,

określić zasady użytkowania oraz bieżącej konserwacji unitu stomatologicznego,

określić zasady użytkowania i konserwacji urządzeń ssących oraz spluwaczki,

scharakteryzować aparaty strumieniowo-ścierne,

określić zasady użytkowania oraz bieżącej konserwacji reflektora,

scharakteryzować zasady postępowania ze skalerem ultradźwiękowym po wykonaniu
zabiegu,

określić zastosowanie lamp polimeryzacyjnych oraz zasad ich konserwacji,

określić zasady użytkowania i konserwacji mieszalników do amalgamatu,

wykonać czynności związane z przygotowaniem aparatury oraz instrumentarium
stomatologicznego do pracy,

przeprowadzić konserwację sprzętu stosowanego w gabinecie stomatologicznym,

określić zasady konserwacji i przechowywania narzędzi stomatologicznych,

przeprowadzić konserwację instrumentów stomatologicznych,

wykonać czynności związane z obsługą autoklawu,

określić zasady użytkowania lampy bakteriobójczej,

wykonać czynności związane z obsługą myjki ultradźwiękowej,

określić zasady postępowania z aparatami rentgenowskimi stosowanymi w gabinecie
stomatologicznym,

zinterpretować przepisy dotyczące ochrony przed promieniowaniem jonizującym,

scharakteryzować sposoby ochrony pacjenta i personelu przed promieniowaniem
jonizującym,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Asystentka stomatologiczna 322[01]

Moduł:

Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym 322[01].Z1

Jednostka modułowa:

Przygotowanie

aparatury

oraz

instrumentów

stomatologicznych 322[01].Z1.03

Temat: Unit – konserwacja i działanie.

Cel ogólny: Przygotowanie i zastosowanie unitu.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

omówić podstawowe wyposażenie unitu,

określić zasady postępowania z końcówkami,

dobrać i scharakteryzować środki do dezynfekcji poszczególnych elementów unitu,

obsługiwać poszczególne elementy unitu i przeprowadzić ich konserwację.


Metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

pokaz z instruktażem,

ć

wiczenia praktyczne.


Formy organizacji pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca zespołowa.


Czas:
3 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

literatura rozdziału 4.1. poradnika dla ucznia,

zarządzenia i instrukcje obsługi,

procedury dotyczące konserwacji unitu,

foliogramy przedstawiające poszczególne procedury,

film dydaktyczny DVD.


Przebieg zajęć
1.

Sprawy organizacyjne: sprawdzenie obecności, przygotowanie stanowisk pracy.

2.

Podanie tematu zajęć.

3.

Wprowadzenie do tematu:

nauczyciel przeprowadza pogadankę na temat podstawowych wiadomości
dotyczących użytkowania unitu w gabinecie stomatologicznym oraz podstaw bhp
pracowników i pacjentów,

nauczyciel objaśnia poszczególne elementy budowy unitu z jednoczesną prezentacją
ś

rodków dezynfekcyjnych stosowanych do jego poszczególnych elementów,

nauczyciel prezentuje poszczególne końcówki ze zwróceniem uwagi na ich
konstrukcję, przeznaczenie i konserwację.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4.

Realizacja ćwiczenia:

Praca w grupach 4–5 osobowych:

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia i prosi uczniów o propozycje konserwacji unitu,

uczniowie zgłaszają swoje propozycje, a nauczyciel zapisuje je na tablicy,

nauczyciel pokazuje film DVD, omawiający poszczególne etapy przygotowania unitu,

uczniowie po zakończonej projekcji zaznajamiają się z poleceniem nauczyciela
i wykonują w grupach ćwiczenie,

nauczyciel zwraca uwagę na przestrzeganie zasad bhp,

nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek,

po wykonaniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoje prace ze wskazaniem na unicie
miejsca w którym odbywają się poszczególne procedury przygotowania oraz konserwacji
końcówek.

5.

Podsumowanie zajęć

w czasie prezentacji prac uczniowie wymieniają swoje poglądy i rozwiązania,
zwracają uwagę na trudności.

6.

Ewaluacja osiągnięć uczniów

nauczyciel ocenia pracę grupy metodą obserwacji, zaangażowanie oraz sposób
posługiwania się nomenklaturą medyczną podczas wykonywania ćwiczeń oraz
końcowy efekt pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Asystentka stomatologiczna 322[01]

Moduł:

Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym 322[01].Z1

Jednostka modułowa:

Przygotowanie

aparatury

oraz

instrumentów

stomatologicznych 322[01].Z1.03

Temat: Autoklaw działanie i konserwacja.

Cel ogólny: Przygotowanie i zastosowanie autoklawu.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić rodzaje sterylizacji,

przygotować wsad do sterylizatora,

sprawdzić poprawność procesu sterylizacji,

przeprowadzić sterylizację,

postępować ze sterylnymi narzędziami,

przeprowadzić konserwację autoklawu,

zastosować przepisy bhp.


Metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ć

wiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.


Formy organizacji pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca zespołowa.


Czas: 3 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

literatura punktu 4.2. poradnika dla ucznia,

film DVD z instruktażem załadunku autoklawu i omówieniem poszczególnych faz
sterylizacji i konserwacji,

autoklaw, zgrzewarka,

wskaźniki kontroli sterylizacji,

instrukcje obsługi,

procedury postępowania z narzędziami.


Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne: sprawdzenie obecności, przygotowanie stanowisk pracy.

2.

Podanie tematu.

3.

Wprowadzenie do tematu:

nauczyciel przeprowadza pogadankę na temat sterylizacji. W trakcie wykładu
prezentuje narzędzia i materiały oraz urządzenia potrzebne w poszczególnych
procedurach sterylizacyjnych,

nauczyciel prezentuje konserwację autoklawu,

uczniowie oglądają film DVD,

uczniowie zapoznają się z urządzeniem i wskaźnikami kontroli,

uczniowie w grupach 4–5 osobowych przystępują do realizacji ćwiczeń.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

4.

Realizacja ćwiczeń:

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania,

uczniowie zapoznają się z treścią ćwiczenia,

uczniowie zgodnie z instrukcjami wykonują ćwiczenia,

dobierają środki kontroli sterylizacji,

opisują sposób załadunku autoklawu i samego procesu sterylizacji,

opisują sposób konserwacji, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów bhp,

nauczyciel kontroluje czy uczniowie zrozumieli polecenie i czy potrafią je
wykorzystać w praktyce,

nauczyciel zwraca szczególną uwagę na przestrzeganie zasad bhp.

5.

Podsumowanie zajęć:

uczniowie prezentują wykonane zadania,

demonstrują materiały, urządzenia, narzędzia.

6.

Ewaluacja osiągnięć uczniów:

nauczyciel ocenia prace uczniów zwracając uwagę na dokładność wykonania pracy,
używanie fachowego nazewnictwa oraz przestrzeganie zasad bhp,

nauczyciel metoda obserwacji ocenia zaangażowanie i efekty końcowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1.

Wyposażenie podstawowe


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj unit do pracy. Omów zasady konserwacji końcówek: turbiny, prostnicy,

piaskarki i skalera.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien wprowadzić uczniów

w jego zakres i sposób wykonania. Podczas wykonania ćwiczenia uczeń powinien zwrócić
uwagę na różnice konserwacji poszczególnych elementów. Ćwiczenie powinno być
wykonane indywidualnie z uwzględnieniem przepisów bhp.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zgromadzić narzędzia,

2)

zorganizować stanowisko pracy-unit,

3)

zaplanować tok postępowania,

4)

wykonać tabelę,

5)

zadbać o bhp i ochronę osobistą,

6)

dokonać podziału i sprawdzenia narzędzi,

7)

zaprezentować i omówić pracę.

turbina

prostnica

piaskarka

skaler












Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

zarządzenia, instrukcje, procedury

przybory piśmienne,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

film dydaktyczny,

odzież ochronna,

unit z końcówkami,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Przeprowadź konserwację reflektora.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

sposób wykonania i zasady bhp. Podczas wykonania ćwiczenia uczeń powinien zwrócić
uwagę na zagrożenia wynikające ze złego użytkowania i wadliwego sposobu konserwacji.
Ć

wiczenie powinno być wykonane w grupach 4–5 osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zgromadzić narzędzia,

2)

zorganizować stanowisko pracy-unit,

3)

zaplanować tok postępowania,

4)

zadbać o bhp i ochronę osobistą,

5)

przedstawić budowę reflektora,

6)

zaprezentować otrzymane wyniki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

zarządzenia, instrukcje, procedury

przybory piśmienne,

odzież ochronna,

reflektor bądź unit z reflektorem,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2.

Wyposażenie specjalistyczne i pomocnicze


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Narysuj tabelę i wykonaj schemat przeprowadzenia sterylizacji w autoklawie parowym

klasy B.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

sposób wykonania i warunki bhp. Podczas wykonania ćwiczenia uczeń powinien zwrócić
uwagę na dobór odpowiedniego programu sterylizacyjnego z zaznaczeniem czy narzędzia są
opakowane czy nie. Ćwiczenie powinno być wykonane w grupach 4–5 osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przygotować stanowisko pracy,

2)

zgromadzić papier, linijkę, długopis,

3)

zaplanować tok postępowania,

4)

wykonać schemat,

5)

zaprezentować go i omówić.

1.

2.

3.

4.

5.



-
-
-
-
-
-

6.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

zarządzenia, instrukcje obsługi autoklawu,

film przedstawiający proces dekontaminacji narzędzi,

autoklaw,

arkusz papieru, linijka, długopis,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 2

Zaprezentuj działanie lampy bakteriobójczej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

sposób wykonania i warunki bhp. Podczas wykonania ćwiczenia uczeń powinien zwrócić
uwagę na procedury związane z konserwacją i bezpiecznym użytkowaniem lampy. Ćwiczenie
powinno być wykonane w grupach 4–5 osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przygotować stanowisko pracy,

2)

zaplanować tok postępowania,

3)

wykonać ćwiczenie,

4)

zaprezentować otrzymane wyniki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

schemat, instrukcje obsługi,

lampa bakteriobójcza,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowanie aparatury
oraz instrumentów stomatologicznych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 4, 5, 7, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego,

zadania 3, 6, 8, 10, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. d, 4. d, 5. d, 6. a, 7. a, 8. a, 9. b, 10. a, 11. d,
12.
c, 13. d, 14. d, 15. a, 16. a, 17. a, 18. d, 19. c, 20. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

Odpowiedź

1

Zastosować test działania myjki
ultradźwiękowej

C

P

c

2

Rozpoznać odbiorniki RTG

B

P

d

3

Określić zakres obrotów końcówek
stomatologicznych

C

PP

d

4

Wybrać sposób konserwacji końcówek
stomatologicznych

C

P

d

5

Określić środki kontroli biologicznej
sterylizacji

C

P

d

6

Określić testy fizyczne do monitorowania
procesu sterylizacji

C

PP

a

7

Rozpoznać sposób konserwacji skalera

B

P

a

8

Określić zakres kontroli chemicznej

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

9

Określić potrzebę stosowania osłony
w utrząsarce

C

P

b

10

Określić stosowanie odbiornika w radiologii

C

PP

a

11

Rozpoznać sposób konserwacji narzędzi

B

P

d

12

Określić zakres sterylizacji w autoklawach

C

P

c

13

Określić sposób postępowania ochronnego
radiologii

C

P

d

14

Rozpoznać wyposażenie podstawowe
gabinetu

B

P

d

15

Określić sposób konserwacji końcówek
stomatologicznych

C

P

a

16

Rozróżnić fizyczne parametry działania
autoklawu

B

P

a

17

Określić potrzeby konserwacji narzędzi

C

P

a

18

Określić sposób dezynfekcji i mycia
narzędzi

C

P

d

19

Określić rodzaj autoklawu

C

PP

c

20

Określić zastosowanie promieniowania UV

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Zestaw zawiera 20 zadań.

5.

Do każdego zadania przyporządkowane są 4 możliwości odpowiedzi, jedna odpowiedź
jest prawdziwa.

6.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak X. W przypadku
pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz X odpowiedź prawidłową.

7.

Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymujesz 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
0 punktów.

8.

Rozwiązuj zadania samodzielnie.

9.

Na rozwiązanie testu masz 40 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Test folii aluminiowej stosowany jest w
a) autoklawach.
b) unitach.
c) myjkach ultradźwiękowych.
d) rentgenach.

2.

Zdjęcie rentgenowskie możemy wykonać
a) tylko na kliszy RTG.
b) tylko na płytkach.
c) tylko posiadając komputer.
d) na kliszy RTG, płytkach fosforowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

3.

Obroty powyżej 250 000/min stosowane są w
a) wiertarkach wolnoobrotowych.
b) mikrosilnikach.
c) wiertarkach szybkoobrotowych.
d) turbinach.

4.

Końcówki stomatologiczne
a) konserwujemy dowolnie.
b) zawsze czyścimy po rozebraniu.
c) nie wymagają sterylizacji.
d) konserwujemy zgodnie z zaleceniem producenta.

5.

Sporal jest testem:
a) kontroli chemicznej.
b) działania autoklawu.
c) kontroli fizycznej.
d) kontroli biologicznej.

6.

Test Bowie-Dicka służy do
a) oceny usuwania powietrza z wnętrza sterylizatora.
b) kontroli sterylizacji.
c) kontroli próżni.
d) czystości narzędzi.

7.

Skaler po zabiegu
a) zdejmujemy końcówkę do sterylizacji a urządzenie dezynfekujemy.
b) sterylizujemy.
c) tylko dezynfekujemy.
d) zostawiamy do ostygnięcia.

8.

Wskaźniki kontroli chemicznej informują nas o
a) ekspozycji na czynnik fizyczny.
b) stopniu sterylności.
c) stopniu dezynfekcji.
d) czasie ekspozycji.

9.

Pokrywę w utrząsarce stosujemy
a) doraźnie.
b) zawsze.
c) niestosujemy.
d) tylko w trakcie transportu.

10.

Płytka obrazowa stosowana jest w
a) radiowizjografii.
b) w protetyce.
c) w unicie.
d) w reflektorze.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

11.

Do konserwacji narzędzi używamy
a)

talku.

b)

smaru uniwersalnego.

c)

płynu dezynfekcyjnego.

d)

oleju parafinowego.

12.

Materiały wgłębione, porowate, opakowane możemy sterylizować w autoklawach
a) klasy S.
b) klasy N.
c) klasy B.
d) wszystkich wymienionych.

13.

Zabezpieczenie pacjenta przed promieniowaniem zapewniamy stosując
a) fartuch ołowiany.
b) okulary.
c) szklane przesłony.
d) fartuch ołowiany, specjalne okulary, przesłony.

14.

Urządzeniem niezaliczanym do wyposażenia podstawowego gabinetu jest
a)

fotel stomatologiczny.

b)

wiertarka.

c)

spluwaczka.

d)

radiowizjograf.

15.

Końcówki stomatologiczne
a) po umyciu sterylizujemy.
b) nie muszą być sterylizowane.
c) dezynfekujemy przez zanurzenie w płynach.
d) tylko konserwujemy.

16.

Parametry określające działanie autoklawu to
a) ciśnienie, temperatura i czas.
b) tylko ciśnienie.
c) tylko czas.
d) pojemność.

17.

Do niezawodnego działania narzędzia potrzebują
a)

konserwacji.

b)

odpowiednich opakowań.

c)

skutecznych płynów dezynfekcyjnych.

d)

prądu.

18.

Dezynfektor służy do
a) ręcznego mycia narzędzi.
b) tylko do dezynfekcji.
c) sterylizacji.
d) maszynowego mycia i dezynfekcji narzędzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

19.

Próżnia frakcyjna występuje w autoklawach
a) typu S.
b) typu N.
c) typu B.
d) we wszystkich.

20.

Promieniowanie UV jest wykorzystywane do
a) dezynfekcji chemicznej.
b) dezynfekcji fizycznej.
c) sterylizacji.
d) wyjaławiania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ................................................................................................

Przygotowanie aparatury oraz instrumentów stomatologicznych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowanie aparatury
oraz instrumentów stomatologicznych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 3, 5, 6, 7, 8, 12, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 2, 4, 9, 10, 11, 13, 16, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. b, 5. b, 6. a, 7. b, 8. b, 9. a, 10. a, 11. b,
12.
b, 13. d, 14. a, 15. a, 16. d, 17. d, 18. d, 19. d, 20. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić rodzaje dezynfekcji

B

P

a

2

Zastosować urządzenia w gabinecie
stomatologicznym

C

PP

b

3

Określić części składowe fotela
stomatologicznego

C

P

c

4

Porównać rodzaje wiertarek
stomatologicznych

C

PP

b

5

Rozpoznać urządzenia potrzebne do
utrzymania suchości w jamie ustnej

A

P

b

6

Opisać procedury postępowania z fotelem
stomatologicznym

A

P

a

7

Wybrać sposób konserwacji reflektora

C

P

b

8

Określić sposób dezynfekcji i sterylizacji
skalera

C

P

b

9

Określić sposób przygotowania
amalgamatu

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

10

Zastosować testy fizyczne do
monitorowania sterylizacji

C

PP

a

11

Określić materiały do sterylizacji

C

PP

b

12

Określić urządzenia do sterylizacji

C

P

b

13

Określić rodzaje autoklawów

C

PP

d

14

Rozpoznać części składowe badania
rentgenowskiego

B

P

a

15

Rozpoznać wyposażenie pracowni
rentgenowskiej

B

P

a

16

Określić rodzaje autoklawów

C

PP

d

17

Określić sposób zabezpieczenia pacjenta

C

P

d

18

Rozpoznać sposoby utylizacji amalgamatu

B

P

d

19

Rozpoznać zastosowanie piaskarki

B

P

d

20

Określić właściwości promieniowania
lampy polimeryzacyjnej

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.


Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Zestaw zawiera 20 zadań.

5.

Do każdego zadania przyporządkowane są 4 możliwości odpowiedzi, jedna odpowiedź
jest prawdziwa.

6.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak X. W przypadku
pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz X odpowiedź prawidłową.

7.

Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymujesz 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
0 punktów.

8.

Rozwiązuj zadania samodzielnie.

9.

Na rozwiązanie testu masz 40 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia

:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Promieniowanie UV jest wykorzystywane do

a) dezynfekcji fizycznej.
b) dezynfekcji chemicznej.
c) sterylizacji.
d) wyjaławiania.

2. Dezynfektor służy do

a) ręcznego mycia narzędzi.
b) maszynowego mycia i dezynfekcji narzędzi.
c) sterylizacji
d) tylko do dezynfekcji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

3. Fotel stomatologiczny charakteryzuje się brakiem

a) siedziska.
b) podłokietników.
c) lampy.
d) podgłówka.


4. Do 15 000 obrotów/min. mają wiertarki

a) turbiny.
b) wolnoobrotowe.
c) mikrosilniki.
d) szybkoobrotowe.


5. Do odsysania szybkiego śliny w dużej ilości stosujemy

a) ślinociąg.
b) ssak.
c) wałeczki włókninowe.
d) wałeczki z ligniny.


6. Fotel stomatologiczny

a) wymaga dezynfekcji i konserwacji.
b) nie wymaga dezynfekowania.
c) nie wymaga konserwacji.
d) może być na kółkach.


7. śarówkę w reflektorze

a) wymienia tylko serwisant.
b) wymieniamy po ostygnięciu reflektora.
c) zmieniamy gdy jest brudna.
d) możemy zakładać o dowolnej mocy.


8. Skaler ultradźwiękowy

a) nie musi być dezynfekowany.
b) musi być podłączony do wody.
c) końcówki płuczemy tylko wodą.
d) wkładamy do dezynfekcji z narzędziami.


9. Do zarabiania amalgamatu służy

a) wstrząsarka.
b) łopatka.
c) skaler.
d) unistom.


10. Vacum test

a) służy do testowania próżni.
b) jest testem biologicznym.
c) jest testem chemicznym.
d) sprawdza temperaturę autoklawu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

11. Końcówki stomatologiczne

a) nie muszą być sterylizowane.
b) po umyciu sterylizujemy.
c) dezynfekujemy przez zanurzenie w płynach.
d) tylko konserwujemy.


12. Do sterylizacji złożonych, wgłębionych materiałów służą

a) sterylizatory klasy N.
b) sterylizatory klasy B.
c) sterylizatory klasy S.
d) wszystkie.


13. Każdy autoklaw musi posiadać

a) próżnię frakcyjną.
b) niską temperaturę.
c) destylarkę.
d) możliwość ustawienia temperatury, ciśnienia i czasu.


14. Składnikiem nie wchodzącym do badania rentgenowskiego jest

a) dezynfekcja.
b) radiografia.
c) ochrona pacjenta.
d) radiologia.


15. W pracowni rentgenowskiej nie jest wymagane posiadanie

a) unitu.
b) odbiornika obrazu.
c) aparatury rentgenowskiej.
d) urządzenia do obróbki fotograficznej.


16. Autoklawy klasy B

a) nie posiadają próżni.
b) nie suszą.
c) same myją narzędzia.
d) służą do sterylizacji parowej pod ciśnieniem.


17. Zabezpieczenie pacjenta przed promieniowaniem zapewniamy

a) stosując fartuch ołowiany.
b) stosując okulary.
c) stosując szklane przesłony.
d) stosując fartuch ołowiany, specjalne okulary, przesłony.


18. Amalgamat usuwamy

a) razem z odpadami metalowymi.
b) wyrzucamy do kanalizacji.
c) z odpadami komunalnymi.
d) jako odpady specjalne, niebezpieczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

19. Piaskarka służy do

a) usuwania wypełnień.
b) polerowania wypełnień.
c) odsysania śliny.
d) usuwania nalotów nazębnych.


20. Lampa polimeryzacyjna

a) służy do oświetlania jamy ustnej.
b) jest całkowicie bezpieczna.
c) emituje promieniowanie szkodliwe.
d) nie potrzebuje konserwacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ................................................................................................

Przygotowanie aparatury oraz instrumentów stomatologicznych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

7. LITERATURA

1. Barnett L. V. (red):Asystowanie w stomatologii”. Urban & Partner, Wrocław 2006
2. Jańczuk Z.: „Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych”. PZWL,

Warszawa 1999

