background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ  

 

 

 

 

 

Marzena Rozborska 

 

 

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych 
712[04].Z2.05 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

dr inż. Ewelina Sadowska  

inż. Grażyna Piontecka - Nowińska  

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Barbara Olech 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Krzysztof Wojewoda  

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[04].Z2.05

 

„Montaż  wielokondygnacyjnych  konstrukcji  szkieletowych”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu monter konstrukcji budowlanych 712[04]. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Elementy konstrukcyjne budynków szkieletowych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Metody organizacji montażu budynków wielokondygnacyjnych 

12 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3. Technologia montażu budynków szkieletowych 

13 

5.3.1. Ćwiczenia 

13 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

20 

7. Literatura 

37 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Montaż  wielokondygnacyjnych 

budynków  szkieletowych”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych 
w szkole kształcącej w zawodzie monter konstrukcji budowlanych 712[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[04].Z1/2.03 

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych 

712[04].Z2 

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 

712[04].Z1/2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych 

712[04].Z1/2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach 

budowlanych 

712[04].Z2.14 

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach 

montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich, 

betoniarskich 

712[04].Z2.05 

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych 

712[04].Z2.06 

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej 

712[04].Z2.07 

Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej 

712[04].Z2.08 

Wykonywanie zbiorników i silosów żelbetowych 

712[04].Z2.09 

Montaż ścian oporowych 

712[04].Z2.04 

Montaż budynków halowych 

712[04].Z2.11 

Prowadzenie prac montażowych zimą 

712[04].Z1/2.12 

Rozliczanie robót montażowych 

712[04].Z2.10 

Montaż słupów elektroenergetycznych 

 

712[04].Z2.13 

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji 

żelbetowych 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując 

do 

realizacji 

programu 

jednostki 

modułowej 

„Montaż 

wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych” uczeń powinien umieć: 

  stosować terminologię budowlaną, 

  odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp, 

  transportować materiały budowlane, 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych, 

  wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych, 

  wykonywać rusztowania do robót budowlanych, 

 

łączyć elementy konstrukcji w stykach montażowych, 

  wykonywać proste roboty murarskie, ciesielskie, zbrojarskie i betoniarskie. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  scharakteryzować konstrukcje budynków wielokondygnacyjnych szkieletowych, 

  rozróżnić metody montażu budynków szkieletowych wielokondygnacyjnych, 

  dobrać narzędzia i sprzęt do montażu, 

  dobrać materiały montażowe, 

  zmontować słupy żelbetowe prefabrykowane, 

  wykonać połączenie słupów i rygli, 

  wykonać montaż szkieletów ram w kształcie litery H, 

  zmontować rygle szkieletu i belki stropowe, 

  zmontować płyty stropodachu, 

  zmontować elementy ścienne wypełniające, 

  zmontować stopy żelbetowe prefabrykowane, 

  wykonać połączenie słupa pierwszej kondygnacji ze stopą fundamentową, 

  zmontować płyty balkonowe, 

  zmontować spoczniki i biegi klatki schodowej, 

  zmontować elementy dachowe, 

  przetransportować elementy prefabrykowane na miejsce montażu, 

  wykonać prace montażowe z zachowaniem zasad bhp, 

  wykorzystać dokumentację techniczną. 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć  1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2. 
Jednostka modułowa: Montaż 

wielokondygnacyjnych 

konstrukcji 

szkieletowych 

712[04].Z2.05 
Temat: Systemy konstrukcyjne budynków szkieletowych i ich elementy nośne. 
Cel ogólny
: Poznanie rozwiązań konstrukcyjnych budynków szkieletowych  i  ich  elementów 
nośnych. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  określić, jakie rozróżnia się systemy konstrukcyjne budynków szkieletowych, 

  wymienić elementy nośne w budynkach o konstrukcji szkieletowej. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  grupowa. 

 
Środki dydaktyczne: 
–  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów, 
–  instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu, 
–  zadanie, 
–  pytania prowadzące, 
–  blok rysunkowy formatu A 4, 
–  przybory kreślarskie. 
 
Czas:
  180 min. 
 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem  zadania  jest  określenie  systemów  konstrukcyjnych  budynków  szkieletowych 
i ich elementów nośnych.  
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą przewodniego tekstu. 

 

FAZA WŁAŚCIWA 
ZDOBYWANIE INFORMACJI 
1.  Jakie 

systemy 

konstrukcyjne 

rozróżnia 

się 

szkieletowych 

budynkach 

wielokondygnacyjnych? 

2.  Jakie elementy nośne stanowią konstrukcję w budynkach słupowo-ryglowych? 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  Jakie elementy nośne stanowią konstrukcję w budynkach ramowych? 
4.  Jakie elementy nośne stanowią konstrukcję w budynkach słupowo-płytowych? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie. 
2.  Ustal,  gdzie  możesz  znaleźć  informacje  dotyczące  konstrukcji  szkieletowych  budynków 

wielokondygnacyjnych. 

 
USTALANIE 
1.  Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności. 
2.  Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania. 
3.  Nauczyciel ustala kryteria wykonanej pracy. 
 
WYKONANIE 
1.  Wypisz systemy konstrukcyjne budynków szkieletowych. 
2.  Wpisz elementy nośne w budynkach o konstrukcji słupowo-ryglowej. 
3.  Wpisz elementy nośne w budynkach o konstrukcji ramowej. 
4.  Wpisz elementy nośne w budynkach o konstrukcji słupowo-płytowej. 
 
SPRAWDZANIE 

 

1.  Czy prawidłowo zostały wypisane systemy budynków szkieletowych? 
2.  Czy  prawidłowo  zostały  wypisane  elementy  nośne  budynków  o  konstrukcji  słupowo-

ryglowej? 

3.  Czy prawidłowo zostały wypisane elementy nośne budynków o konstrukcji ramowej? 
4.  Czy  prawidłowo  zostały  wypisane  elementy  nośne  budynków  o  konstrukcji  słupowo-

płytowej? 

 
FAZA KOŃCOWA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości. 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  dostępnych  źródłach  wiadomości  na  temat  zakładów  wykonujących 

prefabrykaty  żelbetowe  dla  budownictwa  ogólnego.  Zdobyte  materiały  przynieś  i  przedstaw  
na zajęciach . 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności, 

–  analiza aktywności uczniów podczas zajęć. 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2. 
Jednostka modułowa: Montaż 

wielokondygnacyjnych 

konstrukcji 

szkieletowych 

712[04].Z2.05 
Temat: Montowanie słupów pierwszej kondygnacji budynku. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności montażu słupów pierwszej kondygnacji. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  dobrać materiały i sprzęt do montażu słupów, 

  zorganizować stanowisko do wykonywania montażu zgodnie z zasadami bhp, 

  wykonać montaż słupów pierwszej kondygnacji, 

  ocenić wykonaną przez siebie pracę. 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zespołowa. 

 
Czas:  135min. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  rozbieralny  model  konstrukcji  kondygnacji  budynku  o  żelbetowej  konstrukcji 

szkieletowej, 

–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  suwnica,  maszt  montażowy  z  wciągarką  lub 

elektrowciąg, 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  młotki, 
–  kliny, 
–  odciągi stalowe, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Instruktaż bhp. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
5.  Realizacja tematu: 

Uczniowie w czteroosobowych grupach: 

  zapoznają się z dokumentacją techniczną montażu, 

  pobierają  z  przygotowanego  podręcznego  magazynu  narzędzia  do  wykonania 

ćwiczenia, 

  zamocowują zawiesia do transportu pionowego słupów, 

  wciągają  słupy  doprowadzając  je  do  pionu,  wykorzystując  dostępny  sprzęt  do 

transportu pionowego, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

  wprowadzają koniec słupa do kielicha stopy, 

  klinują słup w kielichu stopy, 

  zakładają odciągi stalowe, 

  dokonują regulacji, 

  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 

6.  Po wykonaniu montażu uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 

1)  Każdy z uczniów wskazuje mocne i słabe strony swojej pracy. 
2)  Nauczyciel  analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo. 
3)  Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac. 
4)  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 

Praca domowa 

Odszukaj  informacje  (z  dowolnych  źródeł)  na  temat  zrealizowanych  na  swoim  terenie  

budynków o konstrukcji szkieletowych. Zdobyte materiały przynieś i przedstaw  na zajęciach. 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności, 

–  analiza aktywności uczniów podczas zajęć. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Elementy konstrukcyjne budynków szkieletowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw na rysunku połączenie rygla ze wspornikiem słupa w systemie ZSBO. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z konstrukcją żelbetowych budynków szkieletowych, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować połączenie rygla ze wspornikiem, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory kreślarskie, 
–  blok techniczny formatu A4. 
 

Ćwiczenie 2 
Podpisz prawidłowo układy konstrukcyjne  budynków szkieletowych przedstawionych Ci 

na rysunkach przez nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Nauczyciel przedstawi uczniowi  rysunki przedstawiające budynki szkieletowe. Zadaniem 

ucznia  jest  podpisanie  tych  konstrukcji  na  rysunkach,  naklejenie  na  arkusz  papieru 
i przedstawienie nauczycielowi oraz kolegom z grupy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

–  metoda tekstu przewodniego. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory kreślarskie, 
–  arkusz formatu A 2, 
–  rysunki konstrukcji budynków szkieletowych, 
–  klej. 
 
Ćwiczenie 3 

Przedstaw na rysunku sztywne połączenie słupa żelbetowego na jego długości. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać 

się 

systemami 

konstrukcyjnymi 

żelbetowych 

budynków 

wielokondygnacyjnych, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować połączenie słupa na jego długości, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego, 
–  ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  blok techniczny formatu A4, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Metody organizacji montażu budynków wielokondygnacyjnych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  ze  schematów  przedstawionych  przez  nauczyciela  metodę  montażu  budynku 

wielokondygnacyjnego szkieletowego o konstrukcji żelbetowej. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  rysunki  przedstawiające  schematy  montażu  budynków 

szkieletowych  o  konstrukcji  żelbetowej.  Zadaniem  ucznia  jest  rozpoznanie  metod  montażu 
przedstawione  na  schematach,  podpisanie  ich  i  przedstawienie  nauczycielowi  oraz  kolegom 
z grupy. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory do pisania, 
–  schematy przedstawiające montaż budynków szkieletowych. 
 
Ćwiczenie 2 

Wpisz na odnośnikach  nazwy urządzeń  na przedstawionym przez  nauczyciela schemacie 

zestawu do podnoszenia przekryć dźwignikami hydraulicznymi. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  rysunek  przedstawiający  schemat  zestawu  do 

podnoszenia  przekryć  dźwignikami  hydraulicznymi.  Zadaniem  ucznia  jest  wpisanie  na 
odnośnikach  nazw  poszczególnych  urządzeń  i  przedstawienie  nauczycielowi  oraz  kolegom 
z grupy. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego. 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Środki dydaktyczne: 

–  schemat zestawu do podnoszenia przekryć dźwignikami hydraulicznymi, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3. Technologia montażu budynków szkieletowych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  montaż  (bez  betonowania)  z  elementów  modelowych,  słupów  pierwszej 

kondygnacji  budynku  o  szkieletowej  konstrukcji  żelbetowej,  zgodnie  z  dokumentacją 
techniczną.  

 

Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej,  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny  model  kondygnacji  budynku  szkieletowego  oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny 
do wykonania  montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić  jego 
zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy    oraz 
współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne 
jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  zamocować zawiesia do transportu pionowego słupów, 
5)  wciągnąć słupy doprowadzając  je do pionu, wykorzystując dostępny sprzęt do transportu 

pionowego, 

6)  wprowadzić koniec słupa do kielicha stopy, 
7)  zaklinować słup w kielichu stopy, 
8)  założyć odciągi stalowe, 
9)  dokonać regulacji, 
10) odczepić zawiesia, 
11) stosować przepisy bhp, 
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie,  
13) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  rozbieralny  model  konstrukcji  kondygnacji  budynku  o  żelbetowej  konstrukcji 

szkieletowej, 

–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  suwnica,  maszt  montażowy  z  wciągarką  lub 

elektrowciąg, 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  młotki, 
–  kliny, 
–  odciągi stalowe, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  montaż  (na  sucho)  z  elementów  modelowych,  belek  stropowych  budynku 

o konstrukcji szkieletowej, zgodnie z dokumentacją techniczną.  

 
Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej,  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny  model  kondygnacji  budynku  szkieletowego  oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny 
do wykonania  montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić  jego 
zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy    oraz 
współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne 
jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  sprawdzić ułożenie podkładek, 
5)  zamocować zawiesia do transportu pionowego belki, 
6)  wciągnąć belkę ponad wysokość wbudowania, 
7)  naprowadzić belkę na rygle, 
8)  ułożyć belkę na ryglach, 
9)  sprawdzić ułożenie belki, 
10) odczepić zawiesia, 
11) stosować przepisy bhp, 
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
13) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  rozbieralny  model  konstrukcji  kondygnacji  budynku  o  żelbetowej  konstrukcji 

szkieletowej, 

–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  suwnica,  maszt  montażowy  z  wciągarką  lub 

elektrowciąg, 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  młotki, 
–  podkładki, 
–  drążki montażowe, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  montaż  (na  sucho)  z  elementów  modelowych,  płyty  balkonowej  budynku 

o szkieletowej konstrukcji żelbetowej, zgodnie z dokumentacją techniczną.  

 
Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej,  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny  model  kondygnacji  budynku  szkieletowego  oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny 
do wykonania  montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego 
zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy    oraz 
współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne 
jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  zamocować zawiesia do transportu płyty balkonowej, 
5)  wciągnąć płytę ponad wysokość wbudowania, 
6)  naprowadzić i ułożyć płytę, 
7)  założyć urządzenie utrzymująco-rektyfikacyjne 
8)  odczepić zawiesia, 
9)  dokonać regulacji zmontowanej konstrukcji, 
10) stosować przepisy bhp, 
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
12) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  rozbieralny  model  konstrukcji  kondygnacji  budynku  o  żelbetowej  konstrukcji 

szkieletowej, 

–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  suwnica,  maszt  montażowy  z  wciągarką  lub 

elektrowciąg, 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  urządzenie utrzymująco-rektyfikacyjne, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy,  
–  młotki, 
–  podkładki, 
–  drążki montażowe, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  montaż  (na  sucho)  z  elementów  modelowych,  płyt  stropowych  budynku 

o szkieletowej konstrukcji żelbetowej, zgodnie z dokumentacją techniczną.  

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej,  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny  model  kondygnacji  budynku  szkieletowego  oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny 
do wykonania  montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić  jego 
zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy    oraz 
współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne 
jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  zamocować zawiesia do transportu płyty stropowej, 
5)  wciągnąć płytę ponad wysokość wbudowania, 
6)  naprowadzić i ułożyć płytę na ryglach, 
7)  sprawdzić ułożenie płyty, 
8)  odczepić zawiesia, 
9)  stosować przepisy bhp, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  rozbieralny  model  konstrukcji  kondygnacji  budynku  o  żelbetowej  konstrukcji 

szkieletowej, 

–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  suwnica,  maszt  montażowy  z  wciągarką  lub 

elektrowciąg, 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy,  
–  młotki, 
–  drążki montażowe, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj  montaż  (na  sucho)  z  elementów  modelowych,  płyt  dachowych  żebrowych 

panwiowych budynku o  konstrukcji żelbetowej, zgodnie z dokumentacją techniczną.  
 

Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej,  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny model najwyższej kondygnacji budynku szkieletowego oraz narzędzia i sprzęt 
niezbędny  do  wykonania  montażu.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien 
omówić jego zakres i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy  oraz 
współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne 
jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  zamocować zawiesia do transportu płyty panwiowej, 
5)  wciągnąć płytę ponad wysokość wbudowania, 
6)  naprowadzić i ułożyć płytę na podporach, 
7)  sprawdzić ułożenie płyty, 
8)  odczepić zawiesia, 
9)  stosować przepisy bhp, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  rozbieralny  model  konstrukcji  ostatniej  kondygnacji  budynku  o  żelbetowej  konstrukcji 

szkieletowej, 

–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  suwnica,  maszt  montażowy  z  wciągarką  lub 

elektrowciąg, 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy,  
–  młotki, 
–  drążki montażowe, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 6 

Wykonaj  montaż  (na  sucho)  z  elementów  modelowych,  spoczników  i  biegów  klatki 

schodowej w budynku o konstrukcji żelbetowej, zgodnie z dokumentacją techniczną.  

 

Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej,  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny  model  kondygnacji  budynku  szkieletowego  oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny 
do wykonania  montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić  jego 
zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy    oraz 
współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne 
jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  zamocować zawiesia do transportu płyt, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5)  wciągnąć płyty ponad wysokość wbudowania, 
6)  naprowadzić i ułożyć płyty na podporach, 
7)  sprawdzić ułożenie płyt, 
8)  odczepić zawiesia, 
9)  stosować przepisy bhp, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  rozbieralny  model  konstrukcji  kondygnacji  budynku  o  żelbetowej  konstrukcji 

szkieletowej, 

–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  suwnica,  maszt  montażowy  z  wciągarką  lub 

elektrowciąg, 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy,  
–  młotki, 
–  drążki montażowe, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Montaż 

wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych” 
 

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności: 

  zadania 1 – 13 z  poziomu podstawowego, 

  zadania 14 – 20 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

Plan testu 

 

 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

g

a

ń 

Poprawna 
odpowiedź 

1. 

Określić odległość osiową słupów                  
w konstrukcjach słupowo ryglowych    

2. 

Podać, za pośrednictwem czego opiera się 
płyty stropowe na ryglach  

zaprawy cementowej, 

podkładek neoprenowych 

3. 

Określić, jaką wytrzymałość powinien mieć 
beton wieńca monolitycznego pod ścianą, aby   
z płyt ściennych można było usunąć zastrzały 

4. 

Wymienić systemy konstrukcyjne, jakimi 
mogą być realizowane budynki szkieletowe 

słupowo-ryglowe, ramowe              

i słupowo-płytowe 

5. 

Określić, czy przy montażu ram należy 
stosować zawiesia sworzniowe 

6. 

Rozpoznać na rysunku metodę montażu 
dwustronnego dwoma żurawiami 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

7. 

Wymienić rodzaje złączy ze względu na pracę 
statyczną 

sztywne i przegubowe 

8. 

Rozpoznać kliny na rysunku stężenia słupa     
w stopie fundamentowej 

9. 

Określić, jakie warunki trzeba zapewnić przy 
prowadzeniu montażu w godzinach 
wieczornych  

Należy zapewnić oświetlenie, 

aby zapewnić pełną 

widoczność i nie powodować 

ostrych cieni. 

10. 

Rozpoznać podnośnik hydrauliczny na 
schemacie zestawu urządzeń do podnoszenia 
przekryć dachowych  

11. 

Określić, czy do montażu słupów ponad 
poziomem stropu stosuje się kosze montażowe 

12. 

Wymienić połączenia, jakie wyróżnia się        
w konstrukcji budynku szkieletowego  

słup ze słupem, słup 

z ryglem, rygiel z ryglem, 

słup z fundamentem, rygiel 

z płytą stropową, połączenia 

elementów szkieletu ze 

ścianami usztywniającymi 

13. 

Określić za pośrednictwem czego opiera się 
rygle na słupach 

wsporników 

14. 

Narysować schemat montażu czołowo-
osiowego 

PP 

 

15. 

Narysować schemat ustawienia pomostów 
roboczych przy montażu płyt stropowych       
w budynku o podłużnym układzie 
konstrukcyjnym 

PP 

 

16. 

Wyjaśnić, na czym polega metoda 
kompleksowa montażu budynków 
wielokondygnacyjnych 

PP 

Metoda kompleksowa polega 

na wbudowywaniu 

wszystkich elementów 

konstrukcji kolejnych sekcji 

obiektu do pełnej ich 

wysokości, przy jednym 

przejeździe maszyny 

montażowej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

17. 

Narysować połączenie rygla ze wspornikami 
słupa w systemie ZSBO 

PP 

 

18. 

Wymienić metody montażu budynków 
wielokondygnacyjnych 

PP 

rozdzielcza, kompleksowa, 

zintegrowanych struktur. 

19. 

Narysować prawidłowe rozmieszczenie 
członków zespołu montażowego przy montażu 
biegu klatki schodowej 

PP 

 

20. 

Wyjaśnić, co należy zrobić w przypadku belki 
źle naprowadzonej na miejsce wbudowania  

PP 

Belki muszą być uniesione               

i ponownie opuszczone po 

ostrzach odpowiednio 
ustawionych drążków 

montażowych. 

 

 
Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

Część I 

1.  Odległość osiowa słupów w konstrukcjach słupowo-ryglowych nie przekracza: 

a)  3 m, 

b)  4 m, 

c)  5 m 

d)  6 m. 

 

2.  Płyty stropowe w systemie JSB-W opiera się na ryglach za pośrednictwem …………… 

lub ……………………………. . 

 

3.  Zastrzały  przy  montażu  płyt  ściennych  usuwa  się  gdy  beton  wieńca  monolitycznego 

wykonanego ponad ścianą uzyska: 

a)  30 % ostatecznej wytrzymałości, 

b)  50 % ostatecznej wytrzymałości, 

c)  70 % ostatecznej wytrzymałości, 

d)  100 % ostatecznej wytrzymałości. 

 

4.  Wymień systemy konstrukcyjne, jakimi mogą być realizowane budynki szkieletowe. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

5.  Przy montażu ram należy stosować belkowe zawiesia sworzniowe. 

a)  tak 

b)  nie 

 

6.  Rysunek przedstawia: 

       

 

a)  schemat montażu dwustronnego dwoma żurawiami, 

b)  schemat montażu czołowo-osiowego, 

c)  schemat montażu czołowego, osiowo-bocznego, 

d)  schemat montażu osiowego dwuprzejazdowego. 

 

7.  Ze względu na pracę statyczną złącza dzieli się na …………………………………... 

 

8.  Numerem  2  na  rysunku  stężenia  słupa  w  stopie  fundamentowej  oznaczono: 

 

a)  podkładkę, 

b)  kliny z twardego drewna, 

c)  beton, 

d)  wkładki neoprenowe. 

 

9.  Podczas 

prowadzenia 

montażu 

godzinach 

wieczornych 

nocnych 

należy………………………………………………………………………………. 

 

10.  Numerem  4  na  schemacie  zestawu  urządzeń  montażowych  do  podnoszenia  przekryć 

oznaczono: 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

a)  pompę olejową, 

b)  podnośnik hydrauliczny, 

c)  zbiornik oleju, 

d)  pulpit kontrolny.  

 

11.  Do  montażu  słupów  szkieletu  łączonych  ponad  poziomem  stropu  stosuje  się  kosze 

montażowe. 

a)  tak 

b)  nie 

 

12.  Wymień połączenia, jakie można wyróżnić w konstrukcji budynku szkieletowego. 

 

13.  Rygle najczęściej opiera się na słupach za pośrednictwem …………………………….. 

 

Część II 

14.  Narysuj schemat montażu czołowo-osiowego. 

 

15.  Narysuj  schemat  ustawienia  pomostów  roboczych  przy  montażu  płyt  stropowych 

w budynku o podłużnym układzie konstrukcyjnym. 

 

16.  Wyjaśnij, 

na 

czym 

polega 

metoda 

kompleksowa 

montażu 

budynków 

wielokondygnacyjnych. 

 

17.  Narysuj oparcie rygla na wspornikach słupa w systemie ZSBO.  

 

18.  Wymień metody montażu budynków wielokondygnacyjnych.  

 

19.  Narysuj  (w  rzucie  z  góry)  prawidłowe  rozmieszczenie  członków  zespołu  montażowego 

przy montażu biegu klatki schodowej. 

 

20.  Wyjaśnij,  co  należy  zrobić  w  przypadku  źle  naprowadzonej  na  miejsce  wbudowania 

belki.  

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi. 

 

Numer 
pytania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

 

13 

 

 

14 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

15 

 

 

16 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

Razem   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

TEST 2 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Montaż 

wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych” 
 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

  zadania 1-13 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 14-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry- za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry-  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

  

Plan testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Ka

te

gor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić,  jaką  wytrzymałość  musi  osiągnąć 
beton  w  kielichu  stopy,  aby  można  było 
usunąć kliny    

2. 

Określić, czy płyty stropowe w systemie JSB-W 
opiera się za pośrednictwem zaprawy 
cementowej lub podkładek neoprenowych 

3. 

Określić, jakie urządzenia używa się przy 
montażu słupów łączonych nad stropem 

kosze montażowe 

4. 

Określić, czy poziomowanie słupów powinno 
być uzyskiwane za pomocą podkładek 
stalowych 

5. 

Wymienić podstawowe elementy 
konstrukcyjne budynków w systemie ZSBO 

Konstrukcja budynków 

systemu ZSBO składa się ze 

słupów, rygli, belek oraz płyt 

stropowych, a także 

elementów klatek 

schodowych i obudowy, ścian 

usztywniających 

i zewnętrznych oraz dachu. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

6. 

Rozpoznać na rysunku  metodę montażu 
czołowego, osiowo-bocznego 

7. 

Określić, ilu montażystów powinno pracować 
przy montażu biegów klatki schodowej 

8. 

Rozpoznać śrubę rzymską na rysunku stężenia 
płyty ściennej 

9. 

Wymienić elementy nośne w konstrukcjach 
słupowo-płytowych  

słupy i płyty  

10. 

Określić, czy rygle opiera się za 
pośrednictwem wsporników 

11. 

Określić, przy jakiej prędkości wiatru 
niedozwolone jest prowadzenie robót 
montażowych 

c  

12. 

Określić, przy jakiej widoczności nie należy 
prowadzić robót montażowych  

13. 

Określić, czy podnoszenie elementu może 
odbywać się tylko przy pionowym położeniu 
lin 

14. 

Wyjaśnić, na czym polega metoda rozdzielcza 
montażu budynków wielokondygnacyjnych 

PP 

Metoda rozdzielcza montażu 

polega na dwóch lub więcej 

przejazdach roboczych. Przy 

każdym przejeździe 

montowane są  jednakowe 

rodzaje elementów 

wznoszonej konstrukcji. 

15. 

Narysować schemat montażu osiowego 
dwuprzejazdowego 

PP 

 

16. 

Wyjaśnić, na czym polega  metoda 
zintegrowanych struktur konstrukcji 
budowlanych montażu budynków 
wielokondygnacyjnych 

PP 

Montaż metodą 

zintegrowanych struktur 

konstrukcji polega na 

podnoszeniu całych pięter lub 

płyty stropodachowej i płyt 

stropowych o wymiarach 

rzutu realizowanego budynku 

lub dla długich budynków 

jego części między 

dylatacjami. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

17. 

Narysować  schemat  ustawienia  pomostów 
roboczych  przy  montażu  płyt  stropowych       
o poprzecznym układzie konstrukcyjnym 

PP 

 

18. 

Określić  za  pomocą  czego  dokonuje  się 
rektyfikacji ustawienia ramy w pionie 

PP 

śrub rzymskich 

19. 

Określić, jakich urządzeń używa się przy 
montażu płyt balkonowych 

PP 

utrzymujaco-

rektyfikacyjnych 

20. 

Wyjaśnić co należy zrobić w przypadku źle 
ułożonej podczas montażu płyty stropowej 

PP 

należy podnieść płytę 

żurawiem i dokonać 

ponownego ułożenia. 

 
Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz, 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom podstawowy, 

II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

 

ZADANIA TESTOWE 

 

Część I 
 
1.  Kliny przy montażu słupów usuwa się, gdy beton w kielichu stopy osiągnie: 

a)  30 % końcowej wytrzymałości, 

b)  50 % końcowej wytrzymałości, 

c)  70 % końcowej wytrzymałości, 

d)  100 % końcowej wytrzymałości. 

 

2.  Płyty  stropowe  w  systemie  JSB-W  opiera  się  na  ryglach  za  pośrednictwem  zaprawy 

cementowej lub podkładek neoprenowych . 

a)  tak 
b)  nie 

 

3.  Do montażu słupów szkieletu łączonych nad poziomem stropu  stosuje się ……………. 

 

4.  Poziomowanie  słupów  szkieletu  powinno  być  uzyskiwane  za  pomocą  podkładek 

stalowych odpowiedniej grubości. 

a)  tak 

b)  nie 

 

5.  Wymień podstawowe elementy konstrukcyjne budynków systemu ZSBO. 

 

6.  Rysunek przedstawia:

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

 

a)  schemat montażu dwustronnego dwoma żurawiami, 

b)  schemat montażu czołowo-osiowego, 

c)  schemat montażu czołowego, osiowo-bocznego, 

d)  schemat montażu osiowego dwuprzejazdowego. 

 

   

7.  Przy montażu biegów klatki schodowej powinno pracować:

   

 

a)  2 montażystów, 

b)  3 montażystów, 

c)  4 montażystów, 

d)  5 montażystów. 

 

8.  Numerem 8 na rysunku stężenia płyty ściennej oznaczono:  

 

a)  spaw, 

b)  śrubę rzymską, 

c)  dolną część zastrzału, 

d)  pręt pionowy. 

 

9.  Elementami nośnymi w konstrukcjach słupowo-płytowych są ……….…………………. 

 
10.  Rygle najczęściej opiera się na słupach za pośrednictwem wsporników. 

a)  tak 

b)  nie 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

11.  Prowadzenie robót montażowych jest niedozwolone przy prędkości wiatru powyżej: 

a)  5 m/s, 

b)  9 m/s, 

c)  14 m/s, 

d)  20 m/s. 

 

12.  Montaż należy przerwać przy widoczności mniejszej niż na odległość: 

a)  10 m, 

b)  20 m, 

c)  30 m, 

d)  40 m. 

 

13.  Podnoszenie elementu może odbywać się jedynie przy pionowym położeniu lin. 

a)  tak 

b)  nie 

Część II 

14.  Wyjaśnij, 

na 

czym 

polega 

metoda 

rozdzielcza 

montażu 

budynków 

wielokondygnacyjnych. 

 

15.  Narysuj schemat montażu osiowego dwuprzejazdowego.  

 

16.  Wyjaśnij,  na  czym  polega  metoda  zintegrowanych  struktur  konstrukcji  budowlanych  

montażu budynków wielokondygnacyjnych. 

 

17.  Narysuj  schemat  ustawienia  pomostów  roboczych  przy  montażu  płyt  stropowych 

o poprzecznym układzie konstrukcyjnym. 

 
18.  Rektyfikacji ustawienia ramy w pionie dokonuje się za pomocą …………….…………… 
 
19.  Przy montażu płyt balkonowych stosuje się urządzenia …………….………….…………. 
 

20.  Wyjaśnij, co należy zrobić w przypadku źle ułożonej podczas montażu płyty stropowej. 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wpisz odpowiedź . 
 

Numer 
pytania 

Odpowiedź

 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

 

4. 

 

5. 

 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

15. 

 

 

16.   

 

17.   

 

18.   

 

19.   

 

20.   

 

Razem   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7. LITERATURA 
 

1.  Mielczarek  Z.:  Nowoczesne  konstrukcje  w  budownictwie  ogólnym.  Arkady,  Warszawa 

2003 

2.  Poradnik majstra budowlanego. Praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2003 
3.  Pyrak S.: Konstrukcje z betonu. WSiP, Warszawa 2001 
4.  Rowiński  L.,  Widera  J.:  Zmechanizowane  roboty  budowlane.  Poradnik.  Arkady, 

Warszawa 1976 

5.  Zestaw katalogów firm