background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
Małgorzata Karbowiak 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych 
712[02].Z1.07 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Jolanta Skoczylas 
mgr inż. Bogusław Staniszewski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Karbowiak 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
Korekta: 

 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[02].Z1.07 
„Wykonywanie  drewnianych  ścian  szkieletowych”  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu cieśla. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Materiały na ściany szkieletowe drewniane 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Elementy ścian szkieletowych drewnianych 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Ściany drewniane ryglowe 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Deskowanie ścian szkieletowych 

19 

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

5.5. Wypełnianie ścian izolacją 

21 

5.5.1. Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

23 

7.  Literatura 

36 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

Jednostka  modułowa  „Wykonywanie  drewnianych  ścian  szkieletowych”  stanowi  jeden 

z elementów  modułu  712[02].Z1  i  jest  zaznaczona  w  jego  strukturze  na  schemacie 
zamieszczonym na stronie 4. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

      
 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[02].Z1 

Technologia robót ciesielskich 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

712[02].Z1.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn  

do robót ciesielskich 

 

712[02].Z1.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów 

w robotach ciesielskich 

 

712[02].Z1.03 

Ręczna obróbka drewna 

712[02].Z1.04 

Mechaniczna obróbka drewna 

712[02].Z1.05 

Wykonywanie połączeń i złączy ciesielskich 

712[02].Z1.17 

Zabezpieczenie drewna 

przed szkodliwymi 

czynnikami zewnętrznymi 

712[02].Z1.16 

Wykonywanie napraw 

konstrukcji ciesielskich 

712[02].Z1.18 

Rozliczanie 

robót ciesielskich 

712[02].Z1.06 

Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych 

712[02].Z1.07 

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych 

712[02].Z1.08 

Wykonywanie ścian wieńcowych 

 

712[02].Z1.09 

Wykonywanie stropów drewnianych 

 

712[02].Z1.10 

Wykonywanie wiązarów i dźwigarów dachowych 

 

712[02].Z1.15 

Zabezpieczanie ścian wykopów 

 

712[02].Z1.14 

Deskowanie schodów 

 

712[02].Z1.13 

Deskowanie stropów 

 

712[02].Z1.12 

Deskowanie ścian i słupów 

 

712[02].Z1.11 

Deskowanie fundamentów i stóp fundamentowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi, 

 

rozróżniać narzędzia i sprzęt do robót ciesielskich, 

 

rozróżniać maszyny do robót ciesielskich, 

 

rozróżniać narzędzia i sprzęt do łączenia drewna, 

 

przygotowywać narzędzia, sprzęt i maszyny do pracy, 

 

wykonywać konserwację oraz drobne naprawy narzędzi i sprzętu, 

 

dobierać narzędzia i sprzęt do określonych robót ciesielskich, zgodnie z zasadami bhp, 

 

wykonywać podstawowe pomiary w robotach ciesielskich, 

 

wykonywać ręczną obróbkę drewna zgodnie z zasadami bhp, 

 

wykonywać mechaniczną obróbkę drewna zgodnie z zasadami bhp, 

 

wykonywać połączenia i złącza ciesielskie, 

 

wykonywać i demontować rusztowania drewniane,  

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ścian, 

 

dobrać materiały do wykonania ścian szkieletowych, 

 

wykonać połączenie podwalin ze słupem w ścianie szkieletowej, 

 

wykonać połączenie oczepów ze słupem, 

 

wykonać połączenie słupów z ryglami, 

 

wykonać połączenie mieczy lub zastrzałów z konstrukcją nośną, 

 

wykonać deskowanie pionowe ściany szkieletowej zewnętrznej, 

 

wykonać deskowanie poziome ściany szkieletowej wewnętrznej, 

 

wykonać ocieplenie sypkimi materiałami izolacyjnymi, 

 

wykonać ocieplenie matami izolacyjnymi, 

 

wykonać konstrukcję ścian sumikowo-łątkowych, 

 

wykonać konstrukcję ścian ryglowych, 

 

wykonać szkielet ściany z desek, 

 

wykonać poszycie ściany z desek, 

 

wykonać zakotwienia podwaliny z fundamentami, 

 

wykonać ściankę działową szkieletową, 

 

wykonać pracę zgodnie z zasadami bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska. 

 

 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  Cieśla 712[02] 
Moduł: 

Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych 
712[02].Z1.07 

Temat: Konstrukcja szkieletowych ścian ryglowych.  

Cel ogólny: zapoznanie uczniów z konstrukcją ściany szkieletowej ryglowej.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

określić materiały, narzędzia i sprzęt do wykonania ściany szkieletowej ryglowej, 

 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  pracy  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa 
i higieny pracy, 

 

wykonać szkic konstrukcji ściany, 

 

scharakteryzować konstrukcję ściany szkieletowej ryglowej, 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem.  
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna i grupowa. 
 

Czas:  1 godzina 30 minut 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze i rysunki z połączeniami elementów ścian, 

 

plansze z przekrojami ścian, 

 

model ściany szkieletowej ryglowej, 

 

blok rysunkowy formatu A4,  

 

przybory kreślarskie, gumka. 
 

Przebieg zajęć:  
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja zajęć: 

– 

nauczyciel  przedstawia  uczniom  budowę  ściany  szkieletowej  ryglowej,  kolejno 
omawia każdy element ściany, pokazując go na planszach z przekrojami, 

– 

nauczyciel  charakteryzuje  połączenia  poszczególnych  elementów  ściany,  rysuje  je  na 
tablicy lub przedstawia na planszach,  

– 

nauczyciel  zwraca  uwagę  uczniów  na  projektowanie  elementów  konstrukcji  ściany, 
których  wymiary  zależą  od  obciążeń  stałych  (ciężar  własny)  i  zmiennych  budynku 
(obciążenie śniegiem i wiatrem), 

– 

uczniowie wykonują szkic konstrukcji ściany szkieletowej ryglowej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

– 

nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  pomaga  w  rozwiązaniu  zadań,  podpowiada 
najlepsze rozwiązania, 

– 

nauczyciel  wyjaśnia  sposób  izolowania  ściany  szkieletowej,  przedstawiając  go  na 
przykładowym modelu, 

– 

nauczyciel przedstawia sposób deskowania ściany szkieletowej. 

4.  Nauczyciel analizuje prace poszczególnych uczniów. 
5.  Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności wykonywania. 
6.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
 

Opisz konstrukcję ściany szkieletowej ryglowej. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  Cieśla 712[02] 
Moduł: 

Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych 
712[02].Z1.07 

Temat: Zapoznanie się z konstrukcją ściany szkieletowej z desek. 

Cel ogólny: zapoznanie uczniów z konstrukcją ściany szkieletowej drewnianej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

dobrać narzędzia, materiały i sprzęt do wykonywania ścian szkieletowych drewnianych, 

 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  pracy  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa 
i higieny pracy, 

 

zdefiniować pojęcie: ściana szkieletowa drewniana, 

 

określić  kolejność  wykonywanych prac  związanych  z  wykonywaniem  ściany  szkieletowej 
drewnianej, 

 

wykonać szkic konstrukcji ściany, 

 

wykonać konstrukcję ściany szkieletowej drewnianej. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna,  

 

grupowa. 

 

Czas:  1 godzina 30 minut 

 

Środki dydaktyczne: 

 

blok rysunkowy formatu A4,  

 

przybory kreślarskie,  

 

plansze i rysunki z połączeniami elementów ścian, 

 

plansze z przekrojami ścian, 

 

model ściany szkieletowej drewnianej. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem zadania jest wykonanie fragmentu ściany szkieletowej drewnianej. 

 
FAZA WSTĘPNA 

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zapoznanie uczniów z pracą 

metodą przewodniego tekstu. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
1.  Na  czym  polega  dobór  materiałów  i  sprzętu  do  wykonania  ściany  szkieletowej 

drewnianej? 

2.  Jakie rozróżniamy narzędzia i materiały do wykonania ściany szkieletowej drewnianej? 
3.  Gdzie w budownictwie wykonuje się ściany drewniane szkieletowe? 
4.  Czy  potrafisz  zgromadzić  odpowiednie  narzędzia  i  materiały  do  wykonania  ścian 

drewnianych? 

5.  Czy potrafisz wykonać model ściany szkieletowej drewnianej?  
 
PLANOWANIE 
1.  Wykonaj szkic ściany. 
2.  Zaplanuj kolejność czynności wykonania modelu ściany. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Scharakteryzuj wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Przygotuj narzędzia, sprzęt i materiały do wykonania zadania. 
2.  Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami szkic ściany. 
3.  Sprawdź sprawność działania narzędzi do wykonania zadania. 
4.  Wykonaj zadane i zaplanowane ćwiczenie zgodnie z zasadami bhp. 
5.  Dotnij elementy ściany według zaplanowanego szkicu. 
6.  Połącz docięte elementy według zasad wykonywania drewnianych ścian szkieletowych. 
7.  Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy. 
8.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.  
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały wykonane pomiary ściany? 
2.  Czy prawidłowo został wykonany rysunek ściany? 
3.  Czy rysunek jest czytelny i estetyczny? 
4.  Czy wszystkie cechy charakterystyczne (detale) ściany zostały zaznaczone na szkicu? 
5.  Czy poprawnie została wykonana ściana? 
 
ANALIZA 

Uczniowie  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej  trudności.  Nauczyciel 

podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności zostały wykształcone, 
jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
– 

Napisz  w  zeszycie,  jakie  rodzaje  drewna  można  zastosować  do  wykonywania  ścian 
szkieletowych? Jakie występują fazy obróbki elementów drewnianych? 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Materiały na ściany szkieletowe drewniane   

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1    

Spośród  przedstawionych  materiałów  budowlanych  wybierz  te,  które  zastosowałbyś  do 

budowy ściany szkieletowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć materiały budowlane znajdujące się w pracowni,  
2)  wybrać materiały mogące służyć do budowy szkieletowej ściany drewnianej, 
3)  uzasadnić wybór materiałów. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestawy różnego rodzaju materiałów budowlanych, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Spośród  przedstawionych  krawędziaków  drewnianych  wybierz  te,  które  posiadają  wady 

naturalne. Scharakteryzuj wady drewna. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć dokładnie krawędziaki,  
2)  wybrać kawałki z widocznymi wadami naturalnymi, 
3)  omówić poszczególne wady. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

tekst przewodni,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Środki dydaktyczne: 

 

kawałki krawędziaków z widocznymi wadami naturalnymi, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 Ćwiczenie 3 

 

Spośród  pokazanych  materiałów  budowlanych  wybierz  tworzywa  drzewne.  Opisz  ich 

właściwości. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć materiały budowlane znajdujące się w pracowni,  
2)  wybrać tworzywa drzewne), 
3)  opisać właściwości poszczególnych tworzyw drzewnych. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

tekst przewodni, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestawy różnego rodzaju materiałów budowlanych, w tym kawałki tworzyw drzewnych, 

 

długopis lub ołówek, 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Elementy ścian szkieletowych drewnianych      

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1    
 

Na planszach znajdują się zdjęcia budynków drewnianych, wykonanych różnymi metodami. 

Na podstawie uzyskanych wiadomości rozpoznaj i omów te metody. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść ćwiczenia, 
2)  dokładnie obejrzeć budynki zamieszczone na zdjęciach, 
3)  ułożyć grupami zdjęcia budynków wg technologii wykonania, 
4)  omówić każdą z technologii. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

tekst przewodni,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze ze zdjęciami budynków drewnianych, 

 

wykonanych w różnych technologiach, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj połączenie sumika ze słupem w ścianie sumikowo-łątkowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 
2)  przygotować odpowiednie narzędzia i sprzęt, 
3)  wykonać pomiar grubości deski sumikowej, 
4)  wykonać w słupie wyżłobienia podłużne, 
5)  wsunąć sumik w wyżłobienie w słupie, 
6)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
7)  zaprezentować wykonane zadanie, 
8)  uporządkować stanowisko pracy. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i sprzęt do robót ciesielskich, 

 

fragment słupa drewnianego o wymiarach np. 120 x 120 mm, 

 

deska drewniana strugana o grubości np. 40 mm, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Wykonaj  fragment  ściany  zewnętrznej  sumikowo-łątkowej  o  wymiarach  1200x1500 mm 

z desek  o  grubości  32 mm  obustronnie  wsuniętych  w  słup  o  wymiarach  160x160 mm, 
docieplonej zasypką z trocin i wapna. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 
2)  przygotować odpowiednie narzędzia i sprzęt, 
3)  wykonać w słupach wyżłobienia podłużne, 
4)  przyciąć deski na równy wymiar, 
5)  wsunąć deski w wyżłobienia w słupach, 
6)  przygotować zasypkę z trocin i wapna, 
7)  wsypać zasypkę w przestrzeń między deskami, 
8)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
9)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i sprzęt do robót ciesielskich, 

 

fragmenty słupa drewnianego o wymiarach 160x160 mm, 

 

deski drewniane strugane o grubości 32 mm, 

 

trociny, 

 

wapno gaszone, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  fragment  szkieletu  ściany  z  desek  grubości  40

 

mm.  Wymiary  konstrukcji: 

1400x1000 mm. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 
2)  przygotować odpowiednie narzędzia i sprzęt, 
3)  dociąć deski na żądane wymiary, 
4)  wykonać połączenia wg zasad wykonywania ścian z desek, 
5)  sprawdzić i ocenić jakość wykonanej pracy, 
6)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i sprzęt do robót ciesielskich, 

 

deski strugane gr.40 mm, 

 

gwoździe, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3. Ściany drewniane ryglowe  

 
5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1  

 

Wykonaj zakotwienie fragmentu podwaliny w ścianie fundamentowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować narzędzia i sprzęt, 
2)  przygotować stanowisko pracy,  
3)  ocenić sposób przygotowania podwaliny pod względem impregnacji drewna, 
4)  przygotować papę i lepik, 
5)  przykleić izolację przeciwwilgociową, 
6)  osadzić fragment podwaliny na izolacji, 
7)  przymocować podwalinę kotwą, 
8)  sprawdzić poprawność wykonanej pracy, 
9)  zaprezentować wykonane zadanie, 
10)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

fragment ściany fundamentowej, 

 

fragment podwaliny o wymiarach 60 x 120mm, 

 

papa asfaltowa, 

 

lepik asfaltowy, 

 

kotew stalowa,  

 

narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj połączenie narożne podwaliny na zamek francuski. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  dobrać narzędzia, 
3)  sprawdzić wymiary podwaliny podane w instrukcji, 
4)  wykonać nacięcia wg zasad wykonywania połączeń na zamek francuski, 
5)  połączyć obie części podwaliny, 
6)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
7)  zaprezentować wykonane zadanie. 
 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestawy narzędzi i sprzętu do wykonywania połączeń ciesielskich, 

 

odcinki podwaliny o określonym wymiarze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3  
 

Wykonaj połączenie podwaliny ściany zewnętrznej z podwaliną ściany wewnętrznej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  dobrać narzędzia, 
3)  wykonać nacięcia wg zasad wykonywania połączeń na jaskółczy ogon, 
4)  połączyć obie części podwaliny, 
5)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
6)  zaprezentować wykonane zadanie. 
7)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja wykonania połączenia, 

 

zestawy narzędzi i sprzętu do wykonywania połączeń ciesielskich, 

 

odcinki podwaliny o określonym wymiarze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj połączenie podwaliny ze słupem środkowym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  dobrać narzędzia, 
3)  sprawdzić wymiary podwaliny i słupa, 
4)  wykonać nacięcia wg zasad wykonywania połączeń na czop, 
5)  połączyć słupa z podwaliną, 
6)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
7)  zaprezentować wykonane zadanie, 
8)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja wykonania zadania, 

 

zestawy narzędzi i sprzętu do wykonywania połączeń ciesielskich, 

 

odcinek podwaliny o określonym wymiarze, 

 

odcinek słupa o określonym wymiarze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4. Deskowanie ścian szkieletowych   

 

5.4.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 
Ćwiczenie 1    

Wykonaj  deskowanie  poziome  modelu  ściany  szkieletowej  ryglowej.  Użyj  połączenia  na 

wpust. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać narzędzia do wykonania deskowania,  
2)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 
3)  dociąć deski na potrzebny wymiar, 
4)  przybić deski, sprawdzając poziomnicą właściwe ustawienie desek, 
5)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
6)  zaprezentować wykonane zadanie, 
7)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zestawy narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 

 

fragment ściany szkieletowej ryglowej, 

 

deski przygotowane do połączenia na wpust, 

 

gwoździe, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj deskowanie pionowe ściany szkieletowej na styk z olistwowaniem. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść ćwiczenia, 
2)  wybrać narzędzia, 
3)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 
4)  dociąć deski i listwy na potrzebny wymiar, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5)  sprawdzić dokładność wykonania krawędzi desek, 
6)  przybić deski, uważając na uzyskanie pionów, 
7)  przybić listwy na połączeniach, 
8)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
9)  zaprezentować wykonane zadanie, 
10)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestawy narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 

 

fragment ściany szkieletowej, 

 

deski przygotowane do połączenia na styk, 

 

listwy do maskowania połączeń, 

 

gwoździe, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.5. Wypełnianie ścian izolacją 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Spośród różnych materiałów budowlanych przedstawionych przez nauczyciela wybierz te, 

które stosowane są do izolacji ścian szkieletowych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć próbki materiałów budowlanych znajdujące się w pracowni,  
2)  wybrać materiały służące do izolacji ścian szkieletowych, 
3)  zapisać na kartce nazwy wybranych materiałów. 
 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

tekst przewodni,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki różnych materiałów budowlanych, 

 

kartka papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj izolację płytami z wełny mineralnej fragmentu ściany szkieletowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 
2)  sprawdzić grubość przestrzeni między deskowaniem, 
3)  przyciąć płyty na odpowiedni wymiar, 
4)  włożyć płyty wełny mineralnej między szkielet konstrukcji, 
5)  przymocować deski, 
6)  zaprezentować wykonane zadanie, 
7)  uporządkować stanowisko pracy. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

fragment ściany szkieletowej ryglowej, 

 

płyty z wełny mineralnej, 

 

gwoździe, 

 

narzędzia i sprzęt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

 

 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  drewnianych 
ścian szkieletowych” 

Test składa się z 25 zadań otwartych, z luką i wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 1 - 16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania: 17 - 25 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  23  zadań,  w  tym  co  najmniej  8  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić graniczną wilgotność tarcicy 
przeznaczonej do budowy ścian 
szkieletowych. 

Określić do jakiej grupy właściwości 

zaliczamy gęstość. 

 

fizyczna 

Wymienić najczęściej wykorzystywane do 
budowy szkieletu ścian, gatunki drewna. 

 

 

świerk, sosna, 

jodła 

Rozróżnić mechaniczne właściwości drewna. 

Określić, czym są sęki w drewnie. 

wady 

Określić zastosowanie wełny mineralnej  
w budownictwie. 

 

 

izolacyjny 

 

Wskazać nazwę elementu ściany drewnianej, 
zamocowanego na fundamencie. 

 

 

Wskazać nazwę elementu w ścianie 
sumikowo-łątkowej układanego poziomo.  

Zdefiniować ściany utworzone ze szkieletu 
i wypełnienia montowanego miedzy 

 

 

sumikowo-

łątkowymi 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

elementami szkieletu. 

10  Ustalić zadania słupów. 

 
 

 
 

obciążenia 

11 

Ustalić sposób połączenia oczepu ściany 
zewnętrznej z oczepem ściany wewnętrznej. 

12 

Rozróżnić rodzaje deskowań ścian 
szkieletowych. 

ukośne 

13 

Ustalić sposoby łączenia desek w deskowaniu 
poziomym 

na nakładkę, 

przylgę lub 

wpust 

14 

Wyjaśnić cel wykonywania izolacji w ścianie 
drewnianej szkieletowej. 

poprawienie 

właściwości 

cieplnych 

ściany. 

15 

Rozróżnić materiały sypkie stosowane do 
izolacji ścian. 

16  Określić palność styropianu. 

tak 

17  Ustalić tworzywa drzewne. 

 

 

PP 

 

18  Określić wady płyt wiórowych. 

PP 

wilgoć 

19  Określić cechy techniczne sklejki. 

PP 

pękanie 

20 

Określić rodzaj materiału służącego do 
wypełnienia muru pruskiego. 

 

 

PP 

21.  Ustalić połączenia elementów ścian z desek. 

 

 

PP 

22 

Ustalić funkcję, jaką pełnią zastrzały  
w ścianie.  

PP 

wiatru 

23 

Określić maksymalną szerokość desek na 
deskowanie pionowe. 

PP 

24 

Ustalić miejsce łączenia pionowego desek 
przy deskowaniu. 

PP 

25 

Określić maksymalną szerokość szczeliny 
powietrznej w ścianie szkieletowej 
drewnianej.  

PP 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
11.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 25 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: wielokrotnego wyboru, 

otwarte i do uzupełnienia z luką. 

5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  według  przyjętych  zasad: 

w zadaniach  wielokrotnego  wyboru  (1,4,7,8,11,15,17,20,21,23,24,25)  są  cztery  możliwe 
odpowiedzi  a,  b,  c,  d,  ale  tylko  jedna  odpowiedź  jest  poprawna,  zaznacz  ją  znakiem  X, 
w zadaniach  otwartych  (13,14,16)  wpisz  odpowiedź  w  wyznaczone  pole,  w  zadaniach 
do uzupełnienia z luką (2,3,5,6,9,10,12,18,19,22) wpisz brakujące wyrazy.  

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeśli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast  w  części  II  są  zadania  z poziomu ponadpodstawowego  i te  mogą  przysporzyć 
Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to  zadań  od 
17÷25).  

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.  

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  karcie 

odpowiedzi. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Wilgotność tarcicy do wykonywania ścian szkieletowych nie powinna przekraczać: 

a)  37%. 
b) 25%. 
c)  19%. 
d) 10%. 

 

2.  Gęstość to ..........................właściwość drewna. 

 

3.  Najczęściej  wykorzystywane  do  budowy  szkieletu  ścian  gatunki  drewna  to: 

........................ 

 

4.  Jedną z mechanicznych właściwości drewna jest: 

a)  wytrzymałość na ściskanie. 
b) nasiąkliwość.  
c)  szczelność. 
d) gęstość. 

 

5.  Sęki to ...................... pierwotne drewna. 

 

6.  Wełnę mineralną stosuje się w budownictwie drewnianym jako materiał 

................................ 

 

7.  Element ściany drewnianej, który jest mocowany do fundamentu to: 

a)  podwalina. 
b) zastrzał. 
c)  rygiel. 
d) oczep. 

 

8.  Poziomo układane elementy w ścianie sumikowo-łątkowej to: 

a)  podwaliny.  
b) sumiki. 
c)  rygle. 
d) bale. 

 
9.  Ściany  utworzone  ze  szkieletu  i  wypełnienia montowanego  między  elementami  szkieletu, 

nazywamy ............................................ 

 

10.  Słupy przenoszą ................................ z wyższych kondygnacji i dachu. 

 

11.  Oczep ściany zewnętrznej z oczepem ściany wewnętrznej łączy się: 

a)  na styk i wkręty podwójne. 
b) na jaskółczy ogon. 
c)  gwoździami. 
d) klejem. 
 

12.  Deskowanie ścian szkieletowych może być pionowe, poziome lub.................................... 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

13.  W jaki sposób łączone są deski w deskowaniu poziomym? 
 
14.  Wyjaśnij cel wykonywania izolacji w ścianie drewnianej szkieletowej. 
 
15.  Materiały sypkie stosowane do izolacji ścian to: 

a)  trociny z wapnem. 
b) cement. 
c)  piasek. 
d) wapno. 

 
16.  Czy styropian jest materiałem palnym? 

 

17.  Do tworzyw drzewnych zaliczamy: 

a)  drewno sosnowe. 
b) drewno dębowe. 
c)  sklejkę. 
d) tarcicę

.

  

 
18.  Wadą płyt wiórowych jest............................... odporność na wilgoć. 

 

19.  Sklejka jest wytrzymała na ................................ i mniej od drewna podatna 

na..................... 

 

20.  Wypełnienie szkieletu w murze pruskim stanowią: 

a)  płyty wiórowe. 
b) sumiki. 
c)  deski. 
d) cegły. 

 
21.  Elementy ścian z desek łączy się: 

a)  gwoździami. 
b) na czopy. 
c)  na wręby. 
d) klejem. 

 
22.  Zastrzały usztywniają ścianę głównie od działania siły ..................................... 

 

23.  Deskowanie pionowe wykonuje się z desek o szerokości nie większej niż: 

a)  cm. 
b) 24cm. 
c)  16cm. 
d) cm. 

 
24.  Przy deskowaniu poziomym łączenia pionowe desek powinny wypaść: 

a)  z prawej strony słupa. 
b) między słupami. 
c)  na podwalinie. 
d) na słupie. 
 

25.  Szczelina powietrzna w ścianie szkieletowej drewnianej nie powinna przekraczać:  

a)  cm. 
b) 10cm. 
c)  7cm. 
d) cm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko................................................................... 
 

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

 

 

 

 

3. 

 

 

 

 

 

4. 

 

5. 

 

 

 

 

 

6. 

 

 

 

 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

 

 

 

 

10. 

 

 

 

 

 

11. 

 

12. 

 

 

 

 

 

13. 

 

 

 

 

 

14. 

 

 

 

 

 

15. 

 

16. 

 

 

 

 

 

17. 

 

18. 

 

 

 

 

 

19. 

 

 

 

 

 

20. 

 

21. 

 

22. 

 

 

 

 

 

23. 

 

24. 

 

25. 

 

Razem:   

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Test 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  drewnianych 
ścian szkieletowych” 

 
Test składa się z 25 zadań otwartych, z luką i wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania: 1 – 16 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania: 17 - 25 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. d, 5. a, 6. c, 7. d, 8. a, 9. d, 10. a, 11. d, 12. 
a, 13. c, 14. a, 15. a, 16. b, 17. c, 18. b, 19. d, 20. b, 21. d, 22. a.  

 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić budowę ściany szkieletowej. 

Określić zastosowanie sklejki. 

Określić zastosowanie wełny mineralnej. 

 

Ustalić budowę muru pruskiego. 

Ustalić zadanie, jakie spełnia podwalina. 

Rozróżnić grubość desek na deskowanie 
pionowe. 

 

 

 

Rozróżnić grubość desek na deskowanie 
poziome. 

Ustalić sposób łączenia deskowania 
poziomego. 

Ustalić miejsce łączenia desek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

10 

Ustalić sposób zwiększenia właściwości 
cieplnych w ścianach szkieletowych. 

11 

Określić grubość pustki powietrznej 
w ścianie szkieletowej. 

12 

Określić maksymalną wysokość pustki 
powietrznej w ścianie szkieletowej. 

13 

Ustalić cel stosowania pustki powietrznej  
w ścianie szkieletowej. 

14 

Wskazać sposób określania wymiarów 
elementów konstrukcyjnych w ścianach 
szkieletowych. 

15 

Ustalić rodzaj postępowania podczas pracy 
z niesprawnym urządzeniem.  

16 

Ustalić rodzaj drewna do budowy ścian 
szkieletowych.  

PP 

17 

Określić maksymalną wilgotność drewna do 
budowy ścian szkieletowych.  

 

 

PP 

18 

Ustalić rodzaj materiału do wykonywania 
płyt wiórowych. 

 

 

PP 

  19 

Określić budowę ściany sumikowo-
łątkowej.  

PP 

20 

Określić sposób mocowania desek w 
ścianach sumikowo-łątkowych. 

PP 

21 

Określić sposób łączenia słupów z 
podwaliną i oczepem. 

PP 

22 

Ustalić  maksymalną  szerokość  desek  na 
deskowanie. 

PP 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
11.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  zadania  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania  typu  wielokrotnego 

wyboru.  

5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są  cztery  możliwe  odpowiedzi:  A,  B,  C,  D.  Tylko  jedna  odpowiedź  jest  poprawna; 
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeśli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast  w  części  II  są  zadania  z  poziomu  ponadpodstawowego  i  te mogą  przysporzyć 
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań od 16 do 
22). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Ściana szkieletowa składa się: 

a)  ze  szkieletu  konstrukcyjnego,  okładziny  zewnętrznej  i  wewnętrznej  oraz  wypełnienia 

izolacyjnego. 

b) z dwóch warstw blachy aluminiowej i wypełnienia z pianki poliuretanowej. 
c)  z elementów pionowych i przybitych do nich desek. 
d) ze szkieletu drewnianego i wypełnienia z cegły pełnej. 

 
2.  Sklejkę stosuje się głównie do: 

a)  wykonywania konstrukcji stropów. 
b) okładania ścian i sufitów. 
c)  wykonywania posadzek.  
d) robót dekarskich. 

 
3.  Wełnę mineralną stosuje się do: 

a)  wykonywania podkładu pod podłogi pływające. 
b) izolacji przeciwwilgociowej fundamentów

c)  wypełniania ścianek działowych. 
d) izolacji cieplnej budynków

 

4.  Mur pruski to: 

a)  szkielet  drewniany  z  deskowaniem  zewnętrznym  oraz  okładziną  z  płyt  gipsowo-
kartonowych od wewnątrz. 
b) szkielet  drewniany  wypełniony  materiałem  izolacyjnym,  obłożony  z  obu  stron 
tworzywem drzewnym. 
c)  bale drewniane układane jeden na drugim. 
d) szkielet drewniany wypełniony cegłą. 

 
5.  Zadaniem podwaliny jest: 

a)  przeniesienie ciężaru ściany na fundament. 
b) izolacja ściany od obciążeń gruntowych. 
c)  odciążenie słupów konstrukcyjnych. 
d) wykończenie ściany od wewnątrz. 

 
6.  Deskowanie pionowe wykonuje się z desek o grubości: 

a)  10

÷

20 mm. 

b) 12

÷

25 mm. 

c)  25

÷

38 mm. 

d) 40

÷

45 mm. 

 
7.  Deskowanie poziome wykonuje się z desek o grubości: 

a)  8

÷

10 mm. 

b) 10

÷

12 mm. 

c)  12

÷

14 mm. 

d) 16

÷

32 mm. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

8.  Deskowanie poziome wykonuje się: 

a)  na przylgę lub w dotyk z listwą.  
b) na pióro i wpust. 
c)  na nakładkę. 
d) na zakładkę. 

 
9.  Łączenia desek powinny wypadać: 

a)  z prawej strony słupa. 
b) z lewej strony słupa. 
c)  między przęsłami.  
d) na słupie. 

 
10.  Dla zapewnienia odpowiednich właściwości cieplnych ścian szkieletowych: 

a)  umieszcza się płyty izolacyjne między deskowaniem zewnętrznym i wewnętrznym. 
b) wykorzystuje się gatunki drewna o lepszych parametrach cieplnych. 
c)  montuje się dodatkowe ogrzewanie w pomieszczeniu. 
d) stosuje się grubsze elementy. 

 
11.  Grubość pustki powietrznej w ścianie szkieletowej nie powinna przekraczać: 

a)  12 cm. 
b) 10 cm. 
c)  8 cm.  
d) 7 cm. 

12.  Wysokość pustki powietrznej w ścianie szkieletowej nie powinna przekraczać: 

a)  100 cm. 
b) 120 cm. 
c)  140 cm. 
d) 160 cm. 

 
13.  Pustka powietrzna w ścianie szkieletowej: 

a)  podwyższa parametry wytrzymałościowe ściany. 
b) nie wpływa na parametry cieplne ściany. 
c)  podwyższa parametry cieplne ściany. 
d) obniża parametry cieplne ściany. 

 
14.  Wymiary elementów konstrukcyjnych ścian szkieletowych: 

a)  są ustalone obliczeniowo. 
b) są dobierane przez cieślę. 
c)  zależą od przekroju drewna. 
d) mają przekrój 80x80 mm. 

 
15.  Podczas obsługi ręcznej piły elektrycznej zauważyłeś iskrzenie w silniku, powinieneś: 

a)  natychmiast przerwać pracę i oddać narzędzie do naprawy. 
b) dokończyć pracę i oddać narzędzie do naprawy.  
c)  przedmuchać silnik przez otwory wentylacyjne. 
d) sprawdzić wyłącznik piły.  

 

 

16.  Najczęściej do budowy ścian szkieletowych wykorzystuje się drewno: 

a)  akacjowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

b) sosnowe. 
c)  bukowe.  
d) dębowe. 

 
17.  Maksymalna wilgotność drewna stosowanego do budowy ścian szkieletowych wynosi: 

a)  24%. 
b) 22%. 
c)  19%. 
d) 17%. 

 
18.  Płyty wiórowe wykonane są z: 

a)  drewna iglastego, rozwłóknionego w procesie produkcji. 
b) prasowanych pod ciśnieniem wiórów, spojonych klejem. 
c)  drewna klejonego warstwowo. 
d) fornirowanych desek. 

 
19.  Ściana sumikowi – łątkowa składa się: 

a)  bali drewnianych układanych jeden na drugim. 
b) ze słupów i okładzin konstrukcyjnych. 
c)  słupów drewnianych i wypełnienia z cegły. 
d) ze słupów, podwalin, oczepów i mieczy. 
 

20.  Sposób mocowania desek w ścianach sumikowi – łątkowych to: 

a)  przykręcanie drewnowkrętami do słupów, podwalin i oczepów. 
b) wsuwanie w wyżłobienia podłużne słupów. 
c)  przybijanie do słupów pionowych. 
d) przybijanie do podwaliny i oczepu. 

 
21.  Słupy łączy się z podwaliną i oczepem na: 

a)  styk z wcięciem podwójnym. 
b) styk prosty. 
c)  nakładkę. 
d) czopy. 

 
22.  Deskowanie wykonuje się z desek o szerokości nie większej niż: 

a)  16 cm. 
b) 18 cm. 
c)  20 cm. 
d) 22 cm.  

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
 

Imię i nazwisko................. 

 

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

22. 

 

Razem:   

 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7. LITERATURA

 

 
1.  Kopkowicz F.: Ciesiołka wiejska i małomiasteczkowa. Automa, Warszawa 1948 
2.  Lenkiewicz W., Zdziarska-Wis I.: Technologia. Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998 
3.  Michniewicz W.: Konstrukcje drewniane. Arkady, Warszawa 1958 
4.  Olczak S., Jędrejek W.: Roboty ciesielskie, stolarskie i dekarskie. Arkady, Warszawa 1961 
5.  www.cbs.szkielet.pl 2007.07.04