operator maszyn lesnych 833[02] z3 02 n

background image

___________________________________________________________________________

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Leszek Jaszczyk


Wykonywanie prac związanych z pozyskiwaniem drewna
833[02].Z3.02


Poradnik dla nauczyciela







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Jan Komorowicz
mgr inż. Jan Przygodzki


Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Leszek Jaszczyk


Konsultacja:
mgr inż. Marian Nowotnik







Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 833[02].Z3.02
Wykonywanie prac związanych z pozyskiwaniem drewna, zawartego w programie nauczania
dla zawodu 833[02] Operator maszyn leśnych.


























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1.

Klasyfikacja surowca drzewnego i wyróbka sortymentów drzewnych

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2.

Pomiar, obliczanie miąższości i cechowanie surowca drzewnego

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3.

Organizacja prac na składnicach, korowanie i zrębkowanie drewna

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

5.4.

Transport leśny drewna

20

5.4.1. Ćwiczenia

20

5.5.

Konserwacja i remonty dróg leśnych

22

5.5.1. Ćwiczenia

22

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

24

7.

Literatura

38

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1.

WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie operator maszyn leśnych.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać przed
rozpoczęciem pracy z poradnikiem,

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które

zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować samodzielnie.
Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej umiejętności, jaka uczniowie
powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu technicznego ze zrozumieniem.

pytania sprawdzające mają wykazać na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest
przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić uczniom
samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólnie z całą grupą uczniów formie
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, ponieważ
nauczyciel sterując dyskusją może uaktywnić wszystkich uczniów oraz w trakcie
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości.

dominująca rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ć

wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycje ćwiczeń wraz ze wskazówkami sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając
różne możliwości ich realizacji przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły.
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował.

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć, zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń nie
zainteresowany materiałem nauczania, wykonaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania wiedzy
i umiejętności nauczania rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do
sprawdzenia wiedzy i umiejętności ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując
jednostkę modułową powinien zwracać uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy
uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy może lepiej sobie radzi z rozwiązywaniem
problemów teoretycznych.

testy zamieszczane w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną
liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona
jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego
projektu oraz zaproponować własna skalę ocen. Należy pamiętać żeby tak przeprowadzić
proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu najpełniejsze wykazanie swoich
umiejętności.


Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

wykład informacyjny,

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie,

pokaz z instruktażem,

przewodniego tekstu.
















Schemat układu jednostek modułowych w module

833[02].Z3.01

Okre

ś

lanie cech i wła

ś

ciwo

ś

ci

surowca drzewnego

833[02].Z3.02

Wykonywanie prac

zwi

ą

zanych

z pozyskiwaniem drewna

833[02].Z3

U

ż

ytkowanie lasu

833[02].Z3.03

Pozyskiwanie produktów

ubocznych lasu oraz

prowadzenie gospodarki

łowieckiej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej uczeń powinien

umieć:

rozpoznać podstawowe gatunki drewna iglastego i liściastego na podstawie
makroskopowej budowy drewna,

rozpoznawać podstawowe gatunki drzew leśnych,

rozpoznać wady drewna surowego nieobrobionego,

rozpoznać wady budowy drewna,

określić zastosowanie drewna w zależności od jego wad,

posługiwać się narzędziami warsztatowymi,

określić budowę i zasady działania mechanizmów maszyn i urządzeń,

korzystać z różnych źródeł informacji,

współpracować w grupie,

stosować narzędzia pomiarowe zgodnie z ich przeznaczeniem,

posługiwać się normami,

wykonywać i odczytywać szkice, schematy i rysunki,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posłużyć się przyrządami do pomiaru surowca drzewnego,

dokonać pomiaru drzewa stojącego,

rozróżnić czynności związane wyróbką sortymentów drzewnych,

dokonać pomiaru długości i średnicy drewna,

obliczyć ilość i objętość wyrobionych sortymentów,

obliczyć miąższość wyrobionych sortymentów,

określić przeznaczenie drewna zgodnie z klasyfikacją jakościowo- wymiarową,

wykonać czynności związane z sortowaniem drewna,

wykonać czynności związane z obróbką drewna,

określić czynności związane z odbiórką drewna,

określić czynności związane z transportem drewna,

wykonać prace pomocnicze przy obsłudze rębaków i korowarek mechanicznych,

wykonać prace związane z naprawą i konserwacją dróg leśnych.

posłużyć się mapą przeglądową drzewostanów,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Operator maszyn leśnych 833[02]
Moduł:

Użytkowanie lasu 833[02]Z3

Jednostka modułowa:

Wykonywanie prac związanych z pozyskiwaniem drewna

833[02].Z3.02

Temat: Klasyfikacja surowca drzewnego

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności klasyfikowania surowca drzewnego

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

sklasyfikować drewno według klasyfikacji EEC,

sklasyfikować drewno według Polskiej Normy.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w 2–5 osobowych zespołach.


Czas: 16 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne:

schematy rysunkowe sortymentów drewna,

normy dot. klasyfikacji surowca drzewnego,

film edukacyjny na temat klasyfikacji drewna,

literatura z rozdziału 7 dotycząca klasyfikacji drewna.

Przebieg zajęć:

1.

Powitanie uczniów.

2.

Sprawy organizacyjne.

3.

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celu zajęć.

4.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

5.

Przeprowadzenie pokazu z objaśnieniem przez nauczyciela.

6.

Realizacja tematu:

każdy uczeń klasyfikuje drewno według wymiarów (klasyfikacja EEC),

każdy uczeń klasyfikuje drewno według jakości (klasyfikacja EEC),

każdy uczeń klasyfikuje drewno według jakości i wymiarów (klasyfikacja PN),

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w przeprowadzeniu poszczególnych
czynności, podpowiada poprawne działania.

7.

Po wykonaniu wszystkich zadań uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.

8.

Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.

9.

Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności ich wykonania.

10.

Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy po każdym następnym ćwiczeniu czyni
postępy, ocenia jego aktywność oraz poprawność wykonanych zadań.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

11.

Zakończenie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, pożegnanie uczniów.

Zakończenie zajęć


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Operator maszyn leśnych 833[02]
Moduł:

Użytkowanie lasu 833[02]Z3

Jednostka modułowa:

Wykonywanie prac związanych z pozyskiwaniem drewna

833[02].Z3.02

Temat: Pomiar i obliczanie miąższości surowca drzewnego

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania pomiarów i obliczania miąższości

surowca drzewnego

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

posłużyć się przyrządami do pomiaru surowca drzewnego,

zmierzyć długość pojedynczej dłużycy,

zmierzyć średnicę dłużycy w środku długości,

zlokalizować i zmierzyć średnicę znamionową,

zmierzyć średnicę górną sortymentów,

ustalić długość, wysokość i szerokość stosu,

określić krzywiznę, skrętu włókien i zbieżystość,

zmierzyć sęki otwarte zdrowe i zepsute,

zmierzyć wysokość drzewa stojącego,

obliczyć miąższość drewna w pojedynczych sztukach,

obliczyć miąższość drewna grupowo,

obliczyć miąższość drewna stosach,

obliczyć miąższość drewna na środkach transportowych,

korzystać z tabel miąższości drewna okrągłego.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ć

wiczenia.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w 2–5 osobowych grupach.


Czas: 16 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne:

schematy rysunkowe sortymentów drewna,

foliogramy i ilustracje przedstawiające zasady pomiarów drewna,

tablice do określania miąższości drewna,

normy dot. pomiaru drewna,

przyrządy do pomiaru surowca drzewnego,

film dydaktyczny na temat wykonywania pomiarów drewna.

Przebieg zajęć:

1.

Powitanie uczniów.

2.

Sprawy organizacyjne.

3.

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celu zajęć.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

4.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

5.

Przeprowadzenie instruktażu przez nauczyciela.

6.

Realizacja tematu:

każdy uczeń wykonuje pomiar średnicy środkowej, górnej i znamionowej,

każdy uczeń wykonuje pomiar długości dłużycy,

każdy uczeń wykonuje pomiar długości, wysokości i szerokości stosu,

każdy uczeń wykonuje pomiar wysokości drzewa stojącego,

każdy uczeń wykonuje pomiar sęków,

każdy uczeń określa krzywiznę, skręt włókien i zbieżystość,

każdy uczeń oblicza miąższość drewna okrągłego w pojedynczych sztukach, grupowo
oraz stosu,

każdy uczeń wykonuje pomiar drewna na środkach transportowych,

każdy uczeń korzysta z tabel miąższości drewna,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w przeprowadzeniu poszczególnych
czynności, podpowiada poprawne działania.

7.

Po wykonaniu wszystkich zadań uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.

8.

Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.

9.

Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności ich wykonania.

10.

Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy po każdym następnym ćwiczeniu czyni
postępy, ocenia jego aktywność oraz poprawność wykonanych zadań.

11.

Zakończenie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, pożegnanie uczniów.

Zakończenie zajęć

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.












background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Klasyfikacja surowca drzewnego i wyróbka sortymentów

drzewnych

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Określ podział na klasy przy klasyfikacji drewna surowego nieobrobionego w zależności

od jego średnicy i długości w myśl zapisów Ustawy z dnia 31 marca 2004 r.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat klasyfikacji drewna
surowego nieobrobionego w zależności od jego średnicy i długości,

2)

określić klasy drewna w zależności od jego średnicy,

3)

określić klasy drewna w zależności od jego długości,

4)

określić występowanie podklas,

5)

przedstawić powyższe w formie pisemnej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier formatu A4,

długopis,

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Scharakteryzuj wymagania jakościowo-wymiarowe dla drewna wielkowymiarowego

iglastego i liściastego w oparciu o normy PN.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych wymagania jakościowo-wymiarowe dla drewna
wielkowymiarowego iglastego i liściastego,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

2)

określić wymagania dla drewna wielkowymiarowego iglastego,

3)

określić wymagania dla drewna wielkowymiarowego liściastego,

4)

przedstawić powyższe w formie pisemnej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier formatu A4,

długopis,

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Scharakteryzuj wymagania jakościowo-wymiarowe dla drewna średniowymiarowego

i małowymiarowego w oparciu o normy PN.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych wymagania jakościowo-wymiarowe dla drewna
ś

redniowymiarowego i małowymiarowego,

2)

określić wymagania dla drewna średniowymiarowego,

3)

określić wymagania dla drewna małowymiarowego,

4)

przedstawić powyższe w formie pisemnej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier formatu A4,

długopis,

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Scharakteryzuj zasadnicze czynności, jakie należy wykonać przy wyróbce sortymentów

drzewnych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat czynności, jakie należy
wykonać przy wyróbce sortymentów drzewnych,

2)

określić zasadnicze czynności przy wyróbce sortymentów drzewnych,

3)

przedstawić powyższe w formie pisemnej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier formatu A4,

długopis,

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Pomiar, obliczanie miąższości i cechowanie surowca drzewnego

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj na gruncie pomiar surowca drzewnego w pojedynczych sztukach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z zasadami pomiaru surowca w pojedynczych sztukach,

2)

przygotować narzędzia pomiarowe,

3)

wykonać pomiar długości sztuki,

4)

wykonać pomiar średnicy środkowej (w korze, bez kory),

5)

wykonać pomiar średnicy znamionowej,

6)

wykonać pomiar średnicy górnej,

7)

zanotować wyniki pomiarów,

8)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

taśma miernicza o dokładności pomiaru 1 cm,

ś

rednicomierz o dokładności pomiaru do 1 mm,

przymiar liniowy,

narzędzie do usunięcia kory (skrobak, siekiera, nóż),

notatnik,

ołówek/długopis,

dłużyce lub kłody drewna wielkowymiarowego lub średniowymiarowego klasy S

1

,

tabela potrąceń na korę,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wykonaj na gruncie pomiar surowca drzewnego ułożonego w stosach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przygotować narzędzia pomiarowe,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

2)

zapoznać się z zasadami pomiaru surowca w stosach,

3)

wykonać pomiar długości, szerokości i wysokości stosów,

4)

zanotować wyniki pomiarów,

5)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

taśma miernicza o dokładności pomiaru 1 cm,

notatnik,

ołówek/długopis,

przygotowany w terenie do odbioru stos drewna średniowymiarowego klasy S

2

,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Wykonaj na gruncie cechowanie drewna wielkowymiarowego w sztukach pojedynczo.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z zasadami cechowania drewna,

2)

przygotować sprzęt do cechowania,

3)

przygotować znaczniki wraz zasobnikiem,

4)

nabić na czole sztuki znacznik z numerem sztuki,

5)

nabić na czole sztuki znak jednostki,

6)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

numerator,

znaczniki,

zasobnik znaczników,

dłużyce drewna wielkowymiarowego,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 4

Oblicz miąższość drewna na podstawie danych uzyskanych z pomiarów terenowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z zasadami określania miąższości,

2)

przygotować przyrządy i pomoce naukowe,

3)

obliczyć miąższość na podstawie wzorów,

4)

określić miąższość na podstawie tablic,

5)

zanotować wyniki obliczeń,

6)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

kalkulator,

tablice miąższości drewna okrągłego,

tablice współczynników zamiennych,

notatnik,

ołówek/długopis,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 5

Wykonaj pomiar wysokości drzewa stojącego przy użyciu wysokościomierza.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z zasadami pomiaru wysokości drzewa stojącego przy użyciu
wysokościomierza,

2)

przygotować narzędzia pomiarowe,

3)

zmierzyć odległość od drzewa,

4)

wycelować wysokościomierz na wierzchołek drzewa i zanotować odczyt na skali,

5)

wycelować wysokościomierz na podstawę drzewa i zanotować odczyt na skali,

6)

zanotować wyniki pomiarów,

7)

wykonać zsumowanie wyników pomiarów,

8)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

taśma miernicza o dokładności pomiaru 1 cm,

wysokościomierz,

notatnik,

ołówek/długopis,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Organizacja prac na składnicach, korowanie i zrębkowanie

drewna

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj prace pomocnicze przy obsłudze rębaka.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat prac pomocniczych przy
obsłudze rębaka,

2)

sprawdzić czy noże rębaka nie zaczepiają o przeciwnóż lub obudowę,

3)

sprawdzić zamknięcia i zamocowania pokrywy komory rąbania,

4)

sprawdzić zamocowanie osłon wału przegubowego,

5)

okrzesać nieobrobione sortymenty,

6)

wykonać ręczne podawanie sortymentów,

7)

oczyścić rębak po pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

rębak tarczowy,

ciągnik rolniczy przystosowany do napędu rębaka,

przygotowana partia żerdzi lub tyczek,

ubranie robocze i ochrony indywidualne,

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wykonaj prace pomocnicze przy obsłudze korowarki mechanicznej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat prac pomocniczych przy
obsłudze korowarki mechanicznej,

2)

zabezpieczyć zgrupowany surowiec przed rozsunięciem,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

3)

sprawdzić stan osłon i zabezpieczeń części ruchomych,

4)

sprawdzić stan zabezpieczeń sworzni mocujących stoły podawczy i odbiorczy,

5)

podawać surowiec do korowania do urządzenia podawczego,

6)

eliminować sortymenty nie odpowiadające rygorom korowania,

7)

odbierać surowiec okorowany,

8)

oczyścić korowarkę po pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

korowarka,

ciągnik rolniczy przystosowany do napędu korowarki,

przygotowana partia surowca drzewnego do korowania,

ubranie robocze i ochrony indywidualne,

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Scharakteryzuj poszczególne rodzaje korowania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat rodzajów korowania,

2)

wymienić rodzaje korowania,

3)

scharakteryzować poszczególne rodzaje korowania,

4)

przedstawić powyższe w formie opisowej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz papieru A4 w kratkę,

długopis,

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.4. Transport leśny drewna

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj poszczególne rodzaje przemieszczania drewna.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat rodzajów przemieszczania
drewna,

2)

określić rodzaje przemieszczania drewna,

3)

scharakteryzować poszczególne rodzaje przemieszczania drewna,

4)

przedstawić powyższe w formie opisowej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier formatu A4,

długopis,

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Dobierz urządzenia transportowe do przemieszczenia wybranych sortymentów drewna.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat przemieszczenia drewna,

2)

sprecyzować rodzaj sortymentu do przemieszczenia,

3)

określić rodzaj zrywki,

4)

dobrać środek zrywkowy do przemieszczenia danego sortymentu,

5)

określić wymagania dla wywozu określonych sortymentów,

6)

dobrać środek wywozowy do przemieszczenia danego sortymentu,

7)

przedstawić powyższe w formie opisowej.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier formatu A4,

długopis,

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.5. Konserwacja i remonty dróg leśnych

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zaplanuj wykonanie remontu fragmentu nawierzchni drogi leśnej

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych zasady remontów nawierzchni dróg leśnych,

2)

określić zakres remontu,

3)

scharakteryzować poszczególne prace,

4)

zaplanować niezbędny sprzęt,

5)

określić warunki techniczne odbioru robót,

6)

ustalić czas i okres wykonania,

7)

podać podstawy prawne w postaci norm,

8)

przedstawić powyższe w formie opisowej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz papieru w kratkę format A4,

długopis,

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Scharakteryzuj poszczególne sposoby naprawy dróg leśnych w zależności od objawów

uszkodzeń.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych zasady naprawy dróg leśnych,

2)

scharakteryzować objawy uszkodzeń dróg,

3)

określić przyczyny powstania uszkodzeń,

4)

dobrać sposób naprawy drogi w zależności od objawów uszkodzeń,

5)

przedstawić powyższe w formie opisowej.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz papieru w kratkę format A4,

długopis,

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie prac
związanych z pozyskiwaniem drewna”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 14, 15, 16, 17,18, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 2, 3, 9, 11, 13, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. b, 5. c, 6. a, 7. b, 8. a, 9. c, 10. d, 11. b,
12.
c, 13. d, 14. a, 15. d, 16. c, 17. c, 18. a, 19. d, 20. b.

Plan testu

Nr

zadania

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Podać przedmiot klasyfikacji surowca drzewnego
nieobrobionego

A

P

c

2.

Sklasyfikować drewno surowe nieobrobione
według średnicy

C

PP

a

3.

Sklasyfikować drewno surowe nieobrobione
według długości

C

PP

b

4.

Opisać klasyfikację żerdzi i słupów

B

P

b

5.

Rozpoznać symbole klasyfikacji EEC

A

P

c

6.

Zidentyfikować

drewno

wielkowymiarowe

iglaste według średnicy w górnym końcu

A

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

7.

Opisać wpływ zabarwienia drewna na jego
sklasyfikowanie

B

P

b

8.

Opisać wpływ sęków na sklasyfikowanie drewna

B

P

a

9.

Sklasyfikować

drewno

w

zależności

od

występujących wad

C

PP

c

10.

Podać znaczenie wad przy klasyfikacji drewna
klasy S3

A

P

d

11.

Sklasyfikować drewno małowymiarowe

C

PP

b

12.

Określić miąższość drewna klasy S3b na
podstawie tabel

A

P

c

13.

Zmierzyć

ś

rednicę

drewna

w

części

zniekształconej

C

PP

d

14.

Podać definicję średnicy znamionowej

A

P

a

15.

Rozróżnić rodzaje składnic drewna

B

P

d

16.

Opisać rodzaje korowania

B

P

c

17.

Zidentyfikować rodzaje środków zrywkowych

A

P

c

18.

Określić sposób wywozu zrębków drzewnych

B

P

a

19.

Zaplanować remont odcinka drogi leśnej

D

PP

d

20.

Streścić poszczególne karty technologiczne
remontu dróg

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajami zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.

5.

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6.

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7.

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.

8.

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9.

Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10.

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11.

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12.

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.

13.

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14.

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi w zadaniu będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Klasyfikacja drewna surowego nieobrobionego nie obejmuje
a)

drewna długiego.

b)

drewna w stosach.

c)

tarcicy.

d)

ż

erdzi i słupów.

2.

Klasa L3 w klasyfikacji drewna surowego nieobrobionego określa drewno o średnicy
a)

30 do 39 cm.

b)

40 do 49 cm.

c)

50 do 59 cm.

d)

co najmniej 60 cm.


3.

Drewno surowe nieobrobione mierzone w sztukach pojedynczo klasyfikuje się według
klas
a)

F1 do F6.

b)

H1 do H6.

c)

J1 do J6.

d)

M1 do M6.

4.

ś

erdzie i słupy o średnicy 7 do 13 cm sklasyfikowane są w grupie

a)

P1.

b)

P2.

c)

P3.

d)

P4.

5.

Klasy S1 do S3 wskazują na klasyfikację
a)

drewna długiego.

b)

ż

erdzi i słupów.

c)

wałków i kłód.

d)

zrębków drzewnych.

6.

Najmniejsza średnica w górnym końcu bez kory w klasach B, C i D dla drewna
wielkowymiarowego iglastego wynosi
a)

14 cm.

b)

18 cm.

c)

20 cm.

d)

22 cm.


7.

Sinizna w klasie B drewna wielkowymiarowego iglastego jest
a)

dopuszczalna bez względu na udział w powierzchni bielu.

b)

dopuszczalna na przekrojach do 1/8 powierzchni bielu.

c)

dopuszczalna na przekrojach do 1/4 powierzchni bielu.

d)

niedopuszczalna.

8.

Sęki zdrowe w klasie A drewna wielkowymiarowego liściastego są dopuszczalne
o średnicy do
a)

2 cm.

b)

5 cm.

c)

7 cm.

d)

10 cm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

9.

Pęknięcia czołowe w drewnie wielkowymiarowym liściastym klasy B dopuszczalne są do
a)

1/8 średnicy czół.

b)

1/5 średnicy czół.

c)

1/3 średnicy czół.

d)

1/2 średnicy czół.

10.

Zgnilizna w drewnie średniowymiarowym klasy S3 jest
a)

dopuszczalna twarda.

b)

dopuszczalna miękka do 50% powierzchni przekroju poprzecznego.

c)

dopuszczalna miękka do 20% powierzchni przekroju poprzecznego.

d)

niedopuszczalna.


11.

Ś

rednica dolna w korze drewna małowymiarowego klasy M2 wynosi

a)

do 5 cm.

b)

do 7 cm.

c)

do 10 cm.

d)

do 15 cm.

12.

Miąższość 100 sztuk drewna sosnowego grupy S3b w klasie 2 wynosi
a)

1,60 m

3

.

b)

2,20 m

3

.

c)

3,60 m

3

.

d)

4,40 m

3

.

13.

Jeżeli miejsce pomiaru średnicy środkowej drewna wielkowymiarowego wypada
w miejscu zniekształcenia powierzchni, to pomiar należy wykonać
a)

1 m od tego miejsca w stronę odziomka.

b)

0,5 m od tego miejsca w stronę odziomka.

c)

0,5 m od tego miejsca w stronę cieńszego końca.

d)

w miejscach ukształtowanych regularnie poniżej i powyżej zniekształcenia
w jednakowej odległości od właściwego miejsca pomiaru.

14.

Ś

rednicę znamionową drewna mierzy się w odległości

a)

1 m od czoła dolnego końca sztuki drewna.

b)

1 m od czoła górnego końca sztuki drewna.

c)

0,5 m od czoła dolnego końca sztuki drewna.

d)

w połowie długości sztuki drewna.


15.

Spedycję drewna wykonuje się ze składnicy
a)

przyzrębowej.

b)

manipulacyjnej.

c)

przejściowej.

d)

spedycyjnej.

16.

Przy korowaniu na czerwono dopuszcza się pozostawienie fragmentów korowiny
w rozmiarze nie przekraczającym % powierzchni korowanego drewna
a)

5%.

b)

10%.

c)

20%.

d)

25%.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

17.

Ciągnikiem typu forwarder wykonuje się zrywkę
a)

wleczoną.

b)

półpodwieszoną.

c)

nasiębierną.

d)

podwozową.

18.

Wywóz zrębków drewna wykonuje się
a)

samochodami-wywrotkami lub kontenerami.

b)

samochodami z kłonicami.

c)

samochodami z platformami.

d)

skidderami.


19.

Całą nawierzchnię drogi należy profilować, jeżeli jej uszkodzenia zajmują powyżej %
powierzchni drogi
a)

5%.

b)

10%.

c)

12%.

d)

15%.

20.

Karta technologiczna nr 2 określa
a)

remont sporadycznych wyboi na drogach gruntowych naturalnych.

b)

wyrównanie kolein i wyboi na drogach gruntowych profilowanych.

c)

profilowanie dróg gruntowych naturalnych.

d)

remont nawierzchni tłuczniowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ...............................................................................

Wykonywanie prac związanych z pozyskiwaniem drewna


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie prac
związanych z pozyskiwaniem drewna”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1, 2, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 18, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 3, 6, 13, 17, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. a, 5. b, 6. c, 7. b, 8. d, 9. a, 10. d, 11. b,
12.
c, 13. a, 14. c, 15. a, 16. b, 17. b, 18. d, 19. a, 20. d.

Plan testu

Nr

zadania

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Podać podstawę prawną klasyfikacji EEC

A

P

a

2.

Opisać klasyfikację EEC według średnic

B

P

b

3.

Sklasyfikować drewno według klasyfikacji EEC

C

PP

c

4.

Rozpoznać klasy jakości według klasyfikacji
EEC

A

P

a

5.

Streścić

wymagania

dla

drewna

wielkowymiarowego iglastego wg PN

B

P

b

6.

Sklasyfikować drewno wg klasyfikacji KJW

C

PP

c

7.

Opisać klasy wymiarowe klasyfikacji KJW

B

P

b

8.

Rozróżnić drewno kopalniakowe

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

9.

Podać definicję drobnicy użytkowej

A

P

a

10.

Zilustrować rysunkiem wymiarowanie stosu
drewna

B

P

d

11.

Podać dokładność pomiaru drewna długiego

A

P

b

12.

Zapisać wzór na zbieżystość drewna

A

P

c

13.

Zmierzyć wysokość drzewa stojącego

C

PP

a

14.

Podać definicję zrywki drewna

A

P

c

15.

Podać rodzaje korowania

A

P

a

16.

Opisać zrębkowanie drewna

B

P

b

17.

Zastosować odpowiedni ciągnik do zrywki
półpodwieszonej

C

PP

b

18.

Określić sposób załadunku i wyładunku drewna
na samochodowe zestawy wywozowe

B

P

d

19.

Ustalić sposób remontu drogi leśnej w zależności
od rodzaju gruntu

C

PP

a

20.

Scharakteryzować karty technologiczne remontu
dróg

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajami zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.

5.

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6.

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7.

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.

8.

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9.

Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10.

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11.

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12.

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.

13.

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14.

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
Do każdego pytania podane są cztery możliwości odpowiedzi, tylko jedna jest
prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, zakreślając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź otoczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie czas wolny.

8.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 2


1.

Ustawa z 31 marca 2004 r. o klasyfikacji drewna surowego nieobrobionego reguluje
zasady klasyfikacji drewna jako
a)

klasyfikowane EEC.

b)

klasyfikowane KJW.

c)

klasyfikowane PN.

d)

klasyfikowane PN-EN.

2.

Klasyfikacja EEC według średnic zawiera
a)

7 klas oznaczonych L1-L7.

b)

7 klas oznaczonych L0-L6.

c)

6 klas oznaczonych L1-L6.

d)

6 klas oznaczonych L0-L5.


3.

Drewno surowe nieobrobione mierzone w sztukach pojedynczo o minimalnej długości
14 m i minimalnej średnicy górnej 14 cm klasyfikuje się do klasy
a)

H1.

b)

H2.

c)

H3.

d)

H4.

4.

Drewno zdrowe posiadające najwyższe cechy jakościowe należy do klasy
a)

A/EEC.

b)

B/EEC.

c)

C/EEC.

d)

D/EEC.

5.

Wspólne wymagania i badania drewna wielkowymiarowego iglastego zawarte są
w Polskiej Normie
a)

PN-92/D-95018.

b)

PN-92/D-95017.

c)

PN-92/D-95016.

d)

PN-92/D-95015.

6.

Drewno wielkowymiarowe w klasyfikacji KJW ma
a)

jedną klasę grubości.

b)

dwie klasy grubości.

c)

trzy klasy grubości.

d)

cztery klasy grubości.


7.

Dłużyca o średnicy środkowej 30 cm należy wg KJW do klasy wymiarowej
a)

pierwszej.

b)

drugiej.

c)

trzeciej.

d)

czwartej.

8.

Sortyment S10 drewna średniowymiarowego określa się mianem
a)

stropnica.

b)

szalunek.

c)

stempel.

d)

surowiec kopalniakowy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

9.

Sortyment M1 to
a)

drobnica użytkowa, tzw. tyczkowa.

b)

drobnica opałowa.

c)

papierówka celulozowa.

d)

papierówka płytowa.

10.

Długość stosu to
a)

odległość od gruntu do najwyżej położonego wałka.

b)

odległość między skrajnymi wałkami mierzona w poziomie.

c)

długość przekątnej mierzonej po czołowej części stosu.

d)

długość wałka.


11.

Pomiar długości drewna długiego w pojedynczych sztukach zaokrągla się do
a)

jednego centymetra.

b)

jednej dziesiątej metra w dół.

c)

jednej dziesiątej metra w górę.

d)

jednej czwartej metra w dół.

12.

Iloraz różnicy średnic drewna długiego mierzonych w odległości jednego metra od
górnego i dolnego końca, oraz odległości pomiędzy miejscami pomiaru średnic to skręt
a)

włókien.

b)

krzywizna.

c)

zbieżystość.

d)

elipsowatość.

13

Pomiar wysokości drzewa stojącego oparty jest na zasadzie
a)

geometrycznej lub trygonometrycznej.

b)

astronomicznej.

c)

galwanicznej.

d)

biologicznej.

14. Przemieszczenie drewna od miejsca ścinki i wyróbki do składnicy przyzrębowej nazywa

się
a)

manipulacją.

b)

wywozem.

c)

zrywką.

d)

okrzesywaniem.


15.

Korowanie drewna nie zawiera korowania
a)

na zielono.

b)

na biało.

c)

na czerwono.

d)

pośredniego.


16.

Za zrębki uważa się rozdrobnione drewno o wymiarach
a)

1–2 mm.

b)

3–60 mm.

c)

61–90 mm.

d)

91–120 mm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

17. Ciągnikiem typu skidder wykonuje się zrywkę

a)

napowietrzną.

b)

półpodwieszoną.

c)

nasiębierną.

d)

podwozową.

18.

Zestawy samochodowe do wywozu drewna załadowuje się najczęściej przy pomocy
a)

wciągarek linowych.

b)

kleszczy hydraulicznych.

c)

mygłownic.

d)

ż

urawii hydraulicznych z chwytakiem.


19.

Grunty ciężkie to
a)

glina, ił.

b)

piasek gliniasty.

c)

piasek pylasty.

d)

pospółka.

20.

Karta technologiczna nr 5 określa
a)

remont sporadycznych wyboi na drogach gruntowych naturalnych.

b)

wyrównanie kolein i wyboi na drogach gruntowych profilowanych.

c)

profilowanie dróg gruntowych naturalnych.

d)

remont nawierzchni tłuczniowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ...............................................................................

Wykonywanie prac związanych z pozyskiwaniem drewna


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

7. LITERATURA


1.

Borowski M.: Przyrost drzew i drzewostanów. Państwowe Wydawnictwa Rolnicze
i Leśne. Warszawa 1974

2.

Buchwald A.: Dendrometria. Wydawnictwo SGGW, Warszawa 1999

3.

Drogi Leśne. Poradnik techniczny. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, Warszawa
2006

4.

Instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu podstawowych prac
z zakresu gospodarki leśnej – Załącznik do zarządzenia Nr 19 Dyrektora Generalnego
Lasów Państwowych z dnia 14.07.97 r., Warszawa 1997

5.

Kubiak M.: Transport leśny. Akademia Rolnicza w Poznaniu, Poznań 1990

6.

Laurow Z.: Pozyskiwanie drewna. Wydawnictwo SGGW, Warszawa 1999

7.

Moskalik T., Sadowski J.: Podstawowe wiadomości z zakresu sortymentacji oraz pomiaru
surowca drzewnego. Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa
i Drzewnictwa, Warszawa 1995

8.

Normy PN-EN dotyczące klasyfikacji i pomiaru surowca drzewnego

9.

Nowakowska-Moryl J.: Budowa dróg leśnych – wybrane zagadnienia. Akademia
Rolnicza w Krakowie, Kraków 1994

10.

Polskie Normy dotyczące klasyfikacji i pomiaru surowca drzewnego

11.

Poradnik leśniczego. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa,
Warszawa 1991

12.

SUUNTO PM-5. User’s Guide. SUUNTO, Finland 2006

13.

Ś

lęzak G.: Klasyfikacja surowca drzewnego w Polsce. Państwowe Wydawnictwo

Rolnicze i Leśne, Warszawa 2006

