background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
Barbara Jaśkiewicz 
 
 
 
 
 
 

Montaż i wykończanie cholewek  
744[02].Z4.03 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca  

Instytut Technologii  Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Ewa Jasińska 
mgr Barbara Różańska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Barbara Jaśkiewicz 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[02].Z4.03  
Montaż i wykończanie cholewek zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu 
obuwnik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

 5.1.   Montaż cholewek 

10 

         5.1.1.   Ćwiczenia 

   10 

       5.2.  Kontrola procesu montażu cholewek i jakości cholewek 

   16 

5.2.1.   Ćwiczenia 

16 

       5.3.   Dokumentacja technologiczna w procesie montażu cholewek i zasady 

sporządzania zestawienia materiałów pomocniczych 

 

19 

5.3.1.   Ćwiczenia 

19 

6.   Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.   Literatura 

31 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela,  który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie obuwnik. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiedzy,  które  uczeń 

powinien mieć opanowane przed przystąpieniem do realizacji tej jednostki modułowej, 

  cele kształcenia, jakie uczeń powinien osiągnąć w czasie zajęć edukacyjnych tej jednostki 

modułowej, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania –

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

  ewaluację osiągnięć ucznia, 

  wykaz literatury, z jakiej uczeń może korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne prowadzone były metodą pokazu z instruktażem 

i ćwiczeń praktycznych.  
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów, do pracy zespołowej. 

Jednostka    modułowa    „Montaż  i  wykończania  cholewek”  stanowi  jeden  z  elementów 

modułu 744[02].Z4, którego struktura jest zamieszczona poniżej. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

744[02].Z4.02 

Przygotowanie elementów 

do montażu cholewek

 

744[02].Z4.03 

Montaż i wykończanie cholewek 

744[02].Z4 

Technologia wytwarzania cholewek 

 

744[02].Z4.01 

Łączenie elementów wierzchu obuwia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony  środowiska  podczas  obsługi  maszyn  i  urządzeń  oraz  wykonywania  czynności      
i operacji technologicznych,  

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

identyfikować elementy konstrukcyjne obuwia, 

 

charakteryzować typy i rodzaje obuwia, 

 

charakteryzować materiały podstawowe i pomocnicze, 

 

dobierać parametry połączeń elementów cholewek w zależności od typu, konstrukcji oraz 
rodzaju stosowanych materiałów, 

 

dobierać  różne techniki łączenia odpowiednio do typu obuwia i funkcji połączenia, 

 

wykonywać połączenia materiałów obuwniczych oraz określać ich wytrzymałość, 

 

wykonywać  czynności  związane  z  przygotowaniem  części  składowych  do  montażu 
cholewek, 

 

użytkować maszyny, urządzenia i narzędzia do wytwarzania cholewek, 

 

dobierać  ściegi  i  szwy  oraz  igły  i  nici  do  określonego  materiału  i  operacji 
technologicznej, 

 

stosować kleje w zależności od rodzaju łączonych materiałów i funkcji połączeń, 

 

dobierać techniki wykończania brzegów cholewki, 

 

dobierać parametry zgrzewania do określonych materiałów i operacji technologicznych, 

 

oceniać sposób i jakość przygotowania części składowych cholewek do montażu według 
kryteriów technologicznych i ekonomicznych. 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

rozróżnić systemy oraz metody montażu i wykończania cholewek,  

– 

dobrać parametry operacji technologicznych procesu montażu i wykończania cholewek, 

– 

zastosować różne techniki łączenia elementów podszewek i wierzchów,  

– 

dokonać montażu różnego rodzaju cholewek, 

– 

zastosować techniki wygładzania i wzmacniania szwów, 

– 

zamontować  funkcjonalne  i  zdobnicze  elementy  cholewek  z  zastosowaniem  różnych 
technik wykonania,  

– 

dobrać  sposoby  łączenia  cholewek  z  podpodeszwami  lub  wyściółkami  do 
niekonwencjonalnych systemów montażu obuwia, 

– 

przygotować materiały pomocnicze do montażu i wykończania cholewek, 

– 

posłużyć  się  do  dokumentacją  technologiczną  w  procesie  montażu  i  wykończania 
cholewek, 

– 

wykonać procesy zdobienia i wykończania zmontowanych cholewek, 

– 

skontrolować przebieg procesu produkcyjnego, 

– 

ocenić jakość wykonania operacji technologicznych, 

– 

określić przyczyny wadliwej produkcji cholewek, zastosować działania profilaktyczne. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

………………………………… 

Modułowy program nauczania:   Obuwnik 744[02] 
Moduł:  

Technologia wytwarzania cholewek 744[02].Z4 

Jednostka modułowa:  

Montaż i wykończanie cholewek 744[02].Z4.03 

 

Temat:  Techniki łączenia tylnych brzegów obłożyn. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  łączenia  tylnych  brzegów  obłożyn  różnymi 

technikami.  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć 

 

zorganizować stanowiska pracy do łączenia tylnych brzegów obłożyn, 

 

sporządzić wykaz czynności technologicznych łączenia obłożyn w pięcie, 

 

dobrać niezbędne materiały pomocnicze, maszyny i narzędzia do wykonania zadania, 

 

dobrać odzież ochronną wymaganą do wykonania zadania, 

 

wyregulować i sprawdzać stan techniczny maszyn do szycia, urządzeń i narzędzi, 

 

wykonywać czynności zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony 
przeciwpożarowej, 

 

ustalić parametry i techniki łączenia tylnych brzegów obłożyn, 

 

wykonać łączenie tylnych brzegów obłożyn różnymi technikami, 

 

sprawdzić  jakość  wykonywanej  czynności  technologicznej  w  odniesieniu  do  wymagań 
określonych w instrukcjach czynnościowych, 

 

dokonać samooceny wykonanej pracy, ocenić jakość wykonania. 

     
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe dotyczące:  

 

organizowania i planowania wykonania zadania, 

 

oceny pracy zespołu, 

 

prezentowania efektu wykonania zadania. 

 

Metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca samodzielna. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne – 90 minut. 
 
Uczestnicy zajęć: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Środki dydaktyczne

 

4 lewe i 4 prawe obłożyny dla każdego ucznia przeznaczone do łączenia, 

 

instrukcje  czynnościowe  dotyczące  łączenia  tylnych  brzegów  obłożyn  szwem 
zszywanym i szwem zygzakowym, 

 

instrukcje obsługi maszyn: płaskiej 1-igłowej i zyg-zak, 

 

maszyna płaska 1-igłowa, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

maszyna zyg-zak, 

 

komplet kluczy, 

 

oliwiarka, 

 

nici i igły, 

 

nożyczki, 

 

przybory piśmiennicze i papier formatu A–4, 

 

eksponaty  obrazujące  sposób  łączenia  tylnych  brzegów  obłożyn  szwem  zszywanym 
i zygzakowym, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela oraz poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawdzenie listy obecności. 
2.  Ustalenie gotowości uczniów do zajęć. 
3.  Podanie  tematu i  celu zajęć. 
4.  Zademonstrowanie  przez  nauczyciela  czynności  łączenia  obłożyn  na  maszynie  płaskiej  

1-igłowej  i  zygzak,  z  jednoczesnym przypomnieniem  konieczności  przestrzegania  zasad 
bhp przy obsłudze maszyn oraz określenie zasad wykonania czynności. 

5.  Przydział stanowisk pracy i wydanie obłożyn do łączenia (po 2 pary dla każdego ucznia). 
6.  Wykonywanie przez uczniów zadania praktycznego: 

 

uczniowie pracują samodzielnie, zapisują plan działania, tj.: wykaz i opis czynności, 
wykaz materiałów pomocniczych oraz maszyn i narzędzi  do wykonania zadania, 

 

posługując  się  maszyną  płaską  1-  igłową  oraz  maszyną  zygzak    łączą  tylne  brzegi 
obłożyn. 

7.  Po wykonaniu zadania praktycznego każdy uczeń prezentuje efekt wykonanego zadania,  

omawiając  zasady  łączenia  tylnych  brzegów  obłożyn  dwiema  technikami  i  oceniając 
jakość wykonanego połączenia obłożyn. 

8.  Nauczyciel  sprawdza  zgodność  wykonanej  pracy  z  instrukcjami  czynnościowymi  

i eksponatami. 

9.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem oceniają wzajemnie jakość wykonania swoich prac.  
 
Zakończenie zajęć: 
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonywania zadania (która technika 
łączenia) sprawiały im trudności. Nauczyciel ocenia wysiłek uczniów, podsumowuje zajęcia, 
wskazując  jakie  umiejętności  były  ćwiczone,  jakie  wystąpiły  błędy  i  nieprawidłowości 
i wskazuje sposób ich usunięcia lub uniknięcia w przyszłości.  

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

nauczyciel  ocenia  uczniów  podczas  dokonywanych  obchodów  stanowisk  i  ciągłych 
obserwacji,  zwracając  uwagę  na  przygotowanie  i  organizację  stanowisk  pracy, 
umiejętność  obsługi  maszyn  i  przestrzeganie  przepisów  bhp  i  ppoż,  poprawność 
wykonania czynności, 

 

ocenia efekty końcowe pracy, 

 

przeprowadza  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,   
trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

……………………………… 

Modułowy program nauczania:   Obuwnik 744[02] 
Moduł:  

Technologia wytwarzania cholewek 744[02].Z4 

Jednostka modułowa:  

Montaż i wykończanie cholewek 744[02].Z4.03 

 

Temat:  Techniki łączenia cholewek z podpodeszwami. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  łączenia  dolnych  brzegów  cholewek  z  wyściółkami  

spełniającymi funkcję podpodeszew. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować 

stanowiska 

pracy 

do 

łączenia  dolnych  brzegów  cholewek  

z podpodeszwami, 

 

sporządzić  wykaz  czynności  technologicznych  zmierzających  do  połączenia  dolnych 
brzegów cholewek z podpodeszwami, 

 

dobrać niezbędne materiały pomocnicze, maszyny i narzędzia do wykonania zadania, 

 

dobrać odzież ochronną obowiązującą na stanowisku pracy, 

 

wykonać zadanie zgodnie z przepisami bhp i ppoż., 

 

sprawdzić stan techniczny i wyregulować maszynę do szycia i przygotować narzędzia, 

 

ustalić parametry i techniki łączenia cholewek z podpodeszwami, 

 

wykonać połączenia brzegów cholewek z podpodeszwami różnymi technikami, 

 

dokonać samooceny jakości wykonania zadania. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane umiejętności ponadzawodowe dotyczące:  

 

organizowania i planowania stanowiska pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania

−uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach 2 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 180 minut. 
 
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Środki dydaktyczne

 

3 pary cholewek i 3 pary podpodeszew tego samego numeru wielkościowego, 

 

instrukcje 

czynnościowe 

dotyczące 

łączenia 

dolnych 

brzegów 

cholewek 

z podpodeszwami,  

 

instrukcje  obsługi  maszyn:  Strobel  141-23,  płaskiej  1-igłowej  typu  PFAFF  3821-1/11, 
zyg-zak typu PFAFF 3821-3/11, 

 

maszyny płaska 1- igłowa z mechanizmem do marszczenia brzegu cholewki typu PFAFF 
3821-1/11, zyg-zak typu PFAFF 3821-3/11, Strobel 141-23, 

 

komplet kluczy, 

 

oliwiarka,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

nici, igły, 

 

nożyczki, 

 

przybory piśmiennicze, papier formatu A–4, 

 

eksponaty  -  wzorce  pracy  obrazujące  sposoby  łączenia  dolnych  brzegów  cholewek  
z podpodeszwami szwem zszywanym, szwem zygzakowym ściegiem kratkowym, szwem 
okrętkowym, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela oraz poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawdzenie listy obecności. 
2.  Ustalenie gotowości uczniów do zajęć. 
3.  Podanie  tematu i  celu zajęć. 
4.  Zademonstrowanie  przez  nauczyciela  czynności  łączenia  dolnych  brzegów  cholewek  

z  podpodeszwami    trzema  rodzajami  szwów  na  maszynie  płaska  jednoigłowej  
z  mechanizmem  do  marszczenia  brzegu  cholewki typu  PFAFF  3821-1/11, zyg-zak  typu    
PFAFF  3821-3/11,  Strobel  141-23,  z  jednoczesnym  przypomnieniem  konieczności    
przestrzegania  zasad  bhp  przy  obsłudze  maszyn  oraz  określenie  zasad  wykonania    
czynności. 

5.  Podział uczniów na zespoły i wybór lidera. 
6.  Losowanie  techniki  łączenia  przez  lidera.  Przydział  stanowisk pracy, wydanie cholewek    

i podpodeszew do łączenia (po 1 parze dla zespołu 2 osobowego). 

7.  Wykonywanie przez uczniów zadania praktycznego: 

– 

uczniowie pracują w zespołach, zapisują plan działania, tj.: wykaz i opis czynności, 
wykaz materiałów pomocniczych oraz maszyn i narzędzi  do wykonania zadania, 

– 

posługując się określoną maszyną łączą dolne brzegi cholewek z podpodeszwami. 

8.  Po wykonaniu zadania praktycznego lider zespołu prezentuje efekt wykonanego zadania,     

omawiając  zasady  łączenia  dolnych  brzegów  cholewek  z  podpodeszwą  wylosowaną   
techniką i oceniając jakość wykonanego połączenia. 

9.  Nauczyciel  sprawdza  zgodność  wykonanej  pracy  z  instrukcjami  czynnościowymi  

i eksponatami. 

10.  Uczniowie  z  poszczególnych  zespołów  wspólnie  z  nauczycielem  oceniają  jakość   

wykonania swoich prac i innych zespołów.  

 
Zakończenie zajęć: 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  wykonywania  zadania  sprawiły 

im  najwięcej  trudności  i  która  technika  łączenia  jest  ich  zdaniem  najtrudniejsza.  Zespoły 
wymieniają  się  spostrzeżeniami.  Nauczyciel  ocenia  wysiłek  uczniów,  podsumowuje  zajęcia, 
wskazując  jakie  nowe,  ważne  umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. Nauczyciel zadaje pracę domową. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

nauczyciel  ocenia  uczniów  podczas  dokonywanych  obchodów  stanowisk  i  ciągłych 
obserwacji,  zwracając  uwagę  na  przygotowanie  i  organizację  stanowisk  pracy, 
umiejętność  obsługi  maszyn  i  przestrzeganie  przepisów  bhp  i  ppoż,  poprawność 
wykonania czynności, 

 

ocenia efekty końcowe pracy, 

 

przeprowadza  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  
trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.  ĆWICZENIA

  

 

 

5.1.  Montaż cholewek

 

 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

 

Wykonaj  łączenie  1  pary  podszewek  dzielonych,  wykonanych  w  całości  z  tkaniny  do 

cholewek typu kozaczki damskie bez zamka. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed    przystąpieniem    do    wykonania    ćwiczenia    nauczyciel    powinien    omówić  jego 

zakres  i  zademonstrować  sposób  wykonania  czynności  łączenia  podszewek  oraz 
zaprezentować wzory uszytych podszewek. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment 
rozdziału  Materiał  nauczania z Poradnika dla ucznia.  Ćwiczenie powinno być wykonywane 
przez  każdego  ucznia  samodzielnie,  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. Należy zwrócić uwagę  na dokładność  i precyzję wykonania czynności. Po prezentacji 
efektów wykonania ćwiczenia, w klasie powinna wywiązać się dyskusja. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dokonać analizy instrukcji czynnościowej i obsługi maszyn, 
4)  sprawdzić stan techniczny maszyn, 
5)  sprawdzić numer wielkościowy poszczególnych części składowych podszewki, 
6)  złożyć podszewkę zewnętrzną i wewnętrzną stroną wierzchnią do siebie i zszyć przednią    

część cholewy, 

7)  przyszyć szwem zygzakowym przyszwę do zszytych, przednich części cholewy, 
8)  złożyć  ponownie  stroną  wierzchnią podszewkę  cholewy  do  siebie  i  zszyć  tył podszewki  

z ryglowaniem końcówki, 

9)  dokonać samooceny wykonania ćwiczenia, 
10)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

2 podszewki zewnętrzne,  2 podszewki wewnętrzne, 2 podszewki przyszwy z tkaniny, 

 

maszyna płaska 1-igłowa, 

 

maszyna płaska 1-igłowa zyg–zak, 

 

nożyczki, 

 

plansze i gotowe wzorce, 

 

instrukcja czynnościowa i obsługi maszyn, 

 

literatura z rozdziału 7  poradnik dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Ćwiczenie 2  

Wykonaj  czynność  połączenia  wierzchu  z  podszewką  cholewki  (obszywania)   

z jednoczesnym obcinaniem nadmiaru podszewki. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i  zademonstrować  sposób  wykonania  czynności  połączenia  wierzchu  z  podszewką cholewki 
oraz  zaprezentować  wzory  obszytych  cholewek.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni 
fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być 
wykonywane  przez  każdego  ucznia  samodzielnie,  z  uwzględnieniem  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy. Należy zwrócić uwagę  na dokładność  i precyzję wykonania 
czynności.  Po  prezentacji  efektów  wykonania  ćwiczenia,  w  klasie  powinna  wywiązać  się 
dyskusja. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  sprawdzić stan techniczny maszyny i urządzenia do obcinania nadmiaru podszewki, 
4)  dokonać analizy instrukcji czynnościowej i obsługi maszyny, 
5)  nanieść klej kauczukowy na wewnętrzne górne brzegi wierzchu i podszewki,  
6)  wkleić podszewkę, 
7)  dokonać  obszycia  górnych  brzegów  obłożyn  z  jednoczesnym  obcięciem  nadmiaru    

podszewki, 

8)  dokonać samooceny wykonania ćwiczenia,  
9)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

maszyna słupkowa z urządzeniem do obcinania nadmiaru podszewki,  

 

pędzel, klej kauczukowy, nożyczki, 

 

wierzch i podszewka cholewki,  

 

plansze i gotowe wzorce, 

 

instrukcja czynnościowa i obsługi maszyny, 

 

literatura z rozdziału 7  poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj  czynności  wygładzenia,  wzmocnienia  i  rozszycia  szwu  zszywanego  łączącego  

tylne brzegi obłożyn.  

 
Wskazówki do realizacji  
Przed    przystąpieniem    do    wykonania    ćwiczenia    nauczyciel    powinien    omówić  jego 

zakres i zademonstrować sposób wykonania czynności wygładzania, wzmacniania i rozszycia 
szwu  zszywanego  oraz  zaprezentować  wzory  prawidłowo  wykonanej  czynności.  Uczeń 
powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  przez  każdego  ucznia  samodzielnie,  
z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
dokładność  i  precyzję  wykonania  czynności.  Po  prezentacji  efektów  wykonania  ćwiczenia,  
w klasie powinna wywiązać się dyskusja. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dokonać analizy instrukcji czynnościowej i obsługi maszyn, 
4)  sprawdzić stan techniczny maszyn, 
5)  dokonać wygładzenia szwu, 
6)  wzmocnić  szew  taśmą  samoprzylepną  (jeśli  rozszywanie  będzie  wykonywane  na 

maszynie słupkowej 2-igłowej, bez prowadnika tasiemki), 

7)  rozszyć szew dwoma rzędami ściegów zwartych, 
8)  dokonać samooceny wykonania ćwiczenia, 
9)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  rozprasowywarka szwów, rozszywarka lub słupkowa 2-igłowa,  

  instrukcja czynnościowa i obsługi maszyny, 

  tylne brzegi obłożyn połączone szwem zszywanym, 

  młotek, taśma wzmacniająca samoprzylepna, nożyczki, 

  plansze i gotowe wzorce, 

  instrukcja czynnościowa i obsługi maszyn, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Wykonaj czynność ręcznego sznurowania cholewek derbowych przed ćwiekowaniem.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed    przystąpieniem    do    wykonania    ćwiczenia    nauczyciel    powinien    omówić  jego 

zakres  i  zademonstrować  sposób  wykonania  czynności  ręcznego  sznurowania  cholewek 
derbowych  przed  ćwiekowaniem  oraz  zaprezentować  wzory  prawidłowo  wykonanej 
czynności.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  
z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  przez  każdego  ucznia 
samodzielnie,  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Należy zwrócić 
uwagę  na  dokładność  i  precyzję  wykonania  czynności.  Po  prezentacji  efektów  wykonania 
ćwiczenia, w klasie powinna wywiązać się dyskusja. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przygotować cholewki przeznaczone do sznurowania, 
4)  pociąć sznurek konopny na odcinki o określonej długości, 
5)  dokonać ręcznego sznurowania cholewek, pamiętając o odpowiedniej odległości brzegów 

obłożyn derbowych od siebie, 

6)  związać mocno końce sznurka konopnego, aby podczas ćwiekowania nie poluzował się, 
7)  dokonać samooceny wykonania zadania, 
8)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

  dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  cholewki derbowe przeznaczone do ręcznego sznurowania, 

  instrukcja czynnościowa, 

  plansza lub zasznurowana cholewka, 

  nożyczki, sznurek konopny lub przędza lniana, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj łączenie tylnych brzegów obłożyn szwem zygzakowym. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed    przystąpieniem    do    wykonania    ćwiczenia    nauczyciel    powinien    omówić  jego 

zakres  i  zademonstrować  sposób  wykonania  czynności  łączenia  tylnych  brzegów  obłożyn 
szwem  zygzakowym  oraz  zaprezentować  wzory  prawidłowo  wykonanej  czynności.  Uczeń 
powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla 
ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  przez  każdego  ucznia  samodzielnie,  
z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
dokładność  i  precyzję  wykonania  czynności.  Po  prezentacji  efektów  wykonania  ćwiczenia,  
w klasie powinna wywiązać się dyskusja. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  sprawdzić sprawność maszyny szyjącej, 
4)  dokonać analizy instrukcji czynnościowej i obsługi maszyny, 
5)  sprawdzić numer wielkościowy obłożyn przeznaczonych do łączenia i ich jakość, 
6)  ułożyć na blacie maszyny tylne krawędzie obłożyn na styk, szczelnie docisnąć do siebie, 
7)  dokonać połączenia tylnych  brzegów obłożyn, na początku i na końcu szwu zastosować 

ściegi powtórne, 

8)  przeprowadzić samoocenę wykonanej pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

obłożyny wewnętrzne i zewnętrzne, 

 

maszyna szyjąca płaska jednogłowa zyg – zak, 

 

instrukcja czynnościowa i obsługi maszyny, 

 

plansze i gotowe wzorce, 

 

nożyczki, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 6 

Dokonaj połączenia cholewki z podpodeszwą szwem zszywanym. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed    przystąpieniem    do    wykonania    ćwiczenia    nauczyciel    powinien    omówić  jego 

zakres  i  zademonstrować  sposób  wykonania  czynności  łączenia  cholewki  z  podpodeszwą 
szwem  zszywanym  oraz  zaprezentować  wzory  prawidłowo  wykonanej  czynności.  Uczeń 
powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla 
ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  przez  każdego  ucznia  samodzielnie,  
z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
dokładność  i  precyzję  wykonania  czynności.  Po  prezentacji  efektów  wykonania  ćwiczenia,  
w klasie powinna wywiązać się dyskusja. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dokonać analizy instrukcji czynnościowej i obsługi maszyny, 
4)  sprawdzić numer wielkościowy i jakość cholewki i podpodeszwy, 
5)  sprawdzić stan techniczny maszyny, 
6)  odszukać  na  cholewkach  i  podpodeszwach  znaki  w  miejscu  czubka  i  pięty,  które  mają 

pokrywać się w trakcie łączenia, 

7)  połączyć  cholewki  z  podpodeszwami  szwem  zszywanym,  rozpoczynając  od  stron 

przyśrodkowych w obydwu półparach, 

8)  dokonać samooceny wykonania zadania, 
9)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Środki dydaktyczne: 

 

cholewki  i  podpodeszwy  o  tym  samym  numerze  wielkościowym  przeznaczone  do      
połączenia, 

 

instrukcja czynnościowa i obsługi maszyny, 

 

maszyna  płaska  jednoigłowa  PFAFF  3821-1/11  szyjąca  ściegiem  zwartym,  wyposażona  
w specjalny mechanizm do marszczenia brzegów cholewki, 

 

plansze i gotowe wzorce, 

 

nożyczki, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.2.  Kontrola procesu montażu cholewek i jakości cholewek 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj  kontroli  i  oceń  jakość  wykonania  szycia  cholewek  trzewika  roboczego 

otrzymanego od nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić zakres 

 i  sposób  wykonania  ćwiczenia,  pokazać  wzory  gotowych  cholewek  bez  błędów 
materiałowych i produkcyjnych oraz omówić czynności technologiczne występujące przy ich 
szyciu,  z  uwzględnieniem  wytycznych  zawartych  w  dokumentacji  techniczno  – 
technologicznej.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  przez  każdego 
ucznia  samodzielnie  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Po  prezentacji  efektów  wykonania 
ćwiczenia, w klasie powinna wywiązać się dyskusja. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  dokonać  analizy  dokumentacji  techniczno-technologicznej,    instrukcji  czynnościowych 

i obowiązującej  normy  w  odniesieniu  do  czynności,  które  wystąpiły  przy  szyciu 
wybranych cholewek trzewika roboczego, 

3)  sprawdzić metodą organoleptyczną jakość wykonania cholewek, 
4)  wypisać zidentyfikowane w cholewce błędy i wady powstałe w czasie szycia cholewek, 
5)  dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 
6)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

cholewki trzewika roboczego, 

 

dokumentacja techniczno–technologiczna dotycząca danego obuwia, 

 

instrukcje czynnościowe procesu montażu cholewek, 

 

Polska  Norma  PN-77/O-91016  „Obuwie.  Wady  materiałowe  i  błędy  wykonania.  Nazwy 
i określenia”, 

 

zatwierdzone wzory pracy, 

 

ściegomierz, lupa, 

 

artykuły piśmiennicze, arkusz papieru formatu A-4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  oceny  jakości  wykonania  cholewek    czółenka  damskiego  otrzymanego  od 

nauczyciela. Wskaż zauważone błędy i wady, dzieląc je na błędy materiałowe i produkcyjne. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić zakres 

 i  sposób  wykonania  ćwiczenia,  pokazać  wzory  gotowych  cholewek  czółenka  damskiego 
(inne  niż  otrzymają  uczniowie  do  oceny)  oraz  zaprezentować  sposób  sprawdzania  jakości 
wykonania  chlewek,    z  wyszczególnianiem  błędów  materiałowych  i  produkcyjnych.  Uczeń 
powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla 
ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  przez  każdego  ucznia  samodzielnie  lub  
w zespołach dwuosobowych. Po prezentacji efektów wykonania ćwiczenia, w klasie powinna 
wywiązać się dyskusja. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  dokonać  analizy  dokumentacji  techniczno-technologicznej,    instrukcji  czynnościowych    

i  obowiązującej  normy  w  odniesieniu  do  czynności,  które  wystąpiły  przy  montażu     
wybranych cholewek czółenka damskiego, 

3)  dokonać dokładnej kontroli cholewek metodą organoleptyczną, 
4)  wypisać zauważone błędy, dzieląc je na błędy materiałowe i błędy produkcyjne, 
5)  dokonać oceny jakości gotowych cholewek, 
6)  dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 
7)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

cholewki czółenka damskiego, 

 

dokumentacja techniczno – technologiczna dotycząca danego obuwia, 

 

instrukcje czynnościowe procesu montażu cholewek, 

 

Polska  Norma  PN-77/O-91016  „Obuwie.  Wady  materiałowe  i  błędy wykonania.  Nazwy 
i określenia”, 

 

zatwierdzone wzorce pracy, 

 

grubościomierz, ściegomierz, lupa, 

 

artykuły piśmiennicze, arkusz papieru formatu A-4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Określ  przyczyny  powstania  błędów  oraz  wskaż  sposób  ich  usunięcia  na  podstawie 

otrzymanych od nauczyciela cholewek z widocznymi błędami.  

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić zakres 

 i  sposób  wykonania  ćwiczenia,  pokazać  wzory  gotowych  cholewek  z  widocznymi  błędami 
technologicznymi  (inne  niż  otrzymają  uczniowie  do  wykonania  ćwiczenia)  oraz  wskazać  te 
błędy, dzieląc je na błędy materiałowe i produkcyjne. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni 
fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być 
wykonywane  przez  każdego  ucznia  samodzielnie  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Po 
prezentacji efektów wykonania ćwiczenia, w klasie powinna wywiązać się dyskusja. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  dokonać  analizy  dokumentacji  techniczno-technologicznej,  instrukcji  czynnościowych 

i  obowiązującej  normy  w  odniesieniu  do  czynności,  które  wystąpiły  przy  montażu 
wybranych cholewek, 

3)  dokonać szczegółowej kontroli cholewek metodą organoleptyczną, 
4)  wypisać błędy widoczne w cholewkach i podać przyczyny ich powstawania, 
5)  wskazać sposoby usunięcia błędów, jeśli istnieje taka możliwość, 
6)  dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 
7)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

uszyte cholewki z widocznymi błędami technologicznymi, 

 

dokumentacja techniczno – technologiczna dotycząca danego obuwia, 

 

instrukcje czynnościowe procesu montażu cholewek, 

 

Polska  Norma  PN-77/O-91016  „Obuwie.  Wady  materiałowe  i  błędy  wykonania.  Nazwy 
i określenia”, 

 

zatwierdzone wzorce pracy, 

 

ściegomierz, lupa, 

 

artykuły piśmiennicze, arkusz papieru formatu A

4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.3.  Dokumentacja 

technologiczna 

procesie 

montażu 

cholewek    i  zasady  sporządzania  zestawienia  materiałów 
pomocniczych 

 
5.3.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

 

Sporządź zestawienie materiałów pomocniczych do każdej z czynności technologicznych 

wykonywanych przy produkcji cholewki określonego typu, wskazanej przez nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia, pokazać wzory cholewek i  omówić czynności technologiczne 
szycia  cholewek  oraz  przedstawić  przykładowe  materiały  pomocnicze  niezbędne  do 
wykonania  czynności  technologicznych.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment 
rozdziału  Materiał  nauczania  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 
samodzielnie,  przez  każdego  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ćwiczenia.  Po prezentacji ćwiczeń, w klasie powinna wywiązać się dyskusja. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy polecenia zawartego w treści ćwiczenia, 
2)  przeanalizować rodzaj materiałów podstawowych zastosowanych na elementy wierzchnie 

i podszewkowe cholewek, 

3)  sporządzić zestawienie materiałów pomocniczych do każdej czynności technologicznej, 
4)  dokonać samooceny wykonania ćwiczenia, 
5)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dane  o  rodzaju  zastosowanych  materiałów  podstawowych  na  elementy  wierzchnie  
i podszewkowe cholewki, 

 

opis  technologiczno-materiałowy  w  zakresie  szycia  cholewek  bez  wykazu  materiałów     
pomocniczych, 

 

kartki papieru format A-4, przybory piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wskaż  na  podstawie  otrzymanej  dokumentacji,  która  z  3  cholewek  wskazanych  przez 

nauczyciela została wykonana na jej podstawie.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia, pokazać wzory cholewek i omówić czynności technologiczne 
występujące  przy  ich  szyciu  oraz  omówić  zawartość opisu  technologiczno  -  materiałowego.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Uczeń  powinien   przeczytać odpowiedni  fragment rozdziału  Materiał  nauczania Poradnika 
dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy 
zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania  ćwiczenia.  Po  prezentacji  ćwiczeń,  w  klasie 
powinna wywiązać się dyskusja. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy polecenia zawartego w treści ćwiczenia, 
2)  obejrzeć dokładnie otrzymane od nauczyciela cholewki, 
3)  przeanalizować zapisy w opisie technologiczno-materiałowym, 
4)  podjąć decyzję i wskazać cholewkę, która została zmontowana wg opisu, 
5)  dokonać samooceny wykonania pracy, 
6)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie, 

  dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

3 zmontowane wzory cholewek, 

 

opis technologiczno-materiałowy z zakresu szycia cholewek, 

 

literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Montaż  i  wykończanie 
cholewek” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania  15, 16, 17, 18, 19, 20  są  z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi
1. a, 2. d,  3. b, 4. c, 5. a, 6. b, 7. c, 8. d, 9. a, 10. a,  11. c, 
12. b, 13. d, 14. a, 15. b, 16. c, 17. c, 18. d, 19. a,  20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Określić zasadnicze części obuwia

 

2.  Wskazać najczęściej stosowaną technikę łączenia 

elementów cholewki 

3.  Wskazać typową operację technologiczną przy 

montażu cholewek 

4.  Określić jakie rodzaje szwów stosuje się 

najczęściej przy montażu elementów cholewek 

5.  Wskazać jakie błędy i wady są najczęstsze  

w procesie wytwarzania cholewek 

6.  Wskazać szwy stosowane do łączenia tylnych 

brzegów obłożyn 

7.  Wskazać jaki szew poddaje się wygładzaniu na 

maszynie rozprasowywarce szwów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

8.  Określić cel obszywania brzegów obłożyn 

9.  Określić do jakiego elementu przyszywa się dół 

języka w cholewkach okładowych 

10.  Określić co to jest krążkowanie 

11.  Wskazać  jakie  nici  stosuje  się  do  zszywania 

elementów cholewki z tworzyw skóropodobnych 

12.  Określić jak wygląda cholewka derbowa 

13.  Wskazać  technikę  montażu  cholewek  przy  użyciu 

ciepła i nacisku 

14.  Określić poprzez jakie czynności można uzyskać 

zdobienie cholewek 

15.  Dobrać środek czyszczący do rodzaju zabrudzenia 

PP 

16.  Przeanalizować 

sposób 

wklejania 

podszewki 

w zależności wykończania brzegów obłożyn 

PP 

17.  Określić  jaki  szew  zastosować  do  łączenia 

cholewki z podpodeszwą 

PP 

18.  Przeanalizować jakie fazy produkcji obejmuje 

kontrola jakości procesu montażu cholewek 

PP 

19.  Przeanalizować kolejność naszywania elementów 

skórzanych na tkaninowe w podszewkach obłożyn 

PP 

20.  Określić zawartość opisu technologiczno – 

materiałowego w zakresie szycia cholewek 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej    

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych,   

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony   

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru        

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się      

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń   

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko na  załączonej  karcie   odpowiedzi.   Dla   każdego  zadania 

podane są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d.  Tylko  jedna odpowiedź jest poprawna;  
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz i błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  14  zadań  z  poziomu  podstawowego  oraz  6  zadań  z  poziomu 

ponadpodstawowego  i  te    mogą    przysporzyć  Ci  trudności,  gdyż    są  one  na    poziomie     
wyższym  niż   pozostałe  (dotyczy  to  pytań o numerach od 15 do 20). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało Ci  trudność,  wtedy odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu    testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Obuwie niezależnie od rodzaju i przeznaczenia dzieli się na dwie zasadnicze części 

a) 

cholewkę i spód.  

b) 

cholewkę i podpodeszwę. 

c) 

podszewkę i podeszwę. 

d) 

podpodeszwę i spód. 

 
2.  Tradycyjną  i  najczęściej  stosowaną  techniką  łączenia  elementów  wierzchu  w  cholewkę 

jest 
a)  nitowanie. 
b)  zgrzewanie. 
c)  klejenie.  
d)  szycie.  
 

3.  Typową operacją technologiczną przy montażu cholewek jest 

a)  ćwiekowanie czubków. 
b)  łączenie tylnych brzegów obłożyn. 
c)  rozkrój materiałów. 
d)  prasowanie podeszew. 

 
4.  Montaż elementów cholewki odbywa się najczęściej za pomocą trzech rodzajów szwów 

a) 

zszywanego, przeginanego, zygzakowego. 

b) 

zszywanego, lamowanego, naszywanego. 

c) 

zszywanego, naszywanego, zygzakowego. 

d) 

zszywanego, naszywanego, rozszywanego. 

 

5.  Do najczęstszych błędów i wad procesu wytwarzania cholewek można zaliczyć:  

a)  skrzywienie linii szycia.  
b)  niedoklejenie podeszew.  
c)  niesymetryczne wklejenie zakładek. 
d)  miejscowe niedolewy w elementach obuwia. 

 
6.  Łączenie tylnych brzegów obłożyn wykonuje się dwoma rodzajami szwów 

a)  łańcuszkowym i zszywanym. 
b)  zszywanym i zygzakowym. 
c)  zygzakowym i przeszywanym. 
d)  dublowanym i łańcuszkowym. 

 
7.  Wygładzaniu na maszynie rozprasowywarce szwów poddaje się szew 

a)  obszywany. 
b)  naszywany. 
c)  zszywany. 
d)  zygzakowy. 

 
8.  Obszywanie brzegów obłożyn ma na celu trwałe połączenie obłożyn z 

a)  przyszwą. 
b)  językiem. 
c)  podnoskiem. 
d)  podszewką. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

9.  W cholewce typu okładowego dół języka przyszywa się do 

a)  obłożyn. 
b)  przyszwy.  
c)  noska. 
d)  zapiętka. 

 
10.  Krążkowanie to osadzanie krążków w  

a)  obłożynach. 
b)  przyszwach. 
c)  noskach. 
d)  zakładkach. 

 
11. Do zszywania elementów cholewki z tworzyw skóropodobnych stosujemy nici 

a)  lniane.  
b)  bawełniane.  
c)  poliamidowe i poliestrowe. 
d)  bawełniane i lniane. 

 
12.  Cholewka derbowa to cholewka, w której  

a)  obłożyny naszyte są na pasek tylny. 
b)  obłożyny naszyte są na przyszwę. 
c)  przyszwa naszyta jest na obłożyny. 
d)  przyszwa naszyta jest na podnosek. 

 
13.  Technika  montażu  cholewek,  w  której  połączenie  elementów  następuje  przy  użyciu 

ciepła i nacisku to  
a)  klamerkowanie. 
b)  nitowanie. 
c)  szycie. 
d)  zgrzewanie. 

     
14.  Zdobienie cholewek można uzyskać poprzez wykonywanie takich operacji jak 

a)  szycie, plisowanie, sitodruk. 
b)  ścienianie, opalanie, zawijanie. 
c)  ścieranie, klejenie, farbowanie. 
d)  dwojenie, prasowanie, stabilizację. 

 
15.  Surowa krepa służy do usuwania zabrudzeń spowodowanych przez 

a)  tłuszcz. 
b)  klej. 
c)  farbę. 
d)  kurz. 

 
16.  Jeśli  górne  brzegi  obłożyn  wykończone  zostały  przez  zawijanie,  to  podszewkę  należy 

wkleić 
a)  równo z górnymi brzegami obłożyn. 
b)  równo z dolnymi brzegami obłożyn. 
c)  2÷3 mm ponad górne brzegi obłożyn. 
d)  2÷3 mm poniżej górnych brzegów obłożyn. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

17.  Łączenie  cholewki  z  wyściółką  spełniającą  funkcję  podpodeszwy  może  odbywać  się  

Szwem 
a)  naszywanym.  
b)  lamówkowym. 
c)  zszywanym. 
d)  obszywanym. 
   

18.  Kontrola jakości procesu montażu cholewek dotyczy 

a)  opracowania elementów spodowych, montażu obuwia i gotowego obuwia. 
b)  montażu obuwia, wycinania elementów wierzchnich, ćwiekowania. 
c)  gotowego  obuwia,  wycinania  elementów  spodowych,  opracowania  elementów 

spodowych. 

d)  wyciętych  elementów  wierzchnich,  poszczególnych  etapów  szycia  cholewek,  oceny 

gotowych cholewek. 

 

19.  Łączenie elementów w podszewkach obłożyn kombinowanych zaczyna się od naszycia 

a)  pasków tylnych wewnętrznych. 
b)  ramek. 
c)  podkrążków. 
d)  obłożyny. 
 

20.

 

  Opis technologiczno-materiałowy w zakresie szycia cholewek zawiera 

a)  nazwę  operacji,  zestawienie  materiałów  pomocniczych,  nazwy  maszyn,  narzędzi  

i urządzeń. 

b)  zasady  konserwacji  maszyn,  wyposażenie  stanowisk  pracy  i  przepisy  bhp,  ilość 

elementów wchodzących w skład cholewki. 

c)  technologię wykonania, zasady reklamacji, gabaryty maszyn. 
d)  zasady remontów maszyn, zasady pakowania obuwia, zasady konserwacji obuwia. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Montaż i wykończanie cholewek 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

 

  

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14  

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

TEST 2 
 

Test  praktyczny  typu  –  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej  „  Montaż 
i wykończanie cholewek” 
 

Treść zadania 

Wykonaj  połączenie  obłożyn  skórzanych  z  półtylnikami  i  paskami  tylnymi  dla  jednej 

pary  cholewek  trzewika  męskiego  derbowego.  Części  przeznaczone  do  połączenia 
przedstawia rys.2.  

 
 

 

 
 
 

Rys. 1.  Części przeznaczone do połączenia: 1- obłożyny, 2 – półtylniki, 3 – pasek tylny [6, s. 221] 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

W  ocenie  osiągnięć  edukacyjnych  uczniów  w  nabywaniu  umiejętności    praktycznych,  

przewidzianych  w  celach  jednostki  modułowej  zalecane  jest  przeprowadzenie  zadania  typu 
„próba  pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  umiejętności  
w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  praktycznego  wykonywania  montażu  części 
składowych cholewek. 

Uczniowie  powinni  wykonywać  zadanie  indywidualnie.  Zadaniem  nauczyciela  jest 

stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie  zadania  zgodnie  z  procesem 
technologicznym.  Należy  zapewnić  uczniowi  warunki  do  samodzielnego  wykonania 
poszczególnych etapów zadania, tj.: 

 

sporządzenia  planu  działania,  tj.  wykazu  kolejności  wykonywanych  czynności  podczas 
realizacji  zadania,  wykazu  niezbędnych  materiałów,  maszyn  i  urządzeń  do  wykonania 
zadania,  

 

zorganizowania stanowisk pracy, zgromadzenia i  rozmieszczenia na stanowiskach pracy 
materiałów pomocniczych, elementów cholewek, narzędzi, 

 

sprawdzenia stanu technicznego maszyn do szycia i narzędzi, 

 

prawidłowego  dobrania  elementów  dla  1  pary  obłożyn,  niezbędnych  do  wykonania 
zadania, pamiętając o dwóch półparach lewej i prawej, 

 

wykonania  zaplanowanych  czynności  zgodnie  z  zasadami  bhp  i  ochrony 
przeciwpożarowej. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

 

wycięte  i  przygotowane  do  montażu  elementy  dla  1  pary  obłożyn  cholewek  trzewika 
męskiego (jak na rysunku 2, tj.: 2 obłożyny lewe, 2 obłożyny prawe, 2 półtylniki lewe, 2 
półtylniki prawe, 2 paski tylne), 

 

wzorce pracy, 

 

instrukcje czynnościowe, 

 

instrukcje bezpiecznej obsługi maszyn, 

 

maszyny: płaska zyg-zak, płaska 1 lub 2-igłowa, 

 

nożyczki, igły, nici, oliwiarka, nafta, pędzel do czyszczenia, pędzel do nanoszenia kleju, 
pojemnik na klej, klej kauczukowy. 

 

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien: 

 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiednich  stanowisk  pracy  (sprawnych  maszyn,  stanowisk 
nanoszenia kleju, wyciągu), 

 

zabezpieczyć elementy dla 1 pary obłożyn, odpowiednio przygotowane do łączenia, 

 

przydzielić uczniom stanowiska, 

 

zatwierdzić plany działania, 

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

 

na bieżąco kontrolować pracę uczniów, 

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

sporządzić plan działania, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

 

dobrać elementy przeznaczone do łączenia dla 1 pary obłożyn, 

 

zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonania  zadania,  tj.:  przygotować  maszyny  do 
szycia, sprawdzić stan techniczny maszyn i narzędzi, zgromadzić na stanowisku elementy 
do łączenia oraz materiały pomocnicze i narzędzia,  

 

wykonać  zaplanowane  czynności  zgodnie z  procesem  technologicznym  oraz  z  zasadami 
bhp i ochrony przeciwpożarowej, tj.: nanieść klej kauczukowy na licową stronę dolnych 
brzegów obłożyn i mizdrową stronę półtylników, po wyschnięciu kleju nakleić półtylniki 
na  dolne  brzegi  obłożyn  zgodnie  ze  znakami;  naszyć  półtylniki  na obłożyny w półparze 
lewej i prawej na maszynie płaskiej jedno lub dwuigłowej; połączyć obłożyny w półparze 
lewej i prawej na maszynie zyg-zak, rozpoczynając od górnych krawędzi, tak aby brzegi 
obłożyn  nie  nachodziły  na  siebie  i  były  szczelnie  złożone;  nanieść  klej  kauczukowy  na 
połączone  obłożyny  i  brzegi  pasków  tylnych;  nakleić  paski tylne  na  złączone  obłożyny; 
naszyć paski tylne w półparze  lewej i prawej, tak aby oś paska pokrywała  się ze szwem 
łączącym obłożyn, pamiętając o odległości pierwszego rzędu szycia od krawędzi paska 
po jednej i drugiej stronie 0,8 mm; zakończyć szwy w obu półparach i obciąć nici, 

 

uporządkować stanowisko pracy po wykonaniu zadania, oczyścić maszyny, 

 

zaprezentować  wykonane  zadanie  na  forum  klasy,  tj.:  przedstawić  sposób  wykonania 
zadania, uzasadnić czynności  jakie  były  wykonywane podczas realizacji  zadania, ocenić 
jakość wykonanego zadania, 

 

przedstawić obłożyny do oceny. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Umiejętności podlegające ocenie 
 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1. 

Sporządzenie planu działania 

10 

 

2. 

Dobranie środków ochrony indywidualnej 

 

3. 

Dobranie elementów przeznaczonych do łączenia  dla 
1 pary obłożyn 

10 

 

4. 

Zorganizowanie  stanowiska  pracy  do  wykonania 
zadania 

20 

 

5. 

Wykonanie 

zaplanowanych 

czynności 

zgodnie  

z  procesem  technologicznym  oraz  z  zasadami  bhp  
i ochrony przeciwpożarowej 

40 

 

6. 

Uporządkowanie stanowiska pracy 

 

7. 

Zaprezentowanie  wykonanego  zadania  na  forum 
klasy  

10 

 

Razem 

100 

 

 
 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

niedostateczny                      0

48 

dopuszczający                    49

60 

dostateczny 

                  61

73 

dobry 

                  74

88 

bardzo dobry 

                  89–100 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7.  LITERATURA

 

 
1.  Borzeszkowski  A.  i  W.,  Persz  T.:  Obuwnictwo  przemysłowe.  Cz.  I  WSiP,  Warszawa  

1979 

2.  Christ J.W.: Technologia obuwia. WSiP, Warszawa 1989 
3.  Grabkowski   M.: Obuwnictwo, Podręcznik dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1992 
4.  Grabkowski  M.: Technika wytwarzania obuwia. T I-II, Politechnika Radomska, Radom   

2000 

5.  Grabkowski  M.:  Technologia  obuwia.  Ćwiczenia  laboratoryjne.  Skrypty  uczelniane   

Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu, Radom 1982 

6.  Liszka R., Rerutkiewicz J., Uliasz H.: Cholewkarstwo, WSiP Warszawa 1996   
7.  Moczyński Z.: Poradnik mistrza. Oddział szwalni. SWP i ZPS, Łódź 1976 
8.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warszawa 1997 
9.  Świat Butów. Miesięcznik polskiej branży obuwniczej, 09.2007 (118). Ulotka reklamowa 
10.  Ziajka  T.:  Modelowanie  obuwia.  Poradnik  projektanta  i  konstruktora.  CLPO,  Kraków      

1994 

 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele  

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000