monter konstrukcji budowlanych 712[04] z1 04 n

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Artur Kryczka

Łączenie elementów konstrukcji w stykach montażowych
712[04].Z1.04

Poradnik dla nauczyciela


Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr inż. Jarosław Proć

mgr inż. Zbigniew Chwieduk

Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Barbara Olech

Konsultacja:

mgr inż. Krzysztof Wojewoda

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[04].Z1.04

„Łączenie elementów konstrukcji w stykach montażowych” zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu monter konstrukcji budowlanych.

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Rodzaje połączeń konstrukcji stalowych

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Podstawowe elementy konstrukcji metalowych

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Zasady łączenia elementów konstrukcji w stykach montażowych i ich regulacja

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

22

7. Literatura

38

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Łączenie elementów konstrukcji

w stykach montażowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych
w szkole kształcącej w zawodzie monter konstrukcji budowlanych 712[04].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych

712[04].Z1/2.03

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych

712[04].Z1

Technologia montażu konstrukcji metalowych

712[04].Z1/2.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych

712[04].Z1/2.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach

budowlanych

712[04].Z1.04

Łączenie elementów konstrukcji w stykach montażowych

712[04].Z1.06

Montaż zbiorników cylindrycznych

712[04].Z1.07

Montaż kominów stalowych

712[04].Z1.08

Montaż budynków wielokondygnacyjnych

712[04].Z1.09

Montaż wież i masztów

712[04].Z1.10

Montaż zbiorników kulistych

712[04].Z1.05

Montaż hal

712[04].Z1.11

Wykonywanie konserwacji i napraw uszkodzonych

elementów konstrukcji metalowych

712[04].Z1.12

Rozliczanie robót montażowych

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Łączenie elementów

konstrukcji w stykach montażowych” uczeń powinien umieć:

stosować terminologię budowlaną,

odczytywać i interpretować rysunki budowlane,

posługiwać się dokumentacją budowlaną,

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp,

transportować materiały budowlane,

korzystać z różnych źródeł informacji,

dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych,

wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych,

wykonywać rusztowania do robót budowlanych,

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować połączenia konstrukcji stalowych,

skorzystać z dokumentacji podczas wykonywania połączeń konstrukcji stalowych,

dobrać narzędzia i sprzęt do łączenia w stykach,

dobrać materiały do wykonania połączenia,

wykonać połączenie słupa stalowego z fundamentem,

wykonać połączenie śrubowe słupa stalowego z podciągiem,

wykonać połączenie śrubowe słupa stalowego z belką,

wykonać styki śrubowe słupów stalowych o jednakowych przekrojach,

wykonać styki śrubowe słupów stalowych o różnych przekrojach,

wykonać styki śrubowe belek stalowych,

wykonać styki śrubowe słupów i belek z krzyżulcami,

wykonać wstępne łączenie blach zworami montażowymi,

wyregulować elementy konstrukcji w stykach montażowych,

wykonać roboty montażowe zgodnie z zasadami bhp,

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Monter konstrukcji budowlanych 712[04]

Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1.
Jednostka modułowa: Łączenie

elementów

konstrukcji

w

stykach

montażowych

712[04].Z1.04

Temat: Wykonanie styku montażowego słupa stalowego o przekroju dwuteowym.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania styków słupów.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

dobrać materiały i sprzęt do wykonania styków słupów,

zorganizować stanowisko do wykonywania styku zgodnie z zasadami bhp,

wykonać styk montażowy słupa stalowego,

ocenić wykonaną przez siebie pracę


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

zespołowa


Czas: 135min.

Środki dydaktyczne:
– model konstrukcji słupa i belki stalowej,
– sprzęt do transportu pionowego – suwnica, maszt montażowy z wciągarką lub

elektrowciąg,

– zawiesia,
– dokumentacja techniczna do wykonania styku,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– młotki,
– śruby,
– komplet kluczy,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Instruktaż bhp.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

uczniowie w trzyosobowych grupach:

zapoznają się z dokumentację techniczną montażu,

pobierają z przygotowanego podręcznego magazynu narzędzia do wykonania

ćwiczenia,

zamocowują zawiesia do transportu belki,

wciągają belkę na wysokość styku, wykorzystując dostępny sprzęt do transportu

pionowego,

naprowadzają elementy konstrukcji do połączenia,

łączą słup z belką wykonując połączenia śrubowe,

dokonują regulacji połączenia,

nauczyciel obserwuje pracę uczniów.

6. Po wykonaniu styku uczniowie dokonują analizy wykonanego ćwiczenia.

Zakończenie zajęć

1. Każdy z uczniów wskazuje swoje mocne i słabe strony podczas wykonywania ćwiczenia.
2. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo.
3. Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac.
4. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.

Praca domowa

Zdobądź z dowolnych źródeł i przynieś na zajęcia informacje o łącznikach stosowanych

do łączenia elementów konstrukcji stalowych .

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych
umiejętności.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1.
Jednostka modułowa: Łączenie

elementów

konstrukcji

w

stykach

montażowych

712[04].Z1.08

Temat: Sposoby spawania elektrycznego łukowego

Cel ogólny: poznanie sposobów spawania łukowego.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wyjaśnić na czym polega spawanie elektryczne,

wymienić materiały i urządzenia używane się do spawania elektrycznego ,

wymienić sposoby spawania łukowego,

przedstawić na schemacie zasadę spawania elektrodą otuloną,

przedstawić na schemacie zasadę spawania łukiem krytym,

przedstawić na schemacie zasadę spawania w atmosferze gazowej.

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne

metoda przewodniego tekstu


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna

grupowa

Środki dydaktyczne:

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów,

instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu,

zadanie,

blok rysunkowy formatu A 4,

przybory kreślarskie.


Czas:
180 min.

Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest poznanie sposobów elektrycznego spawania łukowego.

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą przewodniego tekstu.

FAZA WŁAŚCIWA
ZDOBYWANIE INFORMACJI
1. Na czym polega spawanie elektryczne?

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

2. Jakich materiałów i urządzeń używa się do spawania elektrycznego?
3. Jakie są sposoby spawania łukowego?

PLANOWANIE
1. Ustal w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie.
2. Ustal gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące spawania elektrycznego.

USTALANIE
1. Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności.
2. Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania.
3. Nauczyciel ustala kryteria oceny wykonanej pracy.

WYKONANIE
1. Wypisz materiały i urządzenia używane do spawania elektrycznego.
2. Wyjaśnij na czym polega spawanie.
3. Wypisz metody spawania elektrycznego łukowego.
4. Narysuj schemat spawania łukowego ręcznego,
5. Narysuj schemat spawania automatycznego łukiem krytym.
6. Narysuj schemat spawania w atmosferze gazowej.

SPRAWDZANIE

1. Czy poprawnie zostały wykonane rysunki przedstawiające schematy spawania?
2. Czy prawidłowo zostały wypisane materiały i urządzenia do spawania elektrycznego?
3. Czy poprawnie zostały wypisane metody spawania elektrycznego łukowego?
4. Czy poprawnie wyjaśniono zasadę działania spawania elektrycznego?

FAZA KOŃCOWA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości.

Praca domowa

Korzystając z dostępnych źródeł odszukaj informacje lub instrukcje dotyczące urządzeń

spawalniczych. Zdobyte materiały przynieś i przedstaw na zajęciach .

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas

realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Rodzaje połączeń konstrukcji stalowych

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na przedstawionym rysunku konstrukcyjnym określ rodzaj zastosowanych do połączeń

spoin i ich podstawowe parametry.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunek elementu konstrukcyjnego w którym występują

połączenia spawane. Zadaniem ucznia jest określenie rodzaju zastosowanych spoin oraz ich
podstawowych parametrów tj. grubości i długości. Ustalenia uczeń wypisze na kartce
i przedstawi nauczycielowi oraz kolegom z grupy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– pokaz z objaśnieniem,
– metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

– rysunek węzła konstrukcyjnego np. węzła kratownicy stalowej spawanej,
– przybory do pisania,
– kartki papieru formatu A4,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Podpisz prawidłowo rodzaje zgrzewania oporowego przedstawione na schematach przez

nauczyciela.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i

technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi schematy zgrzewania oporowego. Zadaniem ucznia jest

prawidłowe podpisanie rodzajów zgrzewania, naklejenie na arkusz papieru i przedstawienie
nauczycielowi oraz kolegom z grupy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– metoda tekstu przewodniego.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Środki dydaktyczne:

– rysunki przedstawiające schematy zgrzewania oporowego,
– przybory do pisania,
– kartki papieru formatu A2,
– literatura z rozdziału 7,
– klej.

Ćwiczenie 3

Na przedstawionym rysunku konstrukcyjnym określ parametry zastosowanych do

połączeń śrub.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunek elementu konstrukcyjnego, w którym występują

połączenia śrubowe. Zadaniem ucznia jest określenie parametrów konstrukcyjnych
zastosowanych w złączach śrub (średnicy, długości, klasy jakości, dokładności wykonania).
Swoje ustalenia uczeń powinien wypisać na kartce i przedstawić nauczycielowi oraz kolegom
z grupy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– pokaz z objaśnieniem,
– metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

– rysunek elementu konstrukcyjnego w którym występują połączenia śrubowe,
– przybory do pisania,
– kartki papieru formatu A4,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Na przedstawionym rysunku konstrukcyjnym określ rodzaj zastosowanych zgrzein i ich

podstawowe parametry.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunek elementu konstrukcyjnego, w którym występują

połączenia zgrzewane. Zadaniem ucznia jest określenie rodzaju zastosowanych zgrzein oraz
ich podstawowych parametrów (szerokości, długości, średnicy). Swoje ustalenia uczeń
wypisuje na kartce i przedstawia nauczycielowi oraz kolegom z grupy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– pokaz z objaśnieniem,

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

– metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

– rysunek konstrukcji w której występują połączenia zgrzewane,
– przybory do pisania,
– kartki papieru formatu A4,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 5

Na przedstawionym rysunku konstrukcyjnym określ parametry zastosowanych do

połączeń nitów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunek elementu konstrukcyjnego, w którym występują

połączenia nitowe. Zadaniem ucznia jest określenie parametrów konstrukcyjnych
zastosowanych w złączach nitów (średnicy, kształtu łba). Ustalenia uczeń wypisuje na kartce
i przedstawia nauczycielowi oraz kolegom z grupy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– pokaz z objaśnieniem,
– metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

– rysunek elementu konstrukcyjnego, w którym występują połączenia śrubowe,
– przybory do pisania,
– kartki papieru formatu A4,
– literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Podstawowe elementy konstrukcji metalowych

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wypisz materiały jakie zostały użyte do wykonania słupa stalowego przedstawionego Ci

na rysunku przez nauczyciela.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia


Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunek słupa stalowego. Zadaniem ucznia jest

wypisanie na kartce materiałów, które zostały użyte do wykonania tego słupa. Swoją pracę
uczeń przedstawia nauczycielowi oraz kolegom z grupy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

– blok techniczny formatu A4,
– literatura z rozdziału 7,
– rysunek słupa stalowego,
– przybory do pisania.

Ćwiczenie 2

Przedstaw na rysunkach po jednym dowolnym przekroju belki z kształtownika

walcowanego, blachownicy, belki zespolonej oraz belki ażurowej.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z elementami konstrukcyjnymi budynków wielokondygnacyjnych,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) narysować przekroje belek,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metoda tekstu przewodniego.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Środki dydaktyczne:

– blok techniczny formatu A4,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wypisz materiały jakie zostały użyte do wykonania kratownicy płaskiej przedstawionej Ci

na rysunku przez nauczyciela.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunek konstrukcji kratownicy. Zadaniem ucznia jest

wypisanie na kartce materiałów które zostały użyte do jej wykonania. Swoją pracę uczeń
przedstawia nauczycielowi oraz kolegom z grupy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

– blok techniczny formatu A4,
– literatura z rozdziału 7,
– rysunek konstrukcyjny kratownicy stalowej,
– przybory do pisania.




background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Zasady

łączenia elementów konstrukcji w stykach

montażowych i ich regulacja

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj na elementach modelowych styk montażowy słupa stalowego o stałym

przekroju dwuteowym, za pomocą śrub, zgodnie z dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralne modele elementów konstrukcji oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania
montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz współdziałanie
uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie
uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania styku,
4) zamocować zawiesia do transportu górnej części słupa,
5) wciągnąć górną część słupa na wysokość styku, wykorzystując dostępny sprzęt do

transportu pionowego,

6) naprowadzić części słupa do połączenia,
7) złączyć części słupa wykonując połączenia śrubowe,
8) dokonać regulacji połączenia,
9) stosować przepisy bhp,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– modele konstrukcji słupów stalowych,
– sprzęt do transportu pionowego – suwnica, maszt montażowy z wciągarką lub

elektrowciąg,

– zawiesia,
– dokumentacja techniczna do wykonania styku,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– młotki,
– śruby,
– komplet kluczy,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ćwiczenie 2

Wykonaj na elementach modelowych, styk montażowy dwuteowego słupa stalowego ze

zmianą przekroju za pomocą śrub, zgodnie z dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralne modele elementów konstrukcji oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania
montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz współdziałanie
uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie
uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania styku,
4) zamocować zawiesia do transportu górnej części słupa,
5) wciągnąć górną część słupa na wysokość styku, wykorzystując dostępny sprzęt do

transportu pionowego,

6) naprowadzić części słupa do połączenia,
7) złączyć części słupa wykonując połączenia śrubowe,
8) dokonać regulacji połączenia,
9) stosować przepisy bhp,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– modele konstrukcji słupów stalowych,
– sprzęt do transportu pionowego – suwnica, maszt montażowy z wciągarką lub

elektrowciąg,

– zawiesia,
– dokumentacja techniczna do wykonania styku,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– młotki,
– śruby,
– komplet kluczy,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Wykonaj na elementach modelowych styk montażowy dwuteowego słupa stalowego

z belką dwuteową, za pomocą śrub, zgodnie z dokumentacją techniczną.



background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralne modele elementów konstrukcji oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania
montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz współdziałanie
uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie
uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania styku,
4) zamocować zawiesia do transportu belki,
5) wciągnąć belkę na wysokość styku, wykorzystując dostępny sprzęt do transportu

pionowego,

6) naprowadzić elementy konstrukcji do połączenia,
7) złączyć słup z belką wykonując połączenia śrubowe,
8) dokonać regulacji połączenia,
9) stosować przepisy bhp,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– model konstrukcji słupa i belki stalowej,
– sprzęt do transportu pionowego – suwnica, maszt montażowy z wciągarką lub

elektrowciąg,

– zawiesia,
– dokumentacja techniczna do wykonania styku,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– młotki,
– śruby,
– komplet kluczy,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Wykonaj wstępne łączenie dwóch kawałków blach, przy pomocy zwór montażowych,

zgodnie z dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralne modele elementów konstrukcji oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania
montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz współdziałanie

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie
uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania łączenia,
4) ułożyć blachy przeznaczone do połączenia,
5) założyć zwory montażowe,
6) dokonać regulacji połączenia,
7) stosować przepisy bhp,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– blachy stalowe,
– zwory montażowe,
– dokumentacja techniczna do wykonania łączenia,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– młotki,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 5

Wykonaj połączenie śrubami fajkowymi słupa stalowego ze stopą fundamentową oraz

dokonaj regulacji połączenia wykorzystując podkładki z otworem mimośrodowym, zgodnie
z dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralne stalowe modele elementów konstrukcji, stopę fundamentową oraz narzędzia
i sprzęt niezbędny do wykonania montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel
powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację
pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania połączenia,
4) zamocować zawiesia do transportu słupa,
5) podnieść słup wykorzystując dostępny sprzęt do transportu pionowego,
6) naprowadzić słup do połączenia ze stopą fundamentową,

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

7) złączyć słup ze stopą wykonując połączenia śrubowe,
8) dokonać regulacji połączenia wykorzystując podkładki mimośrodowe,
9) stosować przepisy bhp,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– model konstrukcji słupa i stopy fundamentowej,
– sprzęt do transportu pionowego – suwnica, maszt montażowy z wciągarką lub

elektrowciąg,

– zawiesia,
– dokumentacja techniczna do wykonania połączenia,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– młotki,
– śruby,
– podkładki mimośrodowe,
– komplet kluczy,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 6

Wykonaj na elementach modelowych doczołowy styk montażowy belki stalowej

dwuteowej, za pomocą śrub, zgodnie z dokumentacją techniczną.


Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralne modele elementów konstrukcji oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania
montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz współdziałanie
uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie
uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania styku,
4) ułożyć i naprowadzić części belki do połączenia,
5) złączyć części belki wykonując połączenia śrubowe,
6) dokonać regulacji połączenia,
7) stosować przepisy bhp,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– modele belek stalowych,
– dokumentacja techniczna do wykonania styku,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– młotki,
– śruby,
– komplet kluczy,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.





















background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Łączenie elementów
konstrukcji w stykach montażowych”

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności:

zadania 1 – 13 z poziomu podstawowego,

zadania 14 – 20 z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego,

Plan testu

Klucz odpowiedzi

N

r

za

d

a

n

ia

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

K

at

egor

ia

ce

lu

P

o

zi

om

w

ym

a

ga

ń

Poprawna

odpowiedź

1. Rozpoznać spoinę na rysunku

A

P

b

2.

Określić przedział grubości spoin
pachwinowych

B

P

d

3. Wymienić metody spawania elektrycznego

B

P

- ręczne (elektrodami otulonymi),
- łukiem krytym (pod topnikiem),

- w strumieniu gazów ochronnych

(dwutlenek węgla, argon, hel).

4.

Określić, jakimi elementami łączone są gałęzie
w słupach złożonych

B

P

przewiązkami, skratowaniem

5.

Określić minimalną grubość blachy poziomej
głowicy

A

P

c

6.

Określić maksymalną grubość podlewki
cementowej między blachą podstawy słupa a
fundamentem

A

P

d

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

7.

Określić, w jakich jednostkach podawana jest
grubość spoin na rysunkach

B

P

a

8.

Rozpoznać na rysunku rodzaj połączenia
śrubowego

B

P

a

9.

Rozpoznać na rysunku oznaczenie spoiny
wykonanej na obwodzie

B

P

a

10.

Rozpoznać na rysunku schemat zgrzewania
doczołowego

B

P

d

11.

Określić, co w oznaczeniu śruby podaje liczba
po literze M

B

P

a

12. Rozpoznać na rysunku połączenie klejone

B

P

d

13.

Wymienić, jakie rozróżnia się połączenia pod
względem sposobu przenoszenia sił oraz
rozmieszczenia sił w złączu

B

P

-punktowe (śrubowe, nitowe,

zgrzewane punktowo, kołki

wstrzeliwane),

- liniowe (spawane czołowo

i pachwinowo, zgrzewane liniowo),

- powierzchniowe (klejone,

śrubowe cierne),

14.

Narysować w rzucie oznaczenie nitu o
średnicy otworu 17 mm z łbem zamykanym
podczas montażu

C

PP

15.

Narysować przykład styku doczołowego
śrubowego, belki dwuteowej

C

PP

16. Narysować oznaczenie spoiny czołowej

C

PP

17.

Narysować przykłady przekrojów belek
z pojedynczych kształtowników ze
wzmocnionym pasem górnym

C

PP

18.

Wyjaśnić, czym różnią się belki homogeniczne
od belek hybrydowych

D

PP

Belki hybrydowe w odróżnieniu od

belek homogenicznych mają pasy

wykonane ze stali o większej

wytrzymałości

19.

Wyjaśnić, na czym polega istota pracy
połączeń ciernych

D

PP

Istota pracy połączeń ciernych

polega na wykorzystaniu tarcia

między łączonymi blachami do

przeniesienia sił w złączu.

20.

Narysować przekroje prętów kratownic
stosowanych na pasy dolne spawane

C

PP

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia !


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

Część I

1. Rysunek przedstawia spoinę:

a) pachwinową,

b) czołową,

c) grzbietową,

d) otworową.

2. Grubość spoin pachwinowych mieści się w granicach:

a) 1,0 – 10,0 mm,

b) 1,5 – 12,0 mm,

c) 2,0 – 14,0 mm,

d) 2,5 – 16,0 mm.

3. Wymień metody spawania elektrycznego.

4. Trzony słupów złożonych składają się z dwu lub więcej gałęzi połączonych

………………………… lub …………………………... .

5. Grubość blachy poziomej głowicy nie powinna być mniejsza niż:

a) 6 mm,

b) 8 mm,

c) 10 mm,

d) 12 mm.

6. Grubość podlewki z zaprawy cementowej między blachą podstawy a fundamentem nie

powinna być większa niż:

a) 2 cm,

b) 3 cm,

c) 4 cm,

d) 5 cm.

7. Grubość spoin pachwinowych podawana jest na rysunkach w całych milimetrach.

a) tak

b) nie

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

8. Rysunek przedstawia śrubowe połączenie:

a) zakładkowe,

b) nakładkowe,

c) doczołowe,

d) na śruby kotwowe.

9. Rysunek przedstawia oznaczenie spoiny wykonanej na obwodzie.

a) tak

b) nie

10. Rysunek przedstawia schemat zgrzewania:

a) punktowego,

b) liniowego,

c) garbowego,

d) doczołowego.

11. Liczba 20 w oznaczeniu śruby M20 x 80 – 5.6-B podaje:

a) średnicę trzpienia śruby,

b) długość śruby,

c) klasę śruby,

d) jakość wykonania.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

12. Oznaczenie rysunkowe przedstawia połączenie:

a) spawane,

b) nitowane,

c) zgrzewane,

d) klejone.

13. Wymień jakie rozróżnia się połączenia pod względem sposobu przenoszenia sił oraz

rozmieszczenia środków złączeniowych.

Część II

14. Narysuj w rzucie oznaczenie nitu o średnicy otworu 17 mm z łbem zamykanym podczas

montażu.

15. Narysuj przykład styku doczołowego śrubowego belki dwuteowej.

16. Narysuj oznaczenie spoiny:

17. Narysuj przekroje belek z pojedynczych kształtowników walcowanych ze wzmocnionym

pasem górnym.

18. Wyjaśnij czym różnią się belki homogeniczne od belek hybrydowych.

19. Wyjaśnij na czym polega istota pracy połączeń ciernych.

20. Narysuj przekroje prętów kratownic stosowanych na pasy dolne spawane.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Łączenie elementów konstrukcji w stykach montażowych


Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi.

Numer

zadania

Odpowiedź

Punktacja

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3


4

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

8

a

b

c

d

9

a

b

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

14

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

15

16

17

18

19

20

Razem

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Łączenie elementów
konstrukcji w stykach montażowych”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1–13 są z poziomu podstawowego,

zadania 14–20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego,

Plan testu

Klucz odpowiedzi

N

r

za

d

a

n

ia

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

K

at

egor

ia

ce

lu

P

o

zi

om

w

ym

a

ga

ń

Poprawna

odpowiedź

1. Rozpoznać spoinę na rysunku

A

P

a

2.

Wymienić trzy podstawowe elementy słupa
stalowego

B

P

Trzon, podstawa (stopa), głowica

3.

Określić, o ile większa powinna być średnica
otworu od średnicy trzpienia nitu

B

P

a

4.

Określić, ile wynoszą luzy przy zastosowaniu
w złączach śrub pasowanych

B

P

b

5.

Rozpoznać rodzaj połączenia śrubowego na
rysunku

B

P

c

6.

Określić minimalną grubość płytki centrującej
w głowicy słupa

A

P

d

7.

Wymienić typy skratowań stosowanych
w kratownicach

B

P

trójkątne ze słupkami(typu N), bez
słupków (typu Y), półkrzyżulcowe

(typu K) oraz krzyżowe typu X.

8.

Określić, co przyjmujemy jako grubość spoiny
czołowej

B

P

grubość łączonych blach

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

9.

Narysować przykład styku zakładkowego
belki dwuteowej

C

P

10.

Rozpoznać na rysunku oznaczenie spoiny
wykonywanej na montażu

B

P

a

11.

Rozpoznać połączenie zgrzewane
przedstawione na rysunku

B

P

b

12.

Wymienić, jakie rozróżnia się połączenia
w zależności od miejsca wykonania i
przeznaczenia

B

P

warsztatowe,

montażowe

13.

Określić, czy w kratownicach o rozpiętości
powyżej 18 m wykonuje się w środku styk
montażowy

B

P

a

14.

Narysować oznaczenie spoiny czołowej
przedstawionej na rysunku

C

PP

15.

Wyjaśnić, co oznaczają symbole w oznaczeniu
śruby M 24 x 80 – 5.6-B

D

PP

oznacza, że trzpień śruby ma

średnicę 24 mm, jego długość

wynosi 80 mm, śruba jest klasy 5.6

o średnio dokładnej jakości

wykonania

16.

Narysować przekroje prętów kratownic
stosowanych na pasy górne

C

PP

17.

Wymienić, jakie belki zaliczamy do grupy
belek pełnościennych

C

PP

z kształtowników walcowanych na

gorąco lub profilowanych na zimno

z blach, lub też jako tzw.

blachownice tj. belki spawane

z blach

18. Rozpoznać belkę na rysunku

C

PP

c

19.

Wyjaśnić, na czym polega łączenie elementów
za pomocą zgrzewania

D

PP

Zgrzewanie polega na połączeniu

elementów metalowych,
uzyskiwanym w wyniku

miejscowego ogrzewania łączonych

części do stanu uplastycznienia

(ciastowatości) i dociśnięciu ich do

siebie

20.

Określić element konstrukcyjny, którego
niedokładności wykonania podlegają
„wyzerowaniu” podczas regulacji montowanej
konstrukcji stalowej (oprócz elementów
konstrukcji stalowych)

C

PP

fundamentów

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz,

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia !


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

ZESTAW ZADAN TESTOWYCH


Część I

1. Rysunek przedstawia spoinę:

a) pachwinową,

b) czołową,

c) grzbietową,

d) otworową.

2. Wymień trzy podstawowe elementy słupa stalowego.

3. Średnica otworu na nit powinna być większa od średnicy trzpienia o:

a) 1,0 mm,

b) 2,0 mm,

c) 3,0 mm,

d) 4,0 mm.

4. Śruby pasowane umieszcza się w otworach o bardzo małych luzach wynoszących:

a) 0,1 – 0,2 mm,

b) 0.2 – 0.3 mm,

c) 0,3 – 0,4 mm,

d) 0,4 – 0,5 mm.

5. Rysunek przedstawia śrubowe połączenie:

a) zakładkowe,

b) nakładkowe,

c) doczołowe,

d) na śruby kotwowe.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

6. Grubość płytki centrującej w głowicy słupa powinna wynosić co najmniej:

a) 12 mm,

b) 14 mm,

c) 18 mm,

d) 20 mm.

7. Wymień typy skratowań stosowane w kratownicach.

8. Grubość spoiny czołowej przyjmuje się równą ………. ………………………………...

9. Narysuj przykład styku zakładkowego belki dwuteowej.

10. Rysunek przedstawia oznaczenie spoiny wykonywanej na montażu.

a) tak

b) nie

11. Oznaczenie rysunkowe przedstawia połączenie:

a) spawane,

b) zgrzewane,

c) nitowane,

d) śrubowe.


12. Wymień jakie rozróżnia się połączenia w zależności od miejsca wykonania

i przeznaczenia.

13. W kratownicach o rozpiętości powyżej 18 m, najczęściej w środku rozpiętości, wykonuje

się styk montażowy.

a) tak

b) nie

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

Część II

14. Narysuj oznaczenie spoiny.

15. Wyjaśnij co podają poszczególne symbole i liczby w oznaczeniu śruby

M 24 x 80 – 5.6-B.

16. Narysuj przekroje prętów kratownic stosowanych na pasy górne spawane.

17. Wymień jakie belki zaliczamy do grupy belek pełnościennych.

18. Rysunek przedstawia belkę.

a) pełnościenną walcowaną,

b) blachownicę,

c) ażurową,

d) pełnościenną ze wzmocnionym środnikiem.

19. Wyjaśnij na czym polega łączenie elementów za pomocą zgrzewania.

20. Możliwość regulacji konstrukcji pozwala na „wyzerowanie” niedokładności powstałych

podczas wykonywania elementów w wytwórni oraz niedokładności wykonywania
………………………………….. .

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Łączenie elementów konstrukcji w stykach montażowych


Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wpisz odpowiedź

.

Numer

zadania

Odpowiedź

Punktacja

1.

a

b

c

d

2.

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

8.

9.

10.

a

b

11.

a

b

c

d

12.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

13.

a

b

14.



15.

16.

17.

18.

a

b

c

d

19.

20.

Razem

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

7. LITERATURA

1. Ciesielski R.: Poradnik projektanta konstrukcji metalowych T. II. Arkady, Warszawa

1982

2. Kettler K.: Murarstwo cz. II. REA, Warszawa 2002
3. Łubiński M., Filipowicz M., Żółtowski W.: Konstrukcje metalowe cz. I. Arkady,

Warszawa 2003

4. Łubiński M., Żółtowski W.: Konstrukcje metalowe cz. II. Arkady, Warszawa 2004
5. Włodarczyk W.: Konstrukcje stalowe cz. 1. Podstawy projektowania. WSiP, Warszawa

1997

6. Ziółko J., Orlik G.: Montaż konstrukcji stalowych. Arkady, 1980
7. Ziółko J.: Konstrukcje stalowe cz.2. Wytwarzanie i montaż. WSiP, Warszawa 1995

