dietetyk 321[11] o1 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Elżbieta Zagożdżon-Kuśmirek





Przestrzeganie przepisów prawa i zasad ekonomiki
w ochronie zdrowia 321[11].O1.02






Poradnik dla nauczyciela







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
lek. med. Mariusz Długosz
dr n. med. Piotr Majcher


Opracowanie redakcyjne:
mgr Elżbieta Zagożdżon-Kuśmirek



Konsultacja:
mgr Ewa Łoś








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 321[11].O1.02
„Przestrzeganie przepisów prawa i zasad ekonomiki w ochronie zdrowia”, zawartego
w programie nauczania dla zawodu dietetyk.





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Działalność gospodarcza

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Podstawy prawne prowadzenia działalności gospodarczej

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Konstruowanie biznesplanu dla zakładu świadczącego usługi zdrowotne

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Kontraktowanie usług medycznych

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Finansowanie świadczeń zdrowotnych

19

5.5.1. Ćwiczenia

19

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7.

Literatura


38

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie dietetyk.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń – zestaw ćwiczeń pomocny przy weryfikacji wiadomości
teoretycznych ucznia oraz kształtujący jego umiejętności praktyczne,

sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw pytań. Zaliczenie testu przez ucznia będzie
potwierdzeniem opanowania materiału całej jednostki modułowej,

literaturę.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. ćwiczenie praktyczne,
metoda projektów, metoda tekstu przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.











background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4
























Schemat układu jednostek modułowych






321[11].O1

Podstawy działalności zawodowej

321[11].O1.02

Przestrzeganie przepisów

prawa i zasad ekonomiki

w ochronie zdrowia

321[11].O1.03
Nawiązywanie

i utrzymywanie kontaktów

międzyludzkich

321[11].O1.01

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej

oraz ochrony środowiska

321[11].O1.04

Charakteryzowanie działalności placówek

żywieniowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu przedsiębiorczości,

rozróżniać czynniki wpływające na popyt i podaż usług,

wyjaśniać mechanizmy funkcjonowania gospodarki rynkowej,

sporządzać dokumenty związane z poszukiwaniem pracy i zatrudnieniem,

charakteryzować podstawowe przepisy prawa dotyczące praw i obowiązków
pracowników i pracodawców,

interpretować przepisy prawa dotyczące działalności gospodarczej,

współpracować w grupie,

obsługiwać komputer.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zastosować obowiązujące przepisy kodeksu cywilnego,

wyjaśnić funkcjonowanie mechanizmu rynkowego we współczesnej gospodarce,

określić rolę państwa w gospodarce rynkowej,

scharakteryzować funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce,

określić źródła i sposoby finansowania świadczeń zdrowotnych,

wyjaśnić istotę i zasady funkcjonowania systemu ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce,

określić podstawy prawne dotyczące funkcjonowania zakładów opieki zdrowotnej
i płatnika,

określić czynniki wpływające na popyt i podaż usług medycznych,

określić podmioty uprawnione do realizacji świadczeń zdrowotnych,

wyjaśnić zasady reglamentowania dostępu do niektórych usług medycznych,

rozróżnić rodzaje kontraktów na usługi medyczne,

określić procedurę kontraktowania usług medycznych,

wyjaśnić mechanizmy konkurencji między podmiotami świadczącymi usługi medyczne,

uzasadnić znaczenie profesjonalizmu i zaufania do personelu medycznego udzielającego
świadczeń medycznych,

określić rolę i zadania dietetyka w systemie ochrony zdrowia,

scharakteryzować sposoby ochrony osób i mienia w zakładach opieki zdrowotnej
i placówkach żywienia,

zastosować przepisy prawa pracy dotyczące praw i obowiązków pracownika oraz
pracodawcy,

zastosować przepisy prawa dotyczące wykonywanych zadań zawodowych,

określić organy ochrony praw pacjenta i konsumenta,

zastosować przepisy dotyczące ochrony praw pacjenta i konsumenta,

wykonać czynności prawne związane ze świadczeniem usług medycznych,

zaspokoić uzasadnione roszczenia pacjenta dotyczące świadczonych usług medycznych.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca:

…………………………………….……….................….

Modułowy program nauczania:

Dietetyk 321[11]

Moduł:

Podstawy działalności zawodowej 321[11].O1

Jednostka modułowa:

Przestrzeganie przepisów prawa i zasad ekonomiki
w ochronie zdrowia 321[11].O1.02

Temat: Kontraktowanie usług medycznych.

Cel ogólny: Posługiwanie się wiedzą i umiejętnościami z zakresu zasad kontraktowania

usług medycznych w niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wyszukać akty prawne regulujące kontraktowanie usług medycznych,

scharakteryzować warunki kontraktowania świadczeń zdrowotnych,

scharakteryzować metody opłacania usług zdrowotnych,

określić zalety i wady poszczególnych rodzajów kontraktów,

wybrać najkorzystniejszy rodzaj kontraktu,

uzasadnić wybór określonego rodzaju kontraktu.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda przypadku,

dyskusja.


Środki dydaktyczne:

opis sytuacji niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej,

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,

instrukcja pracy metodą przypadku,

zestawy aktów prawnych na temat kontraktowania usług medycznych,

zestaw materiałów na temat rodzajów kontraktów na usługi medyczne,

papier formatu A4, pisaki.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach 4–6 osobowych.


Czas
: 3 godziny dydaktyczne.

Zadanie dla ucznia

Pracujesz w niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej, który działa w terenie wiejskim

obejmującym duży obszar rzadko zamieszkany. Mieszkańcy – potencjalni usługobiorcy to
głównie ludzie starsi, o przeciętnym statusie materialnym. Jesteś odpowiedzialny za wybór
kontraktu i jego przygotowanie. Przeanalizuj dostępne materiały na temat kontraktów na

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

usługi medyczne i dokonaj wyboru najlepszego kontraktu. Uzasadnij wybór określając zalety
i wady kontraktu z punktu widzenia twojego zakładu, świadczeniobiorców i płatnika.

Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Sprawy organizacyjno-porządkowe.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Podział grupy uczniów na zespoły.


Faza I
1. Prezentacja opisu przypadku.
2. Wstępna analiza przypadku.
3. Uzupełnienie informacji (zadawanie pytań przez uczniów i odpowiedzi nauczyciela

na nie).


Faza II
1. Analiza opisu przypadku – nauczyciel zwraca uwagę na konieczność zapoznania się

z literaturą na temat kontraktów (np. Poradnik dla ucznia) i aktami prawnymi
dotyczącymi kontraktów.

2. Selekcja informacji.
2. Uczniowie pracują w grupach odpowiadając na zawarte w opisie pytania i polecenia.

Faza III
1. Zgłaszanie propozycji wyboru kontraktów wraz uzasadnieniem wyboru.
2. Weryfikacja zgłoszonych propozycji rozwiązania problemu. Podkreślenie rozwiązań

zgodnych z etyką pracy pracownika ochrony zdrowia.

3. Wybór rozwiązania optymalnego i jego uzasadnienie.

Faza IV
1. Ocena trafności stawianych pytań.
2. Ocena prawidłowości wnioskowania.
3. Wyeksponowanie najcenniejszych pod względem dydaktycznym rozwiązań: uczniowie

wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im trudności.


Podsumowanie

Nauczyciel podsumowuje całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie

wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące zajęć i ukształtowanych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca:

…………………………………………………………..

Modułowy program nauczania:

Dietetyk 321[11]

Moduł:

Podstawy działalności zawodowej 321[11].O1.

Jednostka modułowa:

Przestrzeganie przepisów prawa i zasad ekonomiki
w ochronie zdrowia 321[11].O1.02

Temat: Rodzaje kosztów i składniki kosztów świadczeń zdrowotnych.

Cel ogólny: Rozróżnianie kosztów i składników kosztów wytworzenia świadczeń

zdrowotnych.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wyjaśnić znaczenie kosztów w zakładach opieki zdrowotnej,

rozróżnić rodzaje kosztów,

scharakteryzować składniki wytworzenia kosztów,

obliczyć próg rentowności w niepublicznej firmie medycznej.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda przypadku.


Środki dydaktyczne:

opis przypadku sytuacji niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej,

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,

instrukcja pracy metodą przypadku,

zestawy materiałów na temat finansowania usług medycznych,

papier formatu A4, pisaki.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 4–6 osobowych.


Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Opis przypadku:

Pan Jan Kowalski skończył policealną szkołę medyczną, ale nie dostał się na studia.

Za rok będzie zdawał jeszcze raz, a na razie, żeby nie siedzieć w domu bezczynnie, chce
trochę popracować. Wraz ze swoim kolegą Markiem, który właśnie kończy szkołę
zarządzania i marketingu postanowili, że założą własną firmę. Będą szkolili pracowników
małych zakładów opieki zdrowotnej i ośrodków pomocy rodzinie w świadczeniu opieki
w warunkach domowych. Produktem ich firmy, którą nazwali „Medicopter”, będzie pakiet
usług edukacyjnych, za który mężczyźni planują pobierać opłatę 2000 zł za kurs.

Realizacja tej usługi pociągnie za sobą koszty zmienne, związane z używaniem telefonów

komórkowych, zużyciem benzyny i materiałów biurowych, które wycenili na 800 zł
od klienta. Na koszty stałe złożą się: koszt wynajęcia pomieszczenia, ogłoszenia w mediach,
zakup materiałów komputerowych i biurowych, opłata abonamentu komórkowego, koszty
energii i wynagrodzeń pana Jana i pana Marka wraz z pochodnymi, a także podatek od

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

działalności gospodarczej – wszystko w sumie 7000 zł miesięcznie. Na początek, żeby nie
zwiększać kosztów, będą wykorzystywać w firmie własny sprzęt komputerowy i samochód
Jana. Czy w liczącej 40.000 mieszkańców miejscowości wypoczynkowej znajdzie się
wystarczająca ilość klientów, którzy zechcą kupić produkt firmy „Medicopter”? Czy cena jest
właściwa? Czy koszty nie są skalkulowane zbyt optymistycznie? Takie problemy często
towarzyszą przyszłym przedsiębiorcom, zwłaszcza na rynku usług medycznych.

Zadanie dla ucznia
1. Pomóżcie panom Janowi i Markowi policzyć, przy jakiej ilości klientów „Medicopter”

będzie im przynosił zyski.

2. Obliczcie próg rentowności, zbadajcie, jak się będzie zmieniał, jeśli podniosą lub obniżą

cenę o 25%.


Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Sprawy organizacyjno-porządkowe.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Podział grupy uczniów na zespoły.


Faza I
1. Prezentacja opisu przypadku.
2. Wstępna analiza przypadku.
3. Uzupełnienie informacji (zadawanie pytań przez uczniów i udzielanie odpowiedzi na nie).

Faza II
1. Analiza opisu przypadku.
2. Selekcja informacji.
3. Uczniowie pracują w zespołach odpowiadając na zawarte w opisie pytania i polecenia.

Faza III
1. Zgłaszanie propozycji rozwiązań.
2. Weryfikacja zgłoszonych propozycji rozwiązania problemu.
3. Wybór rozwiązania optymalnego i jego uzasadnienie.

Faza IV
1. Ocena trafności stawianych pytań.
2. Ocena prawidłowości wnioskowania.
3. Wyeksponowanie najwartościowszych pod względem dydaktycznym rozwiązań:

uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im
trudności.


Podsumowanie

Nauczyciel podsumowuje całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie

wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące zajęć i ukształtowanych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Działalność gospodarcza

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj analizy form organizacyjno-prawnych prowadzenia działalności gospodarczej.

Wskaż ich wady i zalety oraz możliwość wykorzystania jako formy prowadzenia publicznego
i niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej.

Wskazówki do realizacji
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń, nauczyciel powinien omówić sposób jego

wykonania. Uczniowie powinni pracować indywidualnie.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy materiału na temat form organizacyjno-prawnych prowadzenia

działalności gospodarczej,

2) dokonać analizy przepisów prawa mówiących o zakładaniu działalności gospodarczej

w ochronie zdrowia,

3) wypisać wady i zalety poszczególnych form prowadzenia działalności,
4) określić możliwość wykorzystania poszczególnych form organizacyjno-prawnych

do prowadzenia działalności usługowej w ochronie zdrowia,

5) wskazać formy prowadzenia działalności przydatne do prowadzenia publicznego

i niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4, flamastry,

komputer z dostępem do Internetu,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

Ćwiczenie 2

Sporządź wykaz czynności związanych z zakładaniem działalności gospodarczej

pozwalającej na świadczenie usług medycznych w zawodzie dietetyk. Wykorzystaj
informacje zawarte na stronach internetowych: www.rejestrzoz.gov.pl, www.mz.gov.pl,
www.iFirma.pl, www.wskazow-kiksiegowe.pl, www.eGospodarka.pl.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału „Działalność gospodarcza”. Należy zwrócić uwagę na umiejętność poszukiwania
właściwych aktów prawnych i wykorzystanie do tego technologii komputerowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać we wskazanej przez nauczyciela literaturze i w Internecie odpowiednie akty

prawne, regulujące działalność gospodarczą w ochronie zdrowia,

2) dokonać analizy przepisów prawa mówiących o zakładaniu działalności gospodarczej,
3) ustalić wykaz czynności niezbędnych do założenia działalności gospodarczej,
4) wskazać instytucje, w których dokonuje się rejestracji przedsiębiorstwa osoby fizycznej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4, flamastry,

komputer z dostępem do Internetu,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Podstawy prawne prowadzenia działalności gospodarczej

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Odszukaj i przeanalizuj akty prawne określające zasady powoływania oraz warunki

działania i funkcjonowania prywatnej praktyki w zawodzie dietetyk. Wykorzystaj informacje
zawarte na stronach internetowych: www.nfz.gov.pl, www.rejestrzoz.gov.pl, www.mz.gov.pl


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału „Podstawy prawne prowadzenia działalności gospodarczej”. Należy zwrócić uwagę
na umiejętność poprawnego analizowania aktów prawnych warunkujących działanie
prywatnej praktyki w zawodach medycznych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych i w Internecie akty prawne określające zasady

powoływania i warunki działania prywatnej praktyki w zawodzie dietetyk,

2) dokonać analizy tych aktów prawnych,
3) zapisać warunki, jakie muszą być spełnione, aby powstała i mogła funkcjonować

prywatna praktyka.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4, flamastry,

komputer z dostępem do Internetu,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 2

Odszukaj w dostępnej literaturze i w Internecie, a następnie dokonaj analizy aktów

prawnych, dotyczących prawa cywilnego, prawa pracy, prawa o ubezpieczeniach społecznych
i zdrowotnych, które powinien znać nowo przyjmowany pracownik.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału „Podstawy prawne prowadzenia działalności gospodarczej”. Należy zwrócić uwagę
na analizowanie i wyjaśnianie przepisów prawnych obowiązujących pracodawcę
i pracownika.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować dostępną literaturę w Internecie dotyczącą przepisów prawnych

obowiązujących pracodawcę i pracownika,

2) wskazać akty prawne zawierające przepisy dotyczące praw i obowiązków pracownika,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

3) wskazać akty prawne dotyczące prawa o ubezpieczeniach społecznych i zdrowotnych,
4) dokonać ich analizy pod kątem wykorzystania w pracy w zawodzie dietetyk.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4,

komputer z dostępem do Internetu,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Konstruowanie biznesplanu dla zakładu świadczącego

usługi zdrowotne

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj analizy SWOT przedsiębiorstwa z opisu. Analiza SWOT wykorzystuje prosty

schemat klasyfikacji, dzieląc wszystkie czynniki wpływające na obecną i przyszłą sytuację
strategiczną przedsiębiorstwa według miejsca powstania (na wewnętrzne i zewnętrzne)
i sposobu oddziaływania (na pozytywne i negatywne). Ze skrzyżowania tych dwóch
kryteriów powstają szanse, zagrożenia, mocne i słabe strony.

Opis przypadku:

Pan Janek, który skończył szkołę medyczną wraz ze swoim kolegą Markiem, który

właśnie kończy szkołę zarządzania i marketingu postanowili, że założą własną firmę. Będą
szkolili pracowników małych zakładów opieki zdrowotnej i ośrodków pomocy rodzinie
w świadczeniu opieki medycznej w warunkach domowych, gdyż na te usługi jest bardzo duże
zapotrzebowanie. Produktem ich firmy, którą nazwali „Medicopter”, będzie pakiet usług
edukacyjnych, za który mężczyźni planują pobierać opłatę 2000 zł za kurs.

Realizacja tej usługi pociągnie za sobą koszty związane z używaniem telefonów

komórkowych, zużyciem benzyny i materiałów biurowych, koszt wynajęcia pomieszczenia,
ogłoszenia w mediach, zakup materiałów komputerowych i biurowych, opłata abonamentu
komórkowego, koszty energii i wynagrodzeń pana Jana i pana Marka wraz z pochodnymi,
a także podatek od działalności gospodarczej – wszystko w sumie 7000 zł miesięcznie.
Na początek, żeby nie zwiększać kosztów, będą wykorzystywać w firmie własny sprzęt
komputerowy i samochód Jana.

W ich miejscowości działa już od kilku lat jeden zakład szkoleniowy, ale on prowadzi

kursy w wielu dziedzinach, nie tylko medycznej. Pan Jacek i Pan Marek zastanawiają się, czy
w liczącej 50.000 mieszkańców miejscowości wypoczynkowej znajdzie się wystarczająca
ilość klientów, którzy zechcą kupić produkt firmy „Medicopter”.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału „Konstruowanie biznesplanu dla zakładu świadczącego usługi zdrowotne”. Należy
zwrócić uwagę na prawidłowe zapisywanie planowanych działań.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować informacje na temat dokonywania analizy SWOT,
2) wskazać podstawowe elementy analizy,
3) dokonać analizy SWOT opisanego przedsiębiorstwa,
4) określić brakujące informacje,
5) zaplanować, jakie jeszcze dane należy uwzględnić, aby analiza SWOT była pełna.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Środki dydaktyczne:

opis przypadku,

papier formatu A4, flamastry,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 2

Opracuj projekt biznesplanu przydatny dla prowadzenia działalności gospodarczej

w zawodzie dietetyk.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału „Konstruowanie biznesplanu dla zakładu świadczącego usługi zdrowotne”. Należy
zwrócić uwagę na prawidłowe zapisywanie planowanych działań.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować literaturę na temat opracowywania biznesplanu,
2) wskazać podstawowe elementy biznesplanu,
3) wybrać sposób zapisania biznesplanu,
4) określić założenia strategiczne i plan działania,
5) dokonać wstępnej analizy finansowej,
6) sporządzić biznesplan.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4, flamastry,

komputer z dostępem do Internetu, wyposażony w program Excel,

nośnik elektroniczny ze wzorem biznesplanu (płyta, dyskietka),

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Kontraktowanie usług medycznych

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj analizy poszczególnych rodzajów kontraktów na świadczenie usług

medycznych. Wskaż ich wady i zalety oraz możliwość wykorzystania w publicznym
i niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału „Konstruowanie usług medycznych”.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy informacji dotyczących kontraktów na świadczenie usług medycznych,
2) dokonać analizy przepisów prawa mówiących o kontraktowaniu świadczeń

w ochronie zdrowia,

3) wypisać wady i zalety poszczególnych kontraktów,
4) określić możliwość wykorzystania poszczególnych rodzajów kontraktów do prowadzenia

działalności usługowej w ochronie zdrowia,

5) wskazać rodzaje kontraktów przydatne do prowadzenia niepublicznego zakładu opieki

zdrowotnej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4, flamastry,

komputer z dostępem do Internetu,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

Ćwiczenie 2

Opracuj ofertę usług medycznych, niezbędną do przygotowania kontraktu na świadczenie

usług medycznych w zawodzie dietetyk. Pomocna będzie klasyfikacja procedur medycznych
ICD-9.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału „Kontraktowanie usług medycznych”. Należy zwrócić uwagę na dokładne
analizowanie przepisów prawnych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odnaleźć stronę internetową Narodowego Funduszu Zdrowia,
2) dokonać analizy wymagań stawianych wybranym podmiotom medycznym przez

Narodowy Fundusz Zdrowia,

3) dokonać analizy usług i procedur medycznych świadczonych przez te podmioty

medyczne,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

4) wybrać usługi medyczne, dla których opracujesz ofertę,
5) przygotować ofertę wybranych usług medycznych.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

komputer z dostępem do Internetu,

nośnik elektroniczny (płyta, dyskietka),

papier formatu A4, flamastry,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.5. Finansowanie świadczeń zdrowotnych

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wyniki spółki „Medicopter” za dwa kolejne okresy obrachunkowe.

W oparciu o zawarte w tabeli dane:

oceń rentowność kapitału własnego,

oblicz efekt dźwigni finansowej,

dokonaj rozliczenia czynników, które wpłynęły na zmianę rentowności kapitału własnego
w dwóch kolejnych okresach obrachunkowych.

Tabela do ćwiczenia 1.

Lp.

Wyszczególnienie

Okres ubiegły

Okres bieżący

1

Przychody ze sprzedaży netto

3 420 000

4 270 000

2

Koszt własny sprzedanych usług

2 850 000

3 470 000

3

Aktywa

5 000 000

5 500 000

4

Odsetki od kredytów

285 000

525 000

5

Wskaźnik zadłużenia ogólnego

40%

42%

6

Stopa podatku dochodowego

38%

36%

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału „Finansowanie świadczeń zdrowotnych”.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy informacji dotyczącej finansowania świadczeń zdrowotnych,
2) dokonać obliczeń w kolejności podanej w poleceniu,
3) dokonać analizy otrzymanego wyniku i określić stan finansowy badanej spółki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

tabela z wynikami spółki „Medicopter” za 2 kolejne okresy obrachunkowe,

kalkulator,

papier formatu A4, długopis,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Ćwiczenie 2

Dokonaj analizy literatury i przepisów prawnych mówiących o sposobach finansowania

usług medycznych i ustal, jaki rodzaj kontraktu na świadczenie usług medycznych może Ci
przynieść największe zyski jako świadczeniodawcy w zawodzie dietetyk. Określ też, jakie
wiążą się z tym zagrożenia dla świadczeniobiorcy i płatnika.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału „Finansowanie świadczeń zdrowotnych”. Należy zwrócić uwagę na dokładne
analizowanie przepisów prawnych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) znaleźć właściwą literaturę w wykazie literatury oraz akty prawne mówiące

o finansowaniu świadczeń zdrowotnych,

2) dokonać analizy literatury i aktów prawnych i wybrać najlepszy rodzaj kontraktu,
3) uzasadnić wybór i określić jego wady i zalety,
4) określić zagrożenia dla pacjenta i płatnika związane z dokonanym wyborem kontraktu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

komputer z dostępem do Internetu,

papier formatu A4, flamastry,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Przestrzeganie przepisów
prawa i zasad ekonomiki w ochronie zdrowia”

Test składa się z 30 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 29,
30 są z poziomu podstawowego,

zadania 1, 7, 9, 15, 28 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 17 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 22 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 28 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. d, 4. a, 5. b, 6. c, 7. d, 8. d, 9. d, 10. a, 11. d,
12. b, 13. b, 14. c, 15. a, 16. a, 17. b, 18. d, 19. c, 20. b, 21. c, 22. d, 23. a, 24. c,
25. a, 26. d, 27. b, 28. a, 29. a, 30. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Zastosować przepisy prawa dotyczące działalności
gospodarczej

C

PP

d

2

Scharakteryzować opiekę zdrowotną

B

P

c

3

Wskazać instytucje mające wpływ na politykę
zdrowotną państwa

A

P

d

4

Określić źródła finansowania zakładów opieki
zdrowotnej

C

P

a

5

Zastosować przepisy prawa pracy dotyczące
pracownika

C

P

b

6

Zastosować przepisy prawa pracy dotyczące
pracodawcy

C

P

c

7

Zaspokoić uzasadnione roszczenia pacjenta
dotyczące świadczonych usług medycznych

C

PP

d

8

Zastosować przepisy prawa pracy dotyczące
pracownika

C

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

9

Zinterpretować podstawowe przepisy prawa
dotyczące odpowiedzialności karnej

C

PP

d

10 Zastosować przepisy prawa pracy dotyczące

pracownika i pracodawcy

C

P

a

11 Scharakteryzować

działalność

organizacji

i instytucji zajmujących się ochroną praw pacjenta

B

P

d

12 Wyjaśnić zasady funkcjonowania systemu

ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce

B

P

b

13 Scharakteryzować system organizacji ochrony

zdrowia w Polsce

B

P

b

14 Zdefiniować pojęcie osoby fizycznej

A

P

c

15 Zinterpretować przepisy prawa medycznego

C

PP

a

16 Zastosować przepisy prawa dotyczące działalności

gospodarczej

C

P

a

17 Zastosować przepisy prawa dotyczące działalności

gospodarczej

C

P

b

18 Wskazać podstawy prawne funkcjonowania

zakładów opieki zdrowotnej

B

P

d

19 Wskazać podmioty uprawnione do realizacji

świadczeń zdrowotnych

B

P

c

20 Wyjaśnić specyfikę rynku świadczeń zdrowotnych

B

P

b

21 Określić źródła i sposoby finansowania świadczeń

zdrowotnych

B

P

c

22 Określić zasady zawierania kontraktów na

świadczone usługi medyczne

B

P

d

23 Rozróżnić rodzaje kontraktów na usługi medyczne

B

P

a

24 Scharakteryzować system zapewnienia jakości w

opiece zdrowotnej

B

P

c

25 Wyjaśnić zasady reglamentowania dostępu do

niektórych usług medycznych

B

P

a

26 Scharakteryzować koszty świadczenia usług

zdrowotnych

B

P

d

27 Scharakteryzować koszty świadczenia usług

zdrowotnych

B

P

b

28 Sporządzić dokumenty związane z zatrudnieniem

C

PP

a

29 Wskazać czynniki wpływające na popyt i podaż

świadczeń zdrowotnych

B

P

a

30 Uzasadnić znaczenie profesjonalizmu i zaufania

personelu medycznego w świadczeniu usług
zdrowotnych

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 30 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóż rozwiązanie zadania na

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, informację o ubezpieczeniu do Narodowego

Funduszu Zdrowia zgłasza
a) twój pracodawca.
b) ZUS.
c) KRUS.
d) Ty sam.

2. Opiekę zdrowotną można podzielić na

a) stacjonarną i ambulatoryjną.
b) stacjonarną i podstawową.
c) podstawową i specjalistyczną.
d) specjalistyczną i ambulatoryjną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

3. O prawie obywateli Rzeczypospolitej Polskiej do ochrony zdrowia mówi

a) Konstytucja RP art. 64.
b) ustawa o zakładach opieki zdrowotnej z dn. 5 sierpnia 1993 r. z późniejszymi

zmianami.

c) ustawa o pomocy społecznej z dn. 12 marca 2004 r.
d) Konstytucja RP art. 68.

4. Źródła zewnętrzne finansowania działalności zakładów opieki zdrowotnej to

a) leasing.
b) zysk netto.
c) amortyzacja.
d) sprzedaż usług.

5. Umowę na czas określony można rozwiązać

a) bez wypowiedzenia.
b) z 2-tygodniowym wypowiedzeniem.
c) z 2-tygodniowym wypowiedzeniem po zasięgnięciu opinii zakładowej organizacji

związkowej.

d) z 3-dniowym wypowiedzeniem.


6. Umowa na okres próbny nie może być dłuższa niż

a) 1 tydzień.
b) 2 tygodnie.
c) 3 miesiące.
d) 6 miesięcy.

7. Skargi i wnioski dotyczące świadczenia usług medycznych mogą być składane do

a) sądu Pracy.
b) sądu Grodzkiego.
c) Wojewódzkiego lub Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta.
d) okręgowego rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Izb Zrzeszających.

8. Prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego pracownik niepublicznego zakładu opieki

zdrowotnej uzyskuje
a) po przepracowaniu pierwszego miesiąca.
b) po przepracowaniu ½ roku.
c) po przepracowaniu 1 roku.
d) zależnie od poziomu wykształcenia.

9. W odpowiedzialności karnej odpowiadamy za czyn zabroniony, bezprawny lub

karygodny. Okoliczności uchylające tą odpowiedzialność to
a) stan wyższej konieczności.
b) zgoda osoby pokrzywdzonej.
c) dowód wdzięczności jako zwyczaj.
d) wszystkie powyższe.

10. Za pracę w niedzielę i święto przysługuje pracownikowi

a) dzień wolny w dowolnym czasie wskazanym przez pracownika.
b) dzień wolny w dowolnym czasie wskazanym przez pracodawcę.
c) dzień wolny w czasie wskazanym przez ustawodawcę.
d) dzień wolny lub dodatek, zależnie od możliwości pracodawcy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

11. Naprawienie szkody w odpowiedzialności cywilnej może nastąpić w postaci

a) wybranej przez poszkodowanego.
b) przywrócenia stanu poprzedniego.
c) zapłacenia odszkodowania.
d) wszystkich powyższych form.

12. Do zadań Narodowego Funduszu Zdrowia należy przede wszystkim

a) określanie, komu i jak długo przysługuje prawo do świadczeń po wygaśnięciu

obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.

b) określanie jakości i dostępności oraz analiza kosztów świadczeń opieki zdrowotnej

w zakresie niezbędnym do zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki
zdrowotnej.

c) informowanie o świadczeniach zdrowotnych i o tym, jak z nich korzystać w ramach

działania wybranej placówki zdrowotnej.

d) interweniowanie w przypadku niewłaściwego poziomu udzielania świadczeń

zdrowotnych przez placówkę opieki zdrowotnej wybraną przez pacjenta.

13. Aby działalność mogła być zakwalifikowana jako gospodarcza, musi spełnić następujące

warunki
a) posiadać statut, lokal, mieć podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
b) posiadać

cel,

samodzielność

ekonomiczno-finansową,

działać

w

sposób

zorganizowany i ciągły.

c) posiadać cel, środki finansowe i rzeczowe, mieć podpisany kontrakt z NFZ.
d) figurować w wykazie działalności gospodarczej, spełniać wymogi ustawy o zakładach

opieki zdrowotnej.


14. Osoba fizyczna to

a) skarb państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy przyznają osobowość

prawną.

b) każdy człowiek od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
c) człowiek, który dysponuje zdolnością prawną od chwili urodzenia, dzięki czemu ma

możność bycia podmiotem prawa.

d) osoba prowadząca działalność gospodarczą na mocy kontraktu lub ustawy.

.
15. Aby podjąć działalność gospodarczą w ochronie zdrowia, należy zastosować

się do obowiązujących przepisów prawnych określonych w
a) ustawie „prawo działalności gospodarczej”.
b) ustawie o „zakładach opieki zdrowotnej”.
c) ustawie o „finansowaniu zakładów opieki zdrowotnej”.
d) ustawie o „zawieraniu kontraktów na świadczenie opieki zdrowotnej”.

16. Numer statystyczny REGON jest nadawany przez

a) wojewódzki urząd statystyczny.
b) urząd skarbowy.
c) urząd celny.
d) urząd miasta.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

17. Każdy z podatników posiada swój numer identyfikacji podatkowej NIP. Warunkiem jego

uzyskania jest
a) złożenie deklaracji podatkowej.
b) dokonanie przez podatnika zgłoszenia identyfikacyjnego na obowiązującym

formularzu.

c) wpłacenie pierwszej zaliczki na podatek dochodowy.
d) wpłacenie po raz pierwszy podatku od towarów i usług.

18. Zakład opieki zdrowotnej może rozpocząć działalność dopiero po uzyskaniu

a) zatwierdzenia Statutu organizacji.
b) akceptacji Ministra Zdrowia.
c) zarejestrowaniu zakładu w Urzędzie Skarbowym.
d) wpisu do rejestru zakładów opieki zdrowotnej.


19. Zakładem opieki zdrowotnej nie jest

a) pogotowie ratunkowe.
b) żłobek.
c) przedszkole.
d) pracownia diagnostyczna.


20. Niepubliczny zakład opieki zdrowotnej może być utworzony przez

a) wojewodę.
b) kościół.
c) państwową uczelnię medyczną.
d) organ gminy.

21. W systemie kontraktowym metoda opłacania za liczbę osób objętych opieką powoduje,

że pacjent ma dostęp do świadczeń medycznych
a) bardzo dobry, świadczenia są wysokiej jakości.
b) przeciętny, świadczenia są bardzo wysokiej jakości.
c) przeciętny, świadczenia są przeciętnej jakości.
d) utrudniony, świadczenia są udzielane niechętnie.

22. Zawarta w kontrakcie metoda opłaty za przypadek chorobowy powoduje,

że świadczeniodawca jest
a) nie zmotywowany do pracy.
b) zmotywowany do pracy przeciętnie, utrudnia chorym dostęp do świadczeń.
c) zmotywowany do udzielania świadczeń wysokiej jakości.
d) zmotywowany do utrzymywania kosztów na niskim poziomie.


23. Kontrakt, w którym usługodawca ponosi całkowite ryzyko, to kontrakt zawierający

a) opłatę kapitacyjną.
b) opłatę za usługę.
c) pensję.
d) opłatę za przypadek.


24. System akredytacji zakładu opieki zdrowotnej i system ISO w systemie zapewnienia

jakości i zarządzaniu jakością
a) są konkurencyjne względem siebie.
b) są przeciwstawne.
c) wzajemnie się uzupełniają.
d) są niezależne od siebie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

25. Aby móc skorzystać z wizyty u specjalisty świadczeniobiorca powinien

a) uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.
b) zarejestrować się do wybranego specjalisty.
c) wykupić wizytę w prywatnym zakładzie opieki zdrowotnej.
d) wykonać badania specjalistyczne i z wynikami pójść do specjalisty.


26. Koszty amortyzacyjne to koszty

a) związane ze zużyciem odczynników, preparatów i lekarstw.
b) związane z zakupem sprzętu i leków.
c) związane ze świadczeniem usług medycznych.
d) związane z użyciem specjalistycznego sprzętu.


27. W okresie krótkim w przedsiębiorstwie występują koszty stałe i koszty zmienne.

Do kosztów zmiennych należą
a) koszty związane z wynajęciem budynków przedsiębiorstwa.
b) koszty surowców użytych do produkcji.
c) koszty związane z zatrudnieniem administracji.
d) koszty związane z konserwacją sprzętu.


28. Umowę o pracę pracownik powinien otrzymać

a) przed przystąpieniem do pracy.
b) w pierwszym tygodniu pracy.
c) w pierwszym miesiącu pracy.
d) po zakończeniu okresu próbnego.


29. Główne wewnętrzne elementy mające wpływ na postępowanie konsumenta na rynku

usług zdrowotnych to
a) potrzeby, proces postrzegania, postawy, działania marketingowe dostawców.
b) preferencje, osobowość człowieka, czynniki społeczno-kulturowe.
c) potrzeby, osobowość człowieka, proces uczenia się i zapamiętywania, postawy.
d) status ekonomiczny, czynniki kulturowe, osobowość człowieka.

30. Na opinię o świadczeniodawcach ma wpływ

a) ich tytuły naukowe, czas oczekiwania na wizytę, bliskość miejsca zamieszkania

świadczeniodawcy.

b) brak błędów w sztuce leczenia, styl, w jakim traktuje się pacjenta, status materialny

świadczeniobiorców.

c) kultura osobista, stopnie i tytuły naukowe, łatwość dojazdu do zakładu, czas

oczekiwania na wizytę.

d) estetyka zakładu opieki zdrowotnej, łatwość dojazdu, sporadyczne błędy w sztuce

leczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ............................................................................................................................

Przestrzeganie przepisów prawa i zasad ekonomiki w ochronie zdrowia


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

21

a

b

c

d

22

a

b

c

d

23

a

b

c

d

24

a

b

c

d

25

a

b

c

d

26

a

b

c

d

27

a

b

c

d

28

a

b

c

d

29

a

b

c

d

30

a

b

c

d

Razem:



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Przestrzeganie przepisów
prawa i zasad ekonomiki w ochronie zdrowia”

Test składa się z 30 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28,
29 są z poziomu podstawowego,

zadania 4, 5, 15, 18, 30 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 17 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 22 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 28 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. a, 4. c, 5. a, 6. a, 7. c, 8. b, 9. d, 10. b, 11. c,
12. b, 13. c, 14. b, 15. b, 16. c, 17. b, 18. d, 19. d, 20. d, 21. b, 22. d, 23. a, 24. b,
25. d, 26. a, 27. b, 28. c, 29. d, 30. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wskazać czynniki wpływające na popyt i podaż
świadczeń zdrowotnych

B

P

a

2

Wyjaśnić zasady funkcjonowania systemu
ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce

B

P

d

3

Scharakteryzować system zapewnienia jakości
w opiece zdrowotnej

B

P

a

4

Zinterpretować przepisy prawa medycznego

C

PP

c

5

Zastosować przepisy prawa dotyczące działalności
gospodarczej

C

PP

a

6

Scharakteryzować koszty świadczenia usług
zdrowotnych

B

P

a

7

Uzasadnić znaczenie profesjonalizmu i zaufania
personelu medycznego w świadczeniu usług
zdrowotnych

B

P

c

8

Wskazać akty prawne mające wpływ na politykę
zdrowotną państwa

A

P

b

9

Określić źródła finansowania zakładów opieki
zdrowotnej

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

10 Wskazać podstawy prawne funkcjonowania

zakładów opieki zdrowotnej

B

P

b

11 Scharakteryzować koszty świadczenia usług

zdrowotnych

B

P

c

12 Zastosować przepisy prawa pracy dotyczące

pracownika

C

P

b

13 Scharakteryzować system organizacji ochrony

zdrowia w Polsce

B

P

c

14 Zastosować przepisy prawa pracy dotyczące

pracodawcy

C

P

b

15 Zaspokoić uzasadnione roszczenia pacjenta

dotyczące świadczonych usług medycznych

C

PP

b

16 Zastosować przepisy prawa pracy dotyczące

pracownika

C

P

c

17 Określić zasady zawierania kontraktów na

świadczone usługi medyczne

B

P

b

18 Zinterpretować podstawowe przepisy prawa

dotyczące odpowiedzialności karnej

C

PP

d

19 Zastosować przepisy prawa pracy dotyczące

pracownika i pracodawcy

C

P

d

20 Zastosować przepisy prawa dotyczące działalności

gospodarczej

C

P

d

21 Wyjaśnić mechanizmy regulowanej konkurencji

między producentami świadczeń medycznych

B

P

b

22 Scharakteryzuj opiekę zdrowotną

B

P

d

23 Posłużyć się podstawową terminologią z zakresu

ekonomiki i zarządzania

C

P

a

24 Zastosować przepisy prawa dotyczące działalności

gospodarczej

C

P

b

25 Wskazać podmioty uprawnione do realizacji

świadczeń zdrowotnych

B

P

d

26 Wyjaśnić specyfikę rynku świadczeń zdrowotnych

B

P

a

27 Określić źródła i sposoby finansowania świadczeń

zdrowotnych

B

P

b

28 Rozróżnić rodzaje kontraktów na usługi medyczne

B

P

c

29 Wyjaśnić zasady reglamentowania dostępu do

niektórych usług medycznych

B

P

d

30 Sporządzić dokumenty związane z zatrudnieniem

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 30 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóż rozwiązanie zadania na

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Wpływ na postępowanie konsumenta na rynku usług zdrowotnych mają elementy

wewnętrzne. Najważniejsze z nich to
a) potrzeby, osobowość człowieka, proces uczenia się i zapamiętywania, postawy.
b) potrzeby, proces postrzegania, postawy, działania marketingowe dostawców.
c) preferencje, osobowość człowieka, czynniki społeczno–kulturowe.
d) status ekonomiczny, czynniki kulturowe, osobowość człowieka.


2. Narodowy Funduszy Zdrowia jest odpowiedzialny za wiele świadczeń, ale do jego

podstawowych zadań należy

a) informowanie o świadczeniach zdrowotnych i o tym, jak z nich korzystać w ramach

działania wybranej placówki zdrowotnej.

b) interweniowanie w przypadku niewłaściwego poziomu udzielania świadczeń

zdrowotnych przez placówkę opieki zdrowotnej wybraną przez pacjenta.

c) określanie, komu i jak długo przysługuje prawo do świadczeń po wygaśnięciu

obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.

d) określanie jakości i dostępności oraz analiza kosztów świadczeń opieki zdrowotnej

w zakresie niezbędnym do zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki
zdrowotnej.

3. System ISO w systemie zapewnienia jakości i zarządzaniu jakością oraz system

akredytacji zakładu opieki zdrowotnej
a) wzajemnie się uzupełniają.
b) są konkurencyjne względem siebie.
c) są przeciwstawne.
d) są niezależne od siebie.

4. Działalność gospodarczą w ochronie zdrowia można podjąć, pod warunkiem że się

zastosuje do obowiązujących przepisów prawnych określonych w
a) ustawie o „zakładach opieki zdrowotnej”.
b) ustawie o „zawieraniu kontraktów na świadczenie opieki zdrowotnej”.
c) ustawie „prawo działalności gospodarczej”.
d) ustawie o „finansowaniu zakładów opieki zdrowotnej”.

5. W przypadku prowadzenia przez Ciebie działalności gospodarczej, informację

o ubezpieczeniu do Narodowego Funduszu Zdrowia zgłasza
a) Ty sam.
b) ZUS.
c) Twój pracodawca.
d) KRUS.

6. Koszty stałe i koszty zmienne są to koszty występujące w przedsiębiorstwie w okresie

krótkim. Do kosztów zmiennych należą
a) koszty surowców użytych do produkcji.
b) koszty związane z wynajęciem budynków przedsiębiorstwa.
c) koszty związane z konserwacją sprzętu.
d) koszty związane z zatrudnieniem administracji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

7. W przypadku zakładu opieki zdrowotnej na opinię o świadczeniodawcach mają wpływ

ich
a) brak błędów w sztuce leczenia, styl, w jakim traktuje się pacjenta, status materialny

świadczeniobiorców.

b) estetyka zakładu opieki zdrowotnej, łatwość dojazdu, sporadyczne błędy w sztuce

leczenia.

c) kultura osobista, stopnie i tytuły naukowe, łatwość dojazdu do zakładu, czas

oczekiwania na wizytę.

d) tytuły naukowe, czas oczekiwania na wizytę, bliskość miejsca zamieszkania

świadczeniodawcy.


8. Informacja o prawie obywateli Rzeczypospolitej Polskiej do ochrony zdrowia zawarta jest w

a) Konstytucji RP art. 64.
b) Konstytucji RP art. 68.
c) ustawie o pomocy społecznej z dn. 12 marca 2004 r.
d) ustawie o zakładach opieki zdrowotnej z dn. 5 sierpnia 1993 r. z późniejszymi

zmianami.

9. W przypadku zakładów opieki zdrowotnej zewnętrznym źródłem finansowania

działalności jest
a) sprzedaż usług.
b) zysk netto.
c) amortyzacja.
d) leasing.

10. Działalność zakładu opieki zdrowotnej może być rozpoczęta dopiero po uzyskaniu przez

niego
a) zatwierdzenia Statutu organizacji.
b) wpisu do rejestru zakładów opieki zdrowotnej.
c) akceptacji ministra zdrowia.
d) zarejestrowania zakładu w urzędzie skarbowym.

11. Jedne z kosztów ponoszonych w związku z prowadzeniem firmy medycznej, to koszty

amortyzacyjne. Są to koszty
a) związane ze zużyciem odczynników, preparatów i lekarstw.
b) związane z zakupem sprzętu i leków.
c) związane z użyciem specjalistycznego sprzętu.
d) związane ze świadczeniem usług medycznych.

12. Po zawarciu umowy na czas określony, w razie potrzeby można rozwiązać

a) z 3-dniowym wypowiedzeniem.
b) z 2-tygodniowym wypowiedzeniem.
c) z 2-tygodniowym wypowiedzeniem po zasięgnięciu opinii zakładowej organizacji

związkowej.

d) bez wypowiedzenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

13. Jeśli działalność organizacji ma być zakwalifikowana jako gospodarcza, musi ona

spełnić następujące warunki
a) figurować w wykazie działalności gospodarczej, spełniać wymogi ustawy

o zakładach opieki zdrowotnej.

b) posiadać statut, lokal, mieć podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
c) posiadać

cel,

samodzielność

ekonomiczno-finansową,

działać

w

sposób

zorganizowany i ciągły.

d) posiadać cel, środki finansowe i rzeczowe, mieć podpisany kontrakt z Funduszem.

14. Umowę na okres próbny można zawrzeć na okres nie dłuższy, niż

a) 6 miesięcy.
b) 3 miesiące.
c) 2 tygodnie.
d) 1 tydzień.


15. Jeżeli pacjent ma zastrzeżenia do pracy zakładu ochrony zdrowia, to skargi i wnioski

dotyczące świadczenia usług medycznych może składać do
a) wojewódzkiego lub miejskiego rzecznika praw konsumentów.
b) okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej izb zrzeszających.
c) sądu pracy.
d) sądu grodzkiego.

16. Prawo do pierwszego pełnego urlopu wypoczynkowego pracownik niepublicznego

zakładu opieki zdrowotnej uzyskuje
a) po przepracowania pierwszego miesiąca.
b) po przepracowaniu pół roku.
c) po przepracowaniu pierwszego roku.
d) zależnie od poziomu wykształcenia.

17. Świadczeniodawca w przypadku zawarcia kontraktu z wyborem metody opłaty za

przypadek chorobowy, jest
a) zmotywowany do pracy udzielania świadczeń wysokiej jakości.
b) zmotywowany do utrzymywania kosztów na niskim poziomie.
c) zmotywowany przeciętnie do pracy , utrudnia chorym dostęp do świadczeń.
d) nie zmotywowany do pracy.

18. Odpowiedzialność

karna

to odpowiadanie

za

czyn

zabroniony,

bezprawny

lub karygodny. Okoliczności uchylające tą odpowiedzialność to
a) dowód wdzięczności jako zwyczaj.
b) zgoda osoby pokrzywdzonej.
c) stan wyższej konieczności.
d) wszystkie powyższe.

19. Jeżeli pracownik pracuje w niedzielę i święto, to przysługuje mu

a) dzień wolny lub dodatek, zależnie od możliwości pracodawcy.
b) dzień wolny w dowolnym czasie wskazanym przez pracodawcę.
c) dzień wolny w czasie wskazanym przez ustawodawcę.
d) dzień wolny w dowolnym czasie wskazanym przez pracownika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

20. NIP to numer identyfikacji podatkowej, który posiada każdy z podatników. Warunkiem

jego uzyskania jest
a) wpłacenie po raz pierwszy podatku od towarów i usług.
b) wpłacenie pierwszej zaliczki na podatek dochodowy.
c) złożenie deklaracji podatkowej.
d) dokonanie przez podatnika zgłoszenia identyfikacyjnego na obowiązującym

formularzu.

21. Opiekę zdrowotną można podzielić na

a) podstawową i stacjonarną.
b) podstawową i specjalistyczną.
c) stacjonarną i ambulatoryjną.
d) ambulatoryjną i specjalistyczną.


22. W odpowiedzialności cywilnej naprawienie szkody może nastąpić w postaci

a) przywrócenia stanu poprzedniego.
b) zapłacenia odszkodowania.
c) wybranej przez poszkodowanego.
d) wszystkie powyższe są prawdziwe.

23. W przepisach prawnych wyodrębnia się osoby prawne i osoby fizyczne. Osoba fizyczna

to
a) człowiek, który dysponuje zdolnością prawną od chwili urodzenia, dzięki czemu ma

możność bycia podmiotem prawa.

b) każdy człowiek od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
c) osoba prowadząca działalność gospodarczą na mocy kontraktu lub ustawy.
d) skarb państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy przyznają osobowość

prawną.

24. REGON jest numerem statystycznym nadawanym przez

a) urząd skarbowy.
b) wojewódzki urząd statystyczny.
c) urząd celny.
d) urząd miasta.

25. Do zakładów opieki zdrowotnej nie należy

a) pogotowie ratunkowe.
b) pracownia diagnostyczna.
c) żłobek.
d) przedszkole.

26. Zakład opieki zdrowotnej niepubliczny może być utworzony przez

a) kościół.
b) wojewodę.
c) organ gminy.
d) państwową uczelnię medyczną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

27. Metoda opłacania za liczbę osób objętych opieką w systemie kontraktowym powoduje,

że pacjent ma dostęp do świadczeń medycznych
a) utrudniony, świadczenia są udzielane niechętnie.
b) przeciętny, świadczenia są przeciętnej jakości.
c) przeciętny, świadczenia są bardzo wysokiej jakości.
d) bardzo dobry, świadczenia są wysokiej jakości.

28. Jeśli wybrany został przez świadczeniodawcę kontrakt, w którym usługodawca ponosi

całkowite ryzyko, to jest to kontrakt zawierający
a) opłatę za przypadek.
b) opłatę za usługę.
c) opłatę kapitacyjną.
d) pensję.

29. Aby pacjent mógł skorzystać z wizyty u specjalisty, powinien

a) zarejestrować się do wybranego specjalisty.
b) wykonać badania specjalistyczne i z wynikami pójść do specjalisty.
c) wykupić wizytę w prywatnym zakładzie opieki zdrowotnej.
d) uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

30. Pracownik powinien otrzymać umowę o pracę

a) po zakończeniu okresu próbnego.
b) przed przystąpieniem do pracy.
c) w pierwszym tygodniu pracy.
d) w pierwszym miesiącu pracy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ............................................................................................................................

Przestrzeganie przepisów prawa i zasad ekonomiki w ochronie zdrowia


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

21

a

b

c

d

22

a

b

c

d

23

a

b

c

d

24

a

b

c

d

25

a

b

c

d

26

a

b

c

d

27

a

b

c

d

28

a

b

c

d

29

a

b

c

d

30

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

7. LITERATURA

1. Baza informacji prawnej w Internecie: system LEX, serwis Prawo i zdrowie
2. Boratyński J., Dudek B., Morkis G.: Obsługa klienta. Prawo pracy
3. Buczyńska T.: Mikroekonomia. Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa – Łódź 1999
4. BuczyńskaT.: Makroekonomia. Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa – Łódź 2000
5. Chwierut S., Kulis M., Wójcik D.: Elementy zarządzania finansowego w ochronie

zdrowia. Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne „Vesalius”, Kraków 2000

6. Getzen T.: Ekonomika zdrowia. PWN, Warszawa 2000
7. Kodeks cywilny
8. Kodeks pracy
9. Kodeks spółek handlowych
10. Mierzejewska-Macherek J.: Podstawy ekonomii. Centrum Doradztwa i Informacji Difin,

Warszawa 2003

11. Musiałkiewicz J.: Zarys wiedzy o gospodarce. Ekonomik, Warszawa 2001
12. Sobiecki R. (red.): Podstawy przedsiębiorczości w pytaniach i odpowiedziach. Centrum

Doradztwa i Informacji Difin, Warszawa 2003

13. Sobiecki R.: Zarys gospodarki rynkowej. EUROMARK, Warszawa 2000
14. Trocki M. (red.): Nowoczesne zarządzanie w opiece zdrowotnej. Instytut

Przedsiębiorczości i Samorządności, Warszawa 2002

