„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Andrzej Dygas
Mechaniczna obróbka drewna
712[02].Z1.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Radom 2006
Recenzenci:
mgr inż. Małgorzata Kapusta
mgr inż. Bogusław Staniszewski
Opracowanie redakcyjne:
inż. Andrzej Dygas
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[02].Z1.04
„Mechaniczna obróbka drewna” zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
cieśla.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Rodzaje mechanicznej obróbki drewna
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Urządzenia do mechanicznej obróbki drewna
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Piłowanie przy pomocy pilarek
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
5.4. Struganie przy pomocy strugarek
19
5.4.1. Ćwiczenia
19
5.5. Wiercenie przy pomocy wiertarek
21
5.5.1. Ćwiczenia
21
5.6. Dłutowanie przy pomocy dłutarek
23
5.6.1. Ćwiczenia
23
5.7. Szlifowanie mechaniczne
25
5.7.1. Ćwiczenia
25
5.8. Frezowanie
27
5.8.1. Ćwiczenia
27
5.9. Zasady bhp przy obsłudze obrabiarek do drewna
29
5.9.1. Ćwiczenia
29
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
30
7. Literatura
45
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[04].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
metody projektów,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym zadania
wielokrotnego wyboru.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa 712[02].Z1.04 stanowi integralną część modułu „Technologia robót
ciesielskich” i jest zaznaczona na załączonym schemacie na stronie 4.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
712[02].Z1
Technologia robót ciesielskich
712[02].Z1.01
Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn
do robót ciesielskich
712[02].Z1.02
Wykonywanie podstawowych pomiarów
w robotach ciesielskich
712[02].Z1.03
Ręczna obróbka drewna
712[02].Z1.04
Mechaniczna obróbka drewna
712[02].Z1.05
Wykonywanie połączeń i złączy ciesielskich
712[02].Z1.17
Zabezpieczenie drewna
przed szkodliwymi
czynnikami zewnętrznymi
712[02].Z1.16
Wykonywanie napraw
konstrukcji ciesielskich
712[02].Z1.18
Rozliczanie
robót ciesielskich
712[02].Z1.06
Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych
712[02].Z1.07
Wykonywanie drewnianych ścian i szkieletowych
712[02].Z1.08
Wykonywanie ścian wieńcowych
712[02].Z1.09
Wykonywanie stopów drewnianych
712[02].Z1.10
Wykonywanie wiązań dźwigarów dachowych
712[02].Z1.15
Zabezpieczanie ścian wykopów
712[02].Z1.14
Deskowanie schodów
712[02].Z1.13
Deskowanie stropów
712[02].Z1.12
Deskowanie ścian i słupów
712[02].Z1.11
Deskowanie fundamentów i stóp fundamentowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
−
wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,
−
rozróżniać narzędzia i sprzęt do robót ciesielskich,
−
rozróżniać maszyny do robót ciesielskich,
−
rozróżniać narzędzia i sprzęt do łączenia drewna,
−
przygotowywać narzędzia, sprzęt i maszyny do pracy,
−
wykonywać konserwację oraz drobne naprawy narzędzi i sprzętu,
−
wykonywać podstawowe pomiary w robotach ciesielskich,
−
wykonywać ręczną obróbkę drewna,
−
dobierać narzędzia i sprzęt do określonych robót ciesielskich, zgodnie z zasadami bhp,
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
–
dobrać sprzęt i maszyny do obróbki drewna,
–
wykonać cięcie drewna pilarką tarczową poprzeczną,
–
wykonać cięcie drewna pilarką tarczową wzdłużną,
–
wywiercić otwory wiertarką pionową,
–
wywiercić otwory wiertarką poziomą,
–
wykonać otwory, gniazda i rowki dłutarkami,
–
wyrównać powierzchnię drewna strugarką równiarką,
–
wykonać struganie drewna strugarką grubiarką,
–
wykonać szlifowanie elementów drewnianych szlifierkami mechanicznymi,
–
wykonać frezowanie elementów drewnianych,
–
wykonać czopy i gniazda przy pomocy czopiarek,
–
wykonać obróbkę elementów krzywoliniowych drewna,
–
wykonać obróbkę elementów drewnianych przy pomocy obrabiarek przenośnych,
–
wykonać obróbkę mechaniczną drewna zgodnie z zasadami bhp.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Cieśla 712[02]
Moduł:
Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1
Jednostka modułowa:
Mechaniczna obróbka drewna 712[02].Z1.04
Temat: Charakterystyka urządzeń do mechanicznej obróbki drewna.
Cel ogólny: zapoznanie uczniów z urządzeniami do mechanicznej obróbki drewna.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
wymienić rodzaje urządzeń do mechanicznej obróbki drewna,
−
dobierać odpowiednie rodzaje urządzeń do określonych robót,
−
zorganizować stanowisko do wykonywania pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,
−
wykonać szkic techniczny obrabianego materiału.
Metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna i grupowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
plansze i rysunki urządzeń,
−
blok rysunkowy formatu A4,
−
ołówki różnej twardości (H, HB, B),
−
przybory kreślarskie, gumka.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
−
Nauczyciel przedstawia kolejno plansze ze zdjęciami, schematami działania i opisami
pilarki tarczowej, strugarki wyrówniarki, strugarki grubiarki, frezarki, wiertarki. Zwraca
szczególną uwagę na odpowiednie przygotowanie obrabiarek do pracy oraz na
zachowanie zasad i przepisów bhp podczas ich użytkowania.
−
Nauczyciel omawia zastosowanie poszczególnych rodzajów obrabiarek w robotach
ciesielskich.
−
Nauczyciel dzieli uczniów na pięcioosobowe zespoły.
−
Każdemu zespołowi rozdaje kartki z ilustracjami i schematami działania obrabiarek
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
oraz kartki z nazwami różnego rodzaju robót.
−
Zespoły dopasowują kartki z ilustracjami obrabiarek do kartek z rodzajami robót.
−
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozwiązaniu zadań.
4. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
5. Nauczyciel analizuje prace poszczególnych zespołów uczniowskich.
6. Uczniowie prezentują swoje prace na dużych arkuszach papieru w kolejności
wykonywania.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Podaj kilka (przynajmniej 5) zastosowań poszczególnych obrabiarek do konkretnych
rodzajów robót.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Cieśla 712[02]
Moduł:
Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1
Jednostka modułowa:
Mechaniczna obróbka drewna 712[02].Z1.04
Temat: Piłowanie drewna za pomocą pilarek.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności posługiwania się pilarkami przy prostoliniowym
piłowaniu drewna.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wymienić rodzaje pił tarczowych stosowanych do podziału drewna,
−
dobrać piłę z odpowiednim uzębieniem do poprzecznego i wzdłużnego cięcia drewna,
−
zorganizować stanowisko do wykonywania pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,
−
omówić przygotowanie pilarki tarczowej do pracy,
−
omówić zastosowanie pilarek w ciesielstwie,
−
wykonać szkic dzielonego drewna,
−
podzielić drewno na mniejsze elementy o ustalonych wcześniej wymiarach.
Metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
grupowa.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
blok rysunkowy formatu A4,
−
ołówki różnej twardości (H, HB, B), ołówek stolarski
−
przybory kreślarskie,
−
gumka,
−
przymiar liniowy,
−
pilarka tarczowa stolarska.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest podzielenie tarcicy na elementy surowe za pomocą pilarki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zapoznanie uczniów z pracą
metodą przewodniego tekstu.
FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Istota i cel obróbki maszynowej drewna.
2. Jakie rozróżniamy piły i pilarki do piłowania drewna.
3. Zastosowanie piłowanego drewna w budownictwie.
PLANOWANIE
1. Ustal jakie wymiary elementów surowych chcesz osiągnąć przez podzielenie tarcicy.
2. Zaplanuj kolejność czynności wykonania podziału tarcicy.
3. Ustal format kartki papieru i skalę wykonania rysunku.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Dokonaj pomiarów długości, szerokości i grubości tarcicy.
2. Zapisz pomiary w bloku rysunkowym.
3. Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami rysunek szkicowy podziału tarcicy.
4. Dobierz odpowiedni rodzaj piły tarczowej i sprawdź, czy średnica otworu piły odpowiada
średnicy wrzeciona pilarki.
5. Sprawdź prawidłowość rozwarcia zębów piły, ostrość ich krawędzi tnących i kształty zębów.
6. Wykonaj zadane i zaplanowane ćwiczenie zgodnie z zasadami bhp.
7. Zwróć uwagę na estetykę i dokładność swojej pracy.
8. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.
SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały wykonane pomiary tarcicy?
2. Czy prawidłowo został wykonany rysunek szkicowy podziału tarcicy?
3. Czy rysunek jest czytelny i estetyczny?
4. Czy wszystkie wymiary podziału tarcicy zostały zaznaczone na szkicu?
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Podaj i opisz sposoby manipulacji drewna przy dzieleniu tarcicy? Jakich zasad należy
przestrzegać przy obsłudze pilarki tarczowej?
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Rodzaje mechanicznej obróbki drewna
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Obejrzyj pilarkę tarczową i zaobserwuj piłowanie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią zadania,
2) przyjrzeć się wzdłużnemu i poprzecznemu przecinaniu drewna które wykona instruktor,
3) przyjrzeć się geometrii ostrzy piły tarczowej,
4) omówić na czym polega rozwarcie zębów piły i co jest celem tego zabiegu,
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne,
–
tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
–
pilarka tarczowa,
–
elementy drewniane do przecinania piłą,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Obejrzyj strugarkę wyrówniarkę i zaobserwuj obróbkę kształtującą element drewniany.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią zadania,
2) przyjrzeć się wyrównywaniu powierzchni elementu drewnianego tak, aby przylegał do
stołów przykładni, czy prowadnic obrabiarek,
3) zaobserwować i opisać ustawianie obrabiarki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
strugarka wyrówniarka,
–
elementy drewniane do obróbki,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Obejrzyj frezarkę i zaobserwuj frezowanie na frezarce dolnowrzecionowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią zadania,
2) przyjrzeć się frezowaniu elementu drewnianego wykonywanemu przez instruktora,
3) przyjrzeć się przygotowaniu obrabiarki do pracy, a szczególnie zamocowaniu frezu,
4) omówić na czym polega frezowanie i co jest efektem tej obróbki.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
frezarka dolnowrzecionowa,
–
elementy drewniane do frezowania,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Obejrzyj kilka rodzajów wierteł i określ, do jakiego sposobu wiercenia maszynowego są
przeznaczone poszczególne wiertła i dlaczego, oraz jakimi wiertłami można wykonywać
otwory o przekroju poprzecznym okrągłym i płaskim (zbliżonym do prostokąta), a jakimi
otwory płytkie i głębokie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią zadania,
2) przyjrzeć się planszy przedstawiającej rodzaje wierteł,
3) przyjrzeć się planszy przedstawiającej sposoby maszynowego wiercenia drewna,
4) omówić poszczególne typy wierteł i podać jakimi wiertłami można wykonywać otwory
o przekroju poprzecznym okrągłym i płaskim (zbliżonym do prostokąta), a jakimi otwory
płytkie i głębokie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne,
Środki dydaktyczne:
–
plansza z rodzajami wierteł,
–
plansza ze sposobami maszynowego wiercenia drewna,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 5
Scharakteryzuj szlifierki taśmowe i tarczowe.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią zadania,
2) przyjrzeć się planszy przedstawiającej rodzaje szlifierek,
3) omówić, na czym polega szlifowanie płaskie na szlifierce taśmowej.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne,
Środki dydaktyczne:
–
plansza z rodzajami szlifierek,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Urządzenia do mechanicznej obróbki drewna
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na planszy pokazano różne rodzaje pił tarczowych. Nazwij i opisz poszczególne rodzaje
pił.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią zadania,
2) obejrzeć dokładnie plansze przedstawiające rysunki pił,
3) przyporządkować karteczki z nazwami pił do rysunków na planszy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
plansza z rysunkami,
–
luźne karteczki z nazwami pił,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Na planszy pokazano różne rodzaje pilarek. Podaj szczegółowe zastosowanie
poszczególnych rodzajów pilarek przedstawionych na planszy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią zadania,
2) obejrzeć dokładnie plansze z rysunkami pilarek,
3) omówić szczegółowe zastosowanie poszczególnych rodzajów pilarek, przedstawionych na
planszy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Środki dydaktyczne:
–
plansza z rysunkami pilarek,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Objaśnij zasadę działania strugarki wyrówniarki i strugarki grubiarki, posługując się
schematami przedstawionymi na planszy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią zadania,
2) obejrzeć dokładnie plansze przedstawiające schemat działania strugarek,
3) objaśnić zasadę działania strugarki wyrówniarki i strugarki grubiarki.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
plansza ze schematami,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Na planszy pokazano różne rodzaje frezów. Nazwij poszczególne rodzaje frezów i podaj
ich zastosowanie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią zadania,
2) obejrzeć dokładnie plansze przedstawiające rysunki frezów,
3) przyporządkować karteczki z nazwami frezów do rysunków na planszy,
4) omówić zastosowanie poszczególnych frezów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
plansza z rysunkami,
–
luźne karteczki z nazwami frezów,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Ćwiczenie 5
Na planszy pokazano różne rodzaje wierteł. Nazwij poszczególne rodzaje wierteł i podaj
ich zastosowanie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią zadania,
2) obejrzeć dokładnie plansze przedstawiające rysunki wierteł,
3) przyporządkować karteczki z nazwami wierteł do rysunków na planszy,
4) omówić zastosowanie poszczególnych wierteł,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
plansza z rysunkami,
–
luźne karteczki z nazwami wierteł,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Piłowanie przy pomocy pilarek
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie oględzin piły, określ jej przydatność do poprzecznego piłowania drewna.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią zadania,
2) obejrzeć dokładnie piłę i określić kształty zębów oraz ostrość krawędzi tnących,
3) wskazać kąty występujące w uzębieniu piły i je pomierzyć.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
piła do piłowania poprzecznego,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj poprzeczne cięcie tarcicy w połowie jej długości.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią zadania, instrukcją obsługi pilarki i przepisami bhp obowiązującymi przy
obsłudze pilarki,
2) przygotować pilarkę do pracy zgodnie z zasadami bhp,
3) wykonać cięcie poprzeczne w miejscu uprzednio oznaczonym,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Środki dydaktyczne:
–
pilarka do cięcia poprzecznego,
–
deska o grubości 32÷38 mm i szerokości powyżej 25 cm,
–
przymiar liniowy,
–
instrukcja obsługi pilarki,
–
plansze przedstawiające schematy pilarek
–
plansze z ilustracjami przedstawiającymi zasady obsługi pilarek,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wykonaj pilarką wzdłużne cięcie tarcicy obrzynanej na określony przez instruktora
wymiar, z zadaną dokładnością .
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią zadania, instrukcją obsługi pilarki i przepisami bhp obowiązującymi przy
obsłudze pilarki,
2) przygotować pilarkę do pracy,
3) wykonać cięcie wzdłużne w miejscu uprzednio oznaczonym,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
pilarka tarczowa stolarska,
–
deska o grubości 32÷38 mm,
–
przymiar liniowy,
–
instrukcja obsługi pilarki,
–
plansze ze schematami pilarek i z ilustracjami przedstawiającymi zasady obsługi pilarek,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4. Struganie przy pomocy strugarek
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zademonstruj sposób wyrównania bala o zadanej grubości z czterech stron, na strugarce
wyrówniarce.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z treścią zadania i przepisami bhp obowiązującymi przy obsłudze
wyrówniarki,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi strugarki wyrówniarki i zorganizować stanowisko pracy
do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
3) skontrolować i przygotować obrabiarkę do pracy,
4) wykonać pierwsze struganie,
5) sprawdzić czy powierzchnia obrabiana jest równa i czy zadany wymiar został osiągnięty,
6) powtarzać czynności strugania aż do uzyskania równej powierzchni i zadanego wymiaru,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
strugarka wyrówniarka,
–
bal długości 70 cm,
–
instrukcja obsługi wyrówniarki,
–
plansze przedstawiające schematy strugarek,
–
plansze z ilustracjami przedstawiającymi zasady obsługi strugarek,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Zademonstruj sposób obróbki deski na strugarce grubościowej tak aby jej grubość wyniosła
30 mm.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z treścią zadania i przepisami bhp obowiązującymi przy obsłudze
strugarki grubiarki,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
2) zapoznać się z instrukcją obsługi strugarki grubościowej i zorganizować stanowisko pracy
do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
3) skontrolować i przygotować obrabiarkę do pracy,
4) wykonać pomiar grubości deski,
5) obliczyć potrzebną ilość przejść,
6) wykonać pierwsze struganie,
7) sprawdzić grubość deski,
8) powtarzać czynności pomiaru i strugania aż do uzyskania wymiaru grubości 30 mm,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
strugarka grubościowa,
–
deska długości 70 cm,
–
przyrząd pomiarowy (suwmiarka),
–
instrukcja obsługi strugarki grubościowej,
–
plansze przedstawiające schematy strugarek,
–
plansze z ilustracjami przedstawiającymi zasady obsługi strugarki,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.5. Wiercenie przy pomocy wiertarek
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj kilka otworów różnej średnicy i głębokości w balu drewnianym przy użyciu
wiertarki stacjonarnej pionowej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z treścią zadania i przepisami bhp obowiązującymi przy obsłudze
wiertarki pionowej,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi wiertarki i zorganizować stanowisko pracy do wykonania
ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
3) dobrać średnicę wiertła do średnicy otworu,
4) sprawdzić stan wiertła oraz jego przydatność do zamierzonej pracy,
5) zamocować wiertło w uchwycie,
6) zamocować element na stole wiertarki,
7) ustawić stolik z materiałem na poziomie umożliwiającym wykonanie otworu o odpowiedniej
głębokości.
8) wykonać kilka otworów o różnej średnicy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
wiertarka jednostronna jednowrzecionowa pionowa,
–
wiertła różnego rodzaju i średnicy,
–
bal o długości 50 cm,
–
przymiar liniowy,
–
instrukcja obsługi wiertarki,
–
plansze przedstawiające schematy wiertarek,
–
plansze z ilustracjami przedstawiającymi zasady obsługi wiertarki pionowej,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Ćwiczenie 2
Wykonaj kilka otworów o różnej średnicy i głębokości w krawędziaku drewnianym, przy
użyciu wiertarki stacjonarnej poziomej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z treścią zadania i przepisami bhp obowiązującymi przy obsłudze
wiertarki poziomej,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi wiertarki i zorganizować stanowisko pracy do wykonania
ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
3) dobrać średnicę wiertła do średnicy otworu,
4) sprawdzić stan wiertła oraz jego przydatność do zamierzonej pracy,
5) zamocować wiertło w uchwycie,
6) zamocować element na stole wiertarki,
7) ustawić stolik z materiałem na poziomie umożliwiającym wykonanie otworu
w odpowiedniej odległości od powierzchni bazowej elementu,
8) wykonać kilka otworów o różnej średnicy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
wiertarka jednostronna jednowrzecionowa pozioma,
–
wiertła różnego rodzaju i średnicy,
–
krawędziak 12 x 14 cm i długości 50 cm,
–
przymiar liniowy,
–
instrukcja obsługi wiertarki,
–
plansze przedstawiające schematy wiertarek,
–
plansze z ilustracjami przedstawiającymi zasady obsługi wiertarki poziomej,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.6. Dłutowanie przy pomocy dłutarek
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W belce o grubości 200mm wykonaj otwór podłużny o zadanych przez instruktora
wymiarach, przy zastosowaniu dłutarki łańcuszkowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z treścią zadania i przepisami bhp obowiązującymi przy obsłudze
dłutarki łańcuszkowej,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi dłutarki łąńcuszkowej i zorganizować stanowisko pracy
do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
3) dobrać odpowiednią grubość łańcuszka do szerokości otworu,
4) zamocować element na stole dłutarki,
5) wykonać otwór podłużny w belce,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
dłutarka łańcuszkowa,
–
belka o grubości 200 mm i długości 50 cm,
–
przymiar liniowy,
–
instrukcja obsługi dłutarki łańcuszkowej,
–
plansze przedstawiające schematy dłutarek łańcuszkowych,
–
plansze z ilustracjami przedstawiającymi zasady obsługi dłutarek,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
W krawędziaku o wymiarach 160 x 180 mm, wykonaj gniazdo o przekroju prostokątnym
i zadanych przez instruktora wymiarach, przy zastosowaniu dłutarki łańcuszkowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z treścią zadania i przepisami bhp obowiązującymi przy obsłudze
dłutarki łańcuszkowej,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
2) zapoznać się z instrukcją obsługi dłutarki łąńcuszkowej i zorganizować stanowisko pracy
do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
3) dobrać odpowiednią grubość łańcuszka do szerokości otworu,
4) zamocować element na stole dłutarki,
5) wykonać gniazdo w krawędziaku,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
dłutarka łańcuszkowa,
–
krawędziak o wymiarach 160 x 180 mm i długości 50 cm,
–
przymiar liniowy,
–
instrukcja obsługi dłutarki łańcuszkowej,
–
plansze przedstawiające schematy dłutarek łańcuszkowych,
–
plansze z ilustracjami przedstawiającymi zasady obsługi dłutarek,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
5.7. Szlifowanie mechaniczne
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj szlifowanie powierzchni deski po cięciu pilarką, przy użyciu szlifierki elektrycznej
ręcznej taśmowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z treścią zadania i przepisami bhp obowiązującymi przy obsłudze
szlifierki elektrycznej ręcznej taśmowej,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi szlifierki elektrycznej ręcznej taśmowej i zorganizować
stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) dobrać taśmę ścierną o odpowiedniej granulacji,
4) zamocować taśmę ścierną w szlifierce,
5) wykonać szlifowanie powierzchni deski,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
szlifierka elektryczna ręczna taśmowa,
–
deska po przecięciu pilarką,
–
taśma ścierna,
–
instrukcja obsługi szlifierki elektrycznej ręcznej taśmowej,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj szlifowanie powierzchni deski przy użyciu szlifierki elektrycznej taśmowej
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z przepisami bhp obowiązującymi przy obsłudze szlifierki
elektrycznej taśmowej,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi szlifierki elektrycznej taśmowej,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
4) dobrać taśmę ścierną o odpowiedniej granulacji,
5) zamocować taśmę ścierną w szlifierce,
6) wykonać szlifowanie deski,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
szlifierka elektryczna taśmowa,
–
deska,
–
taśma ścierna,
–
instrukcja obsługi szlifierki elektrycznej taśmowej,
–
plansze przedstawiające schematy szlifierek taśmowych,
–
plansze z ilustracjami przedstawiającymi zasady obsługi szlifierek,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
5.8. Frezowanie
5.8.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W balu o grubości 63 mm wykonaj czop o zadanych przez instruktora wymiarach
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z treścią zadania i przepisami bhp obowiązującymi przy obsłudze
frezarki,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi frezarki wielowrzecionowej,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) wytrasować element,
5) dobrać odpowiedni frez,
6) zamocować frez na trzpieniu frezarskim,
7) wykonać czop w balu,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
frezarka wielowrzecionowa,
–
bal o grubości 63 mm,
–
przymiar liniowy,
–
instrukcja obsługi frezarki wielowrzecionowej,
–
plansze ze schematami frezarek i z ilustracjami przedstawiającymi zasady obsługi frezarek,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
W balu o grubości 100 mm wykonaj widlice o zadanych przez instruktora wymiarach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z treścią zadania i przepisami bhp obowiązującymi przy obsłudze
frezarki,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi frezarki wielowrzecionowej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
4) wytrasować element,
5) dobrać odpowiedni frez,
6) zamocować frez na trzpieniu frezarskim,
7) wykonać widlice w balu,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
frezarka wielowrzecionowa,
–
bal o grubości 100 mm,
–
przymiar liniowy,
–
instrukcja obsługi frezarki wielowrzecionowej,
–
plansze przedstawiające schematy frezarek,
–
plansze z ilustracjami przedstawiającymi zasady obsługi frezarek,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
5.9. Zasady bhp przy obsłudze obrabiarek do drewna
5.9.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Obejrzyj dokładnie strugarkę i oceń stan zabezpieczeń ochronnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią zadania,
2) przeczytać instrukcję obsługi strugarki,
3) wymienić zauważone nieprawidłowości w wyposażeniu i stanie technicznym maszyny.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
strugarka obrotowa ze zdemontowanymi częściowo zabezpieczeniami,
–
instrukcja obsługi strugarki obrotowej,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Zilustruj na planszy najważniejsze zasady, których należy przestrzegać podczas pracy na
obrabiarkach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią zadania,
2) na planszy zapisać najważniejsze zasady BHP które należy przestrzegać podczas maszynowej
obróbki drewna,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
plansza z cienkiego PCV,
–
linijka,
–
ołówek,
–
kilka zestawów liter z folii samoprzylepnej w dwóch rozmiarach,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Mechaniczna obróbka
drewna”
Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania: 1÷20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania: 21÷25 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 23 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi : 1 c, 2 b, 3 d, 4 d, 5 d, 6 a, 7 a, 8 d, 9 a, 10 d, 11 d, 12 b,
13 d, 14 b, 15 b, 16 d, 17 a, 18 d, 19 d, 20 a, 21 c, 22 d, 23 a, 24 d, 25 b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1. Zdefiniować pojęcie strugania drewna.
A
P
c
2.
Określić jaki rodzaj obróbki drewna
wykonujemy strugarką wyrówniarką.
B
P
b
3. Zdefiniować pojęcie frezowania drewna.
A
P
d
4.
Określić do jakiej obróbki drewna służy
frezarka.
B
P
d
5.
Określić jakim rodzajem obrabiarki wykonuje
się w drewnie otwory i gniazda o przekroju
poprzecznym okrągłym.
B
P
d
6.
Określić do jakiej obróbki drewna służy
pilarka taśmowa.
B
P
a
7.
Określić jakim rodzajem obrabiarki wykonuje
się dzielenie tarcicy na elementy surowe.
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
8.
Określić w jakim celu wykonujemy struganie
drewna.
A
P
d
9.
Nazwać szczelinę w materiale wyciętą przez
piłę w czasie jej pracy.
B
P
a
10.
Nazwać drewno skrawane i usuwane przez
piłę ze szczeliny.
A
P
d
11.
Rozpoznać przedstawiony na rysunku
schemat.
C
P
d
12.
Określić do jakiej obróbki drewna służy
strugarka grubiarka.
B
P
b
13. Określić cel zabiegu poszerzenia zębów piły.
B
P
d
14.
Określić jaki rodzaj obrabiarki służy do
wykonania czopów, wczepów wpustów
i wręgów.
B
P
b
15.
Określić jaki rodzaj obrabiarki służy do
dokładnego wygładzenia powierzchni
drewna.
B
P
b
16.
Określić w jakim celu wykonujemy
wyważanie noży.
C
P
d
17.
Określić jakie rodzaje wierteł mają
zastosowanie najczęściej w praktyce
ciesielskiej.
B
P
a
18.
Określić do jakich operacji stosujemy
dłutarki.
B
P
d
19.
Określić do jakiej obróbki drewna służą
szlifierki.
A
P
d
20.
Ustalić jakim rodzajem szlifierki szlifujemy
powierzchnie krzywoliniowe.
A
P
a
21.
Określić na czym polega równoważenie noży
strugarek.
C
PP
c
22.
Ustalić o czym decyduje ilość noży
w strugarce.
D
PP
d
23.
Ustalić maksymalną grubość warstwy
zbieranej strugarką wyrówniarką.
C
PP
a
24.
Ustalić termin obsługi technicznej okresowej
maszyny.
C
PP
d
25.
Określić na czym polega przygotowanie
frezów do pracy.
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typ zadań testowych, jaki
jest w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 25 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania typu wielokrotnego wyboru,
z których 20 jest z poziomu podstawowego (1÷20) a 5 z poziomu ponadpodstawowego
(21÷25).
5. Za każde poprawnie rozwiązane zadanie możesz uzyskać 1 punkt.
6. Dla każdego zadania podane są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D.
7. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna.
8. Rozwiązania zaznacz na karcie odpowiedzi.
9. Wybierz właściwą odpowiedź i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
10. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi.
11. Jeśli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź,
którą uważasz za poprawną.
12. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
13. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
14. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
15. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
CZĘŚĆ I
1. Struganie drewna to
a) dokładne wygładzanie jego powierzchni.
b) usuwanie chropowatości jego powierzchni.
c) zrywanie z jego powierzchni cienkich warstewek.
d) wykonywanie otworów i gniazd w elementach drewnianych.
2. Strugarką wyrówniarką
a) dzielimy tarcicę na mniejsze elementy.
b) uzyskujemy powierzchnie bazowe obrabianego elementu.
c) wykonujemy płaskie gniazda w elementach drewnianych.
d) profilujemy wąskie powierzchnie elementów drewnianych.
3. Frezowanie to
a) wykonywanie otworów w drewnie.
b) wyrównywanie powierzchni drewna.
c) wygładzanie i oczyszczanie powierzchni elementów.
d) wyrównywanie i profilowanie wąskich powierzchni drewna.
4. Frezarka służy do
a) piłowania drewna.
b) ociosywania drewna.
c) przycinania elementów drewnianych.
d) wybierania wąskich podłużnych gniazd.
5. Otwory i gniazda o przekroju poprzecznym okrągłym wykonuje się
a) pilarkami.
b) frezarkami.
c) strugarkami.
d) wiertarkami.
6. Pilarki taśmowe służą do
a) przecierania kłód.
b) szlifowania drewna.
c) przecinania łat listew i opołów.
d) przecinania poprzecznego desek.
7. Dzielenie tarcicy na elementy surowe wykonuje się
a) pilarkami.
b) dłutarkami.
c) strugarkami.
d) wiertarkami.
8. Struganie drewna wykonujemy aby
a) rozpiłować kłody.
b) podzielić go na asortymenty.
c) dociąć go na żądany wymiar.
d) wyrównać jego powierzchnię.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
9. Szczelina w materiale wycięta przez piłę w czasie jej pracy to
a) rzaz.
b) kłoda.
c) wypiłowanie.
d) rozpiłowanie.
10. Drewno skrawane i usuwane przez piłę ze szczeliny to
a) wióry.
b) wręby.
c) tarcica.
d) trociny.
11. Na rysunku pokazany jest schemat działania
a) pilarki.
b) frezarki.
c) strugarki grubiarki.
d) strugarki wyrówniarki.
12. Strugarki grubiarki służą do
a) przecinania poprzecznego tarcicy.
b) strugania drewna na dokładną grubość.
c) wyrównania jednej powierzchni drewna.
d) obrabiania „ z grubsza” elementów drewnianych.
13. Poszerzenie uzębienia piły wykonujemy w celu
a) prostowania piły.
b) uniknięcia odkształcenia piły.
c) sprawdzenia ostrości i naostrzenia piły.
d) uniknięcia nadmiernego ocierania brzeszczotu piły o powierzchnię rzazu.
14. Do wykonania czopów, wczepów, wpustów i wręgów służą
a) pilarki.
b) frezarki.
c) dłutarki.
d) wiertarki.
15. Do dokładnego wygładzenia powierzchni drewna służy
a) pilarka.
b) szlifierka.
c) strugarka grubiarka.
d) strugarka równiarka.
16. Wyważanie noży wykonujemy aby sprawdzić
a) ostrość noża.
b) elastyczność noża.
c) czy ma równe odstępy między zębami.
d) czy środek masy noża jest w środku jego długości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
17. W praktyce ciesielskiej najczęściej stosuje się wiertła
a) kręte.
b) śrubowe.
c) łyżkowe.
d) środkowe.
18. Dłutarki mają zastosowanie do
a) przetarcia drewna na określony wymiar.
b) obróbki krawędzi elementu drewnianego.
c) wykonywania otworów o okrągłym przekroju.
d) wykonywania otworów i gniazd o przekroju prostokątnym.
19. Szlifierki są przeznaczone do
a) przecierania tarcicy.
b) przecinania drewna na mniejsze elementy.
c) wyrównywania powierzchni otworów w drewnie.
d) wyrównywania i wygładzania powierzchni drewna.
20. Do szlifowania wypukłych powierzchni elementów krzywoliniowych mają zastosowanie
a) szlifierki tarczowe.
b) szlifierki taśmowe.
c) szlifierki wałkowe.
d) szlifierki walcowe.
CZĘŚĆ II
21. Równoważenie noży strugarek polega na
a) ostrzeniu noży.
b) sprawdzaniu zamocowania noży.
c) doprowadzeniu noży do jednakowe masy.
d) sprawdzeniu wielkości szczeliny między krawędzią tnącą noża a nakładkami stołu.
22. Ilość noży w strugarce decyduje o
a) grubości deski.
b) budowie strugarki.
c) szybkości strugania.
d) jakości otrzymanej powierzchni.
23. Maksymalna grubość warstwy zbieranej strugarką wyrówniarką to
a) 5 mm.
b) 10 mm.
c) 15 mm.
d) 20 mm.
24. Obsługę techniczną okresową maszyny wykonuje się
a) co tydzień.
b) co dwa dni.
c) po awarii technicznej maszyny.
d) po przepracowaniu określonej przez producenta liczbie godzin.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
25. Przygotowanie frezów do pracy polega na
a) ustawieniu stołu.
b) naostrzeniu frezu.
c) naoliwieniu głowicy.
d) zamocowaniu frezu na trzpieniu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..............................................................................................................
Mechaniczna obróbka drewna
Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
21.
a
b
c
d
22.
a
b
c
d
23.
a
b
c
d
24.
a
b
c
d
25.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
Test 2
Test dwustopniowy składa się z 24 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
–
zadania: 1÷19 są z poziomu podstawowego,
–
zadania: 20÷24 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 17 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 22 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1 d, 2 d, 3 d, 4 d, 5 a, 6 b, 7 d, 8 c, 9 b, 10 c, 11 a, 12 a,
13 d, 14 c, 15 d, 16 d, 17 d, 18 b, 19 a, 20 b, 21 c, 22 d, 23 b, 24 b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Określić maksymalny wymiar na jaki
może wystawać piła ponad przecinany
materiał.
A
P
d
2.
Określić jak powinna być ustawiona piła
w pilarce tarczowej.
A
P
d
3.
Rozpoznać przedstawioną na rysunku
obrabiarkę.
A
P
d
4.
Określić jak zapobiegamy zakleszczeniu
się piły podczas piłowania.
B
P
d
5.
Określić jaki rodzaj posuwu drewna jest
stosowany w pilarce tarczowej.
B
P
a
6.
Określić kiedy stosujemy popychacz przy
przecinaniu drewna.
A
P
b
7.
Rozpoznać rodzaj obróbki
przedstawionej na rysunku.
A
P
d
8.
Określić jakie czynności składają się na
przygotowanie do pracy wyrówniarki.
A
P
c
9.
Określić na czym osadzone są noże
strugarki.
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
10.
Określić jaka może być największa
szczelina między krawędzią tnącą noża
strugarki a nakładkami stołu.
A
P
c
11.
Określić po której stronie obrabianego
elementu ma być wykonana powierzchnia
bazowa.
C
P
a
12.
Określić kierunek obrabiania elementu
w stosunku do kierunku włókien.
B
P
a
13.
Określić jak uzyskuje się żądaną grubość
obrabianego elementu na strugarce
grubiarce.
C
P
d
14.
Rozpoznać rodzaj obrabiarki
przedstawionej na rysunku.
B
P
c
15. Zdefiniować pojęcie frezu.
A
P
d
16.
Określić co decyduje o głębokości
frezowania.
B
P
d
17.
Rozpoznać przedstawione na rysunku
narzędzie.
B
P
d
18.
Określić jakim rodzajem obrabiarki
wykonuje się gniazdo o przekroju
prostokątnym.
C
P
b
19.
Określić jak zapobiegamy odłupywaniu
się drewna przy dłutowaniu dłutarką
łańcuszkową.
C
P
a
20.
Określić jaki rodzaj obrabiarki należy
zastosować do wykonania widlic.
C
PP
b
21.
Określić jakie wymiary nazywamy
wymiarami nominalnymi.
C
PP
c
22.
Zdefiniować pojęcie wymiarów
tolerowanych.
C
PP
d
23.
Określić jaka może być głębokość fali
przy obróbce gładkiej elementów
drewnianych.
C
PP
b
24.
Określ rodzaj wymiarów elementu
podanych na rysunku konstrukcyjnym .
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na taki typ zadań testowych, jaki
jest w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Test zawiera 24 pytania o różnym stopniu trudności. Są to pytania typu wielokrotnego
wyboru, z których 19 jest z poziomu podstawowego (1÷19) a 5 z poziomu
ponadpodstawowego (20÷24).
4. Za każde poprawnie rozwiązane zadanie możesz uzyskać 1 punkt.
5. Rozwiązania zaznacz na karcie odpowiedzi.
6. Dla każdego zadania podane są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D.
7. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna.
8. Wybierz właściwą odpowiedź i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
9. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeśli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
10. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
11. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
12. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
13. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
41
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
CZĘŚĆ I
1. Piła może wystawać ponad materiał przecinany pilarką tarczową nie więcej niż
a) 3 mm.
b) 5 mm.
c) 7 mm.
d) 10 mm.
2. Prowadnica w pilarce tarczowej powinna być ustawiona
a) ponad tarczą piły.
b) skośnie do tarczy piły.
c) prostopadle do tarczy piły.
d) równolegle do tarczy piły.
3. Na rysunku przedstawiona jest
a) frezarka.
b) strugarka.
c) pilarka do cięcia wzdłużnego.
d) pilarka do cięcia poprzecznego.
4. Aby zapobiec zakleszczaniu się piły podczas piłowania
a) rozwieramy zęby piły.
b) zdejmujemy osłonę piły.
c) stosujemy grzebień dociskowy.
d) stosujemy klin rozszczepiający.
5. W pilarce tarczowej stolarskiej stosuje się posuw drewna
a) ręczny.
b) mieszany.
c) mechaniczny.
d) cięte drewno przesuwa się na skutek obrotowego ruchu piły.
6. Popychacz stosujemy gdy
a) przecinamy element poprzecznie.
b) cięty element ma niewielką szerokość.
c) chcemy zapobiec zakleszczaniu się piły.
d) przy piłowaniu chcemy uzyskać dużą wydajność.
7. Na rysunku przedstawione jest
a) wiercenie drewna.
b) piłowanie drewna.
c) frezowanie drewna.
d) wyrównywanie drewna przez struganie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
42
8. Na przygotowanie wyrówniarki do pracy składa się między innymi
a) zamocowanie piły.
b) wypoziomowanie stołu.
c) regulacja ustawienia stołów.
d) naoliwienie wału nożowego.
9. Noże strugarki osadzone są
a) na korpusie.
b) na wale nożowym.
c) na stole odbiorczym.
d) na stole podawczym.
10. Szczelina między krawędzią tnącą noża strugarki a nakładkami stołu nie powinna być
większa niż
a) 7 mm.
b) 5 mm.
c) 3 mm.
d) 2 mm.
11. Przy struganiu, pierwsza powierzchnia bazowa powinna być wykonana
a) po stronie wklęsłej elementu.
b) po stronie wybrzuszonej elementu.
c) na węższej płaszczyźnie elementu.
d) na szerszej płaszczyźnie elementu.
12. Drewno obrabia się zawsze
a) wzdłuż włókien.
b) w poprzek włókien.
c) po węższej stronie elementu.
d) po szerszej stronie elementu.
13. Żądaną grubość struganego elementu na strugarce grubiarce uzyskuje się
a) przez odpowiedni docisk walców posuwowych.
b) przez odpowiednie osadzenie noży na wale nożowym.
c) przez ustawienie odpowiedniej szybkości posuwu obrabianego elementu.
d) przez odpowiednie ustawienie stołu obrabiarki w stosunku do wirujących noży.
14. Na rysunku przedstawiona jest
a) dłutarka.
b) wiertarka.
c) frezarka górnowrzecionowa.
d) frezarka dolnowrzecionowa.
15. Frez jest to
a) tarcza stalowa z nożem.
b) walec metalowy z nożem.
c) nóż zamocowany na stałe na tarczy lub walcu metalowym.
d) zbiór kilku lub kilkunastu noży zamocowanych na stałe na tarczy lub walcu metalowym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
43
16. O głębokości frezowania decyduje
a) ostrze frezu.
b) rodzaj frezu.
c) wysokość ustawienia narzędzia nad stołem frezarki.
d) wysokość wystawania ostrzy frezów poza płaszczyznę przykładni.
17. Na rysunku przedstawiony jest
a) wiertło.
b) piła tarczowa.
c) frez trzpieniowy.
d) frez nasadzany ścinowy.
18. Gniazda o przekroju prostokątnym wykonuje się
a) pilarkami.
b) dłutarkami.
c) strugarkami.
d) wiertarkami.
19. Odłupywaniu się drewna przy wychodzeniu łańcuszka z drewna zapobiegamy
a) stosując klin dociskowy.
b) stosując odpowiedni łańcuszek.
c) wyciągając szybko łańcuszek z gniazda.
d) wyciągając powoli łańcuszek z gniazda.
CZĘŚĆ II
20. Jaki rodzaj obrabiarki zastosujesz do wykonania widlic?
a) Pilarkę.
b) Frezarkę.
c) Strugarkę grubiarkę.
d) Strugarkę wyrówniarkę.
21. Jakie wymiary elementów drewnianych nazywamy wymiarami nominalnymi?
a) Wymiary z odchyłkami.
b) Wymiary po obróbce elementu.
c) Wymiary podane na rysunkach.
d) Wymiary przed obróbką elementu.
22. Co nazywamy wymiarami tolerowanymi?
a) Wymiary podane na rysunkach.
b) Wymiary wykonanego elementu.
c) Wymiary zaprojektowane przez konstruktora.
d) Granice w jakich wymiary rzeczywiste mogą odbiegać od wymiarów nominalnych.
23. Gładkość powierzchni obrabianego elementu zależy od głębokości fal f. Określ jaka może
być maksymalna głębokość fali przy obróbce gładkiej.
a) f ≤ 0,2 mm.
b) f ≤ 0,02 mm.
c) f ≤ 0,05 mm.
d) f ≤ 0,005 mm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
44
24. Wymiary elementu podane na rysunku konstrukcyjnym są wymiarami
a) pasowanymi.
b) nominalnymi.
c) tolerowanymi.
d) rzeczywistymi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
45
7. LITERATURA
1. Bajkowski J. : Maszyny i urządzenia do obróbki drewna. Cz. 1.WSiP, Warszawa 1997
2. Bieniek S., Duchnowski K.: Obrabiarki i urządzenia w stolarstwie. WSiP, Warszawa 1992
3. Panas J.: Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2005
4. Prządka W., Szczuka J. : Stolarstwo cz.2. WSiP, Warszawa 1997
5. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. Cz. 1.WSiP, Warszawa 1998