background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Monika Galos 

 
 
 
 

 

Wykonywanie zdobień powłok, ornamentów i napisów 
714[01].Z1.10 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 

 
 
 

 

 
Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inż. Florczak Teresa 
dr inż. Francuz Władysława Maria 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Machnik Marek 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Machnik Marek 
mgr inż. Sagan Teresa 
 
Korekta: 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[01].Z1.10

 

„Wykonywanie zdobień powłok, ornamentów i napisów”, zawartego w modułowym 
programie nauczania dla zawodu Malarz – tapeciarz 714[01]. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie  

2.  Wymagania wstępne 6 
3.  Cele kształcenia 7 
4.  Przykładowe scenariusze zajęć 8 
5.  Ćwiczenia 14 

5.1. Dekoracyjna obróbka powierzchni powłok 14 

5.1.1. Ćwiczenia 14 

5.2. Fakturowanie powierzchni powłok 17 

5.2.1. Ćwiczenia 17 

5.3.Zestaw barw podstawowych i pochodnych 

19 

5.3.1. Ćwiczenia 19 

5.4.Wykonywanie ornamentów 

21 

5.4.1. Ćwiczenia 21 

5.5.Wykonywanie napisów 

23 

5.5.1. Ćwiczenia 23 

5.6. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót oraz przepisy  

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony  
środowiska na stanowisku pracy 

26 

5.6.1. Ćwiczenia 26 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

27 

7. Literatura 

37 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujmy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w realizowaniu 

modułowego programu nauczania dla zawodu  malarz - tapeciarz.  Jest to część pakietu 
edukacyjnego dla jednostki modułowej  „Wykonywanie zdobień powłok, ornamentów 
i napisów”. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

 zestaw 

umiejętności, jakie powinien opanować uczeń przed przystąpieniem do realizacji 

programu jednostki modułowej,  

– 

 zestaw 

umiejętności, jakie powinien opanować uczeń w wyniku realizacji programu 

jednostki modułowej,  

– 

 przykładowe scenariusze prowadzonych zajęć,  

– 

 propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych,  

– 

  propozycje testów osiągnięć edukacyjnych uczniów przeprowadzanych na zakończenie 

realizacji programu jednostki modułowej,  

– 

  wykaz literatury.  

Do propozycji ćwiczeń dołączone są wskazówki dotyczące ich realizacji oraz zalecane 

środki dydaktyczne.  

Kwalifikacje jakie uczeń ma uzyskać w ramach tej jednostki modułowej, narzucają 

wykorzystanie aktywizujących metod nauczania takich jak: 

– 

 ćwiczenia praktyczne po przeprowadzeniu instruktażu,  

– 

 pogadanka z pokazem,  

– 

 metoda tekstu przewodniego,  

– 

 dyskusja dydaktyczna.  

Forma organizacyjna pracy uczniów może również być zróżnicowana – praca 

samodzielna pozwala dokładniej ocenić indywidualne postępy ucznia i jest zgodna z formą 
egzaminów zewnętrznych, jednakże praca w zespole pozwala usprawnić organizację procesu 
kształcenia i skrócić czas wykonywania ćwiczenia co, w razie potrzeby, pozwala na jego 
powtórzenie. Oprócz tego jest to okazja do kształtowania i oceniania umiejętności współpracy 
w zespole.  

W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń, 

mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie tych, które zostały nabyte 
wcześniej. Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe. 
Nauczyciel może tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków 
lokalnych, jednakże powinny one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych 
w programie jednostki modułowej. 

Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu 

swoich postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale „Sprawdzian postępów”. 
Według tego samego zestawu pytań, nauczyciel dokonuje oceny osiągnięć ucznia. Uczeń 
powinien samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia 
X obok słowa: 

– 

TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca (operacja wykonana w sposób 

prawidłowy)  

– 

NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca (operacja wykonana w sposób 

nieprawidłowy, niepełny).  

Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowanie ucznia i efekty jego 

pracy. Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, określa się pytania, na które uczeń nie potrafił 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

odpowiedzieć lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zakreślenia obok zapisu NIE 
wskazują luki w wiedzy i umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania się 
z potrzebnymi  treściami, powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy 
przyjąć zasadę, że zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane 
zgodnie z przyjętymi standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty w danej placówce 
wewnętrzny system oceniania, można też potwierdzać umiejętności ucznia w skali 
dwustopniowej: ćwiczenie(zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) nie zaliczone.  

Na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej nauczyciel przeprowadza 

sprawdzian sumatywny, którego wynik określa poziom przyswojonych wiadomości 
i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami 
testów teoretycznych i praktycznych. 

Zajęcia mogą być prowadzone w pracowniach ćwiczeń praktycznych, dostosowanych do 

realizacji modułowego programu nauczania, pracowniach symulacyjnych Centrów 
Kształcenia Praktycznego lub na wydzielonych poligonach na placu budowy, w warunkach 
pozwalających skoncentrować się na szkoleniu. Nauczyciel powinien dysponować 
kompletem podstawowych narzędzi dla każdego ucznia. Wielkość pracowni, liczba stanowisk 
ćwiczeniowych, ilość materiałów, sprzętu i pomocy dydaktycznych powinna w pełni 
umożliwić realizację programu. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

714[01]. Z1 

Technologia robót 

malarskich 

714[01].Z1.01 

Dobieranie materiałów, narzędzi  

i    sprzętu do malowania 

714[01].Z1.02 

Przygotowywanie farb  

i materiałów pomocniczych  

do prac malarskich 

714[01].Z1.03 

Malowanie techniką wapienną i cementową

714[01].Z1.04 

Malowanie farbą klejową 

714[01].Z1.05 

Malowanie farbą emulsyjną 

714[01].Z1.06 

Malowanie techniką kazeinową i krzemianową 

714[01].Z1.09 

Wykonywanie malarskich robót naprawczych 

i renowacyjnych 

714[01].Z1.07 

Malowanie farbą olejną 

714[01].Z1.08 

Wykonywanie powłok lakierniczych 

714[01].Z1.10 

Wykonywanie zdobień powłok, 

ornamentów i napisów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji tej jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

stosować terminologię budowlaną, 

– 

odróżniać technologie wykonania budynku, 

– 

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom, 

– 

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

– 

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,  

– 

odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 

– 

posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

– 

wykonywać przedmiary i obmiary robót, 

– 

wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne, 

– 

organizować stanowiska składowania i magazynowania, 

– 

transportować materiały budowlane, 

– 

rozpoznawać i dobierać farby i materiały pomocnicze do prac malarskich, 

– 

dobierać rodzaj i kolor farby w zależności od funkcji i charakteru pomieszczenia, 
obiektu, 

– 

przygotowywać farby i  materiały pomocnicze do malowania, 

– 

rozpoznawać oraz dobierać ręczne i mechaniczne narzędzia i sprzęt malarski, 

– 

odczytywać dokumentację budowlaną w celu rozpoznania rodzaju robót malarskich, 

– 

oceniać warunki techniczne przystąpienia do malowania, 

– 

stosować ogólne zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej  
w trakcie przygotowania podłoża i wykonywania robót malarskich. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku procesu kształcenia uczeń, powinien umieć: 

– 

dobierać i nazwać materiały do wykonywania zdobień, ornamentów i napisów, 

– 

dobierać i nazwać narzędzia oraz sprzęt, 

– 

wykonywać zdobienia powłok wałkami gumowymi i wzornikami, 

– 

wykonywać fakturowanie powłok, 

– 

dobierać ornamenty do obiektu, 

– 

dobierać zestawy barw podstawowych i pochodnych do wykonania zdobień, 

– 

wykorzystywać zasady kompozycji kolorystycznej, 

– 

dobierać technikę wykonania zdobień i napisów, 

– 

dokonywać odbioru technicznego robót zdobniczych, 

– 

organizować stanowisko robocze do wykonywania elementów ozdobnych, 

– 

określać szacunkowo ilość materiałów do wykonania zdobień, 

– 

dokonywać przedmiaru i obmiaru prac zdobniczych, 

– 

wykonywać prace zdobnicze z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1

 

 
Jednostka modułowa: Wykonywanie zdobień powłok, ornamentów i napisów. 
Temat: Zaprojektuj napis na tablicę informacyjną, z wymyśloną nazwą i znakiem swojej  

firmy. 

 

Cele kształcenia: 
Po zakończeniu zajęć uczniowie potrafią: 

– 

przygotować stanowisko pracy, 

– 

dostarczyć z magazynu potrzebne narzędzia i materiały, 

– 

zaprojektować napis i znak informacyjny, 

– 

wyznaczyć układ graficzny napisu, 

– 

ustalić barwę tła i liter, 

– 

dobrać kolory, 

– 

dobrać technikę wykonania napisu,  

– 

wykonać projekt pismem blokowym, 

– 

opisać technikę wykonania napisów i znaków. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

– 

w zespołach lub indywidualnie, w zależności od liczby stanowisk.

 

 

 
Organizacja stanowiska dydaktycznego 

– 

stoliki uczniowskie, umożliwiające skorzystanie z literatury i zapisanie notatek. 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

farby akrylowe lub plakatowe w różnych kolorach, (dla każdego zespołu zestaw farb) 

– 

blok techniczny, tektura, blacha, sklejka,  po 1 sztuce na zespół lub ucznia, 

– 

ołówek, 

– 

przybory miernicze (cyrkiel, linijka, ekierka), 

– 

pędzel płaski, 

– 

pędzel okrągły, 

– 

poradnik dla ucznia -  rozdział „Wykonywanie napisów” 

– 

foliogramy. 

 
Czas zajęć:
 180min. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Przebieg zajęć: 
Czynności nauczyciela: 
1.  Nauczyciel dopilnowuje, aby uczniowie zajęli stanowiska pracy, sprawdza obecność, 

wpisuje temat zajęć na tablicy i poleca wpisać go do dzienniczków uczniowskich  
(10 minut). 

2.  Nauczyciel inicjuje dyskusję przed rozpoczęciem pracy, ukierunkowując ją na tematykę 

dotyczącą sposobu wykonania napisów, dobór odpowiedniego materiału, dobór kolorów, 
w zależności od charakteru i przeznaczenia napisów i znaków (10minut). 

3.  Nauczyciel poleca uczniom zapoznanie się z właściwym materiałem nauczania  

w poradniku dla ucznia – uczniowie wykonuję polecenia  (20 minut). 

4.  Uczniowie odpowiadają na wskazane przez nauczyciela pytania sprawdzające (15 minut). 
5.  Nauczyciel dzieli grupę na zespoły dwuosobowe, przydziela stanowiska ćwiczeniowe,  

a następnie określa zakres ćwiczenia do wykonania (10 minut). 

6.  Każdy zespół określa plan działania (potrzebne narzędzia, materiały i technologię 

wykonania) (20 minut). 

7.  Uczniowie pobierają z magazynu potrzebne materiały, narzędzia, organizują stanowisko 

pracy (10 minut). 

8.  Uczniowie projektują napis na tablicę informacyjną z wymyślona nazwą i znakiem 

swojej firmy (40 minut). 

9.  Uczniowie likwidują stanowisko pracy, czyszczą i odnoszą narzędzia do magazynu, 

rozliczają materiały. (10 minut). 

10.  Uczniowie dokonują samooceny wykonanej pracy i konfrontują  własną ocenę z oceną 

nauczyciela (10 minut). 

11.  Dyskusja w grupie na temat uzyskanej jakości pracy i przyczyn popełnianych błędów 

(15 minut). 

12.  Nauczyciel podsumowuje dyskusję, zwraca uwagę na najważniejsze elementy zajęć 

(10 minut). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2 

 

Jednostka modułowa: Wykonywanie zdobień powłok, ornamentów i napisów. 
Temat: Technika nakrapiania za pomocą pędzla na powłoce klejowej. 

 

Cele kształcenia: 
 
Po zakończeniu zajęć uczniowie potrafią: 

– 

przygotować stanowisko pracy, 

– 

dostarczyć z magazynu potrzebne narzędzia, sprzęt i materiały malarskie, 

– 

dokonać przedmiaru robót, 

– 

przygotować farbę klejową o odpowiedniej konsystencji, 

– 

wyznaczyć powierzchnię do nakrapiania, 

– 

wykonać nakrapianie na podłożu za pomocą pędzla, 

– 

utrzymywać ład i porządek na stanowisku, 

– 

przestrzegać przepisy bezpieczeństwa higieny pracy. 

 
Pojęcia kluczowe: 

– 

nakrapianie, 

– 

konsystencja farby,  

 
Metoda
: przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia „Wykonanie zdobień powłok, ornamentów 

– 

i napisów”714[01].Z1.10, 

– 

tekst przewodni (3 załączniki), 

– 

narzędzia i sprzęt malarski, 

– 

farba klejowa w ilości 1 litr na zespół. 

 
Organizacja stanowiska dydaktycznego 

– 

podłoże o powierzchni 5m

2

, wymalowane farbą klejową, 

– 

stoliki uczniowskie, umożliwiające skorzystanie z literatury i zapisanie notatek. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

– 

w zespołach lub indywidualnie, w zależności od liczby stanowisk. 

 
Przebieg zajęć: 
Faza 1 – Informacje 
Uczniowie zapoznają się z tematem ćwiczenia, które mają wykonać. Udzielają odpowiedzi na 
pytania sprawdzające wiedzę potrzebną do wykonania ćwiczenia (załącznik 1). 
(czas około 20 minut). 
 
Faza 2 – Planowanie 
Uczniowie przygotowują proces realizacji zadania praktycznego. Otrzymują formularze 
(załącznik 2) i zapisują w nich ustaloną kolejność wykonywanych czynności oraz dobierają 
narzędzia i sprzęt (czas około 10 minut). 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Faza 3 – Ustalenie 
Nauczyciel sprawdza odpowiedzi i obliczenia uczniów a następnie rozpoznaje i koryguje 
błędy w procesie technologicznym. Uczniowie ustalają z nauczycielem etapy i sposób 
przeprowadzenia kontroli międzyoperacyjnej i końcowej. Następnie uczniowie pobierają 
materiały, narzędzia oraz sprzęt z magazynu (czas około 20 minut). 
  
Faza 4– Realizacja 
Uczniowie samodzielnie wykonują zadanie. Nauczyciel czuwa nad prawidłowym 
przebiegiem procesu pracy i zachowaniem przepisów bezpieczeństwa higieny pracy (czas 
około 90  minut). 
 
Faza 5 – Sprawdzenie 
Kontrolę przeprowadzają uczniowie podczas wykonywania nakrapiania oraz po jego 
wykonaniu. Uczniowie sprawdzają swoją pracę według przygotowanego arkusza kontroli 
jakości (załącznik 3) i dokonują oceny w skali od 0 do 1 punktu. Nauczyciel kontroluje pracę 
uczniów według takiego samego arkusza (czas około 10 minut). 
 
Faza 6 – Analiza 
Uczniowie odpowiadają na pytanie: co zrobiłbym lepiej gdybym to zadanie wykonywał 
jeszcze raz? 
Nauczyciel podsumowuje ćwiczenie, wskazuje umiejętności, jakie zostały nabyte. Następnie 
omawia nieprawidłowości, jakie wystąpiły w procesie realizacji ćwiczenia i wyjaśnia jak ich 
uniknąć w przyszłości (czas 

około 

30minut). 

 

Załącznik 1 
 

Pytania sprawdzające wiedzę potrzebną do wykonania ćwiczenia: 
 
1)  Jakie znasz sposoby dekorowania powierzchni? 
2)  Na czym polega metoda nakrapiania? 
3)  Jakich narzędzi i sprzętu użyjesz do nakrapiania powierzchni? 
4)  W jakim celu wykonuje się nakrapianie powierzchni?  
5)  Jaką farbę zastosujesz do nakrapiania na powłokę klejową? 
6)  Jak przygotujesz stanowisko pracy? 
7)  Jak obliczysz i wyznaczysz miejsce nakrapiania? 
8)  Jaka ma być konsystencja farby do nakrapiania podłoży pędzlem? 
 
 

 Obliczenia:  
Powierzchnia ściany w metrach kwadratowych 
 
 
 
 

 
......................................................................... 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Załącznik 2

 

Planowanie czynności. 
 

 

Lp. 

 

Czynności technologiczne 

 

 

Sprzęt i narzędzia 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Załącznik 3 
Kontrola międzyoperacyjna i końcowa (ocena w skali od 0 do 1 punktu) 
 
 

 

Kontrola międzyoperacyjna 

 

 

Ilość 

punktów 

 

Kontrola końcowa 

 

Ilość 

punktów

 
 

 

 

 

 
 

 

 

 

 
 

 

 

 

 
 

 

 

 

 
 

 

 

 

 
 

 

 

 

Suma punktów kontroli 

międzyoperacyjnej 

 

Suma punktów kontroli końcowej                  

 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5. Ćwiczenia

   

 
5.1. Dekoracyjna obróbka powierzchni powłok 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj wzornik malarski. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 Sposób 

wykonania 

ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni materiał, 
2)  przygotować narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
3)  sporządzić projekt wzornika na kalce, 
4)  przenieść wzór z kalki na gruby karton, z którego wykonany będzie wzornik, 
5)  wyciąć wzór, 
6)  przedstawić efekt wykonanej pracy nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

gruby karton o wymiarach A4, 

– 

kalka, (w ilości 1 arkusza dla grupy bądź ucznia) 

– 

ołówek, 

– 

nożyk, 

– 

nożyczki. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj na ścianie, za pomocą szablonu, wzór o długości 3m i szerokości 30cm.  

Oblicz szacunkowo, ile farby emulsyjnej będziesz potrzebował na wykonanie tego ćwiczenia. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować narzędzia i sprzęt, 
2)  wyznaczyć miejsce odbicia wzoru, 
3) obliczyć powierzchnię do prac zdobniczych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

4)  określić szacunkowo ilość materiału do wykonania ćwiczenia, 
5)  dobrać farbę oraz kolor, 
6)  zamalować wzornik za pomocą gąbki lub pędzla, 
7)  po skończonej pracy posprzątać stanowisko 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

– 

farba emulsyjna w kolorze ciemnym ( 0,20 litra na grupę), 

– 

wzornik (szablon), 

– 

pędzel z krótkim włosiem, 

– 

gąbka, 

– 

kalkulator. 

 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj nakrapianie na powłoce klejowej za pomocą pędzla. 

 

Wskazówki do realizacji: 

 Przed 

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i technikę wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Powinien 
również przygotować teksty przewodnie, wraz z odpowiednimi formularzami. 
 
 Sposób 

wykonania 

ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z tekstem przewodnim, 
2)  wypełnić załączniki do tekstu, 
3)  skonsultować z nauczycielem plan działania, 
4)  wybrać i przygotować materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,  
5)  dobrać narzędzia oraz sprzęt potrzebny do wykonania zadania,  
6)  wyznaczyć na podłożu powierzchnię do nakrapiania, 
7)  przygotować i nałożyć farbę klejową, 
8)  wykonać nakrapianie na podłożu za pomocą pędzla, 
9)  skontrolować i ocenić efekty swojej pracy, 
10)  przeanalizować proces wykonania. 

 
 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

farba klejowa (około 1 litr), 

– 

pędzel okrągły, 

– 

drabina, 

– 

wiaderko, 

– 

mieszadło, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

– 

taśma miernicza, 

– 

tekst przewodni. 

 

Ćwiczenie 4 

 Wykonaj na podłożu wzór, za pomocą wałka dekoracyjnego. 

 

Wskazówki do realizacji: 

 Przed 

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy oraz podzielić 
uczniów na zespoły. 
 
 Sposób 

wykonania 

ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko, 
2)  dobrać odpowiednie materiały, narzędzia i sprzęt malarski, 
3)  przygotować farbę o odpowiedniej konsystencji, 
4)  wyznaczyć miejsce wzoru na ścianie, 
5)  nałożyć wzór za pomocą gumowego wałka dekoracyjnego, 
6)  zwrócić uwagę na równomierne nałożenie wzoru, 
7)  uporządkować stanowisko, 
8)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

gotowa farba klejowa lub emulsyjna (około 1 litr na grupę), 

– 

drabina, 

– 

gumowy wałek dekoracyjny, 

– 

kuweta, 

– 

wiaderko, 

– 

mieszadło, 

– 

taśma miernicza.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.2. Fakturowanie powierzchni powłok 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj fakturowanie na świeżej powłoce emulsyjnej za pomocą wałka gumowego 

z odpowiednim wzorem.  
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy oraz podzielić ich na 
zespoły w zależności od liczby  stanowisk ćwiczeniowych.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko, 
2)  dobrać odpowiednie materiały, narzędzia i sprzęt malarski, 
3)  wyznaczyć miejsce do fakturowania powierzchni, 
4)  przygotować farbę emulsyjną do odpowiedniej konsystencji, 
5)  nałożyć farbę na powierzchnię za pomocą wałka malarskiego, 
6)  wykonać fakturowanie powierzchni za pomocą wałka gumowego z wzorem, 
7)  utrzymywać ład i porządek na stanowisku, 
8)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa higieny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

gotowa farba emulsyjna (1 litr na zespół), 

– 

drabina, 

– 

gumowy wałek do fakturowania powierzchni powłok, 

– 

kuweta, 

– 

wiaderko, 

– 

mieszadło, 

– 

taśma miernicza. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj farbę strukturalną w ilości 2 litrów i nanieś  ją na powierzchnię za pomocą 

wałka malarskiego. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy oraz podzielić ich na 
zespoły w zależności od liczby stanowisk ćwiczeniowych.  
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko, 
2)  dobrać odpowiednie materiały, narzędzia i sprzęt malarski, 
3)  wyznaczyć powierzchnię podłoża pod farbę strukturalną, 
4)  przygotować farbę emulsyjną z dodatkiem trocin, brokatu, kolorowych drobnych 

koralików, 

5)  nanieść na podłożę farbę za pomocą wałka malarskiego, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, 
7)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa higieny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

gotowa farba emulsyjna (2 litry na zespół), 

– 

wypełniacze do farby w postaci trocin, brokatu ,drobnych koralików, 

– 

drabina, 

– 

wałek malarski, 

– 

kuweta, 

– 

wiaderko, 

– 

mieszadło, 

– 

taśma miernicza, 

– 

czasopisma reklamowe z propozycjami dekoracji ścian. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.3. Zestaw barw podstawowych i pochodnych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Namaluj krąg widma słonecznego, z podziałem na barwy podstawowe i złożone. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko, przybory rysunkowe i materiały, 
2)  przygotować farby plakatowe (lub akwarele) w odpowiednich kolorach, 
3)  namalować krąg, 
4)  nanieś barwy podstawowe, 
5)  połączyć barwy podstawowe aby uzyskać barwy złożone, 
6)  omówić proces powstania barw złożonych. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

ćwiczenie rysunkowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

tablica poglądowa – Koło barw, 

– 

blok techniczny, 

– 

farby plakatowe albo akwarele, 

– 

pędzle do malowania farbami plakatowymi, 

– 

cyrkiel, 

– 

linijka, 

– 

ołówek. 

 
Ćwiczenie 2 

Namaluj obok siebie trzy pary barw uzupełniających 

 

Wskazówki do realizacji: 

 Przed 

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. 
 
 Sposób 

wykonania 

ćwiczenia 

 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować materiały i przybory rysunkowe, potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  namalować barwy uzupełniające, 
3)  określić jakie kolory tworzą zestaw barw uzupełniających. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja , 

– 

ćwiczenie rysunkowe. 

Środki dydaktyczne: 

– 

blok techniczny, 

– 

farby plakatowe albo akwarele, 

– 

pędzle do malowania farbami plakatowymi, 

– 

linijka, 

– 

ołówek. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.4. Wykonywanie ornamentów

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj następujące rodzaje ornamentów: 

a) geometryczny, złożony z linii prostych i kół, 
b) wstęgowy z motywem roślinnym, 
c) zamknięty w kwadracie, 
d) zamknięty w trójkącie, 
e) zamknięty w kole. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować przybory rysunkowe, 
2)  narysować szkic ornamentu, 
3)  dobrać odpowiednią skalę rysunku, 
4)  wykonać ornament za pomocą przyborów rysunkowych, 
5)  zaproponować w jakim miejscu budynku można zastosować wykonany ornament. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie rysunkowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przybory rysunkowe (cyrkiel, linijka, kątownik), 

– 

ołówek lub rapidograf, 

– 

blok techniczny 

 

Ćwiczenie 2  

Namaluj ornament geometryczny na ścianie, za pomocą pędzli do robót dekoracyjnych 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy oraz podzielić ich na 
zespoły, w zależności od liczby  stanowisk ćwiczeniowych. Powinien również przygotować 
wzory ornamentów  o wymiarach 50cm x 30cm. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać materiały i narzędzia, 
2)  wyznaczyć miejsce wykonania ornamentu, 
3)  dobrać odpowiedni wzór ornamentu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

4)  przenieś kontury wzoru ornamentu  na ścianę za pomocą kalki,  
5)  wymalować wzór ornamentu za pomocą pędzli dekoracyjnych, 
6)  zadbać o staranność wykonywania ornamentu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

farby akrylowe w różnych kolorach (komplet na zespół lub ucznia), 

– 

pędzle do malowania dekoracyjnego, 

– 

kalka techniczna, 

– 

wzory ornamentów o wymiarach 50cm x 30cm, 

– 

naczynie na farbę, 

– 

przymiar, 

– 

liniał malarski. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

5.5. Wykonywanie napisów 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj dowolny napis pismem blokowym malowanym pędzlem płaskim. 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  przygotować materiały i przybory rysunkowe, 
3)  wykonać szkic napisu ołówkiem na bloku technicznym, 
4)  wykonać napis za pomocą pędzla płaskiego, 
5)  przedstawić nauczycielowi wykonany napis. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie rysunkowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

farby akrylowe lub plakatowe w różnych kolorach, (komplet na osobę lub grupę), 

– 

blok techniczny, 

– 

ołówek, 

– 

przybory rysunkowe (cyrkiel, linijka, ekierka), 

– 

pędzel płaski, 

– 

foliogramy, 

– 

rzutnik pisma, 

– 

plakaty z pismem blokowym. 

 
Ćwiczenie 2
 

Zaprojektuj napis na tablicę informacyjną z wymyśloną nazwą i znakiem swojej firmy. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  przygotować materiały, przybory rysunkowe i narzędzia, 
3)  wymyślić znak i nazwę firmy, 
4)  zaprojektować napis i znak,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

5)  naszkicować znak i napis, 
6)  wyznaczyć układ graficzny napisu, 
7)  ustalić barwę tła i liter, 
8)  wykonać projekt, 
9)  przestawić projekt nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie rysunkowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

farby akrylowe w różnych kolorach, (komplet na osobę lub zespół) 

– 

blok techniczny, tektura, blacha, sklejka (wielkość arkusza papieru A4), 

– 

ołówek, 

– 

przybory rysunkowe (cyrkiel, linijka, ekierka), 

– 

pędzel płaski, 

– 

pędzel okrągły, 

– 

czasopisma z różnymi znakami firm. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj szablon z napisem informacyjnym i nanieś napis na podłoże. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy oraz podzielić ich na 
zespoły, w zależności od liczby  stanowisk ćwiczeniowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko, 
2)  przygotować materiały, przybory rysunkowe i narzędzia, 
3)  wyznaczyć wielkość napisu, 
4)  wykonać szkic napisu na tworzywie sztucznym, 
5)  wyciąć napis za pomocą nożyka, 
6)  dobrać kolor napisu, 
7)  wykonać napis za pomocą szablonu oraz pędzla lub gąbki, 
8)  przedstawić nauczycielowi wykonany napis. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

farby akrylowe w różnych kolorach (komplet na osobę lub zespół), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

– 

blok techniczny, tworzywo sztuczne do wykonania szablonu (o wielkości arkusza papieru 
formatu A4), 

– 

ołówek, pisak, 

– 

przybory rysunkowe (cyrkiel, linijka, ekierka), 

– 

pędzel płaski, 

– 

pędzel okrągły, 

– 

gąbka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

5.6. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót oraz przepisy 

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej     
i ochrony środowiska na stanowisku pracy
 

 
5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 

Dokonaj oceny jakości wykonania, estetyki i czytelności napisów informacyjnych 

różnych instytucji. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie należy zrealizować w trakcie wycieczki umożliwiającej ocenę kilku napisów 

informacyjnych, umieszczonych na różnych obiektach budowlanych. Przed przystąpieniem 
do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać tablice z napisami informacyjnymi, 
2)  dokonać oceny napisów pod względem estetyki, 
3)  dokonać oceny napisów pod względem czytelności, 
4)  dokonać oceny napisów pod względem jakości wykonania, 
5)  sformułować wnioski i przedstawić je nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

obserwacja, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przykładowe tablice informujące. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 (pisemny)

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie zdobień powłok, 
ornamentów i napisów” 
  

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru w tym: 

– 

 z poziomu podstawowego zadania: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11,13, 16, 19. 

– 

 z poziomu ponadpodstawowego: 4, 12, 14, 15, 17, 18, 20. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne:

 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.d, 2.a, 3.c, 4.d, 5.b, 6.d, 7.a, 8.c, 9.a, 10.d, 11.b, 12.a, 13.b, 
14.c, 15.c, 16.a, 17.b, 18.c, 19.d, 20.a. 

 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 
ucznia) – uczeń potrafi 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Nazwać narzędzia do techniki 
nakrapiania 

A P d 

2. Określić cel techniki nakrapiania 

 

 

 

3. 

Określić sposób pracy wałkami 
dekoracyjnymi 

 

 

 

4. Dobrać rodzaje wzorników  

 

 

PP 

 

5. 

Nazwać narzędzia do malowania 
pasków 

 

 

 

6. 

Wyjaśnić sposób wykonywania powłok 
fakturujących 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

7. 

Określić rodzaj farby do fakturowania 
powłok   

 

 

 

8. Określić barwy podstawowe 

 

 

 

9. Określić barwy uzupełniające 

 

 

 

10. 

Wyjaśnić sposób powstania barwy 
pomarańczowej  

 

 

 

11. 

Wyjaśnić sposób powstania barwy 
zielonej 

 

 

 

12. 

Wyjaśnić sposób tworzenia kolorów 
półpełnych 

 

 

PP 

 

13. Wyjaśnić, czym jest ornament 

 

 

 

14. 

 
Scharakteryzować układy (formy) 
ornamentów 

 

 

PP 

 

15. Wyjaśnić cel wykonania ornamentów  

 

 

PP 

 

16. Rozróżnić rodzaje pisma blokowego 

 

 

 

17. 

Wyjaśnić sposób  wykonania układu 
graficznego napisów 

 

 

PP 

 

18. Wyjaśnić rolę koloru tła w napisach 

 

 

 

 

PP 

 

19. 

Wymienić kolory stosowane do 
znaków ostrzegawczych 

 

 

 

20. 

Określić warunki wykonania 
ornamentów. 

 

 

PP 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Przebieg testowania 

 
Instrukcja 

dla 

nauczyciela 

 

        

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

3.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

4.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas 

przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 

5.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

6.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

7.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

8.  Określ wyniki i wpisz je do arkusza zbiorczego. 

9.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

10.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

11.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń  

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej 

rubryce znak X. W przypadku pomyłki, błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie 
zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Test składa się z zadań o różnym stopniu trudności z zakresu poziomu podstawowego (P) 

i ponadpodstawowego (PP). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie tego 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 35 min. 

 

                                                                                                                                               

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 
– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Technikę nakrapiania w robotach malarskich wykonuje się za pomocą 

a)  wałka malarskiego lub wałka gumowego. 
b)  gąbki lub szmatki. 
c)  szpachli lub kielni. 
d)  pędzla lub aparatu natryskowego. 
 

2.  Nakrapianie wykonuje się w celu 

a)  zmniejszenia usterek powłoki. 
b)  zmniejszenia nasiąkliwości podłoża. 
c)  nadania powłoce błyszczącego wyglądu. 
d)  zabezpieczenia powłoki przed promieniami słonecznymi. 
 

3.  Zdobienie powłok za pomocą wałków dekoracyjnych polega na 

a)  wykonaniu malowania w jednym kolorze. 
b)  tepowaniu powierzchni powłok. 
c)  odbiciu wzoru na powierzchni powłoki. 
d)  nakrapianiu powłoki różnymi kolorami. 
 

4.  Wzorniki można podzielić na 

a)  okrągłe i kwadratowe. 
b)  krzywe i owalne. 
c)  podłużne i wypukłe. 
d)  proste i odwrotne. 
 

5.  Jakimi narzędziami wykonuje się malowanie pasków dekoracyjnych? 

a)  Pędzlem ławkowcem przy pomocy taśmy mierniczej. 
b)  Pędzlem paskowcem przy pomocy liniału malarskiego. 
c)  Pędzlem kątowym przy pomocy ekierki. 
d)  Pędzlem pierścieniowym przy pomocy sznurka malarskiego. 
 

6.  Fakturowanie powłok uzyskuje się przez 

a)  malowanie pędzlem kilku warstw farby według zasady mokre na mokre. 
b)  szlifowanie powłoki malarskiej. 
c)  wykonywanie gładzi na powierzchni gipsem lub masą szpachlową. 
d)  natrysk odpowiedniej masy lub ręczną obróbkę powłoki, bezpośrednio po nałożeniu 

farby. 

 

7.  Farba stosowana do fakturowania powłok nazywa się 

a)  farbą strukturalną. 
b)  farbą olejną. 
c)  minią ołowiową. 
d)  farbą akrylową. 
 

8.  Trzy barwy podstawowe to: 

a)  pomarańcz, zieleń, czerń. 
b)  czerwień, zieleń, kolor niebieski. 
c)  czerwień, żółć, kolor niebieski. 
d)  fiolet, biel, czerwień. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

9.  Barwami uzupełniającymi są: 

a)  czerwona i zielona, niebieska i pomarańczowa, fioletowa i żółta. 
b)  czerwona i biała, niebieska i czerwona, żółta i pomarańczowa. 
c)  niebieska i czarna, biała i zielona, czarna i czerwona. 
d)  czerwona i pomarańczowa, żółta i biała, czarna i zielona. 

 
10. Barwa złożona pomarańczowa powstaje przez zmieszanie barwy 

a)  żółtej z niebieską. 
b)  zielonej z czerwoną. 
c)  czerwonej z białą. 
d)  czerwonej  z żółtą. 
 

11. Jak powstaje barwa złożona zielona powstaje przez zmieszanie barwy 

a)  czerwonej z białą. 
b)  żółtej z niebieską. 
c)  białej z niebieską. 
d)  żółtej  z czerwoną. 
 

12. Kolory półpełne uzyskujemy przez zastosowanie farb zawierających 

a)  do 60 % pigmentu białego. 
b)  10 % pigmentu białego. 
c)  80 % pigmentu białego. 
d)  20 % pigmentu białego. 

 
13. Ornamentem nazywamy 

a)  ozdobę malowaną na bezpośrednim, świeżym tynku wapiennym. 
b)  pojedynczą ozdobę lub motyw zdobniczy z powtarzających się elementów. 
c)  malowanie podłoża farbą olejną w odpowiednich kolorach, imitujące marmur. 
d)  wykonanie ozdoby przez nakrapianie podłoża w innym kolorze. 
 

14. Ornamenty, ze względu na formę dzielimy na: 

a)  płaski, wypukły,  wklęsły. 
b)  okrągły, kwadratowy, prostokątny. 
c)  wstęgowy (pasowy), zamknięty, nieskończony (siatkowy). 
d)  otwarty, prosty, owalny. 
 

15. Ornament wykonuje się w celu 

a)  zakrycia wad podłoży. 
b)  izolowania zacieków. 
c)  dekoracji budynków. 
d)  zabezpieczenia tynków przed wpływami atmosferycznymi. 
 

16. Pismo blokowe może być: 

a)  okrągłe, owalne i wydłużone. 
b)  prostokątne, kwadratowe, płaskie. 
c)  ukośne, proste, ozdobne. 
d)  pogrubione, cienkie, dużych rozmiarów. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

17. Układ symetryczny napisów polega na tym, że 

a)  pozwala na całkowitą dowolność  ułożenia napisów, wyrazów i znaków 

z zastrzeżeniem zachowania wyglądu, estetyki doboru kolorów a przede wszystkim 
czytelności napisów. 

b) płaszczyzna napisów ma przeprowadzoną pośrodku oś symetrii (w wyobraźni)  

i poszczególne wiersze są rozmieszczone symetrycznie. 

c)  wiersze ustawia się w dowolnej pozycji, jednak musi być zachowana równowaga 

całości. 

d) równomiernie powtarzają się pewne układy napisów. 

 
18. Tło w napisach powinno pełnić rolę  

a)  pierwszoplanową w celu zwrócenia uwagi. 
b)  informacyjną. 
c)  drugoplanową jako zwiększenie wyrazistości napisu. 
d)  dekoracyjną. 

 
19. Do wykonania znaków ostrzegawczych stosuje się kolory 

a)  zielone i białe. 
b)  czarne i białe. 
c)  pomarańczowe i zielone. 
d)  żółte i czerwone. 
 

20. W jakich warunkach można wykonywać ornamenty na elewacji budynku? 

a)  w pochmurne ale nie deszczowe dni, przy dodatniej temperaturze +5

 o

C do +25

 o

C.  

b)  w bardzo słoneczne dni, w temperaturze  +5

 o

C do +25

 o

C. 

c)  w deszczowe dni, w temperaturze +5

o

C do +15

o

d)  w słoneczne ale mroźne dni, w temperaturze po niżej 0

o

C. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wykonywanie zdobień powłok, ornamentów i napisów  714[01].Z1.10 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

10 

a b c d 

 

11 

a b c d 

 

12 

a b c d 

 

13 

a b c d 

 

14 

a b c d 

 

15 

a b c d 

 

16 

a b c d 

 

17 

a b c d 

 

18 

a b c d 

 

19 

a b c d 

 

20 

a b c d 

 

Razem:  

 
 
 
 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

Test 2 (praktyczny) 

 
Test praktyczny niskosymulowany do jednostki modułowej

 „

Wykonywanie 

zdobień powłok, ornamentów i napisów”

 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

Za każdą prawidłową prawidłowo wykonaną czynność lub efekt wykonania, uczeń otrzymuje 
jeden punkt, za czynność  źle wykonaną, nie spełniający określonych kryteriów efekt 
wykonania lub za niewykonanie wymaganej czynności uczeń otrzymuje zero punktów.    
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

poniżej  13 punktów – niedostateczny, 

od  13 do  15 punktów – dopuszczający, 
od  16 do  18 punktów – dostateczny, 
od  19 do  21 punktów – dobry, 
od  22 do  24 punktów – bardzo dobry.

 

 
 

Informacja dla zdającego 

1) Zapoznaj 

się z treścią zadania, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem pracy  

i jego wyposażeniem. Masz na to czas – 20 minut. Czas ten nie jest wliczany do czasu 

trwania wykonywania zadania. 

2) Po 

upływie tego czasu zgłoś gotowość przystąpienia do wykonania zadania.

 

3)  Czas wykonania zadania wynosi 180 minut.

 

4) Pamiętaj,  że podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który 

obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci żadnych 
wskazówek. Interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i może w takim przypadku 
przerwać wykonywanie zadania.

 

 
 
 
 
 

Temat zadania: 

Wykonaj za pomocą

 

wzornika tablicę informacyjną budowy domku  

                                  jednorodzinnego  
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

Plan działania: 
 

1. Wymień czynności prowadzące do wykonania zadania  

 

....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 

 
 

2. Wymień materiały potrzebne do wykonania zadania 

 
..................................................................................................................................................................................... 
 
 
 

3. Wymień narzędzia i sprzęt potrzebne do wykonania zadania 

 

....................................................................................................................................................... 
 
....................................................................................................................................................... 
 
....................................................................................................................................................... 
 
....................................................................................................................................................... 
 
....................................................................................................................................................... 
 
...................................................................................................................................................... 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

Wskazówki dla nauczyciela  

Do wykonania zadania należy przygotować narzędzia, sprzęt i materiały w ilości 

0,20 litra farby akrylowej w kolorze czarnym dla każdego zdającego oraz tablice ze sklejki bądź 
blachy, pomalowanej w kolorze żółtym. Materiały i narzędzia należy zgromadzić na wyraźnie 
oznakowanych stanowiskach. Dla każdego zdającego należy przygotować wzorniki z odpowiednimi 
napisami. Kryteria oceniania podane są w poniższej tabeli. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kryteria wykonania pracy przez zdającego 
I.  Planowanie 

Nr Czynności i kryteria wykonania 

Punktacja 

1-0 

1. Zapisał przynajmniej 5 czynności związanych z wykonywaniem prac,              we 

właściwej kolejności: zgromadzenie materiałów i narzędzi, sprawdzenie podłoża, 
oczyszczenie podłoża, wyznaczenie położenia napisu, przygotowanie farby, 
ustawianie wzornika, wykonanie napisu, uprzątnięcie miejsca pracy. 

 

2. Zapisał następujące materiały:  

Farba akrylowa w kolorze czarnym. 

 

3. Zapisał następujące narzędzia i sprzęt: 

wzornik z napisami, pędzel lub gąbka do odbicia wzoru, pędzel dekoracyjny. 

 

II.  Organizowanie: 

4. Zgromadził na stanowisku rękawice ochronne, wzornik z napisami, pędzel lub 

gąbkę do odbicia wzoru, pędzel dekoracyjny, środki czystości. 

 

5. Odmierzył farbę w ilości umożliwiającej wykonanie zadania. 

 

6. Rozmieścił materiały i narzędzia na stanowisku w sposób nie utrudniający 

prowadzenia pracy. 

 

7. Sprawdził stan techniczny narzędzi przed ich zastosowaniem. 

 

III. Wykonanie: 

8. Wyznaczył układ graficzny tablicy. 

 

9. Wymierzył odległości między poszczególnymi napisami. 

 

10. Oczyścił podłoże w miejscu nałożenia wzoru. 

 

11. Wymieszał farbę.  
12. Przyłożył wzornik w odpowiednim miejscu. 

 

13. Odbił wzór używając pędzla lub gąbki.  
14. Korygował odbicie wzoru. 

 

15. Posłużył się narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem. 

 

16. Nakładał  farbę tylko na wzornik. 

 

17. Uzyskał czytelny napis z odbitego wzoru.  

 

18. Oczyścił narzędzia i odniósł je na miejsce przechowywania. 

 

19. Wyniósł odpady do przeznaczonych do tego celu pojemników. 

 

20. Uzyskał jednolite napisy o jednolitej barwie. 

 

21. Wykonał estetycznie odbicie napisu. 

 

22. Wykonał wszystkie czynności związane z wykonaniem odbicia napisu przy 

pomocy wzornika w określonym w zadaniu czasie. 

 

IV. Prezentacja: 

23. Omówił sposób wykonania napisu na tablicy. 

 

24. Ocenił jakość wykonania napisu.  

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

6. LITERATURA 

 
1.  Bablick M.: Roboty malarskie i lakiernicze. Instalator Polski, Warszawa 1999 
2.  Niemierko B., i Szmigel M.K.: (red.) Teoria i praktyka oceniania zewnętrznego. 

PANDIT, Kraków 2001 

3.  Straszak K.: Rysunek zawodowy dla malarza budowlanego i sztukatora. WSiP, Warszawa 

1998   

4.  Wolski Z.: Technologia robót malarskich. WSiP, Warszawa 2000 
5.  Wolski Z.: Zarys materiałoznawstwa budowlanego. WSiP, Warszawa 1994 
 

 
 

Przydatne serwisy internetowe 
www.dziennikbudowy.pl, 
www.muratordom.pl, 
www.foxdekor.pl. 
 

 

Normy i katalogi: 
1. Katalog 

Nakładów Rzeczowych nr 2-02. „Orgbud” Spółka z o.o. Warszawa 1998 

2.  Katalog Polskich Norm 2000. Wybór norm budowlanych cz. 1-3. Polski Komitet    

Normalizacyjny, Warszawa 2000. 

 
Akty prawne: 
1.  Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207. poz. 2016     

z późniejszymi zmianami). 

2.  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury  z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa  

i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz. 41).