background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Gabriela Poloczek 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie rysunków części maszyn 311[15].O1.03 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Stanisław Cyrulski 
dr inŜ. Sylwester Rajwa  
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Gabriela Poloczek 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Danuta Pawełczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[15].O1.03 
„Wykonywanie  rysunków  części  maszyn”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu technik górnictwa podziemnego. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

13 

5.1. Normalizacja w rysunku technicznym 

13 

5.1.1. Ćwiczenia 

13 

5.2. Odwzorowywanie zewnętrznych i wewnętrznych zarysów przedmiotu 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Wymiarowanie przedmiotów na rysunkach 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

5.4. Uproszczenia rysunkowe 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 

20 

5.5. Oznaczania wymiarów tolerowanych, pasowań oraz geometrycznej 

struktury powierzchni przedmiotu 

22 

5.5.1. Ćwiczenia 

22 

5.6. Rysunki produkcyjne 

23 

5.6.1. Ćwiczenia 

23 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

27 

7.

 

Literatura 

45 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

technik górnictwa podziemnego.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 
nauczania

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał nauczania – w miarę moŜliwości uczniowie powinni przeanalizować samodzielnie. 
Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej  umiejętności,  jaką 
uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, 
poniewaŜ  nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  róŜne  moŜliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  moŜe  równieŜ  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. JeŜeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

w tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną 
liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzaleŜniona 
jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  moŜe  zastosować  test  według  własnego 
projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  
 
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie, 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

311[15].O1 

Podstawy konstrukcji mechanicznych 

311[15].O1.01 

Stosowanie przepisów Kodeksu pracy, 

Prawa geologicznego i górniczego 

311[15].O1.02 

Określanie właściwości 

materiałów konstrukcyjnych 

311[15].O1.03 

Wykonywanie rysunków 

części maszyn 

311[15].O1.04 

Wykonywanie obliczeń w układach 

statycznych, dynamicznych i kinetycznych 

311[15].O1.05 

Projektowanie części maszyn  

i połączeń 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

przestrzegać zasady bezpiecznej pracy, 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

 

interpretować związki wyraŜone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów, 
tabel, 

 

uŜytkować komputer, 

 

pracować w grupie, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

wyjaśnić znaczenie normalizacji w technice, 

 

wykonać szkic i rysunek techniczny części maszyny,  

 

wykonać szkic przedmiotu w rzucie aksonometrycznym i prostokątnym, 

 

wykonać rysunek z zastosowaniem przekroju i kładu, 

 

zwymiarować szkic i rysunek techniczny, 

 

wpisać oznaczenia na szkicu zgodnie z normami rysunku technicznego, 

 

wykonać rysunek z zastosowaniem uproszczeń rysunkowych, 

 

wykonać rysunki wykonawcze prostych elementów maszyn, 

 

rozróŜnić rysunki maszynowe, 

 

odczytać dokumentację konstrukcyjną, technologiczną i warsztatową, 

 

odczytać informacje z dokumentacji techniczno

ruchowej, 

 

zinterpretować informacje zamieszczone w dokumentacji, 

 

wyjaśnić zasadę działania urządzenia na podstawie dokumentacji, 

 

odczytać schemat kinematyczny maszyny, 

 

posłuŜyć  się  tablicami,  normami,  katalogami  technicznymi,  czasopismami  i  inną 
literaturą techniczną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Technik górnictwa podziemnego 311[15] 

Moduł: 

Podstawy konstrukcji mechanicznych 311[15].O1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie rysunków części maszyn 311[15].O1.03 

 Temat: Wymiarowanie rysunku. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wymiarowania przedmiotów na rysunkach 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

 

narysować pomocnicze linie wymiarowe i linie wymiarowe na rysunku, 

 

narysować znaki ograniczające linie wymiarowe, 

 

zapisać liczby wymiarowe w odpowiednich miejscach, 

 

zastosować znaki wymiarowe, 

 

zwymiarować rysunek. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

miniwykład, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Czas: 
1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

pytania prowadzące, 

 

foliogramy, 

 

rzutnik pisma, 

−−−−

 

rysunki części maszyn, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

uczniowie pracują w grupach 2

4 osobowych. 

 
Uczestnicy: uczniowie kształcący się w zawodzie technik górnictwa podziemnego. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zadanie dla ucznia 

Zwymiaruj rysunek. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

 
Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza I: Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Jakie są elementy wymiaru rysunkowego? 

2.

 

Jakie są zasady rozmieszczania wymiarów? 

3.

 

Jakie znaki ograniczają linie wymiarowe? 

4.

 

Jak naleŜy rysować pomocnicze linie wymiarowe? 

5.

 

W jaki sposób naleŜy pisać liczby wymiarowe? 

6.

 

Jakie są zasady wymiarowania? 

 
Faza II. Planowanie 
1.

 

Jak rozmieścić linie wymiarowe i pomocnicze linie wymiarowe? 

2.

 

Jakie zastosować znaki ograniczające linie wymiarowe? 

3.

 

Jak zapisać liczby wymiarowe? 

4.

 

Jakie znaki wymiarowe naleŜy zastosować? 

5.

 

Jakie zasady wymiarowania naleŜy zastosować? 

 
Faza III. Ustalenie 
1.

 

Uczniowie  pracując  w  zespołach  planują  rozmieszczenie  linii  wymiarowych 
i pomocniczych linii wymiarowych. 

2.

 

Uczniowie zastanawiają się nad znakami ograniczającymi linie wymiarowe. 

3.

 

Uczniowie  zastanawiają  się  nad  sposobem  zapisu  liczb  wymiarowych  i  znaków 
wymiarowych. 

4.

 

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność sposobu wymiarowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Faza IV. Wykonanie 
1.

 

Uczniowie rysują pomocnicze linie wymiarowe i linie wymiarowe na rysunku. 

2.

 

Uczniowie rysują znaki ograniczające linie wymiarowe. 

3.

 

Uczniowie zapisują liczby wymiarowe w odpowiednich miejscach. 

4.

 

Uczniowie zapisują znak 

φ

 przy wymiarowaniu średnicy otworu. 

5.

 

Uczniowie  zapisują  znak  x  przy  wymiarowaniu  grubości  przedmiotu  przedstawionego 
w jednym rzucie. 

 
Faza V. Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie  przygotowują  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów 
wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

2.

 

Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  wykonanych  ćwiczeń.  Nauczyciel 
sprawdza poprawność. 

 
Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 
trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
Faza końcowa 
Zakończenie zajęć i ocena poprawności wykonania ćwiczenia oraz aktywności uczniów. 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  Wymiarowania  powierzchni  pochylonych 

i stoŜków. Na podstawie zgromadzonych informacji sporządź notatkę. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Technik górnictwa podziemnego 311[15] 

Moduł: 

Podstawy konstrukcji mechanicznych 311[15].O1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie rysunków części maszyn 311[15].O1.03 

 Temat: Rysunki produkcyjne. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności czytania rysunków. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

 

zorganizować stanowisko pracy,  

 

rozróŜnić rodzaje rysunków,  

 

zanalizować rysunek, 

 

przeczytać rysunek. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się

 

pogadanka,  

 

pokaz,  

 

ć

wiczenia. 

 
Czas 
: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przykładowe rysunki, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika. 

 
Formy organizacji pracy uczniów
:  

 

praca indywidualna. 

 
Uczestnicy
: uczniowie kształcący się w zawodzie technik górnictwa podziemnego. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 

Na podstawie otrzymanej dokumentacji odczytaj rysunek. 

 
Instrukcja do wykonania zadania: 
1)

 

odszukaj w materiałach dydaktycznych informacje na temat odczytywania rysunków, 

2)

 

zorganizuj stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

odczytaj informacje zamieszczone w tabliczce podstawowej, 

4)

 

ustal zasadniczy kształt przedmiotu, 

5)

 

ustal, czy zasadniczy kształt przedmiotu ma osie lub płaszczyzny symetrii, 

6)

 

odczytaj główne wymiary przedmiotu, 

7)

 

odczytaj oznaczenie chropowatości przedmiotu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

8)

 

odczytaj odchyłki wymiarów oraz tolerancje kształtu i połoŜenia, 

9)

 

ustal sposób obróbki przedmiotu, 

10)

 

ustal w jaki sposób dana część współpracuje z innymi, 

11)

 

zaprezentuj wyniki ćwiczenia. 

 
Zakończenie zajęć: prezentacja wyników przeprowadzonego ćwiczenia
 
Praca domowa: 

Wyszukaj  w  literaturze  technicznej  lub  w  zasobach  sieci  internetowej  informacje  na 

temat schematów. 
 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1. Normalizacja w rysunku technicznym 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj klasyfikacji Polskich Norm i Norm ISO.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  umiejętność 
posługiwania  się  normami.  Uczniowie  pracują  w  grupach.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  liderzy 
grup prezentują prace.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat normalizacji, 

2)

 

odczytać oznaczenia Polskich Norm i norm ISO, 

3)

 

zapisać spostrzeŜenia w zeszycie, 

4)

 

opisać przeznaczenie wybranych norm, 

5)

 

dokonać klasyfikacji norm, 

6)

 

zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy, 

7)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Ś

rodki dydaktyczne:  

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

pytania prowadzące, 

 

przykładowe Polskie Normy oraz ISO, 

 

przykładowe normy branŜowe, 

 

foliogramy, 

 

rzutnik pisma, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Ćwiczenie 2 

Naszkicuj  na  arkuszu  rysunkowym  formatu  A4  przedstawiony  na  rysunku  detal 

z uwzględnieniem poprawności kształtu i wymiarów. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [8] 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  estetykę 
i poprawność wykonanego szkicu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  linii  rysunkowych, 
podziałek rysunkowych, formatów arkuszy rysunkowych i etapów szkicowania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

dokonać analizy szkicowanego przedmiotu, 

4)

 

zaplanować etapy szkicowania, 

5)

 

dobrać odpowiednie rodzaje linii rysunkowych, 

6)

 

dobrać wymiary arkusza rysunkowego, 

7)

 

dobrać odpowiedni ołówek, 

8)

 

wykonać szkic, 

9)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

materiały i przybory rysunkowe, 

−−−−

 

detale rysunkowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.2. Odwzorowywanie  zewnętrznych  i  wewnętrznych  zarysów 

przedmiotu 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Naszkicuj bryłę w rzucie prostokątnym. Ćwiczenie wykonaj na arkuszu A4.  
 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [9] 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  estetykę 
i poprawność wykonania rzutów. Uczniowie pracują samodzielnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

dokonać analizy szkicowanego przedmiotu, 

3)

 

zaplanować rozmieszczenie rzutów, 

4)

 

wykonać szkic, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

materiały do szkicowania, 

−−−−

 

rysunki aksonometryczne i modele do rzutowania, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Ćwiczenie 2 

Naszkicuj  detal  w  aksonometrii  ukośnej  w  oparciu  o  poniŜszy  rysunek.  Ćwiczenie 

wykonaj na arkuszu A4. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [8] 

 
Wskazówki do realizacji 
NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  estetykę  i  poprawność  wykonania  rzutów.  Uczniowie  pracują 

samodzielnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

dokonać analizy szkicowanego przedmiotu, 

3)

 

zaplanować rozmieszczenie detalu na arkuszu, 

4)

 

wykonać szkic, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały do szkicowania, 

 

rysunki z rzutami prostokątnymi i modele do rzutowania, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Ćwiczenie 3 

Na podstawie danych rzutów, w których zarysy wewnętrzne narysowano linią kreskową, 

naszkicuj przedmiot w odpowiednim widoku i przekroju kompletnym. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 3 [3, s. 41] 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń prezentuje swoją pracę. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

dokonać analizy rysunków, 

3)

 

naszkicować rysunki w zeszycie przedmiotowym,  

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

materiały do szkicowania, 

−−−−

 

rysunki części maszyn, 

−−−−

 

modele części maszyn, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.3. Wymiarowanie przedmiotów na rysunkach 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zwymiaruj rysunek. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po 
wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  NaleŜy 
zwrócić uwagę na poprawność wymiarowania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat wymiarowania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

dokonać analizy rysunku, 

4)

 

zaplanować rozmieszczenie wymiarów rysunkowych, 

5)

 

zwymiarować rysunek, 

6)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

miniwykład, 

−−−−

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

rysunki części maszyn, 

−−−−

 

poradnik dla ucznia, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Ćwiczenie 2 

Zwymiaruj rysunek. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń prezentuje swoją pracę. NaleŜy zwrócić uwagę na poprawność wymiarowania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat wymiarowania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

dokonać analizy rysunku, 

4)

 

zwymiarować rysunek, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

rysunki części maszyn, 

−−−−

 

poradnik dla ucznia, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.4. Uproszczenia rysunkowe 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj, zgodnie z PN, części złączne w uproszczeniu i umownie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie. 
NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  prawidłowy  dobór  rodzajów  linii  rysunkowych  oraz  na 
zastosowane uproszczenia rysunkowe. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  rysowania  połączeń 
rozłącznych, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

wykonać rysunki, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

materiały rysunkowe, 

−−−−

 

modele połączeń rozłącznych, 

−−−−

 

poradnik dla ucznia, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 2  

Narysuj, zgodnie z PN, połączenie zgrzewane i klejone oraz odpowiednio je zwymiaruj. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po 
wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  NaleŜy 
zwrócić uwagę na poprawność rysowania i oznaczania połączeń nierozłącznych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  rysowania  i  oznaczania 
połączeń nierozłącznych, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

wykonać rysunki, 

4)

 

zwymiarować połączenie,  

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

materiały rysunkowe, 

−−−−

 

modele połączeń nierozłącznych, 

−−−−

 

poradnik dla ucznia, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

5.5. Oznaczania 

wymiarów 

tolerowanych, 

pasowań 

oraz 

geometrycznej struktury powierzchni przedmiotu 

 
5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Odczytaj oznaczenia chropowatości powierzchni i tolerancji przedmiotu. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [2, s. 224] 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po 
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  tolerancji  kształtu, 
połoŜenia, tolerancji złoŜonych oraz chropowatości powierzchni, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

odczytać chropowatość powierzchni,  

4)

 

odczytać tolerancje powierzchni, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

  

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

PN – chropowatość powierzchni, 

−−−−

 

PN – tolerancje kształtu i połoŜenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

5.6. Rysunki produkcyjne 

 
5.6.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
  

Na  podstawie  otrzymanej  Dokumentacji  Techniczno-Ruchowej  dobierz  potrzebne 

materiały eksploatacyjne.  

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  umiejętność  wyszukiwania 
informacji w Dokumentacji Techniczno-Ruchowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać dokładnej analizy otrzymanej dokumentacji, 

2)

 

wypisać potrzebne materiały eksploatacyjne, 

3)

 

dokonać oznaczenia tych materiałów, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komplet dokumentacji DTR, 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2
  

Na podstawie otrzymanej dokumentacji odczytaj rysunek.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po 
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat odczytywania rysunków, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

odczytać informacje zamieszczone w tabliczce podstawowej, 

4)

 

ustalić zasadniczy kształt przedmiotu, 

5)

 

ustalić, czy zasadniczy kształt przedmiotu ma osie lub płaszczyzny symetrii, 

6)

 

odczytać główne wymiary przedmiotu, 

7)

 

odczytać oznaczenie chropowatości przedmiotu, 

8)

 

odczytać odchyłki wymiarów oraz tolerancje kształtu i połoŜenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

9)

 

ustalić sposób obróbki przedmiotu, 

10)

 

ustalić w jaki sposób dana część współpracuje z innymi, 

11)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przykładowe rysunki, 

 

poradnik dla ucznia, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3
  

Na podstawie otrzymanej dokumentacji zanalizuj budowę urządzenia przedstawionego na 

rysunku złoŜeniowym.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po 
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat odczytywania rysunków, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

odczytać informacje zamieszczone w tabliczce podstawowej, 

4)

 

odnaleźć  części  na  rysunku  i  zestawić  ich  obrazy  z  informacjami  zawartymi  w  wykazie 
części, 

5)

 

przeanalizować zasadę działania, 

6)

 

wyjaśnić które części są ruchome, w których miejscach części są pasowane ze sobą, 

7)

 

zwrócić uwagę na szczegóły konstrukcyjne, 

8)

 

odszukać w poradniku lub PN oznaczenia przedstawione na rysunku, 

9)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przykładowe rysunki złoŜeniowe, zestawieniowe, montaŜowe, 

 

poradnik dla ucznia, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 4
  

Na podstawie otrzymanej dokumentacji odczytaj rysunek.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po 
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat odczytywania rysunków, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

ustalić liczbę operacji lub zabiegów, 

4)

 

odczytać zastosowane maszyny i narzędzia, 

5)

 

odczytać przyrządy pomiarowe, 

6)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przykładowe rysunki operacyjne i zabiegowe, 

 

poradnik dla ucznia, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 5
  

Na  podstawie  otrzymanej  dokumentacji  odczytaj  rysunek  schematyczny  urządzenia 

wiertniczego.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po 
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat odczytywania rysunków, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

odczytać schemat, 

4)

 

zanalizować zasadę działania, 

5)

 

wypisać elementy składowe, 

6)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przykładowe rysunki schematyczne maszyn i urządzeń górniczych, 

 

poradnik dla ucznia, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Ćwiczenie 6  

Sporządź rysunek wykonawczy dla elementu wskazanego przez nauczyciela.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po 
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat rysunków wykonawczych, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

przygotować arkusz rysunkowy z tabliczką rysunkową, 

4)

 

ustalić zasadniczy kształt przedmiotu, 

5)

 

ustalić, czy zasadniczy kształt przedmiotu ma osie lub płaszczyzny symetrii, 

6)

 

rozplanować rozmieszczenie rzutów na arkuszu, 

7)

 

narysować element, 

8)

 

zwymiarować rysunek, 

9)

 

oznaczyć chropowatość powierzchni, 

10)

 

oznaczyć odchyłki wymiarów oraz tolerancje kształtu i połoŜenia, 

11)

 

wypełnić tabliczkę rysunkową, 

12)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

proste elementy maszyn, 

−−−−

 

poradnik dla ucznia, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  rysunków 
części maszyn” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 8, 9, 12, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego 

 
Klucz odpowiedzi
1.  a,  2.  c, 3.  b, 4. b,  5.  6.  a, 7.  a,  8. d, 9.  c,  10.  a, 11. b, 
12. b, 13. c, 14. a, 15. c, 16. d, 17. c, 18. b, 19. a, 20. b. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić zastosowanie rysunków 

Określić wymiary formatu arkusza 
rysunkowego 

RozróŜnić rodzaj ołówka do określonego 
zadania 

Określić zastosowanie linii rysunkowych 

Rozpoznać połączenie gwintowe 

Rozpoznać oznaczanie obróbki cieplnej 

Rozpoznać rysowanie kół zębatych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Dobrać rzut prostokątny 

PP 

Przeanalizować wymiarowanie rysunku 

PP 

10  Rozpoznać oznaczanie połączeń klejonych 

11  Odczytać rysunek zespołu 

12  Przeanalizować widok i przekrój 

PP 

13  Odczytać uproszczone oznaczanie połączeń 

14  Rozpoznać oznaczenie wymiarów tolerowanych 

15  Rozpoznać oznaczenie norm 

16  Rozpoznać oznaczenie gwintu 

17 

Rozpoznać oznaczenie chropowatości 
powierzchni 

18  Dobrać rzut aksonometryczny 

PP 

18  Rozpoznać pasowanie normalne  

20  Czytać schematy 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 
poprawnego wyniku. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Rysunek,  w  którym  zastosowano  symbole  graficzne  w  celu  pokazania  funkcji  części 
składowych zespołu i jego działania to 
a)

 

schemat. 

b)

 

szkic. 

c)

 

rysunek złoŜeniowy. 

d)

 

ilustracyjnym. 

 
2.

 

Arkusz rysunkowy o wymiarach 420 x 297 mm to format 
a)

 

A5. 

b)

 

A4. 

c)

 

A3. 

d)

 

A2 

 
3.

 

Ołówki o średniej twardości oznaczamy 
a)

 

2B. 

b)

 

F. 

c)

 

U. 

d)

 

3H. 

 
4.

 

Linią punktową cienką rysuje się 
a)

 

wierzchołki gwintu. 

b)

 

osie symetrii. 

c)

 

linie wymiarowe. 

d)

 

linie rzutowania. 

 
5.

 

Połączenie gwintowe przedstawiono na rysunku 
a)

 

 

b)

 

 

c)

 

 

d)

 

 

 

 

 

 

 
6.

 

Powierzchnię oznaczoną 

HRC

2

60

uzyskamy stosując 

a)

 

obróbkę cieplną. 

b)

 

obróbkę plastyczną. 

c)

 

powłoki ochronne. 

d)

 

powłoki ozdobne. 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

7.

 

Zamieszczony obok rysunek przedstawia 
a)

 

koło zębate. 

b)

 

piastę z dwoma otworami. 

c)

 

koło z naciętym gwintem. 

d)

 

tuleję z kołnierzem. 

 

 

 
8.

 

WskaŜ prawidłowy rzut poziomy bryły przedstawionej na rysunku. 

 

a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

d) 

 

 
9.

 

Czy  poniŜszy  rysunek  jest  poprawnie  zwymiarowany?  WskaŜ  ile  błędów  zawiera 
zwymiarowany rysunek. 
a)

 

Jeden 

b)

 

Dwa 

c)

 

Trzy 

d)

 

Nie ma błędów 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

10.

 

Rysunek przedstawia dwa elementy połączone za pomocą 
a)

 

klejenia. 

b)

 

lutowania. 

c)

 

spawania. 

d)

 

zgrzewania. 

 

 
11.

 

Oznaczony na rysunku element to 
a)

 

wałek. 

b)

 

łoŜysko. 

c)

 

koło zębate. 

d)

 

pierścień uszczelniający. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

12.

 

Ile linii brakuje na rysunku? 
a)

 

Jednej. 

b)

 

Dwóch. 

c)

 

Trzech. 

d)

 

Czterech. 

 

13.

 

Części 1 i 2 skojarzono ze sobą za pomocą połączenia 
a)

 

klejonego. 

b)

 

klinowego. 

c)

 

gwintowego. 

d)

 

wpustowego.  

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

14.

 

Dla  otworu 

φ

  60H7  tolerancja  normalna  wynosi  IT7  =  30 

µ

m.  Zapis  wymiaru 

tolerowanego z odchyłkami ma postać 
a)

 

 

b)

 

 

c)

 

 

d)

 

 

0

03

,

0

60

φ

 

03

,

0
0

60

φ

 

15

,

0

60

±

φ

 

030

,

0

030

,

0

60

φ

 

 
15.

 

Normę branŜową oznaczamy 
a)

 

PN. 

b)

 

PN

EN. 

c)

 

BN. 

d)

 

PN

ISO. 

 
16.

 

Na rysunku przedstawiono oznaczenie gwintu 
a)

 

rurowego. 

b)

 

modułowego. 

c)

 

trapezowego. 

d)

 

metrycznego. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
17.

 

Który  z  przedstawionych  znaków  chropowatości  informuje  o  niedopuszczalnym 
usunięciu warstwy materiału? 
a)

 

 

b)

 

 

c)

 

 

d)

 

 

 

 

 

 

 
18.

 

Wykorzystując  rzuty  prostokątne  wskaŜ  prawidłowo  narysowaną  bryłę  w  aksonometrii 
ukośnej. 

 

a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

d) 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

19.

 

Które z wymienionych pasowań jest pasowaniem podstawowym? 
a)

 

H8/h7. 

b)

 

F8/h6. 

c)

 

H7/k6. 

d)

 

H7/s6. 

 
20.

 

Na schemacie przedstawiono 
a)

 

mechanizm maltański. 

b)

 

przekładnię zębatą. 

c)

 

sprzęgło. 

d)

 

hamulec. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko................................................................................................ 

 

Wykonywanie rysunków części maszyn 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  rysunków 
części maszyn” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 8, 9, 11, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego 

 
Klucz odpowiedzi
1. a, 2. a, 3. d, 4. c, 5. d, 6. a, 7. c, 8. b, 9. c, 10. d, 11. b, 
12. c, 13. c, 14. a, 15. c, 16. b, 17. b, 18. d, 19. a, 20. d. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać oznaczenie tolerancji kształtu 

Rozpoznać połączenie nitowe 

Odczytać oznaczenie gwintu 

Rozpoznać zabezpieczenie połączenia 

Odczytać oznaczenie powłoki 

Rozpoznać oznaczanie połączeń klejonych  

Odczytać rysunek złoŜeniowy 

Dobrać rzut aksonometryczny 

PP 

Przeanalizować wymiarowanie rysunku 

PP 

10 

Rozpoznać oznaczanie połączeń spawanych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

11 

Przeanalizować widok i przekrój 

PP 

12 

Odczytać tolerancje kształtu 

13 

Odczytać rysunek elementu spawanego 

14 

Rozpoznać oznaczenie wymiarów 
tolerowanych 

15 

Rozpoznać oznaczenie norm 

16 

Rozpoznać przekrój stopniowy 

17 

Rozpoznać oznaczenie chropowatości 
powierzchni 

18 

Dobrać rzut prostokątny 

PP 

19 

Odczytać oznaczenie chropowatości  

20 

Czytać schematy 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 
poprawnego wyniku. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Oznaczenie powierzchni płyty przedstawione na rysunku dotyczy tolerancji 
a)

 

płaskości. 

b)

 

nachylenia. 

c)

 

prostoliniowości.  

d)

 

zarysu przekroju wzdłuŜnego. 

 

 
 
 
 
 

 
2.

 

Rysunek przedstawia połączenie 
a)

 

nitowe. 

b)

 

spawane. 

c)

 

gwintowe. 

d)

 

zgrzewane. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

3.

 

Oznaczenie M30

×

0,75 charakteryzuje gwint 

a)

 

metryczny zwykły. 

b)

 

metryczny drobnozwojowy. 

c)

 

trapezowy niesymetryczny. 

d)

 

metryczny grubozwojowy. 

 
4.

 

Które połączenie gwintowe jest zabezpieczone przed samoczynnym odkręcaniem? 
a)

 

 

b)

 

 

c)

 

 

d)

 

 

 

 

 

 

 
5.

 

Informacja na linii odniesienia dotyczy 
a)

 

twardości warstwy. 

b)

 

rodzajów obróbki cieplnej. 

c)

 

metody spawania. 

d)

 

rodzaju powłoki antykorozyjnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40

6.

 

Rysunek przedstawia dwa elementy połączone za pomocą 
a)

 

klejenia. 

b)

 

lutowania. 

c)

 

spawania. 

d)

 

zgrzewania. 

 

 
7.

 

Koło  zębate  oznaczone  na  rysunku  nr  4,  jest  osadzone  na  wałku  za  pomocą  elementu 
oznaczonego nr 1, tworząc połączenie 
a)

 

kołkowe. 

b)

 

wielowypustowe. 

c)

 

wpustowe. 

d)

 

klinowe. 

 

 

 
8.

 

Wykorzystując  rzuty  prostokątne  wskaŜ  prawidłowo  narysowaną  bryłę  w  aksonometrii 
ukośnej. 

 

a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

d) 

 

 
9.

 

Czy  poniŜszy  rysunek  jest  poprawnie  zwymiarowany?  WskaŜ  ile  błędów  zawiera 
zwymiarowany rysunek. 
a)

 

Jeden 

b)

 

Dwa 

c)

 

Trzy 

d)

 

Nie ma błędów 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41

10.

 

Spoinę otworową podłuŜną oznacza się symbolem 
a)

 

 

b)

 

 

c)

 

 

d)

 

 

 

 

 

 

 
11.

 

Ile linii brakuje na rysunku? 
a)

 

Jednej. 

b)

 

Dwóch. 

c)

 

Trzech. 

d)

 

Czterech. 

 

12.

 

Zapis tolerancji kształtu, połoŜenia na rysunku dotyczy 
a)

 

prostoliniowości. 

b)

 

walcowości. 

c)

 

prostopadłości. 

d)

 

współosiowości. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
13.

 

Zapis spoiny na rysunku oznacza, Ŝe jest to spoina pachwinowa 
a)

 

wykonana na miejscu montaŜu.  

b)

 

o długości szwu 311. 

c)

 

z licem wypukłym. 

d)

 

o wysokości a = 5. 

 
 
 
 
 
 
 
14.

 

Dla wymiaru 

φ

10H7 odchyłka 

a)

 

przyjmuje dowolne wartości. 

b)

 

dolna i górna jest równa zero. 

c)

 

dolna jest równa zero. 

d)

 

górna jest równa zero. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

42

15.

 

Polską  Normę  wprowadzająca  normę  europejską  będącą  wprowadzeniem  normy 
Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO oznaczamy 
a)

 

PN. 

b)

 

PN

EN. 

c)

 

PN

EN ISO. 

d)

 

PN

ISO. 

 
16.

 

Na rysunku przedstawiono przekrój 
a)

 

łamany. 

b)

 

stopniowy. 

c)

 

prosty. 

d)

 

częściowy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
17.

 

Który  z  przedstawionych  znaków  chropowatości  informuje  o  wymaganym  usunięciu 
warstwy materiału? 
a)

 

 

b)

 

 

c)

 

 

d)

 

 

 

 

 

 

 
18.

 

WskaŜ prawidłowy rzut poziomy bryły przedstawionej na rysunku. 

 

 

a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

d) 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

43

19.

 

Chropowatość powierzchni łba śruby wynosi 
a)

 

10 

µ

m. 

b)

 

µ

m. 

c)

 

1,5 

µ

m. 

d)

 

µ

m. 

 
20.

 

Na schemacie przedstawiono 
a)

 

hamulec. 

b)

 

mechanizm maltański. 

c)

 

sprzęgło. 

d)

 

przekładnię zębatą. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

44

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko................................................................................................ 

 

Wykonywanie rysunków części maszyn 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

45

7.  LITERATURA 

 

1.

 

Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 2005 

2.

 

Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, Warszawa 2007 

3.

 

Lewandowski T.: Zbiór zadań z rysunku technicznego dla mechaników. WSiP, Warszawa 
2002 

4.

 

Maksymowicz A.: Rysunek zawodowy dla szkół zasadniczych. WSiP, Warszawa 1999  

5.

 

Malinowski  J.,  Jakubiec  W.:  Tolerancje  i  pasowania  w  budowie  maszyn.  WSiP, 
Warszawa 1998 

6.

 

Waszkiewiczowie E. i S.: Rysunek zawodowy. WSiP, Warszawa 1999 

7.

 

http://www.cad.pl 

8.

 

http://www.home.agh.edu.pl 

9.

 

http://www.it.pw.edu.pl/ztkut 

10.

 

http://www.newtechsolutions.pl 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

 
Czasopisma 

 

Edukator Zawodowy – www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php 

 

Nowa Edukacja Zawodowa