lakiernik 714[03] z1 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Grażyna Sobierajska





Przygotowanie powierzchni wyrobów do lakierowania
714[03].Z1.02






Poradnik dla nauczyciela




















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Krzysztof Garczyński
mgr inż. Krzysztof Lenkiewicz



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Grażyna Sobierajska



Konsultacja:
mgr Zenon W. Pietkiewicz




Korekta:





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[03].Z1.02.
„Przygotowanie powierzchni wyrobów do lakierowania ”zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu: lakiernik.





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Ogólne zasady przygotowywania powierzchni przed procesami

lakierowania

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Oczyszczanie strumieniowo – ścierne

12

5.2.1. Ćwiczenia

12

5.3. Oczyszczanie przez: skrobanie

14

5.3.1. Ćwiczenia

14

5.4. Oczyszczanie ręczne i ręczno- mechaniczne

15

5.4.1. Ćwiczenia

15

5.5. Oczyszczanie płomieniowe i oczyszczanie parowe

16

5.5.1. Ćwiczenia

16

5.6. Odtłuszczanie w rozpuszczalnikach organicznych .Odtłuszczanie

w roztworach alkaicznych. Odtłuszczanie emulsyjne.

17

5.6.1. Ćwiczenia

17

5.7. Oczyszczanie przy pomocy odrdzewiaczy fosforanowych (odrdzewiacze –

preparaty handlowe)

18

5.7.1. Ćwiczenia

18

5.8.. Usuwanie rdzy w kąpielach trawiących

19

5.8.1. Ćwiczenia

19

5.9. Oczyszczanie z zastosowaniem przetwarzaczy rdzy

20

5.9.1. Ćwiczenia

20

5.10.Technologia fosforanowania wyrobów wielkogabarytowych (np. nadwozi

samochodowych).

21

5.10.1. Ćwiczenia

21

5.11. Suszenie w suszarkach

22

5.11.1. Ćwiczenia

22

5.12. Technologia przygotowania powierzchni w zależności od podłoża

23

5.12.1. Ćwiczenia

23

5.13. Przygotowanie powierzchni stali i metali nieżelaznych

24

5.13.1. Ćwiczenia

24

5.14. Usuwanie powłok lakierniczych

25

5.14.1. Ćwiczenia

25

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

26

7. Literatura

43

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE


Poradnik niniejszy będzie Państwu pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych

o przygotowaniu powierzchni przedmiotów do lakierowania, stosowanych metodach
i narzędziach oraz jakości przygotowania powierzchni.

Poradnik ten zawiera:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności i wiadomości, które uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które pomogą wykształcić u uczniów umiejętności praktyczne,

wykaz literatury.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

tekstu przewodniego,

ćwiczeń praktycznych,

pokazu z objaśnieniem.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą obejmować zarówno pracę indywidualną jak

i pracę zespołową.

W rozdziale 6 zamieszczono zestaw zadań testowych, który może być wykorzystany przez

nauczyciela w celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia.

W rozdziale 6 podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań tekstowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4











































Schemat jednostek modułowych










714 [03].Z1

Podstawowe technologie lakiernicze

714 [03].Z1.01

Stosowanie przepisów bhp, ochrony
ppoż. i ochrony środowiska przy
wykonywaniu prac lakierniczych

714 [03].Z1.02

Przygotowanie powierzchni
wyrobów do lakierowania

714 [03].Z1.03

Nakładanie powłok lakierniczych

714 [03].Z1.04

Wytwarzanie powłok malarsko
– lakierniczych na wyrobach

powszechnego użytku

714 [03].Z1.06

Wykonywanie napraw i renowacji
pokryć lakierniczych

714 [03].Z1.05

Znakowanie

powłok

lakierniczych

714 [03].Z1.07

Nanoszenie pokryć ochronnych i

ochronno

-

dekoracyjnych

714 [03].Z1.08

Ocenianie jakości powłok lakierniczych

714 [03].Z1.09

Organizowanie i wyposażenie lakierni

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE


Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,

dobierać metody i narzędzia do wykonywanych czynności,

znajdować właściwą dokumentację techniczną w bibliotece lub innej bazie danych,

rozróżniać rodzaje podłoży do lakierowania,

stosować zasady bhp wykonywania czynności oczyszczających podłoże,

stosować podstawy fizykochemiczne produktów lakierniczych,

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

wykonać prace związane z przygotowaniem powierzchni do lakierowania zgodnie
z przepisami bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska,

zidentyfikować zanieczyszczenia powierzchni przeznaczonych do lakierowania,

ocenić stan powierzchni przed lakierowaniem,

scharakteryzować podstawowe metody oczyszczania powierzchni,

dobrać metodę przygotowania powierzchni do lakierowania,

rozróżnić sprzęt i narzędzia do czyszczenia powierzchni pod pokrycia malarsko -
lakiernicze,

zorganizować stanowisko pracy,

oczyścić powierzchnię metodami ręcznymi i maszynowymi,

posłużyć się dokumentacją technologiczną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca ……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Lakiernik 714[03]
Moduł: Podstawowe technologie lakiernicze 714[03].Z1
Jednostka

modułowa:

Przygotowywanie

powierzchni

wyrobów

do

lakierowania

714[03].Z1.02

Temat: Oczyszczanie przez: młotkowanie, skrobanie, szczotkowanie, szlifowanie.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności doboru metody oczyszczania powierzchni za

pomocą narzędzi i przeprowadzenie prostych metod oczyszczania powierzchni.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

– zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

wyjaśnić na czym polega metoda młotkowania,

scharakteryzować cechy powierzchni po operacji młotkowania,

wyjaśnić na czym polega metoda skrobania,

scharakteryzować cechy powierzchni po operacji skrobania,

wyjaśnić na czym polega metoda szczotkowania,

scharakteryzować cechy powierzchni po operacji skrobania,

zastosować zdobyte wiadomości w praktyce.


Metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas:

90 minut.


Środki dydaktyczne:

zeszyt przedmiotowy, ołówek, długopis,

narzędzi do oczyszczania powierzchni – skrobaki.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do przeprowadzenia pokazu z objaśnieniem.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczeń praktycznych.
5. Realizacja tematu:

nauczyciel prowadzi pokaz z objaśnieniem metod oczyszczania powierzchni za pomocą

młotkowania, skrobania, szczotkowania, szlifowania,

nauczyciel objaśnia sposób wykonania ćwiczenia przez ucznia,

każdy uczeń organizuje stanowisko do wykonania ćwiczenia,

uczeń wykonuje ćwiczenie,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

uczeń opisuje wyniki swojej pracy,

uczeń prezentuje wyniki swojej pracy,

nadzoruje pracę uczniów i pomaga w przeprowadzeniu oczyszczania.

6. Po wykonaniu oczyszczania uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
7. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
8. Nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza poprawność i estetykę wykonanego

ćwiczenia.

9. Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności wykonywania.
10. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć.

Praca domowa.
Zaprojektować instrukcję wykonania oczyszczania za pomocą młotkowania.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Lakiernik 714[03]
Moduł: Podstawowe technologie lakiernicze 714[03].Z1
Jednostka modułowa: Przygotowywanie

powierzchni

wyrobów

do

lakierowania

714[03].Z1.02

Temat: Oczyszczanie z zastosowaniem przetwarzaczy rdzy.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności definiowania, odnajdowania w literaturze

bazach danych środków do oczyszczania za pomocą prztwarzaczy rdzy.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczeń,

wyjaśnić jaka jest różnica między przetwarzaczami rdzy a środkami roztwarzającymi rdzę,

wyjaśnić jakie związki powstają na wskutek przetwarzania rdzy,

opisać jakich operacji można uniknąć dzięki zastosowaniu przetwarzaczy rdzy.


Metody nauczania – uczenia się:

dyskusja dydaktyczna,

tekst przewodni,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

grupowa – zespoły 3 - 4 osobowe.


Czas: 45minut.

Środki dydaktyczne:

plansze z opisem przetwarzaczy rdzy (foliogramy lub prezentacja multimedialna),

zeszyt przedmiotowy,ołówek,długopis,

przybory kreślarskie, gumka,

komputer z dostępem do Internetu.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do przeprowadzenia pokazu z objaśnieniem.
4. Realizacja tematu:

nauczyciel instruuje w jaki sposób wyszukać w przeglądarce internetowej
przetwarzacze rdzy,

uczniowie dobierając się w zespoły,

każdy zespół wyszukuje po dwa przykłady przetwarzaczy rdzy, drukuje karty
techniczne tych produktów,

pomocą do prawidłowego wyboru jest podpowiedź nauczyciela,

uczeń zapisuje w zeszycie wybrane produkty i ich parametry stosowania z karty
technicznej,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w wyborze przetwarzaczy rdzy
i odnalezieniu ich kart technicznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. Po wykonaniu ćwiczenia uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
7. Nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza poprawność wykonanego ćwiczenia.
8. Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności wykonywania.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć.

Praca domowa.

Odszukać w literaturze wiadomości na temat: zastosowanie przetwarzaczy rdzy do

renowacji starych przedmiotów użytkowych. Na podstawie zebranych informacji przygotować
opis jednej z metod usuwania rdzy z wybranego przedmiotu za pomocą przetwarzaczy rdzy
i zapisać go w zeszycie przedmiotowym.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5.

ĆWICZENIA

5.1. Ogólne zasady przygotowywania powierzchni przed

procesami lakierowania.

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Sporządz instrukcję przygotowania powierzchni stalowej, wielkogabarytowej, pokrytej

rdzą.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób wykonania ćwiczenia w sali lekcyjnej:

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować instrukcję oczyszczania powierzchni w odniesieniu do zdobytych

wiadomości,

3) przedstawić wyniki wykonanego ćwiczenia,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

zeszyt przedmiotowy,

długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.2. Oczyszczanie strumieniowo – ścierne

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj piaskowanie elementu ze stali pokrytej rdzą za pomocą oczyszczarki

pneumatycznej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować stalowy element pokryty rdzą ,
3) przygotować oczyszczarkę pneumatyczną,
4) przygotować i zapoznać się z instrukcją wykonywania piaskowania za pomocą

oczyszczarki pneumatycznej,

5) przygotować wymagane środki ochrony osobistej,.
6) wykonać piskowanie zgodnie z instrukcją,
7) opisać wyniki swojej pracy,
8) zaprezentować wyniki swojej pracy,
9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

oczyszczarka pneumatyczna wraz z instrukcją,

element stalowy,

środki ochrony osobistej,

zeszyt przedmiotowy,długopis

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wykonaj piaskowanie elementu ze stali pokrytej rdzą za pomocą oczyszczarki bezpyłowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy


Sposób wykonania ćwiczenia:


Uczeń powinien:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować stalowy element pokryty rdzą ,
3) przygotować oczyszczarkę bezpyłową,
4) przygotować i zapoznać się z instrukcją wykonywania piaskowania za pomocą

oczyszczarki bezpyłowej,

5) przygotować wymagane środki ochrony osobistej,
6) wykonać piaskowanie zgodnie z instrukcją,
7) opisać wyniki swojej pracy,
8) zaprezentować wyniki swojej pracy,
9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

oczyszczarka bezpyłowa wraz z instrukcją,

element stalowy,

środki ochrony osobistej,

zeszyt przedmiotowy,

długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.3. Oczyszczanie przez: skrobanie

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj oczyszczanie elementu ze stali pokrytej rdzą za pomocą skrobania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób wykonania ćwiczenia:


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować stalowy element pokryty rdzą,
3) przygotować właściwe skrobaki,
4) przygotować i zapoznać się z instrukcją wykonywania skrobania,
5) przygotować wymagane środki ochrony osobistej,
6) wykonać oczyszczanie zgodnie z instrukcją,
7) opisać wyniki,
8) zaprezentować wyniki,
9) dokonać oceny poprawności wykonywanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

skrobaki wraz z instrukcją,

element stalowy,

środki ochrony osobistej,

zeszyt przedmiotowy i długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.4. Oczyszczanie ręczne i ręczno - mechaniczne

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj oczyszczanie elementu ze stali pokrytej rdzą za pomocą papieru ściernego na

klocku drewnianym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób wykonania ćwiczenia:


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować stalowy element pokryty rdzą,
3) przygotować klocek z papierem ściernym,
4) przygotować i zapoznać się z instrukcją wykonywania oczyszczania za pomocą papieru

ściernego na klocku,

5) przygotować wymagane środki ochrony osobistej,
6) wykonać oczyszczanie zgodnie z instrukcją,
7) opisać wyniki swojej pracy,
8) zaprezentować wyniki swojej pracy,
9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

klocek z papierem ściernym wraz z instrukcją,

element stalowy,

środki ochrony osobistej,

zeszyt przedmiotowy, długopis ,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.











background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.5. Oczyszczanie płomieniowe i oczyszczanie parowe

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj oczyszczanie elementu ze stali pokrytej rdzą za pomocą palnika gazowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób wykonania ćwiczenia:


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować stalowy element pokryty rdzą,
3) przygotować palnik gazowy,
4) przygotować i zapoznać się z instrukcją wykonywania oczyszczania za pomocą palnika

gazowego,

5) przygotować wymagane środki ochrony osobistej,
6) wykonać oczyszczanie zgodnie z instrukcją,
7) opisać wyniki swojej pracy
8) zaprezentować wyniki swojej pracy,
9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

palnik gazowy wraz z instrukcją,

element stalowy,

środki ochrony osobistej,

zeszyt przedmiotowy, długopis ,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.6. Odtłuszczanie

w

rozpuszczalnikach

organicznych.

Odtłuszczanie w roztworach alkaicznych. Odtłuszczanie
emulsyjne

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj

zestawienie

tabelaryczne

obszaru

zastosowania

odtłuszczania

w rozpuszczalnikach organicznych i w alkaliach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób wykonania ćwiczenia:


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zaprojektować i wykonać tabelę,
3) zapisać i zaprezentować wyniki swojej pracy,
4) dokonać oceny poprawności wykonywanego ćwiczenia,

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metoda projektów.


Środki dydaktyczne:

zeszyt przedmiotowy i długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.7. Oczyszczanie przy pomocy odrdzewiaczy fosforanowych

(odrdzewiacze – preparaty handlowe)

5.7.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Znajdź w przeglądarkach internetowych trzy przykłady odrdzewiaczy fosforanowych,

wydrukuj ich karty techniczne i zaprezentuj swój wybór.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób wykonania ćwiczenia:


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) odnaleźć trzy przykłady odrdzewiaczy fosforanowych,
3) wydrukować karty techniczne wybranych odrdzewiaczy,
4) zapisać wyniki swojej pracy,
5) zaprezentować wyniki swojej pracy,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem

ćwiczenia praktyczne,

metoda projektów.


Środki dydaktyczne:

zeszyt przedmiotowy,długopis,

przeglądarka internetowa,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.8. Usuwanie rdzy w kąpielach trawiących

5.8.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Korzystając z przeglądarki internetowej lub literatury z rozdziału 7 wyszukaj instrukcję

trawienia zardzewiałej stali.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób wykonania ćwiczenia:


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wyszukać w przeglądarce internetowej lub w literaturze z rozdziału 7 instrukcje trawienia

zardzewiałej stali,

3) zapisać wyniki w zeszycie przedmiotowym,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
5)

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,

metoda projektów.


Środki dydaktyczne:

zeszyt przedmiotowy i długopis,

przeglądarka internetowa,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.9. Oczyszczanie z zastosowaniem przetwarzaczy rdzy

5.9.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Znajdź w przeglądarkach internetowych dwa przykłady przetwarzaczy rdzy, wydrukuj ich

karty techniczne i zaprezentuj swój wybór.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) odnaleźć dwa przykłady przetwarzaczy rdzy,
3) wydrukować karty techniczne wybranych przetwarzaczy,
4) zapisać wyniki swojej pracy,
5) zaprezentować wyniki swojej pracy,
6) dokonać oceny poprawności wykonywanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,

metoda projektów.


Środki dydaktyczne:

zeszyt przedmiotowy i długopis,

przeglądarka internetowa,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.10. Technologia fosforanowania wyrobów wielkogabarytowych

(np. nadwozi samochodowych)

5.10.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Korzystając z przeglądarki internetowej i/lub literatury z rozdziału 7 wyszukaj opis

i schemat fosforanowania nadwozi pojazdów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób wykonania ćwiczenia:


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wyszukać w przeglądarce internetowej i/lub w literaturze z rozdziału 7 opis i schemat

fosforanowania nadwozi pojazdów,

3) zapisać wyniki w zeszycie przedmiotowym,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,

metody projektów.


Środki dydaktyczne:

zeszyt przedmiotowy i długopis,

przeglądarka internetowa,

iteratura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.11. Suszenie w suszarkach

5.11.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj porównanie dwóch kabin lakierniczych dwóch producentów w zakresie

oferowanych parametrów kabiny. Skorzystaj z materiałów producentów kabin.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wyszukać materiały producentów kabin,
3) wykonać porównanie oferowanych parametrów,
4) zaprezentować wyniki swojej pracy,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

zeszyt przedmiotowy i długopis,

materiały producentów kabin,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.12. Technologia przygotowania powierzchni w zależności od

podłoża

5.12.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Znajdź w przeglądarkach internetowych dwa przykłady kart technicznych, w których

opisano sposób przygotowywania powierzchni, wydrukuj je i zaprezentuj swój wybór.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) odnaleźć dwa przykłady kart technicznych,
3) wydrukować wybrane karty techniczne,
4) zapisać wyniki swojej pracy,
5) zaprezentować wyniki swojej pracy,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zeszyt przedmiotowy, długopis,

przeglądarka internetowa,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.13. Przygotowanie powierzchni stali i metali nieżelaznych

5.13.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj oceny czystości powierzchni do lakierowania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przygotuj spis kryteriów do oceny czystości powierzchni posługując się poradnikiem,
3) przygotuj dwie różne powierzchnie przygotowane do lakierowania,
4) dokonaj oceny czystości powierzchni,
5) zapiasać wyniki swojej pracy,
6) zaprezentować wyniki swojej pracy,
7) dokonać oceny poprawności wykonywanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

długopis, zeszyt przedmiotowy,

dwie różne powierzchnie przygotowane do lakierowania,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

5.14. Usuwanie powłok lakierniczych

5.14.1 Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Usuń starą powłokę lakierową za pomocą papieru ściernego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować polakierowany element, z którego usunie powłokę,
3) przygotować papier ścierny i szlifierkę bezpyłową i instrukcję do niej dołączoną,
4) usunąć starą powłokę lakierową za pomocą bezpyłowej szlifierki i papieru ściernego,
5) zapasać wyniki swojej pracy,
6) zaprezentować wyniki swojej pracy,
7) dokonać oceny poprawności wykonywanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

szlifierka bezpyłowa wraz z instrukcją,

papier ścierny,

polakierowany element,

zeszyt przedmiotowy, długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowanie powierzchni do
lakierowania”

Test składa się z 24 zadań, z których:

zadania 1 – 14 i 21 – 24 są z poziomu podstawowego,

zadania 15 - 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań podstawowych: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Plan testu.

Klucz odpowiedzi

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wyliczyć metale stosowane w technice.

A

P

d

2

Nazwać rodzaje ścierniw stosowanych
w obróbce strumieniowo - ściernej.

A

P

d

3

Zdefiniować oczyszczanie parowe.

A

P

b

4

Rozpoznać

palnik

stosowany

do

oczyszczania płomieniowego.

A

P

b

5

Zdefiniować tetrachloroetylen.

A

P

b

6

Zdefiniować węglan sodowy.

A

P

c

7

Rozróżnić metody wytwarzania powłok
konwersyjnych.

B

P

d

8

Wybrać zakres ciśnień stosowany do
obróbki strumieniowo – ściernej.

C

P

b

9

Rozróżnić

działanie

przetwarzaczy

rdzy.

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

10 Sklasyfikować kabiny lakiernicze.

C

P

b

11

Wybrać sposób płukania wytrawionych
metali.

C

P

a

12

Scharakteryzować

odtłuszczanie

emulsyjne.

C

P

b

13

Ocenić wpływ przenikania kwasu do
metalu w czasie trawienia.

D

PP

b

14

Rozpoznać

jakie

substancje

nie

powinny znajdować się na przedmiocie
przed oczyszczaniem przetwarzaczami
rdzy.

A

P

c

15

Wyjaśnić czy środki do odtłuszczania
blach

stalowych,

powierzchni

ocynkowanych i aluminium się różnią
między sobą.

C

PP

aluminium

16

Rozróżnić

koszty

procesu

przygotowania od kosztów produktów
malarsko – lakierniczych.

C

PP

przewyższają

17


Zanalizować etapy pracy w procesie
przygotowania powierzchni.

D

PP

pasywowanie

18

Wymienić typy urządzeń do obróbki
ściernej i podać od czego zależy wybór
metody.

D

PP

Rozróżnia się tu
metody:

- metody
pneumatyczne,
- metoda
wirnikowa (ziarna
rozpędzane w
kole rzutowym,
siła odśrodkowa).

Wybór metody
zależy od:

- wydajności,
- rodzaju i
wymiarów
elementu,
- czy proces to
oczyszczanie
ciągłe czy
okresowe,
- stanu
powierzchni do
oczyszczania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

19

Wymienić środki alkaliczne stosowane
do czyszczenia powierzchni.

C

PP

Do najczęściej
stosowanych
środków
alkalicznych należą:

- wodorotlenek
sodowy (soda
kaustyczna),
- polifosforany
sodowe,
- węglan sodowy
(soda
kalcynowana),
- boraks,
- metakrzemian
sodowy (szkło
wodne),
- fosforan
trójsodowy,
- zależnie od
rodzaju podłoża,
na którym badamy
przyczepność i od
grubości powłoki
lakierowej.

20

Sklasyfikować parametry stosowanej
obróbki strumieniowo ściernej.

C

PP

Parametry
strumienia
ściernego:

- kąt nachylenia
(kąt padania
ziarna) χ
(optymalny dla
stali 40-50o),
- kąt rozwarcia
strumienia
(rozprężanie),
- odległość
przedmiotu od
dyszy lo,
- średnica dyszy,
- prędkość ziarna
vH,
- ciśnienie
powietrza
0,2-0,7 MPa,
- prędkość
przesuwu
materiału
obrabianego,
21- czas

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

czyszczenia
(chropowatość).

21

Zdefiniować

metodę

nakładania

produktów „mokre na mokre”.

A

P

mokre na mokre

22 Zdefiniować szpachlówkę.

A

P

szpachla/ kit
szpachlowy/
szpachlówka

23 Zdefiniować klasy czystości stali.

A

P

3

24

Zdefiniować zastosowanie
oczyszczarek wirnikowych.

A

P

strumieniowo-
ścierne

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie

będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 24 zadania dotyczące przygotowania powierzchni do lakierowania. Zadania:

1, 2, 3, 4, 5, 6 ,7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko
jedna odpowiedź jest prawidłowa; zadania: 15, 16 i 17 to zadania z luką, w zadaniu: 18,
19 i 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. Zadania 21- 24 to zadania, w których również
należy udzielić krótkiej odpowiedzi.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

a) w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem

X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),

b) w zadaniu z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,
c) w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci
pytania: 15 - 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

8. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Wśród metali najczęściej używanych w technice nie znajduje się:

a) żelazo,
b) aluminium,
c) miedź,
d) ołów.

2. Wśród ścierniw stosowanych w obróbce strumieniowo - ściernej nie znajduje się:

a) piasek kwarcowy,
b) korund,
c) karborund,
d) miał węglowy.

3. Oczyszczanie parowe polega na:

a) działaniu strumieniem wody,
b) działaniu strumieniem pary,
c) działaniu strumieniem zasady,
d) działaniu strumieniem gazu.

4. Do oczyszczania płomieniowego stosuje się palnik:

a) argonowy,
b) tlenowo – acetylenowy,
c) metanowy,
d) benzynowy.

5. Tetrachloroetylen to:

a) rozpuszczalnik nieorganiczny,
b) rozpuszczalnik organiczny,
c) roztwór alkaliczny,
d) roztwór obojętny.

6. Węglan sodowy to:

a) rozpuszczalnik nieorganiczny,
b) rozpuszczalnik organiczny,
c) środek alkaliczny,
d) roztwór obojętny.

7. Konwersyjne warstwy podkładowe nie są wytwarzane w procesach:

a) fosforanowania,
b) chemicznego utleniania,
c) elektrochemicznego utleniania,
d) malowania.

8. Przy obróbce strumieniowo - ściernej ciśnienie powietrza wynosi:

a) 0,1- 0,15 MPa,
b) 0,2 - 0,7 MPa,
c) 0,8 - 0,9 Mpa,
d) 0,05 -0,1 MPa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

9. Środki typu KOMPLEKSOR:

a) roztwarzają rdzę,
b) przetwarzają rdzę,
c) wytwarzają rdzę,
d) nie ma takich środków.

10. Kabina lakiernicza to inaczej:

a) suszarka elektryczna,
b) kabinosuszarka,
c) suszarka wstępna,
d) piec suszarniczy.

11. Przedmioty wytrawione w kwasach należy następnie wypłukać:

a) w zimniej i gorącej wodzie (60-65

o

C) bieżącej,

b) tylko w zimnej wodzie,
c) w zimnym kwasie,
d) w gorącym kwasie.

12. Odtłuszczanie emulsyjne polega na:

a) działaniu alkaliów,
b) działaniu preparatu zawierającego substancje powierzchniowo – czynne oraz

rozpuszczalnik organiczny,

c) działaniu wody z lodem,
d) działaniu wody z kwasem.

13. W czasie trawienia kwasami przenikanie kwasu do metalu i rozpuszczanie go jest

zjawiskiem:
a) bardzo pożądanym,
b) niepożądanym,

c) pożądanym,
d) obojętnym.

14. Na powierzchni przeznaczonej do oczyszczania za pomocą przetwarzaczy rdzy nie

powinny się znajdować:
a) naloty rdzy,
b) plamy rdzy,
c) luźno zwisające płatki rdzy,
d) woda.

15. Uzupełnij poniższe zdanie:

Środki stosowane do odtłuszczania blach stalowych, powierzchni ocynkowanych
i .............................. zwykle się między sobą nie różnią.


16. Uzupełnij poniższe zdanie:

Koszty procesu przygotowania często ..............................................koszty produktów
malarsko – lakierniczych.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

17. Po wykonaniu operacji odrdzewiania za pomocą preparatów fosforanowych wykonuje się

dodatkowa operację. Jeśli wiesz jaką, uzupełnij poniższe zdanie:

Wskazane jest dodatkowe ..................................... powierzchni przez dodanie do wody
płuczącej kwasu chromowego lub jego mieszaniny z kwasem fosforowym (w ilości 0,2 -
0,5%).


18. Wymień znane ci typy urządzeń do obróbki ściernej i podaj od czego zależy wybór

metody.
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
................

19. Wymień środki alkaliczne stosowane do czyszczenia powierzchni.

........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
............


20. Opisz parametry stosowania obróbki strumieniowo – ściernej.

........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................


21. Jak nazywa się metodę nakładania lakieru bazowego na warstwę podkładu bez szlifu

międzywarstwowego?

.............................................

22. Jaki produkt jest najczęściej stosowany do wypełnienia nierówności w warstwie

wypełniającej?

............................................

23. Ile stopni czystości stali konstrukcyjnej możemy wyróżnić?

...........................................

24. Do jakiej obróbki stosowane są oczyszczarki wirnikowe?

......................................................

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Przygotowanie powierzchni wyrobów do lakierowania.


Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące wyrazy.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.




16.




17.




18.

..............................................................................................
..............................................................................................
..............................................................................................
..............................................................................................
..............................................................................................

19.

..............................................................................................
..............................................................................................
..............................................................................................
..............................................................................................

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

20.

..............................................................................................
..............................................................................................
..............................................................................................
..............................................................................................
..............................................................................................
..............................................................................................
..............................................................................................
..............................................................................................

21.

..........................................

22.

..........................................

23.

..........................................

24.

..........................................

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowanie powierzchni do
lakierowania”

Test składa się z 23 zadań, z których:

zadania 1 – 17 i 21 – 23 są z poziomu podstawowego,

zadania 18

20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań podstawowych: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan testu.

Klucz odpowiedzi

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wyliczyć stopy stosowane w technice.

A

P

c

2

Rozpoznać

metody

obróbki

strumieniowo – ściernej.

A

P

a

3

Rozróżnić

metody

oczyszczania

powierzchni.

B

P

d

4

Scharakteryzować związki powstające
po reakcji przetwarzaczy rdzy z
tlenkami i wodorotlenkami żelaza.

A

P

d

5

Rozróżnić

zastosowanie

sody

kaustycznej.

B

P

b

6

Wybrać podłoże dla którego konieczne
jest zabezpieczenie antykorozyjne.

C

P

b

7

Wybrać metodę wykonywania natrysku
kontrolnego.

A

P

c

8

Scharakteryzować

powierzchnię

do

oczyszczania za pomocą przetwarzaczy
rdzy.

C

P

c

9

Zdefiniować odtłuszczanie emulsyjne.

A

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

10

Scharakteryzować

powietrze

do

obróbki strumieniowo - ściernej.

C

P

b

11 Zdefiniować stopnie czystości stali.

A

P

b

12

Zdefiniować kąt badania ziarna przy
oczyszczaniu stali.

A

P

b

13

Rozróżnić urządzenia stosowane do
oczyszczania.

B

P

d

14

Rozróżnić

rodzaj

palnika

do

oczyszczania płomieniowego.

B

P

b

15

Rozróżnić rozpuszczalniki organiczne
do odtłuszczania.

B

P

d

16 Rozróżnić roztwór do pasywowania.

B

P

a

17 Zdefiniować proces trawienia kwasami.

A

P

b

18

Scharakteryzować

typ

wanny

do

trawienia.

C

PP

betonowych

19

Scharakteryzować III stopień czystości
stali.

C

PP

40%

20

Scharakteryzować

kryteria

wyboru

metody oczyszczania.

C

PP

charakter

zanieczyszczeń

21 Rozróżnić rodzaje ścierniwa.

B

P

tak

22

Scharakteryzować proces oczyszczania
płomieniowego.

B

P

40

°

C

23

Zdefiniować oczyszczanie
strumieniowo – ścierne.

A

P

strumieniowo-

ściernym

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie

będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 23 pytania dotyczące przygotowanie powierzchni do lakierowania. Zadania:

1, 2, 3, 4, 5, 6 ,7, 8,9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 i 17 są to zadania wielokrotnego wyboru
i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa; zadania: 18, 19 i 20 to zadania z luką. Zadania
21- 23 to zadania, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

a) w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem

X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),

b) w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci
pytania: 18 - 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

8. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Wśród stopów najczęściej używanych w technice nie znajduje się:

a) stopy cynku,
b) stopy aluminium,
c) stopy szkła,
d) stopy cyny.

2. Wśród metod stosowanych w obróbce strumieniowo - ściernej znajduje się:

a) metoda wirnikowa,
b) metoda młotkowania,
c) metoda skrobania,
d) metoda pędzlowania.

3. Wśród metod oczyszczania powierzchni nie można wyróżnić:

a) mechaniczne,
b) termiczne,
c) parowe,
d) gazowe.

4. Związki powstające po reakcji przetwarzaczy rdzy z tlenkami i wodorotlenkami żelaza nie

są:
a) nieaktywne,
b) nieropuszczalne,
c) metaloorganiczne,
d) rozpuszczalne.

5. Soda kaustyczna jest środkiem do:

a) polerowania powłok,

b) usuwania powłok,
c) mycia powłok,
d) nabłyszczania powłok.

6. Po oczyszczeniu powierzchni należy ją zabezpieczyć antykorozyjnie. Proces ten

wymagany jest dla:
a) starego lakieru bez przeszlifowania do gołej blachy ,
b) gołej blachy stalowej,
c) nienaruszonej warstwy kataforezy,
d) tworzyw sztucznych.

7. Natrysk kontrolny wykonuje się za pomocą:

a) ściereczki antystatycznej,
b) pasty polerskiej,
c) pudru kontrolnego,
d) nie wykonuje się.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

8. Na powierzchni przeznaczonej do oczyszczania za pomocą przetwarzaczy rdzy nie

powinny się znajdować:
c) naloty rdzy,
d) plamy rdzy,
c) luźno zwisające płatki rdzy,
d) woda.

9. Odtłuszczanie emulsyjne polega na:

a) działaniu alkaliów,
b) działaniu emulsji zawierającej substancje powierzchniowo – czynne oraz rozpuszczalnik

organiczny,

c) działaniu wody z lodem,
d) działaniu wody z kwasem.

10. Przy obróbce strumieniowo - ściernej ciśnienie powietrza wynosi:

a) 0,1 - 0,15 MPa,
b) 0,2 - 0,7 MPa,
c) 0,8 - 0,9 Mpa,
d) 0,05 -0,1 MPa.

11. Ile odróżnia się stopni czystości stali konstrukcyjnej przeznaczonej do malowania?

a) 2,
b) 3,
c) 4,
d) 6.

12. Optymalny kąt nachylenia (kąt padania ziarna) w trakcie oczyszczania stali wynosi:

a) 40-50o,
b) 35-60o,
c) 45-55o,
d) 35-55o.

13. Które z wymienionych urządzeń nie są stosowane przy oczyszczaniu?

a) szczotki druciane,
b) odbijaki,
c) przecinaki rotacyjne,
d) wałki pneumatyczne.

14. Oczyszczanie płomieniowe polega na działaniu jakiego płomienia gazowego z palnika?

a) acetylenowego,

b) tlenowo – acetylenowego,
c) tlenowo – etylowego,
d) żaden z wyżej wymienionych.

15. Który z wymienionych związków nie jest rozpuszczalnikiem organicznym stosowanym do

odtłuszczania?
a) tetrachloroetylen,
b) trichloroetylen,
c) trichloroetan,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

d) tetrachloroetan.

16. W jakim roztworze należy pasywować przedmiot bezpośrednio po trawieniu w celu

uniknięcia korozji?
a) kwasu fosforowego,
b) kwasu solnego,
c) kwasu siarkowego,
d) żaden z powyższych.

17. W czasie trawienia kwasami przenikanie kwasu do metalu i rozpuszczanie go jest

zjawiskiem:
a) bardzo pożądanym,
b) niepożądanym,
c) pożądanym,
d) obojętnym.

18. Uzupełnij zdanie:

Trawienie przeprowadza się w wannach ....................................... wyłożonych
kwasoodpornymi płytkami ceramicznymi, względnie w wannach stalowych z okładziną
kwasoodporną.

19. Uzupełnij zdanie:

Odróżnia się 3 stopnie czystości stali konstrukcyjnej przeznaczonej do malowania:
stopień III: powierzchnia niejednolita, brunatnoszara. Pozostałe zgorzeliny mogą
zajmować nawet ...................... powierzchni.

20. Uzupełnij zdanie:

Wybierając metodę przygotowania powierzchni trzeba kierować się kilkoma kryteriami:
wielkość obiektu, ........................................................................., warunki eksploatacji.

21. Czy karborund jest rodzajem ścierniwa?

..........................................

22. W jakiej temperaturze należy zagruntować powierzchnie po oczyszczaniu płomieniowym?

...................................

23. W jakim typie oczyszczania stosowane są metody pneumatyczne i wirnikowe?

.......................................

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Przygotowanie powierzchni do lakierowania.


Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące wyrazy.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.




.

19.




20.




21.

..........................................

22.

..........................................

23.

..........................................

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

43

7. LITERATURA


1. Dobrosz K.: Podstawy obróbki malarsko – lakierniczej metali. ZDDZ, Warszawa, 1973
2. Juchniewicz R., Widuchowski A., Walaszewski J., Stankiewicz H., Praca zbiorowa.

Technika przeciwkorozyjna. Część I, WSiP, Warszawa 1977

3. Klonowski Z., Knopf M., Lichecki J.: Przeciwrdzewna ochrona malarska konstrukcji

stalowych. Poradnik WNT, Warszawa 1983

4. Orzelowski S. (red), Praca zbiorowa: Powłoki malarsko – lakiernicze, Poradnik. WNT,

Warszawa 1983

5. Sobierajska G., Neumann Z.: Lakiernictwo samochodowe, SIMP- ZORPOT, Szczecin,

2006

