„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Marzena Rozborska
Wykonywanie
robót
ziemnych
i
pogłębiarskich
712[03].Z1.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Krzysztof Piela
mgr inż. Kacper Stępień
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marzena Rozborska
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[03].Z1.04
,,Wykonywanie robót ziemnych i pogłębiarskich’’ zawartej w modułowym programie
nauczania dla zawodu monter budownictwa wodnego.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
10
5.1. Zasady wykonywania lądowych robót ziemnych
10
5.1.1. Ćwiczenia
10
5.2. Zasady wykonywania robót pogłębiarskich
12
5.2.1. Ćwiczenia
12
5.3 Wykonywanie przekopów
14
5.3.1. Ćwiczenia
14
5.4. Czyszczenie koryt i usuwanie z nich przeszkód
16
5.4.1. Ćwiczenia
16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
19
7. Literatura
33
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1.
WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,,Wykonywanie robót ziemnych
i pogłębiarskich”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w zawodzie
monter budownictwa wodnego 712[04]. Ponieważ roboty ziemne i pogłębiarskie wymagają
udziału maszyn specjalistycznych, wskazane jest organizowanie zajęć w przedsiębiorstwach
dysponujących takim sprzętem, oczywiście w miarę możliwości.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
cele kształcenia,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych i intelektualnych,
−
przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
−
wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
ć
wiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. Czas wykonania ćwiczeń należy ustalać
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktację zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
712[03].Z1
Technologia robót hydrotechnicznych
712[03].Z1.01
Organizowanie stanowiska pracy
712[03].Z1.02
Wykonywanie pomiarów związanych z robotami hydrotechnicznymi
712[03].Z1.03
Wykonywanie robót melioracyjnych
712[03].Z1.04
Wykonywanie robót ziemnych i pogłębiarskich
712[03].Z1.05
Wykonywanie budowli regulacyjnych
712[03].Z1.06
Zabudowa potoków górskich
712[03].Z1.07
Wykonywanie budowli piętrzących
712[03].Z1.08
Wykonywanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych
712[03].Z1.09
Wykonywanie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych
712[03].Z1.10
Obsługa urządzeń i obiektów
hydrotechnicznych
712[03].Z1.11
Wykonywanie konserwacji i naprawy
budowli wodnych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2.
WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa wodnego,
−
stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,
−
rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,
−
dobierać i stosować odzież ochronną oraz sprzęt ochrony indywidualnej do rodzaju
wykonywanych robót hydrotechnicznych,
−
stosować procedury udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy
pracy,
−
określać zasady wykonywania robót ziemnych i odwodnieniowych,
−
odczytywać oznaczenia graficzne stosowane w dokumentacji,
−
odczytywać profile podłużne i poprzeczne cieków wodnych,
−
wykonywać pomiary w terenie na podstawie dokumentacji technicznej,
−
przeprowadzać pomiary oraz sporządzać rysunki inwentaryzacyjne,
−
dobierać sprzęt i przyrządy pomiarowe,
−
posługiwać się podstawowym sprzętem mierniczym,
−
tyczyć linie proste i prostopadłe w terenie,
−
przygotowywać i stosować materiały pomocnicze.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3.
CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostek modułowych uczeń powinien umieć:
−−−−
zabezpieczyć i oznakować miejsca wykonywania robót ziemnych i pogłębiarskich oraz
robót związanych z oczyszczaniem koryt rzecznych i zbiorników wodnych,
−−−−
posłużyć się dokumentacją techniczną do wykonania robót pogłębiarskich i przekopów,
−−−−
określić cel i zakres robót ziemnych,
−−−−
sklasyfikować maszyny, narzędzia i sprzęt do robót ziemnych,
−−−−
scharakteryzować maszyny i sprzęt do robót ziemnych,
−−−−
dobrać maszyny i narzędzia do wykonywania robót ziemnych w zależności od rodzaju
gruntów oraz rodzaju i zakresu robót,
−−−−
rozróżnić rodzaje pogłębiarek oraz scharakteryzować zasady ich działania,
−−−−
określić zakres stosowania pogłębiarek i warunki ich pracy,
−−−−
określić zasady wykonywania przekopów,
−−−−
dobrać pogłębiarki do podwodnych robót ziemnych w zależności od rodzaju
i właściwości gruntu oraz kształtu formowanego przekopu,
−−−−
skontrolować głębokość wykopów i przekopów oraz ukształtowanie skarp,
−−−−
zastosować zasady eksploatacji maszyn, urządzeń i sprzętu podczas wykonywania robót
ziemnych oraz pogłębiarskich,
−−−−
dobrać sprzęt do czyszczenia i usuwania przeszkód z koryt rzecznych oraz zbiorników
wodnych,
−−−−
oczyścić koryto rzeczne oraz zbiorniki wodne z roślinności,
−−−−
usunąć przeszkody z koryt rzecznych oraz zbiorników wodnych,
−−−−
dokonać konserwacji narzędzi i sprzętu do robót ziemnych i pogłębiarskich,
−−−−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4.
PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca: …………………………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter budownictwa wodnego 712[03]
Moduł: Technologia robót hydrotechnicznych 712[03].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie robót ziemnych i pogłębiarskich 712[03].Z1.04
Temat: Rodzaje koparek stosowanych do wykonywania robót ziemnych.
Cel ogólny:
Ukształtowanie umiejętności rozpoznawania i klasyfikowania koparek,
stosowanych do robót ziemnych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozpoznać rodzaje koparek,
−
określić zastosowanie poszczególnych rodzajów koparek,
−
rozróżnić osprzęt koparek,
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
zbiorowa.
Czas: 90 min.
Środki dydaktyczne:
−
plansze,
−
modele,
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1.
Sprawy organizacyjne.
2.
Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3.
Realizacja tematu:
−
przedstawienie schematycznego podziału koparek,
−
charakterystyka koparek jednoczerpakowych,
−
charakterystyka koparek wieloczerpakowych,
−
określenie zastosowania poszczególnych rodzajów koparek.
4.
W czasie pokazu uczniowie porównują osprzęt poszczególnych rodzajów koparek.
Faza kończąca
5.
Uporządkowanie pracowni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Praca domowa
Sporządź charakterystykę wybranej przez siebie koparki jednoczerpakowej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca: …………………………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter budownictwa wodnego 712[03]
Moduł: Technologia robót hydrotechnicznych 712[03].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie robót ziemnych i pogłębiarskich 712[03].Z1.04
Temat: Rodzaje przeszkód występujących w korytach rzecznych i zbiornikach wodnych
i sposoby ich usuwania.
Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności rozpoznawania przeszkód i sposobów ich usuwania
z koryt rzecznych oraz zbiorników wodnych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
określić rodzaje przeszkód w ciekach i zbiornikach wodnych,
−
dobrać sprzęt do usuwanie przeszkód w ciekach i zbiornikach wodnych,
−
określić sposób usuwania przeszkód.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
zbiorowa.
Czas: 45 minut.
Środki dydaktyczne:
−
plansze,
−
schematy.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1.
Sprawy organizacyjne.
2.
Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3.
Realizacja tematu:
−
charakterystyka rodzajów przeszkód w ciekach i zbiornikach wodnych,
−
charakterystyka rodzajów sprzętu do usuwania pni i kamieni,
−
podanie kolejności wykonania prac podczas usuwania przeszkód,
−
omówienie przepisów bhp podczas wykonania robót.
Faza kończąca
4.
Podsumowanie wiadomości.
Praca domowa
Odszukaj w dostępnych źródłach informacji wiadomości na temat kosiarek do konserwacji
skarp i sporządź notatkę.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5.
ĆWICZENIA
5.1. Zasady wykonywania lądowych robót ziemnych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ cel i zakres robót ziemnych w budownictwie wodnym. Uwzględnij przepisy
bezpieczeństwa i higieny pracy podczas ich wykonywania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować materiał nauczania,
2)
wypisać jakie roboty ziemne dotyczą budownictwa wodnego,
3)
wypisać przepisy bhp przy wykonaniu lądowych robót ziemnych,
4)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5)
dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
papier kancelaryjny,
–
ołówek, długopis,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Określ przydatność, wybranych przez prowadzącego, narzędzi do robót ziemnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
rozpoznać narzędzia wybrane przez prowadzącego,
2)
wypisać do jakich robót ziemnych stosowane są odpowiednie narzędzia,
3)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4)
dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
papier kancelaryjny,
–
ołówek, długopis,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Oceń zastosowanie, wybranego przez prowadzącego, sprzętu do robót ziemnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować rodzaje sprzętu do robót ziemnych,
2)
wypisać do jakich robót ziemnych stosuje się dany sprzęt,
3)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4)
dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
papier kancelaryjny,
–
ołówek, długopis,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Na podstawie dokumentacji budowlanej dobierz sprzęt potrzebny do wykonania robót
ziemnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować dokumentację techniczną,
2)
wybrać odpowiedni sprzęt wykonania robót ziemnych,
3)
zaprezentować efekty swojej pracy,
4)
dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
zastaw dokumentacji budowlanej,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Zasady wykonywania robót pogłębiarskich
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ cel i zakres robót pogłębiarskich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować materiał nauczania,
2)
wypisać zakres i cel robót,
3)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4)
dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
papier kancelaryjny, ołówek, długopis,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Znając warunki gruntowe zaproponuj urządzenie do robót pogłębiarskich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
ocenić warunki gruntowe,
2)
scharakteryzować maszyny do robót pogłębiarskich,
3)
wypisać do jakich gruntów stosowane są odpowiednie urządzenia,
4)
porównać wiadomości o gruntach i maszynach,
5)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6)
dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
papier kancelaryjny,
–
ołówek, długopis,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Ćwiczenie 3
Opisz zasadę działania oraz zaproponuj metodę wykonywania prac i sposób usuwania
urobku w wybranym przez prowadzącego urządzeniu pogłębiarskim.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować rodzaje urządzeń pogłębiarskich,
2)
wypisać zasady działania wyznaczonego urządzenia pogłębiarskiego,
3)
zaproponować metodę wykonania prac pogłębiarskich,
4)
zaproponować sposób usuwania urobku,
5)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6)
dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
papier kancelaryjny,
−
ołówek, długopis,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Wykonywanie przekopów
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ jaki cel ma wykonywanie przekopów i jakie skutki może wywołać w środowisku.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować materiał nauczania,
2)
wypisać cele wykonywania przekopów,
3)
określić wpływ przekopów na środowisko,
4)
dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
papier kancelaryjny,
–
ołówek, długopis,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Określ sposoby połączeń przekopów z brzegami rzek.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować materiał nauczania,
2)
wypisać sposoby usytuowania przekopów,
3)
dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
papier kancelaryjny,
–
ołówek, długopis,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Ćwiczenie 3
Ułóż we właściwej kolejności prace podczas wykonania przekopów.
Wykonanie przetasowań.
Wytyczenie trasy przekopu.
Wykonanie przekopu z jednoczesnym umocnieniem skarp.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować materiał nauczania,
2)
określić kolejność robót przy wykonaniu przekopu,
3)
wypisać prace we właściwej kolejności,
4)
dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
papier kancelaryjny,
–
ołówek, długopis,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. Czyszczenie koryt i usuwanie z nich przeszkód
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W tabeli wymienione są maszyny. Wybierz te, które można wykorzystać do czyszczenia
małych cieków wodnych.
pogłębiarki ssące
koparki z osprzętem zbierakowym
pogłębiarki wieloczerpakowe
pogłębiarki z frezem ślimakowym
spycharki
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować materiał nauczania,
2)
wybrać odpowiednie maszyny,
3)
wypisać wybrane maszyny,
4)
dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
papier kancelaryjny, ołówek, długopis,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Dobierz sprzęt do czyszczenia koryt rzecznych i zbiorników wodnych z roślinności.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować materiał nauczania,
2)
wybrać odpowiedni sprzęt do czyszczenia koryt rzecznych,
3)
zaprezentować efekty swojej pracy,
4)
dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
papier kancelaryjny, ołówek, długopis,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Dobierz sprzęt do usuwania przeszkód z koryt rzecznych oraz zbiorników wodnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować materiał nauczania,
2)
wybrać sprzęt do usuwania przeszkód z koryt rzecznych,
3)
zaprezentować efekty swojej pracy,
4)
dokonać oceny wykonania ćwiczenia
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
papier kancelaryjny, ołówek, długopis,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Usuń przeszkodę w postaci pnia ze zbiornika wodnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ć
wiczenie powinno być przeprowadzone w zespołach 2-3 osobowych na stanowiskach
symulacyjnych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
dobrać sprzęt,
3)
sprawdzić stan techniczny wyciągu,
4)
zamocować pień do lin,
5)
sprawdzić zamocowanie,
6)
podwiesić liny do haka wyciągu,
7)
podnieść pień za pomocą wyciągu,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
8)
przetransportować pień w wyznaczone miejsce,
9)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10)
dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
stanowisko symulacyjne,
−
wyciąg,
−
liny,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie robót
ziemnych i pogłębiarskich”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−−−−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, są z poziomu podstawowego,
−−−−
zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−−−−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−−−−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. a, 4. a, 5. d, 6.d, 7. b, 8. d, 9. b, 10. c, 11. a,
12. d, 13. c, 14. b, 15. d, 16. d, 17. a, 18. c, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr
zad
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić cel robót pogłębiarskich
B
P
d
2
Określić osoby upoważnione do obsługi
sprzętu zmechanizowanego
B
P
c
3
Rozróżnić narzędzia do robót ziemnych
A
P
a
4
Określić koparki jednoczerpakowe
z osprzętem wymiennym
B
P
a
5
Rozróżnić rodzaj osprzętu koparki
A
P
d
6
Określić sposób pracy koparki
przedsiębiernej
B
P
d
7
Określić zastosowanie koparek
z osprzętem chwytakowym
B
P
b
8
Określić zastosowanie koparek
wielonaczyniowych
B
P
d
9
Określić strefę bezpieczeństwa przy
pracującej koparce
B
P
b
10
Określić maksymalną wysokość z jakiej
powinno się wykonywać załadunek
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
11
Określić podstawowe elementy spycharek
A
P
a
12
Określić możliwości przesuwania urobku
przez spycharki
B
P
d
13
Wyjaśnić pojęcie szalandy
B
P
c
14
Rozróżnić głowicę spulchniacza
A
P
b
15
Określić urządzenie do bezpośredniego
odprowadzania wydobytego z koryta
urobku na brzeg
B
P
d
16
Ustalić kolejność robót przy wykonaniu
przekopów
C
PP
d
17
Scharakteryzować metody wykonywania
wykopu przy zastosowaniu koparki z
osprzętem przedsiębiernym
C
PP
a
18
Scharakteryzować sposób pracy koparki
z osprzętem zbierakowym
C
PP
c
19
Scharakteryzować sposoby urabiania
wykopu i pogłębiania dna
C
PP
b
20
Scharakteryzować maksymalną długość
koszonej skarpy
C
PP
c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu,
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2.
Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5.
Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7.
Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8.
Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9.
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10.
Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11.
Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12.
Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13.
Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania robót ziemnych i pogłębiarskich.
Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania
wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa).
5.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową).
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie na
później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 30 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−−−−
instrukcja,
−−−−
zestaw zadań testowych,
−−−−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Zwiększanie i utrzymanie zdolności przepustowej koryta zaliczamy do robót
a)
kopalnianych.
b)
ziemnych.
c)
wykończeniowych.
d)
pogłębiarskich.
2.
Nowoczesne, wysoko zautomatyzowane, maszyny do robót ziemnych mogą być
obsługiwane przez
a)
monterów budownictwa wodnego.
b)
techników budownictwa wodnego.
c)
maszynistów o odpowiednich kwalifikacjach
d)
kierowców kategorii A.
3.
Rysunek obok przedstawia
a)
oskard.
b)
łopatę.
c)
szpadel.
d)
młot.
4.
Koparki jednoczerpakowe z osprzętem wymiennym to inaczej koparki
a)
uniwersalne.
b)
jednozadaniowe.
c)
wieloczerpakowe.
d)
pogłębiarki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.
Na rysunku przedstawiona jest koparka z osprzętem
a)
zbierakowym.
b)
chwytakowym.
c)
przedsiębiernym.
d)
podsiębiernym.
6.
Koparki z osprzętem przedsiębiernym podczas pracy znajdują się
a)
na urabianej skarpie.
b)
na nasypie.
c)
powyżej urabianego gruntu.
d)
w wykopie.
7.
Koparki z osprzętem chwytakowym stosuje się przy oczyszczaniu i pogłębianiu koryt
rzecznych oraz jako maszyny
a)
przewożenia urobku.
b)
załadunkowe.
c)
zgarniające.
d)
spychające.
8.
Koparki wielonaczyniowe, kopania poprzecznego stosowane są w budownictwie wodnym
do budowy kanałów oraz
a)
umacniania skarp kanałów.
b)
wyrównywania dna cieków wodnych.
c)
wyrównywania dna kanałów.
d)
wyrównywania skarp kanałów.
9.
Strefa bezpieczeństwa przy pracującej koparce nie może być mniejsza niż
a)
150 m.
b)
15 m.
c)
20 m.
d)
50 m.
10.
Przy gruntach sypkich, ładowanie urobku na środki transportu powinno się odbywać
z wysokości nie większej nad dnem pojazdu niż
a)
1 m.
b)
2 m.
c)
0,5 m.
d)
1,5 m.
11.
Podstawowymi elementami spycharek są ciągnik i
a)
lemiesz.
b)
łyżka.
c)
chwytak.
d)
zgarniak.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
12.
Spycharki mogą przesuwać grunt na odległość
a)
5–10 m.
b)
15–1000 m.
c)
150–500 m.
d)
15–100 m.
13.
Szalanda to
a)
koparka do robót pogłębiarskich.
b)
rodzaj pogłębiarki ssącej.
c)
statek, na który odkłada się urobek.
d)
rurociąg do odprowadzania urobku.
14.
Rysunek obok przedstawia
a)
urządzenie ssące.
b)
głowicę spulchniacza.
c)
łyżkę koparki.
d)
chwytak.
15.
Do bezpośredniego odprowadzania wydobytego z koryta urobku na brzeg stosuje się
a)
zbiorniki.
b)
wywrotki.
c)
szalandy.
d)
rurociągi refulujące.
16.
Po wykonaniu przekopu z równoczesnym umocnieniem skarp należy wykonać
a)
dodatkowe wzmocnienie skarp.
b)
drenaż podłużny.
c)
drenaż poprzeczny.
d)
zamknięcie starego koryta.
17.
Wykopy przy zastosowaniu koparki z osprzętem przedsiębiernym wykonuje się metodą
warstwową, czołową lub
a)
boczno-czołową.
b)
podłużno-czołową.
c)
podłużno-boczną.
d)
poprzeczno- kątową.
18.
Koparki z osprzętem zbierakowym mogą wykonać wykopy na dwa sposoby
a)
kątowy i podłużny.
b)
boczny i poprzeczny.
c)
czołowy i boczny.
d)
stożkowy i czołowy.
19.
Urabianie wykopu i pogłębianie dna można wykonywać na dwa sposoby
a)
boczny i poprzeczny.
b)
motylkowy i bruzdowy.
c)
chwytakowy i boczny.
d)
bruzdowy i pasmowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
20.
Koszenie skarp rzek i wałów może być wykonane za pomocą kosiarek na podwoziu
samochodowym z mechanizmem koszącym na wysięgniku, przy czym maksymalna
długość skarpy wynosi wtedy
a)
1 m.
b)
5 m.
c)
3,2 m.
d)
6 m.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko:……………………………………………………..
Wykonywanie robót ziemnych i pogłębiarskich
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie robót
ziemnych i pogłębiarskich”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−−−−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 są z poziomu podstawowego,
−−−−
zadania 8, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−−−−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−−−−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. a, 4. a, 5. d, 6. a, 7. b, 8. d, 9. b, 10. c, 11. a,
12. d, 13. a, 14. b, 15. d, 16. d, 17. a, 18. c, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr
zad
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić cel robót pogłębiarskich
B
P
d
2
Wyjaśnić przyczyny odstąpienia od
zmechanizowania robót i wykonywania
ich ręcznie
B
P
d
3
Rozróżnić narzędzia do robót ziemnych
A
P
a
4
Określić koparki uniwersalne
B
P
a
5
Rozróżnić rodzaj osprzętu koparki
A
P
d
6
Określić sposób pracy koparki
przedsiębiernej
B
P
a
7
Określić zastosowanie koparek
z osprzętem chwytakowym
B
P
b
8
Dobrać sprzęt do budowy kanałów oraz
wyrównywania skarp kanałów
C
PP
d
9
Określić miejsce składowania odkładu
B
P
b
10
Określić maksymalną wysokość z jakiej
powinno się wykonywać załadunek
B
P
c
11
Określić odległość na jaką zgarniarki
mogą przemieszczać grunt
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
12
Określić możliwości pracy spycharek na
wzniesieniach
B
P
d
13
Wyjaśnić pojęcie szalandy
B
P
a
14
Określić sprzęt do usuwania przeszkód z
dna cieku
B
P
b
15
Określić współczynnik napełnienia łyżek
w gruntach spoistych
B
P
d
16
Określić kolejność robót przy wykonaniu
przekopów
B
P
d
17
Scharakteryzować metody wykonywania
wykopu przy zastosowaniu koparki z
osprzętem przedsiębiernym
C
PP
a
18
Ustalić sposób pracy koparki z osprzętem
zbierakowym
C
PP
c
19
Ustalić sposoby urabiania wykopu
i pogłębiania dna
C
PP
b
20
Dobrać sprzęt do usuwania zamuleń
C
PP
c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2.
Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5.
Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7.
Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8.
Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9.
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10.
Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11.
Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12.
Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13.
Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
4.
Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania robót ziemnych i pogłębiarskich.
Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania
wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa).
5.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową).
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie na
później i wróć do zadania, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 30 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−−−−
instrukcja,
−−−−
zestaw zadań testowych,
−−−−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Usuwanie zamuleń i zapiaszczeń przy ujęciach zaliczamy do robót
a)
kopalnianych.
b)
ziemnych.
c)
wykończeniowych.
d)
pogłębiarskich.
2.
Odstąpienie od zmechanizowania robót i wykonywanie ich ręcznie może być
spowodowane
a)
skróceniem czasu robót.
b)
dużym zakresem robót.
c)
awarią sprzętu pogłębiarskiego.
d)
wymogami ochrony środowiska.
3.
Rysunek obok przedstawia
a)
łopatę.
b)
oskard.
c)
szpadel.
d)
młot.
4.
Koparki uniwersalne to koparki z osprzętem
a)
wymiennym.
b)
dwuczerpakowym.
c)
chwytakowo-zbierakowym.
d)
wieloczerpakowym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
5.
Na rysunku przedstawiona jest koparka z osprzętem
a)
podsiębiernym.
b)
chwytakowym.
c)
przedsiębiernym.
d)
zbierakowym.
6.
Koparka pracująca w wykopie metodą warstwową to koparka z osprzętem
a)
przedsiębiernym .
b)
podsiębiernym.
c)
chwytakowym.
d)
wieloczerpakowym.
7.
Koparki z osprzętem chwytakowym stosuje się jako maszyny załadunkowe oraz do
a)
zgarniania urobku.
b)
czyszczenia i pogłębiania koryt.
c)
spychania urobku.
d)
przewożenia urobku.
8.
Do budowy kanałów oraz wyrównywania skarp kanałów żeglownych stosowane są
a)
koparki wielonaczyniowe, kopania pochylnego.
b)
równiarki.
c)
koparki jednoczerpakowe.
d)
koparki wielonaczyniowe, kopania poprzecznego.
9.
Przy gruntach nieprzepuszczalnych, odkłady gruntu należy magazynować od górnej
krawędzi wykopu w odległości nie mniejszej niż
a)
10 m.
b)
5 m.
c)
20 m.
d)
3 m.
10.
Przy gruntach kamienistych, ładowanie urobku na środki transportu powinno się odbywać
z wysokości nie większej nad dnem pojazdu niż
a)
1 m.
b)
0,5 m.
c)
0,25 m.
d)
1,5 m.
11.
Zgarniarki pracują najbardziej wydajnie, gdy odległości przemieszczania gruntu nie
przekraczają
a)
1 km.
b)
0,5 km.
c)
2 km.
d)
2,5 km.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
12.
Pochylenie poprzeczne wzniesienia, na którym pracują spycharki nie może być większe
niż
a)
40°.
b)
30°.
c)
10°.
d)
18°.
13.
Statki z otwartymi ładowniami, przystosowane do przewożenia urobku to
a)
szalandy.
b)
pontony.
c)
refulery.
d)
ładowarki.
14.
Do usuwania przeszkód w postaci kamieni z dna zamiast lin i łańcuchów można używać
a)
zgarniarek.
b)
chwytaków w kształcie kleszczy samozaciskających.
c)
czerpaków koparek.
d)
łopat i szpadli.
15.
Współczynnik napełnienia czerpaka w gruntach spoistych wynosi
a)
0,5–0,9.
b)
0,1–0,4.
c)
0,7–1,0.
d)
0,3–0,6.
16.
Przetamowania wykonuje się
a)
przed wykonaniem przekopu.
b)
jeżeli przekop jest wykonany w 50 %.
c)
jeżeli przekop jest wykonany w 70 %.
d)
po wykonaniu przekopu.
17.
Wykopy, przy zastosowaniu koparki z osprzętem przedsiębiernym wykonuje się metodą,
boczno-czołową, czołową lub
a)
warstwową.
b)
podłużno-czołową.
c)
podłużno-boczną.
d)
poprzeczno- kątową.
18.
Koparki z osprzętem zbierakowym mogą wykonać wykopy w sposób czołowy
a)
kątowy.
b)
warstwowy.
c)
boczny.
d)
stożkowy.
19.
Urabianie wykopu i pogłębianie dna można wykonywać na dwa sposoby bruzdowy i
a)
boczny.
b)
motylkowy.
c)
chwytakowy.
d)
pasmowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
20.
Na większych rzekach do usuwania namułów stosuje się pogłębiarki ssące lub
a)
jednoczerpakowe.
b)
chwytakowe.
c)
wieloczerpakowe.
d)
spycharki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko:……………………………………………………..
Wykonywanie robót ziemnych i pogłębiarskich
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. LITERATURA
1.
Ciepielowski A., Kiciński T.: Budownictwo wodne. Cz.1. WSiP Warszawa 1990
2.
Dyżewski A.: Technologia i organizacja robót budowlanych. Tom1. Arkady, Warszawa
1989
3.
Kruczyński A., Lenkiewicz W.: Zarys budownictwa ogólnego. WSiP, Warszawa 1989
4.
Nowy poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2004
5.
Pałys F., Smoręda Z.: Poradnik technika melioranta. PWRiL, Warszawa 1982
6.
Katalogi firm