background image

Bogusław Śliwerski

Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi

Szkoła jako czynnik sprzyjający agresji

Scenariusz zajęć

background image

                   2

Cele zajęć:

Uczestnicy zajęć analizują sytuacje generujące przemoc w szkole z perspektywy

doświadczeń z własnego dzieciństwa.

Czas realizacji: 90 minut

Zakres zadań przygotowawczych do zajęć:

Uczestnicy zajęć zapoznają się przed nimi z tekstem B. Śliwerskiego lub wybranym przez siebie

tekstem na temat agresji w szkole, a przekazanym lub udostępnionym w internecie w formie

wykazu literatury dotyczącej tej problematyki.

Uczestnicy zajęć powinni być ogólnie przygotowani do krótkiej dyskusji nt. obecności różnych

form i rodzajów agresji w szkole.

Liczebność grupy – do 30 osób.

Przebieg zajęć

Faza I.

Prowadzący zajęcia dokonuje krótkiego wprowadzenia nt. rodzajów agresji występującej w szkołach

w społeczeństwach otwartych, demokratycznych.

Komentarz (wskazanie na załączniki)

Możliwe pytania:

W jakich okolicznościach najczęściej mówi się o agresji w szkole w mediach?

Jak uczestnicy określiliby postawy uczestników agresji w szkołach

(sprawców, jej ofiar i świadków)?

Czas pracy: 10 minut

background image

                   3

Faza II.

Prowadzący rozdaje studentom arkusz „Koło Shalita” (zał. 1) z prośbą, by każdy z nich je wypełnił

indywidualnie.

Komentarz (wskazanie na załączniki)

Praca indywidualna. Studenci wypełniają arkusze „Koła Shalita” (zał. I).

Format „Koła…” musi być duży (format arkusza min. A4), tak aby studenci mogli swobodnie wpisywać

do jego poszczególnych części odpowiednie dane.

Czas pracy: 10 minut

Faza III.

Wykładowca dzieli studentów na 6 pięcioosobowych zespołów. Każdej z grup przekazuje następujące

polecenia:

Zespół 1 i 2

Analizują treści wynikające z wypełnionych arkuszy „Koła Shalita” pod kątem tego, w jakim stopniu

uwzględnione czynniki miały charakter przemocy strukturalnej lub były nią uwarunkowane.

Zespół 3 i 4

Analizują treści wynikające z „Koła Shalita” pod kątem tego, w jakim stopniu uwzględnione czynniki

miały charakter przemocy symbolicznej lub były nią uwarunkowane.

Zespół 5 i 6

Analizują treści wynikające z „Koła Shalita” pod kątem tego, w jakim stopniu uwzględnione czynniki

miały charakter przemocy fizycznej (indywidualnej lub grupowej) lub były nią uwarunkowane.

Każdy zespół ma na realizację tego zadania 20 minut.

Odpowiedzi zapisuje na plakacie, a po zakończeniu pracy prezentuje je na forum.

Czas na jedną prezentację ok. 5 minut.

Czas łączny na całą fazę: ok. 50 minut.

background image

                   4

Komentarz (wskazanie na załączniki)

Podział studentów na 6 zespołów pięcioosobowych.

Każdy zespół otrzymuje mazaki i arkusz papieru (plakat).

Uwaga:

Po podziale na zespoły studenci pozostają w nich już do końca zajęć. Zadaniem każdego zespołu jest

przygotowanie plakatu określającego rodzaje, formy i zakres przemocy czy agresji w sferze, która

została określona w przydzielonym im zadaniu.

Faza IV.

Wykładowca dokonuje podsumowania zajęć, zwracając uwagę na wynikającą z omawianych

czynników sytuację kryzysową, w jakiej znajdują się uczniowie, nauczyciele i rodzice w szkole

dotkniętej jedną lub wieloma rodzajami przemocy.

Załącznik I.

Dla uczestników zajęć

Proszę, posiłkując się poniższym schematem kołowym, odpowiedzieć na pytanie:

„Jakie czynniki sprzyjają agresji w szkole?”.

Odpowiedzi na to pytanie, a polegające na podaniu wszystkich czynników uznanych przez

Panią/Pana za ważne w tym kontekście, proszę wpisać w poszczególnych rubrykach środkowej

części koła.

Następnie proszę porangować każdy z wymienionych przez siebie czynników od najważniejszego do

najmniej istotnego w szkolnej rzeczywistości.

background image

                   5

Po zakończeniu rangowania proszę o ocenę każdego czynnika na wymiarze wartościującym: czy

i w jakim stopniu jest on dla Pani/Pana pozytywny, negatywny lub obojętny? Zaznaczamy to

poniższym symbolem w odpowiadającym mu miejscu w strukturze Koła.

++

zdecydowanie akceptuję występowanie tego czynnika

+

akceptuję występowanie tego czynnika

0

nie mam zdania

nie akceptuję występowania tego czynnika

– –

zdecydowanie nie akceptuję występowania tego czynnika