background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 

Jerzy Laskowski 

 

 

 

 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 
731[06].O1.02

 

 

 

 

 

 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci:  
Antoni Korsak  
Piotr Korsak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
Mirosław Muraszkowski 
 
 
 
Konsultacja:  
Zenon W. Pietkiewicz 
 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[06].O1.02, 
„Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska”. 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5. 1. Prawna ochrona pracy, prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy 

związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Wymagania ogólne dotyczące 
środowiska pracy 

11 

   5. 1. 1 Ćwiczenia 

11 

5. 2.

 

Czynniki szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne występujące podczas prac 

złotniczo-jubilerskich 

13 

          5. 2. 1. Ćwiczenia 

13 

5. 3. Zasady ochrony przeciwpożarowej. Pierwsza pomoc w wypadkach przy pracy 

15 

   5. 1. 1 Ćwiczenia 

15 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów 

17 

7. Literatura 

31 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

    

 

 

 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela, który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731 [06]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności  

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki. 

 

 Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 
szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metod projektowania, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy  organizacyjne  prac  uczniów  mogą  być  zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy  uczniów,  do  pracy  zespołowej.  W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  
i umiejętności ucznia, nauczyciel może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem 
zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania. 

 

W rozdziale tym podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań, 

  propozycje norm wymagań, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych w module 

731[06].O1 „Podstawy złotnictwa i jubilerstwa”. 

 

731[06].O1 

Podstawy złotnictwa i jubilerstwa. 

731[06].O1.01 

Rozpoznawanie wyrobów złotniczych 

pochodzących z różnych okresów historycznych. 

731[06].O1.02 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa 

 i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 

ochrony środowiska.

 

731 [06].O1.04 

Posługiwanie się 

dokumentacją techniczną

731[06].O1.03 

Rozpoznawanie podstawowych 

materiałów stosowanych  

w złotnictwie i jubilerstwie. 

731[06].O1.05 

Projektowanie wyrobów 

złotniczo- jubilerskich. 

731[06].O1.06 

Rozróżnianie maszyn  

i urządzeń stosowanych  

w złotnictwie i jubilerstwie. 

731[06].O1.07 

Wykonywanie prac z zakresu obróbki ręcznej. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

− 

stosować terminologię techniczną i posługiwać się podstawowymi pojęciami,  

− 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

− 

uczestniczyć w dyskusjach, 

− 

prezentować efekty swojej pracy, 

− 

współpracować w grupie,  

− 

wyciągać i uzasadniać wnioski z wykonanych ćwiczeń. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

    

 

 

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

  zinterpretować podstawowe akty prawne, prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy  

związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, 

  określić zasady bhp i ochrony ppoż. obowiązujące w pracach złotniczo – jubilerskich, 

  odczytać i zinterpretować oznaczenia, znaki, przepisy bhp i ochrony środowiska, 

  przeciwdziałać i zapobiegać zagrożeniom związanym z wykonywaną pracą, 

  zastosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

  zareagować, w przypadku zagrożenia pożarowego, zgodnie z instrukcją przeciwpożarową, 

  zastosować  podręczny  sprzęt  oraz  środki  gaśnicze,  zgodnie  z  zasadami  ochrony   

przeciwpożarowej, 

  zastosować zasady ochrony środowiska naturalnego, 

 

dobrać i zastosować odzież ochronną oraz środki ochrony indywidualnej w zależności od 
prowadzonych prac, 

  zastosować zasady bhp podczas prac przy urządzeniach elektrycznych. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1  
 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: 

Złotnik–jubiler 731[06] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

„Podstawy złotnictwa i jubilerstwa” 731[06].O1

 

Jednostka modułowa: 

„Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny 
pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony 
środowiska.” 731[06].O1.02 

 
Temat: Postępowanie w przypadku zauważenia zarzewia pożaru.  

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności reagowania w przypadku zagrożenia pożarowego 

zgodnie z instrukcją przeciwpożarową, oraz doboru podręcznego sprzętu oraz 
środków gaśniczych.  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  zareagować w przypadku zagrożenia pożarowego zgodnie z instrukcją przeciwpożarową, 

  zastosować podręczny sprzęt oraz środki gaśnicze. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas:
 135 minut. 
Środki dydaktyczne: 

  instrukcje przeciwpożarowe, 

  instrukcje użycia środków i sprzętu przeciwpożarowego, 

 

środki gaśnicze, 

  sprzęt gaśniczy. 

 
Przebieg  zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

 

uczeń stwierdza zarzewie pożaru, 

 

powiadamia przełożonego, 

 

sprawdza zagrożenie życia ludzkiego, 

 

omawia sposób powiadomienia straży pożarnej, 

 

nauczyciel sprawdza prawidłowość wykonania ćwiczenia, 

 

uczeń wyłącza dopływ prądu, 

 

usuwa spoza strefy zagrożenia pożarem wszystkie materiały palne, 

 

dobiera odpowiedni sprzęt i środki gaśnicze, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

omawia sposób ich użycia. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.  Prezentuje efekt pracy. 
9.  Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny wykonania ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Opisz na podstawie literatury, jak należy zapobiegać powstawaniu pożaru. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów dotyczącej zdobytych 
umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ................................................................... 
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   „Podstawy złotnictwa i jubilerstwa” 731[06].O1

 

Jednostka modułowa: „Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy , ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.” 731[06].O1.02 
 

Temat: Wykonanie sztucznego oddychania na fantomie. 

Cel ogólny Kształtowanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobom 
poszkodowanym. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  zastosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

  indywidualna. 

 
Czas: 
90 minut 
Środki dydaktyczne: 

  instrukcja wykonania sztucznego oddychania, 

  fantom. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie sali i sprzętu do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

 

uczeń układa fantom na twardym podłożu, 

 

odchyla głowę ku tyłowi, 

 

oczyszcza jamę ustną palcem, 

 

wciąga powietrze do płuc, 

 

przykłada usta do ust fantomu i wpompowuje powietrze, 

 

nauczyciel sprawdza poprawność wykonania ćwiczenia, 

 

uczeń  powtarza  czynność  do  momentu,  kiedy  zapali  się  lampka  sygnalizująca 
poprawnie wykonane ćwiczenie. 

6.  Uczeń porządkuje stanowisko pracy. 
7.  Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
8.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie poruszonego w temacie zagadnienia. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Praca domowa 
 

Opisz sposób udzielania pierwszej pomocy osobie porażonej prądem. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów dotyczącej zdobytych 
umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela.

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA

 

 
5.1.  Prawna  ochrona  pracy,  prawa  i  obowiązki  pracownika  oraz 

pracodawcy  związane  z  bezpieczeństwem  i  higieną  pracy. 
Wymagania ogólne dotyczące środowiska pracy  

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie   1 

 

Zgodnie  z  obowiązującymi  przepisami  i  normami  zaplanuj  usytuowanie  swego  miejsca 

pracy,   pod  kątem  odpowiedniego  oświetlenia  dziennego i  sztucznego.  Opisz,  jak  powinien 
być  ustawiony  twój  stół  złotniczy  w  stosunku  do  okna  i  jak  powinno  być  usytuowane 
oświetlenie elektryczne. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien : 

1)  przeanalizować wymagania dotyczące oświetlenia stanowiska złotniczego, 
2)  naszkicować schemat usytuowania stołu złotniczego zgodnie z przepisami i normami, 
3)  zaznaczyć na schemacie punkty oświetlenia elektrycznego, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  tekst przewodni, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  notatnik i przybory do pisania, 

  przybory do rysowania, 

  blok rysunkowy formatu A4 

 

literatura z rozdziału 7.

 

 
Ćwiczenie 2 

Odszukaj  i  przepisz  z  Kodeksu  pracy,  jakie  obowiązki  spoczywają  na  pracowniku 

w zakresie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować Kodeks pracy, 
2)  odszukać potrzebny do przepisania paragraf, 
3)  przepisać odszukany przepis, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  tekst przewodni, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  Kodeks pracy, 

  przepisy i normy, 

  notatnik i przybory do pisania. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2.  Czynniki  szkodliwe,  uciążliwe  i  niebezpieczne  występujące  w 

pracach złotniczo–jubilerskich 

 

5. 2. 1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj odpowiednie środki ochrony indywidualnej przy pracach z kwasami.  

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją bhp dotyczącą prac z kwasami, 
2)  przygotować  niezbędne  i  potrzebne  środki  ochrony  indywidualnej  do  wykonania  tego 

ćwiczenia, 

3)  zapoznać  się  ze  sposobami  przeciwdziałania,  mogącym  powstać  zagrożeniom,  przy 

wykonywaniu ćwiczenia, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  tekst przewodni, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bhp przy pracach z kwasami, 

 

instrukcja postępowania w wypadkach zagrożenia środkami chemicznymi, kwasami, 

 

ubranie robocze, buty i rękawice, 

  ubranie  ochronne  kwasoodporne,  fartuchy,  szczelne  okulary,  maski  z  pochłaniaczem  na 

pary i gazy. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Dobierz środki ochrony indywidualnej stosownie do rodzaju pracy. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  wybrać stanowisko pracy do wykonania danej czynności, 
2)  zapoznać  się  z  przepisami  bhp  obowiązującymi  na  tym  stanowisku  pracy  przy 

wykonywaniu danych czynności, 

3)  określić kryteria które powinny spełniać środki ochrony indywidualnej, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

4)  dobrać  odpowiednie  środki  ochrony  indywidualnej,  które  będą  konieczne  i  niezbędne 

podczas wykonywania danej pracy, 

5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  tekst przewodni, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  instrukcje bhp dotyczące stanowisk pracy, 

  odzież robocza,  

  odzież ochronna,  

  fartuchy, 

  buty, 

  okulary,  

  maski,  

  rękawice. 

 
Ćwiczenie 3 

Udzielanie pierwszej pomocy osobie porażonej prądem elektrycznym. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować materiały do wykonania ćwiczenia (film, projektor), 
2)  obejrzeć film, 
3)  przeanalizować jego treść, 
4)  opisać sposób udzielania pierwszej pomocy porażonemu prądem, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  tekst przewodni, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  film na temat udzielania pierwszej pomocy osobom porażonym prądem elektrycznym, 

  notatnik i przybory do pisania. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3.  Zasady  ochrony  przeciwpożarowej.  Organizacja  pierwszej 

pomocy w wypadkach przy pracy 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Opisz jak należy zaalarmować straż pożarną o pożarze. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien : 

1)  zapoznać się z instrukcją przeciwpożarową, 
2)  ustalić sposób zawiadomienia straży pożarnej, 
3)  opisać go, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  tekst przewodni, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje postępowania na wypadek powstania pożaru, 

 

notatnik i przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Dobierz sprzęt i środki gaśnicze do gaszenia zarzewia pożaru. 
 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zidentyfikować źródło ognia, 
2)  ustalić środki gaśnicze, jakie można zastosować, 
3)  dobrać ustalone środki, 
4)  opisać sposób ich zastosowania, 
5)  zaprezentować ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  tekst przewodni, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  podręczny sprzęt gaśniczy, 

  instrukcja – zasady posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, 

  notatnik i przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Wykonaj sztuczne oddychanie na fantomie. 
 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
2)  przeanalizować i zapoznać się z zasadami wykonywania sztucznego oddychania. 
3)  wykonać na fantomie sztuczne oddychanie, 
4)  zaprezentować ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  tekst przewodni, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  fantom – model do nauki sztucznego oddychania, 

  instrukcja wykonywania sztucznego oddychania. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

TEST 1  
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony 
środowiska”. 

 

Test składa się z 20 zadań: otwartych, z luką i wielokrotnego wyboru z  których: 

  zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego 

  zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań- uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

Plan Testu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Podać 

podstawowe 

akty 

prawne 

2. 

Podać 

organ 

ustalający 

wysokość wynagrodzenia 

3. 

Wskazać, 

osobę 

odpowiedzialną za stan bhp 

4. 

Określić,  jakie  czynniki  mają 
wpływ na uszkodzenie wzroku 

5. 

Określić 

cel 

stosowania 

wentylacji 

6. 

Określić,  negatywny  wpływ 
hałasu na organizm ludzki 

słuchu  

7. 

Określić rodzaje zabezpieczeń 
urządzeń napędowych 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

8. 

Określić  czynniki  chemiczne 
stanowiące 

zagrożenie 

pracowni chemicznej 

9. 

Podać  szkodliwość  gazów  na 
organizm człowieka 

10. 

Określić 

środki 

ochrony 

osobistej 

przy 

pracach 

kwasami 

11. 

Określić  wymóg,  jaki  musi 
spełniać  podłączenie  obudów 
urządzeń 

pracujących 

pomieszczeniach  
o zwiększonej wilgotności 

 
…zabezpieczone… 

12. 

Określić  wpływ  prądu  na 
organizm człowieka. 

13. 

Określić  bezpieczną  wartość 
napięcia 

14. 

Określić 

rodzaj 

gaśnicy 

używanej do gaszenia urządzeń 
elektrycznych 

15. 

Opisać  obowiązki  pracownika 
związane  z  bezpieczeństwem  
i higieną pracy 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie 

jeżeli  wymienił  co  najmniej 
6 obowiązków. 

16. 

Opisać 

prawidłowy 

sposób 

zabezpieczenia 

miejsca 

wypadku 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie 

jeżeli  wymienił  prawidłowo 
wszystkie 

czynności 

zabezpieczenia. 

17. 

Wymienić  czynniki  chemiczne 
stanowiące 

zagrożenia 

dla 

zdrowia 

stosowane 

złotnictwie  i  opisać  sposoby 
zapobiegania 

powstawaniu 

tych zagrożeń 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie 

jeżeli  wymienił  czynniki  i 
opisał 

jaki 

sposób 

zapobiegamy  powstawaniu 
zagrożeń. 

18. 

Opisać  sposób  powiadamiania 
straży  pożarnej  i  podać  jakie 
informacje 

są 

niezbędne  

w prawidłowym zgłoszeniu 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie 

jeżeli 

podał 

prawidłowy 

sposób i wymienił niezbędne 
informacje. 

19. 

Opisać  czynności  jakie  należy 
wykonać,  po  powiadomieniu 
straży pożarnej 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie 

jeżeli  wymienił  niezbędne 
czynności  

podał 

prawidłową 

kolejność. 

20. 

Opisać 

sposób 

przeprowadzenia 

sztucznego 

oddychania metodą „usta-usta” 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie 

jeżeli  wymienił  niezbędne 
czynności  

podał 

prawidłową 

kolejność. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  wielokrotnego  wyboru,  zadań  z  krótką  odpowiedzią  i  zadań  do 

uzupełnienia.  

5.  Zadania:  1,  2,  3,  4,  5,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  14,    są  to  zadania  wyboru  wielokrotnego  

i  tylko  jedna  odpowiedź  jest  prawidłowa;  pytanie  6,  jest  to  zadanie  z  luką,  w  zadaniach 
15, 16, 17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

 

w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (zadania 1 – 14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (zadania 15 – 20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny. 

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy określa: 

a)  zarządzenia, 
b)  kodeks pracy, 
c)  regulaminy, 
d)  uchwały. 
 

2.   Minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę określa: 

a)  pracodawca, 
b)  kierownik zakładu, 
c)  państwo, 
d)  pracownik. 
 

3.   Odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy ponosi: 

a)  pracodawca, 
b)  pracownik, 
c)  związki zawodowe, 
d)  kierownik działu. 

 

4.   Na uszkodzenie narządu wzroku ma wpływ: 

a)  złe oświetlenie, 
b)  hałas, 
c)  różnica temperatur, 
d)  drgania. 

 

5.   Wentylację stosujemy w celu: 

a)  podniesienia temperatury, 
b)  odprowadzania pyłów, gazów na zewnątrz, 
c)  lepszej widoczności, 
d)  poprawy akustyki. 

 

6.  Narząd ................. można łatwo uszkodzić, pracując bez słuchawek w pomieszczeniach o 

dużym natężeniu hałasu. 

 

7.  Urządzenia napędowe maszyn zabezpieczamy: 

a)  poprzez stosowanie osłon, 
b)  wyłączając urządzenia, 
c)  odgradzając taśmą, 
d)  stawiamy strażnika.  

 

8.  Do czynników chemicznych, stanowiących zagrożenie w pracowni złotniczej, zaliczamy: 

a)  oświetlenie, 
b)  zapylenie, 
c)  trucizny, 
d)  hałas. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

9.  Nieszkodliwym gazem dla człowieka jest: 

a)  tlenek węgla, 
b)  siarkowodór, 
c)  tlen, 
d)  chlorowodór. 
 

10. Przy pracach ze stężonymi kwasami do ochrony oczu używamy: 

a)  okularów słonecznych, 
b)  okularów gazoszczelnych i pyłoszczelnych, 
c)  zwykłych okularów, 
d)  okularów spawalniczych. 
 

11.  Posługiwanie  się  urządzeniami  elektrycznymi  w  pomieszczeniach  o  zwiększonej 

wilgotności, których obudowy nie są ……….. jest zabronione. 

 

12. Oddziaływanie wysokiego napięcia na organizm człowieka: 

a)  powoduje szybkie krążenie krwi, 
b)  uszkadza układ mięśniowy i nerwowy, 
c)  spowalnia oddech, 
d)  powoduje pękanie skóry. 
 

13. Napięcie bezpieczne posiada wartość: 

a)  110 V, 
b)  50 V, 
c)  24 V, 
d)  240 V. 
 

14. Do gaszenia urządzeń elektrycznych używamy gaśnicy: 

a)  balonowej, 
b)  proszkowej, 
c)  śniegowej, 
d)  wodno-pionowej. 
 

15.  Opisz obowiązki pracownika związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. 
16.  Opisz, w jaki sposób należy zabezpieczyć miejsce wypadku. 
17.  Wymień  czynniki  chemiczne  stanowiące  zagrożenie  dla  zdrowia,  stosowane  w 

złotnictwie i  jaki sposób zapobiegamy powstawaniu tych zagrożeń. 

18.  Opisz w jaki sposób powiadamiamy straż pożarną i jakie musimy przekazać informacje. 
19.  Opisz,  czynności  przeprowadzania  akcji  ratowniczo-gaśniczej  po  powiadomieniu  straży 

pożarnej. 

20.  Opisz sposób przeprowadzania sztucznego oddychania metodą „usta-usta”. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

„Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska„ 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania, udziel krótkiej odpowiedzi
 

 

 

Nr 

zadania 

 

Odpowiedź 

 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 
 
 

 

16 

 
 
 
 

 

17 

 
 
 
 

 

18 

 
 
 
 
 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

19 

 
 
 
 
 

 

20 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony 
środowiska” 

 

Test składa się z 20 zadań: 

  zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego 

  zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań 

  uczeń  otrzyma 

następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

Plan Testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Podać podstawowe akty 
prawne 

2. 

Podać negatywny 
wpływ hałasu na 
organizm ludzki 

3. 

Określić 
odpowiedzialność za 
stan bhp 

4. 

Podać sprzęt chroniący 
wzrok  

5. 

Określić rodzaje 
wentylacji 

…naturalną…sztuczną… 

6. 

Określić wpływ światła 
na narząd wzroku 

…wzroku… 

7. 

Określić czynności 
zaliczane do pierwszej 
pomocy 

8. 

Określić czynniki 
fizyczne stanowiące 
zagrożenie w pracowni 
złotniczej 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

9. 

Określić prawidłowość 
udzielania pierwszej 
pomocy 

10. 

Określić rodzaj 
oświetlenia 

11. 

Określić potrzebe 
zastosowania sztucznej 
wentylacji 

12. 

Określić obowiązki 
pracodawcy 

…zbiorowej… 

13. 

Określić sposób 
zabezpieczenia 
elementów maszyn 
przed dostępem 
pracowników podczas 
pracy z maszynami 

…osłony … obudowy… 

14. 

Określić zagrożenia 
wynikające z używania 
butli gazowych 

15. 

Opisać obowiązki 
pracodawcy związane z 
higieną i 
bezpieczeństwem pracy 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
wymienił  co  najmniej  cztery 
czynniki 

związane 

ogrzewaniem,    a  mające  wpływ 
na pracę ludzi. 

16. 

Opisać czynności 
organizacji pierwszej 
pomocy w wypadkach 
przy pracy 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
prawidłowo  opisał  czynności  i 
podał ich kolejność. 

17. 

Opisać sposoby 
zapobiegania 
powstawaniu porażenia 
prądem przy 
użytkowaniu maszyn 
elektrycznych 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
prawidłowo 

opisał 

sposoby 

zapobiegania 

powstawaniu 

porażenia 

prądem 

przy 

użytkowaniu 

maszyn 

elektrycznych. 

18. 

Opisać rodzaje gaśnic  
i do gaszenia jakich 
źródeł ognia ich 
używamy 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
wymienił 4 rodzaje gaśnic i opisał 
do  gaszenia  jakich  źródeł  ognia 
ich używamy. 

19. 

Opisać sposób 
postępowania w 
przypadku zauważenia 
pożaru 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
prawidłowo 

opisał 

sposób 

postępowania 

przypadku 

zauważenia pożaru. 

20. 

Opisać sposób 
postępowania z osobą 
porażoną prądem 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
wymienił  co  wchodzi  w  skład 
odzieży roboczej i ochronnej. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  wielokrotnego  wyboru,  zadań  z  krótką  odpowiedzią  i  zadań  do 

uzupełnienia.  

5.  Zadania:  1,  2,  3,  4,  5,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  14,    są  to  zadania  wyboru  wielokrotnego  

i  tylko  jedna  odpowiedź  jest  prawidłowa; pytanie  6, jest to  zadanie z  luką,  w  zadaniach 
15, 16, 17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

 

w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (zadania 1 – 14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (zadania 15 – 20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Podstawowe prawa i obowiązki pracownika określa: 

a)  notatka gazetowa, 
b)  kodeks pracy, 
c)  zawiadomienie, 
d)  podanie. 
 

2.  Hałas wpływa szkodliwie na: 

a)  układ oddechowy, 
b)  oczy, 
c)  słuch, 
d)  smak. 
 

3.  Odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy ponosi: 

a)  pracownik, 
b)  pracodawca, 
c)  związki zawodowe, 
d)  kierownik działu. 
 

4.  W czasie topienia palnikiem używamy okularów: 

a)  o ciemnych szkłach, 
b)  przezroczystych, 
c)  powiększających, 
d)  pomniejszających. 
 

5.  Wentylację dzielimy na ……………… i ……….. w zależności od rodzaju energii 

wprowadzającej powietrze w ruch. 

 
6.  Narząd ........................ można uszkodzić, pracując w pomieszczeniu o bardzo złym 

oświetleniu. 

 
7.  Do czynności pierwszej pomocy nie należy: 

a)  zszycie rany, 
b)  unieruchomienie złamanej kości, 
c)  sztuczne oddychanie, 
d)  zatamowanie krwotoku. 
 

8.  Do czynników fizycznych stanowiących zagrożenie w pracowni złotniczej zaliczmy: 

a)  trucizny, 
b)  odczynniki chemiczne, 
c)  zapylenie, 
d)  dezynfekcje. 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

9.  Jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha to: 

a)  podajemy wodę, 
b)  czekamy na lekarza, 
c)  przeprowadzamy sztuczne oddychanie, 
d)  potrząsamy poszkodowanym. 
 

10. Oświetlenie sztuczne to: 

a)  słońce, 
b)  żarówka, 
c)  księżyc, 
d)  światło dzienne. 
 

11. Wentylację sztuczną stosujemy w celu: 

a)  ogrzewania, 
b)  wyciągnięcia pyłów i gazów, 
c)  oświetlenia, 
d)  nagłośnienia. 
 

12. Zapewnienie  bezpiecznych  i  higienicznych  warunków  pracy  to  podstawowy  środek 

ochrony …………….. należący do pracodawcy. 

 
13. Maszyny urządzenia, których elementy ruchome mogą być zagrożeniem dla zdrowia  

i życia muszą być wyposażone w ……… i ………. zabezpieczające przed wypadkiem. 

 
14. Jakie zagrożenia występują ze strony urządzeń pod ciśnieniem: 

a)  eksplozji, 
b)  zwarcia, 
c)  zatarcia, 
d)  ochłodzenia. 
 

15. Opisz obowiązki pracodawcy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. 
16. Opisz czynności organizacji pierwszej pomocy w wypadkach przy pracy. 
17. Opisz,  w  jaki  sposób  możemy  zapobiegać  powstawaniu  zagrożenia  porażenia  prądem 

przy użytkowaniu maszyn elektrycznych. 

18. Opisz, jakie znasz rodzaje gaśnic i do gaszenia jakich źródeł ognia ich używamy. 
19. Opisz sposób postępowania w przypadku zauważenia pożaru. 
20. Opisz sposób udzielenia pierwszej pomocy osobie porażonej prądem. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

„Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska” 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania, udziel krótkiej odpowiedzi
 

 

 

Nr 

zadania 

 

Odpowiedź 

 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

 

12 

 

 

13 

 

 

14 

 

15 

 
 
 
 
 
 

 

16 

 
 
 
 
 

 

17 

 
 
 
 
 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

18 

 
 
 
 
 
 

 

19 

 
 
 
 
 
 

 

20 

 
 
 
 
 
 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

7. LITERATURA

 

 

 

1.  Baranowicz  W.:  Wytyczne  w  zakresie  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  wzór  instrukcji 

bezpieczeństwa pożarowego dla obiektów szkół, MEN, Warszawa 1997 

2.  Gerula L.: BHP w jubilerstwie, LIBRA, Warszawa 1988  
3.  Kowalewski  S.,  Dąbrowski  A.,  Dybrowski  M.:  Zagrożenia  mechaniczne,  Centralny 

Instytut Ochrony Pracy, Warszawa 1997