operator maszyn lesnych 833[02] z3 03 n

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Marta Ratajska

Pozyskiwanie produktów ubocznych lasu oraz prowadzenie
gospodarki łowieckiej 833[02].Z3.03

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

1

Recenzenci:
dr inż. Marek Krzemiński
mgr inż. Jan Przygodzki


Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marta Ratajska


Konsultacja:
mgr inż. Teresa Jaszczyk


Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 833[02].Z3.03
Pozyskiwanie produktów ubocznych lasu oraz prowadzenie gospodarki łowieckiej, zawartego
w programie nauczania dla zawodu operator maszyn leśnych.


























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1.

Pozyskiwanie produktów ubocznych lasu

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2.

Zwierzęta łowne

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3.

Prowadzenie gospodarki łowieckiej

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

19

7.

Literatura

33

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

3

1.

WPROWADZENIE

Przekazuję Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie operator maszyn leśnych.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania –
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które

zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem.

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić
uczniom samodzielne odpowiadanie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji, opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ć

wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając różne możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które
z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu
technodydaktycznym szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które
sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie, czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia, potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

4

przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń
niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną "ciekawość wiedzy” Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne czy
może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,

testy zamieszczone w rozdziale „Ewaluacja osiągnięć ucznia” – zawierają zadania
z zakresu całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki
osiągnięte przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej
nauczyciela realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano
określoną liczbę możliwych do uzyskania punktów (O lub 1 punkt). Ocena końcowa
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według
własnego projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna,

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczeń praktycznych i innych.

























Schemat układu jednostek modułowych w module

833[02].Z3

U

ż

ytkowanie lasu

833[02].Z3.01

Okre

ś

lenie cech i wła

ś

ciwo

ś

ci

surowca drzewnego

833[02].Z3.02

Wykonywanie prac zwi

ą

zanych

z pozyskiwaniem drewna

833[02].Z3.03

Pozyskiwanie produktów

ubocznych lasu oraz

prowadzenie gospodarki

łowieckiej

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posługiwać się terminologią dotyczącą środowiska leśnego,

zastosować przepisy ochrony środowiska,

zinterpretować podstawowe przepisy prawa dotyczące ochrony przyrody oraz gospodarki
łowieckiej,

rozpoznać podstawowe gatunki drzew i krzewów leśnych,

rozpoznać rośliny runa leśnego,

rozpoznać podstawowe gatunki zwierząt żyjących w lesie,

rozpoznać gatunki chronione roślin i zwierząt leśnych,

czytać rysunki,

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowe przy pracach
leśnych,

korzystać z różnych źródeł informacji,

współpracować w grupie,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp.

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

określić uboczne użytki leśne,

określić sposoby pozyskiwania surowców zielarskich,

wykonać czynności związane z pozyskaniem surowców zielarskich,

określić sposoby pozyskiwania owoców leśnych,

rozpoznać grzyby jadalne i trujące,

określić sposoby pozyskiwania grzybów jadalnych,

rozpoznać gatunki zwierzyny łownej grubej,

rozpoznać gatunki zwierzyny łownej grubej na podstawie tropu,

rozpoznać podstawowe gatunki zwierzyny łownej drobnej,

wykonać drobne naprawy urządzeń łowieckich,

określić czynności związane z zakładaniem poletka łowieckiego,

wykonać urządzenia łowieckie,

określić zasady dokarmiania zwierząt,

rozpoznać szkody wyrządzane w lesie przez zwierzynę łowną,

posłużyć się mapą przeglądową leśnictwa.

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

...........................................................................

Modułowy program nauczania: Operator maszyn leśnych 833[02]
Moduł:

Użytkowanie lasu 833[02].Z3

Jednostka modułowa:

Pozyskiwanie produktów ubocznych lasu oraz prowadzenie

gospodarki łowieckiej 833[02].Z3.03

Temat: Rozpoznawanie leśnych roślin zielarskich.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania gatunków leśnych roślin zielarskich.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznawać gatunki leśnych roślin zielarskich,

podać najważniejsze cechy charakterystyczne rozpoznawanych gatunków roślin,

podać właściwy termin zbioru,

określić właściwy sposób pozyskiwania surowców zielarskich,

określić, która część rozpoznanej rośliny stanowi surowiec zielarski

.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

samodzielnej pracy,

oceny wykonania własnej pracy,

spostrzegawczości oraz wyodrębniania cech różniących.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

pokaz z objaśnieniami,

dyskusja dydaktyczna.


Środki dydaktyczne:

karty zielnika z zasuszonymi okazami leśnych roślin zielarskich,

foliogramy, fotografie, atlasy leśnych roślin zielarskich,

plansze tematyczne,

notatnik,

ołówek/długopis

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna.


Czas: 1 godzina 30 minut.

Uczestnicy:

uczniowie kształcący się w zawodzie operator maszyn leśnych.



background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

8

Przebieg zajęć:
1.

Powitanie uczniów

2.

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć

3.

Przeprowadzenie wykładu uzupełnionego pokazem ilustracji, fotografii, foliogramów,
kart zielnika z zasuszonymi okazami leśnych roślin zielarskich z ich objaśnieniem.

4.

Realizacja tematu:

dyskusja dydaktyczna związana z wykładem,

uczniowie dyskutują na temat sposobów pozyskiwania roślin zielarskich,

uczniowie rozpoznają leśne rośliny zielarskie na podstawie ich wyglądu
zewnętrznego, następnie znajdują cechy charakterystyczne dla danego gatunku,

uczniowie wykonują notatki w formie opisów, na podstawie własnych spostrzeżeń
i praktycznych wskazówek nauczyciela,

uczniowie

powinni

wykonać

uproszczone

rysunki

i

schematy

pomocne

w rozpoznawaniu,

nauczyciel nadzoruje uczniów oraz wyjaśnia wszelkie wątpliwości,

5.

Po wykonaniu ćwiczeń uczeń analizuje wykonane opisy, rysunki, schematy.

6.

Uczniowie określają swoje mocne i słabe strony.

7.

Uczniowie przedstawiają nauczycielowi notatki wykonane na ćwiczeniach.

8.

Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy czyni postępy, ocenia jego aktywność
oraz poprawność wykonania ćwiczenia.

9.

Podsumowanie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.


Zakończenie zajęć

Praca domowa
Wykonaj tabelę, do której wpiszesz rozpoznane gatunki roślin oraz zaznaczysz jaka część
danej rośliny stanowi surowiec zielarski.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

..............................................................

Modułowy program nauczania: Operator maszyn leśnych 833[02]
Moduł:

Użytkowanie lasu 833[02].Z3

Jednostka modułowa:

Pozyskiwanie produktów ubocznych lasu oraz prowadzenie

gospodarki łowieckiej 833[02].Z3.03

Temat: Wykonanie budki służącej do dokarmiania kuropatw.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności praktycznego wykorzystania i wykonywania urządzeń

łowieckich do dokarmiania zwierzyny.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wykonać budkę dla kuropatw,

zorganizować stanowisko pracy i wykonywać prace zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ć

wiczenia praktyczne,


Środki dydaktyczne:

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela,

projekty konstrukcji budek dla kuropatw,

drewniane listewki, mata trzcinowa, gwoździe, drut,

młotek, miarka, piła do drewna,

papier ścierny, ołówek stolarski, rękawice ochronne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w zespołach dwuosobowych.


Czas trwania zajęć:

2 godziny 15 minut.


Uczestnicy:

uczniowie kształcący się w zawodzie operator maszyn leśnych.


Przebieg zajęć:
1.

Powitanie uczniów.

2.

Sprawy organizacyjne.

3.

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.

4.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonywania ćwiczenia.

5.

Przypomnienie zasad bhp obowiązujących podczas wykonywania prac.

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

10

6.

Realizacja tematu:

uczniowie po podziale na zespoły do stanowisk roboczych,

dwuosobowe zespoły zapoznają się z projektem budki dla kuropatw,

zespoły dobierają niezbędny sprzęt i materiały do wykonania budki,

uczniowie ustalają kolejność wykonywanych czynności,

uczniowie wykonują budki dla kuropatw zgodnie z wymiarami podanymi w projekcie,

nauczyciel nadzoruje uczniów oraz wyjaśnia wszelkie wątpliwości,

7.

Uczniowie przedstawiają nauczycielowi wykonane na ćwiczeniach budki.

8.

Uczniowie zgłaszają ewentualne trudności, które wystąpiły podczas wykonywania
ć

wiczenia.

9.

Nauczyciel omawia trudności wskazując na sposoby ich rozwiązania.

10.

Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy czyni postępy, ocenia jego aktywność
oraz poprawność wykonania ćwiczenia.

11.

Podsumowanie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.


Zakończenie zajęć

Praca domowa
Opisz właściwy sposób lokalizacji budek dla kuropatw.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Pozyskiwanie produktów ubocznych lasu

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Rozpoznaj leśne rośliny zielarskie wskazane przez nauczyciela. Opisz cechy

charakterystyczne, podaj termin zbioru i określ część rośliny, która stanowi surowiec
zielarski.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać i przeczytać literaturę na temat leśnych roślin zielarskich,

2)

obejrzeć atlasy, ilustracje i fotografie roślin zielarskich,

3)

rozpoznać gatunki roślin,

4)

opisać najważniejsze cechy charakterystyczne rozpoznanych gatunków roślin,

5)

podać właściwy termin i sposób zbioru,

6)

podać, która część rozpoznanej rośliny stanowi surowiec zielarski.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

pokaz z objaśnieniami,

dyskusja dydaktyczna

Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

atlasy, ilustracje i fotografie roślin zielarskich,

ołówek/długopis,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Rozpoznaj rośliny o jadalnych owocach wskazane przez nauczyciela. Opisz cechy

charakterystyczne i podaj termin i sposób zbioru.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu ćwiczenia,

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

12

2)

obejrzeć atlasy, ilustracje i fotografie roślin o jadalnych owocach,

3)

rozpoznać gatunki roślin,

4)

opisać najważniejsze cechy charakterystyczne rozpoznanych gatunków roślin,

5)

podać, właściwy termin i sposób zbioru poszczególnych rodzajów owoców.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

pokaz z objaśnieniami,

dyskusja dydaktyczna.
Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

atlasy, ilustracje i fotografie roślin leśnych o jadalnych owocach,

ołówek/długopis,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela


Ćwiczenie 3

Rozpoznaj i scharakteryzuj jadalne gatunki grzybów leśnych wskazanych przez

nauczyciela.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać informacje, które będą pomocne przy wykonywaniu ćwiczenia,

2)

obejrzeć atlasy, ilustracje i fotografie grzybów,

3)

rozpoznać gatunki grzybów,

4)

opisać najważniejsze cechy charakterystyczne rozpoznanych gatunków grzybów,

5)

podać, rodzaje siedlisk, na których najczęściej występują rozpoznane gatunki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

pokaz z objaśnieniami,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik, ołówek,

atlasy, ilustracje i fotografie grzybów,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Rozpoznaj i scharakteryzuj trujące gatunki grzybów leśnych wskazanych przez

nauczyciela.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

13

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać informacje, które będą pomocne przy wykonywaniu ćwiczenia,

2)

obejrzeć atlasy, ilustracje i fotografie grzybów,

3)

rozpoznać gatunki grzybów,

4)

opisać najważniejsze cechy charakterystyczne rozpoznanych gatunków grzybów,

5)

wymienić gatunki grzybów jadalnych, z którymi mogą być mylone rozpoznane grzyby
trujące i podać cechy rozróżniające,

6)

podać, rodzaje siedlisk, na których najczęściej występują rozpoznane gatunki

.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

pokaz z objaśnieniami,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik, ołówek,

atlasy, ilustracje i fotografie grzybów,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

14

5.2. Zwierzęta łowne


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj i opisz cechy charakterystyczne gatunków zaliczanych do zwierzyny grubej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać informacje, które będą pomocne przy wykonywaniu ćwiczenia,

2)

obejrzeć atlasy, ilustracje i fotografie zwierzyny grubej,

3)

wymienić zwierzęta zaliczane do zwierzyny grubej,

4)

rozpoznać gatunki zwierząt łownych,

5)

opisać najważniejsze cechy charakterystyczne rozpoznanych gatunków zwierząt,

6)

podać, typy siedlisk, które najchętniej zamieszkują rozpoznane zwierzęta

.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

pokaz z objaśnieniami,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

ołówek,

atlasy, ilustracje, fotografie zwierząt łownych,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Rozpoznaj gatunki zwierzyny łownej drobnej wskazane przez nauczyciela. Opisz

najważniejsze cechy charakterystyczne rozpoznanych gatunków.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać informacje, które będą pomocne przy wykonywaniu ćwiczenia,

2)

obejrzeć atlasy, ilustracje i fotografie zwierzyny łownej drobnej,

3)

wymienić zwierzęta zaliczane do zwierzyny drobnej,

4)

rozpoznać gatunki zwierząt łownych,

5)

opisać najważniejsze cechy charakterystyczne rozpoznanych gatunków zwierząt,

6)

podać, typy siedlisk, które najchętniej zamieszkują rozpoznane zwierzęta.

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniami,

dyskusja dydaktyczna.
Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

ołówek,

atlasy, ilustracje, fotografie zwierząt łownych,

spreparowane okazy zwierząt łownych,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Rozpoznaj, naszkicuj i opisz najważniejsze cechy charakterystyczne tropów

poszczególnych gatunków zwierzyny grubej. W opisach szczególną uwagę zwróć na cechy
różnicujące tropy poszczególnych gatunków.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać informacje, które będą pomocne przy wykonywaniu ćwiczenia,

2)

wymienić zwierzęta zaliczane do zwierzyny grubej,

3)

obejrzeć atlasy, ilustracje i fotografie z tropami zwierząt łownych,

4)

rozróżnić tropy zwierząt łownych,

5)

wykonać szkic tropów,

6)

opisać najważniejsze cechy charakterystyczne tropów poszczególnych gatunków
zwierzyny grubej,

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

pokaz z objaśnieniami,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

ołówek,

papier formatu A4,

atlasy, ilustracje, fotografie z tropami zwierząt łownych,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

16

5.3. Prowadzenie gospodarki łowieckiej


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zidentyfikuj i opisz szkody wyrządzane przez zwierzęta łowne w lesie i uprawach

rolnych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

obejrzeć tematyczny film edukacyjny,

2)

obejrzeć próbki drewna z uszkodzeniami powodowanymi przez zwierzynę,

3)

odszukać i przeczytać literaturę na ten temat,

4)

wymienić rodzaje szkód powodowanych przez zwierzynę,

5)

opisać na czym polegają szkody,

6)

wymienić gatunki zwierząt wyrządzających szkody,

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

pokaz z objaśnieniami,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

długopis,

tematyczny film edukacyjny,

próbki drewna z uszkodzeniami powodowanymi przez zwierzynę,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Określ czynności związane z zakładaniem poletka łowieckiego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać i przeczytać literaturę na ten temat,

2)

wymienić kolejność wykonywania poszczególnych czynności,

3)

podać zasady wyboru lokalizacji poletka łowieckiego,

4)

opisać czym różni się poletko żerowe od zgryzowego.

5)

wymienić rodzaje szkód powodowanych przez zwierzynę,

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

17

6)

opisać na czym polegają szkody,

7)

wymienić gatunki zwierząt wyrządzających szkody,

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Wykonaj paśnik dla zwierzyny płowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1)

odszukać i przeczytać literaturę na ten temat,

2)

wybrać odpowiedni projekt paśnika,

3)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

4)

przygotować niezbędny sprzęt i materiały do wykonania paśnika,

5)

wykonać paśnik zgodnie z wymiarami podanymi w projekcie,

6)

podać zasady wyboru lokalizacji paśnika w terenie,

7)

wymienić rodzaje karmy dla zwierzyny płowej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

objaśnienie,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik, długopis,

projekt konstrukcji paśnika dla zwierzyny płowej,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela,

deski i drewniane listewki, gwoździe, wkręty,

młotki, miarka, wkrętaki, poziomica,

piła do drewna, papier ścierny, ołówek stolarski, rękawice ochronne.


Ćwiczenie 4

Wykonaj budkę dla kuropatw.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

18

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wybrać odpowiedni projekt budki,

2)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

3)

przygotować niezbędny sprzęt i materiały do wykonania budki,

4)

wykonać budkę zgodnie z wymiarami podanymi w projekcie,

5)

podać zasady wyboru lokalizacji budek dla kuropatw w terenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

objaśnienie,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

ołówek, długopis,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela,

drewniane listewki, mata trzcinowa, gwoździe, drut,

młotek, miarka, piła do drewna,

papier ścierny, ołówek stolarski,

rękawice ochronne.

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Pozyskiwanie produktów
ubocznych lasu oraz prowadzenie gospodarki łowieckiej”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 15,16 są z poziomu podstawowego.

zadania 8, 14, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. b, 4. c, 5. b, 6. c, 7. d, 8. c, 9. a, 10. c, 11. a,
12.
b, 13. c, 14. b, 15. d, 16. b, 17. c, 18. b, 19. b, 20. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Klucz

odpowiedzi

1

Określić sposób pozyskania żywicy
sosnowej

B

P

b

2

Opisać cetynę

B

P

b

3

Określić warunki zbioru roślin
zielarskich

B

P

b

4

Opisać prawidłowe warunki zbioru
borówki czernicy

B

P

c

5

Wymienić surowce zielarskie

A

P

b

6

Rozróżnić jadalne owoce leśne

B

P

c

7

Opisać prawidłowy sposób zbioru
grzybów

B

P

d

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

20

8

Scharakteryzować grzyby trujące

C

PP

c

9

Wymienić zwierzęta zaliczane do
zwierzyny grubej

A

P

a

10

Wymienić rośliny na poletka zgryzowe

A

P

c

11

Opisać zastosowanie paśnika

B

P

a

12

Podać miejsce i cel ustawiania budek
dla kuropatw

B

P

b

13

Opisać zastosowanie ambony

B

P

c

14

Scharakteryzować paszę objętościową
suchą

C

PP

b

15

Podać składniki liściarki

B

P

d

16

Określić zastosowanie i budowę
lizawki

B

P

b

17

Wyjaśnić

szkody

powstałe

przez

osmykiwanie

C

PP

c

18

Scharakteryzować szkody leśne

C

PP

b

19

Scharakteryzować muchomora
sromotnikowego

C

PP

b

20

Porównać tropy dzika i jelenia

C

PP

b

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

21

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednia liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia.

7.

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań Do każdego zadania dołączone są cztery możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawdziwa.

5.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1


1. śywicę sosnową pozyskuje się

a)

w procesie suchej destylacji drewna.

b)

przez systematyczne nacinanie i zbieranie żywicy z żywych sosen na spałach.

c)

przez zakładanie spał na ściętych sosnach.

d)

przez systematyczne nacinanie i zbieranie żywicy ze ściętych sosen na spałach.

2. Cetyna to

a)

nazwa żywicy świerkowej.

b)

uiglone gałązki sosnowe, świerkowe, jodłowe.

c)

ozdobne gałązki kruszyny.

d)

kora pozyskiwana z kruszyny.


background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

22

3. Rośliny zielarskie zbiera się

a)

do dużych plastikowych toreb i ugniata.

b)

podczas bezdeszczowej pogody, w słoneczne dni, po obeschnięciu rosy.

c)

zawsze w całości, razem z korzeniami.

d)

tylko w rezerwatach przyrody.

4. Owoce borówki czernicy należy zbierać

a)

po pierwszych przymrozkach.

b)

za pomocą specjalnych narzędzi zwanych grzebieniami.

c)

do przewiewnych koszy lub łubianek.

d)

w czasie deszczowej pogody.

5. Do cennych surowców zielarskich zaliczamy

a)

owoce konwalii majowej.

b)

kwiaty bzu czarnego.

c)

kwiaty żurawiny.

d)

kwiaty kruszyny pospolitej.


6. Jadalne owoce ma

a)

wrzos.

b)

kruszyna pospolita.

c)

berberys zwyczajny.

d)

konwalia majowa

7. Grzyby należy zbierać

a)

obcinając same kapelusze.

b)

wykręcając trzon z kapelusza.

c)

dokładnie rozgarniając ściółkę leśną w miejscu zbioru.

d)

delikatnie wykręcając z podłoża cały owocnik.

8. Grzyby trujące różnią się od jadalnych tym, że

a)

mają zawsze gorzki smak.

b)

mają blaszki na spodzie kapelusza.

c)

zawierają groźne dla życia lub zdrowia ludzi związki chemiczne.

d)

po dotknięciu ciemnieją.


9. Do zwierzyny grubej zalicza się

a)

sarny i dziki

b)

sarny i zające

c)

lisy i dziki

d)

lisy i borsuki

10. Na poletku zgryzowym sadzi się

a)

ziemniaki.

b)

kukurydzę i owies.

c)

krzewy i drzewa liściaste.

d)

krzewy i drzewa iglaste.



background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

23

11. Dwustronny paśnik drabinowy jest przeznaczony do

a)

dokarmiania zwierzyny płowej.

b)

dokarmiania dzików.

c)

dokarmiania bażantów.

d)

wykładania paszy treściwej.

12. Budki dla kuropatw

a)

ustawia się w gęstych młodnikach, aby ułatwić kuropatwom zakładanie gniazd.

b)

ustawia się na polach, aby dokarmiać kuropatwy.

c)

ustawia się na polach wczesną wiosną, aby ułatwić kuropatwom zakładanie gniazd.

d)

ustawia się w gęstych młodnikach, aby dokarmiać kuropatwy.

13. Ambona służy do

a)

chwytania żywych zwierząt.

b)

dokarmiania jeleni.

c)

służy do obserwacji zwierzyny i polowania.

d)

wypłaszania zwierząt w trakcie polowania.

14. Pasza objętościowa sucha

a)

zawiera dużo substancji pokarmowych.

b)

zawiera mało wody i mało substancji pokarmowych.

c)

zawiera dużo wody, a mało substancji pokarmowych.

d)

zawiera mało wody i mało substancji pokarmowych.


15. Liściarkę przygotowuje się

a)

z suszonej koniczyny.

b)

ze zgrabionych jesienią liści.

c)

z suszonych liści buraków cukrowych.

d)

z suszonych młodych pędów drzew i krzewów liściastych.

16. Lizawki wykonuje się

a)

dla lisów.

b)

w celu podawania zwierzynie soli.

c)

z metalowego koszyka, w którym umieszcza się bryłę soli.

d)

na grubym drzewie nacinając skośnie jego pień.

17. Osmykiwanie polega na

a)

obgryzaniu młodej kory przez zające.

b)

odgryzaniu pędów wierzchołkowych drzewek w uprawach przez jelenie.

c)

zrywaniu kory przez pocieranie pnia porożem.

d)

obgryzaniu młodych pędów przez jelenie.

18. Spałowanie to rodzaj szkód powodowany przez

a)

zające.

b)

jeleniowate.

c)

dziki.

d)

zające i sarny.



background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

24

19. Muchomor sromotnikowy

a)

ma różowe blaszki i rozdętą podstawę trzonu w pochwie.

b)

ma białe blaszki i rozdętą podstawę trzonu w pochwie.

c)

ma różowe blaszki i nieprzyrośnięty do trzonu pierścień.

d)

ma czerwony kapelusz i prosty, długi trzon.

20. Trop dzika różni się od tropu jelenia tym, że

a)

jest dużo mniejszy.

b)

ma wyraźnie odciśnięte ślady szpil.

c)

ś

lady przednich i tylnych nóg nigdy się nie pokrywają.

d)

jest idealnie okrągły.

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

25

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ………………………………………………………........................................


Pozyskiwanie produktów ubocznych lasu oraz prowadzenie gospodarki
łowieckiej


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

26

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Pozyskiwanie produktów
ubocznych lasu oraz prowadzenie gospodarki łowieckiej”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 11, 12, 14, 15, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego.

zadania 8, 9, 10, 13, 16, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. a, 5. b, 6. d, 7. a, 8. d, 9. c, 10. c, 11. c,
12.
b, 13. a, 14. c, 15. d, 16. a, 17. d, 18. d, 19. b, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Klucz

odpowiedzi

1

Wymienić produkty ubocznego
użytkowania lasu

A

P

b

2

Opisać zastosowanie soku brzozowego

B

P

c

3

Wymienić gatunki, z których pozyskuje
się żywicę.

A

P

b

4

Podać termin pozyskiwania korzeni
roślin zielarskich

B

P

a

5

Opisać sposób postępowania z ziołami
po zbiorze

B

P

b

6

Wymienić surowce zielarskie

A

P

d

7

Rozróżnić trujące owoce leśne

B

P

a

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

27

8

Scharakteryzować grzyby trujące

C

PP

d

9

Scharakteryzować opieńkę miodową

C

PP

c

10

Scharakteryzować piestrzenicę
kasztanowatą

C

PP

c

11

Wymienić gatunki zwierzyny drobnej

A

P

c

12

Opisać miejsca występowania
zwierzyny

B

P

b

13

Scharakteryzować zasady lokalizacji
poletek łowieckich

C

PP

a

14

Nazwać urządzenia do dokarmiania
zwierzyny płowej

A

P

c

15

Nazwać miejsce dokarmiania bażantów

A

P

d

16

Scharakteryzować rodzaje pasz dla
zwierzyny

C

PP

a

17

Wymienić gatunki powodujące szkody
przez zgryzanie

A

P

d

18

Opisać szkody od czemchania

B

P

d

19

Scharakteryzować szkody w uprawach
rolnych

C

PP

b

20

Opisać sposób lokalizacji urządzeń
łowieckich

B

P

a

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

28

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednia liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia.

7.

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań Do każdego zadania dołączone są cztery możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawdziwa.

5.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Do leśnych produktów ubocznych nie zalicza się

a)

cetyny i kory sosnowej.

b)

drewna tartacznego.

c)

leśnych roślin zielarskich.

d)

ż

ywicy.

2. Sok brzozowy ma zastosowanie

a)

w produkcji kalafonii i terpentyny.

b)

w ogrodnictwie do produkcji kompostu.

c)

w medycynie jako lekarstwo.

d)

w produkcji cetyny.

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

29

3. śywicę pozyskuje się z

a)

lip i brzóz.

b)

sosen, świerków i modrzewi.

c)

drzew liściastych.

d)

sosen i dębów.

4. Korzenie roślin na surowiec zielarski należy

a)

wykopywać późną jesienią, przed przymrozkami.

b)

wykopywać zimą.

c)

wykopywać w czasie suchego i gorącego lata.

d)

wykopywać późną wiosną.

5. Po zbiorze zioła trzeba

a)

dokładnie umyć.

b)

rozłożyć do suszenia, najlepiej w cieniu.

c)

włożyć do torby i dokładnie ugnieść.

d)

moczyć w zimnej wodzie.

6. Cennym surowcem zielarskim są

a)

liście żurawiny

b)

kwiaty borówki brusznicy.

c)

owoce kruszyny

d)

owoce dzikiej róży.

7. Trujące owoce ma

a)

kruszyna pospolita.

b)

borówka czernica

c)

głóg jednoszyjkowy

d)

berberys

8. Wszystkie grzyby trujące charakteryzują się

a)

nieprzyjemnym zapachem.

b)

występowaniem rurek na spodzie kapelusza.

c)

występowaniem blaszek na spodzie kapelusza.

d)

tym, że zawierają groźne dla życia lub zdrowia ludzi związki chemiczne.

9. Opieńka miodowa to

a)

grzyb trujący z blaszkami na spodzie kapelusza.

b)

grzyb jadalny wykształcający pomarańczowy, lejkowaty owocnik.

c)

grzyb jadalny, rosnący na pniakach, z blaszkami na spodzie kapelusza.

d)

grzyb wykształcający duże, mięsiste owocniki.

10. Piestrzenica kasztanowata to

a)

smaczny grzyb jadalny.

b)

grzyb o przyjemnym zapachu i gorzkim palącym smaku.

c)

grzyb trujący, pojawiający się od końca marca do czerwca.

d)

grzyb trujący często mylony z czubajką kanią.


background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

30

11. Do zwierzyny drobnej zaliczamy

a)

sarny, jelenie, łosie i daniele.

b)

sarny, jelenie, łosie, daniele i dziki.

c)

zające szaraki, dzikie króliki, lisy.

d)

sarny, zające, kuropatwy.

12. Łoś najchętniej zamieszkuje

a)

rozległe kompleksy borów sosnowych.

b)

tereny podmokłe i bagienne.

c)

ś

ródpolne zadrzewienia.

d)

gęste młodniki świerkowe.

13. Poletek łowieckich nie należy zakładać

a)

w pobliżu upraw leśnych.

b)

w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru.

c)

na szlakach wędrówek zwierzyny.

d)

w miejscach gdzie jest żyzna gleba.

14. Zwierzynę płową dokarmia się

a)

wykładając paszę do posypów.

b)

wykładając paszę pod ambonami.

c)

najczęściej wykładając paszę do paśników drabinowych.

d)

wykładając paszę w karmidełkach.

15. Posyp jest to

a)

miejsce dokarmiania jeleni.

b)

miejsce dokarmiania dzików.

c)

paśnik dla zajęcy.

d)

miejsce dokarmiania bażantów.

16. Pasza treściwa

a)

zawiera dużo substancji pokarmowych.

b)

zawiera dużo wody, a mało substancji pokarmowych.

c)

to siano i liściarka.

d)

to ziemniaki, kapusta, buraki.

17. Zgryzanie pędów to szkody

a)

powodowane najczęściej przez dziki.

b)

wyrządzane w starszych młodnikach przez dziki.

c)

wyrządzane w uprawach rolnych przez dziki.

d)

wyrządzane przez jeleniowate i zające.

18. Czemchanie to

a)

inaczej spałowanie drzew przez zające.

b)

zgryzanie pędów.

c)

inaczej spałowanie drzew przez jelenie.

d)

osmykiwanie kory przez jelenie.


background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

31

19. Największe szkody w uprawach rolnych

a)

powstają na skutek zgryzania.

b)

powstają na skutek wydeptywania i tratowania roślin.

c)

wyrządzają młode łosie.

d)

wyrządzają stadka kuropatw.

20. Ambony ustawia się

a)

na granicy leśno-polnej, na skraju łąk.

b)

przy paśnikach dla zwierzyny płowej.

c)

w gęstych młodnikach.

d)

zawsze w pobliżu wysokiego drzewa.

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

32

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ………………………………………………………........................................


Pozyskiwanie produktów ubocznych lasu oraz prowadzenie gospodarki
łowieckiej


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

33

7. LITERATURA


1.

Bouchner M.: Przewodnik Śladami zwierząt. Multico, Warszawa 1992

2.

Dreyer E., Dreyer W.: Las. Multico, Warszawa 1995

3.

Głowacki S.: Leśne użytki uboczne źródłem dodatkowych dochodów Lasów
Państwowych. Biblioteczka leśniczego zeszyt 171. Wydawnictwo Świat, Warszawa 2002

4.

Głowacki S.: Surowce i produkty uboczne otrzymywane z drzew leśnych. Biblioteczka
leśniczego zeszyt 249. Wydawnictwo Świat, Warszawa 2007

5.

Głowacki S.: Zasoby leśnych surowców ubocznych oraz możliwości ich wykorzystania
przez LP. Biblioteczka leśniczego zeszyt 174. Wydawnictwo Świat, Warszawa 2002

6.

Grzywacz A., Staniszewski P.: Wiem co zbieram w lesie. Multico, Warszawa 2003

7.

Krupka J. (red.): Łowiectwo. PWRiL, Warszawa 1998

8.

Nusslein F.: Łowiectwo Podręcznik. Galaktyka , Łódź 2005

9.

Okołów G.: Zbieramy grzyby Przewodnik do plecaka. Multico Warszawa 2006

10.

Stichmann W., Kretzschmar E.: Spotkania z przyrodą Zwierzęta. Multico, Warszawa
1998

11.

Szukiel E.: Ochrona drzew przed roślinożernymi ssakami. CILP, Warszawa 2001

12.

Szwedler I., Sobkowiak M.: Spotkania z przyrodą Rośliny. Multico, Warszawa 1998

13.

www.wikipedia.org

14.

www.wildpark-schorfheide.de

15.

Archiwum Nadleśnictwa Zwoleń – fotografie


Czasopisma:

Echa leśne,

Głos lasu,


Literatura metodyczna
1.

Kwiatkowski S.: Kształcenie zawodowe – wyzwania, priorytety, standardy. Instytut
Badań Edukacyjnych, Warszawa 2006

2.

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997

3.

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000

4.

Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE, Wyższa Szkoła
Inżynierska, Radom 1998

