background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 

 

 

 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Jadwiga Rudecka 
Katarzyna Skoczylas 
 
 
 
 

Rozpoznawanie nitek 
743[01].O1.03 
 

 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Jadwiga Idryjan 

Pajor 

mgr inż. Irena Sakowicz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr Katarzyna Skoczylas 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Figura 
 
 
 
 
 
 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[01].O1.03 
„Rozpoznawanie nitek” zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu krawiec. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS  TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

 

5.1 Klasyfikacja nitek 

11 

 

      5.1.1. Ćwiczenia 

11 

 

5.2. Sposoby skręcania nitek 

14 

 

      5.1.2. Ćwiczenia 

14 

 

5.3. Określanie właściwości nitek 

16 

 

      5.1.3. Ćwiczenia 

16 

6.   Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.   Literatura 

31 

 
 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

krawiec. W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

– 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania – 
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

– 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

– 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazane  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 
– 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

– 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi  na pytania. Druga  forma jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  aktywizować  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

– 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  może  również  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

– 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

niezainteresowany  materiałem  nauczania, wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

– 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia  zawierają zadania z zakresu 
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną 
liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona 
jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować  test  według  własnego 
projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  

 

 

 

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

743[01].O1.01 

 Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpożarowej oraz 

ochrony środowiska 

743[01].O1 

Podstawy zawodu 

743[01].O1.03 

Rozpoznawanie nitek  

743[01].O1.04 

Charakteryzowanie płaskich 

wyrobów włókienniczych, skór 

i dodatków krawieckich

 

743[01].O1.02 

Charakteryzowanie surowców 

włókienniczych  

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

stosować podstawowe przepisy prawa dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

stosować odzież ochronną oraz środki ochrony osobistej, 

 

klasyfikować surowce i wyroby włókiennicze, 

 

charakteryzować fizyczne właściwości włókien roślinnych, zwierzęcych i mineralnych, 

 

określać właściwości chemiczne włókien roślinnych, zwierzęcych i mineralnych, 

 

klasyfikować włókna chemiczne, 

 

charakteryzować właściwości włókien chemicznych i mieszanek włókienniczych, 

 

identyfikować włókna, 

 

przeprowadzać badania organoleptyczne włókien, 

 

rozróżniać włókna pod mikroskopem, 

 

przeprowadzać badania chemiczne włókien, 

 

charakteryzować włókna nieorganiczne, 

 

określać wpływ właściwości włókien na jakość gotowych wyrobów włókienniczych. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

dokonać klasyfikacji nitek, 

 

scharakteryzować nitki z włókien odcinkowych, 

 

scharakteryzować nitki z włókien ciągłych, 

 

określić właściwości nitek,  

 

scharakteryzować sposoby skręcania nitek, 

 

określić wpływ sposobu przędzenia na właściwości nitek,  

 

określić sposoby wyznaczania grubości nitek,  

 

wyznaczyć masę nitek w texach, 

 

wyznaczyć kierunek skrętu nitek,  

 

wyznaczyć liczbę skrętu nitek,  

 

scharakteryzować właściwości nitek odzieżowych, 

 

wyjaśnić wpływ właściwości nitek na jakość materiałów odzieżowych. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Krawiec 743[01] 

Moduł: 

 

 

 

Podstawy zawodu 743[01].O1 

Jednostka modułowa:

         

Rozpoznawanie nitek 743[01].O1.03 

Temat: Rozpoznawanie kierunku skrętu nitki.

 

Cel ogólny: Charakteryzowanie sposobów skręcania nitek. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

rozróżnić nitki o skrętach S i Z. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

pogadanka, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: uczniowie pracują w grupach 3–4 osobowych
 
Czas: 
1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

zestaw multimedialny, 

– 

foliogramy, 

– 

rzutnik do folii, 

– 

kolekcja nitek, 

– 

nożyczki, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie 

Wyznaczeni  przez  nauczyciela  uczniowie  omawiają  sposoby  przędzenia  włókien 
odcinkowych – powtórzenie materiału z poprzednich zajęć. 

2.  Uświadomienie celów lekcji. 
3.  Nauczyciel  omawia  dwa  kierunki  skręcania  nitek  S  i  Z,  przy  wykorzystaniu  zestawu 

multimedialnego, foliogramów. 

4.  Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły 3–4 osobowe.  
5.  Każda grupa organizuje stanowisko pracy. 
6.  Uczniowie  wykonują  skręcanie  nitek  w  dwóch  różnych  kolorach  dla  uzyskania  skrętu 

S i Z. 

7.  Każda grupa prezentuje wyniki swojej pracy. 
 
Zakończenie zajęć 

Nauczyciel wraz z uczniami dokonuje oceny wykonania ćwiczenia. Uczniowie porządkują 

stanowisko pracy. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Praca domowa 

Wybierz 3 odcinki  nitek włóczki  i rozpoznaj  zastosowany w nich skręt. Próbki wklej do 

zeszytu i opisz je. 
 
Sposób uzyskania informacji  zwrotnej od ucznia po zakończonych  zajęciach: uczniowie 
wypełniają ankietę dotyczącą oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Krawiec 743[01] 

Moduł: 

 

 

 

Podstawy zawodu 743[01].O1 

Jednostka modułowa:

         

Rozpoznawanie nitek 743[01].O1.03 

Temat: Wyznaczanie wytrzymałości nitek na rozciąganie oraz wydłużenia względnego. 

Cel  ogólny:  Porównanie  wytrzymałości  na  rozciąganie  i  wydłużenia  przy  zerwaniu  nitki 

pojedynczej i wielokrotnej wykonanej z tego samego surowca. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

zorganizować stanowisko do badania wytrzymałości na rozciąganie nitek, 

– 

przygotować próbki nitek do badań, 

– 

przeprowadzić badanie wytrzymałości na rozciąganie nitek. 

– 

wyznaczyć wydłużenie względne przy zerwaniu nitek. 
 

Metody nauczania–uczenia się: 
– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: zespoły 2

3 osobowe. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

próbki nitek pojedynczych i wielokrotnych wykonane z tego samego surowca, 

– 

zrywarka do nitek, 

– 

instrukcja obsługi zrywarki do nitek, 

– 

przymiar liniowy, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania. 

 

Przebieg zajęć 
 
1.  Wprowadzenie 

Wyznaczeni  przez  nauczyciela  uczniowie  omawiają  w  jaki  sposób  można  określić 
wytrzymałość na rozciąganie i wydłużenie przy zerwaniu nitek oraz jakie aparaty stosuje 
się do tego celu.  

2.  Uświadomienie celów lekcji. 
3.  Nauczyciel  omawia  zasadę  wyznaczania  wytrzymałości  na  rozciąganie  nitek  oraz 

zapoznaje z obsługą zrywarki.  

4.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  4  zespoły  3–4  osobowe  i  przydziela  poszczególnym 

zespołom próbki nitek do badań: 

  Zespół  I  –  wykonuje  oznaczenie  wytrzymałości  na  rozciąganie  i  wydłużenia  przy 

zerwaniu  nitek pojedynczych poliestrowych, 

  Zespół  II  –  wykonuje  oznaczenie  wytrzymałości  na  rozciąganie  i  wydłużenia  przy 

zerwaniu  nitek wielokrotnych poliestrowych, 

  Zespół  III  –  wykonuje  oznaczenie  wytrzymałości  na  rozciąganie  i  wydłużenia  przy 

zerwaniu nitek pojedynczych wiskozowych, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

  Zespół  IV  –  wykonuje  oznaczenie  wytrzymałości  na  rozciąganie  i  wydłużenia  przy 

zerwaniu nitek wielokrotnych wiskozowych. 

5.  Każda grupa organizuje stanowisko pracy: przygotowuje 5 nitek do badań wytrzymałości 

na zrywanie o długości 600 mm.  

6.  Każdy  zespół  kolejno  wykonuje  oznaczenie  wytrzymałości  na  zerwanie,  odczytuje  na 

odpowiednich skalach wartości siły zrywającej [cN] i wydłużenia przy zerwaniu [mm].  

7.  Z  wyników  otrzymanych  dla  pięciu  próbek  tego  samego  rodzaju  nitek  uczniowie 

wyliczają średnią wytrzymałość w cN/tex i średnie wydłużenie względne w %. 

8.  Poszczególne  zespoły  prezentują  otrzymane  wyniki.  Wszyscy  uczniowie  zapisują 

w zeszycie ćwiczeń w tabeli otrzymane wyniki przez poszczególne zespoły. 

9.  Uczniowie z pomocą nauczyciela analizują wyniki wytrzymałości i wydłużenia badanych 

nitek z włókien wiskozowych i poliestrowych. 

10.  Uczniowie  na  podstawie  wszystkich  wyników  oceniają  zachowanie  się  nitek 

pojedynczych  i  wielokrotnych  z  włókien  wiskozowych  i  poliestrowych  w  czasie 
rozciągania.  

 
Zakończenie zajęć 

Nauczyciel wraz z uczniami dokonuje oceny wykonania ćwiczenia. Uczniowie porządkują 

stanowisko pracy. 
 
Praca domowa 

Sporządzić wykres słupkowy wytrzymałości na rozciąganie nitek z włókien wiskozowych 

i poliestrowych pojedynczych i wielokrotnych. 
 
Sposób uzyskania informacji  zwrotnej od ucznia po zakończonych  zajęciach: uczniowie 
wypełniają ankietę dotyczącą oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1. Klasyfikacja nitek 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozróżnij nitki przędzy i nitki z włókien ciągłych. 
 
Wskazówki do realizacji  
 Nauczyciel powinien omówić klasyfikację nitek oraz podać definicje przędzy i jedwabiu. 

Zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne budowy przędzy i jedwabiu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać  dekompozycję  otrzymanych  od  nauczyciela  próbek  wyrobów  włókienniczych, 

np. tkanin, dzianin,  

2)  rozkręcić nitki aż do uzyskania włókien elementarnych, 
3)  ustalić, która nitka jest wytworzona z włókien ciągłych, a która z włókien odcinkowych, 
4)  wkleić  próbki  tkanin,  nitek  przed  rozkręceniem  i  po  rozkręceniu  na  włókna  do  zeszytu 

ćwiczeń i opisać je, 

5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Wyrób włókienniczy 

Nitka przed rozkręceniem 

Nitka po rozłożeniu na 

włókna elementarne 

Tkanina 
 

 
 

 

Dzianina 
 

 
 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbki tkanin, dzianin,  

– 

igła preparacyjna, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 2 

Porównaj wygląd przędzy zgrzebnej i czesankowej. 

  

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  omówić  sposób  wytwarzania  przędzy,  cechy  charakterystyczne 

przędzy  zgrzebnej  i  czesankowej.  Należy  zwrócić  uwagę  na  różnice  we  właściwościach 
tkanin wykonanych z przędzy zgrzebnej i czesankowej. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać z kolekcji wyrobów włókienniczych, grubszą tkaninę wełnianą (zgrzebną) np. na 

kurtkę zimową i cienką tkaninę wełnianą (czesankową) np. sukienkową, 

2)  wyciągnąć nitki z wybranych tkanin, 
3)  obejrzeć obie nitki wykorzystując lupę, 
4)  porównać wyciągnięte z tkanin nitki z nitkami z kolekcji nitek z różnych włókien,  
5)  rozerwać nitkę każdego rodzaju i zaobserwować końce rozerwanych nitek, 
6)  wkleić poszczególne nitki do zeszytu ćwiczeń, 
7)  opisać nitkę zgrzebną i czesankową, 
8)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbki tkanin zgrzebnych i czesankowych, 

– 

kolekcja nitek z różnych włókien, 

– 

lupa, 

– 

igła preparacyjna, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Porównaj wygląd nitki z włókien ciągłych nieteksturowanych i teksturowanych. 
 
Wskazówki do realizacji  
Nauczyciel  powinien  omówić  sposób  wytwarzania  jedwabiu  oraz  jego  modyfikacji 

w procesie  teksturowania.  Należy  omówić  także  właściwości  jedwabiu  zwykłego 
i teksturowanego. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wypruć  nitki  z  otrzymanej  tkaniny  podszewkowej  stilonowej  oraz  z  dzianiny  z  rajstop 

damskich, 

2)  porównać wygląd obu nitek, 
3)  porównać wyciągnięte z tkaniny nitki z nitkami z kolekcji nitek z różnych włókien,  
4)  wykonać  próbę  ręcznego  rozciągania  poszczególnych  nitek,  porównać  ich  sprężystość 

i wydłużenie, 

5)  wkleić próbki wyrobów włókienniczych i wyciągniętych z nich nitek do zeszytu ćwiczeń, 
6)  opisać poszczególne próbki,  
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbki dzianin z rajstop damskich poliamidowych, 

– 

próbki tkaniny podszewkowej stilonowej, 

– 

kolekcja nitek z różnych włókien, 

– 

igła preparacyjna, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Sposoby skręcania nitek 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj nitki pojedyncze i wielokrotne w wyrobach włókienniczych. 

  

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  omówić  sposoby  łączenia  nitek oraz zdefiniować  nitki  pojedyncze 

i wielokrotne. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać z kolekcji materiałów włókienniczych kilka różnych próbek, 
2)  wyciągnąć nitki z poszczególnych próbek, 
3)  rozkręcić poszczególne nitki, 
4)  rozpoznać  nitki  pojedyncze  i  wielokrotne  przy  wykorzystaniu  lupy  i  porównać  je 

z kolekcją nitek, 

5)  wkleić próbki wyrobów włókienniczych oraz wyciągnięte z nich nitki do zeszytu ćwiczeń 

i opisać je, 

6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

kolekcja wyrobów włókienniczych, 

– 

kolekcja nitek z różnych włókien, 

– 

lupa, 

– 

igła preparacyjna, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika 

 
Ćwiczenie 2 

Połącz dwie pojedyncze nitki dla uzyskania skrętu S i Z. 
 
Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  omówić  sposoby  łączenia  nitek oraz  zdefiniować  nitki  pojedyncze 

i wielokrotne. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wybrać po 2 odcinki pojedynczych nitek z próbek otrzymanych od nauczyciela, w dwóch 

kolorach, 

2)  skręcić  dwie  pojedyncze  nitki  w  różnych  kolorach  dla  uzyskania  nitki  wielokrotnej 

o kierunku skrętu S,  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

3)  skręcić  dwie  pojedyncze  nitki  w  różnych  kolorach  dla  uzyskania  nitki  wielokrotnej 

o kierunku skrętu Z,  

4)  wkleić próbki nitek wielokrotnych do zeszytu ćwiczeń i opisać ich kierunek skrętu,  
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

próbki nitek pojedynczych, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozróżnij  wyroby  włókiennicze  wytworzone  z  nitek  wielokrotnych  gładkich 

i ozdobnych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  omówić  cechy  nitek  wielokrotnych  gładkich  i  ozdobnych  oraz 

rodzaje nitek ozdobnych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć próbki wyrobów włókienniczych otrzymane od nauczyciela, 
2)  wypruć nitki z poszczególnych wyrobów włókienniczych i obejrzeć je, 
3)  porównać próbki otrzymane od nauczyciela ze znajdującymi się w katalogu, 
4)  rozróżnić wyroby włókiennicze z nitek gładkich i ozdobnych, 
5)  wkleić do zeszytu próbki wyrobów włókienniczych i wyciągnięte z nich nitki, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

próbki wyrobów włókienniczych z nitek gładkich i ozdobnych, 

– 

katalog wyrobów włókienniczych wykonanych z nitek gładkich i ozdobnych, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3. Określanie właściwości nitek

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wyznacz numer tex nitki metodą pasemkową. 
 
Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel powinien omówić  sposoby oznaczania  masy  liniowej nitek w Systemie Tex. 

Następnie zapoznać uczniów z obsługą motowidła i wagi analitycznej. 

  
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową i obsługą motowidła oraz wagi analitycznej, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy, 
3)  nawinąć z otrzymanej próbki nitki na motowidle 5 pasemek o długości 100m, 
4)  zdjąć z motowidła pasemka i zważyć na wadze analitycznej,  
5)  obliczyć numer tex dla każdego pasemka wg wzoru podanego w materiale nauczania, 
6)  obliczyć średnią arytmetyczną z otrzymanych 5 wyników pomiarów,  
7)   zapisać wyniki w zeszycie ćwiczeń, 
8)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

próbki nitek, 

– 

motowidło automatyczne,  

– 

waga analityczna, 

– 

instrukcja obsługi motowidła automatycznego, 

– 

instrukcja obsługi wagi analitycznej, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Wyznacz liczbę skrętów nitki metodą doprowadzenia do równoległości. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  omówić  sposób  wyznaczania  liczby  skrętów  nitek  metodą 

doprowadzania  do  równoległości,  a  następnie  zapoznać  uczniów  z  budową  i  obsługą 
skrętomierza.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową i obsługą skrętomierza,  
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

3)  pobrać 3–5 odcinków nitek, 
4)  określić kierunek skrętu badanych odcinków nitek, poprzez rozkręcanie ich, 
5)  zakleszczyć  jeden  koniec  nitki  w  zacisku  obrotowym  skrętomierza,  a  drugi 

przeprowadzić przez zacisk stały, 

6)  uruchomić  skrętomierz  i  rozkręcać  każdą  nitkę  aż  do  równoległego  ułożenia  włókien 

w przędzy lub nitek składowych, 

7)  sprawdzić  równoległość  ułożenia  za  pomocą  lupy  i  igły  preparacyjnej,  którą  należy 

wsunąć między włókna i przesunąć od zacisku nieobrotowego do obrotowego, 

8)  odczytać i zanotować wskazania licznika, 
9)  obliczyć liczbę skrętów na metr dla poszczególnych nitek na podstawie wzoru podanego 

w poradniku dla ucznia, 

10)  wyznaczyć średnią arytmetyczną liczby skrętów, 
11)  zapisać wyniki w zeszycie ćwiczeń, 
12)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.   
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

skrętomierz, 

– 

instrukcja obsługi skrętomierza, 

– 

igła preparacyjna, 

– 

próbki nitek do badań, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Porównaj  wytrzymałość  na  rozciąganie  i  wydłużenie  przy  zerwaniu  nitki  pojedynczej 

i wielokrotnej wykonanej z tego samego surowca.  
 

 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  omówić  wpływ  rodzaju  surowca,  z  jakiego  jest  wytworzona  nitka 

na jej wytrzymałość na zrywanie i wydłużenie przy zerwaniu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową i obsługą zrywarki do nitek, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy, 
3)  pobrać  z  każdego  nawoju  nitek  pojedynczych  i  wielokrotnych  odcinki  nitek  o  długości 

600 mm, 

4)  zakleszczyć  jeden  koniec  odcinka  nitki  w  górnym  zacisku,  a  drugi  koniec  w  dolnym 

zacisku, 

5)  uruchomić zrywarkę i rozciągać nitkę aż do chwili jej zerwania, 
6)  zanotować wartości siły zrywającej oraz odpowiadającego jej wydłużenia, 
7)  przeprowadzić pomiary dla 5 próbek z każdego rodzaju nitek, 
8)  obliczyć średnią wytrzymałość nitek w cN/tex oraz średnie wydłużenie względne w %,  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

9)  porównać wytrzymałość na rozciąganie i wydłużenia przy zerwaniu dla nitki pojedynczej 

i wielokrotnej, 

10)  zapisać wyniki w zeszycie ćwiczeń,  
11)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

próbki nitek pojedynczych i wielokrotnych z tego samego surowca, 

– 

zrywarka do nitek, 

– 

instrukcja obsługi zrywarki do nitek,  

– 

przymiar liniowy, 

– 

nożyczki, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie nitek” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 1, 2, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 18, 19  są z poziomu podstawowego, 

 

zadania:  3, 8, 13, 14, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. a, 2. b, 3. d, 4. b, 5. c, 6. a, 7. a, 8. d, 9. c, 10. b11. a, 
12. c, 13. a, 14. b, 15. d, 16. b, 17. a, 18. d, 19. c, 20. a. 

 

 
Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować przędzę 

Określić cel zgrzeblenia włókien 

Określić rodzaj włókien przerabianych systemem 
przędzenia czesankowego 

PP 

Określić budowę przędzy rdzeniowej 

Określić sposób bezpośredniego pomiaru numeru 
nitki 

Zdefiniować nitkę pojedynczą 

Zdefiniować Elastil 

Określić na podstawie rysunku zasadę przędzenia  

PP 

Rozróżnić nitkę powstałą w wyniku skręcenia 
dwóch lub więcej nitek pojedynczych 

10  Rozróżnić nitkę ozdobną 

11  Określić kierunek skrętu nitki 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

12  Określić  rodzaj nitki 

13  Zinterpretować zapis masy liniowej nitki podanej w 

jednostce tex 

PP 

14  Obliczyć masę liniową nitki w systemie Tex 

PP 

15  Zapisać masę liniową określonej nitki wielokrotnej 

w systemie Tex 

16  Wybrać aparat do oznaczania liczby skrętów nitek 

17  Określić metodę wyznaczania masy liniowej 

PP 

18  Podać jednostkę  wytrzymałości właściwej nitek na 

zerwanie 

19  Wskazać aparat do wyznaczania wydłużenia nitek 

przy zerwaniu 

20  Dokonać porównania właściwości nitek tkackich i 

dziewiarskich 

PP 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie 
zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

Powodzenia! 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH   

 
1.  Przędza to nitka 

a)  utworzona z włókien odcinkowych zespolonych przez skręcenie. 
b)  utworzona z włókien chemicznych ciągłych. 
c)  z włókien ciągłych teksturowanych. 
d)  z włókien jedwabiu. 

  
2.  Zgrzeblenie włókien ma na celu 

a)  rozluźnienie włókien. 
b)  rozluźnienie włókien i ułożenie ich równolegle w taśmę. 
c)  pocienienie taśmy. 
d)  wstępne skręcenie taśmy. 

 
3.  Systemem przędzenia czesankowego przerabia się 

a)  krótkie włókna wełny i bawełny. 
b)  krótkie włókna sztuczne. 
c)  krótkie włókna syntetyczne. 
d)  długie włókna wełny i bawełny. 
 

4.  Nitka  rdzeniowa utworzona jest z 

a)  włókna ciągłego skręconego. 
b)  rdzenia z nitki ciągłej oraz oplotu. 
c)  nitek skręconych wielostopniowo. 
d)  dwu lub więcej skręconych przędz. 

 

5.  Bezpośredni pomiar numeru nitki wykonujemy stosując wagę 

a)  analityczną. 
b)  techniczną. 
c)  kątową. 
d)  szalkową. 

 

6.  Nitka pojedyncza przy rozkręcaniu rozpada się na  

a)  pojedyncze włókna. 
b)  nitki wielokrotne. 
c)  nitki  skręcone wielostopniowo. 
d)  pojedyncze nitki. 

 
7.  Elastil, to nazwa handlowa 

a)  włókien teksturowanych poliamidowych. 
b)  włókien poliamidowych. 
c)  włókien teksturowanych poliestrowych.  
d)  włókien poliestrowych.  

 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

8.  Rysunek przedstawia zasadę przędzenia włókien 

a)  ciągłych poliestrowych. 
b)  ciągłych poliamidowych.  
c)  ciągłych wiskozowych.  
d)  odcinkowych bawełnianych. 

  

 

 

 

 

 

  

 

 

                                  

Rys. do zadania 8   

 

                 

9.  W wyniku skręcenia dwóch lub więcej nitek pojedynczych uzyskuje się nitkę 

a)  rdzeniową. 
b)  skręconą wielostopniowo. 
c)  wielokrotną. 
d)  łączoną. 

 

10.  Na rysunku przedstawiono nitkę ozdobną  

a)  węzełkową. 
b)  pętelkową. 
c)  skretkową. 

d) 

spiralną. 

 

 

 

 

 

 

     

Rys. do zadania 10 

 

11. Kierunek skrętu nitki przedstawionej na rysunku oznaczamy literą 

a)  S. 
b)  B.  
c)  Z.  
d)  A. 

 

 

 

 

 

 

 

       Rys.  do zadania 11 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.  Na rysunku przedstawiono nitkę 

a)  pojedynczą. 
b)  dwukrotną. 
c)  trzykrotną. 
d)  skręconą wielostopniowo.  

        Rys. do zadania 12 

13.  Zapis 25 tex oznacza nitkę, której 1000 m ma masę 

a)  25 g. 
b)  250 g. 
c)  2,5 g. 
d)  2500 g. 

 
14.  Nitkę której odcinek o długości 100 m waży 2 g możemy zapisać w Systemie Tex jako 

a)  2 tex. 
b)  20 tex.  
c)  200 tex. 
d)  2000 tex. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15.  Masę liniową nitki wielokrotnej przedstawionej na rysunku 

zapisujemy: 
a)  40 tex. 
b)  40 tex x 2.  
c)  40 tex x 4. 
d)  40 tex x 3. 
 

      

 

 

 

                                                              

Rys. do zadania 15

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

16.  Liczbę skrętów nitek oznacza się na 

a)  motowidle automatycznym. 
b)  skrętomierzu. 
c)  zrywarce. 
d)  wadze kątowej. 

 

17.  Masę liniową wyznaczamy metodami: 

a)  pasemkową i odcinkową. 
b)  pasemkową  i doprowadzania do równoległości. 
c)  odcinkową i odwrotnego skrętu. 
d)  pasemkową  i odwrotnego skrętu. 
 

18.  Wytrzymałość właściwą  nitek na zerwanie określa się w jednostkach 

a)  cN. 
b)  N. 
c)  tex/cN. 
d)  cN/tex. 
 

19.  Wydłużenie nitek przy zerwaniu wyznaczamy na 

a)  skrętomierzu. 
b)  przędzarkach. 
c)  zrywarkach. 
d)  motowidle. 

 
20.  Nitki tkackie w porównaniu do dziewiarskich są 

a)  mocniej skręcone. 
b)  luźniej skręcone. 
c)  bardziej miękkie. 
d)  bardziej ozdobne. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Rozpoznawanie nitek 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Test 2 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie nitek” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 1, 2, 4, 7, 8, 10, 11, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania: 3, 5, 6, 9, 12, 14 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. b, 2. d, 3. a, 4. b, 5. a, 6. d, 7. b, 8. d, 9. c, 10. d, 11. c, 
12. c, 13. a, 14. a, 15. b, 16. d, 17. b, 18. a, 19. a, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać maszynę do wytwarzania przędzy 

Wskazać wyrób otrzymywany w wyniku 
stopniowego rozciągania i skręcania niedoprzędu 

Dokonać porównania właściwości przędzy 
zgrzebnej i czesankowej 

PP 

Wybrać sposób modyfikacji ciągłych włókien 
syntetycznych 

Scharakteryzować właściwości nitek 
teksturowanych elastycznych 

PP 

Określić rodzaj włókien przerabianych systemem 
przędzenia zgrzebnego  

PP 

Określić sposób powstawania nitki wielokrotnej 

Określić kierunek skrętu nitki 

Dokonać porównania właściwości nitki pojedynczej 
i wielokrotnej 

PP 

10  Określić rodzaj nitki 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

11  Zdefiniować 1 tex 

12  Obliczyć numer metryczny nitki 

PP 

13  Zapisać masę  liniową nitki wielokrotnej 

14  Obliczyć masę liniową nitki w tex, znając jej numer 

metryczny  

PP 

15  Wskazać aparat do odmierzania z nawojów nitek o 

określonej długości  

16  Podać jednostkę wydłużenia względnego nitek 

17  Wskazać aparat do bezpośredniego wyznaczania 

masy liniowej nitki 

18  Określić metodę wyznaczania liczby skrętów nitki 

19  Wskazać aparat do wyznaczania wytrzymałości 

nitki na zerwanie 

20  Określić rodzaj nitki ozdobnej 

 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie 
zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH   
 

1.  Przędzę wytwarza się na maszynach zwanych 

a)  skrętomierzami. 
b)  przędzarkami. 
c)  noposkopami. 
d)  zrywarkami. 
  

2.  W wyniku stopniowego rozciągania i skręcania niedoprzędu otrzymujemy 

a)  taśmę. 
b)  włókno ciągłe. 
c)  luźną masę włókien. 
d)  przędzę. 

 
3.  Przędza zgrzebna w porównaniu z przędzą czesankową jest 

a)  bardziej puszysta. 
b)  mocniej skręcona. 
c)  bardziej wytrzymała. 
d)  bardziej szorstka. 

 
4.  Nitkę z włókien ciągłych syntetycznych modyfikuje się w procesie zwanym 

a)  skręcaniem. 
b)  teksturowaniem. 
c)  rozciąganiem. 
e)  rozluźnianiem. 

 

5.  Podstawowymi cechami nitek teksturowanych elastycznych są: 

a)  duża sprężystość i duże wydłużenie. 
b)  mała sprężystość i duże wydłużenie. 
c)  małe wydłużenie i przyjemny chwyt. 
d)  mała sprężystość i dobra izolacyjność cieplna. 

 

6.  Systemem przędzenia zgrzebnego przerabia się   

a)  długie włókna sztuczne. 
b)  długie włókna wełny i bawełny. 
c)  długie włókna syntetyczne. 
d)  krótkie włókna wełny i bawełny. 

 
7.  Nitka wielokrotna powstaje  

a)  z dwóch nitek składowych nie złączonych ze sobą przez skręcenie. 
b)  przez skręceniu dwóch lub więcej nitek pojedynczych. 
c)  przez rozciąganie i skręcenie taśmy. 
d)  przez rozciąganie i skręcanie niedoprzędu. 

 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

8.  Kierunek skrętu nitki przedstawionej na rysunku oznaczamy literą 

a)  A. 
b)  S.  
c)  B.        
d)  Z. 

       

              Rys. do zadania 8 

   

 

 

 

                

 

9.  Nitka pojedyncza w porównaniu z nitką wielokrotną charakteryzuje się 

a)  większą równomiernością grubości. 
b)  większą wytrzymałością na rozciąganie. 
c)  mniejszą masą liniową. 
d)  większą grubością. 

 

10. Na rysunku przedstawiono nitkę   

a)  pojedynczą. 
b)  dwukrotną. 
c)  trzykrotną. 
d)  skręconą wielostopniowo.   

 

 

 

                   

Rys. do zadania 10

   

 

 

 

 

11. 1 tex oznacza masę w g odcinka nitki o długości 

a)  100 m. 
b)  100 cm.  
c)  1000 m. 
d)  1000 mm. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.  Nitkę o długości 200 m i masie 10 g można zapisać w systemie Nm jako 

a)  200 Nm. 
b)  2000 Nm. 
c)  20 Nm. 
d)  2 Nm. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.  Masę liniową nitki wielokrotnej przedstawionej na rysunku zapisujemy 

a) 

Nm 60 x 2. 

b) 

Nm 60 x 3.  

c) 

Nm 60.  

d) 

Nm 60 x 1.        

 

 

 

      

             Rys. do zadania 13 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.  W Systemie Tex nitkę o masie liniowej 50 Nm zapisujemy jako 

a)  20 tex. 
b)  50 tex. 
c)  2 tex. 
d)  5 tex. 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

15.  Do odmierzania z nawojów nitek o określonej długości służy 

a)  waga kątowa. 
b)  motowidło automatyczne.  
c)  waga analityczna.  
d)  skrętomierz.  

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

16.  Wydłużenie względne nitek określa się w  

a)  mm. 
b)  cm. 
c)  N. 
d)  %. 

 
17.  Masę liniową nitki wyznaczamy bezpośrednio, wykorzystując 

a)  wagę analityczną. 
b)  wagę kątową. 
c)  motowidło automatyczne. 
d)  przymiar liniowy. 

 

18.  Wyznaczenie liczby skrętów nitki przeprowadza się na skrętomierzu metodą 

a)  doprowadzenia do równoległości. 
b)  pasemkową.  
c)  odcinkową. 
d)  pojedynczej nitki. 

 

19.  Wytrzymałość nitki na zerwanie wyznacza się na  

a)  zrywarkach. 
b)  skrętomierzu. 
c)  wadze analitycznej. 
d)  wadze kątowej. 
 

20.  Na rysunku przedstawiono nitkę ozdobną 

a)  węzełkową. 
b)  pętelkową. 
c)  spiralną. 
d)  skrętkową.   

 

 

 

 

 

                   

Rys. do zadania 20

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Rozpoznawanie nitek 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7. LITERATURA 

 
1.  Chyrosz  M.,  Zembowicz  –  Sułkowska  E.:  Materiałoznawstwo  odzieżowe.  WSiP, 

Warszawa 1991 

2.  Idryjan –  Pajor  J.:  Materiałoznawstwo odzieżowe.  Zeszyt  ćwiczeń  nr  1.  Stowarzyszenie 

Oświatowców Polskich w Toruniu, Toruń 1999 

3.  Parafianowicz Z.: Słownik odzieżowy. WSiP, Warszawa 1995 
4.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warszawa 1997 
5.  Samek P.(tłum.): Krawiectwo. Materiałoznawstwo. Wydanie I. WSiP, Warszawa 1999 
6.  Turek K.: Pracownia materiałoznawstwa odzieżowego. WSiP, Warszawa 1995 
7.  Wereszko J.: Materiałoznawstwo odzieżowe. Zeszyt ćwiczeń 1. WSiP, Warszawa 1996 
8.  Czasopismo branży odzieżowej SPEKTRUM. Wydawnictwo ELAMED