background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 
 
 
 
 

Danuta Pawełczyk 

 
 
 
 
 
 
 

Przeciwdziałanie zagrożeniom technologicznym 
711[02].O1.02 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Jacek Myszkowski  
mgr inż. Grzegorz Merta 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Danuta Pawełczyk 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Gabriela Poloczek 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[02].O1.02

 

„Przeciwdziałanie  zagrożeniom  technologicznym”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu górnik eksploatacji podziemnej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

 5.1. Zagrożenia techniczne 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

 5.2. Zagrożenia naturalne 

13 

    5.2.1. Ćwiczenia 

13 

 5.3. Prawo geologiczne i górnicze 

15 

    5.3.1. Ćwiczenia 

15 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7. Literatura 

32 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Przeciwdziałanie  zagrożeniom 

technologicznym”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej 711[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

metody tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  ewaluacji  osiągnięć  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się 

zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego  rodzaju 
zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

 

711[02].O1 

Bezpieczeństwo pracy i ochrona środowiska 

711[02].O1.01 

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz 

ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska 

711[02].O1.02 

Przeciwdziałanie zagrożeniom technologicznym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć : 

− 

stosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

− 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

− 

dostrzegać  i  opisywać  związki  między  naturalnymi  składnikami  środowiska, 
człowiekiem i jego działalnością, 

− 

oceniać  własne  możliwości  sprostania  wymaganiom  stanowiska  pracy  i  wybranego 
zawodu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

dostrzec zagrożenia związane z wykonywaną pracą, 

 

wskazać  zasady  bezpiecznej  pracy  podczas  użytkowania  maszyn  i obsługi  urządzeń 
technicznych, 

 

przewidzieć  i  zapobiec  zagrożeniom  życia  i  zdrowia  podczas  wykonywania  prac 
montażowych, naprawczych i eksploatacji w górnictwie podziemnym,  

 

wskazać  rodzaje  zagrożeń  naturalnych,  stopnie,  kategorie,  klasy  i  ich  kryteria 
klasyfikacji, 

 

scharakteryzować  zagrożenia  powstałe  w  przypadku  przekroczenia  dopuszczalnych 
stężeń gazów, 

 

określić  sposoby  zapobiegania  i  zwalczania  zagrożeń  dołowych  związanych 
z wybieraniem złoża, 

 

zinterpretować  wybrane  zalecenia  Urzędu  Dozoru  Technicznego  oraz  nadzoru 
górniczego dotyczące bezpiecznego funkcjonowania maszyn i urządzeń, 

 

zastosować  przepisy  prawa  geologicznego  i  górniczego  oraz  przepisy  wykonawcze 
w celu przeciwdziałania zagrożeniom, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej podczas 
obsługi urządzeń mechanicznych, 

 

zorganizować  stanowisko  pracy  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 
oraz ochrony przeciwpożarowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł:   

 

 

 

Bezpieczeństwo pracy i ochrona środowiska 711[02].O1 

Jednostka modułowa: 

Przeciwdziałanie zagrożeniom technologicznym  
711[02].O1.02 

Temat:

 

Wymagania nadzoru górniczego dotyczące bezpiecznego funkcjonowania 
maszyn i urządzeń. 

Cel ogólny: Zapoznanie z warunkami dopuszczenia maszyn i urządzeń do pracy pod ziemią. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  wyszukać informacje z różnych źródeł, 

  określić warunki dopuszczenia maszyn i urządzeń do pracy pod ziemią. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

  organizowania i planowania pracy, 

  pracy w zespole. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

  komputer z dostępem do Internetu oraz oprogramowaniem umożliwiającym przeglądanie 

plików w formacie PDF, 

  dokumentacja techniczno-ruchowa maszyny, 

  literatura wskazana przez nauczyciela (w tym odpowiednie akty prawne). 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca w zespołach 2–4 osobowych. 

 

Czas: 60 minut. 

 

Przebieg zajęć: 
Część wprowadzająca: 
1.  Nauczyciel  przedstawia  zasady  pracy  na  zajęciach,  dzieli  uczestników  na  zespoły. 

Przedstawia treść ćwiczenia: 

Zadanie dla ucznia: 

Na  podstawie  dokumentacji  technicznej  oraz  informacji  z  innych  źródeł,  określ  jakie 

wymagania  musi  spełniać  maszyna,  by  mogła  być  dopuszczona  do  pracy  w  warunkach 
eksploatacji podziemnej złóż. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Część realizacyjna 
Uczniowie: 
2.  Analizują  dostarczoną  dokumentację  maszyn  i  urządzeń  górniczych  i  wyszukują 

dodatkowe informacje w Internecie. 

3.  Określają  warunki  dopuszczenia  maszyn  i urządzeń  do  pracy  w  warunkach  eksploatacji 

podziemnej złóż. 

4.  Prezentują efekty swojej pracy. 

 

Część podsumowująca 
5.  Nauczyciel wybiera najlepiej pracujący zespół i wystawia oceny. 
6.  Nauczyciel podsumowuje pracę poszczególnych zespołów. 
 
Praca domowa: 

Przygotować  sprawozdanie  z  przeprowadzonego  ćwiczenia  zawierające  wykaz 

dokumentów analizowanych podczas zajęć, opis warunków dopuszczenia  maszyn  i urządzeń 
do pracy pod ziemią, wnioski. 

 

Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

– 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł:   

 

 

 

Bezpieczeństwo pracy i ochrona środowiska 711[02].O1 

Jednostka modułowa: 

Przeciwdziałanie zagrożeniom technologicznym 
711[02].O1.02 

        Temat: Wybrane akty wykonawcze związane z  ustawą Prawo geologiczne i górnicze. 
Cel ogólny: Analizowanie aktów prawnych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  rozróżniać rodzaje aktów prawnych, 

  analizować ich treść, 

  wyszukiwać informacje z różnych źródeł. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

  organizowania i planowania pracy, 

  pracy w zespole. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer  z  dostępem  do  Internetu  z  oprogramowaniem  umożliwiającym  przeglądanie 
plików PDF, 

 

w przypadku braku komputera z dostępem do Internetu, biblioteczka aktów prawnych.

 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca w zespołach 2–4 osobowych. 

 

Czas trwania:  

 

60 minut. 

 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna: 
Czynności organizacyjno-porządkowe. 

 

podanie tematu i celu zajęć, 

 

omówienie zasad pracy uczniów w grupach, 

 

podział uczniów na 2-4 osobowe zespoły, 

 

rozdanie treści ćwiczenia, 

 

omówienie kryteriów oceniania,

 

 

określenie zasad korzystania z Internetu.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Faza główna: 
1.  Nauczyciel omawia rodzaje aktów prawnych i ich znaczenie. Podaje treść ćwiczenia. 
Zadanie dla ucznia:  

Wyszukać  akty  prawne  związane  z  ratownictwem  górniczym.  Wypisać  nazwę  aktu 

prawnego, kiedy został opublikowany oraz odpowiedzieć na następujące pytania: 

 

Co jest zadaniem służb ratownictwa górniczego? 

 

Co to jest plan ratownictwa i co powinien zawierać? 

 

Co to jest drużyna ratownicza i kto w jej skład wchodzi? 

 

W jaki sprzęt powinna być wyposażona kopalniana stacja ratownictwa górniczego? 

 

Kto może zostać ratownikiem górniczym 

2.  Uczniowie wyszukują odpowiednie akty prawne. 
3.  Analizują ich treść. 
4.  Odpowiadają na pytania zawarte w treści ćwiczenia. 
 
Faza podsumowująca: 
Podsumowanie zajęć – nauczyciel podkreśla rolę aktów prawnych w regulowaniu działalności 
kopalń oraz działalności ratownictwa górniczego. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 
 

5. ĆWICZENIA  

 
5.1.  Zagrożenia techniczne 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Opracuj  instrukcję  określającą  zasady  bezpiecznego  wykonywania  pracy  na wskazanym 

przez nauczyciela stanowisku pracy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  3–5  osobowych  zespołach.  Po  zakończeniu  pracy  przedstawiciel 

każdej grupy prezentuje instrukcje. Czas wykonania 40 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  dokumentacją  dotyczącą  prowadzonych  na  określonym  stanowisku  prac 

oraz dokumentacją techniczno-ruchową stosowanych na nim maszyn i urządzeń,  

2)  określić potencjalne zagrożenia techniczne, 
3)  odszukać zasady bezpiecznego stosowania określonych maszyn i urządzeń, 
4)  napisać  instrukcję  określającą  zasady  bezpiecznego  wykonywania  pracy  na  wskazanym 

stanowisku, 

5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

  dokumentacja techniczno-ruchowa  stosowanych na stanowisku maszyn i urządzeń, 

  arkusz z zadaniem, 

  literatura wskazana przez nauczyciela (w tym odpowiednie akty prawne). 

 

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  dokumentacji  technicznej  oraz  informacji  z  innych  źródeł,  określ  jakie 

wymagania  musi  spełniać  maszyna,  by  mogła  być  dopuszczona  do  pracy  w  warunkach 
eksploatacji podziemnej złóż.  

  

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel prezentuje dokumentację przykładowej maszyny, omawia sposób wykonania 

ćwiczenia.  Każdy  zespół  otrzymuje  od  nauczyciela  dokumentację  maszyny,  dla  której 
powinien  określić  wymagania  dopuszczenia  jej  do  pracy  w  warunkach  eksploatacji 
podziemnej złóż. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  dostarczoną  dokumentację  maszyny  lub  wyszukać  informacje 

w Internecie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

2)  określić,  jakie warunki  muszą zostać spełnione, aby  maszyna  mogła zostać dopuszczona 

do pracy pod ziemią, 

3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

  komputer z dostępem do Internetu oraz oprogramowaniem umożliwiającym przeglądanie 

plików w formacie PDF, 

  dokumentacja techniczno-ruchowa maszyny, 

  literatura wskazana przez nauczyciela (w tym odpowiednie akty prawne), 

  zeszyt przedmiotowy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.   Zagrożenia naturalne 

 
5.2.1

Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wpisz  do  tabeli  stopnie,  kategorie  lub  klasy  do  jakich  mogą  być  klasyfikowane 

poszczególne zagrożenia oraz kryteria zaliczenia. 

 

zagrożenie 

 

stopnie, kategorie lub klasy 

kryteria zaliczenia 

tąpaniami  

 

 

wybuchem w polu 

metanowym 

 

 

metanowe 

 

 

wybuchem pyłu węglowego 

 

 

wyrzutami gazów i skał 

 

 

działaniem pyłów 

szkodliwych dla zdrowia 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie  wpisując  stopnie,  kategorie  lub  klasy  do  jakich  mogą 

być  klasyfikowane  poszczególne  zagrożenia  oraz kryteria  zaliczenia. Pięciu  uczniów,  którzy 
najszybciej wykonają zadanie, oddaje tabele do sprawdzenia nauczycielowi. Otrzymują oceny 
za  rozwiązane  zadanie.  Po  upływie  wyznaczonego  czasu  na  wykonanie  ćwiczenia  pozostali 
uczniowie przedstawiają rozwiązanie zadania. Czas wykonania zadania 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wpisać określenia stopni, kategorii lub klas poszczególnych zagrożeń, 
2)  odnaleźć  w  poradniku,  we  wskazanej  literaturze  lub  odpowiednich  aktach  prawnych 

kryteria zaliczenia zagrożeń do poszczególnych stopni, kategorii lub klas, 

3)  wpisać kryteria do tabeli, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Środki dydaktyczne:  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  z dnia 14 czerwca 2002 
r.  w  sprawie  zagrożeń  naturalnych  w  zakładach  górniczych  (Dz.  U.  Nr  94,  poz.  841 
z późn. zm.) 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Opracuj  procedurę  postępowania  w  przypadku  wystąpienia  zagrożenia  naturalnego 

określającą sposób rozpoznania zagrożenia.  

 

Wskazówki do realizacji 

Uczniowie  pracują  w  3–5  osobowych  zespołach.  Po  zakończeniu  pracy  przedstawiciel 

każdej grupy prezentuje procedurę. Czas wykonania 40 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się opisem zjawiska otrzymanym od nauczyciela, 
2)  określić potencjalne zagrożenia naturalne, 
3)  odszukać w aktach prawnych i literaturze sposoby rozpoznawania danego zagrożenia, 
4)  napisać procedurę określającą zasady postępowania w przypadku wykrycia zagrożenia, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

  opis zjawiska, 

  literatura wskazana przez nauczyciela (w tym odpowiednie akty prawne). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.   Prawo geologiczne i górnicze 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wyszukaj akty prawne związane ze zwalczaniem zagrożeń w górnictwie. Wypisz nazwę 

aktu  prawnego,  kiedy  został  opublikowany  oraz  paragrafy  odnoszące  się  do  zagrożeń 
górniczych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2–4  osobowych  zespołach.  Czas  trwania  ćwiczenia  45  minut,  po 

zakończeniu pracy przedstawiciel każdego zespołu prezentuje swoją prace na forum klasy.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń  powinien: 

1)  wyszukać odpowiednie akty prawne, 
2)  przeanalizować ich treść w zakresie zagrożeń górniczych,  
3)  wypisać  informacje  na  temat  nazwy  aktu  prawnego,  daty  publikacji  oraz  w  których 

paragrafach zostały poruszone zagadnienia dotyczące  zagrożeń górniczych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

komputer  z  dostępem  do  Internetu  z  oprogramowaniem  umożliwiającym  przeglądanie 
plików PDF, 

− 

biblioteczka aktów prawnych. 

 

Ćwiczenie 2 

Wyszukaj  akty  prawne  związane  z  ratownictwem  górniczym.  Wypisz  nazwę  aktu 

prawnego, kiedy został opublikowany oraz odpowiedz na następujące pytania: 
1)  co jest zadaniem służb ratownictwa górniczego? 
2)  co to jest plan ratownictwa i co powinien zawierać? 
3)  co to jest drużyna ratownicza i kto w jej skład wchodzi? 
4)  w jaki sprzęt powinna być wyposażona kopalniana stacja ratownictwa górniczego? 
5)  kto może zostać ratownikiem górniczym? 

 
Wskazówki do realizacji 

Uczniowie  pracują  w  2–4  osobowych  zespołach.  Czas  trwania  ćwiczenia  45  minut,  po 

zakończeniu pracy przedstawiciel każdego zespołu prezentuje swoją prace na forum klasy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać odpowiednie akty prawne, 
2)  przeanalizować ich treść,  
3)  odpowiedzieć pisemnie na pytania zawarte w treści ćwiczenia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

komputer  z  dostępem  do  Internetu  z  oprogramowaniem  umożliwiającym  przeglądanie 
plików PDF, 

− 

biblioteczka aktów prawnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przeciwdziałanie zagrożeniom 
technologicznym” 

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–15 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania  16–20 są  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  b,  3.  a,  4.  b,  5.  d,  6.  c  7.  b,  8.  c,  9.  b,

 

10.  b,  11.  d, 

12. a, 13. c, 14. b, 15. a, 16. c, 17. c, 18. c, 19. d, 20. a. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Sklasyfikować rodzaje zagrożeń 

Wskazać miejsca wzmożonego ryzyka 
wypadkowego w urządzeniach mechanicznych 

Wyznaczyć odpowiedzialnego za opracowanie 
instrukcji bezpiecznego wykonywania pracy 

Określić sposób identyfikacji osób 
przebywających pod ziemią 

Sklasyfikować zagrożenia stwarzane przez 
maszyny 

Wymienić stopnie zagrożenia tąpaniami 

Objaśnić kategorię zagrożenia wyrzutami gazów 

Określić dopuszczalną zawartość metanu 
w powietrzu 

Zdefiniować źródło pożaru 

10  Wskazać kategorię zagrożenia metanowego 

11  Rozróżnić gaśnice stosowane w górnictwie 

węglowym  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

12  Zdefiniować stopień zagrożenia wyrobiska w 

polu metanowym 

13  Zdefiniować pokład węgla zagrożony wybuchem 

pyłu węglowego 

14  Określić klasę zagrożenia wybuchem pyłu 

węglowego 

15  Zastosować właściwy sprzęt filtrujący ochrony 

układu oddechowego 

16  Scharakteryzować pojęcie zawału 

PP 

17  Scharakteryzować pojęcie terenu górniczego 

PP 

18  Określić działania profilaktyczne podejmowane 

w pokładach zagrożonych wybuchem pyłu 
węglowego 

PP 

19  Scharakteryzować zagrożenie wyrzutami gazów 

i skał 

PP 

20  Rozpoznać znaki dopuszczenia. 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  przeciwdziałania  zagrożeniom  technologicznym. 

Wszystkie  zadania  są  zadaniami  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest 
prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi:  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część –  poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  16–20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Do zagrożeń technicznych zaliczane jest zagrożenie 

a)  zawałami. 
b)  wodne. 
c)  hałasem. 
d)  tąpaniami. 

 
2.  Rysunek przedstawia miejsce niebezpieczne w mechanizmie 

a)  nożyc. 
b)  przeciwwagi. 
c)  korbowodu. 
d)  korby ręcznej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
3.  Za  opracowanie  instrukcji  bezpiecznego  wykonywania  pracy  dla  stanowisk  lub  miejsc 

pracy w ruchu zakładu górniczego związanych ze szczególnym ryzykiem odpowiedzialny 
jest 
a)  kierownik ruchu zakładu. 
b)  dyrektor techniczny. 
c)  kierownik kopalnianej stacji ratownictwa górniczego. 
d)  zespół powołany przez zarząd. 

 
4.  Identyfikacja osób przebywających pod ziemią jest możliwa na podstawie 

a)  legitymacji pracowniczej. 
b)  identyfikatora,  którego  numer  jest  umieszczony  na  lampie  górniczej  i  sprzęcie 

oczyszczającym. 

c)  identyfikatora, którego numer jest umieszczony na ubraniu roboczym. 
d)  identyfikatora,  którego  numer  jest  umieszczony  na  ubraniu  roboczym  i  lampie 

górniczej. 

 
5.  Do zagrożeń stwarzanych przez maszyny nie należą zagrożenia 

a)  mechaniczne. 
b)  elektryczne. 
c)  hałasem. 
d)  wodne. 

 
6.  Stopnie zagrożenia tąpaniami, według  których klasyfikowane są pokłady to 

a)  A, B, C. 
b)  pierwszy i drugi. 
c)  pierwszy, drugi i trzeci. 
d)  A, B, C, D. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

7.  Do  pierwszej  kategorii  zagrożenia  wyrzutami  gazów  i  skał  zalicza  się  pokłady  lub  ich 

części, w których 
a)  rzadko występują wyrzuty gazów i skał. 
b)  nie wystąpiły wyrzuty gazów i skał. 
c)  wystąpiły wyrzuty gazów i skał. 
d)  nie  wystąpiły  wyrzuty  gazów  i  skał,  ale  istnieją  objawy  wskazujące  na  wzrost 

zagrożenia. 

 
8.  Wycofanie załogi z wyrobisk zagrożonych jest przeprowadzane, jeżeli zawartość metanu 

w powietrzu kopalnianym przekracza 
a)  0,5%. 
b)  1%. 
c)  2%. 
d)  5%. 

 
9.  Pożar endogeniczny to pożar 

a)  powstający wskutek zwarcia instalacji elektrycznej. 
b)  powstający wskutek samozapalenia się węgla. 
c)  powstający wskutek nadmiernego tarcia. 
d)  wszystkie odpowiedzi są prawdziwe. 

 
10.  Najwyższe zagrożenie metanowe występuje w pokładzie zaliczonym do kategorii 

a)  pierwszej. 
b)  czwartej. 
c)  a. 
d)  d. 

 
11.  W górnictwie węglowym stosowane są gaśnice 

a)  pianowe. 
b)  proszkowe. 
c)  śniegowe. 
d)  wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 

 
12.  Wyrobisko  w  polu  metanowym,  w  którym  w  normalnych  warunkach  przewietrzania 

wykluczone jest nagromadzenie metanu w powietrzu powyżej 1% zaliczamy do wyrobisk 
ze stopniem niebezpieczeństwa wybuchu. 
a)  „a”. 
b)  „b”. 
c)  „c”. 
d)  „d”. 

 
13.  Pokład  węgla  zagrożony  wybuchem  pyłu  węglowego  to  pokład  węgla,  w  którym 

stwierdzono  zawartość  części  lotnych w  węglu  w bezwodnej  i  bezpopiołowej  substancji 
węglowej większą niż 
a)  1%. 
b)  5%. 
c)  10%. 
d)  20%. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

14.

  Pokłady  węgla  lub  ich  części,  wraz  z  wyrobiskami  drążonymi  w  tych  pokładach  lub 

częściach,  w  których  występuje  pył  węglowy  zabezpieczony  w  sposób  naturalny  są 
zaliczone do 
a)

  nie zagrożonych wybuchem pyłu węglowego. 

b)

  klasy A zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. 

c)

  klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. 

d)

  żadna z odpowiedzi nie jest prawidłowa. 

 
15.

  Do kategorii A zagrożenia pyłami szkodliwymi dla zdrowia zalicza się stanowiska pracy 

w wyrobiskach,  gdzie  występują  stężenia  pyłu  o  wartościach  wymagających  stosowania 
sprzętu filtrującego ochrony układu oddechowego 
a)

  1 klasy ochronnej. 

b)

  2 klasy ochronnej. 

c)

  3 klasy ochronnej. 

d)

  2 lub 3 klasy ochronnej. 

 
16.  Niezamierzone  grawitacyjne  przemieszczenie  się  do  wyrobiska  mas  skalnych  lub 

kopaliny  ze  stropu,  albo  ociosu  w  stopniu  powodującym  niemożność  przywrócenia 
pierwotnej funkcji wyrobiska w czasie krótszym niż 8 godzin to 
a)  tąpnięcie.  
b)  wybuch. 
c)  zawał. 
d)  wyrzut. 

 
17.

  Zgodnie  z  Prawem  geologicznym  i  górniczym  przestrzeń  objęta  przewidywanymi 

szkodliwymi wpływami robót górniczych zakładu górniczego to 
a)

  zakład górniczy. 

b)

  obszar górniczy. 

c)

  teren górniczy. 

d)

  wyrobisko górnicze. 

 
18.

  Działania  profilaktyczne  podejmowane  w  pokładach  zagrożonych  wybuchem  pyłu 

węglowego zaliczonych do klasy B to 
a)

  opylanie przodków przed robotami strzałowymi pyłem kamiennym. 

b)

  stosowanie zapór z pyłem kamiennym. 

c)

  odpowiedzi a i b są prawidłowe. 

d)

  żadna odpowiedź nie jest prawidłowa. 

 
19.

  Pustka w stropie, spągu lub ociosie wyrobiska po wyrzucie gazów i skał to 

a)

  przestrzeń powyrzutowa. 

b)

  zawał powyrzutowy. 

c)

  grota powyrzutowa. 

d)

  kawerna powyrzutowa. 

 
20.

  Znakiem dopuszczenia GX oznacza się 

a)

  systemy budowy przeciwwybuchowej. 

b)

  maszyny i urządzenia elektryczne. 

c)

  maszyny i urządzenia mechaniczne oraz taśmy przenośników. 

d)

  sprzęt strzałowy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ……………………………………………….……………………………….. 
 

Przeciwdziałanie zagrożeniom technologicznym 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Test 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przeciwdziałanie zagrożeniom 
technologicznym” 

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–15 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania  16–20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  b,  3.  a,  4.  b,  5.  d,  6.  a

 

7.  d,  8.  c,  9.  c,

 

10.  a,  11.  c, 

12. b, 13. b,

 

14. d,

 

15. c,

 

16. a, 17. c, 18. c, 19. d, 20. a 

 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować zagrożenia naturalne 

Wskazać miejsca wzmożonego ryzyka 
wypadkowego w urządzeniach mechanicznych 

Scharakteryzować cel stosowania identyfikatorów 
w kopalniach 

Określić klasy zagrożenia wybuchem pyłu 
węglowego 

Zdefiniować pożar egzogeniczny 

Określić, kiedy zakład górniczy jest zaliczany do 
metanowych 

Określić działania podejmowane w celu 
niedopuszczenia do wybuchu metanu 
w warunkach zagrożenia 

Objaśnić, kiedy w wyrobisku utrzymywane są 
strefy zabezpieczające przed przeniesieniem 
wybuchu pyłu węglowego  

Wymienić kategorie zagrożeń działaniem pyłów 
szkodliwych dla zdrowia 

10  Objaśnić szkodliwe działanie pyłu węglowego 

zawierającego krzemionkę 

11  Wyznaczyć minimalną zawartość tlenu 

w powietrzu kopalnianym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

12  Zdefiniować pojęcie przedwiert 

13  Zdefiniować pojęcie obszar górniczy 

14  Objaśnić zakres robót górniczych 

15  Określić właściwości gazów występujących 

w atmosferze kopalni 

16  Scharakteryzować plan ruchu zakładu górniczego 

PP 

17  Określić przyczyny wypadków przy maszynach 

i urządzeniach w górnictwie 

PP 

18  Ocenić i zakwalifikować pokład do odpowiedniej 

kategorii zagrożenia metanowego 

PP 

19  Określić działania podejmowane w przypadku 

zagrożeń klimatycznych 

PP 

20  Scharakteryzować prawo geologiczne i górnicze 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  zagrożeń  występujących  w  górnictwie  i  przepisów 

prawa.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami  wielokrotnego  wyboru  i tylko  jedna  odpowiedź 
jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi:  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część– poziom podstawowy, 

II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  16–20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Do zagrożeń naturalnych zaliczane jest zagrożenie 

a)  hałasem. 
b)  wibracjami. 
c)  tąpaniami. 
d)  elektryczne. 
 

2.  Rysunek przedstawia niebezpieczne miejsce pomiędzy 

a)  kołami zębatymi. 
b)  kołem zębatym i zębatką. 
c)  w sprzęgle tarczowym. 
d)  w napędzie pasowym. 

 
 
 
 
 
 
 
 
3.  Na lampie górniczej i sprzęcie oczyszczającym znajduje się numer, który 

a)  umożliwia  ewidencję  osób  zatrudnionych  na  powierzchni  i  przebywających 

w wyrobiskach oddziałów. 

b)  jest zgodny z numerem PESEL pracownika. 
c)  jest numerem ewidencyjnym sprzętu. 
d)  umożliwia ewidencję osób pobierających sprzęt z magazynu. 

 
4.

  Klasy zagrożenia wybuchem pyłu węglowego są oznaczane 

a)  I i II. 
b)  A i B. 
c)  I, II i III. 
d)  A, B i C. 

 
5.  Pożar egzogeniczny to pożar 

a)  powstający wskutek zwarcia instalacji elektrycznej. 
b)  powstający wskutek zaprószenia ognia. 
c)  powstający wskutek nadmiernego tarcia. 
d)  wszystkie odpowiedzi są prawdziwe. 

 
6.  Zakłady górnicze są zaliczane do metanowych jeżeli 

a)  chociażby  w  jednym  wyrobisku  stwierdzono  występowanie  metanu  w  powietrzu 

w stężeniu ponad 0,1%.  

b)  chociażby  w  jednym  wyrobisku  stwierdzono  występowanie  metanu  w  powietrzu 

w stężeniu ponad 1%.  

c)  kiedykolwiek wystąpiły wybuchy metanu. 
d)  często występują wybuchy metanu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

7.  W celu niedopuszczenia do wybuchu metanu w warunkach zagrożenia stosuje się 

a)  specjalne materiały wybuchowe. 
b)  obudowy ognioszczelne urządzeń elektrycznych. 
c)

  urządzenia  wyłączające  energię  elektryczną  w  przypadku  przekroczenia 

dopuszczalnego stężenia metanu.  

d)  wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 

 
8.  Strefy zabezpieczające przed przeniesieniem wybuchu pyłu węglowego są utrzymywane 

w wyrobisku zaliczonym do 
a)  klasy A. 
b)  klasy B. 
c)  do każdej z tych klas.  
d)  do żadnej z tych klas. 

 
9.  Najwyższa  kategoria  zagrożenia  działaniem  pyłów  szkodliwych  dla  zdrowia  

w podziemnych zakładach górniczych to kategoria 
a)  A. 
b)  B. 
c)  C. 
d)  D. 

 
10.  Pył węglowy zawierający krzemionkę jest najbardziej szkodliwy ze względu na 

a)  możliwość wywołania pylicy płuc. 
b)  silną wybuchowość.  
c)  łatwopalność. 
d)  toksyczność. 

 
11.  Przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  ustalają,  że  wszystkie  dostępne  wyrobiska 

górnicze i pomieszczenia należy przewietrzać tak, aby zawartość tlenu była nie mniejsza 
niż 
a)  10%. 
b)  15%. 
c)  19%. 
d)  30%. 

 
12.  Otwór badawczy wyprzedzający przodek drążonego wyrobiska to 

a)  kawerna. 
b)  przedwiert. 
c)  spąg. 
d)  zawiert. 

 
13.  Zgodnie  z  prawem  geologicznym  i  górniczym  przestrzeń,  w  granicach  której 

przedsiębiorca  jest  uprawniony  do  wydobywania  kopaliny  oraz  prowadzenia  robót 
górniczych związanych z wydawaniem koncesji to 
a)

  zakład górniczy. 

b)

  obszar górniczy. 

c)

  teren górniczy. 

d)

  wyrobisko górnicze. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

14.  Roboty górnicze obejmują 

a)  wykonywanie wyrobisk górniczych. 
b)  zabezpieczanie wyrobisk górniczych. 
c)  likwidowanie wyrobisk górniczych. 
d)  wszystkie odpowiedzi są poprawne. 

 
15.  Metan 

a)  jest bardzo szkodliwy dla organizmu ludzkiego. 
b)  ma silny zapach. 
c)  jest bezwonny. 
d)  ma kolor żółty. 

 
16.  Dokument  określający  szczegółowe  przedsięwzięcia  niezbędne  w  celu  zapewnienia 

bezpieczeństwa  powszechnego,  bezpieczeństwa  pożarowego,  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy  pracowników  zakładu  górniczego,  prawidłowej  i  racjonalnej  gospodarki  złożem, 
ochrony  środowiska  wraz  z  obiektami  budowlanymi  oraz  zapobiegania  szkodom  i  ich 
naprawiania to 
a)  plan ruchu zakładu górniczego. 
b)  dokument bezpieczeństwa zakładu górniczego. 
c)  plan działań ratowniczych zakładu górniczego. 
d)  procedura bezpiecznej pracy zakładu górniczego. 

 
17.  Do  głównych  przyczyn  wypadków  przy  maszynach  i  urządzeniach  w  górnictwie  nie 

należy 
a)  eksploatacja  maszyny  niezgodnie  z  jej  przeznaczeniem  lub  gdy  jej  stan  techniczny 

jest zły. 

b)  brak uwagi lub lekkomyślność w postępowaniu pracowników, zmęczenie, pośpiech. 
c)  stosowanie osłon lub innych urządzeń  zabezpieczających. 
d)  obsługa maszyn przez osoby nieupoważnione. 

 
18.  Pokład,  w  którym  stwierdzono  występowanie  metanu  pochodzenia  naturalnego  w  ilości 

pomiędzy 4,0 m

3

/Mg a 8 m

3

/Mg zaliczamy do kategorii zagrożenia metanowego 

a)  pierwszej. 
b)  drugiej. 
c)  trzeciej. 
d)  czwartej. 

 
19.  Jeżeli temperatura powietrza pod ziemią zawiera się pomiędzy 28

°

 a 33

°

a)  nie są podejmowane żadne działania, temperatura jest właściwa dla pracy górników. 
b)  prace zostają przerwane, a górnicy opuszczają stanowiska pracy. 
c)  prowadzone mogą być tylko prace ratownicze. 
d)  należy  stosować  rozwiązania  techniczne  służące  obniżeniu  temperatury  oraz 

ograniczyć czas pracy do 6 godzin. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

20.  Akt prawny regulujący kwestie własności kopalin, organizacji i nadzoru prac górniczych 

i geologicznych oraz  odpowiedzialność za szkody wołane przez ruch zakładu górniczego 
to 
a)  Prawo geologiczne i górnicze (tj. Dz.U. z 2005 Nr 228 poz. 1947 z pózn. zm.).  
b)  Rozporządzenie  Ministra  Spraw  Wewnętrznych  i  Administracji    z  dnia  14  czerwca 

2002 r. w sprawie zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych (Dz. U. Nr 94, poz. 
841 z późn. zm.) 

c)  Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki  z  dnia  28  czerwca  2002  r.  w  sprawie 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  prowadzenia  ruchu  oraz  specjalistycznego 
zabezpieczenia  przeciwpożarowego  w  odkrywkowych  zakładach  górniczych 
wydobywających kopaliny pospolite. (Dz. U.  2002 r. nr 109 poz. 962). 

d)

  Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki  z  dnia  12  czerwca  2002  r.  w  sprawie 

ratownictwa górniczego.(Dz. U. z dnia 1 lipca 2002 r.). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ……………………………………………………………………………….. 
 

Przeciwdziałanie zagrożeniom technologicznym 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7. LITERATURA

 

 

1.  Karman J.: Górnictwo. Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1975 
2.  Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa1996 
3.  www.pip.gov.pl 
4.  www.ohpdlaszkoly.pl 
5.  Prawo geologiczne i górnicze (tj. Dz.U. 2005 nr 228 poz. 1947 z późn. zm.) 
6.  Przewodnik po zawodach, tom IV, Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, 

Warszawa 2003 

7.  Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki  z  dnia  28  czerwca  2002  r.  w  sprawie 

bezpieczeństwa 

higieny  pracy,  prowadzenia  ruchu  oraz  specjalistycznego 

zabezpieczenia  przeciwpożarowego  w  podziemnych  zakładach  górniczych  (Dz.  U.  Nr 
139, poz. 1169 z późn. zm.) 

8.  Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki  z  dnia  30  października  2002  r.  w  sprawie 

minimalnych  wymagań  dotyczących  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  w  zakresie 
użytkowania  maszyn  przez  pracowników  podczas  pracy  (Dz.  U.  Nr  191,  poz.  1596 
z późn. zm.) 

9.  Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych  i Administracji  z dnia 14 czerwca 2002 

r.  w  sprawie  zagrożeń  naturalnych  w  zakładach  górniczych  (Dz.  U.  Nr  94,  poz.  841 
z późn. zm.) 

10.

  Rozporządzenie  Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2002 r. w sprawie ratownictwa 

górniczego.(Dz. U. Nr 94, poz. 838 z późn. zm.) 

 
Literatura metodyczna 
1.  Krogulec  –  Sobowiec  M.,  Rudziński M.:  Poradnik  dla  autorów pakietów  edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 1998