„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Ryszard Gruca
Transportowanie urobku 711[03].Z3.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
dr inż. Józef Augustynowicz
dr inż. Krzysztof Dudek
Opracowanie redakcyjne:
mgr Janusz Górny
Konsultacja:
mgr inż. Teresa Myszor
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 711[03].Z3.03
„Transportowanie urobku”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
górnik odkrywkowej eksploatacji złóż.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Technologiczny transport kopalniany
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Mosty przerzutowe
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Transport samochodowy
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4. Szynowy transport technologiczny
17
5.4.1. Ćwiczenia
17
5.5. Transport linotorowy
19
5.5.1. Ćwiczenia
19
5.6. Transport pomocniczy
21
5.6.1. Ćwiczenia
21
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
23
7. Literatura
37
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1.
WPROWADZENIE
Przekazuję Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie górnik odkrywkowej eksploatacji złóż
711[03].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
ewaluację osiągnięć ucznia,
−
wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
metody projektów,
−
ćwiczeń.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktację zadań,
−
propozycję norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
711 [03].Z3
Technologia eksploatacji złóż
711[03].Z3.05
Przetwarzanie kopalin
711[03].Z3.01
Udostępnianie złóż
mineralnych
711[03].Z3.02
Wykonywanie robót
przygotowawczych
i eksploatacyjnych
711[03].Z3.04
Wykonywanie zwałowania i
rekultywacji terenów
pogórniczych
711[03].Z3.03
Transportowanie urobku
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2.
WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Transportowanie urobku”,
powinieneś umieć:
−
stosować układ jednostek SI,
−
obsługiwać komputer na poziomie podstawowym,
−
posługiwać się kalkulatorem,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje,
−
dokumentować i notować informacje,
−
interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów,
tabel,
−
dostrzegać i opisywać związki miedzy naturalnymi składnikami środowiska,
człowiekiem i jego działalnością,
−
oceniać własne możliwości sprostania wymaganiom stanowiska pracy i wybranego
zawodu.
−
zorganizować własne stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
−
przestrzegać przepisy BHP.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3.
CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku procesu kształcenia uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować podstawowe rodzaje transportu technologicznego stosowanego
w kopalniach odkrywkowych,
−
określić warunki stosowania różnych rodzajów transportu w górnictwie odkrywkowym,
−
opisać budowę, wyjaśnić zasady działania mostów przerzutowych i określić ich
parametry robocze,
−
scharakteryzować technologiczny transport samochodowy w kopalni odkrywkowej,
−
scharakteryzować drogi transportowe kopalń odkrywkowych,
−
scharakteryzować organizację transportu samochodowego,
−
określić warunki bezpiecznej pracy transportu samochodowego,
−
scharakteryzować transport szynowy,
−
określić warunki stosowania transportu szynowego w kopalni odkrywkowej,
−
scharakteryzować transport linotorowy i pomocniczy,
−
wykonywać pracę zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, zabezpieczenia
przeciwpożarowego oraz ochrony środowiska podczas transportowania urobku.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Górnik odkrywkowej eksploatacji złóż 711[03]
Moduł:
Technologia eksploatacji złóż 711[03].Z3
Jednostka modułowa:
Transportowanie urobku 711[03].Z3.03
Temat: Transport samochodowy urobku.
Cel ogólny: Kształtowanie
umiejętności
określania
zasad
stosowania
transportu
samochodowego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
–
określić zadania transportu samochodowego,
–
sklasyfikować środki transportu samochodowego,
–
wskazać zalety transportu samochodowego,
–
określić samochodowe systemy transportowe.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
–
organizowania i planowania pracy,
–
pracy w zespole,
–
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
–
mini wykład,
–
ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
–
indywidualna
–
grupowa
Czas: 1 godzina dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
–
foliogramy,
–
rzutnik pisma,
–
literatura zgoda z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Uczestnicy:
uczniowie szkoły kształcącej w zawodzie górnik odkrywkowej eksploatacji złóż
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Scharakteryzuj samochodowy transport kopalniany.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Omówienie celów zajęć.
3. Plan zajęć:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
A. Zadania transportu samochodowego
Wstęp – należy zaprezentować plansze przedstawiające projekty kopalni odkrywkowych
z uwzględnieniem rozwiązań transportowych:
–
uczniowie określają jakie zadania w górnictwie odkrywkowym spełniają urządzenia
transportowe,
–
uczniowie wskazują w jakich przypadkach stosuje się transport samochodowy,
–
uczniowie określają zalety transportu samochodowego,
–
uczniowie określają wady transportu samochodowego,
–
uczniowie zapisują informacje w notatniku,
B. Klasyfikacja środków transportu samochodowego
Wstęp – należy zaprezentować plansze przedstawiające różne typy przenośników
taśmowych:
–
uczniowie określają według jakich cech można przeprowadzić klasyfikację środków
transportu samochodowego,
–
uczniowie wskazują które cechy transportu samochodowego z technologicznego punktu
widzenia mają największe znaczenie w górnictwie odkrywkowym,
–
uczniowie klasyfikują środki transportu samochodowego,
–
uczniowie zapisują informacje w notatniku.
C. Systemy transportowe przenośnikami taśmowymi.
Wstęp – należy zaprezentować uczniom stosowane w kopalniach samochodowe systemy
transportowe:
–
nauczyciel przypomina treść zadania jakie uczniowie mieli wykonać i dzieli uczniów na
2–3-osobowe grupy. Każda grupa otrzymuje planszę ze schematem transportowym.
Uczniowie w grupach:
–
analizują system transportowy przedstawiony na planszy,
–
charakteryzują zastosowane rozwiązanie transportu urobku,
–
zapisują wyniki w notatniku,
W trakcie pracy nauczyciel zwraca uwagę uczniom na stosowanie zasad doboru środków
transportu samochodowego.
4. Podsumowanie zajęć:
–
uczniowie prezentują wykonane zadanie,
–
uczniowie wskazują zasady dobierania taśmociągów do realizacji celu transportowego.
5. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
Praca domowa:
Wyszukaj w literaturze technicznej lub w zasobach sieci internetowej informacje na
temat właściwości konstrukcyjnych samochodów stosowanych w kopalniach odkrywkowych
i zapisz je do zeszytu.
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
–
anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Górnik odkrywkowej eksploatacji złóż 711[03]
Moduł:
Technologia eksploatacji złóż 711[03].Z3
Jednostka modułowa:
Transportowanie urobku 711[03].Z3.03
Temat: Okresowe przesuwanie torów w kopalnianym transporcie kolejowym.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania i charakteryzowania sposobów
przesuwania torów kolejowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozróżnić sposoby przesuwania torów,
−
wskazać zasady dobierania metody przesuwania torów,
−
określić czynności przesuwania torów,
−
określić prace przygotowawcze do przesuwania toru,
−
określić właściwe przesuwanie toru,
−
określić prace końcowe.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
–
organizowania i planowania pracy,
–
pracy w zespole,
–
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
–
miniwykład,
–
metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w grupach 2
−
3-osobowych.
Czas: 1 godzina dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
–
plansze przedstawiające sposoby przesuwania torów,
–
foliogramy,
–
rzutnik pisma,
–
literatura zgoda z punktem 7 Poradnika.
Uczestnicy:
uczniowie szkoły kształcącej w zawodzie górnik odkrywkowej eksploatacji złóż.
Zadanie dla ucznia
Zaplanuj okresowe przesunięcie torów.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.
Faza I: Informacje
Pytania prowadzące:
1. Na czym polega okresowe przesuwanie torów?
2. Jakie czynniki wpływają na przesuwanie torów?
3. Od jakich czynników zależy sposób przesuwania torów?
4. Jakie są etapy przesuwania torów?
Faza II. Planowanie
1. Jakimi sposobami przemieszcza się tory?
2. Od czego zależy sposób przesuwania torów?
3. Jakie czynności wykonujemy w kolejnych etapach przesuwania torów?
Faza III. Ustalenie
Uczniowie:
1. określają sposób doboru metody przesuwania torów,
2. pracując w zespołach dobierają metodę przesunięcia torów do sytuacji wydobywczej,
3. dobierają urządzenia do przesunięcia torów,
4. konsultują wypracowane w grupie rozwiązanie z nauczycielem i wnoszą ewentualne
poprawki.
Faza IV. Wykonanie
Uczniowie:
1. określają zakres czynności przygotowawczych do przesuwania torów,
2. określają zakres czynności właściwego przesuwania torów,
3. określają zakres prac końcowych.
Faza V. Sprawdzanie
1. Uczniowie przygotowują się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów
wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji wyników ćwiczenia.
2. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych prac.
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
Faza końcowa
Zakończenie zajęć i ocena poprawności wykonania ćwiczenia oraz aktywności uczniów.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacje na temat: automatyzacji procesów przesuwania torów.
Na podstawie zgromadzonych informacji sporządź notatkę.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Technologiczny transport kopalniany
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie dokumentacji rozróżnij rodzaje transportu technologicznego stosowanego
w kopalniach odkrywkowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawność identyfikacji różnych
rodzajów transportu. Planowany czas ćwiczenia 25 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat transportu technologicznego,
2) porównać otrzymany opis z informacjami w materiałach dydaktycznych,
3) zidentyfikować otrzymane informacje i określić zastosowanie transportu technologicznego,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
katalogi środków transportu technologicznego,
−
Poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika.
Ćwiczenie 2
Na podstawie dokumentacji ruchu kopalni, dokonaj podziału systemów transportowych
w górnictwie odkrywkowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawność podziału systemów
transportowych. Planowany czas ćwiczenia 25 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat systemów transportowych,
2) porównaj otrzymany opis z informacjami w materiałach dydaktycznych,
3) zidentyfikować otrzymane informacje i określić zastosowanie systemów transportowych,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
–
ćwiczeni praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
katalogi środków transportu technologicznego,
−
Poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Mosty przerzutowe
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie dokumentacji dostarczonej przez nauczyciela, scharakteryzuj zasadę
działania mostu przerzutowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania i przeanalizować dokumentację dostarczoną przez nauczyciela.
Należy zwrócić uwagę na rozwiązania konstrukcyjne mostu przerzutowego. Uczniowie
pracują indywidualnie lub w parach. Czas trwania ćwiczenia 25 min.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zapoznać się z dokumentacją mostu przerzutowego,
4) rozpoznać elementy mostu przerzutowego,
5) scharakteryzować zasadę działania mostu przerzutowego,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) uporządkować miejsce pracy.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja techniczna mostu przerzutowego,
−
Poradnik dla ucznia,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Określ warunki decydujące o zastosowaniu mostów przerzutowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania i przeanalizować dokumentację dostarczona przez nauczyciela.
Uczniowie pracują indywidualnie lub w parach. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie
prezentują swoją pracę. Czas trwania ćwiczenia 25 min.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zapoznać się z dokumentacją mostu przerzutowego,
4) określić wpływ stateczności skarp na stosowanie mostów przerzutowych,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5) określić czynniki dyskwalifikujące stosowanie mostu,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) uporządkować miejsce pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
−
literatura dokumentacja techniczna mostu przerzutowego,
−
Poradnik dla ucznia,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Transport samochodowy
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj technologiczny transport samochodowy w kopalni odkrywkowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na zadania transportowe w kopalniach
odkrywkowych. Czas trwania ćwiczenia 25 min.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania,
2) zapoznać się z katalogami firm oferujących samochody transportowe dla kopalń
odkrywkowych,
3) scharakteryzować transport technologiczny w kopalni odkrywkowej i spostrzeżenia
zanotować w zeszycie,
4) sprawdzić poprawność wykonanego zadania,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
7) uporządkować miejsce pracy.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
Poradnik dla ucznia,
−
katalogi samochodów ciężarowych przeznaczonych dla kopalń odkrywkowych,
−
przykładowe marszruty dla transportu samochodowego w kopalniach odkrywkowych,
−
przeźrocza obrazujące samochodowe środki transportu,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj schematy dróg dojazdowych do poziomów roboczych ze względu na
sposób ich usytuowania w planie wyrobiska kopalni odkrywkowej i sposoby organizacji
transportu samochodowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na zadania transportowe w kopalniach
odkrywkowych. Uczniowie pracują indywidualnie lub w parach. Czas trwania ćwiczenia 25 min.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeanalizować przykładowe mapy obrazujące rozmieszczenie dróg transportowych na
terenie kopalń odkrywkowych,
4) scharakteryzować sposoby organizacji transportu samochodowego w kopalniach
odkrywkowych,
5) zanotować spostrzeżenia w zeszycie ćwiczeniowym,
6) sprawdzić poprawność wykonanego zadania,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
9) uporządkować miejsce pracy.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
Poradnik dla ucznia,
−
mapy przedstawiające umiejscowienie dróg transportowych kopalń odkrywkowych,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. Szynowy transport technologiczny
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj transport szynowy i określ warunki jego stosowania w kopalni
odkrywkowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na zadania transportowe w kopalniach
odkrywkowych. Czas trwania ćwiczenia 25 min.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeanalizować mapy obrazujące rozmieszczenie torowisk służących do obsługi kopalń
odkrywkowych,
4) określić warunki stosowania transportu szynowego w kopalniach odkrywkowych,
5) wynotować najważniejsze rzeczy do notatnika,
6) sprawdzić poprawność wykonanego zadania,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
9) uporządkować miejsce pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
−
Poradnik dla ucznia,
−
mapy torowisk,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Opisz urządzenia do przesuwania torów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie pracują indywidualnie lub w parach. Czas trwania
ćwiczenia 25 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
3) przeanalizować dokumentację techniczno-ruchową urządzeń do przesuwania torów,
4) najistotniejsze rzeczy zanotować w notatniku,
5) sprawdzić poprawność wykonanego zadania,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
8) uporządkować miejsce pracy.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
Poradnik dla ucznia,
−
dokumentacja techniczno-ruchowa urządzenia do przestawiania torów,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.5. Transport linotorowy
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj transport linotorowy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie pracują indywidualnie lub w parach. Czas trwania
ćwiczenia 25 min.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania,
2) określić zastosowanie transportu linotorowego i pomocniczego,
3) określić urządzenia stosowane w transporcie linotorowym,
4) zanotować najważniejsze informacje w notatniku,
5) sprawdzić poprawność wykonanego zadania,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
8) uporządkować miejsce pracy.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
–
ćwiczenie praktyczne,
–
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
Poradnik dla ucznia,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Na rysunku poniżej przedstawiono schemat transportu linowego po torze silnie
nachylonym, wyjaśnij istotne różnice w rozwiązaniach przedstawionych na rysunku.
Rysunek do ćwiczenia 2 [2]
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na charakterystykę transportu
linotorowego. Czas trwania ćwiczenia 25 min.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania,
2) przeanalizować schemat przedstawiony na rysunku,
3) określić różnice pomiędzy rozwiązaniami zaprezentowanymi na rysunkach,
4) zanotować najważniejsze informacje w notatniku,
5) sprawdzić poprawność wykonanego zadania,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
Poradnik dla ucznia,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.6. Transport pomocniczy
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj transport pomocniczy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na zadania transportowe w kopalniach
odkrywkowych. Czas trwania ćwiczenia 25 min.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) określić zastosowanie transportu pomocniczego,
4) sprawdzić poprawność wykonanego zadania,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
7) uporządkować miejsce pracy.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
Poradnik dla ucznia,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Na podstawie dokumentacji techniczno-ruchowej, wyjaśnij zasadę działania przenośnika
zgrzebłowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania i przeanalizować otrzymaną dokumentację techniczno ruchową
przenośnika zgrzebłowego. Uczniowie pracują indywidualnie lub w parach. Czas trwania
ćwiczenia 35 min.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeanalizować dokumentację techniczno-ruchową przenośnika zgrzebłowego,
4) na podstawie modelu przenośnika zgrzebłowego rozpoznać jego elementy,
5) określić zasadę działania przenośnika,
6) zapisać informacje do notatnika,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
9) uporządkować miejsce pracy.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
Poradnik dla ucznia,
−
dokumentacja techniczno-ruchowa przenośnika zgrzebłowego,
−
model przenośnika zgrzebłowego,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Transportowanie urobku”
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania od 1do 15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania od 16 do 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. a, 4. b, 5. a, 6. d, 7. c, 8. d, 9. b, 10. b, 11. c,
12. c, 13. c 14. a, 15. a, 16. b, 17. b, 18. c, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Odczytać schemat układu transportowego
B
P
b
2
Dobrać rodzaj transportu
B
P
b
3
Wyjaśnić pojęcie mostu przerzutowego
B
P
a
4
Wskazać zalety transportu samochodowego
B
P
b
5
Wskazać pojazdy samochodowe do transportu
urobku
B
P
a
6
Określić ładowność największych skrzyń
załadowczych
C
P
d
7
Określić ładowność skrzyń załadowczych
stosowanych w Polsce
C
P
c
8
Zinterpretować oznaczenia szyn
B
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
9
Określić prędkość skipu pochyłego
B
P
b
10
Określić zadanie napędu przenośnika
zgrzebłowego
B
P
b
11
Wskazać zastosowanie przenośników
śrubowych
B
P
c
12 Rozróżnić rodzaj transportu
B
P
c
13 Rozróżnić szyny wg ich rozmiarów
B
P
c
14
Rozpoznawać elementy do łączenia szyn z
podkładami
B
P
a
15
Rozróżnić podział pojazdów samochodowych
według SWW
C
P
a
16
Określić ruch transportu w kopalni
odkrywkowej
C
PP
b
17 Zinterpretować schemat drogi przewozowej
C
PP
b
18 Określić dopuszczalne pochylenia miarodajne
C
PP
c
19 Rozpoznać rodzaj łubki złączowej
C
PP
b
20 Zinterpretować schemat mijanki
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem
poprawnego wyniku.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Na rysunku przedstawiono kierunek transportu nadkładu
a) przerzutowy.
b) okrężny.
c) równoległy.
d) kombinowany.
2. Do głównych rodzajów transportu w kopalniach skał zwięzłych
zliczamy transport
a) taśmowy.
b) samochodowy.
c) śrubowy.
d) zgarniakowy.
3. Mostem przerzutowym nazywamy
a) rozwiązanie konstrukcyjne za pomocą którego urobek transportuje się z miejsca
wydobycia na zwałowisko.
b) most po którym przejeżdżają samochody z urobkiem.
c) most kolejowy po którym przejeżdżają wagony z urobkiem.
d) proces przerzucania urobku pomiędzy pryzmami.
4. Do zalet transportu samochodowego nie należy
a) łatwość manewrowania i dużą zwrotność pojazdów.
b) zużycie paliwa.
c) dużą prędkość jazdy.
d) możliwość wyłączenia z ruchu, w razie awarii, tylko pojazdu niesprawnego.
5. Do transportu urobku w kopalniach odkrywkowych stosowane są głównie samochody
a) samowyładowcze.
b) naczepy.
c) ciągniki siodłowe.
d) przyczepy.
6. Ładowność największych skrzyń załadowczych samochodów w górnictwie odkrywkowym
(stosowanych na świecie) wynosi
a) 10–15 ton.
b) 50–80 ton.
c) 100–220 ton.
d) 350–400 ton.
7. Ładowność stosowanych w Polsce ciągników i samochodów technologicznych wynosi
a) 5–10 ton.
b) 8–30 ton.
c) 8–45 ton.
d) 15–70 ton.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
8. Oznaczenie szyny cechą S49 wskazuje, że
a) szyna jest długości 49 cm.
b) ma wysokość 49 mm.
c) jest szerokości 49 mm.
d) 1mb ma masę 49 kg.
9. Prędkość jazdy skipu pochyłego wynosi
a) 2–4 m/s.
b) 5–8,5 m/s.
c) 20–25 m/s.
d) 50–100 m/s.
10. Napęd przenośnika zgrzebłowego ma za zadanie nadać łańcuchom ze zgrzebłami ruch
a) obrotowy.
b) posuwisty.
c) posuwisto-zwrotny.
d) żadne z powyższych.
11. Przenośniki śrubowe (ślimakowe) mają główne zastosowanie do transportu materiałów
takich, jak
a) materiały silnie ścierające takie jak piryt, kwarc.
b) duże głazy.
c) materiały sypkie, drobno lub średnioziarniste.
d) łatwoprzylepne z tendencją do szybkiego twardnienia.
12. Ze względu na miejsce przewozu rozróżniamy transport
a) technologiczny.
b) pomocniczy.
c) wewnętrzny.
d) kołowy.
13. Oznaczenie szyny cechą np. S49 mówi nam, że
a) szerokość stopki wynosi 49 mm.
b) szyna wykonana została ze stali niskowęglowej S49.
c) jeden metr bieżący szyny waży 49 kg,.
d) szerokość główki szyny wynosi 49 mm.
14. Prawidłowe mocowanie szyny do podkładu kolejowego powinno być wykonane przy
pomocy
a) podkładki, wkrętów, śrub, łapek (żabek).
b) podkładek, wkrętów, śrub, łubków.
c) podsypki, wkrętów, śrub, łapek (żabek).
d) podkładek, mijanki, śrub, łapek (żabek).
15. W Systematycznym Wykazie Wyrobów (SWW), technologiczne pojazdy samochodowe
NIE zostały podzielone na
a) samochody samowyładowcze i wywrotki terenowe.
b) ciągniki siodłowe z naczepami samowyładowczymi.
c) specjalne pojazdy do przewozu i załadunku materiałów wybuchowych.
d) samochody obsługowe i bezobsługowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
16. Ruch samochodów w kopalni odkrywkowej NIE może być organizowany jako
a) okrężny.
b) wielopoziomowy.
c) wahadłowy dwupasmowy.
d) wahadłowy jednopasmowy.
17. Na rysunku poniżej przedstawiono schemat drogi przewozowej
a) spiralnej.
b) pętlowej.
c) w zakosy.
d) szeregowej.
18. Dopuszczalne pochylenia miarodajne w kopalniach wynoszą
a) 35 ‰ – dla trakcji parowej.
b) 40 ‰ – dla trakcji parowej.
c) 40 ‰ – dla trakcji elektrycznej i spalinowej.
d) 60 ‰ – dla trakcji elektrycznej i spalinowej.
19. Na rysunku poniżej przedstawiono schemat łubki złączowej
a) płaską.
b) zetową.
c) kątową.
d) wypukłą.
20. Na rysunku poniżej przedstawiono mijankę
a) z jednym torem dodatkowym.
b) zetową.
c) z torami dodatkowymi po obu stronach toru
zasadniczego.
d) wypukłą.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko …………………………………………………………..……………………..
Transportowanie urobku
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Transportowanie urobku”
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania od 1do 15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania od 16 do 20 są z poziomu ponadpodstawowego
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. c, 4. b, 5. c, 6. d, 7. c, 8. d, 9. b, 10. b, 11. c,
12. a, 13. b, 14. c, 15. b, 16. b, 17. c, 18. c, 19. a, 20. c
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozpoznać rodzaje przenośników
B
P
c
2
Rozpoznać układ transportowy
B
P
d
3
Wyjaśnić budowę trasy przenośnika
zgrzebłowego
B
P
c
4
Dobrać napęd samochodów wywrotek
B
P
b
5
Wyjaśnić pojęcie prześwitu toru
B
P
c
6
Określić pojazdy ciągnione
C
P
d
7
Dobrać schemat dróg transportowych
C
P
c
8
Zinterpretować oznaczenia szyn
B
P
d
9
Określić prędkość skipu pochyłego
B
P
b
10
Określić zadanie napędu przenośnika
zgrzebłowego
B
P
b
11
Wskazać zastosowanie przenośników
śrubowych
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
12 Rozróżnić rodzaj transportu
B
P
a
13
Rozpoznać składniki napędu przenośnika
zgrzebłowego
B
P
b
14 Rozróżnić rodzaje wagonów
C
P
c
15
Określić minimalną szerokość półek
transportowych
B
P
b
16
Zaplanować organizację transportu w kopalni
odkrywkowej
C
PP
b
17 Zinterpretować schemat drogi przewozowej
C
PP
c
18 Określić dopuszczalne pochylenia miarodajne
C
PP
c
19 Rozpoznać rodzaj łubki złączowej
C
PP
a
20 Zinterpretować schemat mijanki
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem
poprawnego wyniku.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Urządzenie do transportu z jednego poziomu na inny (wyższy) materiałów luzem
w odpowiednich naczyniach (kubełkach), zamocowanych do cięgna taśmowego
lub łańcuchowego, przewijającego się przez bębny lub koła łańcuchowe nazywamy
przenośnikiem
a) zgrzebłowym.
b) taśmowym.
c) kubełkowym.
d) wstrząsanym.
2. Na rysunku przedstawiono kierunek transportu nadkładu
a) przerzutowy.
b) okrężny.
c) równoległy.
d) kombinowany.
3. W skład trasy przenośnika zgrzebłowego, służącego w górnictwie odkrywkowym do
transportu pomocniczego wchodzą
a) rynny stalowe, łańcuch, kubełki.
b) zestawy rolkowe.
c) rynny stalowe, łańcuchy, zgrzebła.
d) Zgrzebła, liny nośne, zestawy krążników.
4. Do napędu samochodów wywrotek o ładowności większej od 10t , stosuje się z reguły
a) silniki spalinowe niskoprężne.
b) silniki spalinowe wysokoprężne.
c) silniki elektryczne.
d) silniki gazowe.
5. Prześwit toru – jest to odległość mierzona prostopadle do osi toru między
a) wewnętrznymi powierzchniami stóp szyn.
b) zewnętrznymi powierzchniami stóp szyn,.
c) wewnętrznymi powierzchniami główek szyn,.
d) zewnętrznymi powierzchniami główek szyn.
6. Do pojazdów ciągnionych zaliczamy
a) ciągniki przeznaczone do ciągnięcia pojazdów bez własnego napędu.
b) pojazdy samochodowe przeznaczone do przewozu ładunków.
c) pojazdy z przednią osią zamocowane na ramie ciągnika.
d) bez przedniej osi, wsparte na „siodle” zamocowanym na ramie ciągnika.
7. Schemat potokowy dróg transportowych stosujemy przy eksploatacji
a) złóż głęboko zalegających.
b) stokowej złóż.
c) płytko zalegających złóż.
d) złóż o ograniczonych rozmiarach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
8. Oznaczenie szyny cechą S52 wskazuje, że
a) szyna jest długości 52 cm.
b) ma wysokość 52 mm.
c) jest szerokości 52 mm.
d) 1mb ma masę 52 kg.
9. Prędkość jazdy skipu pochyłego wynosi
a) 2–4 m/s.
b) 5–8,5 m/s.
c) 20–25 m/s.
d) 50–100 m/s.
10. Napęd przenośnika zgrzebłowego ma za zadanie nadać łańcuchom ze zgrzebłami ruch
a) obrotowy.
b) posuwisty.
c) posuwisto-zwrotny.
d) żadne z powyższych.
11. Przenośniki śrubowe (ślimakowe) mają główne zastosowanie do transportu materiałów
takich, jak
a) materiały silnie ścierające (piryt, kwarc).
b) duże głazy.
c) materiały sypkie, drobno lub średnioziarniste.
d) łatwoprzylepne z tendencją do szybkiego twardnienia.
12. Ze względu na zadania przewozu rozróżniamy transport wewnętrzny
a) technologiczny.
b) uzupełniający.
c) osobowy.
d) kołowy.
13. W skład napędu przenośnika zgrzebłowego, stosowanego w transporcie pomocniczym
górnictwa odkrywkowego nie wchodzi
a) silnik elektryczny.
b) stacja zwrotna.
c) przekładnia (reduktor).
d) sprzęgło podatne.
14. Wagon: przedstawiony na rysunku obok jest wagonem
a) dolno-wysypowym.
b) górno-wysypowym.
c) boczno-wysypowym.
d) przechyłowym.
15. Minimalna szerokości półek transportowych (poziomów)
dla toru normalnego linii jednotorowej wynosi
a) 6 m.
b) 6,5 m.
c) 7 m.
d) 7,5 m.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
16. Ruch samochodów w kopalni odkrywkowej NIE może być organizowany jako
a) okrężny.
b) wielopoziomowy.
c) wahadłowy dwupasmowy.
d) wahadłowy jednopasmowy.
17. Na rysunku poniżej przedstawiono schemat drogi przewozowej
a) spiralnej.
b) pętlowej.
c) w zakosy.
d) szeregowej.
18. Dopuszczalne pochylenia miarodajne w kopalniach wynoszą
a) 35 ‰ – dla trakcji parowej.
b) 40 ‰ – dla trakcji parowej.
c) 40 ‰ – dla trakcji elektrycznej i spalinowej.
d) 60 ‰ – dla trakcji elektrycznej i spalinowej.
19. Na rysunku poniżej przedstawiono schemat łubki złączowej
a) płaską.
b) zetową.
c) kątową.
d) wypukłą.
20. Na rysunku poniżej przedstawiono mijankę
a) z jednym torem dodatkowym.
b) zetową.
c) z torami dodatkowymi po obu
stronach toru zasadniczego.
d) wypukłą.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko …………………………………………………………..……………………..
Transportowanie urobku
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
7. LITERATURA
1. Antoniak J.: Przenośniki taśmowe w górnictwie podziemnym i odkrywkowym,
Wydawnictwo Politechniki Śląskiej Gliwice 2006
2. Bęben A.: Maszyny i urządzenia do eksploatacji odkrywkowej. WSiP, W-wa 1977
3. Bęben, Bogusz, Glapa, Marianowski: Maszyny i urządzenia do odkrywkowego urabiania
surowców skalnych wybranymi technologiami, Wydawnictwo AGH Kraków 1988
4. Glapa W., Korzeniowski J.: Mały leksykon górnictwa odkrywkowego, Wydawnictwa i
Szkolenia Górnicze, Burnat & Korzeniowski
5. Grzelak E., Kruszywa mineralne, poradnik, COIB warszawa 1995
6. Kozioł, Uberman: Technologia i organizacja transportu w górnictwie odkrywkowym,
Wydawnictwa AGH Kraków 1994
7. Kubiczek T.: Maszyny i urządzenia mechaniczne w górnictwie, Wydawnictwo Śląsk 1970
8. Onderka, Bugesz, Kwiecień: Bezpieczeństwo pracy w górnictwie odkrywkowym,
Wydawnictwo AGH Kraków 1988
9. Pastuszko, Ptasiński: Eksploatacja kopalin, WSiP, W-wa 1978
10. Poradnik Górnictwa Odkrywkowego, Wydawnictwo Śląsk 1968
11. Poradnik Górnika tom 5 Wydawnictwo Śląsk Katowice 1976
12. Rączkowski B.: BHP w praktyce ODiDK Sp. z o.o. Gdańsk 2004
Materiały informacyjne oraz zasoby internetowe firm:
13. Fugo SA
14. Historic Dump Haulers
15. Komatsu
16. Volvo
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004