background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

Paweł Pierzchalski 

 
 
 
 

Eksploatowanie maszyn do drukowania płaskiego 
825[01].Z1.01 

 
 

 

 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
dr GraŜyna Czech 
dr inŜ. Henryk Godlewski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr ElŜbieta Gonciarz 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  825[01].Z1.01, 
„Eksploatowanie  maszyn  do  drukowania  płaskiego”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu drukarz. 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Charakteryzowanie technik drukowania płaskiego oraz zasady 
bezpieczeństwa w drukarni 

 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Charakteryzowanie offsetowych maszyn drukujących 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

15 

7.

 

Literatura 

29 

  
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.

 

WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

drukarz. W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  juŜ  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania– 
–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do 
nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie 
uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem; 

 

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w  formie 
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania.  Druga  forma jest korzystniejsza, poniewaŜ 
nauczyciel  sterując  dyskusją,  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w  trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości; 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ć

wiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  róŜne 

moŜliwości  ich    realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ć

wiczeń  jest    w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu  technodydaktycznym 

szkoły. Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował; 

 

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 
odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia,  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  JeŜeli  wystąpią  zaprzeczenia,  to  nauczyciel  powinien  do  tych 
zagadnień  wrócić,  sprawdzając,  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem 
niezrozumienia przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie 
nauczania.  W tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy 
nauczyciela,  sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia. 
Uczeń  niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

w pełni  umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród 
uczniów  tak  zwaną  „ciekawość  wiedzy”.  Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania 
materiału  nauczania  rozdziału  moŜe  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia 
wiedzy i umiejętności ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową, 
powinien  zwracać  uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe 
uzdolnienia  manualne,  czy  moŜe  lepiej  radzi  sobie  z rozwiązywaniem  problemów 
teoretycznych; 

 

testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego tę jednostkę modułową. KaŜdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzaleŜniona  jest  od 
liczby uzyskanych punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według własnego projektu 
oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umoŜliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

metoda projektów, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
 
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

825[01].Z1 

Technologia drukowania płaskiego 

 

825[01].Z1.01 

Eksploatowanie maszyn do drukowania płaskiego 

825[01].Z1.02 

Przygotowanie form do drukowania płaskiego 

825[01].Z1.03  

Drukowanie płaskie 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się terminologią poligraficzną, 

 

charakteryzować podstawowe działy poligrafii, 

 

określać podstawowe szeregi i formaty wyrobów poligraficznych, 

 

posługiwać się podstawowymi miarami poligraficznymi, 

 

charakteryzować papiery drukowe, papiery tzw. nowej generacji, papiery syntetyczne,  

 

klasyfikować oraz określić skład farb drukowych,  

 

określać mechanizmy utrwalania farb,  

 

określać drukowe i uŜytkowe właściwości farb, 

 

analizować budowę i zasadę działania zespołów farbowych do farb mazistych,  

 

klasyfikować formy drukowe do płaskich technik drukowania, 

 

klasyfikować płaskodrukowe maszyny drukujące, 

 

klasyfikować  i  charakteryzować  zespoły  zasilania  arkuszami  maszyn  drukujących 
arkuszowych oraz mechanizmy prowadzenia wstęgi w maszynach zwojowych, 

 

charakteryzować procesy drukowania technikami płaskimi, 

 

współpracować w grupie, 

 

formułować wnioski, 

 

oceniać swoje umiejętności, 

 

uczestniczyć w dyskusji, 

 

prezentować siebie i grupę w której pracuje, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

posłuŜyć się terminologią dotyczącą drukowania techniką płaską, 

 

wyjaśnić  zastosowanie  technik  drukowania  płaskiego:  offsetowego,  litografii  
i światłodruku we współczesnej poligrafii, 

 

scharakteryzować zasady drukowania w technice płaskiej, 

 

rozróŜnić podstawowe typy maszyn do drukowania płaskiego, 

 

rozpoznać główne zespoły i mechanizmy maszyn do drukowania offsetowego, 

 

określić  parametry  techniczne  i  moŜliwości  technologiczne  maszyn  do  drukowania 
offsetowego, 

 

dobrać  maszynę  do  drukowania  offsetowego  w  zaleŜności  do  rodzaju  i  wielkości 
produkcji, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,  

 

obliczyć czas wykonania określonej produkcji, 

 

zaplanować czynności obsługowe na stanowisku pracy maszyn offsetowych, 

 

rozpoznać zabezpieczenia stosowane w maszynach offsetowych, 

 

przygotować maszynę do drukowania, 

 

zastosować zasady obsługi eksploatacyjnej maszyn, 

 

przewidzieć zagroŜenia dla Ŝycia i zdrowia podczas obsługi maszyn offsetowych, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej do prac związanych z obsługą maszyn offsetowych, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca  

……………………...………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  Drukarz 825[01]  
Moduł:  

Technologia drukowania płaskiego 825[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

Eksploatowanie maszyn do drukowania płaskiego 
825[01].Z1.01  

Temat: Analizowanie zasady działania offsetowej maszyny arkuszowej. 

 
Cel ogólny
: Zapoznanie się z zasadą działania poszczególnych zespołów offsetowych maszyn 

arkuszowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

scharakteryzować offsetową maszynę arkuszową, 

 

zidentyfikować podstawowe zespoły offsetowej maszyny arkuszowej na podstawie 
schematu maszyny, 

 

wyjaśnić zasadę działania poszczególnych zespołów maszyny, 

 

określić parametry techniczne i technologiczne offsetowych maszyn arkuszowych. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja w grupie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

w grupach 3–4-osobowych. 

 

Czas: 3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze ze schematami arkuszowych maszyn offsetowych, 

 

plansze ze schematami poszczególnych zespołów arkuszowych maszyn offsetowych 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 

3.

 

Zapis tematu do zeszytów. 

4.

 

Pogadanka  na  temat  offsetowych  maszyn  arkuszowych  i  ich  poszczególnych  zespołów 
oraz parametrów techniczno-technologicznych tych maszyn. 

5.

 

Dyskusja  w  grupie  na  temat  zasady  działania  offsetowej  maszyny  arkuszowej  i  jej 
poszczególnych zespołów. 

6.

 

Rozdanie  uczniom  instrukcji  do  wykonania  ćwiczeń  i  udzielenie  odpowiedzi  na  pytania 
dotyczące ćwiczenia. 

7.

 

Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia. 

8.

 

Wykonywanie przez uczniów ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9.

 

Prezentowanie wyników pracy. 

10.

 

Dyskusja w grupie na temat trudności napotkanych przez uczniów podczas wykonywania 
ć

wiczenia. 

11.

 

Podsumowanie zajęć. 

 

Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Odpowiedz  pisemnie  na  pytanie,  z  jakich  zespołów  składa  się  offsetowa  maszyna 

arkuszowa i dokonaj charakterystyki kaŜdego z tych zespołów. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności.  

 
 

Ankieta: 

 

Odpowiedz  na  poniŜsze  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność 

zajęć i dokonać ewentualnych zmian. 

 

1)

 

Czy potrafisz scharakteryzować offsetową maszynę arkuszową? 

 
 
 

2)

 

Czy wiesz, jak działają poszczególne zespoły arkuszowej maszyny offsetowej? 

 
 
 

3)

 

Czy potrafisz identyfikować zespoły maszyny na podstawie jej schematu? 

 
 
 

4)

 

Czy znasz podstawowe parametry techniczno-technologiczne maszyn 
offsetowych? 

 
 
 

5)

 

Czy któraś z części zajęć była dla ciebie niezrozumiała? JeŜeli TAK, to która? 

 
 

 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca …………………………………...………………………………………… 
Modułowy program nauczania:  Drukarz 825[01]  
Moduł:  

Technologia drukowania płaskiego 825[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

Eksploatowanie maszyn do drukowania płaskiego 
825[01].Z1.01 

Temat: Poznanie zagadnień związanych z bezpieczeństwem pracy w drukarni offsetowej. 

 
Cel  ogólny
:  Zapoznanie  się  z  ogólnymi  zasadami  pracy  przy  maszynach  offsetowych  

w kontekście zagroŜeń dla Ŝycia i zdrowia pracownika. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

scharakteryzować zagroŜenia wynikające z uŜytkowania offsetowych maszyn 
drukujących, 

 

określić podstawowe zasady bezpieczeństwa pracy przy maszynach offsetowych, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej przy pracy na konkretnym stanowisku, 

 

zidentyfikować rodzaje zagroŜeń dla Ŝycia i zdrowia pracownika w drukarni offsetowej, 

 

Metody nauczania: 

 

pogadanka, 

 

dyskusja w grupie, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

w grupach 3–4-osobowych. 

 

Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze ze schematami maszyn offsetowych, 

 

instrukcje bhp i p-poŜ obowiązujące w drukarni offsetowej, 

 

plansze ze środkami ochrony indywidualnej, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Faza wstępna: 

 

powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, 

 

nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć, 

 

zapis tematu do zeszytów. 

2.

 

Faza właściwa: 

 

pogadanka na temat bezpieczeństwa pracy w drukarni offsetowej, 

 

dyskusja w grupie na temat sposobów unikania zagroŜeń wynikających z pracy przy 
maszynach offsetowych, 

 

rozdanie uczniom instrukcji do wykonania ćwiczenia i udzielenie odpowiedzi na pytania 
dotyczące ćwiczenia, 

 

rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia, 

 

wykonywanie przez uczniów ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

3.

 

Faza kończąca: 

 

prezentowanie wyników pracy, 

 

dyskusja  w  grupie  na  temat  doboru  środków  ochrony  indywidualnej  wykorzystywanych 
w drukarni offsetowej, 

 

podsumowanie zajęć. 

 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odpowiedz pisemnie na pytanie, jakie niebezpieczeństwa dla Ŝycia i zdrowia pracownika 

występują w drukarni offsetowej? 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 

 
 

5.1.

 

Charakteryzowanie  technik  drukowania  płaskiego  oraz 

zasady bezpieczeństwa w drukarni 

 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj  analizy  zasady  działania  zespołu  nawilŜającego  na  podstawie  obserwacji  pracy 

offsetowej maszyny drukującej.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie  naleŜy  przeprowadzić  w  laboratorium  szkolnym  dysponującym  maszyną 

offsetową,  lub  w  zakładzie  poligraficznym  w  formie  wycieczki  dydaktycznej.  Ćwiczenie 
naleŜy przeprowadzić w grupach maksymalnie 3–4-osobowych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

uwaŜnie obserwować pracujący zespół nawilŜający offsetowej maszyny drukującej, 

2)

 

wyodrębnić poszczególne elementy zespołu nawilŜającego, 

3)

 

wykonać schemat zespołu nawilŜającego na podstawie obserwacji, 

4)

 

dokonać  analizy  sposobu  przekazywania  roztworu  zwilŜającego  na  formę  drukową  na 
podstawie wykonanego schematu i obserwacji pracy maszyny. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

offsetowa maszyna drukująca,

 

 

poradnik dla ucznia.

 

 

Ćwiczenie 2 

Sporządź roztwór zwilŜający do drukowania offsetowego.

 

 
Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie naleŜy przeprowadzić w laboratorium szkolnym w grupach 3–4-osobowych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

napełnić naczynie wodą bieŜącą, 

2)

 

zbadać wartość pH pobranej wody, 

3)

 

dodać odpowiednie substancje buforowe w zaleŜności od zmierzonego pH, 

4)

 

zbadać wartość zmierzonego pH uzyskanego roztworu i porównać z wartością właściwą 
dla roztworów zwilŜających dla drukowania offsetowego, 

5)

 

dodać  inne  dodatki  do  roztworu  zwilŜającego  (obniŜające  napięcie  powierzchniowe 
wody, grzybobójcze, przeciwbakteryjne itp.), w ilościach zalecanych przez producenta. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

naczynie na roztwór zwilŜający, 

 

dodatki buforowe do roztworów zwilŜających,

 

 

zestaw dodatków do roztworów zwilŜających dla drukowania offsetowego, 

 

pH-metr,

 

 

poradnik dla ucznia.

 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2.

 

Charakteryzowanie offsetowych maszyn drukujących 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Sporządź  schemat  pneumatycznego  samonakładaka  strumieniowego  na  podstawie 

obserwacji arkuszowej maszyny offsetowej, oraz dokonaj analizy działania samonakładaka.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie powinno być realizowane w laboratorium szkolnym, lub w drukarni offsetowej 

posiadającej  odpowiedni  park  maszynowy  (maszyna  arkuszowa  z  samonakładakiem 
strumieniowym), w grupach maksymalnie 3–4-osobowych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

uwaŜnie prześledzić działanie zespołu podającego arkuszowej maszyny offsetowej, 

2)

 

wyodrębnić poszczególne elementy samonakładaka, 

3)

 

wykonać schemat samonakładaka maszyny na podstawie obserwacji, 

4)

 

dokonać analizy działania samonakładaka w konkretnej maszynie offsetowej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

offsetowa maszyna arkuszowa z pneumatycznym samonakładakiem strumieniowym, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  analizy  zasady  działania  wielokolorowej  offsetowej  maszyny  arkuszowej,  na 

podstawie wycieczki dydaktycznej. Skonfrontuj wyniki obserwacji ze schematem konkretnej 
maszyny drukującej.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Warunkiem  koniecznym  wykonania  ćwiczenia  jest  przygotowanie  wycieczki 

dydaktycznej  do  drukarni  dysponującej  wielokolorowymi  offsetowymi  maszynami 
arkuszowymi. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

uwaŜnie  obserwować  pracę  poszczególnych  zespołów  wielokolorowej  offsetowej 
maszyny arkuszowej, 

2)

 

sporządzić notatki i szkice na podstawie obserwacji pracującej maszyny, 

3)

 

porównać wyniki obserwacji ze schematem konkretnej maszyny drukującej, 

4)

 

dokonać analizy działania poszczególnych zespołów maszyny drukującej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wielokolorowa offsetowa maszyna arkuszowa, 

 

plansza ze schematem konkretnej maszyny drukującej, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Dokonaj analizy działania systemu zasilająco-prowadzącego wstęgę papieru, w zwojowej 

maszynie offsetowej, na podstawie wycieczki dydaktycznej do drukarni.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Warunkiem  koniecznym  wykonania  ćwiczenia  jest  przygotowanie  wycieczki 

dydaktycznej do drukarni offsetowej dysponującej zwojowymi maszynami drukującymi. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

uwaŜnie prześledzić drogę wstęgi papieru w zwojowej maszynie offsetowej, 

2)

 

zwrócić  szczególną  uwagę  na  system  mocowania  roli  i  urządzenie  do  jej  automatycznej 
zmiany, 

3)

 

sporządzić notatki i szkice na podstawie obserwacji pracy maszyny, 

4)

 

dokonać analizy zasady działania urządzenia do automatycznej zmiany roli w maszynie, 

5)

 

dokonać  analizy  przebiegu  wstęgi  papieru  przez  poszczególne  zespoły  zwojowej 
maszyny offsetowej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zwojowa offsetowa maszyna drukująca, 

 

plansze  ze  schematami  poszczególnych  zespołów  konkretnej  zwojowej  maszyny 
offsetowej, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
 

TEST 1 

 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Posługiwanie 

się 

dokumentacją techniczna i technologiczną” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  3,  5,  6,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19,  20  są  z  poziomu 
podstawowego 

 

zadania 4, 7 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 Za kaŜdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający  – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  jednego  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. a, 4. c, 5. d, 6. d, 7. a, 8. a, 9. c, 10. a, 11. b,  
12. 
d, 13. c, 14. a, 15. d, 16. c, 17. a, 18. b, 19. c, 20. a. 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać elementy zespołu 
drukującego maszyny offsetowej 

Określić rodzaj drukowania 

Określić materiał obciągu cylindra 
pośredniego 

Dobrać farbę do drukowania 
offsetowego 

PP 

Określić zastosowanie techniki 
ś

wiatłodrukowej 

Określić wartość pH roztworu 
zwilŜającego 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Przeanalizować wpływ pH roztworu 
zwilŜającego  

PP 

Określić rodzaj samonakładaka 

Dobrać rodzaj maszyny do druku 
określonych wydawnictw 

10 

Określić zastosowanie systemu 
Pantone 

11 

Rozpoznać system kolorów 

12 

Określić właściwości farb 
triadowych 

13 

Określić podłoŜe formy 
ś

wiatłodrukowej 

14 

Określić zdolność pochłaniania 
ś

wiatła 

15 

Określić postać formy kopiowej 
w światłodruku 

16 

Wskazać przemysłową technikę 
drukowania płaskiego 

17 

Określić właściwości miejsc 
drukujących formy offsetowej 

18 

Określić rodzaj podłoŜa formy 
litograficznej 

19 

Wskazać najwydajniejszy rodzaj 
maszyn offsetowych 

20 

Sklasyfikować samonakładaki 
maszyn arkuszowych 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 

3.

 

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 

4.

 

Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 
kartę odpowiedzi). 

5.

 

Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 

6.

 

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 

7.

 

JeŜeli uczeń zakończy test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze 
od niego pracę. 

8.

 

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 

9.

 

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

9.

 

Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Zespół drukujący offsetowej maszyny drukującej składa się z: 
a)

 

cylindra formowego, cylindra dociskowego i cylindra pośredniego stalowego. 

b)

 

cylindra  formowego,  cylindra  dociskowego  i  cylindra  pośredniego  stalowego  
z obciągiem gumowym. 

c)

 

cylindra formowego i cylindra gumowego.

 

d)

 

cylindra formowego i dociskowego. 

 

2.

 

Drukowanie offsetowe to drukowanie 
a)

 

bezpośrednie rotacyjne. 

b)

 

pośrednie rotacyjne. 

c)

 

pośrednie dociskowe.

 

d)

 

bezpośrednie płaskie.

 

 

3.

 

W maszynach offsetowych obciąg  na cylindrze pośrednim zbudowany jest z 
a)

 

gumy z przekładkami z tkaniny. 

b)

 

twardego fotopolimeru. 

c)

 

tektury litej.

 

d)

 

blachy aluminiowej. 

 

4.

 

W drukowaniu offsetowym wykorzystuje się farby 
a)

 

ciekłe. 

b)

 

lejne.

 

c)

 

maziste.

 

d)

 

ciekłe rozpuszczalnikowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5.

 

Ś

wiatłodruk to technika pozwalająca na 

a)

 

drukowanie wysokonakładowych wielokolorowych wydawnictw. 

b)

 

całkowite wyeliminowanie zwilŜania formy drukowej. 

c)

 

wyeliminowanie zespołu farbowego z maszyny.

 

d)

 

uzyskanie druku wielotonalnego bez stosowania rastra. 

 

6.

 

Wartość pH roztworu zwilŜającego powinna się wahać w granicach 
a)

 

6,3–7,2. 

b)

 

5,5–6,3. 

c)

 

4,0–4,2.

 

d)

 

4,8–5,5. 

 

7.

 

Im niŜsza jest wartość pH roztworu zwilŜającego, 
a)

 

tym lepsza jest selektywność formy. 

b)

 

tym gorsza jest selektywność formy. 

c)

 

tym większa jest ilość emulgowanej wody w farbie.

 

d)

 

tym szybsze wysychanie farby.

 

 

8.

 

Najbardziej wydajne samonakładaki maszyn arkuszowych to 
a)

 

pneumatyczne samonakładaki z tylnym podawaniem. 

b)

 

pneumatyczne samonakładaki z przednim podawaniem. 

c)

 

samonakładaki cierne.

 

d)

 

strumieniowe samonakładaki z bocznym podawaniem. 

 

9.

 

Najodpowiedniejszą  maszyną  do  drukowania  wysokonakładowych  wielokolorowych 
wydawnictw gazetowych w technice offsetowej jest  
a)

 

dwukolorowa offsetowa maszyna zwojowa. 

b)

 

wielokolorowa arkuszowa maszyna offsetowa. 

c)

 

wielokolorowa zwojowa maszyna offsetowa.

 

d)

 

dwukolorowa arkuszowa maszyna offsetowa. 

 

10.

 

System Pantone to system 
a)

 

mieszania farb. 

b)

 

nawilŜania w maszynie offsetowej. 

c)

 

zasilający w arkusze maszynę offsetową.

 

d)

 

rozcierania farby w zespole farbowym. 

 

11.

 

ś

ółta, purpurowa, niebiesko-zielona i czarna, to kolory farb 

a)

 

systemu HKS

 

b)

 

triadowych.

 

c)

 

systemu Pantone

 

d)

 

systemu HKS i Pantone

 

 

12.

 

Farby triadowe są   
a)

 

kryjące. 

b)

 

matowe. 

c)

 

nieprzezroczyste.

 

d)

 

częściowo przezroczyste.

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

13.

 

Formą drukową w technice światłodrukowej jest 
a)

 

płyta stalowa z warstwą światłoczułą. 

b)

 

naświetlony fotopolimer twardy. 

c)

 

płyta szklana lub aluminiowa z warstwą światłoczułą.

 

d)

 

blacha miedziana z kałamarzykami. 

 

14.

 

Triadowa farba czarna 
a)

 

całkowicie pochłania światło. 

b)

 

całkowicie odbija światło. 

c)

 

odbija światło w ok. 50%.

 

d)

 

większą część światła odbija. 

 
15.

 

Formą kopiową do wykonania formy światłodrukowej jest 
a)

 

jednotonalny diapozytyw. 

b)

 

wielotonalny diapozytyw. 

c)

 

wielotonalny pozytyw.

 

d)

 

wielotonalny negatyw. 

 

16.

 

Które z technik drukowania płaskiego mają zastosowanie przemysłowe? 
a)

 

Ś

wiatłodrukowa i offsetowa. 

b)

 

Litograficzna i offsetowa. 

c)

 

Tylko offsetowa.

 

d)

 

Ś

wiatłodrukowa i litograficzna. 

 

17.

 

W drukowaniu offsetowym miejsca drukujące formy są 
a)

 

hydrofobowe. 

b)

 

oleofobowe. 

c) 

hydrofilowe.

 

d)

 

hydrofilowe i oleofobowe.

 

 

18.

 

Formy litograficzne wykonuje się 
a)

 

na arkuszu blachy miedzianej. 

b)

 

na płycie kamiennej.

 

c)

 

na arkuszu blachy aluminiowej.

 

d)

 

z fotopolimerów. 

 

19.

 

Najwydajniejsze maszyny offsetowe to 
a)

 

maszyny płaskie. 

b)

 

maszyny arkuszowe. 

c)

 

maszyny zwojowe. 

d)

 

maszyny dociskowe. 

 

20.

 

Samonakładaki maszyn arkuszowych dzielą się na: 
a)

 

z tylnym podawaniem, z przednim podawaniem. 

b)

 

z tylnym podawaniem, z bocznym podawaniem. 

c)

 

z bocznym podawaniem, z górnym podawaniem.

 

d)

 

z przednim podawaniem, z górnym podawaniem. 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………........……………………………… 
 

Eksploatowanie maszyn do drukowania płaskiego 
 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

TEST 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Eksploatowanie  maszyn  do 
drukowania płaskiego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 5, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego 

 

zadania 3, 4, 6, 10 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za  kaŜdą  poprawną  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający  – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. d, 5. c, 6. b, 7. a, 8. b, 9. d, 10. c, 11. b,  
12. 
a, 13. c, 14. a, 15. d, 16. c, 17. c, 18. d, 19. a, 20. c. 

 

Plan testu  

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
( mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić grubość obciągu offsetowego 

Określić budowę cylindra dociskowego  

Zanalizować wpływ pH roztworu 
zwilŜającego  

PP 

Zanalizować budowę róŜnych systemów 
maszyn offsetowych 

PP 

Określić budowę zespołu farbowego 

Dobrać środek gaśniczy do określonego 
typu poŜaru 

PP 

Określić właściwości farby do drukowania 
wielokolorowego 

Określić właściwości farby do drukowania 
wielobarwnego 

Określić wartość pH roztworu zwilŜającego 

10 

Dobrać farbę do drukowania offsetowego 

PP 

11 

Scharakteryzować właściwości optyczne 
farby 

12 

Określić materiał obciągu cylindra 
pośredniego 

13 

Określić grubość kamienia litograficznego 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

14 

Określić właściwości miejsc niedrukujących  
formy offsetowej 

15 

Scharakteryzować właściwości optyczne 
farby 

16 

Określić rodzaj offsetowej maszyny 
gazetowej 

17 

Wskazać przemysłową technikę drukowania 
płaskiego 

18 

Określić postać formy kopiowej 
w światłodruku 

19 

Określić najbardziej wydajne rodzaje 
samonakładaka 

20 

Scharakteryzować właściwości optyczne 
farby 

 

Przebieg testowania 

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 

3.

 

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 

4.

 

Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 
kartę odpowiedzi). 

5.

 

Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 

6.

 

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 

7.

 

JeŜeli uczeń zakończy test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze 
od niego pracę. 

8.

 

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 

9.

 

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

9.

 

Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

Powodzenia! 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Materiały dla ucznia 

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
 

 
1.

 

Grubość obciągu offsetowego wynosi 
a)

 

ok. 6 mm. 

b)

 

ok. 4 mm. 

c)

 

ok. 2 mm.

 

d)

 

ok. 0,5 mm. 

 

2.

 

Cylinder dociskowy w technice offsetowej jest 
a)

 

stalowy z obciągiem elastycznym. 

b)

 

stalowy bez obciągu. 

c)

 

gumowy.

 

d)

 

gumowy na rdzeniu stalowym.

 

 

3.

 

Im niŜsza jest wartość pH roztworu zwilŜającego, 
a)

 

tym lepsza jest selektywność formy. 

b)

 

tym gorsza jest selektywność formy.  

c)

 

tym większa jest ilość emulgowanej wody w farbie.

 

d)

 

tym szybsze wysychanie farby. 

 

4.

 

Rolę cylindra dociskowego moŜe przejąć drugi cylinder pośredni w przypadku 
a)

 

zadruku w systemie planetarnym. 

b)

 

zadruku farbami systemu Pantone.

 

c)

 

zadruku dwukolorowego na maszynie arkuszowej.

 

d)

 

zadruku dwustronnego w systemie guma-guma. 

 

5.

 

Zespół farbowy do farb mazistych posiada następujące sekcje 

a)

 

podającą, rozcierającą. 

b)

 

przekazującą, rozdrabniającą, nadającą. 

c)

 

podającą, rozcierającą, nadającą.. 

d)

 

nadającą, przekazującą.. 

 

6.

 

Woda to odpowiedni środek gaśniczy poŜarów  

a)

 

typu B. 

b)

 

typu A. 

c)

 

typu C.

 

d)

 

typu D. 

 

7.

 

Farby do drukowania wielokolorowego powinny być 

a)

 

nieprzezroczyste. 

b)

 

przezroczyste. 

c)

 

błyszczące.

 

d)

 

matowe.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

8.

 

Farby do drukowania wielobarwnego powinny być 

a)

 

nieprzezroczyste. 

b)

 

przezroczyste. 

c)

 

błyszczące.

 

d)

 

matowe. 

 

9.

 

Wartość pH roztworu zwilŜającego powinna się wahać w granicach 

a)

 

6,3–7,2. 

b)

 

5,5–6,3. 

c)

 

4,0–4,2.

 

d)

 

4,8–5,5. 

 

10.

 

W drukowaniu offsetowym wykorzystuje się farby 

a)

 

ciekłe. 

b)

 

lejne. 

c)

 

maziste.

 

d)

 

ciekłe rozpuszczalnikowe. 

 

11.

 

Farba Ŝółta charakteryzuje się tym, Ŝe 

a)

 

pochłania światło zielone. 

b)

 

pochłania światło niebiesko-fioletowe. 

c)

 

pochłania światło czerwone

 

d)

 

pochłania światło zielone i czerwone. 

 

12.

 

W maszynach offsetowych obciąg  na cylindrze pośrednim zbudowany jest z 

a)

 

gumy z przekładkami z tkaniny. 

b)

 

twardego fotopolimeru. 

c)

 

tektury litej.

 

d)

 

blachy aluminiowej. 

 
13.

 

Kamień litograficzny ma grubość 

a)

 

1–2 cm. 

b)

 

150–250 mm. 

c)

 

5–10 cm.

 

d)

 

25–30 mm. 

 

14.

 

Miejsca niedrukujące formy offsetowej są 

a)

 

hydrofilowe. 

b)

 

hydrofobowe. 

c)

 

oleofilowe.

 

d)

 

oleofobowe i hydrofobowe.

 

 

15.

 

Farba magenta charakteryzuje się tym, Ŝe 

a)

 

przepuszcza lub odbija światło zielone i czerwone. 

b)

 

pochłania światło czerwone. 

c)

 

przepuszcza lub odbija światło niebiesko-fioletowe i zielone.

 

d)

 

pochłania światło zielone. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

16.

 

Gazetowe maszyny offsetowe to maszyny 

a)

 

arkuszowe. 

b)

 

dociskowe. 

c)

 

zwojowa.

 

d)

 

płaskie. 

 

17.

 

Które z technik drukowania płaskiego mają obecnie zastosowanie przemysłowe? 

a)

 

Ś

wiatłodrukowa i offsetowa. 

b)

 

Litograficzna i offsetowa. 

c)

 

Tylko offsetowa.

 

d)

 

Ś

wiatłodrukowa i litograficzna. 

 

18.

 

Formą kopiową do wykonania formy światłodrukowej jest 

a)

 

jednotonalny diapozytyw. 

b)

 

wielotonalny diapozytyw. 

c)

 

wielotonalny pozytyw. 

d)

 

wielotonalny negatyw. 

 
19.

 

Najbardziej wydajne samonakładaki maszyn arkuszowych to 

a)

 

pneumatyczne samonakładaki z tylnym podawaniem. 

b)

 

pneumatyczne samonakładaki z przednim podawaniem. 

c)

 

samonakładaki cierne.

 

d)

 

strumieniowe samonakładaki z bocznym podawaniem. 

 

20.

 

Farba cyjan charakteryzuje się tym, Ŝe 

a)

 

pochłania światło zielone. 

b)

 

pochłania światło niebiesko-fioletowe. 

c)

 

pochłania światło czerwone. 

d)

 

przepuszcza lub odbija światło czerwone. 

 

 
 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………........……………………………… 
 

Eksploatowanie maszyn do drukowania płaskiego 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

7.

 

LITERATURA 

 

1.

 

Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba 
Druku, Warszawa 1999 

2.

 

Ciupalski  S.:  Maszyny  drukujące  konwencjonalne.  Oficyna  Wydawnicza  Politechniki 
Warszawskiej, Warszawa 2001 

3.

 

Czichon  H.,  Czichon  M.:  Technologia  form  offsetowych.  Oficyna  Wydawnicza 
Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2002 

4.

 

Czichon H., Magdzik S., Jakucewicz S.: Formy drukowe. WSiP, Warszawa 1996 

5.

 

Dejidas L. Jr., Destree T.: Technologia offsetowego drukowania arkuszowego. COBRPP, 
Warszawa 2007 

6.

 

Destree 

T.: 

Trudności 

arkuszowym 

drukowaniu 

offsetowym. 

COBRPP,  

Warszawa 2007 

7.

 

Jakucewicz  S.,  Magdzik  S.:  Materiałoznawstwo  dla  szkół  poligraficznych.  WSiP, 
Warszawa 2001 

8.

 

Jakucewicz S.: Materiałoznawstwo poligraficzne. Wydawnictwa PW, Warszawa 1993 

9.

 

Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa 1997 

10.

 

Moos  J.,  Koludo  A.  (red.):  Metody  aktywizujące  z  uwzględnieniem  technologii 
informacyjnej  w  kształceniu  dorosłych.  Stowarzyszenie  Dyrektorów  i  Nauczycieli 
Centrów  Kształcenia  Praktycznego  –  Łódzkie  Centrum  Doskonalenia  Nauczycieli  
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006 

11.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997 

12.

 

Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenie ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2005 

13.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Wydawnictwo i Zakład Poligrafii 
Instytutu Technologii Eksploatacji, Radom 2000