background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

Scenariusz zajęcia nr 11 

 grupa 0 

Obszar IV  Poznawanie i rozumienie świata przyrody 

Temat: Idzie zima 

I.

 

Cele 

 

Poznawanie charakterystycznych zjawisk społeczno – przyrodniczych. 

 

Rozwijanie wyobraźni przestrzennej. 

 

Zachęcanie do aktywności fizycznej zimą. 

 

Rozwijanie świadomości dbania o bezpieczeństwo podczas zabawy. 

Podstawa programowa (…): 

Pkt  5.1  i  4  „Dziecko  dba  o  swoje  zdrowie;  uczestniczy  w  zajęciach  ruchowych,  w  zabawach  i grach 

w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej”. 

II.

 

Środki dydaktyczne 



 

Karty „Razem w przedszkolu” cz.3 



 

komputer z projektorem 



 

gra/plansza interaktywna „Łyżwiarka” 



 

CD2 audio ABC 

III.

 

Przebieg zajęć 

1.

 

Rozmowa na temat ilustracji – Karty cz.3, str.15 

Dzieci siedzą przy stolikach i opowiadają, co widzą na ilustracji - jakie sporty 
uprawiają dzieci?, czy wszystkie dzieci bawią się bezpiecznie? 

Dzieci uzupełniają obrazek naklejkami. 

2.

 

Zabawa ruchowa przy muzyce  „Sanki” – CD2 audio ABC 

Dzieci stoją na dywanie i dobierają się parami tworząc sanki (ustawione jedno za 
drugim trzymają się za ręce). Przy akompaniamencie piosenki „Jedzie grudzień” 
sanki jadą na wycieczkę. Po chwili zamiana miejsc – dziecko z tyłu prowadzi. 

3.

 

Gra/plansza interaktywna „Łyżwiarka” 

Uruchomienie gry 

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka  wybieramy kolejno: 

 

Słońce 

 

Łyżwiarka 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

Opis interaktywności 

Gra „Łyżwiarka” polegająca na przyporządkowaniu postaciom odpowiedniego 
sprzętu do uprawiania sportów zimowych. Rozwijanie wyobraźni przestrzennej. 

Omówienie gry 

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną. 

Nauczyciel uruchamia (klika) grę „Łyżwiarka”. Na ekranie widać sprzęt sportowy. 
Wybrane dziecko przeciąga odpowiedni sprzęt do pojawiającej się postaci.  

Zabawę można powtórzyć kilkakrotnie, gdyż przy każdym uruchomieniu postacie 
pojawiają się w różnej kolejności. 

4.

 

Zabawa z elementami pantomimy – „Sporty zimowe”  

Dzieci dobierają się parami i stają naprzeciw siebie. Jedno dziecko naśladuje 
ruchem sport zimowy, drugie odgaduje, jaki to sport. 
Następnie dzieci zamieniają się rolami. 

5.

 

Rysowanie drogi do sprzętu sportowego – Karty cz.3, str.20 

Dzieci siadają do stolików, otwierają Karty na str. 20 – rysują drogę dzieci do 
sprzętu sportowego. 

6.

 

Podsumowanie zajęcia 

Porządkowanie miejsc pracy. 

Krótka rozmowa z dziećmi na temat zachowania zasad bezpieczeństwa podczas 
zabaw zimowych.