basniowy swiat scenariusz

background image

Scenariusz zajęć z języka polskiego w klasie IV szkoły podstawowej

Opracowała Alina Klimaszewska, nauczycielka języka polskiego w Szkole

Podstawowej nr 4 w Kostrzynie nad Odrą


Temat: W baśniowym świecie


Cele:

• kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem,

• wskazywanie wyznaczników gatunkowych baśni,

• rozwijanie umiejętności pracy z tekstem,

• rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

Formy pracy:

• jednostkowa,

• zbiorowa,

• grupowa.

Metody:

• praca z tekstem,

• metoda zajęć praktycznych,

• heureza.

Techniki: prezentacja komputerowa-pokaz slajdów w programie PowerPoint


Materiał literacki: Magdalena Giedrojć,

Baśń uniwersalna

(podręcznik dla klasy

czwartej szkoły podstawowej

Między nami

); zbiory baśni europejskich.

Przebieg lekcji

1. Podział klasy na grupy, każda grupa dostaje zadanie przygotowane przez

nauczyciela.

-

Gdzie i kiedy rozgrywają się baśniowe wydarzenia? Jakie postacie

biorą w nich udział?

-

Jakie fantastyczne postacie i przedmioty występują w baśniach,

które poznaliście? Czy potraficie wskazać postacie, zdarzenia,
sytuacje, które powtarzają się w różnych baśniach?

-

Podajcie nazwiska słynnych twórców baśni. Czy potraficie wymienić

tytuły baśni znanych na całym świecie?

-

Jakie jest zwykle zakończenie baśni? Czy ktoś zostaje ukarany,

a inny nagrodzony? Jeśli tak, to kto i w jaki sposób? Podajcie
przykłady.

2. Praca w grupach ze zbiorami baśni wypożyczonymi z biblioteki

i przyniesionymi z domu. (Polecenie przeniesienia książek było zadaniem

domowym z poprzedniej lekcji)

1

background image

3. Prezentacja na forum klasy wyników pracy poszczególnych grup;

omówienie i uzupełnienie przedstawionych przez uczniów informacji.

4. Zapisanie tematu lekcji

5. Wyświetlenie prezentacji „W baśniowym świecie”

6. Przeczytanie utworu Magdaleny Giedrojć

Baśń uniwersalna

(podręcznik

Między nami, str.

266)

7. Wykonanie zadania 9 ze str. 266 podręcznika: „Zabaw się w tropiciela

baśni. Wypisz tytuły wszystkich baśni, których elementy pojawiły się

w przeczytanym tekście”.

8. Sprawdzenie poprawności wykonania zadania (uczniowie pracują

indywidualnie z tekstem utworu, następnie sprawdzają, czy udało im się

zapisać wszystkie tytuły. Dopisują te, których nie „wytropili”).

9. Ocena uczniów, którzy wykazali się na lekcji aktywnością, właściwie

wykonali polecenia.

10. Praca domowa

Wypożycz z biblioteki i przeczytaj baśń, której jeszcze nie znasz.



Uwagi do scenariusza:

Lekcję należy przeprowadzić w pracowni komputerowej lub w sali

wyposażonej w jeden komputer i telewizor, na którym można obejrzeć prezentację.
Przed uruchomieniem należy upewnić się, czy działają głośniki (pokazowi towarzyszą

efekty dźwiękowe). Zaplanowałam automatyczne przechodzenie slajdów, wobec

czego nauczyciel nie musi nigdzie klikać ani przyciskać żadnych klawiszy w czasie
wyświetlania prezentacji (wyjątkiem jest wciśnięcie klawisza Esc po zakończeniu, ale

nawet i o tym przypominam w ostatnim slajdzie). Zdaję sobie sprawę z tego, że
część nauczycieli jeszcze niechętnie korzysta na lekcjach ze sprzętu komputerowego,

starałam się więc stworzyć taki pokaz, którego odtworzenie nie sprawi nikomu

kłopotu. (Ewentualnie można poprosić o pomoc szkolnego informatyka).

Alina Klimaszewska

2


Document Outline

