krolik bystrzak

background image

Scenariusz zajęć dla klasy II z wykorzystaniem

programu

„Królik Bystrzak dla drugoklasisty”

BEZSTRESOWY SPRAWDZIAN

Temat zajęć: Międzyklasowy konkurs wiadomości i umiejętności
dla klas drugich o miano „Bystrzaka drugoklasisty”

Cele operacyjne:
Uczeń:

czyta tekst ze zrozumieniem,

uzupełnia tekst z lukami,

stosuje zasady ortograficzne,

rozpoznaje antonimy i synonimy,

samodzielnie rozwiązuje zagadki, zadania,

porządkuje liczby zgodnie z podanym warunkiem,

poprawnie wykonuje obliczenia w zakresie 100 - dodawania,

odejmowania, mnożenia i dzielenia,

odczytuje godziny na zegarze,

rozpoznaje liczby parzyste, nieparzyste,

zna budowę owadów.

Formy i metody pracy:

gra dydaktyczna - rozwiązywanie zadań problemowych,

praca indywidualna zróżnicowana.


Środki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe i program edukacyjny „Królik Bystrzak

dla drugoklasisty”,

dyplomy za pierwsze trzy miejsca oraz dyplomy za udział

w konkursie.

Warunki realizacji:

dla jednego ucznia - jedno stanowisko komputerowe

background image

uczniowie wcześniej korzystali z programu i określonych zadań, gdy

przeprowadzano etap klasowy konkursu.

Przebieg konkursu

1. Powitanie uczestników

2. Przypomnienie zasad korzystania z komputera


3. Zapoznanie z zasadami konkursu:

a) wygrywa ten, kto rozwiąże wszystkie zadania w opcji TRENING

w najkrótszym czasie i osiągnie najwyższy poziom rozwiązań,

b) jeśli podczas konkursu uczestnikowi zawiesi się komputer,

prowadzący odlicza czas poświęcony na ponowne jego
uruchomienie.

4. Rozpoczęcie konkursu: od planszy z mapą i wejście w dowolne

zadanie – przygodę:

SEROSŁÓWKA – wpisywanie wyrazów do schematu graficznego

WĘDKOWANIE W SERZE – stosowanie zasad ortograficznych

rozpoznawanie antonimów i synonimów

SEROWE DZIAŁANIA – dodawanie i odejmowanie w zakresie 99,

układanie zadań

SE(R)KRETNE SZYFRY – czytanie ze zrozumieniem, rozwiązywanie

problemów

SE(R)KRETNE ZEGARY – odczytywanie czasu

POLICZ SIĘ Z POTWOREM – dodawanie, odejmowanie, mnożenie,

dzielenie w zakresie 100

SEROWE SERIE – rozpoznawanie liczb parzystych i nieparzystych,

wielokrotności liczb

KOLEKCJA OWADÓW – rozpoznawanie budowy owadów, rozumienie

poleceń

background image

5. Zakończenie turnieju

Wydruk karty „TWOJE OSIĄGNIĘCIA” i porównanie rezultatów.

6. Ogłoszenie wyników


7. Rozdanie dyplomów „BYSTRZAK DRUGOKLASISTA”, gratulacje

8. Ewaluacja



Opracowała Małgorzata Dondajewska

