asystentka stomatologiczna 322[01] z4 01 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Alicja Jędrzejczyk








Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej
322[01].Z4.01









Poradnik dla nauczyciela











Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
lek. med. Ewa Rusiecka
mgr Katarzyna Zarębska


Opracowanie redakcyjne:
mgr Alicja Jędrzejczyk



Konsultacja:
mgr inż. Halina Śledziona









Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[01].Z4.01
„Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu asystentka stomatologiczna.






















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

13

5.1. Dokumentacja medyczna

13

5.1.1. Ćwiczenia

13

5.2. Regulacje prawne oraz komputerowa dokumentacja medyczna

17

5.2.1. Ćwiczenia

17

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

7.

Literatura

19
33

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu „Poradnik dla nauczyciela”, który będzie pomocny

w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

asystentka

stomatologiczna.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest „Poradnik

dla ucznia”. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie
z poradnika do nich adresowanego.

Materiał nauczania w „Poradniku dla ucznia” podzielony jest na rozdziały. Podczas

realizacji poszczególnych rozdziałów wskazane jest zwrócenie uwagi na następujące
elementy:

materiał

nauczania–w

miarę

możliwości

uczniowie

powinni

przeanalizować

samodzielnie,

pytania sprawdzające, które mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny
oraz czy jest przygotowany do wykonania ćwiczeń,

ć

wiczenia - w trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę

teoretyczną oraz opanować umiejętności praktyczne, przedstawiono różne propozycje
ć

wiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich wykonania, uwzględniając różne

możliwości ich realizacji w szkole,

sprawdzian postępów – stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte, uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć co będzie stanowić
o stopniu opanowania określonego zakresu materiału,

testy zamieszczone w rozdziale „Ewaluacja osiągnięć ucznia” zawierają zadania
z zakresu całej jednostki modułowej, sugeruje się, aby wykorzystać zaproponowane
narzędzia do oceny uczniów, wyniki osiągnięte przez uczniów powinny stanowić
podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela realizującego tę jednostkę modułową,
nauczyciel może zastosować narzędzie pomiaru według własnego projektu oraz
zaproponować własną skalę ocen, należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić proces
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to dyskusja

dydaktyczna, ćwiczenia praktyczne, metoda projektów, metoda przewodniego tekstu,
elementy wykładu konwersatoryjnego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4
























Schemat układu jednostek modułowych

322[01].Z4

Dokumentacja usług

medycznych

322[01].Z4.01

Prowadzenie dokumentacji

stomatologicznej

322[01].Z4.02

Prowadzenie dokumentacji

administracyjnej

322[01].Z4

Dokumentacja usług

medycznych

322[01].Z4.01

Prowadzenie dokumentacji

stomatologicznej

322[01].Z4.02

Prowadzenie dokumentacji

administracyjnej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

czytać ze zrozumieniem teksty przepisów prawa,

korzystać z różnych źródeł informacji,

identyfikować stanowiska pracy,

wykonywać prace zgodnie z zasadami bhp,

obsługiwać urządzenia techniczne,

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym,

korzystać z wyszukiwarek internetowych,

planować i organizować własną pracę,

współpracować samodzielnie i w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

wyjaśnić pojęcie dokumentacji medycznej,

scharakteryzować dokumentację medyczną indywidualną,

scharakteryzować dokumentację medyczną zbiorczą,

zinterpretować przepisy prawa dotyczące sporządzania, prowadzenia i udostępniania
dokumentacji medycznej,

określić zasady sporządzania i prowadzenia dokumentacji stomatologicznej,

określić zasady prowadzenia indywidualnej dokumentacji stomatologicznej,

wykonać czynności związane z wypełnianiem indywidualnej dokumentacji pacjenta,

określić zasady udostępniania dokumentacji stomatologicznej,

posłużyć się dokumentacją medyczną różnych poradni stomatologicznych,

zaplanować terminy wizyt pacjentów u lekarza dentysty,

wypełnić kopertę poradni stomatologicznej,

założyć kartę choroby pacjenta poradni stomatologicznej,

posłużyć się programami komputerowymi podczas zakładania i prowadzenia
dokumentacji stomatologicznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Asystentka stomatologiczna 322[01]

Moduł:

Dokumentacja usług medycznych 322[01].Z4

Jednostka modułowa:

Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej 322[01].Z4.01

Temat: Uzupełnianie dokumentacji stomatologicznej.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności w zakresie odpowiedniego doboru druków

i uzupełniania dokumentacji stomatologicznej


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić jakie druki są niezbędne w gabinecie stomatologicznym,

dobrać odpowiednie druki do aktualnej potrzeby,

przeprowadzić wywiad z pacjentem,

uzupełnić druki na podstawie zdobytych informacji.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy samodzielnej i w zespole,

oceny pracy,

pozyskiwanie informacji z różnych źródeł.


Metody nauczania–uczenia się:

elementy wykładu,

pogadanka,

dyskusja dydaktyczna,

praca z dokumentami.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2-osobowych.


Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne

poradnik dla ucznia,

literatura,

papier formatu A4, pisaki,

druki.


Zadanie dla ucznia

Pracując w parach uzupełnijcie wzajemnie kartę choroby dla poradni stomatologicznej

kolegi/koleżanki na podstawie danych otrzymanych w wywiadzie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1.

Określenie tematu zajęć.

2.

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.

3.

Podział grupy uczniów na zespoły.

Faza właściwa

Praca z dokumentami.

Faza I Informacje
1.

Nauczyciel informuje o sposobie realizacji tematu zajęć, każdy zespół ma zastanowić się
nad wyborem odpowiednich druków, które będą potrzebne do wykonania ćwiczenia.

Faza II Przygotowanie
1.

Uczniowie pracują w 2-osobowych zespołach. Każdy zespół przeprowadza wywiad.
Dokonuje opisu w karcie choroby dla poradni stomatologicznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9


Faza III Prezentacja osiągniętych wyników
1.

Uczniowie przedstawiają efekty własnej pracy.

2.

Każdy zespół zostaje oceniony przez nauczyciela.


Faza IV Analiza końcowa
1.

Uczniowie wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności i uzasadniają dlaczego.

2.

Uczniowie wskazują korzyści realizacji takich zajęć.

3.

Nauczyciel ocenia poziom osiągnięć uczniów i ich aktywność.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Asystentka stomatologiczna 322[01]

Moduł:

Dokumentacja usług medycznych 322[01].Z4

Jednostka modułowa:

Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej 322[01].Z4.01

Temat: Dokumentacja medyczna poradni stomatologicznych różnych specjalności.

Cel ogólny: Przygotowanie dokumentacji medycznej poradni stomatologicznych różnych

specjalności.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozróżniać dokumenty, z którymi można się spotkać w poradni stomatologicznej,

określić dokumentację medyczną poradni stomatologicznych różnych specjalności,

dobrać odpowiednie dokumenty do różnych poradni,

przygotować całą dokumentację medyczną.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy indywidualnej i grupowej,

pozyskiwanie informacji z różnych źródeł.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7,

papier formatu A4, pisaki.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2-osobowych.


Zadanie dla ucznia

Pracując w parach, wylosujcie po jednym z arkuszy ćwiczeń. Uzupełnijcie je korzystając

ze wcześniej zdobytej wiedzy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Arkusz nr 1

Wymień, z czego składa się dokumentacja
poradni ortodontycznej:












Wymień, z czego składa się dokumentacja
poradni stomatologii dziecięcej:














Arkusz nr 2

Wymień, z czego składa się dokumentacja
poradni chirurgii stomatologicznej:












Wymień, z czego składa się dokumentacja
poradni

protetyki

stomatologicznej

i pracowni protetycznej:








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12






Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1.

Określenie tematu zajęć.

2.

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.


Faza właściwa

Praca metodą teksu przewodniego.


Faza I Informacje
1.

Nauczyciel informuje o sposobie realizacji tematu zajęć - każdy uczeń ma wybrać
dowolny arkusz ćwiczeniowy, a następnie go uzupełnić.


Faza II Planowanie i wykonanie
1.

Uczniowie pracują w grupach 2-osobowych. Po wyborze arkusza ćwiczeń samodzielnie
uzupełniają go na podstawie literatury i dostępnych informacji.


Faza V Prezentacja
1.

Uczniowie przedstawiają efekty prac.


Faza VI Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy zadania sprawiły im trudności.

Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były ćwiczone,
jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. Uczniowie wskazują
korzyści z realizacji ćwiczenia. Nauczyciel ocenia pracę uczniów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5. ĆWICZENIA

5.1.

Dokumentacja medyczna


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wyjaśnij zasady prowadzenia szczegółowej dokumentacji medycznej na podstawie

informacji zawartych w poradniku dla ucznia. Przedstaw je w formie pisemnej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału „Materiał nauczania”.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

2)

przeanalizować odpowiedni materiał w „Poradniku dla ucznia”,

3)

sformułować notatkę,

4)

sprawdzić poprawność wykonania zadania przez porównanie z pozostałymi
kolegami/koleżankami w klasie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt,

materiały do pisania.


Ćwiczenie 2

Uzupełnij arkusz ćwiczeniowy dotyczący zasad prowadzenia szczegółowej dokumentacji

medycznej. Wymień co określają poszczególne identyfikatory.

1

Identyfikatory zakładu opieki zdrowotnej określają

1
2
3
4

2

Identyfikatory osoby określają

1
2
3
4
5
6

3

Identyfikatory osoby (lekarza) udzielającej świadczeń
określają

1
2
3

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

4

Informacje medyczne

1
2
3

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału „Materiał nauczania”.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania,

2)

przeczytać uważnie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym,

3)

uzupełnić arkusz ćwiczeniowy,

4)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

5)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne,

tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt lub arkusz pracy,

materiały piśmiennicze.

Ćwiczenie 3

Uzupełnij arkusz ćwiczeniowy wpisując w tabelę rodzaje i podstawowe funkcje

dokumentacji medycznej.

1

Podstawowe funkcje dokumentacji medycznej 1

2
3
4
5
6
7
8
9
10

2

Rodzaje dokumentacji medycznej

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału „Materiał nauczania”.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania,

2)

przeczytać uważnie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym,

3)

uzupełnić arkusz ćwiczeniowy,

4)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

5)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne,

tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt lub arkusz pracy,

materiały piśmiennicze.

Ćwiczenie 4

Pracując w parach uzupełnijcie wzajemnie kartę stomatologiczną kolegi/koleżanki na

podstawie danych otrzymanych w wywiadzie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału „Materiał nauczania”.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania,

2)

przeprowadzić wywiad,

3)

uzupełnić arkusz ćwiczeniowy,

4)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

5)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne,

tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt lub arkusz pracy – karta stomatologiczna, badanie stomatologiczne,

materiały piśmiennicze.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.2.

Regulacje prawne oraz komputerowa dokumentacja
medyczna


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na podstawie zdobytej wiedzy uzupełnij poniższy arkusz pracy. Zastanów się, jaki

system ewidencji sam byś wybrał.

Przykłady:

Wady ewidencji i prowadzenia
dokumentacji w systemie komputerowym





Zalety ewidencji i prowadzenia
dokumentacji w systemie komputerowym






Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału „Materiał nauczania”.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania,

2)

przeczytać uważnie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym,

3)

uzupełnić arkusz ćwiczeniowy,

4)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

5)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt lub arkusz pracy,

materiały piśmiennicze.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ćwiczenie 2

Na podstawie zdobytej wiedzy uzupełnij poniższy arkusz pracy zaznaczając poprawne

odpowiedzi znakiem „x” w odpowiedniej rubryce.

Lp. Twierdzenia:

Prawda

Fałsz

1

Zakłady opieki zdrowotnej zobowiązane są dokumentować
udzielanie usługi medycznej w „książeczce usług
medycznych”

2

Dokumentacja medyczna nie podlega szczególnej ochronie
prawnej ze względu na ochronę dóbr osobistych pacjentów

3

Osoba wydająca dokument medyczny zewnętrzny nie musi
odnotowywać w dokumentach wewnętrznych faktu
wydania dokumentu, jego rodzaju i adresata (odbiorcy),
daty wydania.

4

Dokumentacja wewnętrzna może być udostępniona na
potrzeby stacji sanitarno-epidemiologicznych

5

Dokumentacja

ewidencyjna

pacjentów

może

być

prowadzona w systemie bibliotecznym

6

Przykładem

programu

komputerowego

stosowanego

w zakładach opieki zdrowotnej jest: program K.S.-
PRZYCHODNIA '98


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału „Materiał nauczania”.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania,

2)

przeczytać uważnie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym,

3)

uzupełnić arkusz ćwiczeniowy,

4)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

5)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt lub arkusz pracy,

materiały piśmiennicze.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Prowadzenie dokumentacji
stomatologicznej”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 13, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 1, 8, 11, 12, 14 16 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. c, 4. d, 5. d, 6. b, 7. c, 8. d, 9. c, 10. d, 11. c,
12. a, 13. b, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. c, 19. d, 20. d.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Dokonać analizy aspektów prawnych

D

PP

a

2

Scharakteryzować dokumenty medyczne

C

P

a

3

Wyjaśnić wady komputerowego systemu
prowadzenia dokumentacji medycznej

B

P

c

4

Scharakteryzować dokumenty medyczne

C

P

d

5

Stosować system umawiania wizyt

C

P

d

6

Wskazać podstawowe funkcje dokumentacji
medycznej

A

P

b

7

Identyfikować indywidualną dokumentację
medyczną

B

P

c

8

Określić możliwości udostępniania
dokumentacji medycznej

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

9

Sporządzić dokumentację poradni chirurgii
stomatologicznej

B

P

c

10

Określić identyfikatory osoby, której
dokumentacja dotyczy

A

P

d

11 Stosować system umawiania wizyt

C

PP

c

12

Stosować zasady szczegółowego prowadzenia
dokumentacji medycznej

C

PP

a

13

Prowadzić dokumentację szkolnej poradni
stomatologicznej

C

P

b

14 Posługiwać się sygnaturami dokumentacji

C

PP

a

15

Posługiwać się niestandardową dokumentacją
stomatologiczną

B

P

b

16

Dokonać analizy dokumentów wewnętrznych
poradni

D

PP

a

17 Prowadzić dokumentację medyczną

A

P

a

18

Prowadzić dokumentację medyczną
indywidualną

B

P

c

19 Scharakteryzować dokumenty medyczne

C

P

d

20

Scharakteryzować dokumenty pomocnicze
zewnętrzne

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej

jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Tobie sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Tobie wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 40 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Sporządzania, prowadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej, nie dotyczy
a)

Ustawa z dnia 30 lutego 1995 roku „O dokumentacji gabinetów stomatologicznych”.

b)

Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 roku „O zawodzie lekarza”

.

c)

Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku „O zmianie ustawy o zakładach opieki
zdrowotnej oraz o zmianie niektórych innych ustaw”.

d)

Ustawa z dnia 6 lutego 1997 roku „O powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym".


2.

Druk Badanie ortodontyczne zawiera informacje na temat
a)

stanu

ogólnego

organizmu,

badania

szczegółowego

i

specjalistycznego,

szczegółowego rozpoznania i leczenia.

b)

szczegółowego rozpoznania lecz bez wskazań leczniczych.

c)

stanu ogólnego bez badań specjalistycznych.

d)

stanu ogólnego organizmu bez badania szczegółowego.

3.

Wadą komputerowego systemu prowadzenia dokumentacji medycznej jest
a)

możliwość prowadzenia dokumentacji niemedycznej.

b)

możliwością korekt bez skreśleń.

c)

koszt zakupu i wdrożenia sieci komputerowej w skali zakładu opieki zdrowotnej.

d)

czas sporządzania dokumentacji medycznej zarówno indywidualnej jak i zbiorczej.

4.

Odpowiedzią prawdziwą jest
a)

Karta choroby Poradni stomatologicznej nie zawiera informacji na temat stanu
szkliwa.

b)

Karta choroby Poradni stomatologicznej nie zawiera informacji na temat zaburzeń
ortodontycznych.

c)

Karta choroby Poradni stomatologicznej nie musi posiadać pieczątki poradni.

d)

Karta choroby Poradni stomatologicznej zawiera informacje na temat leczenia
i zaleceń lekarza.


5.

Niewłaściwy system umawiania wizyt w gabinecie lekarskim powoduje
a)

nieprzekraczanie liczby godzin pracy w ciągu dnia

.

b)

przyjmowanie pacjentów o czasie.

c)

uniknięcie pośpiechu, zminimalizowanie stresu

.

d)

powstanie nieproduktywnego czasu pracy

.


6.

Do podstawowej funkcji dokumentacji medycznej nie należy
a)

funkcja konsultacyjna.

b)

funkcja konstytucyjna.

c)

funkcja archiwalna.

d)

funkcja prawna.

7.

Indywidualnej dokumentacji medycznej nie stanowią
a)

zbiory dokumentów medycznych zawierające dane i informacje medyczne.

b)

informacje medyczne dotyczące stanu zdrowia pacjenta.

c)

dane statystyczne.

d)

informacje medyczne dotyczące udzielanych świadczeń zdrowotnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

8.

Dokumentacja medyczna zewnętrzna
a)

może być przekazywana i udostępniana opiekunom prawnym, istnieje całkowity
zakaz przekazywania jej osobom prawnym i instytucjom mającym ustawowe prawa
i obowiązki do przyjmowania i gromadzenia dokumentacji medycznej.

b)

może być przekazywana i udostępniana tylko pacjentowi, nie można jej udostępnić
opiekunom prawnym.

c)

nie może być przekazywana i udostępniana pacjentowi ponieważ stanowi
dokumentację prywatną lekarza.

d)

nie podlega tym rygorom o ograniczeniu jej dostępności z racji jej przeznaczenia
i funkcji.


9.

Który dokument nie należy do dokumentacji poradni chirurgii stomatologicznej
a)

karta choroby poradni chirurgii stomatologicznej.

b)

książka operacyjna.

c)

rejestr pacjentów leczonych protetycznie.

d)

karta znieczulenia ambulatoryjnego.

10.

Do identyfikatorów osoby, której dokumentacja dotyczy nie należą
a)

płeć.

b)

adres.

c)

numer – PESEL.

d)

numer wpisu do rejestru.


11.

Odpowiedzią poprawną jest
a)

wizyty protetyczne najdogodniej planować wczesnym porankiem.

b)

wybieranie odcieni protez i tym podobne czynności najlepiej wykonuje się
wieczorem.

c)

małe dzieci (9 lat i mniej) są bardziej podatne na leczenie przed godziną 10:30.

d)

każde trudne leczenie najlepiej planować w godzinach wieczornych.


12.

Zasady szczegółowe prowadzenia dokumentacji medycznej nie dotyczą
a)

wiarygodności dokumentacji pozwalającej na odtworzenie przebiegu choroby
i leczenia.

b)

identyfikatorów zakładu opieki zdrowotnej (poradni) w formie nadruku lub pieczęci.

c)

identyfikatorów osoby (lekarza) udzielającej świadczeń.

d)

informacji medyczne dotyczących udzielanych świadczeń.

13.

Dokumentacja szkolnej poradni stomatologicznej obejmuje dokumenty takie jak
a)

karta ortodontyczna z wkładką.

b)

dzienna ewidencja przyjętych dzieci do lakowania zębów stałych.

c)

książka operacyjna.

d)

rejestr pacjentów leczonych protetycznie.


14.

Która sygnatura odpowiada danej dokumentacji
a)

Mz/St-4 – Zlecenie do poradni stomatologicznej.

b)

Mz/St-1 – Wkładka do karty chor. poradni stomatologicznej.

c)

Mz/St-1a – Karta ortodontyczna.

d)

Mz/St-26 – Termin wizyt i zleceń dla pracowni ortodontycznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

15.

Do niestandardowej dokumentacji stomatologicznej nie zaliczamy
a)

stomatologicznej historii choroby pacjenta klinicznej poradni stomatologii
zachowawczej i chorób przyzębia.

b)

karty choroby poradni stomatologicznej.

c)

stomatologicznej historii choroby pacjenta stomatologii wieku rozwojowego.

d)

ś

wiadczeń kontraktowanych.


16.

Do dokumentów wewnętrznych prowadzonych na potrzeby organów kontrolnych bądź
w celu usprawnienia funkcjonowania poradni nie należą
a)

opinie lekarskie.

b)

zeszyt pracy lampy UV biosterylizacyjnej.

c)

zeszyt kontroli urządzeń sterylizacyjnych.

d)

receptariusze.


17.

Wskaż odpowiedź poprawną
a)

dokumentacja medyczna zbiorcza jest sporządzana i prowadzona w formie ksiąg,
rejestrów lub kartotek.

b)

dokumentacja medyczna indywidualna jest sporządzana i prowadzona w formie
ksiąg, rejestrów lub kartotek.

c)

dokumentacja medyczna zbiorcza odnosi się do oznaczonych osób korzystających ze
ś

wiadczeń zdrowotnych zakładu.

d)

dokumentacja medyczna indywidualna odnosi się do ogółu osób korzystających ze
ś

wiadczeń zdrowotnych zakładu lub określonych grup tych osób.


18.

Dokumentacją medyczną indywidualną zewnętrzną nie są
a)

recepty.

b)

orzeczenia lekarskie.

c)

karty choroby.

d)

skierowania.


19.

Wskaż odpowiedź fałszywą
a)

Karta choroby Poradni stomatologicznej zawiera dane osobowe pacjenta tj. imię
I nazwisko, datę urodzenia i PESEL.

b)

Karta choroby Poradni stomatologicznej zawiera dane osobowe pacjenta tj. imię
I nazwisko, PESEL, zawód wykonywany i miejsce pracy.

c)

Karta choroby Poradni stomatologicznej zawiera dane dotyczące stanu jamy ustnej-
błony śluzowej, przyzębia.

d)

Karta choroby Poradni stomatologicznej zawiera dane osobowe pacjenta tj. PESEL,
NIP, szczepienia, zawód wykonywany i miejsce pracy.


20.

Do najczęściej sporządzanych dokumentów pomocniczych zewnętrznych w praktyce
stomatologicznej nie należą
a)

skierowania, np. konsultacyjne.

b)

skierowania na badania diagnostyczne.

c)

wezwania.

d)

wywiady.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ................................................................................................

Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Prowadzenie dokumentacji
stomatologicznej”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 12, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 6, 8, 11, 13, 14, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego i 2 z poziomu
ponadpodstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym 12 z poziomu podstawowego i co najmniej
3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 14 z poziomu podstawowego i co
najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1.
d, 2. d, 3. c, 4. b, 5. c, 6. a, 7. d, 8. c, 9. b, 10. b, 11. d,
12. a, 13. c, 14. b, 15. b, 16. b, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzalne osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Scharakteryzować dokumentację pacjentów

B

P

d

2

Wymienić zalety ewidencji i prowadzenia
dokumentacji w systemie komputerowym

B

P

d

3

Scharakteryzować dokumentację pacjentów

C

P

c

4

Wymienić podstawowe funkcje dokumentacji
medycznej

A

P

b

5

Scharakteryzować dokumentację pacjentów

A

P

c

6

Dokonać analizy dotyczącej udostępniania
dokumentacji medycznej

D

PP

a

7

Posługiwać się zdobytą wiedzą na temat
systemu terytorialnego

B

P

d

8

Zastosować zasady sporządzania
I prowadzenia dokumentacji medycznej

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

9

Rozróżniać rodzaje dokumentacji medycznej

B

P

b

10

Charakteryzować treści dokumentacji
zbiorczej

C

P

b

11 Określić sygnatury dokumentacji

C

PP

d

12

Prowadzić dokumentację poradni protetyki
stomatologicznej i pracowni protetycznej

C

P

a

13 Określić dokumenty wewnętrzne poradni

C

PP

c

14

Prowadzić dokumentację poradni stomatologii
dziecięcej

C

PP

b

15

Zastosować zdobytą wiedzę na temat
przekazywania dokumentów

B

P

b

16

Przygotować dokumenty pomocnicze
zewnętrzne w praktyce stomatologicznej

C

P

b

17

Określić informacje niezbędne do
prawidłowego prowadzenia badań

C

PP

b

18

Rozróżniać niestandardową dokumentację
stomatologiczną

B

P

b

19

Prowadzić dokumentacje medyczną
indywidualną

C

P

d

20 Prowadzić dokumentację medyczną

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Zestaw zawiera 20 zadań.

5.

Do każdego zadania przyporządkowane są 4 możliwości odpowiedzi, jedna odpowiedź
jest prawdziwa.

6.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak X. W przypadku
pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz x odpowiedź prawidłową.

7.

Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymujesz 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
0 punktów.

8.

Rozwiązuj zadania samodzielnie.

9.

Na rozwiązanie testu masz 40 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Karta choroby Poradni stomatologicznej nie zawiera
a)

daty urodzenia.

b)

numeru PESEL.

c)

adresu.

d)

NIP-u.


2.

Zaletą ewidencji i prowadzenia dokumentacji w systemie komputerowym nie jest
a)

łatwa i szybka dostępność dokumentacji na każdym szczeblu organizacyjnym.

b)

szybka i łatwa odtwarzalność dokumentacji w jej fragmentach i w całości.

c)

czytelność, przejrzystość dokumentacji komputerowej z możliwością korekt bez
skreśleń.

d)

konieczność przygotowania personelu medycznego do obsługi sieci komputerowej
i urządzeń peryferyjnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

3.

Wskaż odpowiedź prawdziwą
a)

Przy wypełnianiu Karty ortodontycznej nie potrzeba badać stanu ogólnego
organizmu.

b)

Przy wypełnianiu Karty ortodontycznej nie jest ważny wywiad rodzinny.

c)

Badanie ortodontyczne specjalistyczne obejmuje przeprowadzenie pomiarów Ponta.

d)

Badanie ortodontyczne specjalistyczne nie obejmuje przeprowadzenia pomiarów
Ponta.

4.

Do podstawowej funkcji dokumentacji medycznej nie należy
a)

funkcja planistyczno-prognostyczna.

b)

funkcja ingerująca.

c)

funkcja integrująca.

d)

funkcja sprawozdawczo-statystyczna.


5.

Wskaż odpowiedź fałszywą
a)

Karta choroby Poradni stomatologicznej zawiera informacje na temat stanu szkliwa.

b)

Karta choroby Poradni stomatologicznej zawiera informacje na temat zaburzeń
ortodontycznych.

c)

Karta choroby Poradni stomatologicznej nie musi posiadać pieczątki poradni.

d)

Karta choroby Poradni stomatologicznej zawiera informacje na temat leczenia
I zaleceń lekarza.


6.

Dokumentacja wewnętrzna może być udostępniona
a)

na żądanie pacjenta, na żądanie organów ścigania i prokuratury, na żądanie
lekarskich, medycznych organów kontrolnych, na potrzeby stacji sanitarno-
epidemiologicznych, w celach konsultacyjnych.

b)

wszystkim zainteresowanym, nie podlega rygorom o ograniczeniu jej dostępności
z racji jej przeznaczenia i funkcji.

c)

tylko i wyłącznie na żądanie pacjenta, organy państwowe nie mają prawa wglądu do
takiej dokumentacji gdyż jest to naruszenie prywatności.

d)

Tylko i wyłącznie na żądanie organów ścigania i prokuratury, pacjent nie ma
możliwości wglądu do tej dokumentacji.


7.

System terytorialny charakteryzuje się
a)

brakiem powiązania systemu z warunkami życia pacjentów i środowiskiem
wpływającym na zdrowie.

b)

brakiem możliwość dokładnej charakterystyki zdrowotnej populacji danego
terytorium, środowiska.

c)

brakiem możliwość oceny epidemiologicznej.

d)

dostępnością terytorialną środowiska w działaniach oświatowych, promocyjnych,
profilaktycznych.


8.

Ogólne zasady sporządzania i prowadzenia dokumentacji medycznej nie dotyczą
a)

zgodności przeznaczenia i treści dokumentu z przepisami, rozporządzeniami,
instrukcjami i wytycznymi.

b)

czytelności i przejrzystości prowadzonej dokumentacji.

c)

informacji medycznych niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia badań lub
konsultacji oraz mających wpływ na postępowanie profilaktyczne.

d)

aktualności prowadzonej dokumentacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

9.

Wśród rodzajów dokumentacji medycznej nie wyróżniamy
a)

dokumentacji profilaktycznej.

b)

dokumentacji zapobiegawczej.

c)

dokumentacji informacyjnej.

d)

dokumentacji orzeczniczej.

10.

W treści dokumentacji zbiorczej muszą być zawarte
a)

podpis pacjenta.

b)

identyfikatory pacjenta.

c)

wywiad rodzinny.

d)

dane osobowe pacjenta tj.: PESEL i NIP.


11.

Która sygnatura odpowiada danej dokumentacji
a)

Mz/St-26 – Karta ortodontyczna.

b)

Mz/St-4 – Koperta stomatologiczna.

c)

Mz/St-14 – Terminarz wizyt i zaleceń dla pacjenta poradni stomatologicznej.

d)

Mz/St-2 – Rejestr pacjentów leczonych protetycznie.


12.

Który dokument nie należy do dokumentacji poradni protetyki stomatologicznej
i pracowni protetycznej
a)

książka operacyjna.

b)

zlecenie do poradni stomatologicznej.

c)

dziennik prac technika dentystycznego.

d)

skorowidz pacjentów pracowni protetycznej.


13.

Do dokumentów wewnętrznych prowadzonych na potrzeby organów kontrolnych bądź
w celu usprawnienia funkcjonowania poradni nie należą
a)

zeszyt wydawanych druków L-4 (statystyka).

b)

książka konserwacji i napraw sprzętu oraz urządzeń stomatologicznych.

c)

karty informacyjne.

d)

zeszyt sterylizacji materiałów i bielizny operacyjnej (poradnie chirurgiczne).

14.

Dokumentacja poradni stomatologii dziecięcej obejmuje dokumenty takie jak
a)

karta znieczulenia ambulatoryjnego.

b)

terminarz wizyt i zaleceń dla pacjentów poradni stomatologicznej wieku
rozwojowego.

c)

książka operacyjna.

d)

karta choroby poradni chirurgii stomatologicznej.


15.

Wskaż odpowiedź fałszywą dotyczącą udostępniania dokumentacji medycznej
a)

przekazywanie dokumentów medycznych, w jakiejkolwiek sytuacji, może nastąpić
wyłącznie przez lub na polecenie lekarza.

b)

fakt przekazania dokumentów musi zostać odnotowany w dokumentacji
wewnętrznej, ale osoba odbierająca nie musi się wylegitymować żadnym
dokumentem tożsamości.

c)

każdy fakt przekazania dokumentów musi zostać odnotowany w dokumentacji
wewnętrznej.

d)

przekazujący dokumenty medyczne zobowiązany jest do sprawdzenia tożsamości
i uprawnienia osoby odbierającej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

16.

Do najczęściej sporządzanych dokumentów pomocniczych zewnętrznych w praktyce
stomatologicznej nie należą
a)

opinie lekarskie.

b)

wywiady.

c)

zaświadczenia, opinie lekarskie.

d)

orzeczenia lekarskie.

17.

Do Informacji medycznych niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia badań lub
konsultacji oraz mające wpływ na postępowanie profilaktyczne, lecznicze nie należą
a)

grupa krwi.

b)

recepty.

c)

przebyte choroby zakaźne (WZW).

d)

choroby przewlekłe – cukrzyca, epilepsja.


18.

Do niestandardowej dokumentacji stomatologicznej zaliczamy
a)

kartę choroby poradni stomatologicznej.

b)

stomatologiczną historię choroby pacjenta klinicznej poradni stomatologii
zachowawczej i chorób przyzębia.

c)

formularze i druki pomocnicze.

d)

ewidencję i przebieg leczenia pacjentów.


19.

Dokumentacją medyczną indywidualną wewnętrzną są
a)

skierowania.

b)

karty informacyjne.

c)

orzeczenia lekarskie.

d)

historia choroby.


20.

Wskaż odpowiedź poprawną
a)

dokumentacja medyczna zbiorcza jest sporządzana i prowadzona w formie ksiąg,
rejestrów lub kartotek.

b)

dokumentacja medyczna indywidualna jest sporządzana i prowadzona w formie
ksiąg, rejestrów lub kartotek.

c)

dokumentacja medyczna zbiorcza odnosi się do oznaczonych osób korzystających ze
ś

wiadczeń zdrowotnych zakładu.

d)

dokumentacja medyczna indywidualna odnosi się do ogółu osób korzystających ze
ś

wiadczeń zdrowotnych zakładu lub określonych grup tych osób.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ................................................................................................

Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

7. LITERATURA

1.

Jańczuk Z.: Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych. Wydawnictwo
Lekarskie. PZWL, Warszawa 1999

2.

Leah Vern Burnett: Asystowanie w stomatologii. Podręcznik dla asyst i higienistek
stomatologicznych. Wydawnictwo Medyczne Urban&Partner, Wrocław 2005

3.

http://www.medycynapodyplomie.pl

4.

http://www.wssd.olsztyn.pl/szpital/prawo/dokumentacja.htm

5.

http://www.dentalshop.com.pl/index.php?action=list&cid=137

6.

http://www.biznes-polska.pl/prawo/dzienniki_ustaw.htm

