„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Barbara Olech
Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych
podczas remontowania i konserwacji konstrukcji
zduńskich i kominiarskich 714[02].Z3.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Aleksandra Chojnacka
mgr inż. Ewa Korbut-Papciak
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[02].Z3.01
,,Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych podczas remontowania
i konserwacji konstrukcji zduńskich i kominiarskich’’ zawartej w modułowym programie
nauczania dla zawodu kominiarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 9
5.1. Obmiar robót remontowych w konstrukcjach kominiarskich i zduńskich 9
5.1.1. Ćwiczenia 9
5.2. Narzędzia, sprzęt stosowany do robót remontowo - konserwacyjnych
w konstrukcjach zduńskich i kominiarskich
12
5.2.1. Ćwiczenia 12
5.3. Wykonywanie drobnych robót konserwatorskich w konstrukcjach zduńskich 14
5.3.1. Ćwiczenia 14
5.4.Wykonywanie drobnych robót remontowo-konserwatorskich
w konstrukcjach kominiarskich
16
5.4.1. Ćwiczenia 16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
20
7. Literatura
34
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,, Wykonywanie prac przygotowawczo-
zakończeniowych podczas remontowania i konserwacji konstrukcji zduńskich
i kominiarskich”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w zawodzie
kominiarz 712[04].
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne,
− wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych i intelektualnych,
− wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
− pokazu z objaśnieniem,
− ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
− plan testu w formie tabelarycznej,
− punktację zadań ,
− propozycje norm wymagań,
− instrukcję dla nauczyciela,
− instrukcję dla ucznia,
− kartę odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
714[02].Z3
.01
Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych podczas remontowania
i konserwacji konstrukcji zduńskich i kominiarskich
714[02].Z3
Technologia kominiarskich prac remontowych
714[02].Z3
.03
Wykonywanie remontów i konserwacji przewodów kominowych
714[02].Z3
.02
Wykonywanie prostych napraw w konserwacjach zduńskich
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
− rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,
− posługiwać się dokumentacją techniczną,
− przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
i ochrony środowiska,
− magazynować, składować i transportować materiały budowlane,
− stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej obowiązujące
na stanowisku pracy.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
− zastosować przepisy bhp, ochrona ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące podczas
wykonywania prac przygotowawczo zakończeniowych w konstrukcjach zduńskich
i kominiarskich,
− zorganizować i zlikwidować stanowisko wykonywania prac przygotowawczo
zakończeniowych w konstrukcjach zduńskich i kominiarskich,
− zaplanować kolejność prac przygotowawczo-zakończeniowych,
− sporządzić zapotrzebowanie materiałowe na podstawie rysunków konstrukcyjnych,
− sporządzić zapotrzebowanie materiałowe na podstawie wielkości uszkodzeń obiektów
zduńskich i kominiarskich,
− zastosować narzędzia zduńskie,
− sporządzić przedmiar robót,
− wykonać murowanie ścian zaprawą wapienno-cementową,
− otynkować ścianki zaprawą wapienną,
− wykonać białkowanie (malowanie wapnem) tynków,
− wykonać spoinowanie kafli w ścianach konstrukcji zduńskich,
− wykonać kredowanie spoin,
− wykonać fugowanie spoin,
− przygotować pastę grafitową,
− wykonać grafitowanie armatury w konstrukcjach zduńskich,
− wykonać obmiar prac, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
− wykonać prace zgodnie z warunkami technicznymi.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca: ………………………………………………………………
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł: Technologia kominiarskich prac remontowych 714[02].Z3
Jednostka modułowa: Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych
podczas remontowania i konserwacji konstrukcji
zduńskich i kominiarskich 714[02].Z3.01
Temat: Spoinowanie pieców kaflowych.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności dobierania materiałów i narzędzi do wykonania
spoinowania pieców kaflowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− dobrać materiał do spoinowania kafli,
− dobrać narzędzia do spoinowania kafli
− określić kolejność robót przy spoinowaniu.
Metody nauczania:
− pokaz z objaśnieniem,
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− zbiorowa.
Czas: 90 min
Środki dydaktyczne:
− ścianka z kafli,
− narzędzia do wykonania zaprawy i wykonania spoinowania.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
− nauczyciel charakteryzuje właściwości zapraw,
− nauczyciel prezentuje narzędzia i omawia ich zastosowanie
− nauczyciel wykonuje spoinowanie fragmentu ścianki z kafli omawiając kolejność
czynności.
4.Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje podsumowania zajęć.
Zakończenie zajęć
5. Uporządkowanie klasopracowni.
Praca domowa
Wyjaśnij pojęcia: kredowanie, grafitowanie.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca: ………………………………………………………………
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł: Technologia kominiarskich prac remontowych 714[02].Z3
Jednostka modułowa: Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych
podczas remontowania i konserwacji konstrukcji
zduńskich i kominiarskich 714[02].Z3.01
Temat: Badanie szczelności komina.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności przeprowadzania badania szczelności komina.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− dobrać narzędzia i sprzęt do przeprowadzenia badania szczelności konina,
− przeprowadzić badanie szczelności komina,
− określić miejsce występowania nieszczelności w przewodzie kominowym.
Metody nauczania:
− ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− indywidualna
Czas: 90 min
Środki dydaktyczne:
− odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
− stanowisko ze ścianą kominową,
− lampa z długim przewodem.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Podanie tematu zadania.
3. Realizacja tematu:
− uczniowie organizują stanowisko pracy,
− uczniowie dobierają sprzęt i narzędzia,
− uczniowie sprawdzają szczelność przewodów,
− uczniowie określają miejsce występowania nieszczelności.
4. Nauczyciel na bieżąco ocenia pracę uczniów.
5. Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie.
Zakończenie zajęć
6. Posprzątanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Sporządź notatkę na temat białkowania ścian.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
5. ĆWICZENIA
5.1. Obmiar robót remontowych w konstrukcjach kominiarskich
i zduńskich
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oblicz ilość cegieł i zaprawy potrzebną do wykonania ściany o wymiarach 400x 250cm
grubości ¼ cegły.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obliczyć powierzchnię ściany,
2) obliczyć na podstawie tabeli 1 ilość cegieł,
3) obliczyć na podstawie tabeli 1 ilość zaprawy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− arkusz A4,
− długopis, ołówek,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Oblicz liczbę cegieł potrzebną do wykonania komina wysokości 4,00m i przekroju jak na
rysunku.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obliczyć liczbę cegieł przypadającą na jedną warstwą,
2) obliczyć liczbę warstw cegieł,
3) dokonać obliczeń zasadniczych,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− arkusz A4,
− długopis, ołówek,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Dokonać obmiaru ściany kominowej według rysunku przy założeniu że jej wysokość
wynosi h=3,5m.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obliczyć szerokość ściany kominowej,
2) obliczyć grubość ściany kominowej,
3) dokonać obliczeń objętości,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− arkusz A4,
− długopis, ołówek,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Ćwiczenie 4
Oblicz ilość gliny i kredy potrzebnej do wymiany kafli. Wymiany wymagają kafle
kwadratelowe w następujących ilościach: dwa środkowe, dwa narożne, po dwa wieńcowe
krótkie i długie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obliczyć na podstawie tabeli 2 ilość gliny zduńskiej,
2) obliczyć na podstawie tabeli 2 ilość kredy,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− arkusz A4,
− długopis, ołówek,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 5
Obliczyć potrzebną ilość ciasta wapiennego do wykonania powłoki wapiennej na
powierzchni 300x500cm.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obliczyć powierzchnie ścian w metrach kwadratowych,
2) obliczyć potrzebną ilość wapna,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− arkusz A4,
− długopis, ołówek,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.2. Narzędzia, sprzęt stosowany do robót remontowo -
konserwacyjnych w konstrukcjach zduńskich i kominiarskich
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ przeznaczenia wybranych narzędzi używanych do wykonywania napraw
konstrukcji zduńskich i kominiarskich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozłożyć narzędzia na stanowisku,
2) podzielić narzędzia na grupy lub zawody,
3) dokonać wstępnego opisu przeznaczenia poszczególnych narzędzi,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− zestaw narzędzi zduńskich,
− zestaw narzędzi murarskich,
− zestaw narzędzi pomiarowych,
− zestaw narzędzi pomocniczych,
− arkusz A4,
− długopis, ołówek,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Dobierz odpowiedni zestaw narzędzi do wykonania ścianki w piecu kaflowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko do składowania narzędzi,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) wynotować odpowiedni sprzęt potrzebny do realizacji zadania,
4) pobrać narzędzia potrzebne do realizacji zadania,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− zestaw narzędzi zduńskich,
− zestaw narzędzi murarskich,
− zestaw narzędzi pomiarowych,
− zestaw narzędzi pomocniczych,
− zestawy dokumentacji technicznej,
− arkusz A4,
− długopis, ołówek,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Dobierz odpowiedni zestaw narzędzi potrzebnych do wymiany kafli w trzonie
kuchennym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko do składowania narzędzi,
2) zapoznać się z rodzajem uszkodzenia,
3) wynotować odpowiedni sprzęt potrzebny do realizacji zadania,
4) pobrać narzędzia potrzebne do realizacji zadania,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− zestaw narzędzi zduńskich,
− zestaw narzędzi murarskich,
− zestaw narzędzi pomiarowych,
− zestaw narzędzi pomocniczych,
− zestawy dokumentacji technicznej,
− arkusz A4,
− długopis, ołówek,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.3. Wykonywanie drobnych robót konserwatorskich
w konstrukcjach zduńskich
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonać spoinowanie części ściany pieca kaflowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiednie narzędzia,
3) oczyścić miejsca przeznaczone do spoinowania,
4) przygotować zaprawę do spoinowania,
5) wykonać spoinowanie,
6) oczyścić narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
− zestaw narzędzi zduńskich,
− zestaw narzędzi pomocniczych,
− materiały na zaprawę przeznaczoną na spoinę,
− apteczka,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj kredowanie spoin w części trzonu kuchennego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiednie narzędzia,
3) oczyścić spoiny przeznaczone do kredowania,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
4) przygotować roztwór,
5) wykonać kredowanie,
6) oczyścić narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
− zestaw narzędzi zduńskich,
− zestaw narzędzi pomocniczych,
− kreda pławiona,
− apteczka,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj grafitowanie części armatury pieca kaflowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiednie narzędzia,
3) oczyścić armaturę przeznaczoną do grafitowania,
4) przygotować pastę grafitowa,
5) wykonać grafitowanie,
6) oczyścić narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
− zestaw narzędzi zduńskich,
− zestaw narzędzi pomocniczych,
− pasta grafitowa i rozpuszczalnik,
− apteczka,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.4. Wykonywanie drobnych robót remontowo-konserwatorskich
w konstrukcjach kominiarskich
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeprowadź badanie szczelności komina w przegrodzie między przewodami.
.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i sprawdzić jego działanie,
2) przeprowadzić badanie wyznaczonego przewodu z zaznaczeniem ewentualnych
nieszczelności przewodu,
3) posprzątać stanowisko pracy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
− stanowisko ze ścianą kominową,
− lampa z długim przewodem,
− apteczka,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj ściankę działową o wysokości pięciu warstw z cegły grubości 6,5cm, na
zaprawie cementowo-wapiennej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wyznaczyć miejsce wykonania ścianki,
4) przygotować zaprawę zgodnie z treścią zadania,
5) wykonać ściankę zgodnie z dokumentacją,
6) oczyścić sprzęt i narzędzia,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
− wielkość stanowiska 6m
2
,
− dokumentacja techniczna,
− materiały: cegły ceramiczne pełne, cement, wapno, piasek, woda,
− podstawowe narzędzia i sprzęt do robót murarskich,
− podstawowy sprzęt pomiarowy,
− narzędzia i sprzęt pomocniczy,
− apteczka,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj ściankę działową na wysokość ośmiu warstw z cegły grubości 12cm, na
zaprawie cementowo – wapiennej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wyznaczyć miejsce wykonania ścianki,
4) przygotować zaprawę zgodnie z treścią zadania,
5) wykonać ściankę zgodnie z dokumentacją,
6) oczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
− wielkość stanowiska 6m
2
,
− dokumentacja techniczna,
− materiały; cegły ceramiczne pełne, cement, wapno, piasek, woda,
− podstawowe narzędzia i sprzęt do robót murarskich,
− podstawowy sprzęt pomiarowy,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
− narzędzia i sprzęt pomocniczy,
− apteczka,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj tynk cementowo-wapienny dwuwarstwowy o powierzchni 2,0x2,0m na
ścianie ceglanej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) przygotować podłoże,
5) wyznaczyć lico tynku za pomocą listew tynkarskich,
6) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
7) wykonać pierwszą warstwę tynku,
8) wykonać i wyrównać narzut,
9) oczyścić sprzęt i narzędzia,
10) posprzątać stanowisko pracy,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
− materiał do wykonania zapraw tynkarskich,
− stanowisko robocze,
− zestaw listew do wyznaczenia lica tynku,
− rusztowania do robót tynkarskich wewnętrznych,
− podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,
− podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich,
− podstawowy sprzęt pomiarowy,
− apteczka,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 5
Wykonaj wapienna powłokę malarską na tynku zwykłym o powierzchni 20m
2
.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zagruntować podłoże,
4) wykonać powłokę zgodnie z technika malarską,
5) oczyścić sprzęt i narzędzia,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
− przygotowana farba wapienna,
− stanowisko robocze z przygotowanym tynkiem zwykłym,
− podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót malarskich,
− podstawowy sprzęt pomiarowy,
− apteczka,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST I
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
,, Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych podczas remontowania i
konserwacji konstrukcji zduńskich i kominiarskich”
Test składa się z 20 zadań, z których:
− zadania 1-16 są z poziomu podstawowego,
− zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:
-
dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu Klucz odpowiedzi
Nr
zad
Cel operacyjny
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić jednostkę w jakiej wykonuje się
obmiar
C P a
2
Określić liczbę cegieł do wykonania muru
C
P
b
3
Scharakteryzować wykonywanie obmiaru
murów kominowych
C
P
d
4
Rozróżnić rodzaj narzędzia C
P b
5
Określić kolejność prac przy spoinowaniu
C
P
a
6
Określić materiał do przypudrowania
spoin
C P
d
7
Wyjaśnić pojęcie kredowania
B
P
a
8
Określić warunki kredowania pieca
C
P
b
9
Określić zakres grafitowania
C P
d
10
Wskazać sposób ułatwiający kontrolę
szczelności komina
B
P
a
11 Określić sposób gruntowania podłoża pod
malowanie
C
P
b
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
12
Określić zawartość pigmentów w
stosunku do masy ciasta wapiennego
C
P
b
13
Określić sposób wykrycia nieszczelności
w przegrodzie między przewodami
C
P
c
14
Określić sposób wykrycia zatkania
przewodu
C P
b
15
Rozróżnić sprzęt do uszczelniania
przewodów
B
P a
16
Określić odcinki zacierania przewodów
C
P
d
17
Określić wielkość pustych spoin w murze
C PP
c
18
Dobrać narzędzia do wyrównania i
ściągania narzutu
D
PP d
19
Wyjaśnić na czym polega zacieranie
tynku
B
PP
a
20
Określić warstwę tynku
C
PP d
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania prac przygotowawczo-
zakończeniowych podczas remontowania i konserwacji konstrukcji zduńskich
i kominiarskich. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się
zadania wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
− instrukcja,
− zestaw zadań testowych,
− karta odpowiedzi.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Zestaw zadań testowych
1. Obmiar robót w tradycyjnych konstrukcjach kominiarskich dla murów cienkich grubości
do jednej cegły dokonujemy w:
a) m
2
,
b) cm,
c) m
3
,
d) m.
2. Na wykonanie muru o grubości ¼ cegły i powierzchni 2 m
2
zużyto następującą liczbę
cegieł( skorzystaj z tabeli zamieszczonej poniżej) :
a) 48,
b) 58,
c) 28,
d) 92.
Ilość zużycia materiału na jeden m
2
muru zależnie od jego grubości:
Grubość muru
¼ cegły ½
cegły 1
cegły 1½
cegły
Liczba cegieł w szt.
28,6
48,1
92,7
139,9
Ilość zaprawy m
3
0,011
0,03
0,084
0,13
3. Przy wykonaniu obmiaru murów kominowych:
a) potrąca się 50% objętości przewodów,
b) potrąca się objętość przewodów,
c) nie potrąca się objętości przewodów jeżeli ich objętość jest mniejsza niż 25%
objętości muru,
d) nie potrąca się objętości przewodów.
4. Rysunek obok przedstawia:
a) przecinak ślusarski,
b) strzałkę tynkarską,
c) kielnię owalną wydłużoną,
d) kielnię owalną.
5. Spoinowanie pieca przeprowadza się:
a) od góry ku dołowi,
b) od dołu do góry,
c) dowolnie,
d) od lewej do prawej strony.
6. Mokre spoiny oblicowania pieca przypudrowuje się:
a) mąką,
b) cementem,
c) wapnem,
d) gipsem.
7. Kredowanie pieca polega na :
a) wypełnianiu spoin kredą,
b) powlekaniu kafli kredą,
c) powlekaniu drzwiczek kredą,
d) powlekaniu kredą wnętrza pieca.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
8. Podczas kredowania masę nakłada się gdy:
a) piec jest ciepły,
b) piec jest gorący,
c) piec jest zimny,
d) piec jest w końcowej fazie stygnięcia.
9. Grafitowanie wykonuje się na:
a) żeliwnych i stalowych częściach armatury piecowej, jeżeli są niklowane lub pokryte
emalią,
b) kaflach uszkodzonych,
c) piecach nie oblicowanych,
d) żeliwnych i stalowych częściach armatury piecowej, jeżeli nie są niklowane lub
pokryte emalią
10. Stałą kontrolę szczelności murów zewnętrznych kominów umożliwia:
a) malowanie farbą wapienną,
b) otynkowanie zaprawą cementową,
c) otynkowanie zaprawą gipsowa,
d) malowanie farbą olejną.
11. Przed malowaniem farbą wapienną powierzchnia tynku powinna być gruntowana
rozrzedzonym mleczkiem wapiennym lub:
a) rozrzedzonym mleczkiem cementowym,
b) roztworem szarego mydła,
c) rozrzedzonym mleczkiem gipsowym,
d) zagęszczonym mleczkiem gipsowym.
12. Zawartość pigmentów w stosunku do masy ciasta wapiennego nie powinna przekraczać:
a) 2%,
b) 10%,
c) 5%,
d) 20%.
13. Zatykanie wylotu przewodu na dachu i rozpalenie ognia w otworze wyczystkowym
w piwnicy pozwoli nam:
a) sprawdzić drożność przewodu sąsiedniego,
b) sprawdzić drożność przewodu zatkanego,
c) wykryć nieszczelność w przegrodzie między przewodami,
d) określić miejsce nieszczelności między przewodami.
14. Za pomocą kuli kominiarskiej wpuszczonej do przewodu przez wierzch komina
wykrywamy:
a) szczelność przewodu,
b) zatkanie przewodu,
c) zatkanie komina,
d) szczelność komina.
15. Rysunek obok przedstawia:
a) rapownicę,
b) wycior,
c) zawiesie,
d) kulę kominiarską.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
16. Zacieranie szczelin w przewodzie kominowym przeprowadza się odcinkami wysokości:
a) 1,5 m,
b) 1 m,
c) dwóch kondygnacji,
d) jednej kondygnacji.
17. W celu zapewnienia lepszej przyczepności zaprawy do muru ceglanego pożądane jest
pozostawienie przy murowaniu spoin pustych na:
a) 3÷4,5 cm,
b) 2÷2,5 cm,
c) 1÷1,5 cm,
d) 1÷5 cm.
18. Narzut ściąga się i wyrównuje za pomocą:
a) kielni,
b) łaty lub pacy stalowej,
c) łaty lub pacy styropianowej,
d) łaty lub pacy drewnianej.
19. Zacieranie tynku wykonuje się :
a) ruchem kolistym,
b) pociągnięciami od góry do dołu,
c) pociągnięciami od dołu do góry,
d) uderzeniami pacy.
20. Warstwa tynku , którą kładzie się bezpośrednio na podłoże to:
a) szlichta,
b) gładź,
c) narzut,
d) obrzutka.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych podczas
remontowania i konserwacji konstrukcji zduńskich
i kominiarskich
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1 a
b
c
d
2 a
b
c
d
3 a
b
c
d
4 a
b
c
d
5 a
b
c
d
6 a
b
c
d
7 a
b
c
d
8 a
b
c
d
9 a
b
c
d
10 a
b
c
d
11 a
b
c
d
12 a
b
c
d
13 a
b
c
d
14 a
b
c
d
15 a
b
c
d
16 a
b
c
d
17 a
b
c
d
18 a
b
c
d
19 a
b
c
d
20 a
b
c
d
∑ punktów
…………………………………………
Ocena
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
,, Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych podczas remontowania
i konserwacji konstrukcji zduńskich i kominiarskich”
Test składa się z 20 zadań, z których:
− zadania 1-16 są z poziomu podstawowego,
− zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:
-
dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu Klucz odpowiedzi
Nr
zad
Cel operacyjny
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić jednostkę w jakiej wykonuje się
obmiar
C P c
2
Określić liczbę cegieł do wykonania muru
C
P
c
3
Scharakteryzować wykonywanie obmiaru
murów kominowych
C
P
d
4
Rozróżnić rodzaj narzędzia C
P c
5
Wskazać narzędzie do kontroli poziomu
muru
B P
b
6
Rozpoznać narzędzie kontrolne
B
P
a
7
Wyjaśnić pojęcie naprawy okresowej
B
P
c
8
Określić konsystencję roztworu do
kredowania
C P d
9
Podać wysokość słupa zaprawy wylanego
na rapownicę
A P
d
10
Wskazać funkcję powłoki wapiennej na
kominie
B
P
b
11 Określić sposób gruntowania podłoża pod
malowanie
C
P
b
12
Analizować chłonność podłoża D
P
c
13
Określić sposób wykrycia miejsca
nieszczelności w przegrodzie między
przewodami
C
P
d
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
14
Określić sposób wykrycia zatkania
przewodu
C P
b
15
Wskazać możliwość kontroli przewodów
dymowych za pomocą lusterka
B
P d
16
Określić miejsce wykonania otworów
przy zacieraniu przewodów
C
P
d
17
Wyjaśnić kiedy przy naprawie
przewodów wybija się otwór w ścianie
B PP
d
18
Dobrać sposób zabezpieczenia przewodu
przed kawkami
D
PP c
19
Wyjaśnić na czym polega zacieranie
tynku
B
PP
b
20
Określić najgrubszą warstwę tynku
C
PP d
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania prac przygotowawczo-
zakończeniowych podczas remontowania i konserwacji konstrukcji zduńskich
i kominiarskich. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się
zadania wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
− instrukcja,
− zestaw zadań testowych,
− karta odpowiedzi.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Zestaw zadań testowych
1. Obmiar robót w tradycyjnych konstrukcjach kominiarskich dla murów grubych grubości
powyżej jednej cegły dokonujemy w:
a) m
2
,
b) cm,
c) m
3
,
d) m.
2. Na wykonanie muru o grubości 1cegły i powierzchni 2 m
2
zużyto następującą liczbę
cegieł( skorzystaj z tabeli zamieszczonej poniżej) :
a) 48,
b) 58,
c) 186,
d) 140.
Ilość zużycia materiału na jeden m
2
muru zależnie od jego grubości:
Grubość muru
¼ cegły ½
cegły 1
cegły 1½
cegły
Liczba cegieł w szt.
28,6
48,1
92,7
139,9
Ilość zaprawy m
3
0,011
0,03
0,084
0,13
3. Przy wykonaniu obmiaru murów kominowych:
a) potrąca się 50% objętości przewodów,
b) potrąca się objętość przewodów,
c) nie potrąca się objętości przewodów jeżeli ich objętość jest mniejsza niż 25%
objętości muru,
d) nie potrąca się objętości przewodów.
4. Rysunek obok przedstawia:
a) przecinak ślusarski,
b) strzałkę tynkarską,
c) kielnię owalną wydłużoną,
d) kielnię owalną.
5. Do sprawdzania, czy ułożona warstwa muru jest pozioma, przy dłuższych odcinkach
stosuje się:
a) poziomnicę,
b) linię ważną,
c) łatę drewnianą,
d) łatę metalową.
6. Rysunek obok przedstawia:
a) pion,
b) poziomnicę,
c) linię ważną,
d) packę.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
7. Naprawy wykonywane według z góry ustalanych zasad, po określonym czasie pracy
obiektu to:
a) naprawy pogwarancyjne,
b) naprawy doraźne,
c) naprawy okresowe,
d) naprawy główne.
8. Suche spoiny oblicowania pieca wypełnia się rozrobioną w wodzie kredą o konsystencji:
a) gęstoplastycznej,
b) plastycznej,
c) gęstej śmietany,
d) rzadkiej śmietany.
9. Podczas uszczelniania przewodów dymowych za pomocą rapownicy, słup zaprawy
wylanej na nią powinien wynosić ok.:
a) 100 cm,
b) 50 cm,
c) 10 cm,
d) 30 cm.
10. Malowanie farbą wapienną murów kominowych umożliwia:
a) kontrolę szczelności przewodów kominów,
b) kontrolę szczelności murów zewnętrznych kominów,
c) kontrolę drożności przewodów kominów,
d) kontrolę szczelności między przewodami.
11. Przed malowaniem farbą wapienną powierzchnia tynku powinna być gruntowana
roztworem szarego mydła lub:
a) rozrzedzonym mleczkiem cementowym,
b) rozrzedzonym mleczkiem wapiennym,
c) rozrzedzonym mleczkiem gipsowym,
d) zagęszczonym mleczkiem gipsowym.
12. Przy tynkach gipsowych nie trzeba zwilżać muru z taką starannością, jak przy tynkach
wapiennych lub cementowo-wapiennych, ponieważ:
a) gips nie pochłania wody,
b) gips wiąże bardzo wolno,
c) gips wiąże bardzo szybko,
d) gips wiąże bez udziału wody.
13. Wprowadzenie przez wierzch komina do przewodu odpowiednio zabezpieczoną od
stłuczenia silną lampę elektryczną pozwoli nam:
a) sprawdzić drożność przewodu sąsiedniego,
b) sprawdzić drożność przewodu zatkanego,
c) wykryć nieszczelność w przegrodzie między przewodami,
d) określić miejsce nieszczelności między przewodami.
14. Zatkanie przewodu w kominie wykrywamy za pomocą:
a) rapownicy,
b) kuli kominiarskiej,
c) lampy elektrycznej,
d) lusterka.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
15. Uszkodzenie przewodów dymowych można wykryć, za pomocą lusterka ustawianego
ukośnie w otworze wyczystkowym, jeżeli:
a) przewód ma jedno załamanie,
b) przewód nie jest dłuższy niż 3 m,
c) przewód nie jest dłuższy niż 4 m,
d) przewód nie ma załamań.
16. Zacieranie szczelin w przewodzie kominowym przeprowadza się odcinkami wysokości
jednej kondygnacji. W tym celu na każdym piętrze trzeba wykuć otwór na wysokości:
a) ok.2 m od sufitu,
b) ok. l m od sufitu,
c) ok. 2 m od podłogi,
d) ok. l m od podłogi.
17. Podczas uszczelniania przewodów, otwór w ścianie przewodu wybijamy:
a) przy niewielkiej liczbie szczelin,
b) przy dużej liczbie szczelin,
c) tylko na parterze,
d) tylko na ostatniej kondygnacji.
18. Wylot przewodu zabezpiecza się przed kawkami:
a) sznurkiem,
b) siatką z tworzywa sztucznego,
c) siatką metalową,
d) zaprawą.
19. Zacieranie tynku wykonuje się pacą styropianową:
a) pociągnięciami od góry do dołu,
b) ruchem kolistym,
c) pociągnięciami od dołu do góry,
d) uderzeniami.
20. Najgrubsza warstwa tynku to:
a) szlichta,
b) gładź,
c) obrzutka,
d) narzut.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych podczas
remontowania i konserwacji konstrukcji zduńskich
i kominiarskich
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1 a
b
c
d
2 a
b
c
d
3 a
b
c
d
4 a
b
c
d
5 a
b
c
d
6 a
b
c
d
7 a
b
c
d
8 a
b
c
d
9 a
b
c
d
10 a
b
c
d
11 a
b
c
d
12 a
b
c
d
13 a
b
c
d
14 a
b
c
d
15 a
b
c
d
16 a
b
c
d
17 a
b
c
d
18 a
b
c
d
19 a
b
c
d
20 a
b
c
d
∑ punktów
…………………………………………
Ocena
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. LITERATURA
1. Karkoszka T. Wykonywanie murów nośnych o różnej grubości z różnych materiałów
KOWEZ Warszawa 2002r.
2. Martyniak W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa 5 WSiP, Warszawa 1997 r.
3. Poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004r.
4. Paradista J.: Roboty zduńskie cz.I. PWSZ 1959.Warszawa
5. Rzemieślnicze narzędzia proste dla budownictwa WKiC Warszawa 1985r.
6. Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2 WSiP, Warszawa 1996r.
7. Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich WSiP, Warszawa 1988r.
8. Wszechnica budowlana-praca zbiorowa. RSW, Warszawa 1988r.
9. Zestaw katalogów firm,