background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

 NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
 
Ryszard Zankowski   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
Wykorzystywanie  różnych  materiałów  w  elektrotechnice 
724[01].O2.02       

 

 

 

 

 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
         

 

 
 
 

 
 
 
 

 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Grażyna Adamiec 
mgr inż. Henryk Kucharski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Barbara Kapruziak 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Ryszard Dolata 
 
 
 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  724[01].O2.02 
„Wykorzystywanie  różnych  materiałów  w  elektrotechnice”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu elektryk. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

                    

 

1.  Wprowadzenie 

 

2.  Wymagania wstępne 

 

3.  Cele kształcenia 

 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 

5.  Ćwiczenia 

11 

 

5.1.  Rodzaje materiałów stosowanych w maszynach i urządzeniach 

11 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

 

5.2.  Materiały przewodzące 

13 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

 

5.3.  Materiały półprzewodnikowe 

15 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

 

5.4.  Materiały izolacyjne 

16 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

16 

 

5.5.  Materiały magnetyczne i konstrukcyjne 

18 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

18 

 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

 

7.  Literatura 

31 

 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie elektryk. 

Poradnik  będzie  pomocny  w  przekazywaniu  wiedzy  o  rodzajach,  właściwościach 

i zastosowaniu  podstawowych  materiałów  stosowanych  w  elektrotechnice,  a także 
w kształtowaniu  umiejętności  rozpoznawania  tych  materiałów,  trafnego  wyboru  materiałów 
z uwzględnieniem  ich  jakości,  trwałości,  możliwości  zastosowania,  ochrony  środowiska  oraz 
czynnika ekonomicznego. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne  określające  umiejętności,  jakie  powinien  posiadać  uczeń,  aby  mógł 
bez problemów rozpocząć pracę z poradnikiem, 

 

szczegółowe  cele  kształcenia,  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  opanuje  uczeń  w  wyniku 
kształcenia w ramach tej jednostki modułowej, 

 

przykładowe  scenariusze  dwóch  zajęć  z  wykorzystaniem  aktywizujących  metod 
kształcenia

,

 

 

ćwiczenia, 

 

przykładowe  zestawy  zadań  testowych  przygotowane  dla  potrzeb  sprawdzenia 
efektywności kształcenia

,

 

 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  i  praktycznych  metod  nauczania:  tekstu 
przewodniego, pokazu z opisem materiałów, ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

724[01].O2.05 

Wykonywanie naprawy maszyn, urządzeń  

i instalacji elektrycznych 

724[01].O2.03 

Wykonywanie obróbki ręcznej 

724[01].O2 

Mechaniczne techniki wytwarzania  

724[01].O2.04 

Wykonywanie połączeń elektrycznych 

i mechanicznych 

724[01].O2.02 

Wykorzystywanie różnych materiałów 

w elektrotechnice 

724[01].O2.01 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

      

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

komunikować się i pracować w zespole,  

 

dokonywać oceny swoich umiejętności, 

 

wyszukiwać,  selekcjonować,  porządkować,  przetwarzać  i  przechowywać  informacje 
niezbędne do wykonywania zadań zawodowych, 

 

rozróżniać elementy budowy maszyn i urządzeń elektrycznych, 

 

charakteryzować elementy konstrukcyjne maszyn i urządzeń

,

 

 

charakteryzować rolę izolacji w maszynach elektrycznych, 

 

charakteryzować  własności  obwodów  elektrycznych  i  magnetycznych  maszyn 
elektrycznych, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu elektrotechniki, 

 

swobodnie posługiwać się językiem technicznym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

         

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżniać materiały stosowane w elektrotechnice, 

 

rozpoznać materiały stosowane w konstrukcjach maszyn i urządzeń elektrycznych, 

 

określić właściwości materiałów konstrukcyjnych, 

 

scharakteryzować obróbkę cieplną, 

 

rozpoznać materiały przewodzące, 

 

rozpoznać materiały izolacyjne, 

 

określić właściwości materiałów przewodzących i izolacyjnych, 

 

określić właściwości materiałów magnetycznie miękkich i twardych, 

 

określić właściwości materiałów magnetycznych, 

 

rozpoznać tworzywa sztuczne, 

 

określić właściwości tworzyw sztucznych, 

 

rozpoznać powłoki ochronne i dekoracyjne, 

 

wskazać przykłady zastosowania powłok ochronnych i dekoracyjnych, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca:  

……………………………………… 

Modułowy program nauczania:  Elektryk 724 [01] 
Moduł: 

Mechaniczne techniki wytwarzania 724 [01].O2  

Jednostka modułowa:  

Wykorzystywanie  różnych  materiałów  w  elektrotechnice 
724 [01].O2.02 

Temat:   Porównywanie 

własności 

materiałów 

przewodzących 

stosowanych 

w maszynach elektrycznych. 

Cel ogólny:   Kształtowanie 

umiejętności 

rozróżniania 

podstawowych 

materiałów 

przewodzących. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować  materiały  przewodzące  stosowane  w  maszynach  i  urządzeniach 
elektrycznych, 

 

rozpoznać materiały przewodzące, 

 

rozróżnić  materiały  przewodowe  i  oporowe  stosowane  na  elementy  maszyn  i urządzeń 
elektrycznych, 

 

uzasadnić  wybór  materiału  przewodzącego  do  wykonania  określonego  podzespołu 
w maszynach i urządzeniach elektrycznych, 

 

dobrać materiały, uwzględniając ich jakość, cenę oraz ochronę środowiska, 

 

porównać właściwości mechaniczne, elektryczne materiałów przewodzących stosowanych 
w maszynach i urządzeniach elektrycznych, 

 

skorzystać  z  różnych  źródeł  informacji  w  celu  określenia  podstawowych  właściwości 
wybranych materiałów przewodzących, 

 

zastosować przepisy bhp obowiązujące na stanowisku pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

elementy wykładu, 

 

pokaz z objaśnieniami, 

 

dyskusja w grupie, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca grupowa jednolita. 

 
Czas: 90 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni, 

 

instrukcje do ćwiczeń, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

zestawy próbek różnych materiałów przewodzących, 

 

zestawienia tabelaryczne właściwości materiałów, 

 

czasopisma specjalistyczne, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Polskie Normy, 

 

katalogi i materiały reklamowe, 

 

rzutnik, 

 

slajdy. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Wprowadzenie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 
3.  Nawiązanie  do  tematu  lekcji  –  krótka  charakterystyka  materiałów  przewodzących 

z uwzględnieniem podziału na materiały przewodowe i oporowe . 

4.  Prezentacja  slajdów  przedstawiających  wygląd  i  charakteryzujących  właściwości 

wybranych materiałów przewodzących. 

5.  Pokaz próbek wybranych materiałów przewodzących. 
6.  Podział klasy na 2–3 osobowe grupy (przypadkowy wybór uczniów). 
7.  Wybór w każdej grupie lidera, sekretarza i prezentera’ 
8.  Przydzielenie  pierwszego  zadania  :  każda  grupa  w  oparciu  o  dane  z  Internetu,  notatki 

sporządzone  przez  uczniów  w  czasie  prezentacji  slajdów  i  próbek  materiałów  oraz  inne 
dostępne  na  zajęciach  środki  dydaktyczne,  wypisuje  właściwości  poszczególnych 
materiałów przewodzących. 
Grupa,  która  przekaże  najwięcej  cech  charakterystycznych  otrzyma  5  punktów,  druga 
w kolejności grupa otrzyma 3 punkty, zaś trzecia – 1 punkt. 

9.  Podanie  grupom  następnego  zadania:  nauczyciel pokazuje kolejno ponumerowane próbki 

materiałów.  Każda  grupa  na  kartkach  przyporządkowuje  kolejnym  numerom  próbek 
nazwy  materiałów.  Kartki  z  odpowiedziami  poszczególnych  grup  zostają  przypięte  do 
tablicy.  Grupa,  która  przedstawiła  najwięcej  poprawnych  odpowiedzi  otrzymuje 
5 punktów; pozostałym grupom punkty zostaną przyznane tak jak poprzednio. 

10.  Każda  z  grup  otrzymuje  od  nauczyciela  kartki  ze  słownym  opisem  właściwości 

określonego  materiału  przewodzącego  i  ma  za  zadanie  zidentyfikować  ten  materiał: 
nazwać go i podać zastosowanie. Prezenterzy krótko omawiają efekty pracy swojej grupy. 
Grupa,  która  najlepiej  wykona  zadanie  otrzyma  5  punktów,  następna  w  kolejności  – 
3 punkty, a trzecia – 1 punkt. 

11.  Uczniowie wskazują swoje słabe i mocne strony, jakie ujawniły się podczas wykonywania 

ćwiczenia. 

12.  Nauczyciel  analizuje  pracę  grup  i  ocenia  aktywność;  członkowie  grup  otrzymują  oceny 

zgodnie z punktacją:  
– 

za 13 – 15 punktów – bardzo dobry, 

– 

za 10 – 12 punktów – dobry, 

– 

za 6 – 9 punktów – dostateczny. 

Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Korzystając z różnych źródeł informacji odszukaj właściwości materiałów przewodzących 

nie omawianych w trakcie zajęć. Sporządź w zeszycie krótką notatkę. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca:  

……………………………………………… 

Modułowy program nauczania:   Elektryk 724 [01] 
Moduł: 

Mechaniczne techniki wytwarzania 724 [01].O2 

Jednostka modułowa:  

Wykorzystywanie  różnych  materiałów  w  elektrotechnice 
724 [01].O2.02. 

Temat:   Rozpoznawanie  próbek  materiałów  izolacyjnych  stosowanych  w  różnych 

maszynach i urządzeniach elektrycznych. 

Cel ogólny:   Kształtowanie 

umiejętności 

rozróżniania 

podstawowych 

materiałów 

izolacyjnych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować materiały izolacyjne, 

 

rozpoznać materiały izolacyjne stosowane w maszynach i urządzeniach elektrycznych, 

 

porównać właściwości materiałów izolacyjnych stosowanych w maszynach i urządzeniach 
elektrycznych, 

 

dokonać wyboru danego materiału do konkretnego zastosowania, 

 

uzasadnić  wybór  materiału  izolacyjnego  do  określonego  zastosowania  w maszynach 
i urządzeniach elektrycznych, 

 

dobrać  materiały  na  izolację  przewodów  i  maszyn  elektrycznych,  uwzględniając  ich 
jakość, cenę oraz ochronę środowiska, 

 

zastosować przepisy bhp obowiązujące na stanowisku pracy. 
 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka heurystyczna,  

 

pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenia. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca grupowa jednolita, 

 

indywidualna.. 

 

Czas: 90 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

zestawy  próbek  różnych  materiałów  izolacyjnych  (preszpan,  bakelit,  oleje,  lakiery,  folie, 
żywice, ceramika), 

 

zestawienia  tabelaryczne  właściwości  mechanicznych,  elektrycznych  i  chemicznych 
materiałów izolacyjnych, 

 

przekroje maszyn i urządzeń elektrycznych, 

 

modele maszyn i urządzeń elektrycznych, 

 

czasopisma specjalistyczne, 

 

Polskie Normy, 

 

katalogi i materiały reklamowe, 

 

rzutnik, 

 

slajdy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Wprowadzenie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 
3.  Nawiązanie  do  tematu  lekcji  –  krótka  charakterystyka  materiałów  izolacyjnych  i  ich 

rodzajów. 

4.  Prezentacja  slajdów  przedstawiających  wygląd  i  charakteryzujących  właściwości 

wybranych materiałów izolacyjnych. 

5.  Pokaz próbek wybranych materiałów izolacyjnych. 
6.  Podział klasy na 2–3 osobowe grupy (przypadkowy wybór uczniów). 
7.  Wybór w każdej grupie lidera, sekretarza i prezentera. 
8.  Przydzielenie  pierwszego  zadania  :  każda  grupa  w  oparciu  o  dane  z  Internetu,  notatki 

sporządzone  przez  uczniów  w  czasie  prezentacji  slajdów  i  próbek  materiałów  oraz  inne 
dostępne  na  zajęciach  środki  dydaktyczne,  wypisuje  właściwości  poszczególnych 
materiałów izolacyjnych. 

9.  Grupa,  która  przekaże  najwięcej  cech  charakterystycznych  otrzyma  5  punktów,  druga 

w kolejności grupa otrzyma 3 punkty, zaś trzecia – 1 punkt. 

10.  Podanie  grupom  następnego  zadania:  nauczyciel pokazuje kolejno ponumerowane próbki 

materiałów.  Każda  grupa  na  kartkach  przyporządkowuje  kolejnym  numerom  próbek 
nazwy  materiałów.  Kartki  z  odpowiedziami  poszczególnych  grup  zostają  przypięte  do 
tablicy.  Grupa,  która  przedstawiła  najwięcej  poprawnych  odpowiedzi  otrzymuje 
5 punktów; pozostałym grupom punkty zostaną przyznane tak jak poprzednio. 

11.  Każda  z  grup  otrzymuje  model  jakiejś  maszyny  lub  urządzenia  elektrycznego.  Zadaniem 

uczniów  jest  wyodrębnienie  podzespołów,  elementów  maszyn  wykonanych  z  materiałów 
izolacyjnych: należy nazwać je i omówić ich funkcję. 

12.  Grupa,  która  najlepiej  wykona  zadanie  otrzyma  5  punktów,  następna  w  kolejności  – 

3 punkty, a trzecia – 1 punkt. 

13.  Uczniowie wskazują swoje słabe i mocne strony, jakie ujawniły się podczas wykonywania 

ćwiczenia. 

14.  Nauczyciel  analizuje  pracę  grup  i  ocenia  aktywność;  członkowie  grup  otrzymują  oceny 

zgodnie z punktacją:  
– 

za 13 – 15 punktów – bardzo dobry, 

– 

za 10 – 12 punktów – dobry, 

– 

za 6 – 9 punktów – dostateczny. 

 
Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Udaj  się  do  hurtowni  (sklepu)  z  materiałami  elektrotechnicznymi  i  zbierz  wszelkie 

informacje  dotyczące  dostępnych  na  rynku  materiałów  izolacyjnych  z  uwzględnieniem  ich 
własności, ceny, możliwości zastosowań. Dane umieść w zaprojektowanej przez siebie tabeli. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA

                

 

 
5.1.   Rodzaje 

materiałów 

stosowanych 

maszynach 

i urządzeniach 

 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Porównaj własności przewodzących trzech materiałów: platyny, germanu i szkła.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

 

 

 

  

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  odszukać dane dotyczące wymienionych materiałów, 
2)  wybrać  informacje  dotyczące  własności  przewodzących  materiałów,  czyli  wartości 

konduktywności lub rezystywności, 

3)  zamieścić te dane w tabeli, 
4)  porównać uzyskane wartości i właściwie sklasyfikować wymienione materiały, 
5)  zapisać wnioski i uzasadnić swój wybór. 
  

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia.  

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

Polskie Normy, 

 

zestawienia tabelaryczne właściwości materiałów, 

 

katalogi, 

 

zeszyt ćwiczeń. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Porównaj własności magnetycznych trzech materiałów: wody, powietrza i kobaltu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  odszukać  (korzystając  z  różnych  źródeł  informacji)  dane  dotyczące  wymienionych 

materiałów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

2)  wybrać  te  informacje,  które  dotyczą  własności  magnetycznych  materiałów  (wartości  μ

r,

 

czyli przenikalności magnetycznej względnej środowiska), 

3)  porównać uzyskane wartości, 
4)  właściwie sklasyfikować wymienione materiały, 
5)  zapisać wnioski i uzasadnić swój wybór. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia.  

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

Polskie Normy, 

 

zestawienia tabelaryczne właściwości materiałów, 

 

katalogi, 

 

zeszyt ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.   Materiały przewodzące 

 

5.2.1.   Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Porównaj własności różnych materiałów przewodzących, biorąc pod uwagę ich własności 

elektryczne, mechaniczne, magnetyczne, cieplne i chemiczne oraz możliwe zastosowania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  wyszukać podstawowe właściwości materiałów przewodzących, 
2)  określić właściwości materiałów zgodnie z wytycznymi, 
3)  uzasadnić wybór materiału do określonego zastosowania, 
4)   porównać właściwości różnych materiałów przewodzących. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

Polskie Normy, 

 

zestawienia tabelaryczne właściwości materiałów, 

 

katalogi i materiały reklamowe, 

 

zeszyt do ćwiczeń. 

 
Ćwiczenie 2 

Spośród  wielu  próbek  różnych  materiałów  wybierz  te,  które  należą  do  materiałów 

przewodzących. Nazwij te materiały , omów ich cechy i zastosowanie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z próbkami udostępnionych materiałów, 
2)  wybrać próbki materiałów stosowanych na przewody i uzasadnić swój wybór, 
3)  wybrać próbki materiałów stosowanych na elementy oporowe i uzasadnić swój wybór,  
4)  określić zastosowania konkretnych próbek materiałów, 
5)  podać cechy charakterystyczne dla rozpoznanych materiałów, 
6)  efekty swojej pracy przedstawić na forum klasy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje do ćwiczeń, 

 

zestawy próbek różnych materiałów, 

 

Polskie Normy, 

 

zestawienia tabelaryczne właściwości materiałów, 

 

katalogi i materiały reklamowe, 

 

zeszyt do ćwiczeń. 
 

Ćwiczenie 3 

Dobierz materiały do wykonania: 

a)  rezystora o rezystancji R 
b)  elementu grzejnego o mocy P 

Zaprojektuj wykonanie takich elementów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

 

 

 

  

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  dokonać analizy właściwości różnych materiałów przewodzących pod kątem konkretnych 

zastosowań, 

2)  wybrać właściwe materiały, 
3)  opracować algorytm postępowania, 
4)  wykonać stosowne obliczenia przyjmując konkretne założenia, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy na forum klasy (z uzasadnieniem). 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje do ćwiczeń, 

 

Polskie Normy, 

 

zestawienia tabelaryczne właściwości materiałów, 

 

katalogi i materiały reklamowe, 

 

kalkulator, 

 

zeszyt do ćwiczeń, 

 

ewentualnie stanowisko komputerowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.   Materiały półprzewodnikowe 

 
5.3.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj analizy właściwości materiałów półprzewodnikowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

 

 

 

  

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  wymienić znane mu materiały półprzewodnikowe, 
2)  korzystając z różnych źródeł informacji odnaleźć własności tych materiałów, 
3)  porównać  różne  materiały  półprzewodnikowe  np.  umieszczając  zgromadzone  informacje 

w zaprojektowanej przez siebie tabeli, 

4)  sformułować wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

czasopisma naukowe, 

 

literatura, 

 

katalogi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.4.   Materiały izolacyjne 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj analizy właściwości materiałów izolacyjnych oraz ich zastosowania na podstawie 

informacji z różnych źródeł. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  korzystając  z  różnych  źródeł  informacji  odnaleźć  typowe  materiały  elektroizolacyjne 

stosowane w maszynach i urządzeniach elektrycznych, 

2)  określić  podstawowe  właściwości  materiałów  izolacyjnych  na  podstawie  materiałów 

źródłowych, 

3)  porównać właściwości różnych materiałów izolacyjnych, 
4)  przyporządkować konkretny materiał do określonego zastosowania, 
5)  uzasadnić swój wybór, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

zestawienia tabelaryczne właściwości materiałów izolacyjnych, 

 

czasopisma specjalistyczne, 

 

Polskie Normy, 

 

katalogi i materiały reklamowe, 

 

zeszyt ćwiczeń. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj próbki materiałów izolacyjnych oraz określ ich cechy i zastosowanie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

 

 

 

  

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z próbkami udostępnionych materiałów, 
2)  nazwać poszczególne próbki materiałów, 
3)  określić właściwości materiałów, 
4)  wskazać i uzasadnić zastosowanie określonych materiałów z przedstawionych próbek, 
5)  porównać ze sobą różne materiały izolacyjne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje do ćwiczeń, 

 

zestawy próbek różnych materiałów, 

 

zestawienia tabelaryczne właściwości materiałów, 

 

czasopisma specjalistyczne, 

 

Polskie Normy, 

 

katalogi i materiały reklamowe, 

 

zeszyt ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.5.  Materiały magnetyczne 
 

5.5.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj analizy właściwości różnych materiałów magnetycznych oraz ich zastosowania w 

oparciu o informacje z różnych źródeł. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  odnaleźć  typowe  materiały  magnetyczne  stosowane  w  maszynach  elektrycznych, 

korzystając z różnych źródeł informacji, 

2)  określić właściwości materiałów magnetycznych, 
3)  uzasadnić wybór materiału magnetycznego do określonego zastosowania, 
4)  porównać właściwości różnych materiałów magnetycznych. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

tekst przewodni, 

 

zestawienia tabelaryczne właściwości materiałów magnetycznych, 

 

czasopisma specjalistyczne, 

 

Polskie Normy, 

 

katalogi i materiały reklamowe, 

 

zeszyt ćwiczeń. 
 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj próbki materiałów magnetycznych oraz określ ich cechy i zastosowanie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
 

 

 

 

 

  

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z przedstawionymi próbkami materiałów magnetycznych, 
2)  rozpoznać materiały magnetycznie twarde i miękkie, 
3)  określić właściwości materiałów magnetycznych, 
4)  ustalić rodzaj materiału magnetycznego: miękki czy twardy magnetycznie, 
5)  wskazać zastosowanie określonych materiałów z przedstawionych próbek, 
6)  porównać ze sobą różne materiały magnetyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni, 

 

zestawy próbek różnych materiałów magnetycznych, 

 

zestawienia tabelaryczne właściwości materiałów magnetycznych, 

 

czasopisma specjalistyczne, 

 

Polskie Normy, 

 

katalogi i materiały reklamowe, 

 

zeszyt ćwiczeń. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 
Przykłady narzędzia pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykorzystywanie  różnych 
materiałów w elektrotechnice” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

– 

zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 8, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania: 6, 7, 9, 10, 11, 12 są z poziomu ponadpodstawowego

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań w tym, co najmniej 3 z poziomu podstawowego, 

– 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań w tym, co najmniej 4 z poziomu podstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,  3.  b,  4.  b,  5.  c,  6.  a,  7.  b, 8. c, 9. a, 10. c, 11. c
12. 
a, 13. c, 14. a, 15. b, 16. b, 17. a, 18. b, 19. c, 20. b.  
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować cechy metali 

Określić właściwości metali 

Określić wpływ innych pierwiastków na 
właściwości elektryczne miedzi 

Rozróżnić materiały izolacyjne 

Wskazać materiały izolacyjne 
nieorganiczne 

Dobrać materiały izolacyjne w zależności 
od ich przeznaczenia 

PP 

Zidentyfikować technologię otrzymywania 
materiałów izolacyjnych. 

PP 

Zidentyfikować materiały przewodzące  

Wskazać właściwe materiały do budowy 
magnesów trwałych 

PP 

10 

Dobrać materiały stosując kryterium 
właściwości fizycznych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

11 

Zidentyfikować materiały 
elektroizolacyjne nieorganiczne 

PP 

12 

Dobrać materiał do wyrobu szczotek 

PP 

13 

Określić przenikalność magnetyczną 
ferromagnetyków 

14 

Określić jednostkę konduktywności 

15 

Określić jednostkę rezystywności 

16 

Zidentyfikować materiały 
paramagnetyczne 

17 

Scharakteryzować materiały magnetycznie 
miękkie 

18 

Określić własności stali krzemowej 

19 

Zidentyfikować metody określania 
twardości metali 

20 

Zidentyfikować materiały diamagnetyczne 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed końcem sprawdzianu. 
7.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania. 
8.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję, masz na tę czynność 5 minut. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi  . 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Możesz uzyskać maksymalnie 20 punktów. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
10.  Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 
 

Powodzenia! 

 
 
Materiały dla ucznia 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Podatność metali do odkształceń trwałych to 

a)  plastyczność. 
b)  ścieralność. 
c)  lejność. 
d)  twardość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

2.  Potencjał  elektrochemiczny  metali  jest  wielkością  charakteryzującą  metal  z  punktu 

widzenia 
a)  magnesowania. 
b)  odkształceń sprężystych. 
c)  ulegania korozji. 
d)  odkształceń plastycznych. 

 
3.  Zastosowanie stopów miedzi z innymi pierwiastkami pozwala na 

a)  zwiększenie przewodności elektrycznej w stosunku do miedzi. 
b)  zmniejszenie przewodności elektrycznej w stosunku do miedzi.  
c)  nie ma wpływu na przewodność elektryczną. 
d)  zwiększenie twardości. 

 
4.  Mika należy do materiałów izolacyjnych 

a)  organicznych syntetycznych.  
b)  mieorganicznych. 
c)  organicznych naturalnych. 
d)  ciekłych. 

 
5.  Do materiałów izolacyjnych nieorganicznych należą 

a)  woski. 
b)  kauczuki.  
c)  ceramika. 
d)  asfalty. 

 

6.  Do izolacji uzwojeń stosuje się 

a)  lakiery epoksydowe.  
b)  tłoczywa.  
c)  preszpan.  
d)  żywice proszkowe. 

 
7.  Preszpan otrzymywany jest z 

a)  włókien roślinnych. 
b)  czystej celulozy siarczanowej. 
c)  jedwabiu octanowego. 
d)  papieru aramidowego. 

 
8.  Powietrze jest 

a)  diamagnetykiem.  
b)  ferromagnetykiem.  
c)  paramagnetykiem. 
d)  żadnym z wymienionych. 

 
9.  Magnesy trwałe wykonuje się z 

a)  materiałów magnetycznie twardych. 
b)  materiałów magnetycznie miękkich.  
c)  dowolnego materiału magnetycznego. 
d)  diamagnetyka.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

10.  Wielkość  kąta  stratności  dielektrycznej  materiału  dielektryka  zastosowanego  do  budowy 

kondensatora powinna być 
a)  jak największa. 
b)  nie ma znaczenia. 
c)  jak najmniejsza. 
d)  zależy od warunków środowiska. 

 
11.  Szkło należy do materiałów elektroizolacyjnych 

a)  organicznych naturalnych. 
b)  organicznych syntetycznych. 
c)  nieorganicznych. 
d)  żadnych z wymienionych. 

 
12.  Do wyrobu styków ślizgowych (szczotek) stosuje się 

a)  węgiel i grafit. 
b)  ołów. 
c)  miedź. 
d)  srebro. 

 
13.  Dla materiałów ferromagnetycznych wartość μr jest 

a)  μ

> 1. 

b)  μ

< 1. 

c)  μ

» 1. 

d)  μ

= 1. 

 

14.  Jednostką konduktywności jest 

a)  S/m. 
b)  Ω∙m. 
c)  S∙m. 
d)  Ω/m. 

 
15.  Jednostką rezystywności jest 

a)  1/Ω∙m

2

b)  Ω∙mm

2

/m. 

c)  Ω/m. 
d)  m/ Ω. 

 
16.  Aluminium jest 

a)  ferromagnetykiem. 
b)  paramagnetykiem. 
c)  diamagnetykiem. 
d)  żadnym z wymienionych. 

 
17.  Wąska i stroma pętla histerezy charakteryzuje 

a)  materiały magnetycznie miękkie. 
b)  materiały magnetycznie twarde. 
c)  ferromagnetyki. 
d)  paramagnetyki. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

18.  Do materiałów magnetycznie miękkich zalicza się 

a)  stal chromową.  
b)  stal krzemową.  
c)  stal kobaltową. 
d)  żeliwo. 

 
19.  Metoda Vickersa służy do określenia 

a)  wytrzymałości na rozciąganie. 
b)  udarności. 
c)  twardości metali. 
d)  plasyczności. 

 
20.  Do materiałów diamagnetycznych należy 

a)  nikiel. 
b)  miedź. 
c)  platyna. 
d)  stal. 

 

 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko

 …………….………………………………………………………………… 

 

Wykorzystywanie różnych materiałów w elektrotechnice 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

TEST 2 

 

Test  praktyczny  do  jednostki  modułowej:  „Wykorzystywanie  różnych 
materiałów w elektrotechnice” 
 
Plan testu praktycznego: 
 

Lp

Cel operacyjny 

Kategoria 

taksonomiczna 

Poziom 

wymagań 

Zapisać  czynności  związane  z  wykonaniem  rezystora 
(plan działania) 

Zapisać  zależność  rezystancji  od  rodzaju  materiału 
i wymiarów przewodnika 

Wybrać  właściwy  materiał  oporowy  i  odczytać 
z tablic wartość rezystywności 

PP 

Dobrać  z  tablic  przekrój  znamionowy  drutu 
oporowego 

Wyznaczyć,  przekształcając  wzór , i obliczyć długość 
przewodu 

Odmierzyć  i  odciąć  drut  oporowy  o  obliczonej 
długości, 

uwzględniając 

dodatkowo 

długości 

konieczne do zamocowania zacisków 

 

 

Ukształtować zwojnicę i zamknąć ją w obudowie 

Zamontować i podłączyć zaciski rezystora 

Dobrać właściwą aparaturę pomiarową do wykonania 
pomiaru rezystancji 

10 

Zmierzyć  rezystancję  tak  wykonanego  rezystora 
i porównać ją z rezystancją zadaną 

11 

Dokonać  analizy  budowy  rezystora  pod  kątem 
wymagań bhp i estetyki wykonania 

PP 

12 

Zastosować  zasady  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony 
środowiska obowiązujące na stanowisku pracy 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 
1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu  praktycznego  z  wyprzedzeniem,  co 

najmniej jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem testu przygotuj stanowiska pracy zgodnie ze specyfikacją. 
3.  Przed  przystąpieniem  do  testu  zapoznaj  uczniów  z  zasadami  bhp  oraz  z  przebiegiem 

testowania. 

4.  Przydziel  uczniom  stanowiska  pracy  i  rozdaj  im  przygotowane  materiały:  instrukcję, 

arkusz zadań testowych, kartę testów. 

5.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 
6.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
7.  Czas na wykonanie zadania – 90 minut. 
8.  Przypomnij o upływającym czasie na 15 i 5 minut przed końcem testu. 
9.  Po upływie czasu testu poproś uczniów o zakończenie prac. 
10. Zbierz od uczniów karty testów. 
 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcje do ćwiczeń, 

 

karta testów, 

 

zestawy  różnych  materiałów(  opisane  druty  izolowane z różnych materiałów  i  o  różnych 
przekrojach), 

 

zestawienia tabelaryczne właściwości materiałów, 

 

stanowisko ślusarskie, 

 

stanowisko pomiarowe, 

 

podstawowy zestaw monterski, 

 

Polskie Normy, 

 

katalogi i materiały reklamowe, 

 

kalkulator, 

 

linijka, 

 

zeszyt ćwiczeń. 

 

ołówek, długopis. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przeliczenie liczby punktów na ocenę szkolną: 
 

Ocena 

szkolna 

bdb 

db 

dost 

dop 

ndst 

Liczba 

punktów 

11–12 

9–10 

7–8 

4–6 

poniżej 4 

  
 
 

Arkusz zadania praktycznego 

 

Opis sytuacji: 

Masz  do  dyspozycji  druty  izolowane  o  różnych  przekrojach,  wykonane  z  różnych 

materiałów,  karty  katalogowe,  wyciąg  z  PN,  zestawienia  tabelaryczne,  różnego  rodzaju 
aparaturę pomiarową. 

 

Zadanie testowe 

 

Zaprojektuj i wykonaj rezystor o rezystancji R = 10 Ω. 
 
Aby bezpiecznie wykonać zadanie

1.  Zapoznaj się ze stanowiskiem pracy, zaplanuj układ czynności 
2.  W formularzu KARTY TESTÓW zapisz: 

– 

czynności niezbędne do wykonania rezystora, 

– 

konieczne zależności matematyczne (wzory), 

– 

wielkości, które musisz zmierzyć, obliczyć lub odczytać, 

– 

wykaz i opis aparatury kontrolno–pomiarowej, 

– 

wykaz materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania testu, 

– 

wyniki obliczeń. 

3.  Wykonaj rezystor zgodnie z zasadami bhp. 
4.  Dokonaj sprawdzenia poprawności wykonania. 
5.  Dokonaj porównania rezystancji wykonanego rezystora z rezystancją zadaną. 
6.  Sformułuj i zapisz wnioski z wykonanego zadania. 
7.  Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko. 
8.  Zgłoś nauczycielowi zakończenie badań. 
9.  Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. 
 
Instrukcja dla ucznia 
1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę testów. 
3.  Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego. 
4.  Na wykonanie zadania masz 90 minut. 
5.  Jeżeli masz pytania i wątpliwości podnieś rękę i zadaj pytanie nauczycielowi. 
6.  Pamiętaj,  że  Twoja  praca  musi  być  samodzielna  –  możesz  tylko  korzystać  z  materiałów 

dostępnych na stanowisku pracy. 

7.  Przed oddaniem karty testów sprawdź poprawność swoich zapisów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA TESTÓW 
 

1.  Zapisz czynności związane z wykonaniem elementu grzejnego: 
 
a  …………………………………………………………………………………………….. 
b  …………………………………………………………………………………………….. 
c  …………………………………………………………………………………………….. 
d  …………………………………………………………………………………………….. 
e  …………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

 
2.  Wykaz materiałów i narzędzi 
a  ……………………………………………………………………………………………… 
b  ……………………………………………………………………………………………… 
c  ……………………………………………………………………………………………… 
d  ……………………………………………………………………………………………… 
e  ……………………………………………………………………………………………… 

……………………………………………………………………………………………… 

 
3.  Obliczenia 
……………………………………………..…………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………….…………………………………………………… 
……………………………………………..…………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
 
4.  Wykaz aparatury kontrolno–pomiarowej 
a  ……………………………………………………………………………………………… 
b  ……………………………………………………………………………………………… 
c  ……………………………………………………………………………………………… 
d  ……………………………………………………………………………………………… 
e  ……………………………………………………………………………………………… 

……………………………………………………………………………………………… 

 
5.  Wyniki pomiarów i wnioski 
……………………………………………..…………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………….…………………………………………………… 
……………………………………………..…………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………….…………………………………………………… 
……………………………………………..…………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7.  LITERATURA 
 

1.  Bolkowski S.: Elektrotechnika. WSiP, Warszawa 1999 
2.  Borowski M.: Materiałoznawstwo dla elektryków i elektroników. PWSZ, Warszawa 1993 
3.  Otyński A.: Podstawy technologii i konstrukcji mechanicznych. WSiP, Warszawa 1995 
4.  Polskie Normy PN–EN 61557 – wybrane arkusze 
5.  Polskie Normy PN–IEC 60364 – wybrane arkusze 
6.  Praca zbiorowa: Poradnik inżyniera elektryka. WNT, Warszawa 1997