„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Grzegorz Pośpiech
Przygotowanie zbrojenia
712[01].Z1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Swietłana Koniuszewska
mgr inż. Ewa Szablewska
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marzena Rozborska
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[01].Z1.02
,,Przygotowanie zbrojenia” zawartej w modułowym programie nauczania dla zawodu
betoniarz- zbrojarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
12
5.1. Czyszczenie i prostowanie stali zbrojeniowej
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2.
Pomiar i cięcie zbrojenia
15
5.2.1. Ćwiczenia
15
5.3. Gięcie zbrojenia
19
5.3.1. Ćwiczenia
19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
23
7. Literatura
36
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie betoniarz-zbrojarz 712[01].Z1.02.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktację zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych w module
712[01].Z1.01
Organizowanie stanowiska pracy
712[01].Z1
Technologia robót zbrojarskich
712[01].Z1.03
Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i formach
712[01].Z1.02
Przygotowanie zbrojenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
stosować terminologię budowlaną,
−
odróżniać technologie wykonania budynku,
−
przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,
−
stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
−
rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,
−
posługiwać się dokumentacją budowlaną,
−
organizować stanowisko składowania i magazynowania,
−
transportować materiały budowlane,
−
przygotować miejsca składowania stali i elementów zbrojenia,
−
organizować stanowisko pracy zbrojarza,
−
dobierać i stosować maszyny, urządzenia i sprzęt do robót zbrojarskich,
−
stosować przepisy bhp, dobierać odzież ochronną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
−
zorganizować, użytkować i zlikwidować stanowiska prac zbrojarskich, zgodnie
z zasadami
organizacji
pracy,
wymaganiami
technologicznymi,
przepisami
bezpieczeństwa i higieny pracy, zasadami ergonomii i ochrony środowiska,
−
odczytać rysunki zbrojeniowe elementów budowlanych,
−
dobrać odpowiednie pręty zbrojenia,
−
dobrać odpowiednią ilość prętów zbrojeniowych,
−
przygotować i zastosować materiały pomocnicze,
−
obsłużyć maszyny i urządzenia, zastosować sprzęt, posłużyć się narzędziami,
−
usunąć różne zanieczyszczenia stali zbrojeniowej,
−
wykonać prostowanie stali zbrojeniowej o małych średnicach,
−
wykonać wyginanie, cięcie i gięcie prętów zbrojenia, zgodnie z rysunkami
konstrukcyjnymi,
−
zmierzyć długość odcinanych prętów,
−
wykonać obmiar i przedmiar robót,
−
ocenić jakość wykonanej pracy, usunąć usterki,
−
dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do wykonywanej pracy,
−
dobrać i zastosować narzędzia pomiarowe,
−
zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,
−
zagospodarować odpady,
−
zmontować, użytkować i rozebrać pomosty montażowe do wykonania zbrojenia
w elementach wysokich,
−
porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Betoniarz-zbrojarz712[01]
Moduł:
Technologia robót zbrojarskich 712[01].Z1
Jednostka modułowa:
Przygotowanie zbrojenia 712[01].Z1.02
Temat: Czyszczenie stali zbrojeniowej.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności dobierania sposobów czyszczenia stali zbrojeniowej
oraz usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń prętów zbrojeniowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
podać rodzaje zanieczyszczeń stali zbrojeniowej,
−
określić wpływ zanieczyszczeń na przyczepność betonu i stali,
−
dobrać sprzęt do czyszczenia stali zbrojeniowej w zależności od rodzaju
zanieczyszczenia,
−
wykonać czyszczenie stali zbrojeniowej w zależności od rodzaju zanieczyszczenia.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
zespołowa.
Czas: 90 min.
Środki dydaktyczne:
−
poradniki, normy, instrukcje,
−
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
−
lampa benzynowa, spirytusowa,
−
szczotki osadzone na giętkim wale szlifierki,
−
szczotki.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
−
charakterystyka rodzajów zanieczyszczeń stali zbrojeniowej, połączona z ich
prezentacją,
−
określenie wpływu zanieczyszczeń na przyczepność betonu i stali,
−
charakterystyka sposobów czyszczenia,
−
pokaz czyszczenia stali zbrojeniowej z różnych zanieczyszczeń.
Faza kończąca
4. Uporządkowanie klasopracowni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Praca domowa.
Wykonać tabelę w której do rodzaju zanieczyszczenia prętów zbrojenia będzie
przyporządkowany sposób oczyszczenia stali.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Betoniarz-zbrojarz712[01]
Moduł:
Technologia robót zbrojarskich 712[01].Z1
Jednostka modułowa:
Przygotowanie zbrojenia 712[01].Z1.02
Temat: Ręczne gięcie strzemion o średnicy 6 mm.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności gięcia stali zbrojeniowej sposobem ręcznym zgodnie
z rysunkami.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
zaznaczyć miejsca i kąty wygięć strzemion,
−
zorganizować stanowisko do ręcznego gięcia stali zbrojeniowej,
−
wykonać odgięcia strzemion.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
Propozycja kompozycji arkusza tekstu przewodniego:
Klasa: …………………….
Imię i nazwisko ucznia: ……………………………………….
Temat: Ręczne gięcie strzemion o średnicy 6 mm.
I. Pytania kontrolne
1. Odczytaj z załączonego rysunku numer, którym oznaczone są strzemiona.
2. Określ liczbę strzemion jaką należy wykonać.
3. Odczytaj poszczególne długości boków strzemion i długość haków.
II. Planowanie
1. Dobierz odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej.
2. Dobierz narzędzia i materiały potrzebne do wykonania strzemion.
3. Zaplanuj kolejność wykonywania odgięć.
4. Zaplanuj miejsce składowania strzemion.
III. Zatwierdzenie.
Jeżeli Twoje odpowiedzi i planowanie jest poprawne, uzyskałeś akceptację nauczyciela:
pobierz narzędzia i materiały, przystąp do pracy według zaplanowanych etapów i po każdym
etapie dokonaj oceny wykonanych czynności. Jeśli wykonałeś zadanie poproś nauczyciela
o jego ocenę.
IV. Wykonanie
Wykonaj czynności według planu –masz na to 90 minut. Przestrzegaj przepisów bhp podczas
pracy.
V. Sprawdzenie
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Ocena
Etap
Uwagi
Twoja
Nauczyciela
Organizowanie
stanowiska pracy
Zaznaczenie
miejsc odgięć
Wykonanie gięcia
strzemion
Kontrola
prawidłowości
wykonania odgięć
Składowanie
strzemion
Zachowanie
przepisów bhp
Uwagi:
Co sprawiło mi trudności.
Co wykonałem bez problemu.
Poproś nauczyciela o ocenę .
Ocena pracy ……………………….Podpis nauczyciela ……………………….
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 135 min.
Środki dydaktyczne:
−
arkusze tekstu przewodniego,
−
przybory do pisania,
−
dokumentacja do zadania (może to być rysunek zamieszczony w poradniku lub inny
wybrany przez prowadzącego zajęcia),
−
zestaw sprzętu ochrony osobistej,
−
zestaw prętów zbrojeniowych ø6 mm odpowiedniej długości,
−
kreda.
−
metrówka,
−
giętarka ręczna,
−
stół zbrojarski.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Podanie tematu zadania i rozdanie arkuszy tekstu przewodniego.
3. Realizacja tematu:
−
każdy uczeń wypełnia arkusz tekstu przewodniego(pytania kontrolne -10 min,
planowanie -20 min),
−
po wypełnieniu każdej części uczeń zgłasza się do nauczyciela i po uzyskaniu jego
akceptacji przygotowuje stanowisko pracy,
−
każdy uczeń wykonuje ćwiczenie według planu-90 min,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
−
każdy uczeń dokonuje oceny poszczególnych etapów swojej pracy wypełniając
odpowiednią część arkusza tekstu przewodniego,
−
uczniowie zgłaszają wykonanie zadania, nauczyciel dokonuje oceny całości i odbioru
pracy.
4.Nauczyciel zbiera arkusze tekstu przewodniego od wszystkich uczniów.
Zakończenie zajęć
5.Uporządkowanie klasopracowni.
Praca domowa
Zapoznać się z instrukcją obsługi giętarki mechanicznej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
analiza i opracowanie arkuszy tekstu przewodniego, zwłaszcza ostatniej jego części gdzie
uczeń wskazuje co sprawiło mu trudności a jakie elementy zadania wykonywał bez
problemu,
−
obserwacja uczniów podczas wykonywania zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Czyszczenie i prostowanie stali zbrojeniowej
5.1.1.Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oczyścić pręty stalowe zabrudzone farbą olejną i smarem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać dokładnych oględzin podanych próbek stali,
2) zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad stosowania preparatu odtłuszczającego,
3) wykonać czyszczenie,
4) wytrzeć do sucha pręty zbrojenia,
5) posprzątać stanowisko pracy,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
–
zestaw próbek stali zbrojeniowej,
–
preparaty odtłuszczające,
–
materiały do oczyszczenia i osuszenia.
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Oczyścić sposobem ręcznym pręty stalowe zabrudzone rdzą i błotem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać dokładnych oględzin podanych próbek stali,
2) wybrać szczotkę drucianą,
3) wykonać czyszczenie,
4) posprzątać stanowisko pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
–
zestaw próbek stali zbrojeniowej,
–
szczotki druciane.
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj prostowanie sposobem ręcznym prętów zbrojenia średnicy 10
÷
12mm.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) dokonać oględzin stali,
3) dobrać odpowiedni zestaw kluczy zbrojarskich,
4) przygotować pręty w kolejności zaplanowanego ćwiczenia,
5) wykonać prostowanie prętów zaczynając od najbardziej prostych,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
–
zestaw stali zbrojeniowej różnych średnic,
–
stół roboczy z płytą stalową,
–
klucze zbrojarskie,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie4
Wykonaj prostowanie sposobem ręcznym prętów zbrojenia średnicy 16
÷
20mm.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) dokonać oględzin stali,
3) dobrać odpowiedni zestaw kluczy zbrojarskich,
4) przygotować pręty w kolejności zaplanowanego ćwiczenia,
5) wykonać prostowanie prętów zaczynając od najbardziej prostych,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
–
zestaw stali zbrojeniowej różnych średnic,
–
stół roboczy z płytą stalową,
–
klucze zbrojarskie,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.2. Pomiar i cięcie zbrojenia
5.2.1.Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oblicz rzeczywistą długość pręta zbrojeniowego o średnicy 12 mm podanego na rysunku
roboczym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować przykład obliczeniowy z materiału nauczania,
2) obliczyć długość teoretyczną,
3) obliczyć zmiany długości wynikające z rodzaju zagięć i średnicy pręta [tabela 1],
4) zaprezentować przeprowadzone obliczenia,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
papier kancelaryjny,
–
ołówek, długopis,
–
kalkulator,
–
tabela 1 poradnika dla ucznia,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj cięcie sposobem ręcznym prętów o średnicy 10mm na odcinki długości 2,5m.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sprawdzić jaki sprzęt i urządzenia ma do dyspozycji na stanowisku pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) odmierzyć żądaną długość pręta zbrojeniowego,
4) wybrać urządzenie do cięcia stali,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5) wykonać cięcie pręta zbrojeniowego,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
–
stal zbrojeniowa ø10,
–
nożyce ręczne,
–
taśma miernicza, przymiar metrowy,
–
apteczka,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj cięcie sposobem ręcznym prętów o średnicy 16mm na odcinki długości 3,0m.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sprawdzić jaki sprzęt i urządzenia ma do dyspozycji na stanowisku pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) odmierzyć żądaną długość pręta zbrojeniowego,
4) wybrać urządzenie do cięcia stali,
5) wykonać cięcie pręta zbrojeniowego,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
–
stal zbrojeniowa ø16,
–
nożyce ręczne,
–
taśma miernicza, przymiar metrowy,
–
apteczka,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Dobierz sprzęt do cięcia prętów zbrojenia o średnicy 32
÷
40mm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sprawdzić jaki sprzęt i urządzenia ma do dyspozycji na stanowisku pracy,
2) zastanowić się czy potrzebny jest sprzęt mechaniczny czy wystarczy ręczny,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) wybrać urządzenie do cięcia stali,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
nożyce ręczne,
–
nożyce mechaniczne,
–
apteczka,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 5
Wykonaj cięcie prętów stalowych, przeznaczonych do wykonania szkieletu
zbrojeniowego belki pokazanej na rysunku.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować rysunek i wypisać jakie pręty i w jakiej liczbie należy wykonać,
2) sprawdzić jaki sprzęt i urządzenia ma do dyspozycji na stanowisku pracy,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) odmierzyć żądaną długość poszczególnych prętów zbrojeniowych,
5) wybrać urządzenie do cięcia stali,
6) wykonać cięcie prętów zbrojeniowych,
7) ułożyć pręty na stanowisku magazynowania,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
tekst przewodni.
Środki dydaktyczne::
–
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
–
stal zbrojeniowa ø8, ø10, ø20,
–
stół zbrojarski kozły drewniane,
–
nożyce ręczne,
–
nożyce mechaniczne,
–
taśma miernicza, przymiar metrowy,
–
apteczka,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.3. Gięcie zbrojenia
5.3.1.Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj gięcie sposobem ręcznym strzemion o średnicy 6 mm według załączonego
rysunku.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sprawdzić narzędzia jakie ma do dyspozycji na stanowisku pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wybrać urządzenie do gięcia stali zbrojeniowej,
4) zgromadzić pręty zbrojeniowe na stanowisku pracy,
5) dokonać obmiaru i zaznaczyć miejsca planowanych zgięć,
6) wykonać gięcie prętów,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
–
pręty zbrojenia ø6,
–
stół zbrojarski,
–
klucze zbrojarskie,
–
giętarka ręczna,
–
przymiar metrowy,
–
apteczka,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Ćwiczenie 2
Wykonaj gięcie prętów o średnicy 20 mm według załączonego rysunku. Kąt odgięcia
wynosi 45
°
.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sprawdzić sprawność sprzętu jaki ma do dyspozycji na stanowisku pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wybrać urządzenie do gięcia stali zbrojeniowej,
4) zgromadzić materiał na stanowisku pracy,
5) dokonać obmiaru i zaznaczyć miejsca planowanych zgięć,
6) wykonać gięcie prętów,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
–
pręty zbrojenia ø20,
–
stół zbrojarski,
–
klucze zbrojarskie,
–
giętarka ręczna,
–
giętarka mechaniczna,
–
przymiar metrowy,
–
apteczka,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj gięcie prętów o średnicy 12mm, według rysunku roboczego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sprawdzić sprawność sprzętu jaki ma do dyspozycji na stanowisku pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wybrać urządzenie do gięcia stali zbrojeniowej,
4) zgromadzić materiał na stanowisku pracy,
5) dokonać obmiaru i zaznaczyć miejsca planowanych zgięć,
6) wykonać gięcie prętów,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
–
pręty zbrojenia ø12,
–
stół zbrojarski,
–
klucze zbrojarskie,
–
giętarka ręczna,
–
giętarka mechaniczna,
–
przymiar metrowy,
–
apteczka,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj gięcie prętów stalowych, przeznaczonych do wykonania szkieletu
zbrojeniowego belki pokazanej na rysunku.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować rysunek i ustalić, jakie pręty i w jakiej liczbie należy wykonać,
2) sprawdzić jaki sprzęt i urządzenia ma do dyspozycji na stanowisku pracy,
3) zgromadzić przycięte pręty(ćwiczenie 5 z rozdziału 5.2)
4) zorganizować stanowisko do gięcia prętów,
5) zaznaczyć miejsca odgięć na poszczególnych prętach,
6) wykonać gięcie poszczególnych grup prętów,
7) ułożyć przygotowane pręty na stanowisku magazynowania,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
–
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
–
pręty zbrojeniowe pocięte na odpowiednie długości,
–
stół zbrojarski,
–
kozły drewniane,
–
giętarka ręczna,
–
giętarka mechaniczna,
–
taśma miernicza, przymiar metrowy,
–
kreda,
–
apteczka,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Przygotowanie zbrojenia”.
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. a, 4. c, 5. b, 6. b, 7. c, 8. a, 9. d, 10. d, 11. c, 12.
c, 13. a, 14. c, 15. b, 16. c, 17. a, 18. d, 19. d, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Dobrać sposób czyszczenia prętów
zbrojenia
B
P
b
2
Określić
sposoby
prostowania
prętów zbrojeniowych
C
P
b
3
Scharakteryzować
wymogi
bezpieczeństwa pracy
C
P
a
4
Ustalić
warunki
cięcia
stali
zbrojeniowej
A
P
c
5
Ustalić
warunki
gięcia
stali
zbrojeniowej
A
P
b
6
Dobrać narzędzia i sprzęt do
prostowania stali zbrojeniowej
D
P
b
7
Ustalić
sposób
ciecia
prętów
o średnicy 40mm
A
P
c
8
Wybrać
sposób
cięcia
prętów
zbrojeniowych
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
9
Wskazać sposób czyszczenia stali
zbrojeniowej
A
P
d
10
Rozpoznać narzędzia do cięcia
prętów zbrojenia
B
P
d
11
Rozpoznać narzędzia do gięcia
prętów zbrojenia
B
P
c
12
Scharakteryzować
sposób
cięcia
prętów
C
P
c
13
Dobrać sprzęt do ręcznego cięcia
stali
D
P
a
14
Określić
zastosowanie
kluczy
zbrojarskich
C
P
c
15
Określić
funkcję
elementów
wciągarki kozłowej
C
PP
b
16
Określić dopuszczalną krzywiznę
prętów zbrojenia
C
PP
c
17
Scharakteryzować
budowę
prościarki mechanicznej
C
PP
a
18
Scharakteryzować budowę giętarki
widełkowej
C
PP
d
19
Scharakteryzować budowę giętarki
mechanicznej
C
PP
d
20
Określać
długość
zakotwienia
prętów
C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego
sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących przygotowania zbrojenia. Są to zadania
wielokrotnego wyboru.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie i wróć do niego później. Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 15-20,
gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Pręty zbrojenia są zabrudzone farbą olejną, aby je oczyścić należy użyć:
a) szczotki.
b) lampy benzynowej.
c) piaskownicy.
d) wody.
2. Pręty zbrojenia można prostować ręcznie jeżeli ich średnica nie przekracza:
a) 14 mm.
b) 20 mm.
c) 32 mm.
d) 40 mm.
3. Zakaz przebywania osób postronnych w pobliżu wciągarki kozłowej podczas
prostowania prętów wynika z niebezpieczeństwa, które polega na zerwaniu drutu albo:
a) wyrwaniu końca pręta z płaskownika.
b) skręceniu pręta.
c) cofaniu korby wciągarki.
d) upadku z wysokości.
4. Pręty zbrojenia można ciąć ręcznie jeżeli ich średnica nie przekracza:
a) 12 mm.
b) 24 mm.
c) 32 mm.
d) 40 mm.
5. Pręty zbrojenia można giąć ręcznie jeżeli ich średnica nie przekracza:
a) 12 mm.
b) 24 mm.
c) 32 mm.
d) 40 mm.
6. Do prostowania stali w kręgach zastosujesz:
a) klucz zbrojarski.
b) wciągarkę ręczną.
c) płytkę zbrojarską.
d) giętarkę ręczną.
7. Pręty o średnicy 40 mm tnie się za pomocą:
a) nożyc ręcznych.
b) nożyc mechanicznych.
c) palnika acetylenowego.
d) kluczy zbrojarskich.
8. Do przecinania dużej ilości prętów zbrojenia o średnicy do 40 mm zastosujesz:
a) nożyce mechaniczne.
b) nożyce ręczne jednoręczne.
c) nożyce ręczne dwuręczne.
d) giętarkę mechaniczną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
9. Pręty zbrojeniowe są zatłuszczone, oczyścisz je za pomocą:
a) szczotki.
b) piaskowania.
c) wody.
d) opalania.
10. Narzędzie przedstawione na rysunku to:
a) giętarka mechaniczna.
b) nożyce ręczne jednoręczne.
c) nożyce ręczne dwuręczne.
d) nożyce mechaniczne.
11. Narzędzie przedstawione na rysunku to:
a) giętarka mechaniczna.
b) nożyce ręczne jednoręczne.
c) giętarka widełkowa.
d) nożyce ręczne dwuręczne.
12. Podczas cięcia prętów nożycami ręcznymi, przecinane pręty należy ustawiać w stosunku
do płaszczyzny noży:
a) równolegle.
b) pod kątem 45
°
.
c) prostopadle.
d) pod kątem 60
°
.
13. Ilość stali zbrojeniowej jest niewielka a jej średnica wynosi 12 mm, do cięcia zastosujesz:
a) nożyce ręczne.
b) giętarka widełkowa.
c) nożyce mechaniczne.
d) klucze zbrojarskie.
14. Klucze zbrojarskie służą do:
a) ręcznego prostowania prętów zbrojeniowych.
b) ręcznego gięcia prętów zbrojeniowych.
c) ręcznego prostowania i gięcia prętów zbrojeniowych.
d) mechanicznego gięcia prętów zbrojeniowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
15. Elementem wciągarki kozłowej, na który nakłada się krąg zbrojenia jest:
a) wciągarka.
b) kołowrót.
c) krążek.
d) pal wbity w grunt.
16. Dopuszczalna krzywizna pręta zbrojeniowego wynosi:
a) 1 mm na 1 m.
b) 4 mm na 2 m.
c) 4 mm na 1 m.
d) 2 mm na 1 m.
17. Elementem prościarki mechanicznej, w którym odbywa się prostowanie prętów zbrojenia
jest bęben prostujący lub:
a) zespół wałków prostujących.
b) zespół kołowrotów.
c) krążek.
d) wciągarka.
18. Ręczna giętarka widełkowa składa się z
płytki stalowej mocowanej do stołu
zbrojarskiego,
bolca osiowego, ramienia dźwigu z bolcem oraz:
a) krążka.
b) tarczy okrągłej.
c) kołowrotu.
d) elementu oporowego.
19. Zasadniczym elementem giętarek mechanicznych jest tarcza okrągła obracająca się
w płaszczyźnie poziomej, wyposażona w:
a) krążki.
b) śrubę regulacyjną.
c) chwytaki.
d) wymienne sworznie robocze.
20. Zakotwienie prętów odgiętych ze stali gładkiej w strefie rozciąganej powinno być
wielokrotnością średnic prętów nośnych, która wynosi:
a) 20.
b) 10.
c) 5.
d) 15.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Przygotowanie zbrojenia
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Test II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Przygotowanie zbrojenia”.
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. a, 4. c, 5. b, 6. d, 7. c, 8. d, 9. a, 10. b, 11. d, 12.
b, 13. b, 14. c, 15. c, 16. c, 17. c, 18. a, 19. b, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Dobrać sposób czyszczenia prętów
zbrojenia
B
P
b
2
Określić sposoby prostowania stali
w kręgach
C
P
d
3
Scharakteryzować stanowisko do
ręcznego prostowania stali
C
P
a
4
Ustalić warunki cięcia stali
zbrojeniowej
A
P
c
5
Ustalić warunki gięcia stali
zbrojeniowej
A
P
b
6
Wskazać element urządzenia do
mierzenia długości podczas
ręcznego cięcia stali
B
P
d
7
Wskazać element nożyc obrotowych
B
P
c
8
Określić warunki cięcia
mechanicznego
C
P
d
9
Określić sposób czyszczenia stali
zbrojeniowej
C
P
a
10
Rozpoznać narzędzia do cięcia
prętów zbrojenia
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
11
Rozpoznać elementy giętarki
widełkowej
B
P
d
12 Określić sposób cięcia prętów
C
P
b
13
Dobrać sprzęt do ręcznego gięcia
stali
B
P
b
14
Określić zastosowanie kluczy
zbrojarskich
C
P
c
15
Określić długość odcinków prętów,
których nie można ciąć nożycami
mechanicznymi
C
PP
c
16
Określić dopuszczalną krzywiznę
prętów zbrojenia
C
PP
c
17
Zaproponować rozwiązanie
umożliwiające jednoczesne gięcie
kilku prętów w giętarce
mechanicznej
C
PP
c
18
Określić średnicę bolców do
wykonywania odgięć
C
PP
a
19
Określić funkcję przenośników
rolkowych
C
PP
b
20
Określić kąt odgięcia prętów
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących przygotowania zbrojenia. Są to zadania wielokrotnego
wyboru.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
i wróć do niego później. Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 15-20, gdyż są one na
poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Pręty zbrojenia są zatłuszczone, aby je oczyścić należy użyć:
a) szczotki.
b) lampy benzynowej.
c) piaskownicy.
d) wody.
2. Stal dostarczaną w kręgach prostuje się wciągarką ręczną, wciągarką mechaniczną lub:
a) nożycami ręcznymi.
b) kluczem zbrojarskim.
c) wciągarką kozłową.
d) prościarką mechaniczną.
3. Stanowisko do ręcznego prostowania prętów składa się ze stołu zbrojarskiego
z umocowanymi płytkami stalowymi oraz:
a) dwóch rzędów kozłów.
b) jednego rzędu kozłów.
c) prościarki mechanicznej.
d) giętarki mechanicznej.
4. Pręty zbrojenia należy ciąć mechanicznie jeżeli ich średnica przekracza:
a) 12 mm.
b) 24 mm.
c) 32 mm.
d) 40 mm.
5. Pręty zbrojenia należy giąć mechanicznie jeżeli ich średnica przekracza:
a) 12 mm.
b) 24 mm.
c) 32 mm.
d) 40 mm.
6. Do mierzenia długości prętów zbrojenia podczas cięcia nożycami ręcznymi służy
urządzenie zaopatrzone w:
a) poziomy krążek.
b) pionowy krążek.
c) poziomy zderzak.
d) pionowy zderzak.
7. Noże obrotowe są elementem tnącym w:
a) prościarkach.
b) nożycach ręcznych.
c) nożycach obrotowych.
d) nożycach gilotynowych.
8. Nożyce mechaniczne stosuje się do przecinania prętów zbrojenia, jeżeli:
a) prętów jest mało i ich średnica nie przekracza 32 mm.
b) prętów jest mało i ich średnica nie przekracza 40 mm.
c) prętów jest dużo i ich średnica nie przekracza 32 mm.
d) prętów jest dużo i ich średnica nie przekracza 40 mm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
9. Pręty zbrojeniowe czyści się za pomocą opalania jeżeli są zabrudzone:
a) tłuszczem.
b) rdzą.
c) błotem.
d) piaskiem.
10. Narzędzie przedstawione na rysunku to:
a) giętarka mechaniczna.
b) nożyce ręczne jednoręczne.
c) nożyce ręczne dwuręczne.
d) nożyce mechaniczne.
11. Narzędzie przedstawione na rysunku to giętarka widełkowa, numerem 3 oznaczony jest
element:
a) bolec oporowy ze śrubą regulacyjną.
b) bolec osiowy.
c) płytka stalowa.
d) ramię dźwigu z bolcem.
12. Podczas cięcia prętów nożycami ręcznymi, przecinane pręty należy do płaszczyzny noży
ustawiać:
a) równolegle.
b) prostopadle.
c) pod dowolnym kątem.
d) pod kątem ostrym.
13. Ilość stali zbrojeniowej jest niewielka a jej średnica wynosi 12 mm, do gięcia zastosujesz:
a) nożyce ręczne.
b) giętarkę widełkową.
c) nożyce mechaniczne.
d) giętarkę mechaniczną.
14. Klucze zbrojarskie mogą być użyte do:
a) ręcznego prostowania prętów zbrojeniowych.
b) ręcznego gięcia prętów zbrojeniowych.
c) ręcznego prostowania lub gięcia prętów zbrojeniowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
d) mechanicznego gięcia prętów zbrojeniowych.
15. Cięcie stali zbrojeniowej nożycami mechanicznymi jest zabronione jeżeli odcinki prętów
mają długość mniejszą niż:
a) 10 cm.
b) 20 cm.
c) 30 cm.
d) 50 cm.
16. Dopuszczalna krzywizna pręta zbrojeniowego wynosi 4mm na długości:
a) 1,5 m.
b) 3 m.
c) 1 m.
d) 2 m.
17. W giętarce mechanicznej można wygiąć jednocześnie kilka prętów, stosując:
a) większą liczbę sworzni.
b) większą płytę obrotową.
c) wyższe sworznie.
d) większą średnicę sworzni.
18. Odgięcia prętów, należy wykonywać na bolcach o średnicy równej lub większej niż:
a) 15 średnic zginanego pręta.
b) 10 średnic zginanego pręta.
c) 5 średnic zginanego pręta.
d) 20 średnic zginanego pręta.
19. Przenośniki rolkowe zamocowane na stole zbrojarskim:
a) umożliwiają gięcie pojedynczych prętów.
b) ułatwiają przesuwanie się prętów.
c) ułatwiające gięcie prętów.
d) umożliwiają gięcie kilku prętów jednocześnie.
20. Pręty zbrojeniowe nośne, w zależności od grubości betonowego elementu, mogą być
odginane w stosunku do osi pręta pod kątem 30
°
,45
°
lub:
a) 20
°
.
b) 60°.
c) 50
°
.
d) 90
°
.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Przygotowanie zbrojenia
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
7. LITERATURA
1. Abramowicz J M.: Roboty betoniarskie na placu budowy – poradnik. Arkady,
Warszawa1992
2. Adamiec B, Adamiec B.: Technologia- Roboty betoniarskie i zbrojarskie. WSiP,
Warszawa 1996
3. Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004
4. Straszak K.: Rysunek zawodowy dla betoniarza zbrojarza. WSiP, Warszawa 1985
5. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 2006
6. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa
1997
7. Wasilewski Z.: Bhp na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989
8. Katalogi firm