KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEO
TEMAT: OBWÓD
ĆWICZEBNY- WZMACNIANIE MIĘŚNI
POSTURALNYCH.
CELE:- WZMACNIANIE MI
ĘŚNI TUŁOWIA,
-
WDRA
ŻANIE DO WSPÓŁPRACY W ZESPOLE DWÓJKOWYM,
- ZAPROPONOWANIE PRZEZ UCZNIA JEDNEGO
ĆWICZENIA
ROZLU
ŹNIAJĄCEGO.
PRZYBORY: PIŁKA LEKARSKA, LASKA GIMNASTYCZNA,
PLATFORMA RUCHOMA, 2 MATERACE, ŁAWECZKI.
KLASA: I GIMNAZJUM, DZIEWCZ
ĘTA.
MIEJSCE ZAJ
ĘĆ: SALA GIMNASTYCZNA.
Tok lekcji Organizacja zaj
ęć Czas
trwania
Uwagi
I cz
ęść
wst
ępna
Czynno
ści organizacyjne: zbiórka,
powitanie, podanie zada
ń lekcji,
sprawdzenie gotowo
ści do lekcji.
Zabawa o
żywiająca ”Berek w parach”.
Uczniowie dobieraj
ą się w pary. Jedna z
par jest „berkiem”. Po złapaniu, zmiana
ról.
5'
Inn
ą odmiana:
Jedna z
ćwiczących goni
kole
żankę z pary,
po złapaniu
zmiana ról.
II cz
ęść
główna A
Ćwiczenia w parach:
Przemieszczanie si
ę po sali w parach,
-
trzymaj
ąc się za rękę,
-
jedna osoba za drug
ą,
-
krokiem odstawno- dostawnym,
-
twarz
ą do siebie,
-
przechodz
ąc na zmianę pod
nogami partnera.
Przysiady w parach:
-
jednocze
śnie,
-
na zmian
ę.
Obroty w parach trzymaj
ąc się za rękę,
w jedna i drug
ą stronę.
Przechodzenie w dwójkach pod
splecionymi r
ękami, przenosząc
jednocze
śnie ręce partnera i swoje do
10'
Nauczyciel
kontroluje prac
ę
uczniów.
Poprawia bł
ędy.
góry.
W staniu tyłem do siebie, skr
ęty z
kla
śnięciem w dłonie partnera.
Skłony w staniu tyłem do siebie,
kla
śnięcie miedzy nogami partnera i nad
głow
ą.
Przeci
ąganie partnera w ustawieniu
bokiem na linii. Wytr
ącanie go z
równowagi.
Podskoki jednonó
ż z chwytem za nogę
praw
ą partnera lewą dłonią i podaniem
sobie dłoni prawych po skosie.
W przysiadzie „walka kogutów”.
II cz
ęść
główna B
Uczennice otrzymuj
ą od nauczyciela
zadanie rozstawi
ć przybory do obwodu
stacyjnego.
I Przeci
ąganie się po ławeczce na
brzuchu.
II Przenoszenie piłki lekarskiej (1kg) za
głow
ę w leżeniu tyłem na ławeczce.
III Wzmacnianie mm brzucha- z le
żenia
tyłem unoszenie tułowia do nóg.
IV Wzmacnianie mm grzbietu-
unoszenie w le
żeniu przodem laski
gimnastycznej.
V Przej
ście po grabinkach.
VI Przej
ście równoważne po ławeczce
przodem, bokiem z zachowaniem
prawidłowej postawy.
VII Przemieszczanie si
ę na ruchomej
platformie.
20'
W zale
żności od
ilo
ści uczniów na
stanowisko mo
że
przypada
ć jedna
osoba lub dwie
Nogi ugi
ęte, stopy
zaczepione o
drabink
ę.
Nauczyciel
koordynuje prac
ę.
Zwraca uwag
ę na
oddech,
dokładno
ść
ćwiczeń.
III cz
ęść
ko
ńcowa
Czynno
ści organizacyjno- porządkowe:
posprz
ątanie, omówienie lekcji. Podanie
przez ucznia jednego
ćwiczenia
rozci
ągającego. Zabawa rozluźniające:
„Minutka”. W pozycji le
żącej, uczeń
ma za zadanie odliczy
ć 60s.Nauczyciel
na koniec zaj
ęć wyróżnia osobę, która
najdokładniej odliczyła czas.
5'
Joanna Maciesza