background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
Kazimierz Olszewski 
 
 
 
 
 

Wykonywanie podstawowych czynności laboratoryjnych 
815[01].O2.01 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
dr. inŜ Sylwester Stawarz 
mgr inŜ. Rafał Bator 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Kazimierz Olszewski 
 
 
 
Konsultacje: 
mgr inŜ. Magdalena Rychlik 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  815[01].O2.01 
Wykonywanie  podstawowych  czynności  laboratoryjnych,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu operator urządzeń przemysłu chemicznego. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne  

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć  

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

WyposaŜenie i zasady bezpiecznej pracy w laboratorium chemicznym 

11 

5.1.1.

 

Ć

wiczenia 

11 

5.2.

 

Podstawowe czynności laboratoryjne 

14 

5.2.1.

 

Ć

wiczenia 

14 

5.3.

 

Przygotowanie roztworów wodnych o określonych stęŜeniach 

18 

5.3.1.

 

Ć

wiczenia 

18 

5.4.

 

Rozdzielanie mieszanin jednorodnych i niejednorodnych 

20 

5.4.1.

 

Ć

wiczenia 

20 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.

 

Literatura 

37 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE

  

 
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  urządzeń  przemysłu 
chemicznego 815[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  umiejętności  praktycznych 
uczniów, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczeń praktycznych. 

Zajęcia powinny odbywać się w pracowni chemicznej z odpowiednim zapleczem; pokój 

wagowy,  podręczny  magazyn  odczynników  chemicznych.  Uczniowie  powinni  wykonywać 
ć

wiczenia indywidualnie lub w zespołach dwuosobowych. 

Z  powodu  obszernego  materiału  nauczania  objętego  programem  jednostki  modułowej 

815[01].O2.01  w  poradnikach  zawarto  tylko  wybrane  ćwiczenia  zawarte  w  programie 
jednostki  jako  najbardziej  reprezentatywne  dla  specyfiki  nauczania  przedstawionych 
w Materiale nauczania jednostki zagadnień.  

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych.  W  tym 
rozdziale podano równieŜ: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

815[01].O2 

Technika laboratoryjna 

 

815[01].O2.01 

Wykonywanie 

podstawowych czynności 

laboratoryjnych 

815[01].O2.05 

Stosowanie fizycznych 

procesów podstawowych 

815[01].O2.06 

Stosowanie chemicznych 

procesów podstawowych 

 

815[01].O2.02 

Wykonywanie 

podstawowych analiz 

jakościowych 

815[01].O2.04 

Badanie właściwości 

fizycznych substancji 

815[01].O2.03 

Wykonywanie 

podstawowych analiz 

ilościowych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

wykonywać podstawowe obliczenia chemiczne,  

 

czytać tekst ze zrozumieniem, 

 

posługiwać się poprawną nomenklaturą i symboliką chemiczną, 

 

wykonywać  obliczenia  związane  ze  stęŜeniem  procentowym  i  stęŜeniem  molowy 
roztworu, 

 

wskazywać  najczęściej  spotykane  zagroŜenia,  przy  których  wymagane  jest  stosowanie 
ś

rodków ochrony indywidualnej, 

 

udzielać pierwszej pomocy w stanach zagroŜenia Ŝycia lub zdrowia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy laboratoryjnej, 

 

zinterpretować  podstawowe  pojęcia  związane  z  bezpieczeństwem  i  higieną  pracy 
w laboratorium chemicznym, 

 

dostrzec zagroŜenia związane z wykonywaniem prac laboratoryjnych, 

 

posłuŜyć  się  kartami  charakterystyk  substancji  niebezpiecznych  stosowanych  w  pracy 
laboratoryjnej, 

 

posłuŜyć  się  środkami  ochrony  indywidualnej  i  zbiorowej  stosowanymi  w laboratorium 
chemicznym, 

 

wykorzystać racjonalnie sprzęt i aparaturę laboratoryjną, 

 

wykorzystać racjonalnie substancje i czynniki energetyczne, 

 

przechować substancje chemiczne, 

 

zakonserwować sprzęt laboratoryjny, 

 

odmierzyć substancje ciekłe, 

 

zwaŜyć substancje stałe i ciekłe, 

 

sporządzić roztwory wodne o określonym stęŜeniu, 

 

oczyścić substancje nieorganiczne i organiczne,  

 

przeprowadzić regenerację rozpuszczalników, 

 

prowadzić dokumentację laboratoryjną, 

 

zinterpretować wyniki pomiarów laboratoryjnych, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  przeciwpoŜarowe  podczas 
wykonywania prac laboratoryjnych.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

………………………………….…………………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator urządzeń przemysłu chemicznego 815[01] 

Moduł:  

Technika laboratoryjna 815[01].O2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

podstawowych 

czynności 

laboratoryjnych 815[01].O2.01 

Temat:  Przygotowanie roztworów o określonym stęŜeniu procentowym z nawaŜek. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  przygotowania  roztworów  o  określonym  stęŜeniu 

procentowym. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

obliczyć  ilość  substancji  potrzebnej  do  przygotowania  określonej  ilości  roztworu 
o podanym stęŜeniu procentowym, 

 

dobrać sprzęt laboratoryjny do przygotowania roztworu, 

 

skorzystać z Karty charakterystyki substancji niebezpiecznej, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

 

zorganizować stanowisko pracy, 

 

przygotować roztwór. 

 
Metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa jednolita. 

 
Czas trwania zajęć: 3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wodorotlenek sodu, 

 

woda destylowana, 

 

cylindry miarowe, 

 

naczyńka wagowe, 

 

tryskawki, 

 

lejki zwykłe, 

 

waga techniczna, 

 

karty charakterystyki substancji niebezpiecznych. 
 

Zadanie dla ucznia 

Sporządź 200 g roztworu wodnego wodorotlenku sodu o stęŜeniu 5%.  
 
W tym celu: 

 

sporządź wykaz niezbędnego sprzętu laboratoryjnego i odczynników, 

 

oblicz ilość niezbędnej do sporządzenia roztworu substancji, 

 

zaplanuj konieczne czynności laboratoryjne,  

 

określ warunki bhp niezbędne do bezpiecznego wykonywania czynności laboratoryjnych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

 

pobierz od nauczyciela niezbędny sprzęt i odczynniki, 

 

przeprowadź zaplanowane czynności laboratoryjne, 

 

zapisz obserwacje w dzienniku laboratoryjnym. 
 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Realizacja zajęć: 

 

nauczyciel omawia z uczniami zasady bezpiecznej pracy z substancjami wybranymi 
do ćwiczenia, demonstruje sposób postępowania podczas wykonywania zadania, 

 

uczniowie  na  podstawie  instrukcji  sporządzania  roztworu  o  określonym  stęŜeniu 
procentowym  obliczają  ilość  potrzebnej  substancji  do  sporządzenia  roztworu  oraz 
dobierają sprzęt do wykonania zadania, organizują stanowisko pracy, 

 

nauczyciel  ocenia  wykonane  obliczenia  i  przygotowane  przez  uczniów  stanowiska 
pracy, 

 

uczniowie,  odwaŜają  substancję  na  wagach  technicznych  i  sporządzają  roztwory, 
postępując zgodnie z instrukcją. 

4.

 

Nauczyciel  ocenia  dokładność  wykonania  zadania  i  technikę  pracy  uczniów,  wskazuje 
mocne i słabe strony uczniów. 

5.

 

Uczniowie wskazują trudności, jakie napotkali przy wykonywaniu zadania. 
 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

NaleŜy  przygotować  500  g

 

roztworu  kwasu  siarkowego(VI)  o  stęŜeniu  20%

 

mając  do 

dyspozycji  kwas  siarkowy(VI)  o  stęŜeniu  98%,  wodę  destylowaną  oraz  dowolny  sprzęt 
laboratoryjny.  Ustal  zasady  bezpiecznej  pracy  podczas  sporządzania  roztworu,  wykonaj 
obliczenia i zaproponuj kolejność czynności laboratoryjnych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2  

 

 

Osoba prowadząca  

…………………………………….………………… 

Modułowy program nauczania: 

Operator urządzeń przemysłu chemicznego 815[01] 

Moduł:  

Technika laboratoryjna 815[01].O2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

podstawowych 

czynności 

laboratoryjnych 815[01].O2.01 

Temat:  Oczyszczanie substancji ciekłych przez destylację. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności oczyszczania substancji ciekłych przez destylację. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

dobrać sprzęt laboratoryjny, 

 

zaplanować kolejność czynności, 

 

skorzystać z Karty charakterystyki substancji niebezpiecznej, 

 

zorganizować stanowisko do przeprowadzenia destylacji prostej, 

 

złoŜyć zestaw szlifowy do destylacji, 

 

oczyścić substancję przez destylację. 

 

Metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa jednolita. 
 

Czas trwania zajęć: 4 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zanieczyszczony etanol, 

 

elementy zestawu do destylacji prostej, 

 

sprzęt szklany: zlewki, cylindry, 

 

elektryczny płaszcz grzewczy, 

 

karty charakterystyki substancji niebezpiecznych. 

 
Zadanie dla ucznia 

Zastosuj destylację prostą do oczyszczenia 200 cm

zanieczyszczonego etanolu.  

 
W tym celu: 

 

sporządź wykaz niezbędnego sprzętu laboratoryjnego i odczynników, 

 

zaplanuj konieczne czynności laboratoryjne,  

 

określ warunki bhp niezbędne do bezpiecznego wykonywania czynności laboratoryjnych, 

 

pobierz od nauczyciela niezbędny sprzęt i odczynniki, 

 

przeprowadź zaplanowane czynności laboratoryjne, 

 

zapisz obserwacje w dzienniku laboratoryjnym. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Realizacja zajęć: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

 

nauczyciel omawia z uczniami zasady bezpiecznej pracy z substancjami wybranymi 
do ćwiczenia, demonstruje sposób postępowania podczas wykonywania zadania, 

 

uczniowie na podstawie instrukcji oczyszczania substancji przez destylację dobierają 
sprzęt do wykonania zadania, organizują stanowisko pracy, 

 

nauczyciel ocenia przygotowane przez uczniów stanowiska pracy, 

 

uczniowie oczyszczają substancje przez destylację postępując zgodnie z instrukcją. 

4.

 

Nauczyciel  ocenia  dokładność  wykonania  zadania,  technikę  pracy  uczniów  oraz 
przestrzeganie zasad bezpiecznej pracy. 

5.

 

Uczniowie wskazują trudności, jakie napotkali przy wykonywaniu zadania. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Korzystając z dostępnych źródeł informacji, wskaŜ inne zastosowania procesu destylacji 

w laboratorium chemicznym. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. 

ĆWICZENIA 

 
5.1.  WyposaŜenie  i  zasady  bezpiecznej  pracy  w  laboratorium 

chemicznym 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

W  czasie  prac  laboratoryjnych  nastąpił  zapłon  rozlanego  na  stole  rozpuszczalnika  od 

palącego się w pobliŜu palnika. Zaproponuj sposób ugaszenia ognia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  zabezpieczeń  przeciwpoŜarowych 
stosowanych  w laboratorium  chemicznym.  NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę  na 
zastosowania podstawowego sprzętu przeciwpoŜarowego.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zaplanować właściwą kolejność czynności, 

2)

 

dobrać odpowiedni sprzęt przeciwpoŜarowy, 

3)

 

zapoznać się z obsługą podstawowego sprzętu przeciwpoŜarowego.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

sprzęt gaśniczy, 

 

instrukcje obsługi sprzętu gaśniczego. 

 
Ćwiczenie 2 

W pracach laboratoryjnych naleŜy posługiwać się czystym i suchym szklanym sprzętem 

laboratoryjnym. Przygotuj sprzęt laboratoryjny niezbędny do przeprowadzenia ekstrakcji typu 
ciecz – ciecz. Do przeprowadzenia ekstrakcji niezbędne są dwie zlewki, rozdzielacz, cylinder 
miarowy.  Stosuj  odpowiednią  kolejność  doboru  środków  myjących  i  zasady  bezpiecznej 
pracy.

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  mycia  szkła  laboratoryjnego.  NaleŜy 
zwrócić  szczególną  uwagę  na  zasady  mycia  i  suszenia  szkła  laboratoryjnego.  Nauczyciel 
powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  oraz  warunki  zachowania 
bezpieczeństwa  pracy.  Ćwiczenie  moŜe  być  wykonywane  indywidualnie  lub  w  grupach  
2–4-osobowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją mycia sprzętu szklanego, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji mycia szkła, suszenia, 

4)

 

dobrać odpowiedni sposób suszenia szkła, 

5)

 

wykonać ćwiczenie z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

sprzęt szklany, 

 

ś

rodki myjące, 

 

szczotki do mycia naczyń, 

 

deska do suszenia naczyń, 

 

suszarka. 

 

Ćwiczenie 3 

Określ zastosowanie przedstawionego w tabeli sprzętu laboratoryjnego. 

 

Tabela do ćwiczenia 3 

Lp. 

Sprzęt laboratoryjny 

Zastosowanie sprzętu 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  podstawowego  sprzętu  laboratoryjnego. 
NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  zastosowania  sprzętu  laboratoryjnego.  Ćwiczenie 
powinno być wykonywane indywidualnie.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  przeznaczeniem  podstawowego  sprzętu  laboratoryjnego  korzystając 

z literatury zaleconej przez nauczyciela, 

2)  określić zastosowanie podanego w tabeli sprzętu laboratoryjnego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Dobierz  środki  ochrony  indywidualnej  do  pracy  ze  stęŜonym  roztworem  kwasu 

siarkowego(VI). 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  zasad  bezpiecznej  pracy  w  laboratorium 
chemicznym.  NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  pracę  z  substancjami  Ŝrącymi  lub 
parzącymi.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego 
zakres i sposób wykonania. Ćwiczenie moŜe być wykonywane indywidualnie lub w grupach 
2–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  kartą  charakterystyki  substancji  niebezpiecznej  dotyczącą  stęŜonego 
kwasu siarkowego(VI), 

2)

 

dobrać niezbędne do zapewnienia bezpiecznej pracy środki ochrony indywidualnej.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

ś

rodki ochrony indywidualnej, 

 

karty charakterystyki substancji niebezpiecznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2.  Podstawowe czynności laboratoryjne  

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1

  

ZwaŜ naczyńko wagowe stosując wagę techniczną. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania dotyczący waŜenia na wagach laboratoryjnych. NaleŜy 
zwrócić  szczególną  uwagę  na  waŜenie  na  wagach  technicznych  oraz  zasady  prawidłowego 
zapisu  wyniku  waŜenia.  Ćwiczenie  moŜe  być  wykonywane  indywidualnie  lub  w  grupach  
2–4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją waŜenia na wadze technicznej, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

zwaŜyć naczyńko wagowe na wadze technicznej zgodnie z instrukcją, 

4)

 

zapisać wynik waŜenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

waga techniczna z odwaŜnikami, 

 

naczyńko wagowe. 

 
Ćwiczenie 2 

ZwaŜ próbkę soli kuchennej stosując wagę analityczną. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania dotyczący waŜenia na wagach laboratoryjnych. NaleŜy 
zwrócić  szczególną  uwagę  na  waŜenie  na  wagach  analitycznych  oraz  zasady  prawidłowego 
zapisu  wyniku  waŜenia.  Ćwiczenie  moŜe  być  wykonywane  indywidualnie  lub  w  grupach  
2–4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją waŜenia na wadze analitycznej, 

2)

 

zwaŜyć naczyńko wagowe z solą na wadze technicznej, 

3)

 

zapisać wynik waŜenia, 

4)

 

zwaŜyć naczyńko wagowe z solą na wadze analitycznej zgodnie z instrukcją, 

5)

 

zapisać wyniki waŜenia, 

6)

 

zwaŜyć puste naczyńko wagowe na wadze technicznej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

7)

 

zwaŜyć puste naczyńko wagowe na wadze analitycznej, 

8)

 

zapisać wynik waŜenia, 

9)

 

wyznaczyć masę próbki soli kuchennej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

waga techniczna i odwaŜniki, 

 

waga analityczna, 

 

naczyńko wagowe z solą kuchenną. 

 
Ćwiczenie 3 

Odmierz  0,230  dm

3

  wody  mając  do  dyspozycji  cylindry  o  pojemnościach:  1  dm

3

500 cm

3

,  250  cm

3

,  100  cm

3

  i  przelej  odmierzoną  wodę  do  kolby  miarowej  o  objętości 

250 cm

3

. Następnie uzupełnij wodą zawartość kolby, aŜ do osiągnięcia objętości 250 cm

3

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  odmierzania  objętości  cieczy.  NaleŜy 
zwrócić  szczególną  uwagę  na  odmierzanie  cieczy  cylindrami.  Ćwiczenie  moŜe  być 
wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać cylinder o stosownej objętości, 

2)

 

odmierzyć roztwór według górnej linii menisku, 

3)

 

przelać roztwór do kolby miarowej, 

4)

 

uzupełnić wodą zawartość kolby, aŜ do osiągnięcia objętości 250 cm

3

.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

cylindry, 

 

kolba miarowa, 

 

woda. 

 
Ćwiczenie 4 

Wysusz w eksykatorze 5 g Na

2

CO

·10 H

2

O. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  suszenia  substancji.  NaleŜy  zwrócić 
szczególną  uwagę  na  suszenie  substancji  w  eksykatorze.  Ćwiczenie  moŜe  być  wykonywane 
indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zaplanować sprzęt laboratoryjny, 

2)

 

odwaŜyć 5 g otrzymanej substancji na szkiełku zegarkowym, 

3)

 

przygotować eksykator: 

 

sprawdzić czystość eksykatora, 

 

umieścić środek suszący na dnie eksykatora, 

 

posmarować brzeg pokrywy wazeliną, 

4)

 

umieścić odwaŜoną substancję w eksykatorze, 

5)

 

pozostawić w eksykatorze substancję na okres jednego tygodnia, 

6)

 

ponownie zwaŜyć substancję (wyjmować szkiełko, stosując szczypce), 

7)

 

porównać wyniki waŜeń i zapisać wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

waga techniczna i odwaŜniki, 

 

szkiełko zegarkowe, 

 

eksykator, 

 

łyŜeczka, 

 

substancja higroskopijna pochłaniająca wilgoć, 

 

substancja suszona. 

 
Ćwiczenie 5 

WypraŜ 10,00 g węglanu wapnia w piecu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  praŜenia  substancji.  Nauczyciel  powinien 
omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  oraz  warunki  zachowania  bezpieczeństwa 
pracy. Ćwiczenie moŜe być wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać sprzęt i urządzenie, 

2)

 

odczytać z kalendarza chemicznego temperaturę rozkładu substancji, 

3)

 

odwaŜyć na wadze technicznej 10,00 g substancji, 

4)

 

wstawić tygiel z substancją do pieca, 

5)

 

poddać praŜeniu substancję w temperaturze rozkładu przez 3 godziny, 

6)

 

wystudzić substancję po praŜeniu przez godzinę w eksykatorze, 

7)

 

zwaŜyć tygielek z substancją na wadze technicznej, 

8)

 

obliczyć ubytek masy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

piec elektryczny, 

 

instrukcja obsługi pieca elektrycznego, 

 

waga analityczna, 

 

sprzęt laboratoryjny, 

 

substancja praŜona. 

 
Ćwiczenie 6 

Ochłodź roztwór glikolu do temperatury -3°C. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania dotyczący chłodzenia. NaleŜy zwrócić uwagę na skład 
i zakres chłodzenia mieszanin oziębiających. Nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, 
sposób  wykonania  oraz  warunki  zachowania  bezpieczeństwa  pracy.  Ćwiczenie  moŜe  być 
wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać sprzęt, przyrządy pomiarowe i urządzenie, 

2)

 

zapoznać  się  z  kartami  charakterystyki  substancji  niebezpiecznej  stosowanych  w  czasie 
wykonywania ćwiczenia, 

3)

 

dobrać niezbędne do zapewnienia bezpiecznej pracy środki ochrony indywidualnej,  

4)

 

zaplanować wykonywane czynności, 

5)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

6)

 

zmontować zestaw laboratoryjny do oziębiania cieczy, 

7)

 

dobrać składniki mieszaniny oziębiającej, 

8)

 

przygotować mieszaninę oziębiającą,  

9)

 

ochłodzić roztwór glikolu do podanej temperatury. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

karty charakterystyk substancji niebezpiecznych, 

 

ś

rodki ochrony indywidualnej, 

 

waga techniczna z odwaŜnikami, 

 

sprzęt laboratoryjny, 

 

termometry, 

 

substancje chemiczne, 

 

lód, 

 

roztwór glikolu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.3.  Przygotowywanie  roztworów  wodnych  o  określonych 

stęŜeniach  

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Przygotuj 200 g wodnego roztworu NaCl o stęŜeniu 2%. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  przygotowywania  roztworów  wodnych. 
NaleŜy zwrócić uwagę uczniom na wzory, z których będą musieli skorzystać przy obliczaniu 
niezbędnej  do  sporządzenia  roztworu  masy  NaCl.  Ćwiczenie  moŜe  być  wykonywane 
indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją sporządzania roztworu o stęŜeniu procentowym, 

2)

 

dobrać sprzęt niezbędny do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

obliczyć potrzebną masę chlorku sodu i objętość wody,  

4)

 

sporządzić roztwór zgodnie z instrukcją. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja sporządzania roztworu, 

 

waga techniczna i odwaŜniki, 

 

chlorek sodu, 

 

sprzęt  laboratoryjny:  cylinder  miarowy,  szkiełko  zegarkowe,  zlewka,  bagietka,  butelka, 
łyŜeczka. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj 200 cm

wodnego roztworu NaCl o stęŜeniu 0,1 mol/dm

3

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  przygotowywania  roztworów  wodnych. 
NaleŜy zwrócić uwagę uczniom na wzory, z których będą musieli skorzystać przy obliczaniu 
niezbędnej  do  sporządzenia  roztworu  masy  NaCl.  Ćwiczenie  moŜe  być  wykonywane 
indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją sporządzania roztworu o stęŜeniu molowym, 

2)

 

dobrać sprzęt niezbędny do wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

3)

 

obliczyć potrzebną masę chlorku sodu, 

4)

 

sporządzić roztwór zgodnie z instrukcją. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja sporządzania roztworu, 

 

waga techniczna i odwaŜniki, 

 

chlorek sodu, 

 

sprzęt  laboratoryjny:  kolba  miarowa,  naczyńko  wagowe,  tryskawka,  lejek  zwykły, 
łyŜeczka. 

 
Ćwiczenie 3 

Sporządź  500  cm

3

  roztworu  kwasu  siarkowego(VI)  o stęŜeniu  1  mol/dm

przez 

rozcieńczanie stęŜonego kwasu siarkowego(VI). 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  przygotowywania  roztworów  wodnych. 
NaleŜy zwrócić uwagę uczniom na wzory, z których będą musieli skorzystać przy obliczaniu 
niezbędnej  do  sporządzenia  roztworu  masy  lub  objętości  stęŜonego  kwasu  siarkowego(VI). 
Nauczyciel powinien zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie przez ucznia planu pracy, 
zwłaszcza  w części  dotyczącej  zachowania  warunków  bezpiecznej  pracy  ze  stęŜonym 
kwasem. Ćwiczenie moŜe być wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać  się  z zasadami  bezpiecznej  pracy  ze  stęŜonymi  kwasem  siarkowym(VI) 
zgodnie z kartą charakterystyk dla tej substancji, 

2)

 

dobrać odpowiedni sprzęt laboratoryjny i środki ochrony indywidualnej, 

3)

 

zgromadzić  niezbędne  odczynniki,  zwracając  uwagę  na  ich  stopień  czystości,  stęŜenie 
i gęstość, 

4)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

5)

 

zaplanować czynności, 

6)

 

wykonać obliczenia, 

7)

 

sporządzić roztwór kwasu, 

8)

 

przelać sporządzony roztwór do butelki i oznakować ją zgodnie z zaleceniami zawartymi 
w karcie charakterystyki. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

podstawowy sprzęt laboratoryjny,  

 

stęŜony kwas siarkowy(VI), 

 

ś

rodki  ochrony  indywidualnej:  rękawice  odporne  na  chemikalia,  okulary  ochronne  typu 

gogle, 

 

stół laboratoryjny z dostępem do wyciągu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.4.  Rozdzielanie mieszanin jednorodnych i niejednorodnych 

 

5.4.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1  

Dokonaj  rozdziału  zawiesiny  węglanu  wapnia  z  zastosowaniem  sączenia  na  sączku 

karbowanym.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania dotyczący sączenia. NaleŜy zwrócić szczególną uwagę 
na  sączenie  z  zastosowaniem  sączków  karbowanych.  Nauczyciel  powinien  omówić  zakres 
ć

wiczenia,  sposób  wykonania  oraz  warunki  zachowania  bezpieczeństwa  pracy.  Ćwiczenie 

moŜe być wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać odpowiedni sprzęt laboratoryjny i środki ochrony indywidualnej, 

2)

 

przygotować z bibuły filtracyjnej sączek karbowany, 

3)

 

zmontować zestaw do sączenia, 

4)

 

umieścić sączek karbowany w lejku, 

5)

 

przesączyć zawiesinę, 

6)

 

zdemontować zestaw i umyć. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

sprzęt laboratoryjny, 

 

ś

rodki ochrony indywidualnej, 

 

zestaw do sączenia, 

 

sączek karbowany, 

 

zawiesina węglanu wapnia. 

 
Ćwiczenie 2 

Przeprowadź rekrystalizację 5 g zanieczyszczonego kwasu benzoesowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  rekrystalizacji.  Nauczyciel  powinien 
omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  oraz  warunki  zachowania  bezpieczeństwa 
pracy. Ćwiczenie moŜe być wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odczytać  z  kalendarza  chemicznego  rozpuszczalność  kwasu  benzoesowego  w  wodzie 
zimnej i gorącej, 

2)

 

obliczyć  ilość  wody  potrzebnej  do  sporządzenia  nasyconego  roztworu  kwasu  w  gorącej 
wodzie, 

3)

 

dobrać odpowiedni sprzęt laboratoryjny i środki ochrony indywidualnej, 

4)

 

zaplanować czynności laboratoryjne, 

5)

 

przygotować stanowisko pracy, 

6)

 

przekrystalizować zanieczyszczony kwas, 

7)

 

zastosować przepisy bhp. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

sprzęt szklany, 

 

waga techniczna i odwaŜniki, 

 

kalendarz chemiczny, 

 

ź

ródło ciepła, 

 

kwas benzoesowy, 

 

węgiel aktywowany,  

 

sączki. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeprowadź proces ługowania olejku róŜanego z płatków róŜy stosując aparat Soxhleta. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  ekstrakcji  typu  ciało  stałe  –  ciecz. 
Nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania oraz warunki zachowania 
bezpieczeństwa  pracy.  Ćwiczenie  moŜe  być  wykonywane  indywidualnie  lub  w  grupach  
2–4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać odpowiedni sprzęt laboratoryjny i środki ochrony indywidualnej, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją prowadzenia procesu ługowania, 

4)

 

zaplanować czynności laboratoryjne, 

5)

 

wykonać ługowanie olejku róŜanego alkoholem etylowym, 

6)

 

zastosować zasady bezpiecznej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

aparat Soxhleta, 

 

sprzęt metalowy, 

 

bibuła, wata, 

 

waga techniczna z odwaŜnikami, 

 

płatki róŜ. 

 
Ćwiczenie 4 

Dokonaj  rozdziału  alkoholowego  roztworu  olejku  róŜanego  (uzyskanego  w  procesie 

ługowania olejku róŜanego z płatków róŜy) z zastosowaniem destylacji prostej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  destylacji.  Nauczyciel  powinien  omówić 
zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  oraz  warunki  zachowania  bezpieczeństwa  pracy. 
Ć

wiczenie moŜe być wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien 

1)

 

zapoznać się z procesem destylacji prostej, 

2)

 

dobrać sprzęt laboratoryjny do montaŜu zestawu, 

3)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

4)

 

zapoznać się z instrukcją montaŜu zestawu do destylacji prostej, 

5)

 

sprawdzić stan sprzętu do montaŜu, 

6)

 

posmarować złącza szlifowe smarem, 

7)

 

zmontować zestaw do destylacji prostej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

sprzęt szklany szlifowy, 

 

sprzęt metalowy, 

 

węŜe, 

 

termometr, 

 

smar do szlifów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Wykonywanie podstawowych 

czynności laboratoryjnych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 16, 17, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 11, 14, 15, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
  

 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne:  

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi:  1.
 b, 2. d, 3. a, 4. d, 5. b, 6. a, 7. d, 8. b, 9. b, 10. d, 11. b, 

12. a, 13. a, 14. b, 15. a, 16. b, 17. d, 18. c, 19. a, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.

 

 

RozróŜnić naczynie miarowe stosowane 
w laboratorium chemicznym 

2.

 

 

Dobrać środki myjące 

3.

 

 

Dobrać cylinder miarowy do odmierzenia 
określonej objętości cieczy 

4.

 

 

Określić przeznaczenie zestawu laboratoryjnego 

5.

 

 

Dobrać środek gaśniczy do gaszenia urządzenia 
elektrycznego znajdującego się pod napięciem 

6.

 

 

Wyjaśnić przeznaczenie sprzętu laboratoryjnego 

7.

 

 

Wskazać źródła informacji o zagroŜeniach 
wynikających ze stosowania substancji 
niebezpiecznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

8.

 

 

Wskazać znaczenie znaku ostrzegawczego 
znajdującego się na opakowaniu z substancją 
niebezpieczną 

9.

 

 

Wskazać sytuację w laboratorium, w której naleŜy 
zastosować środki ochrony osobistej  

10.

 

 

Dobrać sposób ogrzewania cieczy palnej 

11.

 

 

Rozpoznać rozpuszczalnik do przeprowadzenia 
procesu krystalizacji 

PP 

12.

 

 

Rozpoznać rodzaj palnika 

13.

 

 

Dobrać warunki do prawidłowego przebiegu 
procesu destylacji 

14.

 

 

Obliczyć ilość substancji i rozpuszczalnika 
niezbędną do przygotowania roztworu 
o określonym stęŜeniu procentowym 

PP 

15.

 

 

Obliczyć ilość substancji niezbędnej do 
sporządzenia roztworu o określonym stęŜeniu 
molowym 

PP 

16.

 

 

Wskazać metodę rozdziału jednorodnej 
mieszaniny ciekłej 

17.

 

 

Wskazać dokładność, z jaką moŜe być odwaŜona 
substancja na wadze technicznej 

18.

 

 

Obliczyć masę substancji na podstawie ilości 
i masy odwaŜników ustawionych na szalce wagi 

PP 

19.

 

 

Dobrać zestaw laboratoryjny stosowany do 
przeprowadzenia procesu ługowania 

20.

 

 

Określić nazwę elementu zestawu destylacyjnego  

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi. 

2.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

3.

 

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi. 

4.

 

Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 

5.

 

Zbierz zestawy zadań testowych i sprawdź testy. 

6.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

7.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

8.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych. 

 
Instrukcja dla ucznia

 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

-

 

instrukcja, 

-

 

zestaw zadań testowych, 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Do sprzętu laboratoryjnego szklanego, miarowego zalicza się 
a)

 

zlewkę.  

b)

 

biuretę.  

c)

 

kolbę stoŜkową.  

d)

 

naczyńko wagowe. 

 

2.

 

Gorącą wodą nie moŜna myć 
a)

 

zlewki.  

b)

 

kolby płaskodennej.  

c)

 

kolby stoŜkowej.  

d)

 

kolby miarowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

3.

 

80 cm

3

 wody naleŜy odmierzyć w cylindrze o pojemności 

a)

 

100 cm

3

.  

b)

 

250 cm

3

.  

c)

 

500 cm

3

.  

d)

 

1000 cm

3

 

4.

 

Przedstawiony zestaw stosowany jest w laboratorium do przeprowadzenia procesu  
a)

 

destylacji.  

b)

 

sączenia.  

c)

 

suszenia.  

d)

 

praŜenia. 

 

5.

 

Płonącego urządzenia elektrycznego, znajdującego się pod napięciem nie wolno gasić 
a)

 

piaskiem.  

b)

 

wodą.  

c)

 

kocem.  

d)

 

gaśnicą proszkową. 

 

6.

 

Przedstawiony sprzęt laboratoryjny to  
a)

 

zaciskacze.  

b)

 

łapy do biuret.  

c)

 

łapy do probówek.  

d)

 

szczypce metalowe. 

 
7.

 

Przed  przystąpieniem  do  pracy  z  substancją  niebezpieczną  naleŜy  zapoznać  się  z  jej 
właściwościami i zagroŜeniami korzystając z 
a)

 

kalendarza chemicznego.  

b)

 

poradnika dla ucznia.  

c)

 

poradnika chemicznego.  

d)

 

karty charakterystyki substancji niebezpiecznej. 

 

8.

 

Przedstawiony znak ostrzegawczy oznacza, Ŝe mamy do czynienia z substancją  
a)

 

szkodliwą dla zdrowia.  

b)

 

wybuchową.  

c)

 

Ŝ

rącą. 

d)

 

łatwopalną. 

 

9.

 

Ś

rodki ochrony indywidualnej naleŜy stosować podczas pracy z 

a)

 

rozcieńczonymi roztworami cukru.  

b)

 

stęŜonymi kwasami.  

c)

 

rozcieńczonymi roztworami soli kuchennej.  

d)

 

wodą. 

 

10.

 

Do ogrzewania cieczy palnych nie wolno uŜywać 
a)

 

elektrycznej płyty grzewczej.  

b)

 

łaźni wodnej.  

c)

 

elektrycznego garnka grzewczego.  

d)

 

palnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

11.

 

Dobry rozpuszczalnik stosowany do krystalizacji substancji powinien 
a)

 

reagować z substancją krystalizowaną.  

b)

 

dobrze rozpuszczać substancję oczyszczaną na gorąco, a słabo na zimno.  

c)

 

ulegać rozkładowi w wysokich temperaturach.  

d)

 

dobrze rozpuszczać zanieczyszczenia. 

 

12.

 

Przedstawiony sprzęt laboratoryjny to palnik 
a)

 

Teclu. 

b)

 

denaturatowy.  

c)

 

Meckera.  

d)

 

acetylenowy. 

 

13.

 

Przed przystąpieniem do procesu destylacji do kolby destylacyjnej naleŜy wrzucić 
a)

 

kamyki wrzenne.  

b)

 

katalizator.  

c)

 

barwnik.  

d)

 

koagulant. 

 

14.

 

W celu sporządzenia 100 g roztworu NaCl o stęŜeniu 10% naleŜy uŜyć 
a)

 

1 g NaCl i 99 g wody.  

b)

 

10 g NaCl i 90 cm

wody.  

c)

 

90 g NaCl i 10 cm

3

 wody.  

d)

 

99 g NaCl i 1 g wody. 

 

15.

 

Do  sporządzenia  100  cm

3

  roztworu  wodorotlenku  sodu  o  stęŜeniu  0,1  mol/dm

3

  naleŜy 

rozpuścić w 100 cm

3

 wody 

a)

 

1 mol wodorotlenku sodu.  

b)

 

10 moli wodorotlenku sodu.  

c)

 

0,1 mola wodorotlenku sodu.  

d)

 

0,01 mola wodorotlenku sodu. 

 

16.

 

Jednorodną mieszaninę rozpuszczalników moŜna rozdzielić stosując proces 
a)

 

dekantacji.  

b)

 

sączenia.  

c)

 

sublimacji.  

d)

 

krystalizacji. 

 

17.

 

Na wadze technicznej moŜna zwaŜyć substancję z dokładnością 
a)

 

0,0001 g.  

b)

 

1 g.  

c)

 

10 g.  

d)

 

0,01 g. 

 

18.

 

Na  szalce  wagi  technicznej  umieszczono  odwaŜniki:  10  g,  5  g,  500  mg,  100  mg,  2  g,  
10 mg, masa wszystkich odwaŜników wynosi 
a)

 

15,610 g.  

b)

 

17,510 g. 

c)

 

17,610 g.  

d)

 

15,600 g. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

19.

 

Proces ługowania w sposób ciągły prowadzi się w 
a)

 

aparacie Soxhleta.  

b)

 

rozdzielaczu z korkiem.  

c)

 

biurecie.  

d)

 

cylindrze. 

 

20.

 

Opisany na rysunku cyfrą 2 element zestawu destylacyjnego to 
a)

 

odbieralnik. 

b)

 

kolba destylacyjna.  

c)

 

kapilara.  

d)

 

chłodnica. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

KARTA ODPOWIEDŹI 

 

Imię i nazwisko............................................................................................................... 
 

Wykonywanie podstawowych czynności laboratoryjnych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

TEST 2

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Wykonywanie podstawowych 

czynności laboratoryjnych”   

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 16, 17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 11, 14, 15, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
  

 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. b, 2. c, 3. b, 4. c, 5. c, 6. b, 7. d, 8. c, 9. a, 10. d, 11. b, 

12. c, 13. a, 14. b, 15. c, 16. a, 17. a, 18. a, 19. d, 20. d. 

 
Plan testu 
 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1

 

  Wskazać naczynie miarowe stosowane 

w laboratorium chemicznym 

2

 

  Określić zastosowanie środka myjącego  

3

 

  Dobrać cylinder miarowy do odmierzenia 

określonej objętości cieczy 

4

 

  Określić przeznaczenie zestawu laboratoryjnego 

5

 

  Dobrać środek gaśniczy do gaszenia urządzenia 

elektrycznego znajdującego się pod napięciem 

6

 

  Określić przeznaczenie sprzętu laboratoryjnego 

7

 

  Wskazać źródła informacji o właściwościach 

i zagroŜeniach wynikających ze stosowania 
substancji niebezpiecznych 

8

 

  Rozpoznać znak ostrzegawczy znajdujący się na 

opakowaniu z substancją niebezpieczną 

9

 

  Dobrać środki ochrony osobistej  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

10

 

  Dobrać sposób ogrzewania  

11

 

  Określić zakres stosowania procesu krystalizacji 

PP 

12

 

  Wskazać zastosowanie sprzętu laboratoryjnego 

13

 

  Dobrać warunki do prawidłowego przebiegu 

procesu destylacji 

14

 

  Obliczyć ilość substancji i rozpuszczalnika 

niezbędną do przygotowania roztworu 
o określonym stęŜeniu procentowym 

PP 

15

 

  Obliczyć ilość substancji niezbędnej do 

sporządzenia roztworu o określonym stęŜeniu 
molowym 

PP 

16

 

  Wskazać zastosowanie zestawu laboratoryjnego 

17

 

  Wskazać dokładność, z jaką moŜe być odwaŜona 

substancja na wadze technicznej 

18

 

  Przeliczyć masę substancji na podstawie ilości 

i masy odwaŜników ustawionych na szalce wagi 

PP 

19

 

  Określić nazwę elementu aparatu Soxhleta 

PP 

20

 

  Określić nazwę elementu zestawu destylacyjnego  

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi . 

2.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

3.

 

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi. 

4.

 

Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 

5.

 

Zbierz zestawy zadań testowych i sprawdź testy. 

6.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

7.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

8.

 

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 
dydaktycznych. 

 
Instrukcja dla ucznia

 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia:

 

-

 

instrukcja, 

-

 

zestaw zadań testowych, 

 
 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.

 

Do sprzętu laboratoryjnego szklanego, miarowego zalicza się 
a)

 

zlewkę.  

b)

 

cylinder miarowy.  

c)

 

kolbę stoŜkową.  

d)

 

naczyńko wagowe. 

 

2.

 

Alkoholowy roztwór wodorotlenku sodu słuŜy do 
a)

 

mycia wstępnego zatłuszczonych naczyń.  

b)

 

mycia zanieczyszczeń tlenkowych.  

c)

 

mycia końcowego zatłuszczonych naczyń.  

d)

 

mycia zanieczyszczeń wodorotlenkowych.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

3.

 

180 cm

3

 wody naleŜy odmierzyć w cylindrze o pojemności 

a)

 

100 cm

3

.  

b)

 

250 cm

3

.  

c)

 

500 cm

3

.  

d)

 

1000 cm

3

 

4.

 

Przedstawiony zestaw stosowany jest w laboratorium do przeprowadzenia procesu  
a)

 

destylacji.  

b)

 

sączenia.  

c)

 

ekstrakcji.  

d)

 

praŜenia. 

 

5.

 

Płonącego urządzenia elektrycznego, znajdującego się pod napięciem nie wolno gasić 
a)

 

piaskiem.  

b)

 

gaśnicą śniegową.  

c)

 

gaśnicą pianową.  

d)

 

gaśnicą proszkową. 

 

6.

 

Przedstawiony sprzęt laboratoryjny to  
a)

 

zaciskacz.  

b)

 

łapa do biuret.  

c)

 

łapa do probówek.  

d)

 

szczypce metalowe. 

 

7.

 

Przed  przystąpieniem  do  pracy  z  substancją  niebezpieczną  naleŜy  zapoznać  się  z  jej 
właściwościami i zagroŜeniami korzystając z 
a)

 

kalendarza chemicznego.  

b)

 

poradnika dla ucznia.  

c)

 

poradnika chemicznego.  

d)

 

karty charakterystyki substancji niebezpiecznej. 

 

8.

 

Przedstawiony znak ostrzegawczy oznacza, Ŝe mamy do czynienia z substancją  
a)

 

szkodliwą dla zdrowia.  

b)

 

wybuchową.  

c)

 

Ŝ

rącą. 

d)

 

łatwopalną. 

 

9.

 

Podczas pracy z substancjami Ŝrącymi i parzącymi naleŜy 
a)

 

nałoŜyć okulary, rękawice i fartuch ochronny.  

b)

 

nałoŜyć okulary i fartuch ochronny.  

c)

 

nałoŜyć rękawice i fartuch ochronny.  

d)

 

nałoŜyć okulary i rękawice. 

 

10.

 

Łaźnie olejowe stosowane są do podgrzewania substancji do temperatury 
a)

 

poniŜej 50°C.  

b)

 

poniŜej 100°C.  

c)

 

poniŜej 0°C.  

d)

 

powyŜej 100°C. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

11.

 

Krystalizacja nie jest stosowana do  
a)

 

oczyszczania substancji stałych.  

b)

 

rozdzielania mieszanin cieczy.  

c)

 

rozdzielania mieszanin ciał stałych.  

d)

 

wydzielania soli z roztworów wodnych. 

 

12.

 

Przedstawiony sprzęt laboratoryjny to 
a)

 

palnik Teclu. 

b)

 

palnik denaturatowy.  

c)

 

palnik Meckera.  

d)

 

palnik acetylenowy. 

 

13.

 

Kolbę destylacyjną wypełniamy maksymalnie do  
a)

 

2/3 pojemności.  

b)

 

1/3 pojemności.  

c)

 

1/2 pojemności.  

d)

 

1/10 pojemności. 

 

14.

 

Do sporządzenia 200 g roztworu NaCl o stęŜeniu 5% naleŜy uŜyć 
a)

 

1 g NaCl i 99 g wody.  

b)

 

10 g NaCl i 90 cm

3

 wody.  

c)

 

90 g NaCl i 10 cm

3

 wody.  

d)

 

99 g NaCl i 1 g wody. 

 

15.

 

Do  sporządzenia  500  cm

3

  roztworu  wodorotlenku  sodu  o  stęŜeniu  0,2  mol/dm

3

  naleŜy  

rozpuścić w 500 cm

3

 wody 

a)

 

1 mol wodorotlenku sodu.  

b)

 

10 moli wodorotlenku sodu. 

c)

 

0,1 mola wodorotlenku sodu.  

d)

 

0,01 mola wodorotlenku sodu. 

 

16.

 

Przedstawiony zestaw stosowany jest do  
a)

 

dekantacji.  

b)

 

destylacji.  

c)

 

sublimacji.  

d)

 

krystalizacji. 

 

17.

 

Na wadze analitycznej moŜna zwaŜyć substancję z dokładnością 
a)

 

0,0001 g.  

b)

 

1 g.  

c)

 

10 g.  

d)

 

0,01 g. 

 

18.

 

Na szalce wagi technicznej umieszczono odwaŜniki: 10 g, 100 mg, 5 g, 500 mg, 10 mg, 
masa wszystkich odwaŜników wynosi: 
a)

 

15,610 g.  

b)

 

17,510 g. 

c)

 

17,610 g.  

d)

 

15,600 g. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

 

19.

 

Opisany na rysunku cyfrą 6 element aparatu Soxhleta to 
a)

 

gilza.  

b)

 

ekstraktor.  

c)

 

rurka boczna.  

d)

 

rurka przelewowa. 

 

20.

 

Opisany na rysunku cyfrą 4 element zestawu destylacyjnego to 
a)

 

kolba destylacyjna. 

b)

 

nasadka Cleisena.  

c)

 

kapilara.  

d)

 

przedłuŜacz. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko............................................................................................................... 
 

Wykonywanie podstawowych czynności laboratoryjnych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

7.  LITERATURA 
 

1.

 

Jurgowska-Wernerowa  M.:  500  zagadek  chemicznych.  Wiedza  Powszechna,  Warszawa 
1983 

2.

 

Klepaczko-Filipiak B., Jakubiak Z., Wulkiewicz U.: Badania chemiczne. Technika pracy 
laboratoryjnej. WSiP, Warszawa 1998 

3.

 

Klepaczko-Filipiak  B.:  Badania  chemiczne.  Analiza  ilościowa  substancji.  WSiP, 
Warszawa 1998  

4.

 

Kupryszewski  G.:  Podstawowe  zasady  bezpiecznej  pracy  w  laboratorium  chemicznym. 
Wydawnictwo Gdańskie, Gdańsk 1998 

5.

 

Modzelewski  M.,  Woliński  J.:  Pracownia  chemiczna.  Technika  laboratoryjna.  WSiP, 
Warszawa 1996 

6.

 

Rokosza A.: Ćwiczenia z chemii ogólnej i nieorganicznej. PWN, Warszawa 1974 

7.

 

Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia  2  września  2003  roku  w  sprawie  kryteriów 
i sposobu klasyfikacji substancji i preparatów chemicznych (Dz. U. z 2003 r. nr 171, poz. 
1666 z późn. zm.) 

 
Adresy internetowe 
8.

 

www.zsrlututow.internetdsl.pl/zdjecia/chemia1.jpg 

9.

 

www.p.lodz.pl/.../images/dest_zmn_cisnienie.jpg 

10.

 

www.scholaris.pl 

11.

 

www. moskit.uwm.edu.pl 

12.

 

www.taniewagi.pl