background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Danuta Szczepaniak 
 
 
 
 
 

Pomaganie osobie niepełnosprawnej w korzystaniu  
z ofert edukacyjnych, kulturalnych, sportowych  
i turystycznych 346[02].Z2.04 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Ewa Goliszek 
dr Andrzej Niesporek 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Tomasz Sułkowski 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Hanna Całuń 
 
 
 
 

 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  346[02].Z2.04 
„Pomaganie  osobie  niepełnosprawnej  w  korzystaniu  z  ofert  edukacyjnych,  kulturalnych, 
sportowych  i  turystycznych”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
asystent osoby niepełnosprawnej. 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

 
1.  Wprowadzenie 

 3 

2.  Wymagania wstępne 

 5 

3.  Cele kształcenia  

 6 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 7 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Hierarchia potrzeb osoby niepełnosprawnej 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Oferty edukacyjne, kulturalne, sportowe i turystyczne skierowane do 

osób niepełnosprawnych 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Pomoc osobom niepełnosprawnym w korzystaniu z ofert edukacyjnych, 

kulturalnych, sportowych i turystycznych 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.  Literatura 

28 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.

 

 WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  poradnik,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć 

edukacyjnych w szkole kształcącej w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej. 

W poradniku zamieszczono:  
Treści  zawarte  w  tym  poradniku  są  przeznaczone  dla  nauczyciela  prowadzącego 

nauczanie  zawodowe  w  systemie  modułowym  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  asystent 
osoby niepełnosprawnej 346[02]. Jednostka modułowa zawiera: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać,  aby  bez 
problemów mógł skorzystać z poradnika, 

 

szczegółowe  cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  opanuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych,  środki  dydaktyczne,  wskazania  metodyczne  do  realizacji  materiału 
nauczania, 

 

propozycje metod sprawdzania i oceny osiągnięć edukacyjnych ucznia, 

 

wykaz literatury z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.  

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem:  pokazu  z  objaśnieniem,  tekstu  przewodniego,  ćwiczeń 
praktycznych.  Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

W  podrozdziałach  Poradnika  dla  ucznia  pt.  „Materiał  nauczania”,  treści  kształcenia 

zostały omówione w sposób ogólny. Podany zasób wiadomości powinien  być wystarczający 
do  osiągnięcia  celów  kształcenia  zawartych  w  programie  jednostki  modułowej.  Można 
zachęcić ucznia do rozszerzenia wiadomości o wskazaną literaturę.  

Nauczyciel  może  zlecić  wykonanie  wszystkich  ćwiczeń  lub  wybierać  określone 

ćwiczenia. Może je przeprowadzić zgodnie z podanymi wskazówkami lub według własnych 
pomysłów. Nauczyciel może również przedstawić swoje propozycje. 

Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  ma  możliwość  sprawdzenia  poziomu 

swoich  postępów,  odpowiadając  na  pytania  podane  w  podrozdziałach  „Sprawdzian 
postępów”.  Według  tego  samego  zestawu  pytań  nauczyciel  dokonuje  oceny  wiedzy 
i umiejętności  ucznia.  Informacji  dotyczącej  zakresu  i  poziomu  realizacji  celów  kształcenia 
dostarczyć  powinny  też  obserwacje  pracy  uczniów  podczas  wykonywania  ćwiczeń,  ocena 
prac wykonywanych przez uczniów indywidualnie i grupowo.  

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem narzędzi pomiaru dydaktycznego. 
W rozdziale tym podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

346[02].Z2.01 

Organizowanie wsparcia 

społecznego

 

346[02].Z2 

Człowiek niepełnosprawny 

w rodzinie i środowisku

 

 

346[02].Z2.02 

Realizowanie potrzeb 

osoby niepełnosprawnej  

w zakresie wykorzystania 

czasu wolnego

 

346[02].Z2.05 

Wspieranie osoby 

niepełnosprawnej w załatwianiu 

spraw urzędowych

 

346[02].Z2.03 

Stosowanie wraz ze 

specjalistami wybranych 

form terapii zajęciowej

 

346[02].Z2.04 

Pomaganie osobie niepełnosprawnej 

w korzystaniu z ofert edukacyjnych, 

kulturalnych, sportowych 

i turystycznych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.

 

WYMAGANIA

 

WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

określać psychofizyczne i społeczne mechanizmy funkcjonowania człowieka, 

 

określać znaczenie komunikacji w relacjach między ludźmi, 

 

charakteryzować wzorzec asystenta osoby niepełnosprawnej, 

 

określać psychologiczne aspekty udzielania wsparcia, 

 

planować i organizować pracę asystenta, 

 

wykorzystywać 

dostępne 

zasoby 

materialne 

niematerialne 

dla 

potrzeb 

niepełnosprawnego, 

 

nawiązywać kontakt z osobą niepełnosprawną i jej otoczeniem, 

 

stosować zasady obowiązujące w pielęgnowaniu osoby niepełnosprawnej, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE

 

KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

zidentyfikować  i  określić  potrzeby  edukacyjne,  kulturalne,  sportowe  i turystyczne 
podopiecznego, 

 

zidentyfikować i określić postawy społeczeństwa wobec podopiecznych, 

 

zidentyfikować  i  określić  ograniczenia  i  możliwości  podopiecznego  do  udziału 
w różnych formach aktywności, 

 

wskazać możliwości integracji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, 

 

rozpoznać zainteresowania podopiecznego w zakresie wskazanych ofert, 

 

zastosować zasady etyczne w kontakcie z podopiecznym. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.

 

PRZYKŁADOWE

 

SCENARIUSZE

 

ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

............................................................................................... 

Modułowy program nauczania:  Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02] 
Moduł: 

 

Człowiek  niepełnosprawny  w  rodzinie  i  środowisku 
346[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Wspomaganie osoby niepełnosprawnej w korzystaniu z ofert 
edukacyjnych,  kulturalnych,  sportowych  i  turystycznych 
346[02].Z2.04 

Temat:  Instytucje  realizujące  zajęcia  kulturalne,  sportowe,  dydaktyczne  dla  osób 

niepełnosprawnych.   

Cel ogólny: poznanie i ocena wpływu stosowanych form i metod pracy instytucji wsparcia na 

osoby niepełnosprawne. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zidentyfikować instytucje zajmujące się terapią zajęciową dla osób niepełnosprawnych, 

 

określić formy i metody pracy z osobami niepełnosprawnymi, 

 

określić wpływ zajęć na osoby w nich uczestniczące, 

 

uporządkować informacje, 

 

sformułować własne opinie i uzasadnienia. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

  dyskusja. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca grupowa, 

 

praca indywidualna. 

 

Czas: 4 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  duże arkusze papieru,  

  przybory piszące, 

  notatnik. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Wycieczka  dydaktyczna  do  warsztatów  terapii  zajęciowej,  środowiskowych  domów 

samopomocy, klubów sportowych. 

2.  Zapoznanie się z formami i metodami pracy odwiedzanych placówek.  
3.  Uczestnictwo w wybranych zajęciach. 
4.  Obserwowanie jaki wpływ mają zajęcia grupowe na osoby w nich uczestniczące. 
5.  Sporządzenie  wykazu  instytucji,  z  którymi  dana  placówka  współpracuje  i  w  jakim 

zakresie. 

6.  Podsumowanie  zajęć  –  dyskusja  frontalna  na  forum  grupy  na  temat  znaczenia  zajęć 

w warsztatach  terapii  zajęciowej  i  udziału  w  zajęciach  sportowych  dla  osób 
niepełnosprawnych.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

 .......................................................................................

 

Modułowy program nauczania:  Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02] 
Moduł: 

 

Człowiek  niepełnosprawny  w  rodzinie  i  środowisku 
346[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

Wspomaganie osoby  niepełnosprawnej w korzystaniu z ofert 
edukacyjnych,  kulturalnych,  sportowych  i  turystycznych 
346[02].Z2.04 

Temat: Bariery w dostępie do ofert edukacyjnych, kulturalnych i sportowych.  

Cele  ogólny:  identyfikacja  barier  w  dostępie  do  ofert  edukacyjnych,  kulturalnych 

i sportowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  zidentyfikować bariery, 

  scharakteryzować poszczególne rodzaje barier. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

pogadanka. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze (foliogramy) przedstawiające bariery i podstawowe informacje na ich temat, 

 

rzutnik, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania. 

 

Zadanie dla ucznia 

Sporządź  wykaz  obiektów  i  instytucji  z  barierami  architektonicznymi  w  Twojej 

miejscowości. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel prezentuje cele zajęć. 
2.  Nauczyciel w formie wykładu prezentuje podstawowe informacje na barier w dostępie do 

korzystania ofert edukacyjnych, kulturalnych, sportowych i turystycznych. 

3.  Nauczyciel zapoznaje uczniów z zadaniem do wykonania. 
4.  Uczniowie wykonują zadanie. 

  określają miejsca, które mogłaby odwiedzać osoba niepełnosprawna (np. poruszająca 

się na wózku), 

  analizują  rodzaje  barier  architektonicznych  w  tych  miejscach  lub  ich  dostosowanie 

do potrzeb osób niepełnosprawnych, 

  określają ograniczenia jakie powodują dla osób niepełnosprawnych. 

5.  Nauczyciel zadaje pytania uczniom na temat sposobów likwidacji tych barier. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

6.  Uczniowie  prowadzą  dyskusję  na  temat  zmian  zachodzących  w  społeczeństwie 

w stosunku  do  osób  niepełnosprawnych  i  pozwalających  na  likwidację  barier 
kulturowych. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.

 

ĆWICZENIA 

 
5.1. Hierarchia potrzeb osoby niepełnosprawnej 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Na podstawie opisu przypadku dokonaj analizy niezaspokojonych potrzeb podopiecznego 

i wskaż ich skutki. 

 

Opis przypadku: 

Pan Michał  ma 24  lata, jest osobą z upośledzeniem  słuchu. Jest absolwentem technikum 

o kierunku  informatyka,  nigdzie  nie  pracuje.  Biegle  posługuje  się  językiem  migowym.  Jest 
samodzielny  w  zakresie  samoobsługi,  samodzielnie  porusza  się  po  mieście.  Mieszka 
z rodzicami. Wolny czas spędza przed komputerem. Marzy o pracy i dalszej nauce. Chciałby 
też mieć kontakt z osobami pełnosprawnymi. W  miejscowości, w której  mieszka działa klub 
sportowy i Warsztaty Terapii Zajęciowej.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem przypadku, 
2)  określić niezaspokojone potrzeby Pana Michała, 
3)  wskazać skutki niezaspokojenia tych potrzeb, 
4)  zaprezentować wyniki swojej pracy na forum grupy, 
5)  uczestniczyć w dyskusji ukazującej  skutki niezaspokojenia potrzeb w różnych obszarach 

życia podopiecznego.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

analiza przypadku, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

papier,  

− 

przybory do pisania, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

literatura z punktu 7 Poradnika dla nauczyciela, 

− 

komputer z dostępem do Internetu. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Przedstaw hierarchię potrzeb osoby w wieku 12 lat niepełnosprawnej intelektualnie.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym określania potrzeb człowieka zdrowego 

i niepełnosprawnego, 

2)  określić potrzeby podopiecznego i przedstawić ich hierarchię, 
3)  zaprezentować grupie, na przykład w postaci plakatu, wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

analiza przypadku.  

 

Środki dydaktyczne: 

− 

papier,  

− 

przybory do pisania, 

− 

literatura wymieniona w punkcie 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Dokonaj rozpoznania niezaspokojonych potrzeb osób niepełnosprawnych.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  artykułem  bądź  opisem  sytuacji  (problemu)  osoby niepełnosprawnej,  np. 

upośledzonej umysłowo, głuchej, niewidomej itp., 

2)  zapoznać się z informacjami na temat danego rodzaju niepełnosprawności, 

3) 

wziąć udział w dyskusji w grupie prowadzącej do rozpoznania potrzeb bohatera artykułu, 
opisu,

 

4)  zaprezentować na forum całej grupy efekty pracy i uzasadnienie przyjętego rozwiązania, 
5)  wziąć udział  w  podsumowaniu ćwiczenia prowadzącego  do  scharakteryzowania  potrzeb 

różnych grup osób niepełnosprawnych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  analizie przypadku,

 

  dyskusja.

 

 

Środki dydaktyczne: 

  opisy przypadków, 

 

  artykuły poświęcone problemom osób niepełnosprawnych,

 

  papier A4,

 

  przybory do pisania.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

 

5.2.  Oferty  edukacyjne,  kulturalne,  sportowe  i  turystyczne 

skierowane do osób niepełnosprawnych  

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Sporządź  wykaz  klubów  sportowych  działających  w  Twoim  miejscu  zamieszkania 

i zapoznaj  się z  ich ofertami. Oceń, które zajęcia  można polecić osobom niepełnosprawnym, 
z różnymi rodzajami niepełnosprawności. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonywania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sporządzić wykaz klubów sportowych działających w swojej miejscowości 
2)  zapoznać się z sekcjami działającymi na ich terenie, 
3)  zorientować się czy mają oferty skierowane do osób niepełnosprawnych, 
4)  dokonać  oceny  prowadzonych  zajęć  pod  kątem  przydatności  dla  osób  z  różnymi 

rodzajami niepełnosprawności, 

5)  wnioski przedstawić na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier,

 

 

przybory piszące.

 

 
Ćwiczenie 2 

Korzystając  z  Internetu  lub  telefonu  sporządź  listę  ofert  biur  podróży  skierowanych  do 

osób niepełnosprawnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonywania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w Internecie lub przy pomocy telefonu biura podróżny mające w swojej ofercie 

propozycje turystyczne dla osób niepełnosprawnych , 

2)  określić  jakie  warunki  panujące  w  oferowanych  ośrodkach  (bariery  architektoniczne, 

możliwości dojazdu), 

3)  ocenić,  które  z  ofert  będą  odpowiednie  dla  osób  z  różnymi  rodzajami 

niepełnosprawności, 

4)  wnioski przedstawić na forum grupy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie,  

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

  komputer z dostępem do Internetu, 

  telefon, 

  arkusze papieru, 

  przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 3 

Na podstawie opisu przypadku określ rodzaj zajęć dla podopiecznego. 

 
Opis przypadku 

Podopieczny  w  wieku  19  lat  jest  osobą  ze  znacznym  upośledzeniem  wzroku. 

W miejscowości,  w  której  mieszka  działają  Warsztaty  terapii  Zajęciowej,  które  prowadzą 
zajęcia artystyczne (malarstwo, rzeźba, fotografia), muzyczne i teatralne. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonywania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem przypadku, 
2)  dokonać analizy zainteresowań podopiecznego, 
3)  wskazać zajęcia odpowiednie dla jego niepełnosprawności, 
4)  swoje propozycje przedstawić na forum grupy, 
5)  wziąć udział w dyskusji podsumowującej ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

źródła informacji dotyczące upośledzenia wzroku, 

− 

papier,  

− 

mazaki. 

 

Ćwiczenie 4 

Określ ofertę Warsztatów Terapii Zajęciowej działających w Twojej miejscowości. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonywania. Przed wykonaniem ćwiczenia nauczyciel powinien podzielić zespół 
na grupy 2 osobowe.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odwiedzić Warsztaty Terapii Zajęciowej w swojej miejscowości, 
2)  zapoznać się z rodzajami zajęć tam prowadzonych, 
3)  dokonać  oceny  prowadzonych  zajęć  pod  kątem  przydatności  dla  osób  z  różnymi 

rodzajami niepełnosprawności, 

4)  wnioski przedstawić na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

  papier,  

  przybory piszące. 

 
Ćwiczenie 5 

Określ  w  jaki  sposób  korzystanie  z  ofert  edukacyjnych,  sportowych,  turystycznych 

wpływa na rozwój osobowości jednostki. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  technikę  wykonywania.  Ćwiczenie  powinno  przebiegać  w  4  zespołach  (na  zasadzie 
dobrowolnego doboru). Uczniowie losują rodzaj ofert. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z ofertami edukacyjnymi, sportowymi i turystycznymi. 
2)  przedstawić znaczenie określonych ofert na rozwój osobowości osoby niepełnosprawnej, 
3)  wnioski przedstawić na forum grupy, 
4)  wziąć udział w dyskusji podsumowującej ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia,  

− 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

papier,  

− 

przybory piszące, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

 

5.3.  Pomoc  osobom  niepełnosprawnym  w  korzystaniu  z  ofert 

edukacyjnych, kulturalnych, sportowych i turystycznych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  bariery osób niepełnosprawnych w dostępie do ofert kulturalnych, edukacyjnych, 

sportowych i turystycznych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę jego wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym barier, 
2)  określić rodzaje barier, 
3)  scharakteryzować poszczególne bariery, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy na forum grupy, 
5)  wziąć udział w dyskusji podsumowującej ćwiczenie.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  arkusze papieru,  
–  przybory piszące. 
 
Ćwiczenie 2 

Sporządź wykaz obiektów i  instytucji z barierami architektonicznymi  w Twoim  miejscu 

zamieszkania. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić  miejsca,  które  mogłaby  odwiedzać  osoba  niepełnosprawna  (na  przykład 

poruszająca  się  na  wózku)  mieszkająca  w  swojej  okolicy  (muzeum,  kino,  biblioteka, 
teatr,  domy  kultury,  szkoły,  przedszkola,  dzienne  domy  pomocy  społecznej,  kluby 
seniora, szkoły językowe), 

2)  przeanalizować  występowanie  barier  architektonicznych  w  tych  obiektach,  lub  ich  

dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

3)  wskazać,  jakie  bariery  architektoniczne  występują  w  wybranych  obiektach  i  jakie 

powodują ograniczenia dla osoby niepełnosprawnej, 

4)  zaprezentować efekty swojej pracy na forum grupy, 
5)  wziąć udział w dyskusji podsumowującej ćwiczenie.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  metoda projektu,

 

  dyskusja.

 

 

Środki dydaktyczne: 

  odtwarzacz video, 

  rzutnik pisma, 

  taclica flip-chart, 

  papier, 

  przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj analizy zachowań społeczeństwa w stosunku do osób niepełnosprawnych. 
 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  w  grupach  zachowania  społeczeństwa  w  stosunku  do  osób 

niepełnosprawnych, 

2)  przedstawić wnioski na forum grupy, 
3)  wziąć udział w dyskusji podsumowującej ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

arkusze papieru,  

– 

przybory piszące. 

 
Ćwiczenie 4 

Przedstaw  formy  wspomagania  osób  niepełnosprawnych  w  korzystaniu  z  ofert 

kulturalnych, edukacyjnych, sportowych i turystycznych. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. Podzielić klasę  na zespoły  3 osobowe. Uczniowie przyjmują po kolei 
wszystkie role wskazane w ćwiczeniu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  form  wspomagania  osób 

niepełnosprawnych, 

2)  scharakteryzować  formy  wspomagania  osoby  niepełnosprawnej  w  dostępie  do  ofert, 

w zależności od rodzaju niepełnosprawności, 

3)  przedstawić wnioski na forum grupy, 
4)  wziąć udział w dyskusji podsumowującej ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie, 

− 

dyskusja. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

papier,  

– 

przybory piszące, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki 

modułowej

 

„Pomaganie  osobie 

niepełnosprawnej  w  korzystaniu  z  ofert  edukacyjnych,  kulturalnych, 
sportowych i turystycznych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 14, 17, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  14  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. a, 5. b, 6. c, 7. d, 8. d, 9. d, 10. a, 11. d
12. 
b, 13. c, 14. b, 15. c, 16. d, 17. a, 18. b, 19. d, 20. c.

 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozpoznać rodzaje niepełnosprawności 

2. 

Zidentyfikować potrzeby bezpieczeństwa 

3. 

Zidentyfikować rodzaje potrzeb człowieka 

4.  

Rozpoznać elementy potrzeb człowieka 

5.  

Określić charakter przyczyn niezaspokojenia 
potrzeb człowieka 

PP 

6.  

Zidentyfikować zajęcia kulturalne dostępne 
dla osób z różnymi rodzajami 
niepełnosprawności 

7.  

Określić znaczenie sportu dla osób 
niepełnosprawnych 

8.  

Określić znaczenie ofert edukacyjnych, 
sportowych, kulturalnych i turystycznych dla 
osób niepełnosprawnych 

9.  

Określić 

funkcje 

ofert 

kulturalnych, 

edukacyjnych, sportowych i turystycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

10.  Określić 

znaczenie 

warsztatów 

terapii 

zajęciowej dla osób niepełnosprawnych 

11.  Scharakteryzować  rodzaje  barier  w  dostępie 

do ofert 

12 

Scharakteryzować bariery psychologiczne.  

13.  Scharakteryzować  formy  pomocy  osobie 

niepełnosprawnej 

14.  Zidentyfikować  zachowania  społeczeństwa 

w stosunku do osób niepełnosprawnych 

PP 

 

15.   Sklasyfikować potrzeby człowieka 

16.  Rozpoznać rodzaje niepełnosprawności 

17.   Scharakteryzować przeszkody 

uniemożliwiające zaspokajanie potrzeb  

PP 

18.   Rozpoznać czynniki składające się na 

powstawanie barier dla osób 
niepełnosprawnych 

 

 

 

19.  Określić znaczenie pracy dla osób 

niepełnosprawnych w aspekcie leczniczym, 
psychologiczny, ekonomicznym 

PP 

20.  Scharakteryzować  zajęcia  odpowiednie  dla 

osób z określoną niepełnosprawnością 

PP 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Osoby z niepełnosprawnością sensoryczną to osoby 

a)  głuchonieme. 
b)  z uszkodzeniami układu ruchu. 
c)  z niepełnosprawnością intelektualną. 
d)  z przewlekłymi schorzeniami narządów wewnętrznych. 
 

2.  Potrzeba bezpieczeństwa to potrzeba 

a)  snu, pożywienia. 
b)  sukcesu. 
c)  szacunku, sukcesu. 
d)  stabilizacji, opieki, ochrony przed krzywdą. 
 

3.  Potrzeby godności, prestiżu, niezależności należą do grupy potrzeb 

a)  przynależności i miłości. 
b)  szacunku i uznania. 
c)  wiedzy i rozumienia. 
d)  twórczości i ekspresji.

 

 

4.  Bliskość fizyczna i psychiczna to elementy składowe potrzeby 

a)  przywiązania. 
b)  odczuwania. 
c)  szacunku. 
d)  eksperymentowania. 
 

5.  Bezwzględne przyczyny niezaspokojenia potrzeb osób niepełnosprawnych to 

a)  nieumiejętność zmiany stylu życia. 
b)  brak miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. 
c)  łatwa rezygnacja z założonych celów. 
d)  niemożność zmiany sytuacji życiowej. 
 

6.  Oferty kulturalne, które są dostępne dla osób niewidomych to 

a)  zajęcia malarskie w plenerze. 
b)  zajęcia fotograficzne. 
c)  zajęcia teatralne. 
d)  seanse filmowe. 
 

7.  Zajęcia sportowe służą 

a)  podnoszeniu sprawności fizycznej. 
b)  propagowaniu zdrowego stylu życia. 
c)  integrowaniu osób pełno i niepełnosprawnych. 
d)  wszystkim powyższym celom. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

8.  Uczestnictwo  osób  niepełnosprawnych  w  imprezach  kulturalnych,  sportowych, 

edukacyjnych i turystycznych pozwala im na 

a)  wyjście z izolacji, podwyższenie kwalifikacji zawodowych, podniesienie sprawności 

fizycznej. 

b)  zagospodarowanie wolnego czasu. 
c)  integrowanie się ze społeczeństwem. 
d)  zrealizowanie wszystkich powyższych celów.  
 

9.  Oferty kulturalne, edukacyjne, sportowe i turystyczne nie spełniają funkcji 

a)  adaptacyjnej. 
b)  integracyjnej. 
c)  rekreacyjnej. 
d)  doradczej. 
 

10.  Udział 

zajęciach 

Warsztatów 

Terapii 

zajęciowej 

nie 

pozwala 

osobom 

niepełnosprawnym na  

a) 

pokonanie barier architektonicznych. 

b) 

rozwijanie zainteresowań i zamiłowań. 

c) 

spełnienie pragnień twórczych. 

d) 

udoskonalenie w wybranej dziedzinie. 

 

11.  Barierami  w  dostępie  osób  niepełnosprawnych  do  ofert  kulturalnych,  edukacyjnych, 

sportowych i turystycznych są bariery 

a) 

architektoniczne. 

b) 

komunikacyjne. 

c) 

psychologiczne. 

d) 

geograficzne. 

 

12.  Barierami psychologicznymi są  

a)  negatywne reakcje środowiska społecznego na osoby z niepełną sprawnością. 
b)  trudności w zaakceptowaniu własnej niepełnosprawności. 
c)  bariery utrudniające poruszanie się w terenie. 
d)  bariery utrudniające poruszanie się w mieszkaniu. 
 

13.  Do  form  pomocy  podopiecznemu  niepełnosprawnemu  w  korzystaniu  z  ofert 

edukacyjnych, kulturalnych, sportowych i turystycznych nie należy 

a)  pomoc w dotarciu na miejsce. 
b)  wyszukanie ofert. 
c)  przygotowanie dokumentów. 
d)  zapoznanie się z barierami. 
 

14.  Do niekorzystnych zachowań społeczeństwa w stosunku do osób niepełnosprawnych nie 

należy 

a)  niechęć i brak akceptacji. 
b)  kontrolowanie, ocenianie. 
c)  zakłopotanie, bezradność, lęk. 
d)  traktowanie osób niepełnosprawnych jak ludzi gorszej kategorii. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

15.  Potrzeby twórczości, ekspresji, realizacji siebie w różnych rolach życiowych to potrzeby 

a)  estetyczne. 
b)  fizjologiczne. 
c)  samourzeczywistnienia. 
d)  przynależności. 
 

16.  Osoby z niepełnosprawnością fizyczną to osoby 

a)  niedowidzące. 
b)  niesłyszące. 
c)  z zaburzeniami osobowości. 
d)  z uszkodzonym narządem ruchu. 
 

17.  Przeszkody względne, uniemożliwiające zaspokojenie potrzeb osoby niepełnosprawnej to 

a)  brak miejsc pracy. 
b)  nieumiejętność zmiany stylu życia. 
c)  łatwa rezygnacja. 
d)  niemożność zmiany sytuacji życiowej. 
 

18.  Niechęć, wrogość, obojętność środowiska w stosunku do osób niepełnosprawnych należą 

do barier 

a)  psychologicznych.  
b)  społecznych. 
c)  komunikacyjnych.  
d)  architektonicznych. 

 
19.  Możliwość podjęcia pracy ma dla osoby niepełnosprawnej znaczenie 

a)  psychologiczne. 
b)  lecznicze.  
c)  ekonomiczne. 
d)  wszystkie te znaczenia. 
 

20.  Zajęcia  prowadzone  w  WTZ,  które  nie  będą  odpowiednie  dla  osób  z  uszkodzeniami 

słuchu to zajęcia 

a)  fotograficzne. 
b)  malarskie. 
c)  muzyczne. 
d)  rzeźbiarskie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ................................................................................................... 
 

Pomaganie  osobie  niepełnosprawnej  w  korzystaniu  z  ofert  edukacyjnych, 
kulturalnych, sportowych i turystycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Test 2

 

 
Test  do  jednostki  modułowej  „Pomaganie  osobie  niepełnosprawnej 
w korzystaniu 

ofert 

edukacyjnych, 

kulturalnych, 

sportowych 

i turystycznych” 
 

Zadanie dla ucznia 

Obejrzyj  uważnie  film  przedstawiający  instytucje  oraz  obiekty  użyteczności  publicznej 

(kulturalnych,  edukacyjnych,  sportowych,  turystycznych),  z  których  mogłyby  korzystać 
osoby niepełnosprawne, a następnie wykonaj następujące zadania: 
1.  Określ  bariery w dostępie osób niepełnosprawnych do ofert edukacyjnych, kulturalnych, 

sportowych oraz turystycznych. 

2.  Scharakteryzuj poszczególne bariery. 
3.  Wskaż sposoby likwidacji barier w dostępie do ofert. 
 

Punktacja zadań: 

 
Uczeń powinien być oceniany według następujących kryteriów: 

Kryterium 

Sposób punktowania 

1. Wymienienie rodzajów barier (4) 

w dostępie do ofert edukacyjnych, 
kulturalnych, sportowych i turystycznych. 

1 pkt. – za jeden rodzaj bariery 
2 pkt. – za dwa rodzaje barier 
3 pkt. – za trzy rodzaje barier 
4 pkt. – za cztery rodzaje barier 

2. Charakteryzowanie barier 

Po  0–2  punktów  za  charakterystykę  każdej 
bariery  (1  –  za  charakterystykę  niepełną, 
2 – za wyczerpującą charakterystykę  

3. Omówienie sposobów likwidacji barier.  

Po 0–1 punktu za podanie sposobu likwidacji 
każdej z barier. 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

dostateczny 

10 

dobry 

13 

bardzo dobry 

16 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzenie osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Zidentyfikować bariery w dostępie do ofert 
edukacyjnych, kulturalnych, sportowych 
i turystycznych 

Scharakteryzować bariery 

Wskazać sposoby likwidacji barier 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcje,  treść  zadania,  kartę 

odpowiedzi). 

4.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne zadawane przez uczniów. 
5.  Przypomnij o upływający czasie na 10 minut przed końcem sprawdzianu.  
6.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania. 
7.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi.  
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z treścią zadania. 
4.  Obejrzyj uważnie film. 
5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  Na wykonanie sprawdzianu masz 45 minut. 
7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonania zadania. 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

treść zadania, 

 

karta odpowiedzi

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

Imię i nazwisko ........................................................................................................................ 
 

Pomaganie  osobie  niepełnosprawnej  w  korzystaniu  z  ofert  edukacyjnych, 
kulturalnych, sportowych i turystycznych 

 
1.  Określ  bariery w dostępie osób niepełnosprawnych do ofert edukacyjnych, kulturalnych, 

sportowych i turystycznych: 
a)  ...................................................................................................... 
b)  ....................................................................................................... 
c)  ....................................................................................................... 
d)  ....................................................................................................... 

2.  Scharakteryzuj poszczególne bariery: 

a)  ........................................................................................................................................... 

...........................................................................................................................................  
...........................................................................................................................................  

b)  ........................................................................................................................................... 

...........................................................................................................................................  
........................................................................................................................................... 

c)  ........................................................................................................................................... 

...........................................................................................................................................  
........................................................................................................................................... 

d)  ........................................................................................................................................... 

...........................................................................................................................................  
........................................................................................................................................... 

3.  Wskaż sposób likwidacji tych barier: 

a)  ........................................................................................................................................... 

...........................................................................................................................................  
........................................................................................................................................... 

b)  ........................................................................................................................................... 

...........................................................................................................................................  
........................................................................................................................................... 

c)  ........................................................................................................................................... 

...........................................................................................................................................  
........................................................................................................................................... 

d)  ........................................................................................................................................... 

...........................................................................................................................................  
........................................................................................................................................... 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

7.

 

LITERATURA 

 
1.  Kowalik  S.:  Psychospołeczne  postawy  rehabilitacji  osób  niepełnosprawnych.  PZWL, 

Warszawa 1997

 

2.  Kwaśniewska  G.,  Wojnarowska  A.:  Aktualne  problemy  wsparcia  społecznego  osób 

niepełnosprawnych. Wydawnictwo UMCS, Lublin 2004 

3.  Niepełnosprawni  w  społeczeństwie.  Postawy  społeczeństwa  polskiego  wobec  ludzi 

niepełnosprawnych. Raport z badań, Warszawa 1995

 

4.  Ochonczenko H., Nowicka A.: Potrzeby osób niepełnosprawnych w warunkach przemian 

społeczno-gospogarczych. Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2006 

 
Czasopisma: 

 

Bifron 

 

Nasze Forum 

 

Pol-Familia 

 

Społeczeństwo dla Wszystkich