background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
 

Elżbieta Małek 
 
 
 
 
 
 
 

Rozpoznawanie uszkodzeń i chorób włosów 
514[01].Z1.03 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 

 
 
Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Recenzenci: 
mgr Ewa Kurlej-Bielak 
mgr inż. Izabela Suligowska 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[01].Z1.03 
„Rozpoznawanie  uszkodzeń  i  chorób  włosów”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu fryzjer. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

 

2.  Wymagania wstępne 

 

3.  Cele kształcenia 

 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 

5.  Ćwiczenia 

12 

 

5.1.  Wygląd  i  właściwości  włosów  normalnych,  suchych,  zniszczonych 

i przetłuszczających się 

12 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

 

5.2.  Uszkodzenia mechaniczne, termiczne i chemiczne włosów 

15 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

 

5.3.  Uszkodzenia trzonu włosa 

17 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

 

7.  Literatura 

35 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela,  który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie fryzjer. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań i uczenia się, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

514[01].Z1 

Anatomia, fizjologia,

  

choroby skóry i w

łosów

 

514[01].Z1.01 

Charakteryzowanie budowy  

i funkcji skóry oraz w

łosów 

514[01].Z1.02 

Rozpoznawanie patologicznych 

zmian  

na skórze 

514[01].Z1.03 

Rozpoznawanie uszkodze

ń  

i chorób w

łosów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

czytać tekst ze zrozumieniem, 

 

wykonywać rysunki przekroju poprzecznego i podłużnego włosa zdrowego, 

 

charakteryzować budowę korzenia i trzonu włosa, 

 

charakteryzować cykl wzrostu włosa, 

 

określać rodzaje włosów ludzkich, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

dostrzegać podobieństwa i różnice w opisach/fotografiach, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

planować racjonalne wykorzystanie czasu podczas wykonywania ćwiczeń, 

 

dobierać przybory i materiały do wykonania ćwiczenia, 

 

wykorzystywać  wcześniejsze  doświadczenia  własne  z  zakresu  przyczyn  i  objawów 
uszkodzeń włosów. 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

określić właściwości biologiczne, fizyczne i chemiczne włosów, 

– 

rozpoznać czynniki powodujące uszkodzenia włosów, 

– 

rozpoznać uszkodzenia i choroby włosów, 

– 

scharakteryzować uszkodzenia trzonu włosa, 

– 

scharakteryzować  wygląd  i  właściwości  włosów  zdrowych,  suchych,  zniszczonych 
i przetłuszczających się. 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Fryzjer 514[01] 
Moduł: 

Anatomia, fizjologia, choroby skóry i włosów 514[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Rozpoznawanie uszkodzeń i chorób włosów 514[01]Z1.03 

Temat:   Analiza  właściwości  i  wyglądu  włosów  normalnych,  suchych,  zniszczonych 

i przetłuszczających się.

 

 

Cel ogólny:   Kształtowanie umiejętności określania właściwości i wyglądu włosów 

normalnych, suchych, zniszczonych i przetłuszczających się. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wyjaśnić rolę sebum, 

− 

wymienić czynniki wpływające na ilość i jakość wydzielanego łoju, 

− 

wyliczyć  i  scharakteryzować  właściwości  włosów  suchych,  normalnych,  zniszczonych 
i przetłuszczających się, 

− 

opisać wygląd poszczególnych rodzajów włosów, 

− 

określić podstawowe zasady dotyczące pielęgnacji poszczególnych rodzajów włosów, 

− 

rozpoznać na zdjęciach poszczególne rodzaje włosów, 

− 

rozpoznać na żywym modelu (koleżance z grupy) określony rodzaj włosów. 

  

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda tekstu przewodniego,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna, 

− 

w 2-osobowych grupach. 

 
Strategia:
 uczenie się przez doświadczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

stanowisko pracy fryzjera, grzebień do rozczesywania włosów, 

− 

opisy poszczególnych rodzajów włosów (ich cech charakterystycznych i właściwości), 

− 

zdjęcia/slajdy włosów normalnych, suchych, zniszczonych i przetłuszczających się,  

− 

karta klienta. 

 
Czas:
  180 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem zadania jest dokonanie analizy wyglądu i właściwości włosów normalnych, 

suchych, zniszczonych  i przetłuszczających się  na podstawie opisu  i zdjęć oraz rozpoznanie 
określonego rodzaju włosów na żywym modelu. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

FAZA WSTĘPNA 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  zaznajomienie  uczniów 

z pracą metodą tekstu przewodniego. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Jakie rozróżnia się podstawowe rodzaje włosów? 
2.  Jak wyglądają włosy normalne, suche, zniszczone i przetłuszczające się? 
3.  Jakimi  właściwościami  charakteryzują  się  włosy  normalne,  suche,  zniszczone 

i przetłuszczające się.? 

4.  Jak ocenić rodzaj włosów? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal w jaki sposób określa się rodzaj włosów. 
2.  Zaplanuj  czynności  fryzjerskie  zmierzające  do  określenia  właściwości  poszczególnych 

rodzajów włosów. 

3.  Ustal kryteria oceny wyglądu włosów. 
4.  Zaplanuj kolejność czynności przy wykonywaniu analizy włosów na żywym modelu. 
5.  Zaplanuj  sposób  przekazania  zebranych  informacji  na  temat  wyglądu  i  właściwości 

włosów. 

 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi opisu poszczególnych rodzajów włosów. 
2.  Wypunktuj właściwości poszczególnych rodzajów włosów. 
3.  Opisz wygląd poszczególnych rodzajów włosów. 
4.  Rozpoznaj na zdjęciu/slajdzie określony rodzaj włosów. 
5.  Dokonaj  analizy  włosów  koleżanki/kolegi  z  grupy  uwzględniając  wcześniej  zapisane 

właściwości i wygląd poszczególnych rodzajów włosów 

6.  Porównaj  wyniki  oceny  rodzaju  włosów  uzyskane  w  czasie  badania  i  rozmowy 

z klientem (koleżanką/kolegą) z wcześniej przygotowanymi opisami włosów. 

7.  Zapisz uzyskane informacje w karcie klienta. 
8.  Określ  podstawowe  zasady  pielęgnacji  takiego  rodzaju  włosów,  jaki  stwierdziłeś 

u klienta. 

9.  Zwróć  uwagę  na  kontakt  werbalny  z  klientem  oraz  zadbaj  o  jego  komfort 

i samopoczucie. 

10.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.  
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie został określony wygląd poszczególnych rodzajów włosów? 
2.  Czy prawidłowo zostały wypunktowane właściwości poszczególnych rodzaju włosów? 
3.  Czy właściwie zostały rozpoznane cechy włosów przedstawionych na zdjęciach? 
4.  Czy prawidłowo zostały przeprowadzone czynności służące określaniu rodzaju włosów? 
5.  Czy właściwie został rozpoznany rodzaj włosów klienta? 
6.  Czy znane są ogólne zasady pielęgnacji poszczególnych rodzajów włosów? 
7.  Czy został zachowany kontakt z klientem podczas oceny włosów? 
8.  Czy poprawnie została wypełniona karta klienta? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

ANALIZA 

Uczniowie wraz z  nauczycielem  wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  umiejętności  zostały 
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Wykorzystując  zdobyte  na  zajęciach  wiadomości  dotyczące  wyglądu  i  właściwości 

poszczególnych rodzajów włosów określ rodzaje włosów występujących u Twoich rodziców 
i rodzeństwa. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Fryzjer 514[01] 
Moduł: 

Anatomia, fizjologia, choroby skóry i włosów 514[01]. Z1 

Jednostka modułowa: 

Rozpoznawanie uszkodzeń i chorób włosów 514[01]Z1.03 

Temat:   Zapobieganie  uszkodzeniom  mechanicznym,  chemicznym  i  termicznym 

włosów. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozróżniania  przyczyn  i  konsekwencji  uszkodzeń 

włosów oraz podejmowania działań profilaktycznych w tym zakresie. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

określić,  co  powinien  ocenić  fryzjer  przed  przystąpieniem  do  wykonania  zabiegu 
w gabinecie usługowym, 

− 

wskazać przyczyny uszkodzeń mechanicznych włosów, 

− 

wskazać przyczyny uszkodzeń chemicznych włosów, 

− 

wskazać przyczyny uszkodzeń termicznych włosów, 

− 

opisać konsekwencje uszkodzeń włosów, 

− 

zaplanować postępowanie przeciwdziałające uszkodzeniom włosów zarówno w gabinecie 
fryzjerskim jak i w domu klienta. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

w 2-osobowych grupach. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

preparaty chemiczne najczęściej stosowane we fryzjerstwie, 

− 

próbki zniszczonych włosów, 

− 

mikroskop, 

− 

slajdy. 

 
Czas:  90 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

 

wytłumaczenie  celu  czynności  fryzjerskich,  które  powinny  poprzedzić  wykonanie 
każdego zabiegu w gabinecie usługowym, 

 

scharakteryzowanie przyczyn uszkodzeń mechanicznych, chemicznych i ermicznych 
włosów, 

 

omówienie konsekwencji poszczególnych uszkodzeń włosów, 

 

podzielenie uczniów na 2– osobowe grupy, w których będą realizować ćwiczenie:  
a)  grupy  parzyste  –  opracowują  zasady  służące  ochronie  włosów  klienta 

i przeciwdziałające ich uszkodzeniom podczas usługi wykonywanej w gabinecie 
fryzjerskim, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11 

b)  grupy  nieparzyste  –  opracowują  zasady  służące  ochronie  włosów  klienta  

i przeciwdziałające ich uszkodzeniom w domu,  

 

nauczyciel przeprowadza instruktaż dotyczący pracy uczniów, 

 

nauczyciel nadzoruje i koordynuje wykonywane ćwiczenie. 

4.  Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
5.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
6.  Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania. 
7.  Klasa 

wspólnie 

nauczycielem 

dokonuje 

oceny 

zaproponowanych 

działań 

profilaktycznych. 

 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  fryzjerskich 

wiadomości  na  temat:  Zapobiegania  uszkodzeniom  włosów  w  pracy  fryzjera.  Zgromadzone 
materiały przynieś na zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania ćwiczenia i zdobytych umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.   Wygląd  i  właściwości  włosów  normalnych,  suchych, 

zniszczonych i przetłuszczających się 

 

5.1.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj rodzaje włosów na podstawie próbek analitycznych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem poszczególnych rodzajów włosów (Materiał nauczania pkt. 4.1.1), 
2)  zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonania  ćwiczenia:  przygotować  próbki  włosów, 

lupę/ mikroskop, kartki do zapisywania notatek, 

3)  rozłożyć na stoliku (na białym papierze), zebrane próbki włosów, 
4)  rozpoznać makroskopowo cechy zaprezentowanych próbek, 
5)  obejrzeć pod mikroskopem/lupą poszczególne próbki, 
6)  dopasować charakterystyczne cechy poszczególnych włosów do ich teoretycznego opisu, 
7)  podpisać każdy rodzaj włosa, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

pojedyncze stoliki uczniowskie, 

– 

mikroskop/lupa, 

– 

próbki włosów np.: normalnych, suchych, przetłuszczających się, zniszczonych, 

– 

kartka białego papieru, 

– 

przybory do pisania, 

– 

kartki na brudnopis, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13 

Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj  rodzaj  włosów  przedstawionych  na  poniższych  zdjęciach,  określ  ich 

cechy charakterystyczne i właściwości. 

 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia (przygotować zdjęcia włosów), 
2)  przypomnieć  sobie  treści  programowe  z  jednostki  modułowej:  Wygląd  i  właściwości 

włosów normalnych, suchych, zniszczonych i przetłuszczających się, 

3)  rozróżnić rodzaje włosów przedstawionych na zdjęciach, 
4)  określić cechy charakterystyczne dla poszczególnych rodzajów włosów, 
5)  wypisać właściwości określonych rodzajów włosów, 
6)  sporządzić  plakat  zawierający  informacje  na  temat  cech  i  właściwości  prezentowanych 

rodzajów włosów (każdy rodzaj włosów opisany innym kolorem flamastra), 

7)  dokonać analizy wykonanego ćwiczenia, 
8)  zaprezentować  efekty  swojej  pracy –  przedstawić w  formie  plakatu  cechy  i  właściwości 

rozpoznanych rodzajów włosów, 

9)  dokonać oceny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stolik uczniowski, 

– 

zdjęcia włosów: normalnych, suchych i przetłuszczających się, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14 

– 

karton białego papieru, 

– 

3 flamastry, różnego koloru, 

– 

przybory kreślarskie, gumka, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15 

5.2.   Uszkodzenia mechaniczne, termiczne i chemiczne włosów 
 

5.2.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij  podaną  tabelę  wpisując  możliwe  przyczyny  poszczególnych  uszkodzeń 

włosów. 
 
L.p.  Rodzaj uszkodzenia włosów 

Przyczyny uszkodzeń włosów 

1. 
 
 
 
 
 
 

Uszkodzenia mechaniczne 

 

2. 
 
 
 
 
 
 
 

Uszkodzenia termiczne 

 

3. 
 
 
 
 
 
 
 
 

Uszkodzenia chemiczne 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem rodzajów uszkodzeń włosów (Materiał nauczania pkt. 4.2.1), 
2)  przygotować  z  różnych  źródeł  informacje  na  temat  wszystkich  możliwych  rodzajów 

uszkodzeń włosów, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  przeanalizować treść polecenia i hasła zawarte w tabeli, 
5)  uzupełnić tabelę treściami uzyskanymi z analizy wszystkich zebranych źródeł informacji, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stolik uczniowski, 

– 

przybory do pisania, 

– 

przygotowane materiały z zakresu przyczyn uszkodzeń włosów, 

– 

arkusz papieru z narysowaną tabelą, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Zaplanuj  działania  fryzjera  służące  ocenie  stanu  włosów  przed  wykonaniem  trwałej 

ondulacji. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  oceny  stanu  włosów  przed  zabiegami  fryzjerskimi  (Materiał 

nauczania pkt. 4.2.1), 

2)  przygotować  z  różnych  źródeł  informacje  na  temat  możliwości  uszkodzeń  włosów 

podczas wykonywania trwałej ondulacji, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  zaplanować działania fryzjerskie podejmowane w celu ochrony włosów i skóry klienta, 
5)  wypisać zaproponowane czynności, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy, 
7)  przedyskutować cel poszczególnych działań fryzjerskich  służących ocenie stanu włosów 

przed wykonaniem trwałej ondulacji, 

8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stolik uczniowski, 

– 

przybory do pisania, 

– 

przygotowane  materiały  z  zakresu  uszkodzeń  włosów  podczas  wykonywania  trwałej 
ondulacji, 

– 

arkusze papieru, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17 

5.3.   Uszkodzenia trzonu włosa 
 

5.3.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Opisz na podstawie poniższych zdjęć rodzaje uszkodzeń włosa. 
 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem dotyczącym uszkodzeń trzonu włosa, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dokładnie obejrzeć przedstawione fotografie włosów, 
4)  dokonać  analizy  charakterystycznych  cech  każdego  z  przedstawionych  uszkodzeń 

włosów, 

5)  opisać poszczególne zdjęcia wypisując cechy charakterystyczne przedstawionych na nich 

uszkodzeń trzonu włosa, 

6)  dokonać samodzielnej analizy poprawności wykonanego ćwiczenia, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

stolik uczniowski, 

 

kartoniki z prezentowanymi zdjęciami uszkodzeń korzenia włosa, 

 

przybory do pisania, 

 

kartki papieru, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj analizy budowy i właściwości włosów zdrowych i zniszczonych. Swoje wnioski 

z powyższej analizy przedstaw w tabelce. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

  
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem dotyczącym uszkodzeń trzonu włosa, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przygotować opis włosów zdrowych i zniszczonych, 
4)  zaprojektować  tabelę  uwzględniającą  cechy  charakterystyczne,  właściwości  i  sposoby 

pielęgnacji włosów zdrowych i zniszczonych, 

5)  narysować na dużym kartonie tabelę, 
6)  uzupełnić rubryki treściami, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stolik uczniowski, 

 

materiały zawierające opis włosów zdrowych i zniszczonych, 

 

przybory do pisania, 

 

duży karton białego papieru, 

 

flamastry w dwóch kolorach, 

 

kartki na brudnopis, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19 

Ćwiczenie 3 

Uzupełnij poniższą tabelę. 
 

l.p. 

Rodzaj uszkodzenia trzonu 

włosa 

Cechy charakterystyczne 

włosów 

Właściwości 

włosów 

1. 

Włosy obrączkowate 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

2. 

Włosy bambusowate 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

3. 

Włosy skręcone 
 
 
 
 
 
 

 

 

4. 

Włosy bagnetowate 
 
 
 
 
 
 

 

 

5. 

Włosy splątane 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem dotyczącym uszkodzeń trzonu włosa, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przygotować opis poszczególnych rodzajów uszkodzeń włosów, 
4)  wypisać „na brudno” cechy włosów uszkodzonych i ich właściwości, 
5)  przerysować na dużym kartonie tabelę, 
6)  uzupełnić rubryki treściami, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

stolik uczniowski, 

 

materiały zawierające opis włosów uszkodzonych, 

 

przybory do pisania, 

 

duży karton białego papieru, 

 

flamastry w pięciu kolorach, 

 

kartki na brudnopis, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozpoznawanie  uszkodzeń 
i chorób włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. d, 4. a, 5. c, 6. c, 7. d, 8. b, 9. b, 10. c, 11. b, 
12. 
d, 13. a, 14. d, 15. d, 16. a, 17. c, 18. c, 19. d, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić pojecie sebum 

Wskazać miejsce wyprowadzania potu przez 
gruczoły potowe 

Określić funkcję łoju skórnego 

Określić czynniki decydujące o ilości i jakości 
wydzielanego łoju 

Rozróżnić rodzaje włosów ludzkich 

Wskazać częstotliwość mycia włosów 
normalnych 

Określić ilość wody w zdrowych włosach 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22 

Rozróżnić cechy włosów suchych 

Przewidzieć czynniki mogące wywołać łupież 

10  Określić czynniki wywołujące wypadanie włosów 

11  Rozróżnić włosy mieszane 

12  Określić cechy włosów zniszczonych 

13 

Wyjaśnić pojecie uszkodzenia włosów 
promieniami słonecznymi 

14 

Przewidzieć skutki uszkodzenia mechanicznego 
włosów 

15 

Określić typ uszkodzenia włosów wywołanego 
suszarką 

16  Przewidzieć skutki działania utleniacza na włosy 

PP 

17  Rozróżnić włos z węzłowatym rozszczepem 

PP 

18  Określić cechy włosów bambusowatych 

PP 

19  Rozpoznać włosy paciorkowate 

PP 

20  Rozpoznać włosy obrączkowate 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. 
5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja dla ucznia, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Sebum to wydzielina gruczołów 

a)  potowych. 
b)  łojowych. 
c)  dokrewnych. 
d)  kłębuszkowych. 

 
2.  Gruczoły łojowe wyprowadzają swoją wydzielinę 

a)  tuż poniżej lejka. 
b)  tuż powyżej lejka. 
c)  w okolicy brodawki włosa. 
d)  wszystkie odpowiedzi są błędne. 

 
3.  Łój skórny spełnia funkcję 

a)  termoregulacyjną. 
b)  wydzielniczą. 
c)  zmysłową. 
d)  ochronną. 
 

4.  Na ilość i jakość wydzielanego łoju mają wpływ 

a)  hormony płciowe. 
b)  hormony szyszynki. 
c)  hormony grasicy. 
d)  wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 

 

5.  Najrzadziej występujący rodzaj włosów to włosy 

a)  przetłuszczające się. 
b)  suche. 
c)  normalne. 
d)  mieszane. 

 

6.  Włosy normalne najczęściej wymagają mycia 

a)  1 raz w tygodniu. 
b)  2–3 razy w tygodniu. 
c)  3–4 razy w tygodniu. 
d)  codziennie.  

 
7.  Zdrowe włosy powinny zawierać co najmniej 

a)  5% wody. 
b)  20% wody. 
c)  30% wody. 
d)  10% wody. 

 

8.  Brak lub niedostateczna ilość otoczki tłuszczowej na powierzchni włosów występuje we 

włosach 
a)  normalnych. 
b)  suchych. 
c)  mieszanych. 
d)  przetłuszczających się. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25 

9.  Tendencja do łupieżu suchego występuje w przypadku włosów 

a)  normalnych. 
b)  suchych. 
c)  mieszanych. 
d)  przetłuszczających się. 

 
10.  Zaburzenia hormonalne, stresy, nadmierne pocenie się, zaburzenia przemiany materii, to 

częste przyczyny tendencji włosów do 
a)  wypadania. 
b)  zniszczenia. 
c)  przetłuszczania. 
d)  wysuszania. 

 

11.  Włosy mieszane to włosy 

a)  zniszczone i zdrowe odrosty. 
b)  tłuste u nasady, a suche i łamliwe na końcach. 
c)  suche u nasady, a tłuste na końcach. 
d)  wszystkie odpowiedzi są błędne. 

 

12.  Włosy, których łuski są odchylone i połamane, to włosy 

a)  wypadające. 
b)  mieszane. 
c)  suche. 
d)  zniszczone. 

 

13.  Uszkadzające działanie promieni słonecznych na włosy powoduje 

a)  uszkodzenia naturalne. 
b)  uszkodzenia mechaniczne. 
c)  uszkodzenia chemiczne. 
d)  wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 

 

14.  Najpoważniejszą konsekwencją uszkodzenia mechanicznego włosa może być 

a)  wyłamanie. 
b)  zniszczenie łodygi. 
c)  przesuszenie. 
d)  wyrwanie włosa z cebulką. 

 

15.  Zbyt mała odległość suszarki od głowy podczas suszenia jest przyczyną 

a)  uszkodzeń chemicznych. 
b)  uszkodzeń mechanicznych. 
c)  wszystkich uszkodzeń. 
d)  uszkodzeń termicznych. 

 

16.  Utleniacz, działający na włosy w środowisku zasadowym powoduje 

a)  zrywanie wiązań dwusiarczkowych we wnętrzu włosa. 
b)  uszkodzenia mechaniczne włosa. 
c)  przetłuszczanie włosów. 
d)  uszkodzenia korzenia włosa. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26 

17.  Występowanie  na  trzonie  maleńkich,  kulistych  zgrubień,  jest  charakterystyczne  

dla włosów 
a)  zniszczonych. 
b)  skręconych. 
c)  występujących w węzłowatym rozszczepie włosów. 
d)  przetłuszczających się. 

 
18.  Włosy bambusowate są charakterystyczne dla włosów 

a)  splątanych. 
b)  zniszczonych. 
c)  występujących w rozczepie węzłowatym. 
d)  obrączkowych. 

 

19.  Poniższe zdjęcie przedstawia włosy 

a)  skręcone. 
b)  wełniste. 
c)  obrączkowate. 
d)  paciorkowate. 

 

 

20.  Poniższe zdjęcie przedstawia włosy 

a)  obrączkowate. 
b)  bambusowate. 
c)  wełniste. 
d)  rozjaśnione. 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Rozpoznawanie uszkodzeń i chorób włosów 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź.  
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozpoznawanie
  uszkodzeń 
i chorób włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. a, 4. d, 5. c, 6. a, 7. a, 8. d, 9. b, 10. d, 11. c, 
12. 
c, 13. a, 14. b, 15. d, 16. c, 17. a, 18. c, 19. b, 20. d. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Udowodnić zasadność umiejętności 
rozpoznawania uszkodzeń włosów przez fryzjera 

Określić składniki łoju 

Określić rolę sebum wydzielanego przez gruczoły 
łojowe 

Wskazać skutki niedoboru sebum na włosach  

Rozróżnić rodzaje włosów 

Wskazać cechy włosów suchych 

Zaproponować możliwe przyczyny wysuszenia 
włosów 

Przewidzieć skutki nadprodukcji sebum 

Określić skład szamponu do mycia włosów 
przetłuszczających się  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29 

10 

Określić wskazania do pielęgnacji włosów 
mieszanych 

11 

Rozróżnić włosy zniszczone 

12 

Określić rodzaje uszkodzeń włosów 

13 

Podać nazwę trzonu włosa 

14 

Zaproponować sposób pielęgnacji włosów 
niezależnie od ich rodzaju 

15 

Określić odmianę włosów tulipanowatych 

16 

Przewidzieć skutki działania szkodliwych 
czynników na włosy 

PP 

17 

Przewidzieć skutki ubytków lepiszcza we 
włosach 

PP 

18 

Wskazać przyczyny występowania włosów 
obrączkowatych 

PP 

19 

Rozróżnić włosy skręcone 

PP 

20 

Rozróżnić włosy z rozszczepem węzłowatym 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

30 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących rozpoznawania zmian patologicznych na skórze. 
5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania.  

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja dla ucznia, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Umiejętność rozpoznawania rodzaju włosów przez fryzjera jest konieczna do 

a)  umożliwia właściwy dobór środków używanych do pielęgnacji. 
b)  pozwala na planowanie działań zmierzających do utrzymania dobrego stanu włosów. 
c)  pozwala na planowanie działań zmierzających do poprawy wyglądu włosów. 
d)  wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 

  
2.  Mieszanina substancji lipidowych nawilżających włosy to 

a)  pot. 
b)  łój. 
c)  tłuszcz. 
d)  żadna odpowiedź nie jest prawidłowa. 

 

3.  Odpowiednia ilość sebum 

a)  zapewnia włosom sprężystość i elastyczność. 
b)  chroni włosy przed czynnikami termicznymi. 
c)  jest przyczyną przetłuszczania się włosów. 
d)  powoduje utratę wody z wnętrza włosa. 

 

4.  Przyciąganie kurzu i mikropatogenów do skóry głowy jest spowodowane 

a)  zbyt suchą skórą głowy. 
b)  b)drapaniem naskórka. 
c)  zmniejszoną ilością wydzielanego łoju. 
d)  zbyt intensywną produkcją łoju. 

 
5.  Włosy puszyste, błyszczące, mające jedwabisty połysk to włosy 

a)  suche. 
b)  delikatne. 
c)  normalne. 
d)  mieszane. 

 
6.  Włosy  sztywne,  twarde,  matowe,  skłonne  do  elektryzowania,  trudne  do  rozczesywania, 

często z rozdwajającymi się końcówkami to włosy 
a)  suche. 
b)  delikatne. 
c)  normalne. 
d)  mieszane. 

 

7.  Zanieczyszczenia  powietrza  i  chlorowana  woda  może  być  przyczyną  występowania 

włosów 
a)  suchych. 
b)  przetłuszczających się. 
c)  normalnych. 
d)  mieszanych. 

 
8.  Zbyt duża ilość wytwarzanego sebum 

a)  zatyka pory skóry.  
b)  uniemożliwia jej normalne oddychanie. 
c)  obciąża włosy. 
d)  wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

32 

9.  Szampony,  które  zawierają  na  przykład  wyciąg  z  pokrzywy,  czarnej  rzepy,  łopianu 

wskazane są do mycia włosów 
a)  suchych. 
b)  przetłuszczających się. 
c)  normalnych. 
d)  mieszanych. 

 
10.  Wyregulowanie  wydzielania  sebum,  nawilżenie  i  wygładzenie  końcówek  jest  konieczne 

w pielęgnacji włosów 
a)  suchych. 
b)  przetłuszczających się. 
c)  normalnych. 
d)  mieszanych. 

 
11.  Włosy przypominające swoim wyglądem włosy suche to włosy 

a)  mieszane. 
b)  cienkie i delikatne. 
c)  zniszczone. 
d)  mogą tak wyglądać wszystkie rodzaje włosów. 

 
12.  Najbardziej niebezpieczne i najczęstsze są uszkodzenia włosów 

a)  mechaniczne. 
b)  termiczne. 
c)  chemiczne. 
d)  naturalne. 

 
13.  Trzon włosa to inaczej jego 

a)  łodyga. 
b)  korzeń. 
c)  osłonka. 
d)  rdzeń. 

 
14.  Natłuszczanie końcówek włosów olejkiem rycynowym jest wskazane we 

a)  włosach obrączkowatych. 
b)  włosach rozdwajających się na końcach. 
c)  włosach bambusowatych. 
d)  wszystkich rodzajach włosów. 

 
15.  Włosy tulipanowate są odmianą włosów 

a)  rozszczepionych podłużnie. 
b)  skręconych. 
c)  obrączkowatych. 
d)  bambusowatych. 

 
16.  Zmiany zawartości wody we włosach oraz suszenie ich przez wiatr i słońce wpływają na 

a)  przetłuszczanie się włosów. 
b)  przyciemnienie włosów. 
c)  wzrost porowatości i chłonności włosów. 
d)  nie mają żadnego wpływu na włosy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

33 

17.  We włosach, które tracą lepiszcze dochodzi do 

a)  podłużnego rozszczepienia. 
b)  ułamania. 
c)  poprzecznego rozszczepu. 
d)  skręcania się włosa.  

 
18.  Powstanie  pustych  przestrzeni  wewnątrz  włosa  prawdopodobnie  na  skutek  zaburzenia 

keratynizacji występuje we włosach 
a)  skręconych. 
b)  bambusowatych. 
c)  obrączkowatych. 
d)  zniszczonych. 

 
19.  Poniższe zdjęcie przedstawia 

a)  włosy obrączkowate. 
b)  włosy skręcone. 
c)  włosy bagnetowate. 
d)  włosy zniszczone. 

 

 

20.  Poniższe zdjęcie przedstawia 

a)  włosy obrączkowate. 
b)  włosy skręcone. 
c)  włosy bagnetowate. 
d)  węzłowaty rozczep włosa. 

 

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

34 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 

 
Rozpoznawanie uszkodzeń i chorób włosów 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

35 

7.  LITERATURA 
 

1.  Jabłońska S., Chorzelski T.: Choroby skóry. PZWL, Warszawa 1988 
2.  Koźmińska-Kubarska.: Zarys kosmetyki lekarskiej. PZWL, Warszawa 1991 
3.  Marek Z.: Fryzjerstwo. WSzP, Warszawa 1991 
4.  Opalińska M., Prystupa K.,Stąpór W.: Dermatologia praktyczna. PZWL, Warszawa 1997 
5.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002 
6.  Rassner G.: Dermatologia. Podręcznik i atlas. Urban& Partner, Wrocław 1994 
7.  Rudowska I.: Higiena pracy fryzjera. WSzP, Warszawa 1994 
8.  Schmidt  W.,  Akerman  J.,  Engel  J., Schneider J.,  Sengpiel  E.:  Fryzjerstwo  – podręcznik 

do nauki zawodu. REA, Warszawa 2000 

9.  Stander Ch.: Zarys dermatologii i wenerologii. Urban& Partner, Wrocław 1999 
10.  Suchanek J.: Dermatologia. ZWCRS, Warszawa 1984 
11.  Wąsik F., Baran E., Szepietowski J.: Atlas chorób skóry, Wrocław 1993