background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Emilia Niemiec–Jasińska 

 
 

Rozpoznawanie potrzeb i problemów osoby 
niepełnosprawnej 346[02].Z1.03 

 
 
 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr Andrzej Niesporek 
mgr Aurelia Włoch 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Tomasz Sułkowski 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Hanna Całuń 
 
 
 
 

 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  346[02].Z1.03 
„Rozpoznawanie  potrzeb  i  problemów  osoby  niepełnosprawnej”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu asystent osoby niepełnosprawnej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie  

2.  Wymagania wstępne  

3.  Cele kształcenia  

4.  Przykładowe scenariusze zajęć  

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1  Niepełnosprawność – rodzaje i konsekwencje 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2  Potrzeby człowieka i skutki ich niezaspokojenia

 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3  Metody pracy i rehabilitacji osób niepełnosprawnych 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.  Literatura  

28 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej.  

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać,  aby  bez 
problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego, metody przypadku, dyskusji dydaktycznej. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

  
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

346[02].Z1 

Metody pracy z osobą 

niepełnosprawną

 

346[02].Z1.03 

Rozpoznawanie potrzeb  

i problemów osoby 

niepełnosprawnej

 

346[02].Z1.01 

Posługiwanie się językiem 

migowym

 

 

346[02].Z1.02 

Stosowanie metod pracy 

socjalnej 

346[02].Z1.04 

Wspieranie osoby 

niepełnosprawnej  

w korzystaniu 

z kompleksowej rehabilitacji

 

346[02].Z1.05 
Wykonywanie 

podstawowych czynności 

higienicznych  

i pielęgnacyjnych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

określać podstawowe metody stosowane w pracy socjalnej, 

 

identyfikować pojęcie problemu i etapy jego rozwiązywania, 

 

identyfikować pojęcie zmiany rozwojowej w poszczególnych okresach życia człowieka, 

 

identyfikować zasady planowania pracy, 

 

identyfikować podstawowe kwestie społeczne, 

 

charakteryzować strukturę pomocy społecznej, 

 

identyfikować zasady pracy z osobą niepełnosprawną, 

 

formułować i wyrażać opinie, 

 

aktywnie słuchać, 

 

formułować jasne i logiczne argumenty w dyskusji, 

 

uczestniczyć w pracy zespołu przyjmując różne role. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować zakres i zadania pedagogiki specjalnej, 

 

scharakteryzować poszczególne rodzaje niepełnosprawności, 

 

określić następstwa niepełnosprawności, 

 

zdiagnozować potrzeby osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością, 

 

posłużyć się podstawowymi metodami pracy socjalnej z osobą niepełnosprawną, 

 

zorganizować pomoc podopiecznemu w zakresie własnych możliwości i umiejętności, 

 

rozpoznać problemy społeczne, ich  źródła i przejawy, 

 

scharakteryzować metody rewalidacji osób niepełnosprawnych, 

 

zastosować zasady obowiązujące w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi, będącymi 

w sytuacji problemowej, 

 

scharakteryzować 

psychologiczne 

mechanizmy 

funkcjonowania 

człowieka 

niepełnosprawnego, 

 

wyjaśnić  istotę  problemów  społecznych,  ich  przejawy  oraz  wpływ  na  funkcjonowanie 

podopiecznego, 

 

opracować  plan  niesienia  pomocy  podopiecznemu z  uwzględnieniem  jego  własnych 

możliwości, 

 

dokonać oceny realizacji indywidualnego programu pomocy osobie niepełnosprawnej, 

 

wykazać wrażliwość  na problemy podopiecznego, zaprojektować działania dostosowane 

do jego sytuacji psychicznej i socjalnej, 

 

scharakteryzować podstawowe zaburzenia somatyczne, 

 

scharakteryzować podstawowe zaburzenia psychiczne,  

 

scharakteryzować czynniki sprzyjające powstawaniu zaburzeń psychicznych, 

 

udzielić  informacji  o  instytucjach  i  organizacjach  działających  na  rzecz  osób 

niepełnosprawnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

………………. 

Modułowy program nauczania:   Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02]  
Moduł:  

Metody pracy z osobą niepełnosprawną 346[02].Z1  

Jednostka modułowa: 

Rozpoznawanie 

potrzeb 

problemów 

osoby 

niepełnosprawnej 346[02].Z1.03 

Temat: Problemy osób niepełnosprawnych w środowisku lokalnym – przygotowanie 

do wykonania projektu. 

Cele  ogólny:  identyfikacja  instytucji  i  organizacji  świadczących  pomoc  osobom 

niepełnosprawnym, 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zidentyfikować instytucje i organizacje świadczące pomoc społeczną w mieście/regionie, 

 

zidentyfikować problemy osób niepełnosprawnych, 

 

sformułować cele projektu, 

 

zaplanować czynności związane z wykonaniem projektu, 

 

zorganizować pracę zespołu do wykonania projektu. 

 
Metody nauczania

 

pogadanka, 

 

instruktaż, 

 

metoda projektów. 

 
Formy pracy 

 

praca grupowa, 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne 

 

schematy  organizacyjne  instytucji  i  organizacji  świadczących  pomoc  społeczną 
w mieście / regionie, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć 
1.  Nauczyciel przedstawia cele zajęć. 
2.  Nauczyciel  w  formie  rozmowy  z  uczniami  krótko  przypomina  rezultaty  ćwiczenia  2 

(Rozdział 4.2.1 w Poradniku dla ucznia). 

3.  Uczniowie  zapoznają  się  z  ćwiczeniem  do  wykonania  (ćwiczenie  3,  Rozdział  4.2.3 

w Poradniku dla ucznia). 

4.  Nauczyciel przedstawia zasady wykonania projektów w zespołach: 

  uczniowie pracują w 4 – 5 osobowych zespołach, 

  uczniowie przygotowują opis (konspekt projektu) zawierający następujące elementy: 

tytuł projektu, cel projektu, plan projektu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  uczniowie  przygotowują  harmonogram  działań  z  podziałem  na  czynności,  osoby 

odpowiedzialne i terminy, 

  nauczyciel zawiera i podpisuje kontrakty na wykonanie projektów z poszczególnymi 

zespołami. 

5.  Uczniowie dzielą się na 3-4 osobowe zespoły. 
6.  Uczniowie pracują w zespołach przygotowując opis projektu oraz harmonogram działań. 
 
Zakończenie zajęć 
1.  Nauczyciel ustala z uczniami termin konsultacji. 
2.  Nauczyciel zawiera kontrakty z zespołami wykonującymi projekty. 

 

Praca domowa 

Uczniowie  wykonują  projekt  –  na  wykonanie  projektu  uczniowie  mają  1–2  tygodnie 

(nauczyciel wyznacza dokładny termin prezentacji projektów). 

Uczniowie  wykorzystując  techniki  komputerowe  przygotowują  efekt  materialny 

wykonania projektów – Mapa problemów osób niepełnosprawnych w środowisku lokalnym. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

………………. 

Modułowy program nauczania:   Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02]  
Moduł:  

Metody pracy z osobą niepełnosprawną 346[02].Z1  

Jednostka modułowa:  

Rozpoznawanie potrzeb i problemów osoby 
niepełnosprawnej 346[02].Z1.03 

Temat:  Problemy  osób  niepełnosprawnych  w  środowisku  lokalnym  –  prezentacja 

projektów. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności przygotowania i prezentacji projektów. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać instytucje i organizacje świadczące pomoc społeczną w mieście /regionie, 

 

wskazać problemy osób niepełnosprawnych, 

 

zaprezentować efekty swojej pracy. 

 
Metody nauczania: 

 

metoda projektów, 

 

dyskusja frontalna. 

 
Formy pracy: 

 

praca grupowa, 

 

praca indywidualna. 

 
Czas trwania: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

Dobór  środków  zależy  od  technik  prezentacji  wykonanych  przez  uczniów  projektów. 

Może to być telewizor, odtwarzacz video, rzutnik pisma, komputer i projektor multimedialny, 
tablica flip-chart itp. 
 
Przebieg zajęć 
1.  Nauczyciel przypomina główne cele przygotowywanych projektów. 
2.  Nauczyciel  wyznacza  osoby  oceniające  prezentacje  projektów  według  przyjętych 

kryteriów. 

3.  Poszczególne grupy uczniów prezentują wykonane projekty. 
4.  Wyznaczeni uczniowie oceniają poszczególne prezentacje projektów. 
5.  Nauczyciel  prowadzi  dyskusję  podsumowującą  zwracając  uwagę  na  utrudnienia 

i ograniczenia,  jakie  w  życiu  osób  niepełnosprawnych  (z  różnymi  rodzajami 
niepełnosprawności) powoduje występowanie barier architektonicznych oraz możliwości 
ich niwelowania. 

6.  Nauczyciel  ocenia  wykonane  projekty  stosując  np.  metodę  samooceny  i  wykorzystując 

przeprowadzoną ocenę społeczną (ocenianie przez wyznaczone osoby oceniające). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5. 

ĆWICZENIA 

 

5.1.  Niepełnosprawność – rodzaje i konsekwencje 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Określ następstwa – konsekwencje niepełnosprawności na trzech poziomach. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. Ćwiczenie może być wykonane indywidualnie, w parach lub 
w grupach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą dotyczącą problemów osób niepełnosprawnych, 
2)  określić  ograniczenia  tych  osób  na  poziomie  biologicznym,  psychologicznym 

i społecznym, 

3)  opracować wyniki swojej pracy w formie tabeli, 
4)  zaprezentować wyniki swojej pracy na forum grupy, 
5)  wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

pozycje  literatury  na  temat  osób  niepełnosprawnych  (ewentualnie komputer  z  dostępem 
do Internetu),  

 

arkusze papieru,  

 

mazaki, 

 

tablica,  

 

magnesy, 

 

wzór tabeli do wypełnienia: 

 

KONSEKWENCJE 

RODZAJ 

NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI 

BIOLOGICZNE 

SPOŁECZNE 

PSYCHOLOGICZNE 

 

SENSORYCZNA 

 

 

1. 

USZKODZENIE NARZĄDU 

WZROKU 

 

 

 

2. 

USZKODZENIE 

NARZĄDU SŁUCHU 

 

 

 

 

FIZYCZNA 

 

 

 

 

 

PSYCHICZNA 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  charakterystyki  możliwości  osób  z  różnymi  stopniami  upośledzenia 

umysłowego  korzystając  z  informacji  zawartych  w  poradniku  dla  ucznia  oraz  z  dostępnej 
literatury.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą dotyczącą osób upośledzonych umysłowo, 
2)  dokonać wyboru cech charakteryzujących osoby  niepełnosprawne z uwzględnieniem  ich 

stopnia niepełnosprawności pod kątem: 

  umiejętności interpersonalnych, 

  wyrażania emocji, 

  komunikacji, 

  zdolności do samoobsługi, 

  zdolności uczenia się, 

  zdolności do pracy, 

3)  opracować  materiał  w  tabeli  przypisując  zdolności  i  umiejętności  do  stopnia 

upośledzenia: 

  lekkiego, 

  umiarkowanego, 

  znacznego, 

  głębokiego, 

4)  zaprezentować wyniki swojej pracy na forum grupy, 
5)  wziąć udział w podsumowaniu zajęć. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja.  
 
Środki dydaktyczne: 

– 

pozycje  literatury  na  temat  osób  upośledzonych  umysłowo  (ewentualnie  komputer 
z dostępem do Internetu),  

– 

arkusze papieru, 

– 

mazaki, 

– 

tablica, 

– 

magnesy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj i określ rodzaj niepełnosprawności na podstawie opisu przypadku. 
 
Opis przypadku: 
Pan  Krzysztof  ma  73  lata,  jest  emerytowanym  pracownikiem  naukowym  uniwersytetu. 

Przez wiele lat pracował jako wykładowca matematyki, uzyskał tytuł doktora habilitowanego. 
W  wieku  65  lat  przeszedł  na  emeryturę,  wolny  czas  spędzał  na  podróżach  i  lekturze, 
prowadził  bogate  życie  towarzyskie  –  miał  grupę  dobrych  znajomych,  z  którymi  grywał 
w brydża.  Obecnie  został  przywieziony  do  szpitala  przez  Pogotowie  Ratunkowe,  gdyż 
przewrócił  się  w  mieszkaniu  i  upadł.  Ponieważ  nie  był  w  stanie  się  podnieść,  żona  pana 
Krzysztofa  wezwała  lekarza.  Pan  Krzysztof  sprawiał  wrażenie  osoby  zagubionej.  Nie 
wiedział gdzie się znajduje (mówił: „dworzec”), nie pamiętał aktualnej daty („1976”), błędnie 
podawał  własne  dane  osobowe.  Poproszony  o  podpis  przy  przyjęciu  do  szpitala  nie  potrafił 
użyć  długopisu.  Nie  pamiętał  też  imienia  swojej  żony – twierdził,  że  umarła kilka  lat  temu, 
nie  poznawał  osoby  stojącej  obok.  Na  proste  pytania:  „czy  boli?”  „czy  chce  się  panu  pić” 
potrafił udzielić odpowiedzi „tak” lub „nie”. Przy bardziej skomplikowanych odpowiadał „nie 
wiem”  lub  milczał.  Podczas  badania  leżał  spokojnie,  jego  twarz  pozostawała  bez  wyrazu. 
Żona pacjenta przypomniała sobie, ze około 5 lat po przejściu na emeryturę pan Krzysztof stał 
się  bardziej  nerwowy.  Szczególnie  irytował go „nieporządek  i  bałagan  w domu”.  Objawiało 
się  to  tym,  że  „ciągle  coś  nie  było  na  swoim  miejscu”.  Pacjent  często  nie  mógł  znaleźć 
okularów,  pantofli,  zegarka.  Stopniowo  przestał  widywać  się  ze  znajomymi,  twierdził,  że 
„rozmowy  go  męczą”.  Nie  wykazywał  dawnego  zainteresowania  polityką,  przestał  czytać 
książki.  Wolny  czas  spędzał  na  spacerach.  Niestety,  trzy  lata  temu  zabłądził  w pobliskim 
parku, trafił do domu dzięki spotkanej sąsiadce. Po tym zdarzeniu nie wychodził sam z domu, 
„bo  można  łobuzów  w  parku  spotkać”.  Spędzając  czas  w  domu  stawał  się  coraz  bardziej 
bezczynny,  stracił  wszelkie  zainteresowania.  „Siedział  tylko  w  fotelu  i  myślał,  nic  nie 
mówił”.  Stopniowo  utracił  zdolność  do  posługiwania  się  sztućcami,  nie  poznawał  swoich 
dzieci. Około pół roku przed przyjęciem do szpitala u chorego wystąpił silny lęk, twierdził, że 
w domu są złodzieje, próbował uderzyć swoją żonę. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. Ćwiczenie może być wykonane indywidualnie, w parach lub 
w grupach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem przypadku, 
2)  wynotować te zachowania, które można uznać za chorobowe, 
3)  zakwalifikować rodzaj niepełnosprawności,   
4)  przeanalizować objawy różnych chorób i zidentyfikować chorobę, 
5)  zaprezentować wyniki swojej pracy na forum grupy, 
6)  wziąć  udział  w  podsumowaniu  ćwiczenia  –  zwrócić  uwagę  na  zespół  objawów 

charakteryzujących konkretną niepełnosprawność. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja wielokrotna, 

 

analiza przypadku. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Środki dydaktyczne: 

 

pozycje  literatury  na  temat  chorób  psychicznych  (ewentualnie  komputer  z  dostępem  do 
Internetu), 

 

arkusze papieru, 

 

mazaki, 

 

tablica, 

 

magnesy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

5.2.  Potrzeby człowieka i skutki ich niezaspokojenia 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj rozpoznania niezaspokojonych potrzeb osób niepełnosprawnych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Ćwiczenie może być wykonane w 3–4 osobowych grupach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  sytuacji  (problemu)  osoby  niepełnosprawnej,  np.  upośledzonej 

umysłowo, głuchej, niewidomej itp., 

2)  określić cechy danego rodzaju niepełnosprawności, 
3)  wziąć udział w dyskusji w grupie prowadzącej do rozpoznania potrzeb bohatera opisu, 
4)  zaprezentować na forum grupy efekty pracy i uzasadnienie przyjętego rozwiązania, 
5)  wziąć udział  w  podsumowaniu ćwiczenia prowadzącego  do  scharakteryzowania  potrzeb 

różnych grup osób niepełnosprawnych. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

analiza przypadku,  

 

dyskusja. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

opisy sytuacji, 

 

artykuły poświęcone problemom osób niepełnosprawnych, 

 

papier A4, 

 

pisaki. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  rodzaje  problemów  osób  niepełnosprawnych  –  klientów  instytucji  realizujących 

zadania z zakresu pomocy społecznej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sporządzić  plan  poznania  wskazanej  przez  nauczyciela  lub  wybranej  przez  siebie 

instytucji, 

2)  uczestniczyć w wycieczkach tematycznych do różnego typu instytucji pomocy społecznej 

oraz organizacji społecznych realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej, 

3)  uzyskać informacje o: 

  celach i zadaniach realizowanych przez poznawaną instytucje lub organizację, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

 

świadczeniach/usługach realizowanych przez daną placówkę, 

  skali problemów osób niepełnosprawnych zgłaszających się do placówki o pomoc. 

4)  sporządzić sprawozdanie z pobytu w placówce,  
5)  uczestniczyć 

zajęciach 

podsumowujących 

ćwiczenie,  mających  na  celu 

uporządkowanie zebranych informacji. 

  

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja frontalna. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

plansze, 

– 

foldery, 

– 

lista 

instytucji 

organizacji 

pomocy 

społecznej 

działających 

danej 

miejscowości/regionie. 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotuj  mapę  problemów  osób  niepełnosprawnych  w  środowisku  lokalnym  na 

podstawie danych uzyskanych z różnych instytucji pomocy społecznej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  wykonują  ćwiczenie  w  parach  lub  4–5 
osobowych zespołach. Czas wykonania projektów 1–2 tygodnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiały uzyskane w wyniku realizacji ćwiczenia 2, 
2)  uporządkować zebrany materiał według następującego schematu: 

  obszar działania instytucji,  

  problemy, z którymi stykają się osoby niepełnosprawne na danym obszarze,  

3)  opracować szatę graficzną mapy, 
4)  sporządzić mapę problemów osób niepełnosprawnych, 
5)  zaprezentować wyniki pracy grupy na forum grupy, 
6)  uczestniczyć w podsumowaniu ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów, 

 

dyskusja frontalna. 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

ulotki,

 

– 

foldery,

 

– 

papier,

 

– 

komputer,

 

– 

drukarka.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Metody pracy i rehabilitacji osób niepełnosprawnych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj 

przeprowadź 

symulację, 

samodzielnego 

poruszania 

się 

osoby 

niepełnosprawnej – niewidomej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia uwzględniają przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować sposób poruszania się osoby niewidomej, 
2)  zaplanować symulację poruszania się osoby niewidomej, 
3)  wziąć  udział  w  symulacji  wcielając  się  w  rolę  osoby  niewidomej  kolejno  wykonując 

następujące zadania z zawiązanymi oczami: 

  przejście pomiędzy ławkami, krzesłami, 

  poszukiwanie przedmiotu, który upadł na podłogę, 

  spakować swoje rzeczy, 

  poruszanie się za pomocą laski, 

4)  wziąć  udział  w  podsumowaniu  ćwiczenia,  zwracając  uwagę  na  to,  co  sprawia  osobie 

niewidomej największą trudność. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

symulacje,  

 

dyskusja frontalna. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

opaska na oczy, 

– 

ławki, krzesła, 

– 

drobne przedmioty, 

– 

laska. 

 
Ćwiczenie 2 

W  warunkach  symulowanych  odegraj  rolę  osoby  niepełnosprawnej  poruszającej  się  na 

wózku inwalidzkim i osoby prowadzącej wózek. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  uwzględniają  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy. 
Ćwiczenia należy wykonać w 2-osobowych grupach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  jako osoba A odegrać rolę osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku, 
2)  jako osoba B odegrać rolę osoby towarzyszącej przy wyjściu na dwór, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

3)  zamienić się rolami z koleżanką/kolegą w parze, 
4)  podzielić się swoimi refleksjami dotyczącymi występowania w obu rolach, 
5)  wziąć  udział  w  dyskusji  podsumowującej  ćwiczenie  mającej  na  celu  uświadomienie 

problemów  i  ograniczeń,  z  jakimi  stykają  się  osoby  na  wózkach  inwalidzkich  oraz 
zwrócenie uwagi na prawidłowe prowadzenie wózka. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

odgrywanie ról, 

 

dyskusja frontalna. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

wózek inwalidzki. 

 

Ćwiczenie 3 

Na podstawie  analizy przypadku dobierz odpowiednią  metodę pracy socjalnej  i sposoby 

oddziaływania w stosunku do podopiecznego. 

 
Opis przypadku 
Agnieszka  lat  17,  upośledzona  w  stopniu  umiarkowanym,  bardzo  chętna  i  otwarta  na 

kontakty  z  rówieśnikami  i  osobami  dorosłymi.  Bardzo  lubi  przebywać  w  otoczeniu  ludzi. 
Samodzielnie  porusza  się  tylko  w  pobliżu  swojego  miejsca  zamieszkania.  Podczas  dalszych 
wycieczek  towarzyszy  jej  mama.  Ma  starszego  brata, który  studiuje za granicą,  więc  widują 
się rzadko. Ojciec dziewczyny  jest  marynarzem i często przebywa poza domem. Ulubionym 
zajęciem  Agnieszki  jest oglądanie  seriali  telewizyjnych  i teleturniejów. Lubi  spacery  i  jazdę 
na rowerze. 

Mama troszczy się o dziewczynę. Obecnie Agnieszka pobiera naukę w specjalnej szkole 

zawodowej, do której codziennie zawozi ją specjalny autobus. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  uwzględniają  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy. 
Ćwiczenie należy wykonać w 2-osobowej grupie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem przypadku, 
2)  przeanalizować  sobie  informacje  dotyczące  metod  pracy  socjalnej  i  procedur 

oddziaływania, 

3)  wskazać cel oddziaływań asystenta osoby niepełnosprawnej, 
4)  dobrać odpowiednią metodę pracy socjalnej i odpowiednie procedury oddziaływania, 
5)  zaprezentować  wyniki  pracy  w  parach  na  forum  klasy  uzasadniając  wybór  metod 

i sposobów oddziaływania, 

6)  wziąć  udział  w  podsumowaniu  ćwiczenia  ukazującym  zależność  doboru  metod 

i sposobów oddziaływania od wyznaczonych celów pracy z podopiecznym. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

analiza przypadku,  

– 

dyskusja frontalna. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Środki dydaktyczne: 

– 

duże arkusze papieru,

 

– 

mazaki,

 

– 

tablica flip-chart.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozpoznawanie  potrzeb 
i problemów osoby niepełnosprawnej”

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 6, 7,  8, 9, 10 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  zadań  z  poziomu 
ponadpodstawowego 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  zadań 
z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Klucz do odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. c, 4. b, 5. a, 6. d, 7. d, 8. a, 9. d, 10. c, 11. a, 
12. 
b, 13. a, 14. d, 15. c, 16. c, 17. d, 18. c, 19. a, 20. b
 
Plan testu 

 

Nr 

zad 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia)

 

Kategoria 

celu

 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Zidentyfikować rodzaje niepełnosprawności 

2. 

Scharakteryzować różne stopnie niedorozwoju 
umysłowego 

3. 

Określić stopień niedorozwoju umysłowego 

4. 

Zidentyfikować rodzaje chorób psychicznych 

5. 

Zidentyfikować rodzaje zaburzeń osobowości 

6. 

Zidentyfikować rodzaj patologicznych 
zachowań 

PP 

7. 

Zidentyfikować rodzaje potrzeb człowieka 

PP 

8. 

Zidentyfikować charakter przyczyn 
niezaspokojenia potrzeb człowieka 

PP 

9. 

Scharakteryzować sposoby zaspokajania 
potrzeb dziecka niepełnosprawnego 

PP 

10. 

Scharakteryzować wskaźniki akceptacji 
dziecka niepełnosprawnego 

PP 

11. 

Zidentyfikować mechanizmy funkcjonowania 
człowieka niepełnosprawnego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

12. 

Wskazać źródła problemów społecznych 

13. 

Scharakteryzować proces akceptacji 
niepełnosprawności 

14. 

Zidentyfikować cel rehabilitacji 

15. 

Scharakteryzować rodzaje barier rehabilitacji 

16. 

Zidentyfikować rodzaje kompensacji 

17. 

Scharakteryzować podstawowe cele metod 
pracy socjalnej 

18. 

Scharakteryzować cele rehabilitacji 

19. 

Scharakteryzować zasady komunikowania się 
z osobami niepełnosprawnymi 

20. 

Zidentyfikować zadania pomocy społecznej 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 35 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Osoby z uszkodzonym narządem ruchu to osoby z niepełnosprawnością 

a)  fizyczną. 
b)  psychiczną. 
c)  sensoryczną. 
d)  złożoną. 
 

2.  Dobra  pamięć  mechaniczna,  brak  spójności  logicznej  wypowiedzi,  perseweracje, 

zachowana  zdolność  czytania  i  pisania  to  cechy  charakterystyczne  dla  osób 
upośledzonych w stopniu 
a)  głębokim. 
b)  znacznym. 
c)  umiarkowanym. 
d)  lekkim. 
 

3.  Iloraz inteligencji w granicach 25 – 30 charakteryzuje osoby upośledzone w stopniu 

a)  lekkim. 
b)  umiarkowanym. 
c)  znacznym. 
d)  głębokim. 
 

4.  Ignorowanie  norm  społecznych,  głównie  moralnych,  brak  satysfakcji  z  wykonywanych 

obowiązków, brak poczucia winy to zachowania typowe dla osobowości 
a)  cyklotymicznej. 
b)  antyspołecznej. 
c)  nadagresywnej. 
d)  paranoidalnej. 
 

5.  Rozpad osobowości, autyzm, zmiany życia uczuciowego to typowe objawy 

a)  schizofrenii. 
b)  cyklofrenii. 
c)  choroby Alzheimera. 
d)  depresji. 
 

6.  Piromania to 

a)  patologiczny hazard. 
b)  patologiczne kradzieże. 
c)  patologiczne objadanie się. 
d)  patologiczne podpalanie. 
 

7.  Do potrzeb niższego rzędu warunkujących rozwój według A. Maslowa należą potrzeby 

a)  estetyczne, wiedzy i rozumienia, samourzeczywistnienia. 
b)  estetyczne, bezpieczeństwa, fizjologiczne. 
c)  estetyczne, przynależności i miłości, fizjologiczne. 
d)  przynależności i miłości, fizjologiczne, bezpieczeństwa. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

8.  Względna przeszkoda w zaspokojeniu potrzeb nie pojawi się na drodze osoby, która 

a)  jest przystosowana. 
b)  łatwo się poddaje. 
c)  nie potrafi zmienić sposobu zaspokojenia potrzeby. 
d)  wypiera ją ze świadomości. 
 

9.  Poznanie i zrozumienie potrzeb dziecka niepełnosprawnego wyraża się poprzez 

a)  akceptowanie odmienności społecznej rodziny. 
b)  dążenie do kontaktu z dzieckiem. 
c)  stosowanie adekwatnych do poziomu rozwoju i stopnia niepełnosprawności dziecka 

metod rehabilitacji. 

d)  rozwijanie potencjałów dziecka i umiejętne reagowanie na niewłaściwe zachowanie. 
 

10.  Zaspokojenie  odczuwanej  przez  dziecko  niepełnosprawne  potrzeby  uznania  powinno 

przejawiać się w 
a)  stawianiu dziecku wysokich wymagań przez opiekunów. 
b)  stałej obecności opiekunów w pobliżu dziecka. 
c)  chwaleniu nawet najdrobniejszych osiągnięć dziecka. 
d)  wyręczaniu dziecka w wykonywaniu wszystkich czynności. 
 

11.  Obrona A – „Idę do przodu, bez względu na to” stosowana przez osobę niepełnosprawną 

w momencie uświadomienia sobie swojego kalectwa sprzyja 
a)  rozwiązywaniu problemów. 
b)  zaakceptowaniu niepełnosprawności. 
c)  czasowemu obniżeniu napięcia emocjonalnego. 
d)  poprawie psychologicznego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej. 
 

12.  Źródłem problemów społecznych jest 

a)  niezadowolenie jednostki z obecnej sytuacji społecznej. 
b)  organizacja  społeczna  i  sposób  działania  instytucji  w  obszarze  społeczno- 

-gospodarczym. 

c)  brak zrozumienia przez instytucje problemów jednostki. 
d)  występowanie konfliktu wartości pomiędzy jednostką a społeczeństwem. 
 

13.  Proces  godzenia  się  z  własną  niepełnosprawnością  przez  osoby  z  wrodzonymi 

dysfunkcjami ciała 
a)  następuje stopniowo. 
b)  ma znamiona traumy. 
c)  powoduje zaburzenia procesów poznawczych. 
d)  jest krótkotrwały. 
 

14.  Celem rehabilitacji społecznej nie jest 

a)  ograniczenie izolacji społecznej. 
b)  przywrócenie zdolności do aktywności na rynku pracy. 
c)  przywrócenie samodzielności w wypełnianiu ról. 
d)  udzielanie pomocy i wsparcia psychicznego. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

15.  Społecznymi barierami rehabilitacji są 

a)  wszelkiego rodzaju negatywne reakcje środowiska na niepełnosprawność jednostki. 
b)  utrudnienia prawne w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. 
c)  trudności związane z zaakceptowaniem swojej niepełnosprawności. 
d)  utrudnienia w poruszaniu się osoby niepełnosprawnej w mieszkaniu i w najbliższej 

okolicy. 

 

16.  Wyrównywanie  braków  środowiskowych,  utrudniających  pomyślny  przebieg  życia 

jednostki lub grupy to cel kompensacji 
a)  opiekuńczej. 
b)  biologicznej. 
c)  społecznej. 
d)  wychowawczej. 
 

17.  Metoda  pracy  z  indywidualnym  klientem,  skoncentrowana  na  sferze  poznawczej  ma  na 

celu 
a)  przełamanie  izolacji  i  osamotnienia osoby  niepełnosprawnej,  włączenie  jej do  życia 

społeczności lokalnej. 

b)  zmianę 

zachowań 

najbliższego 

otoczenia 

(rodziny) 

stosunku 

do 

niepełnosprawnego. 

c)  zaakceptowanie przez rodzinę niepełnosprawności jej członka. 
d)  zwiększenie  umiejętności  rozwiązywania problemów  i  podejmowania decyzji  przez 

osobę niepełnosprawną. 

 

18.  Celem rehabilitacji jest 

a)  wyrównywanie braków środowiskowych. 
b)  dostarczanie bodźców o charakterze wychowawczym. 
c)  wspomaganie  osób  niepełnosprawnych,  aby  same  radziły  sobie  w  obszarze 

funkcjonowania, którego dotyczy ograniczona sprawność. 

d)  wymiana informacji pomiędzy osobą niepełnosprawną a rehabilitantem. 
 

19.  Komunikując się z osobami niewidomymi i niedowidzącymi należy 

a)  nie zbliżać się do danych osób bezgłośnie. 
b)  mówić blisko ucha. 
c)  mówić powoli, bez nadmiernej mimiki. 
d)  unikać hałaśliwych pomieszczeń. 
 

20.  Do zadań pomocy społecznej nie należy 

a)  integracja ze środowiskiem osób wykluczonych społecznie. 
b)  tworzenie nowych stanowisk pracy. 
c)  zapewnienie dochodu na poziomie interwencji socjalnej. 
d)  zapewnienie profesjonalnej pomocy rodzinom dotkniętym patologiami społecznymi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Rozpoznawanie potrzeb i problemów osoby niepełnosprawnej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Test 2

 

Test praktyczny nisko symulowany do jednostki modułowej 
„Rozpoznawanie potrzeb i problemów osoby niepełnosprawnej” 

Test  praktyczny  składa  się  z  zadania  praktycznego  nisko  symulowanego  i  zawiera 

polecenie do wykonania, opis sytuacji i kartę odpowiedzi. 

 
Zadanie  praktyczne  wymaga  wykazania  się  przez  ucznia  umiejętnościami  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 
 
Uczeń powinien być oceniany według następujących kryteriów: 

Lp. 

Kryterium 

Punktacja 

1. 

Scharakteryzowanie stopnia lekkiego upośledzenia 
umysłowego 

0-1-2 punkty

 

2. 

Wskazanie 3 rodzajów doznawanych trudności

 

0-1-2 punkty za wskazanie 
każdej trudności (problemu)

 

3. 

Określenie przyczyn występowania problemów 
w życiu podopiecznego 

0-1-2 punkty 

4. 

Dobranie odpowiedniej metody pracy socjalnej  

0-1-2 punkty 

5. 

Opisanie form oddziaływania w trzech sferach 
funkcjonowania człowieka 

po 0-1-2 punkty za opisanie 
oddziaływania w każdej 
sferze 

6. 

Uzasadnienie potrzeby rehabilitacji leczniczej 
podopiecznego 

0-1-2 punkty 

 

Sposób punktowania: 

Każde kryterium oceniane jest w skali 3-stopniowej: 

 

0 – nie wykazuje umiejętności, 

 

1 – wykazuje umiejętność w pewnym zakresie (odpowiedź poprawna, lecz nie pełna, lub 
częściowo poprawna), 

 

2 – wykazuje umiejętność (odpowiedź poprawna i pełna). 
 

Propozycja wymagań: 

Uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 

 

dopuszczający – uczeń uzyskał co najmniej 10 punktów, 

 

dostateczny – uczeń uzyskał co najmniej 13 punktów, 

 

dobry – uczeń uzyskał co najmniej 16 punktów, 

 

bardzo dobry – uczeń uzyskał co najmniej 19 punktów. 

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podaj uczniom zasady oceniania wykonania zadania. 
4.  Uczniowie wykonują zadanie praktyczne indywidualnie. 
5.  Daj  uczniowi  przygotowane:  instrukcję  dla  ucznia  i  treść  zadania  praktycznego  (dla 

każdego ucznia). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

6.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
7.  Oceniaj  wykonywanie  zadania  przez  ucznia  na  przygotowanej  karcie  oceny, 

uwzględniając podane kryteria i sposób punktowania. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z poleceniem zamieszczonym w zadaniu. 
3.  Przeczytaj opis sytuacji. 
4.  Udzielaj odpowiedzi wyłącznie na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Na wykonanie sprawdzianu osiągnięć masz 45 minut. 
6.  Jeżeli masz pytania i wątpliwości, podnieś rękę i zadaj pytanie nauczycielowi. 
7.  Pamiętaj, że Twoja praca musi być samodzielna. 
8.  Przed oddaniem karty odpowiedzi sprawdź poprawność udzielonych odpowiedzi. 
9.  Sprawdź ponownie, czy Twoja karta odpowiedzi jest prawidłowo podpisana. 
 

Materiały dla ucznia 

 

instrukcja dla ucznia, 

 

treść zadania praktycznego, 

 

karta odpowiedzi. 

 

Zadanie praktyczne 

Zapoznaj się z opisem sytuacji i wykonaj zadanie zgodnie z podanymi wytycznymi. 
 
Opis sytuacji 
Pani  Kazimiera  ma  66  lat.  Trzy  lat  temu  doznała  udaru  mózgu.  Obecnie  powróciła  ze 

szpitala  po  trzytygodniowym  leczeniu  zapalenia  płuc.  Sta  obecny  podopiecznej:  paraliż 
prawostronny (dłoń i noga), porusza się powoli, ale samodzielnie, uszkodzony ośrodek mowy 
(rozumienie  zachowane,  częściowo  mowa  czynna),  osłabienie  organizmu,  apatia.  Pani 
Kazimiera  mieszka  sama.  Odwiedza  ją  codziennie  córka,  która  pracuje  zawodowo,  więc 
wizyty  są  krótkie.  Nie  poświęca  tyle  uwagi,  ile  chciałaby podopieczna.  Rzadko  odwiedza  ją 
też wnuczka.  Podopieczna  jest  na  rencie  z  tytułu  niezdolności  do  pracy.  Mieszka  na  drugim 
piętrze w starym budownictwie w dwupokojowym mieszkaniu. Ostatnio często odwiedzają ją 
sąsiedzi, prosząc o pożyczenie im dużych sum pieniędzy. 

 

Wytyczne do wykonania zadania: 

1.  Scharakteryzuj stopień lekki upośledzenia umysłowego. 
2.  Wskaż rodzaje doznawanych trudności (problemów) – trzy. 
3.  Określ przyczyny występowania wskazanych problemów w życiu podopiecznego. 
4.  Dobierz  odpowiednią  metodę  pracy  socjalnej  uwzględniając  formy  oddziaływania  na 

różne sfery funkcjonowania człowieka. 

5.  Opisz formy oddziaływania w trzech sferach funkcjonowania człowieka. 
6.  Uzasadnij potrzebę rehabilitacji leczniczej podopiecznej. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Rozpoznawanie potrzeb i problemów osoby niepełnosprawnej 

 

1.  Charakterystyka upośledzenia umysłowego w stopniu lekkim. 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
2.  Doznawane trudności (problemy) 
a) ................................................................................................................................................... 
b) .................................................................................................................................................. 
c) ................................................................................................................................................... 
3.  Przyczyny występowania problemów 
a) ................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
b) .................................................................................................................................................. 
....................................................................................................................................................... 
c) ................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
4.  Metoda  pracy  socjalnej,  uwzględniając  formy  oddziaływania  na  różnego  sfery 

funkcjonowania człowieka 

....................................................................................................................................................... 
5.  Formy oddziaływania w trzech sferach funkcjonowania człowieka 
a) ................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
b) .................................................................................................................................................. 
....................................................................................................................................................... 
c) ................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
6.  Uzasadnienie potrzeby rehabilitacji leczniczej podopiecznej 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
 

Numer polecenia 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

Razem   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

7.  LITERATURA 

 
1.  Auleytner 

J., 

Głębicka 

K.: 

Polityka 

społeczna, 

pomiędzy 

opiekuńczością 

a pomocniczością. Wyd. Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP, Warszawa 2000 

2.  Bauman Z.: Socjologia. Zysk i S-ka, Poznań 1996 
3.  Bromley D.B.: Psychologia starzenia się. PWN, Warszawa 1999 
4.  Carre O., Hetka-Marynowicz E. (red.): Bezrobocie i praca socjalna w Polsce i we Francji. 

Wydawnictwo Śląsk, Katowice 2002 

5.  Chlebio-Abed  D.:  Pierwotna  profilaktyka  uzależnień  od  alkoholu.  Wydawnictwo  Śląsk, 

Katowice 2000 

6.  Cialdinii  R.:  Wywieranie  wpływu  na  ludzi.  Gdańskie  Towarzystwo  Psychologiczne, 

Gdańsk 1998 

7.  Doliński  D.:  Psychologia  wpływu  społecznego.  Towarzystwo  Przyjaciół  Ossolineum, 

Wrocław 2000 

8.  Dubois B., Miley K.: Praca socjalna. Interart, Warszawa 1996 
9.  Dykcik W. (red): Pedagogika specjalna. Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 1998 
10.  Firlit – Fesnak G.: Leksykon pojęć socjalnych. Zysk I S-ka, Poznań 1996 
11.  Garvin  Ch.,  Seabury  B.:  Działania  interpersonalne  w  pomocy  socjalnej.  Interart, 

Warszawa 1996 

12.  Jonson D.: Podaj dłoń. IPZiT, PTP, Warszawa 1995 
13.  Kawczyńska  –  Butrym  Z.:  Niepełnosprawność  –  specyfika  pomocy  społecznej.  BPS, 

Warszawa 1996 

14.  Kazimierczak T., Łuczyński M.: Wprowadzenie do pomocy społecznej. BPS, Warszawa 

1996 

15.  Kowalik  S.:  Psychospołeczne  postawy  rehabilitacji  osób  niepełnosprawnych.  PZWL, 

Warszawa 1997 

16.  Kozaczuk L.: Terapia zajęciowa w domach pomocy społecznej. Przewodnik metodyczny. 

Interart, Warszawa 1995 

17.  Kuczyńska – Kwapisz J., Kwapisz J.: Rehabilitacja osób niewidomych i słabowidzących. 

BPS, Warszawa 1996 

18.  Malinowski  M.  (red.):  Problemy  społeczne  w  okresie  zmian  systemowych.  Rzeszów 

1997 

19.  Meder J. (red.): Praca socjalna z osobami z zaburzeniami psychicznymi. BPS, Katowice 

2002 

20.  Melibruda 

J.: 

Ja-Ty-My. 

Psychologiczne 

możliwości 

ulepszania 

kontaktów 

międzyludzkich. Nasza Księgarnia, Warszawa 1980 

21.  Migdał K.: Psychologia w praktyce społecznej. WSE, Warszawa 2001 
22.  Niepełnosprawni  w  społeczeństwie.  Postawy  społeczeństwa  polskiego  wobec  ludzi 

niepełnosprawnych. Raport z badań, Warszawa 1995 

23.  Nocuń  A.,  Szmagalski  J.:  Podstawowe  umiejętności  w  pracy  socjalnej  i  ich  kształcenie. 

Interart, Warszawa 1996 

24.  Nowicka  A.,  Ochoczenko  H.  (red):  Potrzeby  osób  niepełnosprawnych  w  warunkach 

globalnych przemian społeczno – gospodarczych, tom 1. Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 
Kraków 2006 

25.  Rembowski  J.:  Psychologiczne  problemy  starzenia  się  człowieka.  PWN,  Warszawa  – 

Poznań 1984 

26.  Sękowa H. (red.): Społeczna psychologia kliniczna. PWN, Warszawa 1993 
27.  Sękowska  Z.:  Wprowadzenie  do  pedagogiki  specjalnej.  Wydawnictwo  Akademii 

Pedagogiki Specjalnej, Warszawa 1998 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

28.  Sołtysiak  T.:  Sieroctwo  społeczne  –  przyczyny,  objawy,  skutki,  sposoby  jego 

zapobiegania w aktualnej rzeczywistości społecznej kraju. WSH-E, Warszawa 1998 

29.  Szmagalski J.: Przewodzenie małym grupom, działania grupowe. CAK, Warszawa 1998 
30.  Witkowski T.: Rozumieć problemy osób niepełnosprawnych. ZWL, Warszawa 1993 
31.  Wódz K.: Praca socjalna w środowisku zamieszkania. Interart, Warszawa 1996 
32.  Ziemska  M.:  Problemy  integracji  i  dezintegracji  rodziny.  Uniwersytet  Warszawski, 

Warszawa 1995 

33.   Zrałek M.: Środowisko zamieszkania a niepełnosprawni. PWN, Warszawa 1994