informatyka 3 id 213810 Nieznany

background image

KONSPEKT LEKCJ I INF ORMATYKI 

W KLASIE III GIMNAZJ UM

 

Nauczyciel: mgr Bożena Jankowska – Iwaniec 

Temat: Planowanie wydatków w arkuszu. 

Czas realizacji: 2 godziny lekcyjne 

Cel główny: 

­ Rozwiązywanie prostych zadań problemowych  w arkuszu. 
­ Ilustrowanie arkusza za pomocą wykresu. 

Cele szczegółowe: 

Uczeń potrafi: 

­ 

Potrafi wskazać dowolny przykład zastosowania arkusza w życiu codziennym i 
uzasadnić jego użycie, 

­ 

Zaprojektować i zrealizować prosty przykład obliczeń z wykorzystaniem funkcji i 
adresowania względnego, 

­ 

Samodzielnie utworzyć wykres złożony z wielu serii danych, 

­ 

Opisać arkusz lub wykres – z zastosowaniem pola tekstowego. 

Uczeń zna: 

­ 

Przykłady zastosowania arkusza w różnych dziedzinach, 

­ 

Różne typy danych: tekstowe, liczbowe, walut, procenty, daty i sposób ich 
odwzorowywania na ekranie oraz potrafi podać przykłady ich zastosowania, 

­ 

Zasady projektowania arkuszy obliczeń – z wykorzystaniem adresowania względnego, 

­ 

Różne typy wykresów i ich zastosowanie w arkuszach kalkulacyjnych 

­ 

Zasady wykorzystania pól tekstowych do wprowadzania różnych elementów do 
arkusza. 

Metody nauczania: pogadanka, pokaz, praktyczna praca ucznia ­ ćwiczenia 

Formy pracy: indywidualna, grupowa. 

Środki dydaktyczne: zestaw komputerowy + oprogramowanie (Program Microsoft Excel 

Plan lekcji: 

1.  Czynności wstępne. 
2.  Zapoznanie uczniów z tematem lekcji i etapami jego realizacji

3.  Uświadomienie uczniom celu lekcji

4.  Realizacja poszczególnych etapów lekcji

5.  Czynności końcowe ­ podsumowanie wiadomości zdobytych na lekcji.

background image

Przebieg lekcji: 

Zadanie 1. 

Zaprojektuj  tabelę,  wpisz  dane  i  uzupełnij  odpowiednimi  formułami  w  celu  wykonania 
obliczeń. Skorzystaj z podanego wzoru. 

Zadanie 2. 

Na podstawie przychodów netto (razem przychody) wykonaj wykres kołowy według wzoru.

background image

Zadanie 3. 

Utwórz arkusz kalkulacyjny obliczający koszty wyjazdu na wycieczkę przy zmiennej ilości 
osób jadących na wycieczkę i ilości opiekunów jadących nieodpłatnie. 

Zbuduj tabelę według wzoru. 

Najpierw zaznaczone komórki wypełnij odpowiednimi formułami. 

Wypełnij tabelę tylko danymi zawartymi już w arkuszu (dni wypełniaj jako serie). 

Przy obliczaniu kosztów wycieczki stosuj adresowanie bezwzględne 

Nadaj tabeli bardziej czytelny format. 

Popraw tabelę tak, aby liczyła koszty 6 dniowej wycieczki 

Zapisz plik na A: i nadaj mu nazwę "kosztorys" 

Ilość uczniów ponoszących koszty wycieczki ­ 30 

(Na każdych 15 uczniów jedzie 1 opiekunów, którzy nie ponoszą żadnych kosztów.) 

WYCIECZKA  DO  KRAKOWA 

Bilet 

kolejowy 

w (zł) 

Przewodnik 

w (zł) 

Bilety 

wstępu    w 

(zł) 

Śniadanie 

w (zł) 

Obiad     w 

(zł) 

Kolacja 

w (zł) 

Nocleg 

w (zł) 

Razem 

w (zł)

 

1 dzień 

47,00 

12,00 

6,00 

15,00

 

2 dzień 

15,00 

10,00 

5,50 

16,00 

6,00 

15,00

 

3 dzień 

10,00 

5,00 

5,50 

16,00 

6,00 

15,00

 

4 dzień 

47,00 

5,50 

10,00 

Razem

 

Koszt wycieczki całej grupy 

Koszt wycieczki na 1 ucznia uwzględniający nieodpłatny przejazd i pobyt opiekunów 

Średni koszt wycieczki na 1 osobę 

Zadanie 4. 

Utwórz tabelę według wzoru i nadaj jej czytelny format 

Uzupełnij komórki formułami 

Utwórz wykres przedstawiający wysokość opłat za telefon w poszczególnych 
miesiącach 

Zapisz plik na A: i nadaj mu nazwę "Telefon" 

Miesiąc 

Abonament 

netto 

Ilość 

impulsów 

Cena 

impulsu 

netto 

Razem 

netto 

za 

impulsy 

Razem netto 

(abonament+impulsy) 

Razem 

VAT 
22% 

Razem 

brutto 

styczeń 

32,00 

120 

1,70 

luty 

32,00 

87 

1,70 

marzec 

34,00 

32 

1,65 

kwiecień 

34,00 

55 

1,65 

maj 

34,00 

100 

1,65 

czerwiec 

34,00 

55 

1,65

background image

lipiec 

35,50 

60 

1,65 

sierpień 

35,50 

89 

1,65 

wrzesień 

35,50 

100 

1,65 

październik 

35,50 

120 

1,65 

listopad 

35,50 

200 

1,65 

grudzień 

35,50 

310 

1,65 

Razem 

Średnio 

Max 

Min 

Zadanie 5. 

Opracuj arkusz kalkulacyjny, w którym obliczysz wysokość miesięcznych rat spłaty kredytu. 
Wysokość ta zależy od stopy oprocentowania kredytu i liczby rat. Wykonaj obliczenia dla 
kredytu w wysokości 5000 zł, spłacanego w 6, 12, 18 i 24 ratach i oprocentowanego 
w wysokości 10%, 12%, i 15% w skali roku. Oblicz kwotę, jaką trzeba zwrócić do banku dla 
poszczególnych wariantów spłaty kredytu. 

Spłata kredytu na zakup komputera 

kwota kredytu (zł)  5000,00 

miesięczna rata (zł) 

liczba rat 

12 

18 

24 

stopa 10% 
stopa 12% 
stopa 15% 
Najmniejsza rata 
Największa rata 

Kwota wpłacona do banku (zł) 

Liczba rat 

12 

18 

24 

stopa 10% 
stopa 12% 
stopa 15% 

Najmniejsza 

kwota 

Największa 

kwota 

Faza podsumowująca: 

­ omówienie i ocena prac uczniów, 
­ wypowiedzi uczniów na temat lekcji.

