background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

Przemysław Poprawa 

 
 
 
 
Obsługiwanie  odwiertów  samoczynnych  ropy  naftowej 
i gazu ziemnego 811[01].Z4.01

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Jadwiga Ida 

dr inż. Piotr Kasza 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Przemysław Poprawa 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Teresa Sagan 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  811[01].Z4.01 
„Obsługiwanie  odwiertów  samoczynnych  ropy  naftowej  i  gazu  ziemnego”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu górnik eksploatacji otworowej. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.   Wprowadzenie 

2.   Wymagania wstępne 

3.   Cele kształcenia 

4.   Przykładowe scenariusze zajęć 

5.   Ćwiczenia 

12 

5.1.  Charakterystyka urządzeń napowierzchniowych odwiertów  

samoczynnych 

 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.   Urządzenia napowierzchniowe ośrodka zbioru gazu 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.   Oddzielacze, podgrzewacze, zbiorniki 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

5.4.   Strefy zagrożenia wybuchem 

17 

5.4.1.  Ćwiczenia 

17 

5.5.   Zagrożenia oraz organizacja pracy na kopalni ropy i gazu   

5.5.1.  Ćwiczenia 

6.   Ewaluacja osiągnięć uczniów 
7.   Literatura
 

19 
19 
21 
35 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  pomoże  w  prowadzeniu  zajęć 

dydaktycznych  w  jednostce  modułowej  „Obsługa  odwiertów  samoczynnych  ropy  naftowej 
i gazu ziemnego” w szkole zawodowej kształcącej w zawodzie górnik eksploatacji otworowej 
811[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  jakimi  powinien  dysponować  uczeń 
przed przystąpieniem do realizacji programu jednostki modułowej, 

 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności  jakie  uczeń  powinien  opanować  w  wyniku 
realizacji programu jednostki modułowej, 

 

przykładowe  scenariusze  zajęć  –  propozycje  prowadzenia  zajęć dydaktycznych  różnymi 
metodami, 

 

propozycje  ćwiczeń  –  mają  one  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację  osiągnięć  uczniów  –  przykładowe  narzędzia  pomiaru  dydaktycznego 
zawierające dwa zestawy zadań – test wyboru i zadanie (ćwiczenie) praktyczne, 

 

wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki. 
Według  założeń  kształcenia  modułowego,  nauczyciel  przede  wszystkim  ma  kierować 

procesem  dydaktycznym,  stwarzając  uczniowi  warunki  do  samodzielnego  przyswajania 
wiedzy oraz kształtowania umiejętności w sposób kontrolowany. 

Zalecane jest, aby kształcenie było realizowane metodami aktywizującymi. Umieszczone 

w  poradniku  ćwiczenia  należy  traktować  jako  przykładowe.  Nauczyciel  powinien  tworzyć 
nowe  ćwiczenia,  dostosowane  do  możliwości  i  warunków  związanych  z  wyposażeniem 
pracowni,  które  powinny  prowadzić  do  osiągnięcia  wszystkich  celów  określonych 
w programie jednostki modułowej. 

Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  ma  możliwość  sprawdzenia  poziomu 

swoich  postępów,  rozwiązując  test  „Sprawdzian  postępów”.  Uczeń  powinien  samodzielnie 
przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia X w kolumnie: 

 

TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca,  

 

NIE  – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca. 
Podobne  czynności  może  wykonać  nauczyciel,  obserwując  zachowania  ucznia  i  efekty 

jego pracy. Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, ustala się pytania, na które uczeń nie potrafił 
odpowiedzieć  lub  odpowiedział  przecząco.  Brak  odpowiedzi  lub  zaznaczenie  NIE  wskazują 
luki  w  wiedzy  lub  umiejętnościach.  Zmusza  to  ucznia  do  ponownego  zapoznania  się 
z potrzebnymi  treściami,  powtórzenia  ćwiczenia  lub  jego  części.  Podczas  oceny  należy 
przyjąć zasadę, że zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane 
zgodnie  z  przyjętymi  standardami  i  kryteriami.  Można  stosować  przyjęty  w  danej  szkole 
wewnętrzny  system  oceniania,  można  też  potwierdzać  umiejętności  ucznia  w  skali 
dwustopniowej: ćwiczenie (zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) niezaliczone.  

Na  zakończenie  realizacji  programu  jednostki  modułowej  nauczyciel  przeprowadza 

sprawdzian  sumatywny,  którego  wynik  określa  poziom  nabytej  wiedzy  i ukształtowanych 
umiejętności.  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

811[01].Z4 

Obs

ługa odwiertów eksploatacyjnych  

811[01].Z4.01 

Obs

ługiwanie odwiertów samoczynnych 

ropy naftowej i gazu ziemnego 

811[01].Z4.02 

Obs

ługiwanie odwiertów pompowanych ropy 

naftowej  

811[01].Z4.03 

Wykonywanie obróbki odwiertów 

eksploatacyjnych  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu górnictwa naftowego, 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

przeliczyć jednostki, 

 

wykonywać pomiary podstawowych wielkości fizycznych,  jak:  masa, czas, temperatura, 
objętość, itp., 

 

posługiwać się instrukcjami do wykonywania ćwiczeń laboratoryjnych, 

 

organizować stanowisko pracy do wykonywania ćwiczeń, 

 

odczytywać proste schematy technologiczne, 

 

przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 
środowiska, 

 

oceniać własne możliwości w działaniach indywidualnych i zespołowych, 

 

uczestniczyć w dyskusji i prezentacji, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

współpracować w grupie. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić rodzaje stanowisk pracy występujące w kopalni ropy i gazu,  

 

określić typowe zagrożenia występujące w kopalni ropy i gazu, 

 

scharakteryzować urządzenia napowierzchniowe odwiertu samoczynnego ropy naftowej, 

 

manipulować zasuwami w celu zamknięcia odwiertu i ponownego uruchomienia, 

 

dokonać wymiany zwężki dławiącej, 

 

zrealizować procedury optymalnej wielkości wydobycia ropy naftowej, 

 

scharakteryzować budowę i zasadę działania oddzielaczy ropy i gazu, 

 

scharakteryzować obsługę oddzielaczy ropy i gazu, 

 

określić strefy zagrożenia związanych z eksploatacją samoczynną, 

 

scharakteryzować urządzenia napowierzchniowe odwiertu gazowego, 

 

przeprowadzić zabieg syfonowania odwiertu, 

 

odczytać wskazania przyrządów kontrolno-pomiarowych na odwiercie gazowym, 

 

określić ilość wydobywanego gazu i przeliczyć ją na warunki normalne, 

 

określić strefy zagrożenia wybuchowego na kopani gazu ziemnego, 

 

wyjaśnić  konieczność  stosowania  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
środowiska  i  ochrony  przeciwpożarowej  przy  obsłudze  odwiertów  eksploatacyjnych 
gazowych, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  środowiska  i  ochrony 
przeciwpożarowej, dotyczące prac górniczych na kopalni ropy i gazu. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca 

 

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik eksploatacji otworowej 811[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Obsługa odwiertów eksploatacyjnych 811[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

Obsługiwanie  odwiertów  samoczynnych  ropy  naftowej 
i gazu ziemnego 811[01].Z4.01 

Temat:   Charakterystyka urządzeń napowierzchniowych odwiertów samoczynnych. 

Cel ogólny: Poznanie elementów wyposażenia napowierzchniowego odwiertu samoczynnego 

ropy naftowej i gazu ziemnego. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować pojęcie odwiertu samoczynnego ropy naftowej i gazu zimnego, 

 

wymienić elementy uzbrojenia napowierzchniowego odwiertu samoczynnego, 

 

wymienić  rodzaje  urządzeń  wchodzących  w  skład  wyposażenia  napowierzchniowego 
odwiertu samoczynnego ropy naftowej i gazu ziemnego, 

 

rozpoznać na schemacie odwiertu samoczynnego poszczególne urządzenia, 

 

określić w sposób ogólny przeznaczenie poszczególnych elementów i urządzeń. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zajęcia prowadzone z podziałem na dwie grupy. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

prezentacja multimedialna, 

 

foliogramy, 

 

przybory do pisania, rysowania, kolorowania, 

 

kartka papier lub zeszyt. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie do zajęć. Określenie celu ogólnego i celów operacyjnych. 
2.  Sprawdzenie  przez  nauczyciela  wiedzy  uczniów  na  temat podziału  metod  wydobywania 

ropy naftowej i gazu ziemnego. 

3.  Przypomnienie warunków eksploatacji samoczynnej ropy naftowej i gazu z odwiertów. 
4.  Przedstawienie  przez  nauczyciela  ogólnego  schematu  odwiertu  samoczynnego  ropy 

naftowej i schematu odwiertu gazu ziemnego, np. w postaci jak na poniższym rysunku.  

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

Rys. 1. Schemat odwiertu samoczynnego ropy naftowej: 

1 – kolumna rur wydobywczych, 2 – kolumna rur okładzinowych, 3 – głowica odwiertu, 

4 – zwężka dławiąca, 5 – wymiennik, ciepła, 6 – separator [6, s.259] 

 

5.  Nauczyciel  na  tablicy,  a  uczniowie  w  zeszycie  wykonują  tabelkę,  w  której  zapiszą 

poszczególne  elementy  (pierwsza  grupa  dla  odwiertu  samoczynnego  ropy  naftowej, 
a druga  dla  odwiertu  gazu  ziemnego),  które  wchodzą  w  skład  uzbrojenia  wgłębnego 
i wyposażenia  napowierzchniowego  odwiertu  samoczynnego  ropy  naftowej  (pierwsza 
grupa), gazu ziemnego (druga grupa). 

 

Uzbrojenie i wyposażenie odwiertu samoczynnego ropy 

naftowej lub gazu ziemnego 

wgłębne 

napowierzchniowe 

 

 

 

 

 

 

 

6.  Nauczyciel,  korzystając  z  rzutnika  multimedialnego  lub  rzutnika  pisma  przedstawia 

podział urządzeń i elementów uzbrojenia odwiertów. 

 

W skład uzbrojenia wgłębnego wchodzą m.in.: 

 

kolumny rur okładzinowych, w tym kolumna eksploatacyjna, 

 

więźba rurowa, 

 

kolumna rur wydobywczych, 

 

inne elementy. 
Wyposażenie napowierzchniowe odwiertu eksploatacyjnego stanowią m.in.: 

 

głowica eksploatacyjna, 

 

zwężka dławiąca stała lub nastawialna, 

 

wymiennik ciepła, 

 

separatory (oddzielacze), 

 

zbiornik  metanolu,  odcinek  redukcyjno-pomiarowy,  zbiorniki  magazynowe  ropy  i wody 
złożowej, inne urządzenia. 

 

7.  Następnie nauczyciel określa ogólne przeznaczenie poszczególnych elementów. 

 

8.  Nauczyciel  podaje  przykładowe  nazwy  firm,  które  produkują  określone  rodzaje  i  typy 

urządzeń  oraz  prezentuje  zdjęcia  poszczególnych  urządzeń  (prezentacja  multimedialna, 
foliogramy). 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Podsumowanie zajęć: 
Uczniowie odpowiadają na pytania: 
1)  Jaki  jest  ogólny  podział  urządzeń  będących  na  wyposażeniu  odwiertu  samoczynnego 

ropy naftowej (pierwsza grupa), a jaka na odwiercie gazu ziemnego (druga grupa)? 

2)  Jaką funkcję spełniają poszczególne urządzenia na odwiercie? 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

 

 

 

…………………………………….………………… 

Modułowy program nauczania:  

Górnik eksploatacji otworowej 811[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Obsługa odwiertów eksploatacyjnych 811[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

Obsługiwanie  odwiertów  samoczynnych  ropy  naftowej 
i gazu ziemnego 811[01].Z4.01 

Temat: Wyznaczenie strefy zagrożenia wybuchem. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności związanych z określaniem stref zagrożenia wybuchowego 

na kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wykonać  schemat  zagrożonego  obiektu  z  zaznaczeniem  zasięgu  stref  zagrożenia 
wybuchem, 

 

zastosować zasady wyznaczania stref zagrożenia wybuchem, 

 

wyznaczyć strefy zagrożenia wybuchowego, 

 

uzasadnić konieczność stosowania stref zagrożenia wybuchem, 

 

zinterpretować zasięg wyznaczonych stref zagrożenia wybuchem, 

 

dostosować do danych warunków strefy zagrożenia  wybuchowego (lokalizacja, warunki 
atmosferyczne, wielkość źródła emisji, 

 

dostosować  wyznaczanie  stref  zagrożenia  wybuchowego  w  sytuacjach  awaryjnych 
(rozszerzenie stref).  

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda projektów. 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach dwuosobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia,  

 

foliogramy, 

 

przybory do pisania, rysowania, kolorowania, 

 

kartka papieru lub zeszyt. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawdzenie obecności uczniów – wprowadzenie do zajęć. 
2.  Określenie celów lekcji. 
3.  Przypomnienie pojęć i treści poznanych na wcześniejszych zajęciach: 

  przypomnienie definicji, 

  podział stref zagrożenia, 

  sposoby wyznaczania stref zagrożenia, 

  wymagań dotyczących – odległości od urządzeń  (elementów składowych  instalacji), 

lokalizacji, warunków atmosferycznych, stopnia emisji, 

  potencjalne źródła zapłonu, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

  własności chemicznych płynów, 

  granic wybuchowości. 

 

4.  Nauczyciel  podaje  treść  zadania  do  wykonania  przez  uczniów,  którzy  będą  pracować 

w zespołach dwuosobowych. 

 
5.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują analizy zadania: 

  określają wielkość poszczególnych stref, 

  dokonują oceny zagrożeń dla różnych sytuacji, 

  ustalają jednakowe sposoby oznaczania poszczególnych stref zagrożenia wybuchem. 

 
6.  W olejnym etapie uczniowie przystępują do samodzielnej pracy: 

  wykonują  schemat  urządzenia  dla  którego  będzie  wyznaczona  strefa  zagrożenia 

wybuchem, 

  określają źródła potencjalnych zagrożeń, 

  określają  własności  chemiczne,  granice  wybuchowości,  stężenia  przy  stosowanych 

urządzeniach. 

 
7.  Uczniowie wrysowują wielkość stref zagrożenia oznaczając je w ustalony sposób, podają 

wymiary poszczególnych stref w jednostkach SI. 

8.  Dyskusja – analiza wyników pracy uczniów: 

  uczniowie prezentują wyniki swojej pracy,  

  interpretują różnice uzyskane w poszczególnych zespołach, 

  uczniowie przy pomocy nauczyciela formułują uwagi i wnioski. 

 
Zakończenie zajęć 
Nauczyciel  dokonuje  podsumowania  zajęć,  zwracając  uwagę  na  ewentualne  trudności 
w realizacji ćwiczenia. Dokonuje oceny pracy uczniów (zespołów). 
 
Praca domowa 
Nauczyciel zadaje zadanie dla każdego zespołu:  
Wyznaczyć dla wybranego urządzenia strefy zagrożenia wybuchem. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Charakterystyka  urządzeń  napowierzchniowych  odwiertów 

samoczynnych

 

 
5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Naszkicuj,  a  następnie  omów  poszczególne  elementy głowicy  eksploatacyjnej  i  zaznacz 

kierunki otwierania oraz zamykania poszczególnych zasuw.  

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  w  czasie  zajęć  pracują  samodzielnie,  natomiast  nauczyciel  pełni  rolę 

pomocniczą.  Przed  rozpoczęciem  pracy  przez  uczniów  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 
i sposób  wykonania  ćwiczenia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  sposób  prezentowania  wyników 
pracy.  

Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na poprawność wykonania schematu 

i sposób prezentacji wyników pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść zadania, 
2)  przygotować przybory rysunkowe i arkusz papieru, 
3)  naszkicować na kartce papieru, schemat głowicy eksploatacyjnej, 
4)  sporządzić dla rysunku opis głowicy i zaznaczyć kierunki otwierania i zamykania zasuw, 
5)  dokonać prezentacji wyników pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory rysunkowe, ołówek, kredki, gumka, 

 

kartki papieru kserograficznego lub papieru milimetrowego, 

 

literatura z zakresu budowy głowicy eksploatacyjnej. 

 

Ćwiczenie 2 

 

Naszkicuj schemat uzbrojenia napowierzchniowego odwiertu gazowego. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Na  zajęciach  uczniowie  powinni  pracować  samodzielnie  korzystając  z  pomocy 

nauczyciela.  Przed  rozpoczęciem  pracy  przez  uczniów  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 
i sposób  wykonania  ćwiczenia.  Wykonanie  ćwiczenia  wymaga  sporządzenia  przez  uczniów 
dwóch schematów w uzbrojenia napowierzchniowego odwiertu samoczynnego ropy naftowej 
(grupa pierwsza) oraz odwiertu gazu ziemnego (grupa druga), na którym zostaną wrysowane 
zależności  od  wykonywanego  schematu  następujące  elementy:  głowica  eksploatacyjna, 
dawkownik metanolu, zwężka regulacyjna, separator itp.  
 

Oceniając  pracę  uczniów  nauczyciel  zwraca  uwagę  na  poprawne  oznaczenie  warunków 

panujących w odwiercie oraz sposób prezentacji wyników. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść zadania, 
2)  przygotować przybory rysunkowe i arkusze papieru,  
3)  wykonać  na  kartce  papieru  uproszczony  schemat  uzbrojenia  napowierzchniowego 

odwiertu gazowego,  

4)  sporządzić opis rysunku (legendę), 
5)  dokonać prezentacji wyników pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory rysunkowe, ołówek, gumka, 

 

kartka papieru kserograficznego, 

 

literatura z zakresu uzbrojenia napowierzchniowego odwiertu. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

5.2.    Urządzenia napowierzchniowe ośrodka zbioru gazu

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Narysuj  wybraną  obudowę  kryzy  wraz  z  właściwie  wmontowaną  kryzą  pomiarową 

zaznaczając kierunek przepływu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  zespołach  dwuosobowych,  pod  opieką  nauczyciela.  Przed 

wykonaniem  ćwiczenia  wskazane  jest,  aby  nauczyciel  przypomniał  zasady  stosowania 
zwężek pomiarowych. Przy wykonywaniu ćwiczenia uczniowie  mogą korzystać z poradnika 
lub  notatek  z  zeszytu.  Nauczyciel  powinien  udzielić  wskazówek,  jak  wykonać  właściwie 
rysunek  z  uwzględnieniem  wszystkich  zależności  dotyczących  zasad  montażu  kryz 
pomiarowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść zadania, 
2)  przygotować przybory rysunkowe i arkusz papieru,  
3)  wykonać na kartce papieru uproszczony przekrój obudowy kryzy, 
4)  zaznaczyć kierunek przepływu, oraz obudowę „+” i „–”, 
5)  zwrócić uwagę na sposób montażu kryzy, 
6)  dokonać prezentacji wyników pracy. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory rysunkowe, ołówek, gumka, 

 

kartki papieru kserograficznego, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Korzystając z poniższego schematu, zidentyfikuj zasadnicze elementy układu oraz podaj 

sposób postępowania podczas wykonywania syfonowania odwiertu gazowego do atmosfery. 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie  lub  w  zespołach  dwuosobowych  pod  opieką 

nauczyciela. Przed wykonaniem ćwiczenia wskazane  jest, aby uczniowie przypomnieli  sobie 
rodzaje  systemów  syfonowania.  Wykonanie  ćwiczenia wymaga  sporządzenia  przez uczniów 
dwóch  schematów, oznaczenia  na  nich  numerami  poszczególnych  zasuw  oraz  manometrów.
 

Następnie  uczniowie  określają  kolejność  wykonywanych  czynności  w  procesie 

syfonowania odwiertu gazowego do atmosfery. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść zadania wraz z dołączonym schematem, 
2)  dokonać identyfikacji urządzeń przedstawionego układu, 
3)  podać sposób wykonania syfonowania odwiertu do atmosfery, 
4)  dokonać prezentacji wyników pracy. 

 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

kserokopia załączonego schematu, 

 

literatura z zakresu eksploatacji odwiertów gazowych. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

 

5.3.  Oddzielacze, podgrzewacze, zbiorniki 

 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  schemat  blokowy  przedstawiający klasyfikację  separatorów  z  uwzględnieniem 

poznanych kryteriów podziału. Schemat wykonaj odręcznie na kartce papieru. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Wykonując  powyższe ćwiczenie  uczniowie  pracują  samodzielnie, korzystając  z  pomocy 

nauczyciela.  Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  wyjaśnić  cel  ćwiczenia. 
Sposób  wykonania  schematu  blokowego  może  być  dowolny,  pod  warunkiem, 
że uwzględniono wszystkie kryteria podziału i rodzaje separatorów (oddzielaczy), które mogą 
być stosowane na odwiertach samoczynnych ropy naftowej, gazu ziemnego. Czas wykonania 
ćwiczenia w przypadku sporządzania schematu ok. 60 minut.  
Ocenie powinien podlegać przede wszystkim logiczny układ schematu blokowego. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wypisać poznane kryteria podziału separatorów, 
2)  wypisać znane typy separatorów, 
3)  przyporządkować poszczególne typy separatorów do ustalonych kryteriów podziału, 
4)  wykonać odręcznie schemat blokowy, 
5)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

przybory rysunkowe, 

 

kartki papieru, 

 

komputer, 

 

zeszyt. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

 

5.4.   Strefy zagrożenia wybuchem

 

 

5.4.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Naszkicuj strefy zagrożenia wybuchem dla zbiornika dozującego metanol przedstawionego 

na poniższym rysunku. 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  zespołach  dwuosobowych,  pod  opieką  nauczyciela,  natomiast 

nauczyciel  pełni  rolę  pomocniczą.  Przed  rozpoczęciem  pracy  przez  uczniów  nauczyciel 
powinien  omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Wykonanie  ćwiczenia  wymaga 
sporządzenia  przez  uczniów  kilku  wybranych  schematów  dla  różnych  warunków  pracy 
urządzenia.  Ustalić  jednakowe  sposoby  oznaczania  poszczególnych  stref  zagrożenia 
wybuchem  (kreskowanie,  kolorowanie  według  legendy)  oraz  warunki  pracy  urządzenia 
(podczas  np.  zalewania  dawkownika  metanolem,  odpuszczania  ciśnienia  ze  zbiornika 
metanolu, pracy normalnej zbiornika metanolu).  

Należy zwrócić uwagę na sposób prezentowania wyników pracy.  
Ocenie  powinny  podlegać:  poprawność  wykonywania  schematu  poszczególnych  stref 

zagrożenia wybuchem, skala trudności, estetyka ich wykonania. 

 

Grawitacyjne urządzenie do dawkowania metanolu:1 – zbiornik ciśnieniowy; 2 – przewód wyrównawczy; 3 – 

przewód metanolu; 4 – zawór regulacyjny;  

5 – wziernik; 6 – gazociąg; 7 – króciec; 8, 9, 10 – zawory [19] 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować przybory rysunkowe i arkusze papieru, 
2)  przyjąć  jednakowy  sposób  oznaczania  (kreskowanie)  poszczególnych  stref  zagrożenia 

wybuchowego (legenda), 

3)  naszkicować schemat urządzenia przedstawionego na rysunku, 
4)  zaznaczyć zawory i połączenia kołnierzowe, 
5)  sporządzić dla szkicu opis (legendę) oznaczeń zastosowanych na przekrojach, 
6)  wyznaczyć  strefy  zagrożenia  wybuchem  dla  tego  urządzenia  podczas:  normalnej 

(rutynowej) pracy  zbiornika, napełniania zbiornika metanolem, wyrównywania ciśnienia 
(odpuszczania ciśnienia w zbiorniku), 

7)  dokonać prezentacji wyników pracy, 
8)  uzasadnić zastosowane rozwiązania i sposoby wyznaczania stref zagrożenia wybuchem. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do rysowania, 

 

kartki papieru A4, ksero lub kratkowane, 

 

poradnik dla danej jednostki modułowej, 

 

kalkulator, 

 

zeszyt. 

 
Ćwiczenie 2 

Naszkicuj  strefy  zagrożenia  wybuchem  dla  odwiertu  z  bodnią  w  niezamkniętym 

wystarczająco wentylowanym obszarze. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują samodzielnie, pod opieką nauczyciela. Przed rozpoczęciem ćwiczenia 

nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  treść  zadania  i  przedyskutować  sposób  jego 
wykonania.  Wykonanie  ćwiczenia  wymaga  sporządzenia  co  najmniej  trzech  kopii  schematu.
 

Po  wykonaniu  przez  uczniów  pierwszego  schematu  kopie  mogą  być  wykonane 

na kserokopiarce. 

W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  udziela  wskazówek,  tak  aby  wszyscy  uczniowie  mogli 

właściwie  wykonywać  ćwiczenie.  Schemat  może  być  wykonywany  w  kolorze,  co  pozwoli 
lepiej zaprezentować  uczniom  wyników swojej pracy. Po wykonaniu  kserokopii,  na kopiach 
wyznaczyć  kolorami  strefy  zagrożenia  podczas  rozszczelnienia  np.  na  połączeniach 
kołnierzowych, dławikach zasuw itp.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować przybory rysunkowe i arkusze papieru, 
2)  przyjąć  sposób  oznaczania  (kreskowanie, kolorowanie)  poszczególnych stref  zagrożenia 

wybuchowego, 

3)  wykonać na kartce papieru schematycznie odwiert produkujący samoczynnie z bodnią, 
4)  zaznaczyć zawory i połączenia kołnierzowe, 
5)  sporządzić dla rysunku opis (legendę) oznaczeń zastosowanych na przekrojach, 
6)  wyznaczyć strefy, 
7)  dokonać prezentacji wyników pracy, 
8)  uzasadnić zastosowane rozwiązania i sposoby wyznaczania stref zagrożenia wybuchem. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do rysowania, 

 

kartki papieru A4, (ksero lub kratkowane), 

 

poradnik dla danej jednostki modułowej, 

 

kalkulator, 

 

zeszyt. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

 

5.5.  Zagrożenia oraz organizacja pracy na kopalni ropy i gazu

 

 

5.5.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Na podstawie  materiału  nauczania  oraz Rozporządzenia  Ministra  Gospodarki  w  sprawie 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  prowadzenia  ruchu  oraz specjalistycznego  zabezpieczenia 
przeciwpożarowego  w  zakładach  górniczych  wydobywających  kopaliny  otworami 
wiertniczymi,  wypisz  obowiązki  Kierownika  Ruchu  Zakładu  Górniczego  związane 
z zapewnieniem bezpieczeństwa zakładzie górniczym. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  zespołach  dwuosobowych,  pod  opieką  nauczyciela.  Przed 

rozpoczęciem  ćwiczenia  należy  przeanalizować  z  uczniami  treść  zadania  i  sposób  jego 
wykonania.  Przy  wykonywaniu  ćwiczenia  uczniowie  mogą  korzystać  z  Rozporządzenia 
Ministra  Gospodarki  Dz.  U.  Nr  109  z  dnia  28  czerwca  2002  r.  w  sprawie  bezpieczeństwa 
i higieny 

pracy, 

prowadzenia 

ruchu 

oraz 

specjalistycznego 

zabezpieczenia 

przeciwpożarowego  w  zakładach  górniczych  wydobywających  kopaliny  otworami 
wiertniczymi. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść zadania,  
2)  zapoznać się z podaną w treści zadania literaturą, 
3)  wypisać obowiązki KRZG, 
4)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Rozporządzenia  Ministra  Gospodarki  w  sprawie  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
prowadzenia 

ruchu 

oraz 

specjalistycznego 

zabezpieczenia 

przeciwpożarowego 

w zakładach  górniczych  wydobywających  kopaliny  otworami  wiertniczymi  (Dz.  U. 
Nr 109 poz. 961 z 2002 r. z późn. zm.), 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  blokowy  schemat  organizacyjny  kopalni  ropy  i  gazu  z  przypisaniem 

poszczególnych stanowisk do schematu organizacyjnego. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Schemat  organizacyjny  uczniowie  wykonują  samodzielnie,  natomiast  przypisywanie 

poszczególnych  stanowisk  mogą  wykonywać  w  zespołach  dwuosobowych.  Przed 
przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  przebieg  i  sposób 
wykonania.  Uczniowie  mogą  korzystać  z  materiału  nauczania  jednostki  modułowej, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

 

lub notatek  z  zeszytu,  gdyż  wykonanie  ćwiczenia  wymaga  przypisania  odpowiednich 
stanowisk do schematu organizacyjnego odpowiednimi specjalnościami górniczymi. 

Ocenie  pracy  uczniów  podlega  wykonanie  schematu,  właściwe  przypisanie  stanowisk 

pracy, a także sposób zaprezentowania wyników. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść zadania, 
2)  wykonać blokowy schemat organizacyjny kopalni ropy i gazu, 
3)  przypisać  poszczególne  stanowiska  występujące  na  kopalni  ropy  naftowej  i  gazu 

do schematu organizacyjnego z podziałem na osoby dozoru ruchu,  

4)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

przybory do pisania, 

 

kartka papieru. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Obsługiwanie  odwiertów 

samoczynnych ropy naftowej i gazu ziemnego” 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  6,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  19,  20,  21,  22  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 7, 8, 9, 18, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. d, 4. a, 5. b, 6. a, 7. c, 8. a, 9. d, 10. a, 11. b, 
12. d, 13. c, 14. c, 15. d, 16. a, 17. b, 18. d, 19. a, 20. a, 21. c, 22. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Okreslić zadania separatora 

Określić warunek powstania hydratu 

Wskazać nazwę elementu oznaczonego  
na rysunku symbolem OK 

Określić cel syfonowania odwiertu  

Określić granice wybuchowości metanu  

Wybrać prawidłowe oznaczenia strefy zagrożenia 
wybuchem, w której mieszanina wybuchowa 
może występować ciągle  
lub w długich okresach 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

 

Określić dokument na podstawie którego woda 
złożowa wydobyta z gazem lub ropą może być 
zatłaczana do złoża 

PP 

Wskazać dokument na podstawie którego plan 
ruchu podlega zmianie  

PP 

Określić czynniki pomiędzy którymi zaburzenie 
równowagi spowoduje możliwość wystąpienia 
zagrożenia erupcyjnego 

PP 

10 

Określić położenie zasuwy roboczej  
na głowicy eksploatacyjnej odwiertu 
samoczynnego 

11 

Wskazać prawidłowy sposób zamykania zasuwy 
znajdującej się na głowicy odwiertu 

12  Wskazać przeznaczenie dawkownika metanolu  

13 

Rozróżnić element za pomocą którego 
przeprowadza się regulację samoczynnego 
wydobycia ropy naftowej 

14 

Wskazać właściwy sposób zamknięcia  zasuwy 
suwakowej 

15 

Wskazać właściwy sposób postępowania  
w przypadku wymiany kryzy 

16  Zdefiniować przeznaczenie manometru 

17  Wskazać przeznaczenie oddzielacza trójfazowego 

18 

Określić wymaganą pojemność obwałowania 
jednego zbiornika ropy naftowej 

PP 

19 

Wskazać w jakim prawidłowym położeniu 
powinny pracować zasuwy suwakowe 

20 

Wskazać ile wynosi ciśnienie 1 bara  
po przeliczeniu kPA 

21  Określić warunki normalne dla gazu 

22 

Wskazać elementy zasuwy suwakowej, które 
ulegają zużyciu w wyniku użycia zbyt dużej siły 
na kole sterowym 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

 

Przebieg testowania

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzania  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajami  zadań  ujętych  w  zestawie  zadań  testowych 

oraz z zasadami punktowania udzielonych odpowiedzi. 

4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania odpowiedzi  na  zadanie  testowe takich typów, 

jakie ujęte są w teście. 

5.  Omów  z  uczniami  sposób  udzielania  odpowiedzi  podczas  sprawdzianu  (karta 

odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość pracy samodzielnej. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy  zadań testowych  i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony 

na udzielenie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty z udzielonymi odpowiedziami oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź udzielone odpowiedzi, a wyniki wpisz do arkusza zbiorowego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  dokonaj  wyboru  zadań, 

które

 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny słabo ukształtowanych przez uczniów umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  dalszego  postępowania  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych. 

15.  Czas przeznaczony na przeprowadzenie sprawdzianu 45 minut. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję zanim rozpoczniesz rozwiązywać zadania. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Odpowiedzi udzielaj tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których tylko jedna jest poprawna. 
6.  Wybraną odpowiedź zaznacz na karcie odpowiedzi znakiem X. 
7.  Jeśli  uznasz,  że  pomyliłeś  się  i  wybrałeś  nieprawidłową  odpowiedź,  to  otocz  wybór 

kółkiem, a następnie prawidłową odpowiedź zaznacz znakiem X. 

8.  Pracuj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  mógł  sprawdzić  poziom  swojej  wiedzy 

i umiejętności. 

9.  Jeśli  jakieś  zadanie  sprawi  Ci  trudność,  rozwiąż  inne  i  ponownie  spróbuj  rozwiązać 

poprzednie. 

10.  Odpowiedzi udzielaj tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
11.  Na rozwiązanie wszystkich zadań masz 45 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Separator ma za zadanie 

a)  osuszyć gaz. 
b)  rozdzielić media złożowe. 
c)  podgrzać gaz. 
d)  usunąć hydraty. 

 
2.  Warunkiem powstania hydratu jest 

a)  wysoka temperatura i wysokie ciśnienie. 
b)  niska temperatura i wysokie ciśnienie. 
c)  niska temperatura i niskie ciśnienie. 
d)  wysoka temperatura i obecność H

2

S. 

 
3.  Na rysunku obok znakiem ok oznaczono 

a)  blokadę rurociągu. 
b)  zawór zwrotny. 
c)  zawór bezpieczeństwa. 
d)  kryzę. 

 

 

4.  Syfonowanie odwiertu ma na celu 

a)  usunięcie wody złożowej. 
b)  usunięcie siarkowodoru. 
c)  usunięcie parafiny. 
d)  zmniejszenie ciśnienia. 

 
5.  Metan to gaz o granicy wybuchowości pomiędzy 

a)  4,5–30% objętości. 
b)  5–15% objętości. 
c)  10–45% objętości. 
d)  15–35% objętości. 

 
6.  Strefa,  w  której  mieszanina  wybuchowa  gazów, par  lub  mgieł  może  występować  ciągle 

lub w długich okresach to strefa  
a)  0. 
b)  1. 
c)  2. 
d)  10. 

 
7.  Woda złożowa wydobyta z gazem lub ropą może być zatłaczana do złoża na podstawie 

a)  planu ruchu. 
b)  programu stałej eksploatacji. 
c)  projektu technicznego. 
d)  programu syfonowania. 

 
8.  Plan ruchu podlega zmianie poprzez  

a)  dodatek. 
b)  projekt. 
c)  załącznik. 
d)  wymianę dokumentu. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

 

9.  Zagrożenie  erupcyjne  oznacza  możliwość  wystąpienia  zagrożenia  wywołanego  erupcją 

spowodowaną naruszeniem równowagi pomiędzy 
a)  ciśnieniem złożowym a ciśnieniem atmosferycznym. 
b)  ciśnieniem dennym a ciśnieniem atmosferycznym. 
c)  ciśnieniem dennym a ciśnieniem głowicowym. 
d)  ciśnieniem złożowym a ciśnieniem dennym. 

 
10.  Zasuwa robocza na głowicy eksploatacyjnej odwiertu samoczynnego znajduje się 

a)  ponad zasuwą awaryjną. 
b)  pod zasuwą awaryjną. 
c)  pomiędzy zasuwami awaryjnymi. 
d)  przed i za zasuwą awaryjną. 

 
11.  Zamykanie zasuwy znajdującej się na głowicy odwiertu odbywa się poprzez 

a)  obrót kołem sterowym w lewo. 
b)  obrót kołem sterowym w prawo. 
c)  przesunięcie suwaka w lewo. 
d)  przesunięcie suwaka w prawo. 

 
12.  Dawkownik metanolu służy do 

a)  podgrzewania gazu. 
b)  magazynowania wody. 
c)  oddzielania gazu. 
d)  dozowania metanolu. 

 
13.  Regulację samoczynnego wydobycia ropy naftowej przeprowadza się przy użyciu 

a)  zasuwy. 
b)  zaworu. 
c)  zwężki regulacyjnej. 
d)  gazociągu. 

 
14.  Aby zamknąć zasuwę suwakową należy 

a)  dokręcić do oporu zasuwę w lewo. 
b)  zostawić zasuwę w pozycji otwartej. 
c)  zamknąć zasuwę następnie cofnąć o ¼ obrotu. 
d)  zamknąć zasuwę następnie cofnąć o ¾ obrotu. 

 
15.  Aby wymienić kryzę w odcinku pomiarowym należy 

a)  wymienić ją po zauważeniu takiej potrzeby. 
b)  skonsultować się z osobą znajdującą się najbliżej. 
c)  wezwać Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego. 
d)  zrobić to dopiero po otrzymaniu polecenia osoby dozoru. 

 
16.  Manometr służy do 

a)  pomiaru ciśnienia. 
b)  pomiaru prędkości przepływu gazu. 
c)  pomiaru temperatury. 
d)  otwierania i zamykania zasuw. 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

 

17.  Oddzielacz trójfazowy służy do oddzielania 

a)  gazu, wody i metanolu.  
b)  gazu, wody i ropy. 
c)  ropy i gazu. 
d)  wody i gazu. 

 
18.  Pojemność obwałowania jednego zbiornika ropy naftowej powinna wynosić 

a)  75 % jego pojemności. 
b)  50 % jego pojemności. 
c)  od 75 do 90 % jego pojemności. 
d)  100 % jego pojemności. 

 
19.  Zasuwy suwakowe powinny pracować  

a)  tylko w pozycji pełnego otwarcia lub zamknięcia. 
b)  w pozycji półotwartej w celu dławienia płynów. 
c)  w pozycji umożliwiającej rozdzielanie płynów. 
d)  w pozycji półzamkniętej. 

 
20.  1 bar to 

a)  100 kPa. 
b)  10 kPa. 
c)  0,1002 at. 
d)  0,01 MPa. 

 
21.  Warunki normalne dla gazów to 

a)  ciśnienie 1013,25 hPa i temperatura 20

o

C. 

b)  ciśnienie 1 MPa i temperatura 0

o

C. 

c)  ciśnienie 1013,25 hPa i temperatura 0

o

C. 

d)  ciśnienie 133,25 hPa i temperatura 0

o

C. 

 
22.  Użycie zbyt dużej siły na kole sterowym zasuwy suwakowej powoduje zużycie 

a)  sznura i dławika. 
b)  trzpienia i łożysk. 
c)  śrub przy kołnierzach zasuw. 
d)  śrub oczkowej. 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko............................................................................................................................. 
 

Obsługiwanie odwiertów samoczynnych ropy naftowej i gazu ziemnego 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź 

 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

Razem: 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Obsługiwanie  odwiertów 

samoczynnych ropy naftowej i gazu ziemnego” 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  3,  5,  6,  7,  8,  9,  10,  11,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19,  20,  21  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 4, 12, 22 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. d, 5. c, 6. a, 7. a, 8. a, 9. d, 10. b, 11. c, 
12. a, 13. b, 14. c, 15. c, 16. b, 17. b, 18. a, 19. b, 20. b, 21. c, 22. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić w jaki sposób powinna być 
zabezpieczona zasuwa zabiegowa  
gdy nie jest ona używana 

Określić co umożliwia obudowa kryzy 
jednokomorowej 

Rozróżnić jaki zakres pomiarowy powinien 
wskazywać manometr przy stałym ciśnieniu 

Określić dokument na podstawie którego 
wykonuje się syfonowanie odwiertu 

PP 

Wskazać główny składnik gazu ziemnego 

Określić co powoduje zbyt duży ścisk sznura 
będącego wypełnieniem dławika zasuwy 
klinowej 

Określić standardowe ciśnienie głowic 
eksploatacyjnych 

Wskazać przeznaczenie manometru  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

 

Określić czynnik dzięki któremu następuje 
zamykanie zasuw suwakowych 

10 

Wskazać ile wynosi ciśnienie 1MPa  
po przeliczeniu na bary 

11  Wskazać przeznaczenie metanolociągu 

12 

Określić sposób postępowania w celu wyniesienia 
wody złożowej z odwiertu 

PP 

13 

Wskazać prawidłowy sposób działania 
przy uszczelnianiu przyłącza manometru 
z gwintem cylindrycznym 

14 

Określić w jaki sposób następuje doszczelnienie 
dławika zasuwy klinowej 

15 

Określić jakie substancje są inhibitorami 
przeciwhydratowymi 

16 

Wskazać podział separatorów ze względu  
na zasadę działania 

17 

Określić jaki zakres pomiarowy powinien 
wskazywać manometr przy ciśnieniu zmiennym 

18 

Określić z jakich elementów składa się obudowa 
kryzy 

19 

Określić od czego zależna jest siła dokręcenia 
manometru 

20 

Określić urządzenia wchodzące w skład 
uzbrojenia napowierzchniowego odwiertu 
samoczynnego 

21  Określić jak montuje się zasuwy suwakowe 

22 

Określić co wchodzi w skład wykładnika 
gazowego WG 

PP 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzania  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jedno tygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajami  zadań  ujętych  w  zestawie  zadań  testowych 

oraz z zasadami punktowania udzielonych odpowiedzi. 

4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  zadanie  testowe takich  typów, 

jakie ujęte są w teście. 

5.  Omów  z  uczniami  sposób  udzielania  odpowiedzi  podczas  sprawdzianu  (karta 

odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość pracy samodzielnej. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy  zadań testowych  i karty odpowiedzi, określ  czas przeznaczony 

na udzielenie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty z udzielonymi odpowiedziami oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź udzielone odpowiedzi, a wyniki wpisz do arkusza zbiorowego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  dokonaj  wyboru  zadań, 

które sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny słabo ukształtowanych przez uczniów umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  dalszego  postępowania  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych. 

15.  Czas przeznaczony na przeprowadzenie sprawdzianu 45 minut. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję zanim rozpoczniesz rozwiązywać zadania. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Odpowiedzi udzielaj tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których tylko jedna jest poprawna. 
6.  Wybraną odpowiedź zaznacz na karcie odpowiedzi znakiem X. 
7.  Jeśli  uznasz,  że  pomyliłeś  się  i  wybrałeś  nieprawidłową  odpowiedź,  to  otocz  wybór 

kółkiem, a następnie prawidłową odpowiedź zaznacz znakiem X. 

8.  Pracuj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  mógł  sprawdzić  poziom  swojej  wiedzy 

i umiejętności. 

9.  Jeśli  jakieś  zadanie  sprawi  Ci  trudność,  rozwiąż  inne  i  ponownie  spróbuj  rozwiązać 

poprzednie. 

10.  Odpowiedzi udzielaj tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
11.  Na rozwiązanie wszystkich zadań masz 45 minut. 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Zasuwa zabiegowa w czasie gdy nie jest używana powinna być 

a)  zablokowana od góry kryzą zaślepiającą. 
b)  odblokowana całkowicie. 
c)  zablokowana od dołu kryzą zaślepiającą. 
d)  zablokowana całkowicie na kole sterowym. 

 

2.  Obudowa kryzy jednokomorowej umożliwia  

a)  wymianę uszczelek pod ciśnieniem. 
b)  wymianę  kryzy  bez  konieczności  demontażu  odcinka  pomiarowego  przy 

spuszczonym ciśnieniu. 

c)  wymianę kryzy pod pełnym ciśnieniem. 
d)  wymianę kryzy po zdemontowaniu odcinka pomiarowego.  

 

3.  Przy ciśnieniu stałym zakres pomiarowy manometru powinien wskazywać  

a) 

1/4 zakresu. 

b)  2/3 zakresu. 
c) 

4/3 zakresu. 

d)  3/4 zakresu. 

 
4.  Syfonowanie odwiertu wykonuje się na podstawie  

a) 

programu wypuszczania gazu zatwierdzonego przez kierownika kopalni. 

b)  programu syfonowania otwartego. 
c) 

programu syfonowania zamkniętego. 

d)  programu  syfonowania  zatwierdzonego  przez  Kierownika  Ruchu  Zakładu 

Górniczego. 

 

5.  Głównym składnikiem gazu ziemnego jest 

a)  C

2

H

6.

 

b)  C

2

H

4.

 

c)  CH

4.

 

d)  CH

3.

 

 

6.  Zbyt duży ścisk sznura, którym jest wypełniony dławik zasuwy klinowej powoduje 

a)  przyrost oporów przy obracaniu trzpienia.  
b)  zmniejszenie oporów przy otwieraniu i zamykaniu zasuwy. 
c)  brak oporów.  
d)  właściwe działanie zasuwy. 

 

7.  Standardowe ciśnienia głowic eksploatacyjnych wynoszą 

a)  21 MPa, 35 MPa.  
b)  21 MPa, 25 MPa. 
c)  25 MPa, 35 MPa.  
d)  20 MPa, 25 MPa. 

 

8.  Manometr służy do 

a)  pomiaru ciśnienia cieczy i gazów. 
b)  pomiaru ciśnienia ciał stałych. 
c)  pomiaru wartości ciśnienia na spodzie odwiertu. 
d)  pomiaru siły dokręcenia śrub w połączeniach kołnierzowych. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

 

9.  Zamykanie zasuw suwakowych następuje w wyniku wykorzystania 

a)  siły mięśni kilku osób. 
b)  sprężarki podłączonej do zasuwy. 
c)  przedłużki zakładanej na koło sterowe. 
d)  ciśnienia różnicowego działającego na suwak. 

 
10.  Ciśnienie 1 MPa w przeliczeniu to 

a)  0,1 bar. 
b)  10 bar. 
c)  10 kPa. 
d)  100 at. 

 
11.  Metanolociąg służy do 

a)  zbiornik w strefie przyodwiertowej. 
b)  do napełniania przez wąż zbiornika metanolu metanolem. 
c)  rurociąg którym doprowadzany jest metanol do zbiornika metanolu. 
d)  rurociąg którym odprowadzany jest metanol ze zbiornika metanolu. 

 
12.  Podczas syfonowania w celu uzyskania wynoszenia wody złożowej z odwiertu dokonuje 

się 
a)  obniżenia głowicowego ciśnienia ruchowego. 
b)  obniżenia ciśnienia dennego statycznego. 
c)  podwyższenia głowicowego ciśnienia ruchowego. 
d)  podwyższenia ciśnienia dennego statycznego. 

 
13.  Aby uszczelnić przyłącze manometru z gwintem cylindrycznym należy 

a)  uszczelnić za pomocą pakuł. 
b)  zastosować uszczelki płaskie, profilowane lub soczewkowe. 
c)  za pomocą taśm uszczelniających. 
d)  dokręcać aż do uszczelnienia. 

 
14.  Doszczelnienie dławika zasuwy klinowej następuje poprzez  

a)  wciskanie smaru do środka zasuwy. 
b)  wciskanie klina w korpus zasuwy. 
c)  wciskanie tulei dociskowej za pomocą kołnierza dociskowego i śrub. 
d)  wciskanie kołem sterowym kołnierza w korpus. 

 
15.  Inhibitorami przeciwhydratowymi są 

a)  woda oczyszczona. 
b)  gaz z ropą. 
c)  metanol, glikol i chlorek wapnia. 
d)  gaz, woda i ropa naftowa. 

 
16.  Separatory ze względu na zasadę działania dzielimy na 

a)  kuliste, stojące, leżące. 
b)  grawitacyjne i odśrodkowe. 
c)  dwufazowe, trójfazowe. 
d)  ciśnieniowe i bezciśnieniowe. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

 

17.  Przy ciśnieniu zmiennym zakres pomiarowy manometru powinien wskazywać 

a)  3/5 zakresu. 
b)  2/3 zakresu. 
c)  3/4 zakresu. 
d)  2/4 zakresu. 

 
18.  Obudowa kryzy składa się z 

a)  obudowy plusowej po stronie dopływowej i tzw. minusowej po stronie odpływowej. 
b)  obudowy minusowej po stronie dopływowej i tzw. plusowej po stronie odpływowej. 
c)  obudowy plusowej po stronie dopływowej i tzw. dodatniej po stronie odpływowej. 
d)  obudowy ujemnej po stronie dopływowej i tzw. dodatniej po stronie odpływowej. 

 
19.  Siła dokręcenia manometru zależna jest od 

a)  mierzonego płynu. 
b)  zastosowanego sposobu uszczelnienia. 
c)  czynników atmosferycznych. 
d)  wielkości i długości klucza. 

 
20.  W skład uzbrojenia napowierzchniowego odwiertu samoczynnego ropy wchodzą 

a)  rury wydobywcze i paker eksploatacyjny. 
b)  głowica eksploatacyjna i separator. 
c)  rury wydobywcze i separator. 
d)  rury wydobywcze. 

 
21.  Zasuwy suwakowe montuje się 

a)  zgodnie z zaznaczeniem na kole sterowym. 
b)  zgodnie ze wskazówkami zegara. 
c)  zgodnie z kierunkiem zaznaczonym na korpusie zasuwy. 
d)  na cztery śruby. 

 
22.  Wykładnik gazowy WG określa stosunek 

a)  ilości gazu do ilości ropy. 
b)  ilości gazu do ilości wody złożowej. 
c)  ilości ropy do ilości gazu. 
d)  ilości gazu do objętości złoża.

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................................................................. 
 

Obsługiwanie odwiertów samoczynnych ropy naftowej i gazu ziemnego 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

Razem: 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

 

7. LITERATURA 

 

1.  Bąkowski K.: Gazyfikacja. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1996 
2.  Chrząszcz  W.,  Szostak  L.,  Wiśniowski  R.:  Metody  wydobywania  ropy  naftowej 

z odwiertów. Wydawnictwo AGH , Kraków 2000 

3.  Jewulski  J.:  Napowierzchniowe  zagospodarowanie  złóż  kopalin  ciekłych.  Uczelniane 

Wydawnictwo Naukowo-Techniczne AGH, Kraków 2003 

4.  Jewulski  J.:  Zbiór  zadań  z  eksploatacji  złóż  ropy  naftowej.  Uczelniane  Wydawnictwo 

Naukowo-Techniczne AGH, Kraków 1998 

5.  Kośmider J. Instrukcja obsługi zasuw wysokociśnieniowych. Zielona Góra 1995 
6.  Liszka K.: Eksploatacja złóż ropy naftowej. Wyd. PWN, Warszawa-Kraków 1972 
7.  Molenda J. „Gaz ziemny” Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1993 
8.  Prawo  Geologiczne  i  Górnicze  (Dz.  U.  Nr  228  poz.  1947  z  2005r.  z  późniejszymi 

zmianami) 

9.  Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki  w  sprawie  bezpieczeństwa  i  i  higieny  pracy, 

prowadzenia 

ruchu 

oraz 

specjalistycznego 

zabezpieczenia 

przeciwpożarowego 

w zakładach  górniczych  wydobywających    kopaliny  otworami  wiertniczymi  (Dz.U.  Nr 
109 poz. 961 z 2002 r. z późniejszymi zmianami) 

10.  Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie planów  ruchu 

zakładów górniczych (Dz.U. Nr 94 poz. 840 z 2002 r.) 

11.  Szostak L., Chrząszcz W., Wiśniowski R.: Wyposażenie odwiertów wydobywczych ropy 

naftowej i gazu ziemnego. Wydawnictwo AGH, Kraków 1998 

12.  Wilk Z.: Eksploatacja złóż płynnych surowców mineralnych. Wyd. Śląsk, Katowice 1969 
 
Polskie Normy 
13.  Norma  zakładowa  ZN-G-4006.  Zwężkowe  gazomierze  kryzowe:  Wymagania,  badania 

i instalowanie 

14.  Norma  zakładowa  ZN-G-4009.  Zwężkowe  gazomierze  kryzowe:  Budowa  zestawów 

montażowych 

15.  Polska  Norma.  PN-G/01350:1990.  Eksploatacja  złóż  ropy  naftowej  i  gazu  ziemnego. 

Terminologia 

16.  PN-EN ISO 5167-1Pomiary strumienia płynu za pomocą zwężek pomiarowych 
17.  Polska  Norma.  PN-EN  ISO  5167-2.  Pomiary  strumienia  płynu  za  pomocą  zwężek 

pomiarowych  wbudowanych  w  całkowicie  wypełnione  rurociągi  o  przekroju  kołowym. 
Część 3: Dysze i dysze Venturiego 

18.  Polska  Norma.  PN-EN  ISO  5167-3.  Pomiary  strumienia  płynu  za  pomocą  zwężek 

pomiarowych  wbudowanych  w  całkowicie  wypełnione  rurociągi  o  przekroju  kołowym. 
Część 2: Kryzy 

19.  Instrukcje zakładowe (Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego) 
20.  Dokumentacja techniczna obsługi maszyn i urządzeń górniczych 
21.  Zarządzenia (Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego) 
 
Strony internetowe 
22.  www.pl.wikipedia.org 
23.  www.pgi.gov.pl 
24.  www.nafta-gaz.sanok.pl 
25.  www.wika.pl 
26.  www.naftomet.pl