background image

 
 

Konspekt lekcji biologii dla klasy I gimnazjum 

 

Temat: Biologia – nauka o Ŝyciu. 

 
 CELE DYDAKTYCZNE  
 

1.

 

Wiadomości:  

Uczeń zna:  
- pojęcie „biologia”  
- wybrane dziedziny wchodzące w skład nauki, jaką jest biologia  
- znaczenie biologii w codziennym Ŝyciu człowieka 
- źródła wiedzy biologicznej  
- poziomy organizacji Ŝycia  
 
2.

 

Umiejętności:  

Uczeń potrafi:  
- określić przedmiot badań biologii jako nauki  
- scharakteryzować wybrane dziedziny biologii  
- wyjaśnić znaczenie biologii w codziennym Ŝyciu człowieka  
- wskazać komórkę jako podstawową jednostkę organizacji Ŝycia 
 
3.

 

Postawy:  

- emocjonalny stosunek do otaczającej przyrody poprzez zwrócenie uwagi na złoŜoność, 
róŜnorodność, a zarazem jedność otaczającego nas świata natury  
- rozbudzenie zainteresowań biologicznych poprzez zwrócenie uwagi na moŜliwości 
praktycznego zastosowania zdobytych wiadomości z zakresu tego przedmiotu 
 
4.

 

Strategie:  

- organizacyjna  
- asocjacyjna  
 
5.

 

Metody:  

- pogadanka  
- mapa myśli  
- praca z literaturą  
 
6.

 

Formy pracy:  

- indywidualna  
- zbiorowa  
 
7.

 

Środki dydaktyczne:  

- tablica, kreda 
- podręcznik „Puls Ŝycia 1”  
- karta pracy  
- rzutnik, foliogramy  
 
 
 

background image

BIOLOGIA 

CYTOLOGIA 
nauka o komórce  

BOTANIKA 
nauka o roślinach  

ZOOLOGIA 
nauka o zwierzętach 

SYSTEMATYKA 
nauka o 
klasyfikacji 
organizmów 

GENETYKA 
nauka o dziedziczności 

HISTOLOGIA 
nauka  o tkankach  

ANATOMIA 
nauka o budowie 
wewnętrznej  organizmów 

MORFOLOGIA 
nauka o budowie 
zewnętrznej organizmów 

BIOCHEMIA  
nauka o związkach chemicznych w 
Ŝ

ywym organizmie  

EKOLOGIA 
nauka o zaleŜnościach pomiędzy 
organizmami a środowiskiem  

WIEDZA 

BIOLOGICZNA  

MEDIA 

OBSERWACJE 

KSIĄśKI 

PRZEBIEG LEKCJI:  
 
FAZA WSTĘPNA (10min):  
 
1.

 

Nauczyciel sprawdza listę obecności, a kolejno zapisuje temat lekcji na tablicy:  

Temat: Biologia - ……………………………, temat jest celowo nie dokończony.  
 
2.

 

Nauczyciel pyta się uczniów  

 

czym jest biologia?  

 

czym zajmuje się biologia?  

 

Nauczyciel mówi uczniom o pochodzeniu słowa biologia- od grackich słów bios – 
Ŝycie, logos- nauka
 . Uczniowie dokańczają temat lekcji słowami: nauka o Ŝyciu.  

 

FAZA REALIZACYJNA (25min):  
 
1.

 

Nauczyciel pyta się uczniów o dziedziny nauki wchodzące w skład biologii.  
Nauczyciel w trakcie rozmowy z uczniami pisze na tablicy słowo BIOLOGIA. 
Kolejno rysuje strzałki od hasła. Na końcach strzałek nauczyciel zapisuje dziedziny 
biologiczne (tak jak na schemacie poniŜej).  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

2.

 

Nauczyciel rysuje na tablicy „mapę myśli” dotyczącą źródeł wiedzy biologicznej. Na 
schemacie zaznacza cztery elementy: WIEDZA BIOLOGICZNA, MEDIA, 
OBSERWACJA, KSIĄśKI. Nauczyciel wraz z uczniami uzupełnia dalszą część 
mapy, zadając pytanie: Gdzie moŜna szukać informacji z zakresu biologii?  

 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

3.

 

Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Uczniowie wspólnie z nauczycielem 
rozwiązują zadanie z karty pracy.  

 
FAZA PODSUMOWUJĄCA (10 min)  
 

1.

 

Nauczyciel czyta uczniom zdania, które wypowiedzieli naukowcy zajmujący się 
róŜnymi dziedzinami biologii. Zadaniem uczniów jest określenie, którą dziedziną 
nauki zajmuje się kaŜdy z nich.  
 

 

Błona komórkowa oddziela wnętrze komórki od środowiska zewnętrznego  

 

W tkance łącznej zwykle wiele miejsca zajmuje substancja międzykomórkowa.  

 

Układ oddechowy ssaków tworzą górne i dolne drogi oddechowe.  

 

Gen jest podstawową jednostką dziedziczenia.  

 

2.

 

ZADANIE DOMOWE: UłóŜ krzyŜówkę z hasłem ORGANIZM.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

POZIOMY ORGANIZACJI śYCIA    

 

         KARTA PRACY  

 

Podpisz poniŜsze ilustracje tak, korzystając z podanych wyrazów. Następnie 
ponumeruj je tak, aby wykazywały kolejne poziomy organizacji Ŝycia.  

 

komórka, tkanka, narząd, układ narządów, organizm 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
…………………………………………. 

…………………………………………… 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

     …………………………………………………… 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
…………………………………… 

 

……………………………………………