0 36 czerwiecid 1808

background image

Elżbieta Bowdur

1

Scenariusz zajęcia nr 36

grupa 0

Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki

Temat: Pora roku lato

I.

Cele

Doskonalenie analizy i syntezy wyrazowej i słuchowej.

Utrwalanie liczebników porządkowych.

Doskonalenie sprawnego przeliczania zbiorów.

Doskonalenie orientacji w przestrzeni.

Doskonalenie percepcji wzrokowo - ruchowej.

Podstawa programowa (…):

Pkt 13.3 „Dziecko ustala równoliczność dwóch zbiorów, a także posługuje się liczebnikami

porządkowymi”.

II.

Środki dydaktyczne



Kartoniki z napisanymi literami: L, A, T, O



CD2 audio ABC



komputer z projektorem



gra/plansza interaktywna „Plażowicz”



Karty „Razem w przedszkolu” cz.5



Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.5

III.

Przebieg zajęć

1.

Rozmowa wprowadzająca – CD2 audio ABC

Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka pyta dzieci o porę roku, o pogodę,
co dzieje się w przyrodzie. Zwraca uwagę na bardzo długi dzień. Dzieci
swobodnie się wypowiadają. Wymieniają wszystkie cztery pory roku po kolei.

Słuchanie piosenki „Po łące biega lato”. Odpowiedź na pytania:

Jakie kwiatki wskażą drogę? (rumianek i stokrotka)

Komu lato pomaga? (pszczołom)

Z kim lato gra w berka? (z wiatrem)

Układanie z rozsypanych liter wyrazu LATO.

background image

Elżbieta Bowdur

2

2.

Projekt sukni Pani Lato – Karty cz.5, str.17

Dzieci siadają do stolików, na których są przygotowane Karty cz.5 i kredki. Rysują
sukienkę Pani Lato wg własnego pomysłu.

3.

Gra/plansza interaktywna „Plażowicz”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:

Słońce

Plażowicz

Opis interaktywności

Gra „Plażowicz” polegająca na utrwaleniu liczebników porządkowych oraz
ćwiczeniu uwagi.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel uruchamia
planszę Cztery pory roku, klikając Słońce. Dzieci przyglądają się obrazkom na
ekranie. Wybrane dziecko klika postać plażowicza na obrazku Lato.

Na ekranie pojawiają się zawodnicy z numerami od 1 do 5. Zadaniem dzieci jest
zaznaczenie zawodników:



w kolejności od pierwszego do ostatniego,



w kolejności od ostatniego do pierwszego.

Ćwiczenie można wykonać kilka razy.

Podczas gry nauczycielka zadaje pytania:



Który zawodnik ma żółtą koszulkę?



Który zawodnik ma zieloną koszulkę? itp.

Dzieci odpowiadają na pytania, używając liczebników porządkowych.

4.

Zabawa ruchowa „Pociągi”

Dzieci ustawiają się w cztery pociągi. Nauczycielka kładzie na podłodze
emblematy z cyframi od 1 do 4 dla każdego peronu. Zawiadowca (dziecko lub
nauczycielka) wygłasza komunikaty:

Z peronu pierwszego wyrusza pociąg do Warszawy – pociąg stojący przy
emblemacie nr 1 wyrusza w trasę po sali.

background image

Elżbieta Bowdur

3

Z peronu trzeciego wyrusza pociąg do Gdańska – pociąg stojący przy emblemacie
nr 3 wyrusza w trasę po sali.

Podczas zabawy nauczycielka włącza w tle utwór muzyczny pt. „Pan kolejarz”.

5.

Kolorowanie lodów. Liczebniki porządkowe – Wyprawka cz.5, str.13

Dzieci siadają do stolików i wykonują zadanie z Wyprawki. Kolorują kredkami
kolejne rożki rysując odpowiednią liczbę gałek lodów.

6.

Podsumowanie zajęć

Dzieci słuchają i śpiewają piosenkę „Po łące biega lato”.

