background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
Ryszard Rozborski 
 
 
 
 

Wykonywanie prostych napraw w konstrukcjach 
zduńskich 714 [02].Z3.02 
 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: mgr inż. Artur Kryczka 
                      mgr inż. Lucja Zegadło 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: mgr inż. Barbara Olech 
 
 
 
 
Konsultacja: mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 
Korekta:  
 
 
 
 
 
 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714 [02].Z3.02 
,,Wykonywanie prostych napraw w konstrukcjach zduńskich’’ zawartej w modułowym 
programie nauczania dla zawodu kominiarz 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI

 

 
 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 5 
3.  Cele kształcenia 6 
4.  Przykładowe scenariusze zajęć 7 
5. Ćwiczenia  

5.1. Wykonywanie prostych napraw wnętrza pieców i trzonów kuchennych 

 5.1.1. Ćwiczenia 9 
5.2. Wykonywanie prostych napraw zewnętrznych elementów pieców i trzonów 
kuchennych 

 

12 

 5.2.1. Ćwiczenia 12 
5.3. Określanie przekrojów kanałów, rozmieszczanie i murowanie kanałów 17 
5.3.1. Ćwiczenia 17 
5.4. Suszenie pieca 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 20 
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7. Literatura 

36 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,,Wykonywanie prostych napraw 

w konstrukcjach  zduńskich”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych  
w zawodzie kominiarz  712[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne, 

−  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

−  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
−  pokazu z objaśnieniem, 
−  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

−  plan testu w formie tabelarycznej, 

−  punktację zadań , 
−  propozycje norm wymagań, 

−  instrukcję dla nauczyciela, 

−  instrukcję dla ucznia, 
−  kartę odpowiedzi, 

−  zestaw zadań testowych. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

 

 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

714[02].Z3

.01 

Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych podczas remontowania 

i konserwacji konstrukcji zduńskich i kominiarskich 

714[02].Z3 

Technologia kominiarskich prac remontowych 

714[02].Z3

.03 

Wykonywanie remontów i konserwacji przewodów kominowych   

714[02].Z3

.02 

Wykonywanie prostych  napraw w konserwacjach zduńskich 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji jednostki modułowej ,,Wykonywanie prostych napraw 

w konstrukcjach zduńskich” uczeń powinien umieć: 
−  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

−  rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

−  posługiwać się dokumentacją techniczną, 
−  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej 

i ochrony środowiska, 

−  magazynować, składować i transportować materiały budowlane, 

−  stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej obowiązujące 

na stanowisku pracy, 

−  organizować i likwidować stanowiska wykonywania prac przygotowawczo 

zakończeniowych w konstrukcjach zduńskich i kominiarskich, 

−  planować kolejność prac przygotowawczo-zakończeniowych, 

−  sporządzać zapotrzebowanie materiałowe na podstawie rysunków konstrukcyjnych, 
−  sporządzać zapotrzebowanie materiałowe na podstawie wielkości uszkodzeń obiektów 

zduńskich i kominiarskich, 

−  stosować narzędzia zduńskie, 

−  sporządzać przedmiar robót, 
−  wykonywać murowanie ścian na zaprawie wapienno-cementowej, 

−  tynkować ścianki zaprawą wapienną, 

−  wykonywać białkowanie (malowanie wapnem) tynków, 
−  wykonywać spoinowanie kafli w ścianach konstrukcji zduńskich, 

−  wykonywać kredowanie spoin, 

−  wykonywać fugowanie spoin, 
−  wykonywać grafitowanie armatury w konstrukcjach zduńskich, 

−  wykonywać obmiar prac, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 

−  wykonywać prace zgodnie z warunkami technicznymi. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

−  zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowe obowiązujące podczas 

wykonywania prostych napraw, 

−  zorganizować i zlikwidować stanowisko wykonywania napraw palenisk w konstrukcjach 

zduńskich, 

−  wykonać szkice remontowe palenisk w konstrukcjach zduńskich, 
−  zaplanować kolejność prac remontowych, 

−  dobrać narzędzia i sprzęt, 

−  ocenić stan techniczny remontowanej konstrukcji zduńskiej, 
−  wykonać demontaż elementów konstrukcji zduńskich, 

−  dobrać elementy zamienne, 

−  naprawić przegrody w trzonach kuchennych, 
−  wymienić kafle w płaszczu pieca, 

−  wstawić rozetki w płaszcz pieca, 

−  naprawić wykładziny pieców przemysłowych, 
−  naprawić wykładziny pieców rzemieślniczych, 

−  usunąć wady w paleniskach przez: przebijanie, uszczelnianie, drobne naprawy, 

−  wylepić palenisko w piecach domowych, 
−  wylepić palenisko w trzonach kuchennych, 

−  osadzić drzwiczki wycierowe, 

−  wykonać szlamowanie (ługowanie) ściany palenisk, 
−  podłączyć do przewodu kominowego: trzony kuchenne, piece grzewcze, piece 

rzemieślnicze, 

−  wymienić uszkodzone palenisko w piecu, 

−  wymienić uszkodzone palenisko w trzonie kuchennym, 
−  wymienić uszkodzone kafle w konstrukcjach zduńskich, 

−  dobrać właściwy rodzaj kafli, 

−  wyłożyć palenisko cegłą ogniotrwałą, 
−  wymurować i rozmieścić kanały o właściwym przekroju, 

−  naprawić połączenia górne pieca z przewodem dymnym, 

−  naprawić połączenia dolne pieca z przewodem dymnym, 
−  przesklepić piec, 

−  wykonać osadzenie armatury piecowej, 

−  naprawić przegrody w konstrukcjach zduńskich, 
−  sprawdzić poprawność wykonanych prac, 

−  dokonać uruchomienia konstrukcji zduńskiej po remoncie i konserwacji, 

−  wykonać obmiar prac, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 
−  wykonać prace zgodnie z warunkami technicznymi. 

 
 
 

 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1

 

 
Osoba prowadząca: ……………………………………………………………… 
Modułowy program nauczania:    Kominiarz 714[02] 
Moduł:                                          Technologia kominiarskich prac remontowych 714[02].Z3 
Jednostka modułowa                   Wykonywanie prostych  napraw w konserwacjach zduńskich 

714[02].Z3.02 

 

Temat: Wymiana elementów armatury pieca kaflowego. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności  dobierania materiałów i narzędzi do wykonania 
wymiany armatury pieca kaflowego. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  dobrać materiał do wymiany armatury pieca kaflowego, 
−  dobrać narzędzia wymiany armatury pieca kaflowego, 

−  określić kolejność robót podczas wymiany armatury pieca kaflowego. 

Metody nauczania:  

−pokaz z objaśnieniem, 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−zbiorowa. 

Czas: 90 min 
Środki dydaktyczne: 

−  piec kaflowy, 

−  narzędzia zduńskie 

−  elementy armatury: drzwiczki, ruszt.. 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
3.   Realizacja tematu:  

−  nauczyciel  charakteryzuje elementy armatury pieca kaflowego, 
−  nauczyciel  dokonuje oględzin pieca i ustala które elementy wymagają wymiany,  

−  nauczyciel  wykonuje wymianę rusztu omawiając kolejne czynności, 

−  nauczyciel  wykonuje wymianę drzwiczek paleniskowych i popielnikowych 

omawiając kolejne czynności. 

4.Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje podsumowania zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 
5. Uporządkowanie klasopracowni. 
Praca domowa 
Wypisz kolejne czynności jakie należy wykonać przy wymianie drzwi wyczystkowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Scenariusz zajęć 2

 

 
Osoba prowadząca: ……………………………………………………………… 
Modułowy program nauczania:    Kominiarz 714[02] 
Moduł:                                          Technologia kominiarskich prac remontowych 714[02].Z3 
Jednostka modułowa                   Wykonywanie prostych  napraw w konserwacjach zduńskich 

714[02].Z3.02 

 

Temat: Wymiana rusztu w trzonie kuchennym. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności  wymiany rusztu w trzonie kuchennym. 
 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− dobrać narzędzia i sprzęt do przeprowadzenia wymiany rusztu, 
−  przeprowadzić wymianę  rusztu. 

Metody nauczania:  

−ćwiczenie praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−indywidualna 

Czas: 90 min 
Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

−  stanowisko z trzonem kuchennym, 

−  narzędzia zduńskie, 
−  ruszt, 

−  zaprawa zduńska. 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Podanie tematu zadania.   
3.  Realizacja tematu:  
−  uczniowie organizują stanowisko pracy, 

−  uczniowie dobierają sprzęt i narzędzia, 

−  uczniowie wykonują wymianę rusztu. 
4.   Nauczyciel na bieżąco ocenia pracę uczniów. 
5.   Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie. 
 
Zakończenie zajęć 
6. Posprzątanie stanowisk pracy i klasopracowni. 
Praca domowa 
Sporządź  notatkę na temat wymiany płyty grzewczej. 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności 

 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

5. ĆWICZENIA 
 

5.1.  Wykonywanie prostych napraw wnętrza pieców i trzonów 

kuchennych 

 
5.1.1. Ćwiczenia 
  

Ćwiczenie 1 

Wykonaj wymianę wykładziny w piecu rzemieślniczym zgodnie z dokumentacją 

techniczną. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiednie narzędzia, 
3)  dobrać materiał do wykonania wykładziny, 
4)  usunąć zniszczoną wykładzinę, 
5)  dopasować element wykładziny, 
6)  osadzić nowy element, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 
−  stanowisko z piecem rzemieślniczym, 

−  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

−  materiał do wykonania zaprawy zduńskiej, 
−  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zduńskich, 

−  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

−  narzędzia i sprzęt pomocniczy, 
−  apteczka, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj wymianę rusztu w piecu kaflowym. 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiednie narzędzia, 
3)  dobrać materiał do realizacji zadania, 
4)  usunąć zniszczony ruszt, 
5)  dopasować nowy element, 
6)  osadzić nowy element, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 
−  stanowisko z piecem stałym, 

−  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

−  materiał do wykonania zaprawy zduńskiej, 
−  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zduńskich, 

−  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

−  narzędzia i sprzęt pomocniczy, 
−  apteczka, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj wymianę rusztu w piecu kaflowym.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiednie narzędzia, 
3)  dobrać materiał do realizacji zadania, 
4)  usunąć zniszczony element, 
5)  dopasować nowe element, 
6)  osadzić nowy element, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,  

−  stanowisko z trzonem kuchennym, 

−  podstawowy sprzęt pomiarowy, 
−  materiał do wykonania zaprawy zduńskiej, 

−  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zduńskich, 

−  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 
−  narzędzia i sprzęt pomocniczy, 

−  apteczka, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.2. Wykonywanie prostych napraw zewnętrznych elementów 

pieców i trzonów kuchennych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

  
Ćwiczenie 1 

Wymień uszkodzone kafle środkowe w piecu domowym  zgodnie z zasadami sztuki 

zduńskiej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z zakresem uszkodzeń, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiednie narzędzia, 
4)  dobrać materiał do realizacji zadania, 
5)  usunąć uszkodzone kafle, 
6)  dopasować nowy kafle, 
7)  wykonać zaprawę zduńską, 
8)  osadzić nowy element, 
9)  wykonać spoinowanie i kredowanie, 
10) oczyścić sprzęt i narzędzia, 
11) posprzątać stanowisko pracy, 
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
13) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

 
Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,  

−  stanowisko z licem pieca domowego, 
−  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

−  zestaw kafli piecowych, 

−  materiał do wykonania zapraw zduńskich oraz kreda, 
−  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zduńskich, 

−  narzędzia i sprzęt pomocniczy, 

−  apteczka, 
−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wymień uszkodzone kafle narożne w trzonie kuchennym zgodnie z zasadami sztuki 

zduńskiej. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z zakresem uszkodzeń, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiednie narzędzia, 
4)  dobrać materiał do realizacji zadania, 
5)  usunąć uszkodzone kafle, 
6)  dopasować nowe kafle, 
7)  wykonać zaprawę zduńską, 
8)  osadzić nowy element, 
9)  wykonać spoinowanie i kredowanie, 
10) oczyścić sprzęt i narzędzia, 
11) posprzątać stanowisko pracy, 
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
13) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,  
−  stanowisko z trzonem kuchennym, 

−  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

−  zestaw kafli piecowych, 
−  materiał do wykonania zapraw zduńskich oraz kreda, 

−  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zduńskich, 

−  narzędzia i sprzęt pomocniczy, 
−  apteczka, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 3 

Wymień drzwiczki paleniskowe i popielnikowe w trzonie kuchennym zgodnie 

z zasadami sztuki zduńskiej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiednie narzędzia, 
3)  dobrać materiał do realizacji zadania, 
4)  usunąć zniszczony element, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5)  dopasować nowy element, 
6)  osadzić nowy element, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,  

−  stanowisko z trzonem kuchennym, 

−  podstawowy sprzęt pomiarowy, 
−  drzwiczki paleniskowe i popielnikowe, 

−  materiał do wykonania zapraw, 

−  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zduńskich, 
−  narzędzia i sprzęt pomocniczy, 

−  apteczka, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 4 

Wymień drzwiczki paleniskowe i popielnikowe w picu stałym zgodnie z zasadami sztuki 

zduńskiej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiednie narzędzia, 
3)  dobrać materiał do realizacji zadania, 
4)  usunąć zniszczony element, 
5)  dopasować nowy element, 
6)  osadzić nowy element, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,  

−  stanowisko z piecem domowym, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

−  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

−  drzwiczki paleniskowe i popielnikowe, 
−  materiał do wykonania zapraw, 

−  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zduńskich, 

−  narzędzia i sprzęt pomocniczy, 
−  apteczka, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 5 

Wymień ramę kuchenną z płytą grzewczą zgodnie z zasadami sztuki zduńskiej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiednie narzędzia, 
3)  dobrać materiał do realizacji zadania, 
4)  usunąć uszkodzoną ramę,  
5)  dopasować nową ramę, 
6)  osadzić nowy element, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,  

−  stanowisko z trzonem kuchennym, 

−  podstawowy sprzęt pomiarowy, 
−  zestaw ram kuchennych, 

−  materiał do wykonania zapraw, 

−  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zduńskich, 
−  narzędzia i sprzęt pomocniczy, 

−  apteczka, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 6 

Wykonaj uszczelnienie połączenia dolnego pieca z kanałem kominowym według zasad 

sztuki zduńskiej. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z zakresem uszkodzeń, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  sprawdzić ubytki w szczelności przewodu, 
4)  dobrać odpowiednie narzędzia, 
5)  dobrać materiał do realizacji zadania, 
6)  usunąć elementy uszkodzone, 
7)  przygotować zaprawę zduńską, 
8)  uszczelnić połączenie, 
9)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
10) posprzątać stanowisko pracy, 
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,  
−  stanowisko z piecem domowym, 

−  materiał do wykonania zapraw, 

−  cegły i płyty szamotowe, 
−  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zduńskich, 

−  apteczka, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.3. Określanie przekrojów kanałów, rozmieszczanie i murowanie 

kanałów 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj dziesięć warstw muru z cegły na zaprawie cementowo-wapiennej grubości 

38cm z przewodami w szeregu: dymowy 14x14cm, spalinowy 14x14cm, wentylacyjny 
14x14cm.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  wyznaczyć mur w miejscu projektowanym, 
5)  wykonać zaprawę zgodnie z recepturą, 
6)  wykonać pierwszą warstwę, 
7)  wykonać kolejne warstwy, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

−  zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami, 

−  materiały izolacyjne, 
−  rusztowanie do robót murarskich, 

−  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich, 

−  podstawowy sprzęt pomiarowy, 
−  apteczka, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 2 

Piec mieszkaniowy ma wydajność maksymalną 2500 kcal/h. Sprawdź, jaki powinien być 

przekrój przewodu dymowego, jeżeli planowana wysokość komina wynosi 12m.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować treść zadania, 
2)  podstawić dane do wzoru z materiału nauczania, 
3)  wykonać obliczenia, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  arkusz A4, 

−  długopis, ołówek, 

−  kalkulator,  
−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 3 

Wysokość komina wynosi 9m, a przekrój kanału dymowego 14x14cm. Oblicz 

maksymalną wydajności pieca jaki można podłączyć do takiego przewodu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować treść zadania, 
2)  przekształcić wzór z materiału nauczania, 
3)  podstawić dane do przekształconego wzoru, 
4)  wykonać obliczenia, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
1)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  arkusz A4, 
−  długopis, ołówek, 

−  kalkulator,  

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 4 

Oblicz wysokość komina który należy podłączyć do trzonu kuchennego jeżeli przekrój 

kanału dymowego wynosi 14x21cm, a jego wydajność 3000 kcal/h. 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść zadania, 
2)  przekształcić wzór z materiału nauczania 
3)  podstawić dane do przekształconego wzoru, 
4)  wykonać obliczenia, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  arkusz A4, 
−  długopis, ołówek, 

−  kalkulator,  

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.4. Suszenie pieca 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj osuszenie trzonu kuchennego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z instrukcją rozruchu trzonu kuchennego, 
2)  dobrać odpowiedni materiał do wykonania suszenia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  sprawdzić narzędzia pomiarowe, 
5)  przeprowadzić suszenie trzonu kuchennego, 
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 
–  paliwo, 
–  zestaw narzędzi pomiarowych, 
–  zestaw narzędzi pomocniczych, 
–  apteczka, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj osuszenie ceramicznego pieca stałego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z instrukcją rozruchu pieca stałego, 
2)  dobrać odpowiedni materiał do wykonania suszenia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  sprawdzić narzędzia pomiarowe, 
5)  przeprowadzić suszenie trzonu kuchennego, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 
–  paliwo, 
–  zestaw narzędzi pomiarowych, 
–  zestaw narzędzi pomocniczych, 
–  apteczka, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 
TEST I 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  
,,Wykonywanie prostych 
napraw w konstrukcjach zduńskich” 

 
Test składa się z  20 zadań, z których:  
–  zadania 1-16 są z poziomu podstawowego, 
–  zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.  
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:

 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry -  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi: 1.
 d, 2. b, 3. c, 4. a, 5. a, 6. c, 7. b, 8. d, 9. d, 10. b, 11. a, 
12. 
c, 13. c, 14. a, 15. b, 16. d, 17. d, 18. b, 19. a, 20. a 

 

Plan testu 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1 Rozróżnić element pieca  

2 Rozróżnić element armatury pieca 

P 

3 Podać wysokość komory paleniskowej  

A 

P 

4 Określić rodzaj paleniska 

5 Wskazać  rodzaj rusztu 

P 

6 Określić powierzchnię wszystkich 

przelotów między rusztowinami w 

stosunku do ogólnej powierzchni rusztu 

C P 

7 Podać wielkość zagłębienia rusztu  

A 

P 

8 Określić grubość ścian i sklepienia 

paleniska  

C P  d 

9 Określić  grubość ściany zewnętrznej 

pieca kaflowego 

C P 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

10 Podać grubość spoin pionowych 

A 

P 

11  

Określić liczbę spinaczy na boku kafla 

C 

P 

12 Scharakteryzować ramę kuchenną 

C 

P 

13  

Wyjaśnić sposób ułożenia płyty 

kuchennej 

B 

P   

14 Określić grubość płyt szamotowych w 

sklepieniu pieca 

C P 

 

 

15 Wskazać grubość blachy w rurach 

łączących piec z kanałem komina  

B 

P b 

16 Podać średnicę rur wylotowych 

A 

P 

17 Określić czynniki wpływające na 

wielkość przekroju kanału dymowego 

C PP 

18 Określić grubość przegród 

międzykanałowych i ścianek 

zewnętrznych murów  

C 

PP b 

19 Analizować warunki osuszania obmurza 

D 

PP 

20 Określić czynniki wpływające na 

szybkość nagrzewania obmurza 

C 

PP a 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 

12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania prostych napraw w konstrukcjach 

zduńskich. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej  znajdują się zadania  

wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).   

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną 

odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie na 

później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Na rysunku obok numerem 9 oznaczony jest element: 

a)  popielnik, 
b)  kanał kominowy, 
c)  wylot do komina, 
d)  kanał piecowy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2.  Na rysunku powyżej ruszt oznaczony jest numerem: 

a)  9, 
b)  4, 
c)  1, 
d)  14. 

                   

3.  Odstęp między sklepieniem a spodem komory paleniskowej powinien wynosić co 

najmniej: 
a)  70cm, 
b)  20cm, 
c)  50cm, 
d)  90cm. 
 

4.  Palenisko do drewna przedstawione na rysunku to: 

a)  zagłębione , 
b)  głuche, 
c)  płaskie z rusztem, 
d)  płaskie głuche. 

 
 
 
 
 
 
5.  Ruszt, w którym rusztowiny są odlane razem jako całość to ruszt: 

a)  tabliczkowy, 
b)  sztabkowy,  
c)  scalony, 
d)  pojedynczy. 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

6.  Suma powierzchni wszystkich przelotów między rusztowinami w stosunku do ogólnej 

powierzchni rusztu wynosi dla drewna: 
a)  1/2, 
b)  1/3, 
c)  1/5, 
d)  1/8. 
 

7.  Zagłębieniem rusztu w piecu na drewno wynosi: 

a)  14cm, 
b)  5cm, 
c)  21cm, 
d)  15cm. 
 

8.  Grubość ścian i sklepienia komory paleniskowej powinna być nie mniejsza niż: 

a)  20÷25 mm, 
b)  30÷35 mm, 
c)  40÷45 mm, 
d)  60÷65 mm. 
 

9.  Ściany zewnętrzne pieca kaflowego o średniej pojemności wykonuje się o grubości: 

a)  12÷18cm,  
b)  10÷12cm, 
c)  7÷10cm,  
d)  7÷8cm. 
 

10. Spoiny pionowe między kaflami gładkimi powinny mieć grubość nie większą niż: 

a)  1,5mm, 
b)  0,5mm, 
c)  2,5mm, 
d)  5,5mm. 
 

11. Na każde obrzeże kołnierza kafla kwadratowego stosuje się: 

a)  dwa spinacze, 
b)  jeden spinacz, 
c)  trzy spinacze, 
d)  cztery spinacze. 
 

12. Ramę kuchenną wykonuje się z: 

a)  blachy, 
b)  płaskownika, 
c)  kątownika, 
d)  kształtek ceramicznych. 
 

13. Płyta kuchenna powinna być ułożona: 

a)  ze spadkiem w kierunku drzwiczek, 
b)  ze spadkiem w kierunku ściany, 
c)  poziomo, 
d)  ze spadkiem do środka płyty. 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

14. Sklepienie pieca wykonuje się z płyt szamotowych grubości: 

a)  2÷6cm, 
b)  1÷2cm, 
c)  2÷10cm, 
d)  12÷16cm.  
 

15. Piec  łączy się z kanałem kominowym górą lub dołem rurami stalowymi o grubości 

ścianek: 
a)  10 mm, 
b)  1 mm, 
c)  5 mm, 
d)  12 mm. 

 
16. Średnice rur wylotowych wynoszą w piecach o dużej pojemności co najmniej: 

a)  5 cm, 
b)  10 cm, 
c)  12cm, 
d)  15cm. 
 

17. Przekrój przewodu dymowego powinien być dostosowany do ilości spalin ulatujących się 

z  pieca oraz do: 
a)  ciągu pieca,  
b)  ciągu kanału, 
c)  rodzaju paliwa, 
d)  prędkości  przepływu spalin. 
 

18. Grubość przegród międzykanałowych oraz grubość  ścianek zewnętrznych murów 

wewnętrznych nie powinna być mniejsza od: 
a)  1/3 cegły,  
b)  1/2 cegły, 
c)  1/4 cegły, 
d)  1 cegły. 
 

19. Suszenie wilgotnych obmurzy powinno być prowadzone  tak, aby szybkość dyfuzji 

wilgoci z wnętrza obmurza: 
a)  była zbliżona do parowania wody z powierzchni obmurza,  
b)  była mniejsza od parowania wody z powierzchni obmurza, 
c)  była dwukrotnie większa od parowania wody z powierzchni obmurza, 
d)  była dwukrotnie mniejsza od parowania wody z powierzchni obmurza. 
 

20. Szybkość nagrzewania obmurza ograniczona jest szeregiem czynników, z których 

najważniejsze to rodzaj zastosowanych materiałów ogniotrwałych, grubość obmurza oraz: 
a)  rodzaj i wielkość pieca,  
b)  rodzaj i wielkość kafli, 
c)  wielkość paleniska, 
d)  rodzaj paliwa.  

 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie prostych napraw w konstrukcjach zduńskich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

1 a 

  d 

 

2 a 

  d   

3 a 

  d   

4 a 

  d   

5 a 

  d   

6 a 

  d   

7 a 

  d   

8 a 

  d   

9 a 

  d   

10 a 

 

 

11 a 

 

 

12 a 

 

 

13 a 

 

 

14 a 

 

 

15 a 

 

 

16 a 

 

 

17 a 

 

 

18 a 

 

 

19 a 

 

 

20 a 

 

 

 

∑ punktów  

 

 

………………………………………… 

Ocena 

 

 

 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

TEST II 
 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  ,,Wykonywanie prostych 
napraw w konstrukcjach zduńskich” 

 
Test składa się z  20 zadań, z których:  
–  zadania 1-16 są z poziomu podstawowego, 
–  zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.  Za złą odpowiedź lub jej brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry -  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi: 1.
 b, 2. b, 3. a, 4. d, 5. c, 6. b, 7. c, 8. b, 9. a, 10. d, 11. b, 
12. 
d, 13. c, 14. b, 15. c, 16. c, 17. a, 18. b, 19. a, 20. d 

 

Plan testu 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1 Rozróżnić element pieca  

2 Rozróżnić element armatury pieca 

P 

3 Podać wysokość komory paleniskowej  

A 

P 

4 Określić rodzaj paleniska do drewna 

5 Wskazać rodzaj rusztu 

P 

6 Określić powierzchnię wszystkich 

przelotów między rusztowinami w 

stosunku do ogólnej powierzchni rusztu 

C P 

7 Podać wielkość zagłębienia rusztu  

A 

P 

8 Określić grubość ścian i sklepienia 

paleniska  

C P  b 

9 Określić  grubość ściany zewnętrznej 

pieca kaflowego 

C P 

10 Podać grubość spoin poziomych 

A 

P 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

11  

Określić liczbę spinaczy na boku kafla 

C 

P 

12 Podać wymiary ramy kuchennej 

A 

P 

13 Wyjaśnić sposób ułożenia płyty 

kuchennej 

B 

P   

14 Określić grubość płyt szamotowych w 

sklepieniu pieca 

C P 

 

 

15 Wskazać grubość rur żeliwnych łączących 

piec z kanałem kominowym  

B 

P c 

16 Podać średnicę rur wylotowych 

A 

P 

17 Określić czynniki wpływające na 

wielkość przekroju kanału dymowego 

C PP 

18 Określić grubość przegród 

międzykanałowych i ścianek 

zewnętrznych murów  

C 

PP b 

19 Analizować warunki osuszania obmurza 

D 

PP 

20 Określić czynniki wpływające na 

szybkość nagrzewania obmurza 

C 

PP d 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 

12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania prostych napraw w konstrukcjach 

zduńskich. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej  znajdują się zadania  

wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).   

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną 

odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie  

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Na rysunku obok numerem 5 oznaczony jest element: 

a)  popielnik, 
b)  komora paleniskowa, 
c)  wylot do komina, 
d)  kanał piecowy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2.  Na rysunku powyżej ruszt oznaczony jest numerem: 

a)  9, 
b)  4, 
c)  1, 
d)  14. 

                   

3.  Odstęp między sklepieniem a spodem komory paleniskowej powinien wynosić co 

najmniej: 
a)  50cm, 
b)  20cm, 
c)  70cm, 
d)  90cm. 
 

4.  Palenisko płaski do drewna może być wykonane z rusztem lub jako: 

a)  zagłębione , 
b)  tabliczkowe, 
c)  dwurusztowe, 
d)  głuche. 
 

5.  Ruszt, w którym rusztowiny są oddzielnymi beleczkami to ruszt: 

a)  tabliczkowy, 
b)  scalony,  
c)  sztabkowy, 
d)  pojedynczy. 
 

6.  Suma powierzchni wszystkich przelotów między rusztowinami w stosunku do ogólnej 

powierzchni rusztu wynosi dla węgla: 
a)  1/2, 
b)  1/3, 
c)  1/5, 
d)  1/8. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

7.  Zagłębieniem rusztu w piecu na węgiel wynosi: 

a)  14cm, 
b)  5cm, 
c)  21cm, 
d)  15cm. 
 

8.  Grubość ścian i sklepienia komory paleniskowej powinna być nie mniejsza niż: 

a)  20÷25 mm, 
b)  60÷65 mm, 
c)  40÷45 mm, 
d)  30÷35 mm. 
 

9.  Ściany zewnętrzne pieca kaflowego o dużej pojemności wykonuje się o grubości około: 

a)  12cm,  
b)  10cm, 
c)  7cm,  
d)  24cm. 
 

10. Spoiny poziome między kaflami gładkimi nie mogą być grubsze niż: 

a)  1,5mm, 
b)  0,5mm, 
c)  2,5mm, 
d)  1,0mm mm. 
 

11. Wzdłuż krótkiego boku kafla kwadratelowego stosuje się: 

a)  dwa spinacze, 
b)  jeden spinacz, 
c)  trzy spinacze, 
d)  cztery spinacze. 
 

12. Ramę kuchenną wykonuje się z kątownika stalowego o wymiarach: 

a)  150x100mm, 
b)  10x10 mm, 
c)  100x100mm, 
d)  40x40mm. 
 

13. Płyta kuchenna powinna być ułożona: 

a)  ze spadkiem w kierunku drzwiczek, 
b)  ze spadkiem w kierunku ściany, 
c)  poziomo, 
d)  ze spadkiem do środka płyty. 
 

14. Sklepienie pieca wykonuje się z płyt szamotowych grubości: 

a)  1÷2cm, 
b)  2÷6cm, 
c)  2÷10cm, 
d)  12÷16cm.  
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

15. Piec łączy się z kanałem kominowym górą lub dołem rurami żeliwnymi grubości ścianek: 

a)  10 mm, 
b)  1 mm, 
c)  5 mm, 
d)  12 mm. 
 

16. Średnice rur wylotowych wynoszą w piecach o średniej i małej pojemności co najmniej: 

a)  5 cm, 
b)  10 cm, 
c)  12cm, 
d)  15cm. 

 
17. Przekrój przewodu dymowego powinien być dostosowany do prędkości  spalin 

ulatujących się z  pieca oraz do: 
a)  ilości spalin,  
b)  ciągu kanału, 
c)  rodzaju paliwa, 
d)  ciągu pieca. 
 

18. Grubość przegród międzykanałowych oraz grubość  ścianek zewnętrznych murów 

wewnętrznych nie powinna być mniejsza od: 
a)  1/3 cegły,  
b)  1/2 cegły, 
c)  1/4 cegły, 
d)  1 cegły. 
 

19. Suszenie wilgotnych obmurzy powinno być prowadzone  tak, aby szybkość dyfuzji 

wilgoci z wnętrza obmurza: 
a)  była zbliżona do parowania wody z powierzchni obmurza,  
b)  była mniejsza od parowania wody z powierzchni obmurza, 
c)  była dwukrotnie większa od parowania wody z powierzchni obmurza, 
d)  była dwukrotnie mniejsza od parowania wody z powierzchni obmurza. 
 

20. Szybkość nagrzewania obmurza ograniczona jest szeregiem czynników, z których 

najważniejsze to rodzaj zastosowanych materiałów ogniotrwałych, rodzaj i wielkość pieca 
oraz: 
a)  rodzaj paliwa,  
b)  rodzaj i wielkość kafli, 
c)  wielkość paleniska, 
d)  grubość obmurza.  

 

 
 
 
 
 
 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie prostych napraw w konstrukcjach zduńskich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

1 a 

  d 

 

2 a 

  d   

3 a 

  d   

4 a 

  d   

5 a 

  d   

6 a 

  d   

7 a 

  d   

8 a 

  d   

9 a 

  d   

10 a 

 

 

11 a 

 

 

12 a 

 

 

13 a 

 

 

14 a 

 

 

15 a 

 

 

16 a 

 

 

17 a 

 

 

18 a 

 

 

19 a 

 

 

20 a 

 

 

 

∑ punktów  

 

 

………………………………………… 

Ocena 

 

 

 

 

 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

7. LITERATURA  
 

1.  Paradista J.: Roboty zduńskie cz.I. PWSZ 1959.Warszawa 
2.  Poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004 
3.  Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich WSiP, Warszawa 1988 
4.  Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa 

1997r. 

5.  Żenczykowski w.: Budownictwo ogólne Tom IV Arkady 1970  
6.  Katalogi firm