background image

 

Konspekt lekcji biologii dla klasy III gimnazjum. 

 

Temat: Systematyczny podział organizmów. 

 
CELE DYDAKTYCZNE 
 

1.

 

Wiadomości:  

Uczeń zna:  

 

pojęcie i zadania systematyki 

 

system podziału sztuczny i naturalny 

 

jednostki klasyfikacji biologicznej w systematyce zwierząt i roślin 

 

róŜnice w systematyce roślin i zwierząt 

 

pojęcie gatunku 

 

zasady podwójnego nazewnictwa 

 

osiągnięcia Karola Linneusza 

 

pięć królestw organizmów i ich krótkie charakterystyki  

 

2.

 

Umiejętności: 

Uczeń potrafi:  

 

omówić pojęcie i zadania systematyki 

 

opisać systemy podziału sztucznego i naturalnego 

 

wykazać róŜnice w systemach podziału sztucznym i naturalnym 

 

wymienić jednostki klasyfikacji biologicznej w systematyce zwierząt i roślin 

 

wykazać róŜnice w systematyce roślin i zwierząt 

 

na podstawie tablic przedstawić systematykę wybranego gatunku 

 

wyjaśnić pojęcie gatunku   

 

wyjaśnić zasady podwójnego nazewnictwa  

 

wymienić osiągnięcia Linneusza  

 

wymienić pięć królestw organizmów 

 

scharakteryzować pięć królestw organizmów.  

 

3.

 

Postawy:  

 

umiejętność wykorzystania posiadanej wiedzy  

 

odczuwanie potrzeby pogłębiania wiedzy biologicznej  

 

4.

 

Strategie:  

 

asocjacyjna  

 

organizacyjna  

 

5.

 

Metody:  

 

burza mózgów 

 

pogadanka  

 

elementy wykładu  

 

6.

 

Formy pracy:  

 

zbiorowa, indywidualna  

7.

 

Środki dydaktyczne: tablice, tablica, kreda, kartki z hasłami, podręcznik „Biologia 
III.” Barbary Klimuszko  

background image

SYSTEMATYKA 

OPIS 

ORGANIZMÓW 

NAZYWANIE 

ORGANIZMÓW 

PODZIAŁ 

ORGANIZMÓW 

PODZIAŁ SYSTEMATYCZNY 

SZTUCZNY 

(opracowany przez 

Linneusza  

w XVIII wieku) 

oparty na wyglądzie 

zewnętrznym 

NATURALNY  

 

oparty na pokrewieństwie 

pomiędzy organizmami  

 
PRZEBIEG LEKCJI:  
 
I.

 

FAZA WSTĘPNA (10 min):  

 

1.

 

Nauczyciel sprawdza listę obecności.  

 
2.

 

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie informacji z ostatniej lekcji (na 
ocenę). Nauczyciel zadaje uczniowi następujące pytania i polecenia:  

 

Co to jest komórka prokariotyczna?  

 

Porównaj komórkę bakterii z komórką roślinną.  

 

Jaką funkcję w komórce pełni aparat Golgiego?  

 

Jaką funkcję w komórce pełni jądro komórkowe?  

 

Jaka struktura odpowiada za oddychanie komórkowe?  

 

*Co to jest retikulum endoplazmatyczne i jaką pełni funkcję?  

 

3.

 

Nauczyciel ocenia odpowiedź ucznia, po czym zapisuje temat lekcji na tablicy: 
Podział systematyczny organizmów.  

 
II.

 

FAZA REALIZACYJNA (30 min): 

 
4.

 

Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło systematyka. Nauczyciel zadaje pytanie: Czym 
zajmuje się systematyka? Uczniowie metodą burzy mózgów odpowiadają na pytanie. 
Wynikiem „burzy mózgów” ma być powstały schemat na tablicy:  

 
 
 
 
 
 
 

5.

 

Nauczyciel opowiada uczniom krótką historię nauki, jaką jest systematyka. W swojej 
wypowiedzi nauczyciel przedstawia uczniom sztuczny i naturalny podział 
organizmów. Nauczyciel rysuje schemat na tablicy. Uczniowie przepisują schemat do 
zeszytu:  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
6.

 

Nauczyciel przedstawia uczniom jednostki klasyfikacji biologicznej na podstawie 
tablicy. Uczniowie przepisują całą tabelę. Nauczyciel w swojej wypowiedzi tłumaczy 
pojęcie gatunku biologicznego.  

 

7.

 

Nauczyciel omawia s uczniami podwójne nazewnictwo. Wyjaśnia równieŜ, w jakim 
celu stosuje się nazwy łacińskie.  

background image

Ś

WIAT śYWYCH ORGANIZMÓW 

PROTSITA 

GRZYBY 

ZWIERZĘTA 

ROŚLINY  

BAKTERIE 

 

Equisetum arvense L. 1753 

 

 

Nazwa rodzajowa  Nazwa gatunkowa  Autor opisu  Data publikacji 

 
8.

 

Uczniowie otrzymują od nauczyciela zadanie. Uczniowie wykonują ćwiczeniu w 
oparciu o tablice i wykład nauczyciela.  

__________________________________________________________________________________________ 
Uzupełnij tabelę, wpisując podane jednostki klasyfikacji biologicznej.  

gatunek, rząd, rodzaj, typ królestwo, klasa 

 

 

___________________________________________________________________________ 
 

9.

 

Nauczyciel sprawdza wspólnie z uczniami zadanie. 

 
10.

 

Nauczyciel poleca uczniom, by wymienili pięć królestw organizmów. Nauczyciel 
zapisuje schemat na tablicy:  

 

 
 
 
 
 
 
 
III.

 

FAZA PODSUMOWUJĄCA (5 min):  

 
1.

 

Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie czterech kryteriów, według którego 
dokonano podziału organizmów na pięć królestw.  

 
2.

 

ZADANIE DOMOWE: 1) Korzystając z dostępnych źródeł informacji, napisz krótką 
notatkę na temat osiągnięć naukowych Karola Linneusza 2) Scharakteryzuj wszystkie 
królestwa uwzględniając następujące kryteria: liczba komórek, obecność jądra 
komórkowego, obecność chloroplastów, obecność ściany kom, sposób odŜywiania.  

Jednostki klasyfikacji 

Przykład 

 

zwierzęta 

 

strunowce 

gromada 

ssaki 

 

zajęczaki 

rodzina 

zającowate 

 

zając 

 

zając szarak 

Jednostki 

klasyfikacji 

Przykład 

 

rośliny 

gromada 

rośliny telomowe 

 

dwuliścienne 

rząd 

strączkowce  

rodzina 

motylkowate 

 

koniczyna 

 

koniczyna łąkowa