background image

___________________________________________________________________________ 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
Małgorzata Borucka  

 

 

 
 
 
 

Wykonywanie  operacji  jednostkowych  w  procesach 
introligatorskich 734[02].Z1.01

 

 
 
 
 

 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Bogusława Radolińska 
mgr inż. Adam Kanas 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Małgorzata Borucka 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Jaszczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  734[02].Z1.01. 
„Wykonywanie  operacji  jednostkowych  w  procesach  introligatorskich”,  zawartego  
w modułowym programie nauczania dla zawodu introligator. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Wyrównanie i liczenie arkuszy, półproduktów i produktów introligatorskich 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Krojenie i cięcie 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Wykrawanie. Perforowanie. Wiercenie 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

5.4.  Złamywanie arkuszy i wstęgi papieru. Prasowanie 

18 

5.4.1.  Ćwiczenia 

18 

5.5.  Klejenie i zgrzewanie 

20 

5.5.1.  Ćwiczenia 

20 

5.6.  Uszlachetnianie druków. Gumowanie. Brązowanie 

22 

5.6.1.  Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 
 

37 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

introligator. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych w module 

734[02]Z1.01 

Wykonanie operacji jednostkowych  

w procesach introligatorskich 

734[02]Z1.02 

Wykonanie wkładów do opraw 

introligatorskich 

734[02]Z1.05 

Wykonanie opakowań 

introligatorskich 

734[02]Z1.03 

Wykonanie wkładów do opraw 

introligatorskich 

734[02]Z1.04 

Wykonanie opraw 

introligatorskich 

734[02]Z1 

Introligatorstwo przemysłowe 

734[02]Z1.06 

Wykonanie galanterii 

papierniczej 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

przeliczać jednostki, 

 

charakteryzować podstawowe procesy poligraficzne, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną i technologiczną, 

 

postępować zgodnie z przepisami bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE  KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

– 

dobrać maszyny i urządzenia do poszczególnych procesów introligatorskich, 

– 

wyrównać stos arkuszy półproduktów i produktów introligatorskich, 

– 

określić ilość arkuszy, składek oraz innych półproduktów i produktów, 

– 

rozróżnić typy utrząsarek, 

– 

scharakteryzować proces krojenia arkuszy w stosie z wykorzystaniem krajarek, 

– 

zastosować zasady krojenia i cięcia, 

– 

wykonać krojenie na urządzeniach jednonożowych i trójnożowych, 

– 

obsłużyć urządzenia do krojenia arkuszy, 

– 

rozróżnić rodzaje i przeznaczenie różnych typów wykrojników, 

– 

wyjaśnić przebieg operacji perforowania i nadkrawania wyrobów papierniczych, 

– 

wyjaśnić 

przebieg 

operacji 

wiercenia 

oraz 

budowę 

wiertła 

stosowanego 

w introligatorstwie,  

– 

wykonać operacje wykrawania, perforowania, nadkrawania i wiercenia, 

– 

wyjaśnić przebieg procesu złamywania arkuszy i wstęgi papieru, 

– 

wyjaśnić działanie różnych rodzajów złamywarek, 

– 

obsłużyć złamywarkę kasetową i kasetowo-nożową, 

– 

dobrać i zastosować różne warianty złamywania, 

– 

wyjaśnić budowę i zasadę działania introligatorskich pras do składek, 

– 

wykonać operacje prasowania arkuszy, półproduktów i produktów poligraficznych, 

– 

obsłużyć urządzenia do klejenia, 

– 

wykonać  operacje  przyklejania,  naklejania,  oklejania  i  zaklejania  z  zastosowaniem 
różnego rodzaju klejów, 

– 

dobrać metody zgrzewania materiałów termoplastycznych, 

– 

obsłużyć urządzenia do zgrzewania, 

– 

dobrać sposoby uszlachetniania druków, 

– 

obsłużyć urządzenia introligatorskie służące do  uszlachetniania druków, 

– 

wykonać operacje jednostkowe zgodnie z określoną technologią, 

– 

dobrać środki ochrony indywidualnej do rodzaju wykonywanej pracy, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska dotyczące wykonywania operacji introligatorskich. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca: 

……………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  Introligator 734[02] 
Moduł: 

Introligatorstwo przemysłowe 734[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

operacji 

jednostkowych 

procesach 

introligatorskich 734[02]Z1.01. 

Temat:   Okrawanie opraw zeszytowych. 

Cel ogólny:   Wykonanie operacji okrawania z zastosowaniem krajarki trójnożowej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć

 

wyjaśnić przebieg operacji okrawania opraw, 

 

uformować stos opraw, 

 

obsłużyć krajarkę trójnożową, 

 

wykonać operację okrawania z trzech stron zgodnie z zaplanowanymi wymiarami, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

 

zastosować przepisy bhp podczas pracy przy maszynach, 

 

planować i organizować wykonanie zadania, 

 

uporządkować stanowisko pracy, 

 

ocenić jakość wykonanych prac. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują indywidualnie. 

 
Czas: 
3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:
 

 

przykłady opraw przed i po okrawaniu, 

 

schemat budowy krajarki trójnożowej, 

 

oprawy zeszytowe przeznaczone do okrawania, 

 

krajarka trójnożowa z instrukcją obsługi i instrukcją bhp, 

 

makulatura, 

 

środki ochrony osobistej, 

 

zestaw pytań prowadzących, 

 

papier i przybory do pisania, 

 

zestawy ćwiczeń opracowanych przez nauczyciela. 

 
Uczestnicy

 

uczniowie kształcący się w zawodzie introligatora. 

 
Zadanie dla ucznia
 

Wykonaj  okrawanie  z  trzech stron opraw zeszytowych, zgodnie z podanymi wymiarami  

i  przy  użyciu  krajarki  trójnożowej.  Przed  wykonaniem  ćwiczenia  zapoznaj  się  z  instrukcją 
obsługi maszyny. Stosuj zasady bezpieczeństwa pracy i postępuj zgodnie z instrukcją. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 

 

Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jaki jest przebieg procesu okrawania opraw z trzech stron? 
2.  Jaka jest zasada pracy krajarki trójnożowej? 
3.  Jakie elementy krajarki trójnożowej umożliwiają krojenie zgodne z założonymi 

wymiarami? 

4.  W jakim celu wykonuje się próbę krojenia? 
5.  Jakie czynniki wpływają na jakość wykonanego okrawania? 
6.  Jakie są zasady bezpiecznej pracy z krajarką trójnożową? 
7.  Jakie środki ochrony indywidualnej stosuje się podczas pracy z krajarką trójnożową? 
 
Faza II.  Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  Jakie są wymiary opraw przed okrawaniem? 
2.  Jakie wymiary mają mieć oprawy po okrawaniu? 
3.  Jakich urządzeń należy użyć do wykonania zadania? 
4.  Jak uzyskać zaplanowane okrawanie na  krajarce trójnożowej? 
 
Faza III.  Ustalenie 
1.  Uczniowie zapoznają się z instrukcją obsługi i instrukcją bhp maszyny. 
2.  Uczniowie dobierają środki ochrony osobistej.  
3.  Uczniowie określają sposób okrawania – jakie wymiary oprawy należy uzyskać, jaka jest 

kolejność krojenia. 

 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczeń uruchamia kilkakrotnie krajarkę trójnożową i wykonuje próbę krojenia. 
2.  Uczeń formuje stos opraw przeznaczonych do okrawania. 
3.  Uczeń wykonuje okrawanie opraw z trzech stron zgodnie z założonymi wymiarami. 
4.  Uczeń unieruchamia maszynę i porządkuje miejsce pracy. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
 

Uczeń  ocenia  jakość  wykonanego  okrawania  –  zgodność  z  założonymi  wymiarami 

i prostokątność opraw po okrawaniu, gładkość miejsc przekrawanych. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 

trudności.  Uczniowie  porównują  swoje  prace  i  dokonują  ich  oceny.  Nauczyciel  powinien 
podsumować  całe  zadanie,  wskazać,  jakie  umiejętności  były  ćwiczone,  jakie  wystąpiły 
nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

…………………………………….…………….. 

Modułowy program nauczania:  Introligator 734[02] 
Moduł: 

Introligatorstwo przemysłowe 734[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

operacji 

jednostkowych 

procesach 

introligatorskich 734[02].Z1.01 

Temat:   Wykonywanie  składek  16-stronicowych  metodą  trzykrotnego  złamywania 

arkusza. 

Cel ogólny:   Wykonanie  operacji  złamywania  z  zastosowaniem  złamywarki  kasetowo-

nożowej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć

  wyjaśnić przebieg operacji złamywania, 

  rozróżnić sposoby złamywania, 

  zaplanować sposób złamywania arkusza, 

  obsłużyć złamywarkę kasetowo-nożową, 

  wykonać złamywanie zgodnie ze schematem, 

  uformować stos składek, 

  wykonać operację prasowania składek przy użyciu prasy, 

  dobrać środki ochrony indywidualnej, 

  zastosować przepisy bhp podczas pracy przy maszynach, 

  planować i organizować wykonanie zadania, 

  uporządkować stanowisko pracy, 

  ocenić jakość wykonanych prac. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  metoda przewodniego tekstu. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie pracują indywidualnie. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  zestaw składek 4-, 8-, 16-stronicowych różnych formatów, 

  schemat budowy złamywarki, 

  arkusze papieru offsetowego przeznaczonego do wykonania składek, 

  złamywarka kasetowo-nożowa z instrukcją obsługi i instrukcją bhp, 

  prasa do składek, 

 

środki ochrony osobistej, 

  zestaw pytań prowadzących, 

  papier i przybory do pisania, 

  zestawy ćwiczeń opracowanych przez nauczyciela. 

 
Uczestnicy

  uczniowie kształcący się w zawodzie introligatora. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zadanie dla ucznia 

Wykonaj  składki  16-stronicowe  z  otrzymanych  arkuszy papieru przy  użyciu złamywarki 

kasetowo-nożowej. Przed wykonaniem ćwiczenia zapoznaj  się z instrukcją obsługi  maszyny. 
Stosuj zasady bezpieczeństwa pracy i postępuj zgodnie z instrukcją. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 

 

Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Na czym polega złamywanie arkusza? 
2.  Co to jest złam? 
3.  Jakie są sposoby złamywania arkusza? 
4.  Jakie półprodukty otrzymujemy w wyniku złamywania arkuszy? 
5.  Jak przebiega proces złamywania arkusza w złamywarce kasetowo-nożowej? 
6.  W jakim celu umieszcza się składki w prasie? 
7.  Jakie czynniki wpływają na jakość złamu? 
8.  Jakie są zasady bezpiecznej pracy ze złamywarką kasetowo-nożową? 
9.  Jakie  środki  ochrony  indywidualnej  stosuje  się  podczas  pracy  ze  złamywarką  kasetowo-

nożową? 

 
Faza II. Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  Ile stronic ma mieć składka po złamywaniu? 
2.  Ile złamów należy wykonać aby otrzymać składkę 16-stronicową? 
3.  Jakiego rodzaju złamy należy wykonać? 
4.  Jakich maszyn należy użyć do wykonania zadania? 
5.  Jak uzyskać zaplanowane złamy w złamywarce? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie zapoznają się z instrukcją obsługi i instrukcją bhp maszyny. 
2.  Uczniowie dobierają środki ochrony osobistej.  
3.  Uczniowie określają schemat złamywania – ile i jakich złamów należy wykonać, jaka jest 

kolejność złamów. 

 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczeń reguluje złamywarkę odpowiednio do formatu arkusza i schematu złamywania. 
2.  Uczeń wykonuje złamywanie arkuszy w złamywarce uzyskując składki 16-stronicowe. 
3.  Uczeń formuje stos składek i umieszcza go w prasie. 
4.  Uczeń unieruchamia maszynę i porządkuje miejsce pracy. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
 

Uczeń po wyjęciu składek z prasy ocenia jakość – prostokątność i otwieralność składek, 

jakość złamu, zgodność z planem liczby stronic i sposobu złamywania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły 

im trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zadanie,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Wyrównywanie 

liczenie 

arkuszy, 

półproduktów  

i produktów introligatorskich 

 

5.1.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wyrównaj arkusze w stosie z zastosowaniem utrząsarki. 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z odpowiednim fragmentem rozdziału Materiał nauczania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  utrząsarki  i  zasadami  bhp  obowiązującymi  na 

stanowisku pracy,  

2)  uruchomić kontrolnie utrząsarkę i wyłączyć ją, 
3)  nałożyć  na  stół  utrząsarki  stos  arkuszy  przeznaczonych  do  wyrównania,  o  parametrach 

zgodnych z parametrami pracy utrząsarki, 

4)  uruchomić utrząsarkę i wykonać operację wyrównania arkuszy, 
5)  wyłączyć utrząsarkę, 
6)  przenieść wyrównany stos na wyznaczone miejsce. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

nierówny stos arkuszy, 

 

utrząsarka wraz z instrukcją obsługi i instrukcja bhp, 

 

stół inrtoligatorski, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz liczbę egzemplarzy i uformuj stos wkładów wieloskładkowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z odpowiednim fragmentem rozdziału Materiał nauczania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  policzyć otrzymane wkłady 
2)  uformować wkłady w stos z zaznaczeniem części stosu w odstępach co określoną liczbę 

egzemplarzy. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

30–100 egzemplarzy wkładów wieloskładkowych dowolnego formatu, 

 

stół inrtoligatorski, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

papier i przybory do pisania. 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Krojenie i cięcie 
 

5.2.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj okładzinówki z zastosowaniem nożyc introligatorskich. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z odpowiednim fragmentem rozdziału Materiał nauczania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  nanieść wymiary okładzinówek na arkusz tektury tak, aby dłuższy bok okładzinówki był 

równoległy do dłuższego boku arkusza tektury,  

2)  wykonać próbę krojenia nożycami introligatorskimi na arkuszach makulatury, 
3)  wykonać krojenie według oznaczonych wymiarów z zastosowaniem nożyc introligatorskich, 
4)  sprawdzić dokładność wykonanego krojenia przy użyciu przymiaru liniowego, 
5)  uporządkować stanowisko pracy i zagospodarować odpady. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz tektury o kierunku włókien równoległym do dłuższego boku, 

 

nożyce introligatorskie, 

 

przymiar liniowy i przybory do pisania, 

 

makulatura, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  na  krajarce  jednonożowej  operację  krojenia  arkuszy  papieru  formatu  A3,  tak 

aby otrzymać arkusze formatu A5. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z odpowiednim fragmentem rozdziału Materiał nauczania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcja obsługi oraz instrukcją bhp krajarki jednonożowej, 
2)  wykonać  kontrolne  uruchomienie  krajarki  jednonożowej  oraz  próbę  krojenia  na 

arkuszach makulatury, 

3)  przygotować stos arkuszy do krojenia, 
4)  umieścić stos arkuszy przeznaczonych do krojenia na stole krajarki jednonożowej, 
5)  wykonać odpowiednią ilość przekrawań,  
6)  umieścić przekrojone arkusze na stole introligatorskim, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

7)  wyłączyć krajarkę jednonożową, 
8)  sprawdzić dokładność wykonanego krojenia za pomocą przymiaru liniowego, 
9)  zagospodarować ewentualne odpady. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

  metoda przewodniego tekstu. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru formatu A3 ok. 100 szt., 

 

krajarka jednonożowa z instrukcja obsługi i instrukcją bhp, 

 

makulatura, 

 

przymiar liniowy i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  okrawanie  z  trzech  stron 10 wkładów kartkowych  łączonych klejowo,  według 

podanych wymiarów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z odpowiednim fragmentem rozdziału Materiał nauczania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcja obsługi oraz instrukcją bhp krajarki trójnożowej, 
2)  wykonać kontrolne uruchomienie krajarki oraz próbę krojenia na arkuszach makulatury, 
3)  uformować  z  wkładów  kartkowych  stos  o  wysokości  zgodnej  z  parametrami  pracy 

krajarki, 

4)  umieścić wkłady na stole krajarki trójnożowej, 
5)  wykonać  okrawanie  z  trzech  stron  kolejno:  boków  górnego  i  dolnego,  a  następnie 

przedniego do podanych wymiarów,  

6)  wyłączyć krajarkę trójnożową, 
7)  umieścić okrojone wkłady na stole introligatorskim, 
8)  uporządkować miejsce pracy i zagospodarować odpady, 
9)  sprawdzić dokładność krojenia za pomocą przymiaru liniowego, 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

10 szt. wkładów kartkowych łączonych klejowo o podanym formacie po okrawaniu, 

 

krajarka trójonożowa, 

 

makulatura, 

 

przymiar liniowy i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Wykrawanie. Perforowanie. Wiercenie 
 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz wykrojnik odpowiedni do wykrawania elementu zgodnego ze wzorem. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z odpowiednim fragmentem rozdziału Materiał nauczania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić metodę wykrawania odpowiednią do otrzymanego produktu wzorcowego,  
2)  wybrać spośród wykrojników przeznaczonych do określonej metody taki, który umożliwi 

wykrawanie elementów zgodnych ze wzorem, 

3)  uzasadnić swój wybór. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

wykrojony element wzorcowy, 

 

zestaw wykrojników różnych rodzajów (co najmniej 5), w tym  wykrojnik przeznaczony 
do wykrawania elementu wzorcowego, 

 

papier i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  perforowanie  bloczka  wzdłuż  określonej  linii  perforacji  w  urządzeniu  do 

perforowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z odpowiednim fragmentem rozdziału Materiał nauczania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować bloczek do wykonania perforacji, 
2)  zapoznać  się z  instrukcją obsługi urządzenia do perforowania  i uruchomić  je kontrolnie, 

wykonać próbę perforowania, 

3)  wykonać perforowanie wzdłuż zaplanowanej linii, 
4)  uporządkować miejsce pracy, 
5)  ocenić jakość wykonanego perforowania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

bloczki 20–40 kartkowe formatu A6 – A5 z określoną linią perforacji, 

 

urządzenie do perforowania z instrukcją obsługi i instrukcją bhp, 

 

makulatura, 

 

przymiar liniowy i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4.  Złamywanie arkuszy i wstęgi papieru. Prasowanie 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  4  stronicowe  składki  formatu  A5  z  arkuszy  formatu  A4  z  zastosowaniem 

złamywarki kasetowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z odpowiednim fragmentem rozdziału Materiał nauczania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją obsługi złamywarki kasetowej i uruchomić ją kontrolnie,  
2)  przygotować arkusze A

do złamywania, 

3)  wykonać jednakowe złamywanie arkuszy A

w połowie długości arkusza, 

4)  uformować stos wykonanych składek i umieścić go w prasie introligatorskiej, 
5)  po upływie czasu  niezbędnego do sprasowania składek wyjąć  je z prasy  introligatorskiej 

i ocenić jakość wykonanego złamu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4 ok. 50 arkuszy, 

 

złamywarka kasetowa przeznaczona do formatów A4 i A5, 

 

prasa introligatorska, 

 

przymiar liniowy i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj ręczne złamywanie specjalne według wzoru. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z odpowiednim fragmentem rozdziału Materiał nauczania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wyrobem wzorcowym i ustalić kolejność złamów, 
2)  zaznaczyć na elemencie przeznaczonym do złamywania linię złamu, 
3)  wykonać złamy przy użyciu kostki introligatorskiej, 
4)  ocenić jakość wykonanego złamywania, 
5)  umieścić złamane elementy w prasie introligatorskiej pod odpowiednim naciskiem. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

wzór złamywania specjalnego (zaprojektowany produkt), 

 

arkusze przeznaczone do złamywania wg wzoru, 

 

stół introligatorski, 

 

kostka introligatorska, 

 

przymiar liniowy i przybory do pisania, 

 

prasa introligatorska, 

 

poradnik dla ucznia. 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.5.  Klejenie i zgrzewanie 
 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  tablicę  formatu  A3(+)  (305  x  430  mm)  z  arkusza  tektury  o  grubości  1,8  mm. 

Naklej  papierową  planszę  na  tablicę  i  oklej  brzegi  tablicy  taśmą  lub  materiałem 
pokryciowym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z odpowiednim fragmentem rozdziału Materiał nauczania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać arkusz odpowiedniej grubości i formatu,  
2)  nanieść na arkusz tektury warstwę kleju umożliwiającą naklejenie planszy, 
3)  nakleić planszę na tekturę, 
4)  okleić  brzegi  tablicy  taśmą  lub  materiałem  pokryciowym  (w  tym  drugim  przypadku 

należy wymierzyć i wykroić odpowiedniej wielkości paski), 

5)  umieścić wykonaną tablicę w prasie, 
6)  po sprasowaniu ocenić jakość wykonanej pracy, 
7)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusze  tektury  różnej  grubości  i  formatu  w  tym  arkusz  o  formacie  A3(+)  i  grubości  
1,8 mm, 

 

grubościomierz, 

 

prasa introligatorska, 

 

przymiar liniowy i przybory do pisania, 

 

klej introligatorski oraz pędzle do kleju, 

 

plansza do naklejania, 

 

materiał pokryciowy lub taśma do oklejania brzegów planszy, 

 

środki czystości i czyściwo, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj połączenie wkładu z okładką z zastosowaniem urządzenia do klejenia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z odpowiednim fragmentem rozdziału Materiał nauczania.  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować wkłady do zaklejania i przeznaczone do nich okładki, 
2)  uruchomić kontrolnie urządzenie do klejenia, 
3)  wykonać zaklejanie grzbietów wkładów oraz przyklejenie okładki, 
4)  wyłączyć urządzenie do klejenia, 
5)  odłożyć wykonane oprawy na wyznaczone miejsce, 
6)  uporządkować stanowisko pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

wkłady kartkowe i przeznaczone do nich okładki jednolite, 

 

urządzenie do klejenia, 

 

przymiar liniowy i przybory do pisania, 

 

środki czystości i czyściwo, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.6.  Uszlachetnianie druków. Gumowanie. Brązowanie 

 
5.6.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zaproponuj  sposób  uszlachetniania  druków  do  trzech  różnych  wybranych  produktów. 

Przedstaw wykonanie procesu uszlachetniania oraz sporządź wykaz niezbędnych  materiałów 
i urządzeń. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z odpowiednim fragmentem rozdziału Materiał nauczania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z drukami przeznaczonymi do uszlachetniania i próbkami uszlachetnionych 

druków,  

2)  dokonać analizy jakości i przeznaczenia otrzymanych druków, 
3)  dobrać sposoby uszlachetniania otrzymanych druków, 
4)  przedstawić sposób uszlachetniania każdego z druków, 
5)  sporządzić wykaz materiałów i urządzeń niezbędnych do każdej z metod. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki druków uszlachetnionych różnymi metodami, 

 

produkty przeznaczone do uszlachetniania, 

 

papier i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj laminowanie trzech druków o różnych formatach i wydrukowanych na różnych 

podłożach z zastosowaniem laminatora. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z odpowiednim fragmentem rozdziału Materiał nauczania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z drukami przeznaczonymi do laminowania, 
2)  dokonać analizy jakości i przeznaczenia otrzymanych druków, 
3)  przygotować materiały do laminowania, 
4)  uruchomić kontrolnie laminator i wykonać próbę laminowania, 
5)  wykonać laminowanie otrzymanych druków i odłożyć je na wyznaczone miejsce, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6)  wyłączyć laminator i  uporządkować miejsce pracy. 
7)  dokonać  oceny  jakości  wykonanego  laminowania  i  przeanalizować  zmianę  właściwości 

zalaminowanych druków. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

druki przeznaczone do laminowania – 6 sztuk, 

 

laminator, 

 

folie do laminowania odpowiednie dla laminatora, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  operacji 
jednostkowych w procesach introligatorskich” 

Test składa się z 24 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 2, 3, 4, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23, 24 są poziomu 
podstawowego, 

− 

zadania 1, 5, 7, 9, 15 oraz 20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 13  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 16  zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 20  zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo dobry – za rozwiązanie 22 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  a,  3.  a,  4.  b,  5.  b,  6.  a,  7.  c,  8.  c,  9.  c,  10.  c,  11.  a, 
12. b, 13. a, 14. c, 15. a, 16. c, 17. a, 18. c, 19. a, 20. a, 21. a, 22. b, 23. c, 24. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Dobrać operacje jednostkowe do procesu krojenia 

PP 

Zidentyfikować operację opaskowania 

Rozróżnić maszyny introligatorskie 

Rozróżnić elementy budowy krajarki

 

Obliczyć liczbę arkuszy papieru do wykonania 
kompletu kartek 

PP 

Zidentyfikować przeznaczenie krajarki 
trójnożowej 

P  

Wybrać urządzenia do krojenia 

Wskazać urządzenie do wykrawania 

Obliczyć liczbę arkuszy do wykonania pudełek 

PP 

10 

Rozróżnić operacje krojenia, wykrawania 
i perforowania 

PP 

11 

Zdefiniować operację wiercenia 

12 

Wskazać nazwę narzedzia do ręcznego 
złamywania 

PP 

13 

Zdefiniować złamywanie równoległe 

14 

Rozróżnić maszyny introligatorskie  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

15 

Dobrać sposób złamywania 

PP 

16 

Wskazać nazwę urządzenia do kalibrowania  

17 

Zdefiniować naklejanie 

18 

Scharakteryzować proces laminowania folią 

19 

Wskazać nazwę materiału zabezpieczającego 
papier samoprzylepny 

20 

Dobrać maszynę do wykonania obwolut 

PP 

21 

Rozróżnić materiały poligraficzne 

22 

Rozróżnić operacje jednostkowe w procesie 
produkcji kopert 

23 

Wskazać sposób postępowania podczas obsługi 
urządzeń pod napięciem 

24 

Wskazać sposób udzielania pomocy 
przedlekarskiej w przypadku zatrucia 

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  24  zadania.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Arkusze przed krojeniem należy koniecznie poddać operacji 

a)  ważenia. 
b)  nawilżania. 
c)  wyrównywania. 
d)  liczenia. 

 
2.  Operację ułatwiającą liczenie druków luźnych jest 

a)  opaskowanie. 
b)  złamywanie. 
c)  perforowanie. 
d)  wykrawanie. 

 
3.  Wibrujący pochyły stół z listwami oporowymi jest elementem budowy 

a)  utrząsarki. 
b)  krajarki. 
c)  laminatora. 
d)  prasy. 

 

4.  Narzędziem krojącym w krajarce jednonożowej jest 

a)  wykrojnik. 
b)  nóż. 
c)  belka. 
d)  wiertło. 

 

5.  Liczba  arkuszy  papieru  formatu  A

3

  niezbędnych  do  wykonania  100-kartkowego 

kompletu kartek formatu A5 to 
a)  10 sztuk. 
b)  25 sztuk. 
c)  30 sztuk. 
d)  35 sztuk. 
 

6.  Krajarki trójnożowe są przeznaczone do wykonywania operacji 

a)  okrawania. 
b)  cięcia. 
c)  wykrawania. 
d)  wyrównywania. 

 
7.  Urządzenia przeznaczone do krojenia nożami krążkowymi to 

a)  trójnoże. 
b)  krajarki. 
c)  krajalnice. 
d)  gilotyny. 

 
8.  Operacja wykrawania przebiega z zastosowaniem 

a)  krajarek jednonożowych. 
b)  złamywarek. 
c)  wykrawarek. 
d)  pras kalibrujących. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

9.  Z jednego arkusza formatu B2 wykrawamy wszystkie elementy do wykonania 4 pudełek. 

Liczba arkuszy formatu B2 potrzebna do wykonania 35 pudełek to 
a)  6. 
b)  8. 
c)  9. 
d)  12. 

 
10.  Operację  polegającą  na  wykonaniu  odcinkowych  przekrawań  w  celu  ułatwienia 

oddzielenia części arkusza nazywamy 
a)  przekrawaniem. 
b)  wykrawaniem. 
c)  perforowaniem. 
d)  okrawaniem. 

 
11.  Wiercenie jest operacją polegającą na 

a)  wykonaniu otworów. 
b)  mocowaniu nitów. 
c)  wykonaniu perforacji. 
d)  mocowaniu wkrętów. 

 
12.  Podczas ręcznego złamywania arkuszy używa się 

a)  nożyc introligatorskich. 
b)  kostki introligatorskiej. 
c)  przymiaru liniowego. 
d)  złamywarki nożowej. 
 

13.  Złamywanie równoległe polega na wykonaniu kolejnych złamów 

a)  równolegle. 
b)  prostopadle. 
c)  dowolnie. 
d)  ukośnie. 
 

14.  Złamywanie prostopadłe arkuszy wymaga zastosowania 

a)  złamywarki lejowej. 
b)  wykrojnika przelotowego. 
c)  złamywarki kasetowej. 
d)  zszywarki drutem. 
 

15.  Wykonanie składek formatu A5 z arkusza formatu A2 wymaga złamywania 

a)  prostopadłego. 
b)  równoległego. 
c)  mieszanego. 
d)  obwolutowego. 

 

16.  Kalibrowanie opraw wykonuje się za pomocą 

a)  bigówki. 
b)  perforówki. 
c)  prasy. 
d)  bindownicy. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

17.  Naklejanie polega na 

a)  sklejaniu materiałów na całej powierzchni styku. 
b)  sklejaniu materiałów na części powierzchni styku. 
c)  nałożeniu warstwy kleju na naklejankę. 
d)  nałożeniu warstwy kleju na oklejarkę. 

 
18.  W procesie laminowania folią z tworzyw sztucznych stosuje się kleje 

a)  kostne. 
b)  dekstrynowe. 
c)  topliwe. 
d)  skrobiowe. 

 
19.  Powierzchnię klejącą papieru samoprzylepnego zabezpiecza się 

a)  papierem silikonowym. 
b)  papierem drukowym. 
c)  tkaniną bawełnianą. 
d)  folią metalizowaną. 

 
20.  Do wykonania obwolut kieszeniowych z tworzyw sztucznych stosujemy 

a)  zgrzewarkę. 
b)  złamywarkę. 
c)  zszywarkę. 
d)  zaklejarkę. 

 
21.  Technologia laminowania wymaga zastosowania 

a)  folii z tworzywa sztucznego. 
b)  lakieru dyspersyjnego. 
c)  folii aluminiowej . 
d)  papieru samoprzylepnego. 

 
22.  Technologia produkcji kopert nie obejmuje operacji 

a)  złamywania. 
b)  oklejania. 
c)  wykrawania. 
d)  sklejania. 

 
23.  W przypadku zalania wodą urządzenia elektrycznego pod napięciem należy bezzwłocznie 

a)  osuszyć urządzenie suchą ścierką. 
b)  osuszyć urządzenie strumieniem powietrza. 
c)  odłączyć zasilanie urządzenia. 
d)  zastosować gaśnicę proszkową. 

 
24.  W przypadku podejrzenia zatrucia oparami rozpuszczalnika należy poszkodowanego 

a)  niezwłocznie odwieźć do szpitala: 
b)  napoić dużą ilością mleka. 
c)  wykonać masaż serca. 
d)  zastosować zimne okłady. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wykonywanie operacji jednostkowych w procesach introligatorskich 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

23 

 

24 

 

Razem:   

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  operacji 
jednostkowych w procesach introligatorskich” 

Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 2, 4, 6-13, 18, 20–25 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 3, 5, 14, 15, 16, 17 oraz 19 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 21 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo dobry – za rozwiązanie 23 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. a, 4. a, 5. a, 6. b, 7. d, 8. a, 9. d, 10. c, 11. a, 
12. b, 13. b, 14. a, 15. b, 16. b, 17. a, 18. c, 19. a, 20. b, 21. a, 22. a, 23. b, 24. b, 
25. b. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Dobrać urządzenie do wykrawania etykiet 

PP 

Zidentyfikować zastosowanie utrząsarki 

Dobrać urządzenie do okrawania wkładu 

PP 

Zdefiniować operację przekrawania 

Scharakteryzować sposób pracy krajarki 
trójnożowej 

PP 

Rozróżnić narzędzia do krojenia 

P  

Zidentyfikować operację cięcia 

Rozróżnić urządzenia do krojenia 

Rozpoznać urządzenie do wykrawania 

10 

Rozróżnić sposoby krojenia i cięcia 

11 

Rozróżnić operacje introligatorskie 

12 

Zdefiniować złamywanie prostopadłe 

13 

Zdefiniować złamywanie obwolutowe 

14 

Dobrać sposób złamywania 

PP 

15 

Obliczyć liczbę arkuszy papieru do wykonania 
nakładek 

PP 

16 

Dobrać format do wykonania wkładu  
16-stronicowego 

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

17 

Obliczyć czas pracy złamywarki w zależności od 
wydajności i formatu arkuszy 

PP 

18 

Zdefiniować operację kalibrowania 

19 

Dobrać urządzenie do kalibrowania opraw  

PP 

20 

Zdefiniować operację przyklejania 

21 

Rozróżnić produkty introligatorskie 

22 

Rozróżnić cechy folii i lakierów przeznaczonych 
do produkcji opakowań żywności 

23 

Zidentyfikować urządzenie do uszlachetniania 
opakowań kartonowych 

24 

Rozpoznać zagrożenie w magazynie papieru 

25 

Rozróżnić objawy wymagające pomocy 
przedlekarskiej 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  25  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Wykonywanie etykiet o zaokrąglonych narożnikach wymaga zastosowania 

a)  złamywarki. 
b)  wykrojnika. 
c)  montowarki. 
d)  niciarki. 

 
2.  Utrząsarka jest urządzeniem przeznaczonym do 

a)  kondycjonowania papieru. 
b)  wyrównywania arkuszy. 
c)  złamywania wstęgi. 
d)  uszlachetniania druków. 

 
3.  Do okrawania wkładu z trzech stron stosuje się 

a)  krajarki trójnożowe. 
b)  noże krążkowe. 
c)  nożyce introligatorskie. 
d)  bigówko-perforówki. 

 
4.  Krojenie wzdłuż linii prostej nosi nazwę 

a)  przekrawania. 
b)  okrawania. 
c)  wkrawania. 
d)  perforowania. 

 

5.  Dwa  równoległe  noże  w  krajarce  trójnożowej  są  przeznaczone  do  przekrawania  we 

wkładzie 
a)  boku dolnego i górnego. 
b)  grzbietu i boku przedniego. 
c)  boku dolnego i przedniego. 
d)  boku górnego i grzbietu. 

 

6.  Rotacyjne krojenie pojedynczych warstw materiałów przebiega z zastosowaniem 

a)  nożyc introligatorskich. 
b)  noży krążkowych. 
c)  wykrojników. 
d)  noża introligatorskiego. 

 
7.  Ubytki materiału w postaci pyłu powstają podczas wykonywania operacji 

a)  przekrawania. 
b)  nadkrawania. 
c)  wykrawania. 
d)  cięcia. 

 
8.  Do ręcznego krojenia arkuszy należy użyć 

a)  nożyc introligatorskich. 
b)  wykrojnika płytowego. 
c)  noża krążkowego. 
d)  krajarki trójnożowej. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

9.  Wykrawanie jest sposobem krojenia z zastosowaniem 

a)  nożyc. 
b)  pił. 
c)  frezów. 
d)  wykrojników. 

 
10. Operacją podczas której wykonuje się ułożone w linii otwory ułatwiające podział arkusza 

na części jest 
a)  wykrawanie. 
b)  nadkrawanie. 
c)  perforowanie. 
d)  frezowanie. 

 
11. Nadkrawanie jest sposobem na ułatwienie 

a)  załamywania. 
b)  perforowania. 
c)  prasowania. 
d)  oklejania. 

 
12. Złamywanie  prostopadłe  polega  na  wykonywaniu  kolejnych  złamów,  w  stosunku  do 

poprzedniego 
a)  równolegle. 
b)  prostopadle. 
c)  dowolnie. 
d)  ukośnie. 

 
13. Złamywanie obwolutowe jest rodzajem złamywania 

a)  prostopadłego. 
b)  równoległego. 
c)  mieszanego. 
d)  harmonijkowego. 

 
14. Składkę  formatu  ¼  A4  można  otrzymać  z  arkusza  formatu  A4  w  wyniku  dwukrotnego 

złamywania 
a)  równoległego. 
b)  prostopadłego. 
c)  mieszanego. 
d)  obwolutowego. 

 
15. Do wykonania 20 nakładek 4-stronicowych  formatu A

5

 niezbędna  jest następująca  liczba 

arkuszy papieru formatu A4 
a)  10 sztuk. 
b)  20 sztuk. 
c)  30 sztuk. 
d)  40 sztuk. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

16. Jednoskładkowy  wkład  16-stronicowy  formatu  A6  wykonujemy  z  jednego  arkusza 

papieru formatu 
a)  A2. 
b)  A3. 
c)  ¼ A3. 
d)  1/8 A4. 

 
17. Czterokrotne,  prostopadłe  złamanie  arkusza  w  złamywarce  przebiega  z  wydajnością  10 

tys.  egzemplarzy  na  godzinę.  Czas  niezbędny  do złamania  5 tys.  arkuszy  formatu A1  do 
formatu A5 to 
a)  0,5 godziny. 
b)  1 godzina. 
c)  1,5 godziny. 
d)  2 godziny. 

 
18. Kalibrowanie jest rodzajem 

a)  krojenia. 
b)  cięcia. 
c)  prasowania. 
d)  złamywania. 

 
19. Do wyrównywania grubości opraw złożonych zastosujemy 

a)  prasę kalibrującą. 
b)  złamywarkę lejową. 
c)  oklejarkę. 
d)  krajarkę trójnożową. 

 
20. Przyklejanie polega na 

a)  sklejaniu materiałów na całej powierzchni styku. 
b)  sklejaniu materiałów na części powierzchni styku. 
c)  nałożeniu warstwy kleju na naklejankę. 
d)  nałożeniu warstwy kleju na oklejarkę. 

 
21. Technologii laminowania folią z tworzyw sztucznych nie stosuje się w produkcji 

a)  gazet. 
b)  okładek. 
c)  czasopism. 
d)  opakowań. 

 
22. Najważniejszą cechą lakierów i folii przeznaczonych do opakowań żywności jest 

a)  nietoksyczność. 
b)  wodoodporność. 
c)  odporność na starzenie. 
d)  wytrzymałość na rozerwanie. 
 

23. W celu zwiększenia połysku opakowań kartonowych zastosujemy 

a)  oklejarkę. 
b)  lakierówkę. 
c)  krajarkę. 
d)  złamywarkę. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

24. W magazynie papieru obowiązuje szczególna ochrona przed 

a)  zatruciem. 
b)  wybuchem pożaru. 
c)  porażeniem prądem. 
d)  urazem oczu. 

 
25. Pierwsza pomoc na miejscu wypadku ratuje życie, gdy u poszkodowanego występuje 

a)  zaburzenie równowagi. 
b)  niewydolność układów krążenia i oddychania. 
c)  otwarte złamanie. 
d)  nudności i torsje. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wykonywanie operacji jednostkowych w procesach introligatorskich 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

23 

 

24 

 

25 

 

Razem:   

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7.  LITERATURA 

 

1.  Jakucewicz  S.,  Magdzik  S.:  Materiałoznawstwo  dla  szkół  poligraficznych.  WSiP, 

Warszawa 2001 

2.  Kołak  J.,  Ostrowski  J.:  Maszyny  i  urządzenia.  Maszynoznawstwo  poligraficzne  dla 

introligatorów. WSiP, Warszawa 1990 wyd. I 

3.  Magdzik  S.:  Ćwiczenia  laboratoryjne  z  technologii  introligatorstwa  przemysłowego. 

OWPW, Warszawa 1996 

4.  Magdzik S.: Introligatorstwo przemysłowe. WSiP, Warszawa 1992 
5.  Panak  J.,  Ceppan  M.,  Dvonka  V.,  Karpinsky  L.,  Kordoš  P.,  Mikuła  M.,  Jakucewicz  S.: 

Poligrafia. Procesy i technika. COBRPP, Warszawa 2005 

6.  Magdzik S., Jakucewicz S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa 1999 
7.  Praca zbiorowa. Poligrafia ogólna. WSiP, Warszawa 1993 
8.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr Fundusz Współpracy, Warszawa1997 

9.  Kornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Idee, Radom 2000 
10.  Kwiatkowski  S.M.:  Kształcenie  zawodowe  –  wyzwania,  priorytety,  standardy.  IBE, 

Warszawa 2006 

11.  Praca  zbiorowa:  Współczesne  polskie  introligatorstwo  i  papiernictwo.  Mały  słownik 

encyklopedyczny. Ossolineum, Wrocław 1986 

12.  Czasopisma:  Poligrafika,  Poligrafia  polska,  Print  Publishing,  Przegląd  Papierniczy, 

Opakowania, Świat Druku, Świat Poligrafii. 

13.  www.laminatorwarehouse.com/pouch 
14.  www.multi-graf.net/images/htm 
 

Czasopisma:  

 

Poligrafika, 

 

Poligrafia polska,  

 

Print Publishing,  

 

Przegląd Papierniczy,  

 

Opakowania,  

 

Świat Druku,  

 

Świat Poligrafii. 

 

Literatura metodyczna: 

1.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  ITeE,  Wyższa  Szkoła 

Inżynierska, Radom 1998