background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
ElŜbieta Ambroziak 
Witold Kruglak  
 

 

 
 
 

 
 
Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej

 

 

322[03].Z1.04

 

 
 
 

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela  
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
lek. med. Konrad Szymczyk 
mgr Katarzyna Zarębska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr ElŜbieta Ambroziak 
 
 
 
Konsultacja:  
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[03].Z1.04 
„Prowadzenie  dokumentacji  stomatologicznej”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu higienistka stomatologiczna. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Dokumentacja stomatologiczna – opis, podstawy prawne 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2.  Zasady  prowadzenia,  przechowywania  i  udostępniania  dokumentacji 

stomatologicznej 

 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

32 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 
 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie higienistka stomatologiczna. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

– 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,  

– 

przykładowe scenariusze zajęć,  

– 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,  

– 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

– 

wykaz literatury. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, metody projektu, metody dramy. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

322[03].Z1.01 

Prowadzenie wywiadu chorobowego 

322[03].Z1 

Badania stomatologiczne 

322[03].Z1.02 

Wykonywanie badań jamy ustnej  

322[03].Z1.03 

Opracowywanie planu profilaktyczno-

leczniczego 

322[03].Z1.04 

Prowadzenie dokumentacji 

stomatologicznej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć

– 

czytać ze zrozumieniem teksty przepisów prawa,  

– 

skrupulatnie i rzetelnie stosować się do instrukcji,  

– 

posługiwać  się  oprogramowaniem  komputerowym  w  zakresie  edycji  tekstu  i sporządzania 
prezentacji multimedialnych,  

– 

korzystać z wyszukiwarek internetowych,  

– 

planować i organizować własną pracę,  

– 

współpracować w zespole. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

– 

wyjaśnić pojęcie dokumentacja medyczna,  

– 

scharakteryzować rodzaje dokumentacji medycznej,  

– 

zinterpretować  przepisy  prawa  dotyczące  sporządzania,  prowadzenia  i  udostępniania 
dokumentacji medycznej,  

– 

określić zasady sporządzania i prowadzenia dokumentacji stomatologicznej,  

– 

określić zasady prowadzenia indywidualnej dokumentacji stomatologicznej,  

– 

wyjaśnić zasady udostępniania dokumentacji medycznej,  

– 

posłuŜyć się indywidualną dokumentacją medyczną pacjenta,  

– 

opracować informacje dotyczące stanu narządu Ŝucia pacjenta,  

– 

zaplanować terminy badań kontrolnych oraz wizyt pacjentów u lekarza dentysty,  

– 

załoŜyć kartę choroby pacjenta poradni stomatologicznej,  

– 

wykonać czynności związane z wypełnianiem indywidualnej dokumentacji pacjenta,  

– 

poprowadzić kartę badań kontrolnych pacjenta,  

– 

poprowadzić dokumentację wykonanych zabiegów stomatologicznych,  

– 

poprowadzić dokumentację sprawozdawczą poradni stomatologicznych,  

– 

posłuŜyć się specjalistycznymi programami komputerowymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

……………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Higienistka stomatologiczna 322[03] 

Moduł: 

Badania stomatologiczne 322[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej 322[03].Z1.04 

Temat:  Specjalistyczne programy komputerowe w poradni stomatologicznej. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  zastosowania  programów  komputerowych  do 

prowadzenia dokumentacji stomatologicznej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

wyszukać  w  Internecie  i  zainstalować  wersje  demonstracyjne  potrzebnych  programów 
komputerowych,  

– 

ocenić  przydatność  poszczególnych  programów  dla  róŜnych  poradni  i  gabinetów 
stomatologicznych,  

– 

zastosować opcje programów,  

– 

wykorzystać kompleksowo programy dla prowadzenia dokumentacji stomatologicznej. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

metoda projektu.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 
– 

praca indywidualna,  

– 

praca w grupie. 

 
Czas: 
3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:  
– 

stanowiska komputerowe z odpowiednim oprogramowaniem i dostępem do Internetu, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
Zadanie dla ucznia
:  

Wyszukaj  w  Internecie,  zainstaluj  i  dokonaj  analizy  przydatności  wybranego  programu 

komputerowego. 
 
Przebieg zajęć:  
 
Faza pierwsza  
1.  Nauczyciel omawia temat, cel lekcji i zadanie dla uczniów. 
2.  Uczniowie  w  grupie  ustalają  plan  pracy,  dzielą  się  na  pary  i  losują  typy  poradni,  dla 

których będą szukać odpowiednich programów komputerowych. 

3.  Uczniowie  w  parach  przeszukują  Internet,  pobierają  i  instalują  wersje  demonstracyjne 

wybranych programów. 

 
Faza druga  
1.  Uczniowie  sporządzają  spis  specjalistycznych  programów  komputerowych,  które 

wyszukali w Internecie, notują ich szczegółowe przeznaczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

2.  Uczniowie analizują programy wyjaśniając ich zastosowanie, wskazując wady i zalety. 
3.  Grupa  dyskutuje  nad  przydatnością  i  specyfiką  stosowania  programów  komputerowych 

w pracy poradni stomatologicznej.  

 
Zakończenie zajęć 
1.  Uczniowie dokonują wyboru najlepszych programów dla poszczególnych typów poradni, 

argumentując wybór.  

2.  Uczniowie w wypowiedziach oceniają przydatność zadania i jego atrakcyjność. 
 
Praca domowa  

Sprawdź  w  wybranym  programie  komputerowym  moŜliwość  dostosowania  opcji  do 

wymagań małego gabinetu stomatologicznego. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca  

……………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Higienistka stomatologiczna 322[03] 

Moduł: 

Badania stomatologiczne 322[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej 322[03].Z1.04 

Temat:  Wypełnianie standardowych druków Mz/St na podstawie kart pacjentów. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności wypełniania dokumentacji stomatologicznej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

rozróŜnić poszczególne druki Mz/St,  

– 

zastosować druki Mz/St w poszczególnych typach poradni stomatologicznych,  

– 

prawidłowo wypełnić formularze.  

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

pogadanka,  

– 

ć

wiczenie, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 
– 

praca indywidualna,  

– 

praca w grupie. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:  
– 

wzory standardowych druków Mz/St, 

– 

przykłady niepoprawnie i poprawnie wypełnionych dokumentów,  

– 

rzutnik pisma, 

– 

kartki z danymi przykładowych pacjentów, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
Zadanie dla ucznia: 

Wypełnij róŜnorodne druki Mz/St na podstawie przypadków chorobowych. 

 
Przebieg zajęć:  
 
Faza pierwsza  
1.  Nauczyciel omawia temat, cel lekcji i zadanie dla uczniów. 
2.  Nauczyciel  prowadzi  wykład  na  temat  zasad  ogólnych  i  szczegółowych  prowadzenia 

dokumentacji stomatologicznej, ilustrując wykład przykładami dokumentów. 

3.  Uczniowie  w  grupach  analizują  przykłady  poprawnych  druków  i  wypełnionych 

dokumentów oraz ich zgodność z poznanymi zasadami. 

4.  Uczniowie sporządzają notatkę, w której zawierają wnioski dotyczące zasad prowadzenia 

dokumentacji stomatologicznej. 

 
Faza druga 
1.  Uczniowie  w  parach  analizują  przykłady  niepoprawnie  sporządzonych  dokumentów, 

poprawiają błędy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

2.  Uczniowie  indywidualnie  wypełniają  druki  Mz/St  stosowane  w  róŜnych  poradniach 

stomatologicznych na podstawie danych przykładowych pacjentów. 

 
Zakończenie zajęć 
1.  Nauczyciel  podsumowuje  zajęcia,  ocenia wykonanie zadania. Omawia błędy popełnione 

przez uczniów, ewentualnie indywidualnie zadaje ćwiczenia. 

2.  Uczniowie w wypowiedziach oceniają przydatność zadania i jego atrakcyjność. 
 
Praca domowa  

ZałóŜ swoją kartę pacjenta ogólnej poradni stomatologicznej. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5. 

ĆWICZENIA 

 

5.1.  Dokumentacja stomatologiczna – opis, podstawy prawne 
  

5.1.1. Ćwiczenia

   

 

 

Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj  przykładową  kartę  pacjenta  zamieszczoną  w  Poradniku  dla  ucznia.  Określ, 

czy  treści  w  niej  zawarte  są  zgodne  z  obowiązującymi  przepisami.  Uzasadnij  odpowiedź, 
powołując się na konkretne przepisy prawa. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  przeanalizować przykładową kartę pacjenta w Poradniku dla ucznia,  
3)  sformułować notatkę dotyczącą zgodności karty pacjenta z obowiązującymi przepisami,  
4)  sprawdzić  poprawność  wykonania  zadania  przez  porównanie  i  przeanalizować  efekt 

pracy w grupie.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

notatnik, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2  

Współpracując  z  lekarzem  (w  czasie  ćwiczeń  w  gabinecie  stomatologicznym)  wypełnij 

diagram uzębienia pacjenta. Zwróć uwagę na staranność i czytelność zapisu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  przeanalizować instrukcje lekarza, 
3)  wypełnić diagram uzębienia pacjenta, 
4)  sprawdzić poprawność zapisu konsultując się z lekarzem, 
5)  dokonać korekty, jeśli wystąpiły błędy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie, 

– 

pokaz z wyjaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

stanowisko pracy zgodne z obowiązującymi w gabinecie zasadami,  

– 

diagramy uzębienia. 
 

Ćwiczenie 3  

ZałóŜ kartę pacjenta dotyczącą profilaktyki chorób przyzębia i jamy ustnej. Zwróć uwagę 

na poprawność i staranność zapisu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Ćwiczenie  naleŜy  wykonać 
w parach. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  załoŜyć kartę pacjenta, 
3)  porównać wykonanie zadania z pracami innych uczniów, 
4)  wykonać korektę swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie,  

– 

dyskusja dydaktyczna.  
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

karty pacjenta,  

– 

Poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 4 

Wypełnij  druki  dziennej  ewidencji  pacjentów  zgodnie  z  poleceniem  osoby  nadzorującej 

ć

wiczenie. Zwróć uwagę na poprawność i staranność zapisu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia,  
3)  przeanalizować instrukcję wypełniania druków dziennej ewidencji,  
4)  sprawdzić poprawność wykonania zadania i przeanalizować efekt pracy w grupie.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z wyjaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

stanowisko pracy zgodne z obowiązującymi w gabinecie zasadami, 

– 

druki dziennej ewidencji pacjentów, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 5  

Przeanalizuj  dokumentację  sprawozdawczą  poradni/gabinetu  stomatologicznego  oraz 

zasadami  prowadzenia  dokumentacji  stomatologicznej.  Wypełnij  odpowiednie  druki.  Zwróć 
uwagę na poprawność i staranność zapisu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia, 
3)  przeanalizować instrukcję wypełnienia druków, 
4)  wypełnić druki dokumentacji sprawozdawczej, 
5)  zweryfikować  poprawność  wykonania  zadania  poprzez  konsultacje  z  prowadzącym 

zajęcia, 

6)  zaprezentować i przeanalizować efekt pracy w grupie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

druki dokumentacji sprawozdawczej poradni,  

– 

Poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 6 

Korzystając ze skanera i komputerowych programów do konwersji formatu zapisu przenieś 

poszczególne  formularze  wchodzące  w  skład  dokumentacji  medycznej  na  płytę  CD  i  dysk 
komputera.  Wypełnij  formularze  w  programie  Word  na  podstawie  danych  z  dokumentów 
tradycyjnych.  Zaproponuj  grupie  dyskusję  na  temat  zalet  i  wad  prowadzenia  dokumentacji 
w systemie komputerowym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  zeskanować i zapisać elektronicznie formularze, 
3)  wypełnić i zapisać dokumenty w komputerze,  
4)  zaprezentować efekt pracy w grupie, 
5)  porównać swój tekst z pracami innych uczniów,  
6)  wykonać korektę swojej pracy, 
7)  wziąć  udział  w  dyskusji  na  temat  zalet  i  wad  prowadzenia  dokumentacji  w  systemie 

komputerowym. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie,  

– 

dyskusja dydaktyczna.  
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

komputer z odpowiednim oprogramowaniem,  

– 

skaner, 

– 

tradycyjna dokumentacja stomatologiczna, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2.  Zasady  prowadzenia,  przechowywania  i  udostępniania 

dokumentacji stomatologicznej 

 

5.2.1. Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj  wykaz  dokumentacji  stomatologicznej  i  określ,  w  jakiej  poradni  lub 

poradniach mają one zastosowanie. 

Wykaz dokumentacji: 

– 

karta choroby poradni chirurgii stomatologicznej – Mz/St-7,  

– 

dzienna ewidencja przyjętych pacjentów poradni chirurgii stomatologicznej – Mz/St-18a,  

– 

ewidencja pacjentów poradni chirurgii stomatologicznej, 

– 

ksiąŜka operacyjna – Mz/Szp-38, 

– 

skorowidz alfabetyczny pacjentów poradni chirurgii stomatologicznej, 

– 

dokumentacja pomocnicza, 

– 

karta informacyjna,  

– 

diagram zębowo-szczękowy z przebiegiem choroby, 

– 

karta znieczulenia ambulatoryjnego, 

– 

karta choroby poradni stomatologicznej – Mz/St-1,  

– 

dzienna  ewidencja  przyjętych  pacjentów  w  specjalistycznej  poradni  stomatologii 
dziecięcej – Mz/St-18Sb, 

– 

ewidencja i przebieg leczenia pacjentów,  

– 

terminarz  wizyt  i  zaleceń  dla  pacjentów  poradni  stomatologicznej  wieku  rozwojowego  
– Mz/St-25, 

– 

dokumentacja  profilaktyczna,  właściwa  dla  szkolnych  poradni  stomatologicznych, 
np.: karta fluoryzacji, karta lakowania i lakierowania,  

– 

wykaz pacjentów objętych planowym leczeniem. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia,  
3)  przeanalizować wykaz dokumentacji, 
4)  określić typ poradni, w której stosuje się dokumentację, 
5)  sprawdzić  poprawność  wykonania  zadania  przez  porównanie  i  przeanalizować  efekt 

pracy w grupie.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie,  

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

wykaz dokumentacji, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Ćwiczenie 2  

Określ i uzasadnij sposób postępowania higienistki stomatologicznej w opisanej sytuacji. 

 
Opis sytuacji 

Pod nieobecność lekarzy i kierownika chirurgicznej poradni stomatologicznej zgłosił się 

petent  z  Ŝądaniem  wydania  pełnej  dokumentacji  indywidualnej  swojego  znajomego,  który 
obecnie  znajduje  się  w  szpitalu  i  oczekuje  na  zabieg  oraz  jest  pacjentem  poradni.  śądanie 
wydania dokumentacji znajomego motywuje koniecznością dostarczenia personelowi szpitala 
danych medycznych z historii choroby znajomego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia, 
2)  przeanalizować opis sytuacji, 
3)  wziąć udział w dyskusji, 
4)  zweryfikować wnioski konsultując się z prowadzącym zajęcia, 
5)  określić i uzasadnić postępowanie higienistki stomatologicznej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda analizy przypadku, 

– 

dyskusja dydaktyczna.  
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

opis sytuacji, 

– 

Poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 3  

Określ  jak  powinna  zachować  się  higienistka  stomatologiczna  w  poradni,  w  opisanej 

sytuacji. 
 
Opis sytuacji 

KoleŜanka  zatrudniona  w  poradni  na  równorzędnym  stanowisku,  uległa  wypadkowi 

w trakcie  pracy  i  przebywa  w  szpitalu.  W  dniu  wypadku  nie  zdąŜyła  podpisać  Ŝadnego 
z dokumentów,  do  podpisania  których  tylko  ona  jest  upowaŜniona.  Obawiając  się  kontroli 
dokumentacji  w  placówce,  prosi  higienistkę  i  upowaŜnia  do  podpisania  dokumentów  w  jej 
imieniu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

2)  przeanalizować opis sytuacji, 
3)  określić sposób postępowania w opisanej sytuacji, 
4)  wziąć udział w dyskusji,  
5)  zweryfikować poprawność wniosków poprzez konsultację z prowadzącym zajęcia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda analizy przypadku, 

– 

dyskusja dydaktyczna.  
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

opis sytuacji, 

– 

Poradnik dla ucznia.  

 
Ćwiczenie 4  

Przeanalizuj  tekst  dotyczący  zasad  prowadzenia  dokumentacji  medycznej  i  dokonaj 

korekty błędów merytorycznych

 

Szczegółowe zasady prowadzenia dokumentacji medycznej 

Pełna dokumentacja medyczna indywidualna powinna zawierać: 

1.  Identyfikatory  zakładu  opieki  zdrowotnej  (poradni,  gabinetu)  w  formie  nadruku  lub 

pieczęcie określające:  
– 

nazwisko dyrektora zakładu,  

– 

pełny adres zakładu,  

– 

numer wpisu do rejestru,  

– 

numer PESEL.  

2.  Identyfikatory  osoby,  której  dokumentacja  dotyczy  (lub  zapis  AA,  jeśli  ustalenie 

toŜsamości osoby jest niemoŜliwe): 
– 

nazwisko i imię (imiona),  

– 

miejsce urodzenia,  

– 

płeć,  

– 

adres  zweryfikowany  na  podstawie  dokumentu  stwierdzającego  toŜsamość, 
i uaktualniany numer REGON,  

– 

numer  dokumentu  uprawniającego  do  świadczeń  zdrowotnych  w  publicznych 
i niepublicznych  zakładach  opieki  zdrowotnej,  funkcjonującego  w  systemie 
powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych, np. ksiąŜeczki ubezpieczeniowej,  

– 

ksiąŜeczki RUM,  

– 

diagram uzębienia pacjenta.  

3.  Identyfikatory  osoby  (lekarza,  higienistki  stomatologicznej,  asystentki,  rejestratorki) 

udzielających świadczeń, określające: 
– 

nazwisko i imię, 

– 

numer rejestru uprawnień zawodowych,  

– 

numer prawa wykonywania zawodu nadany przez okręgową radę lekarską,  

– 

odręczny czytelny podpis,  

– 

miejsce dokonania wpisu.  

4.  Informacje  medyczne  dotyczące  udzielonych  świadczeń  zdrowotnych  oraz  inne 

informacje  wynikające  z  odrębnych  przepisów  są  poufne  i  nie  powinny  się  znaleźć 
w dokumentacji indywidualnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia, 
2)  przeanalizować tekst,  
3)  dokonać korekty błędów,  
4)  sprawdzić  poprawność  wykonania  zadania  przez  porównanie  i  przeanalizować  efekt 

pracy w grupie.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie,  

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

tekst do korekty, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  dokumentacji 
stomatologicznej” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

– 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 16, 17, 18, 19, 20, są z poziomu podstawowego,  

– 

zadania 3, 7, 10, 11, 13, 15 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym,  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. d, 2. d, 3. d, 4. c, 5. b, 6. d, 7. c, 8. b, 9. d, 10. a, 11. b, 

12. d, 13. a 14. b, 15. c, 16. d, 17. a, 18. d, 19. b, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wymienić cechy dokumentacji indywidualnej 

Określić zawartość dokumentu medycznego 

Określić cechy dokumentu medycznego 

PP 

Wskazać  źródła przepisów prawa 

RozróŜnić zakresy odpowiedzialności słuŜbowej 

RozróŜnić rodzaje dokumentacji 

Określić podmiot dokumentacji zbiorczej 

PP 

Zidentyfikować pojęcie „osoba udzielająca 
ś

wiadczeń medycznych” 

Rozpoznać elementy dokumentacji zewnętrznej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

10  Określić rodzaj dokumentu medycznego 

PP 

11  Zanalizować zasadę gromadzenia dokumentacji 

PP 

12  Zidentyfikować symbole formularzy 

13  Ocenić zakres stosowania przepisu 

PP 

14  RozróŜnić rodzaje dokumentacji 

15  Zastosować zasadę porządkowania rejestru 

PP 

16 

Określić sposób postępowania, gdy nie moŜna 
ustalić toŜsamości pacjenta 

17  Zdefiniować dokumentację sprawozdawczą 

18 

Określić celowość prowadzenia dokumentacji 
sprawozdawczej 

19 

Scharakteryzować formę prowadzenia rejestru 
ś

wiadczeń zdrowotnych 

20  Wyjaśnić zasadę kompletności dokumentacji 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja,  

– 

zestaw zadań testowych,  

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Pełna dokumentacja indywidualna musi zawierać 

a)  identyfikator zakładu i pacjenta. 
b)  identyfikatory zakładu i pacjenta. 
c)  historie choroby. 
d)  identyfikatory  zakładu,  pacjenta,  osoby  udzielającej  świadczeń  oraz  informacje 

medyczne dotyczące pacjenta. 

 
2.  Dokumentem medycznym jest dokument, który co najmniej zawiera 

a)  oznaczenie pacjenta i datę sporządzenia. 
b)  oznaczenie zakładu i pacjenta. 
c)  datę i miejsce sporządzenia. 
d)  oznaczenia pacjenta i zakładu, dane medyczne i datę sporządzenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

 

3.  Dokument medyczny 

a)  pozbawiony daty nie jest uznawany za waŜny. 
b)  pozbawiony identyfikatora zakładu nie jest uznawany za waŜny. 
c)  zawierający łącznie wszystkie wymagane dane jest waŜny. 
d)  zawierający tylko datę i historię choroby pacjenta jest waŜny. 
 

4.  Pełne teksty ustaw i rozporządzeń są publikowane w 

a)  gazetach codziennych. 
b)  dziennikach lokalnych 
c)  Dziennikach Ustaw. 
d)  Dziennikach Sejmowych. 
 

5.  Do zakresu czynności słuŜbowych higienistki stomatologicznej naleŜy 

a)  prowadzenie dokumentacji medycznej na wyłączną odpowiedzialność. 
b)  prowadzenie dokumentacji medycznej na zlecenie i pod nadzorem lekarza. 
c)  podpisywanie dokumentacji medycznej w imieniu lekarza. 
d)  sporządzanie dokumentacji medycznej w imieniu lekarza. 
 

6.  Dokumentacja prowadzona dla poszczególnych osób to dokumentacja 

a)  pomocnicza. 
b)  zewnętrzna. 
c)  sprawozdawcza. 
d)  indywidualna. 
 

7.  Dokumentacja medyczna zbiorcza odnosi się do 

a)  zakładu leczniczego. 
b)  ogółu personelu zakładu. 
c)  ogółu pacjentów korzystających ze świadczeń. 
d)  wszystkich osób zamieszkujących daną jednostkę administracyjną. 
 

8.  Podpis osoby udzielającej świadczeń w poradni stomatologicznej to podpis 

a)  kierownika zakładu. 
b)  lekarza, higienistki lub asystentki stomatologicznej. 
c)  pracownika rejestracji. 
d)  osoby zatrudnionej w poradni. 

 
9.  Skierowania, opinie, recepty, zlecenia na zabiegi są częścią dokumentacji medycznej 

a)  pomocniczej. 
b)  wewnętrznej. 
c)  Mz/ST. 
d)  zewnętrznej. 
 

10.  Dla pacjenta zgłaszającego się do poradni po raz pierwszy zakłada się kartę 

a)  pacjenta. 
b)  zdrowia. 
c)  pomocniczą. 
d)  sprawozdawczą. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

11.  Dokumenty włączone do dokumentacji wewnętrznej 

a)  są usuwane po roku od dnia sporządzenia. 
b)  nie mogą być usunięte. 
c)  są usuwane, gdy przestaną być potrzebne. 
d)  mogą być usunięte przy porządkowaniu kartotek. 
 

12.  Formularze dokumentów medycznych stomatologicznych mają symbol 

a)  St./lek. 
b)  M/stom. 
c)  Mz/Dent. 
d)  Mz/S.t. 
 

13.  Zgoda pacjenta na proponowane leczenie jest  

a)  koniecznym wpisem w karcie choroby. 
b)  czasami przydatna. 
c)  niekonieczna. 
d)  potrzebna dla celów statystycznych. 
 

14.  Ewidencja pacjentów i skorowidz to 

a)  te same dokumenty. 
b)  dokumenty ze sobą powiązane. 
c)  nazwy kopert w kartotekach. 
d)  róŜne nazwy kart pacjentów. 
 

15.  Prowadząc  ewidencję  pacjentów  w  szkolnym  gabinecie  stomatologicznym  najwygodniej 

jest zastosować porządek rejestru 

a)  cyfrowy. 
b)  terytorialny. 
c)  alfabetyczny. 
d)  środowiskowy. 
 

16.  Pacjent, którego toŜsamości nie moŜna ustalić 

a)  nie moŜe być leczony. 
b)  ma załoŜoną kartę z oznaczeniem pacjenta NN. 
c)  nie ma załoŜonej karty, jest leczony. 
d)  jest kierowany do NFZ. 
 

17.  Statystyczne opracowanie danych związanych z udzielanymi świadczeniami to 

a)  dokumentacja sprawozdawcza. 
b)  dokumentacja indywidualna. 
c)  ewidencja świadczeń. 
d)  ewidencja materiałowa. 
 

18.  Stomatologiczna dokumentacja sprawozdawcza 

a)  nie ma związku z profilaktyką. 
b)  jest wyłącznie dla potrzeb GUS. 
c)  jest wyłącznie dla potrzeb NFZ. 
d)  moŜe słuŜyć do celów profilaktycznych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

19.  Rejestr świadczeń zdrowotnych 

a)  moŜe być prowadzony w formie elektronicznej. 
b)  musi być prowadzony w formie elektronicznej. 
c)  jest prowadzony na dowolnym nośniku. 
d)  nie musi być prowadzony. 
 

20.  Wymóg kompletności dokumentacji odnosi się do 

a)  liczby stron. 
b)  liczby wpisów dziennych. 
c)  treści i liczby zapisów. 
d)  liczby kartotek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź.  
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  dokumentacji 
stomatologicznej”. 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, są z poziomu podstawowego,  

– 

zadania 1, 2, 7, 9, 11, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  b,  3.  a, 4. b, 5. d, 6. a, 7.c, 8. b, 9. a, 10. b, 11. a, 
12. b, 13. a, 14. d, 15. a, 16. c, 17. b, 18. a, 19. b, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Sklasyfikować dokumentację medyczną 

PP 

Zastosować przepisy prawne 

PP 

RozróŜnić identyfikatory 

Zdefiniować zasadę selektywności dostępu 

Scharakteryzować sposób zabezpieczania 
dokumentacji elektronicznej 

Podać zastosowanie podpisu elektronicznego 

Określić sposób zakładania karty pacjenta NN 

PP 

Zidentyfikować źródło zasady poufności 

Określić czas przechowywania dokumentacji 
pacjenta 

PP 

10 

Podać zasadę postępowania z dokumentacją 
indywidualną 

11 

Zastosować przepis prawa dotyczący karty 
pacjenta 

PP 

12  Podać zasadę udostępniania dokumentacji 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

13  Rozpoznać typy formularzy 

14  Określić zastosowanie formularza 

15  Zdefiniować pojęcie dokumentacja medyczna 

16  Zastosować ustawę 

17 

Określić źródło przepisów dla placówek 
medycznych MON 

18  Określić źródła informacji prawnych 

19  Określić rodzaje dokumentacji 

20  Wskazać rodzaje dokumentacji 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwe  odpowiedzi.  Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja,  

– 

zestaw zadań testowych,  

– 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  
 

1.  Zbiór dokumentów dotyczących 4 pacjentów naleŜy do 

a)  dokumentacji indywidualnej. 
b)  dokumentacji zbiorczej. 
c)  karty choroby. 
d)  dokumentacji pomocniczej. 
 

2.  Dokumentacja wewnętrzna poradni 

a)  jest udostępniana wszystkim na Ŝądanie. 
b)  moŜe być udostępniona pacjentowi lub osobie upowaŜnionej. 
c)  nigdy nie moŜe być udostępniona. 
d)  moŜe być udostępniona tylko Urzędowi Statystycznemu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

3.  Numer REGON jest częścią identyfikatora 

a)  zakładu opieki zdrowotnej. 
b)  pacjenta. 
c)  osoby udzielajacej swiadczeń leczniczych. 
d)  kierownika zakładu opieki zdrowotnej. 
 

4.  Zasada selektywności dostępu do dokumentacji medycznej wyraŜa się w dostępności dla 

a)  lekarzy. 
b)  ściśle określonych osób. 
c)  całego personelu medycznego placówki. 
d)  osoby rejestrującej pacjentów. 
 

5.  Zabezpieczenie elektronicznej dokumentacji medycznej wymaga stosowania 

a)  płyt CD dobrej jakości. 
b)  znacznika czasu. 
c)  certyfikatu. 
d)  podpisu elektronicznego, certyfikatu i znacznika czasu. 
 

6.  Bezpieczny podpis elektroniczny i certyfikat kwalifikowany moŜe

 

zastąpić 

a)  podpis własnoręczny. 
b)  pieczęć.  
c)  identyfikatory. 
d)  datę.  

 
7.  Karta pacjenta NN, któremu udzielono pomocy doraźnej naleŜy do

 

kartoteki 

a)  zewnętrznej. 
b)  biernej. 
c)  rejonów obcych. 
d)  archiwum. 
 

8.  Poufność danych w dokumentacji medycznej 

a)  zaleŜy od etyki zawodowej personelu. 
b)  jest wymogiem prawnym. 
c)  nie jest obowiązkowa. 
d)  zaleŜy od regulaminu zakładu. 
 

9.  W roku 2010 dokumentacja pacjenta, który ostatni raz zgłosił się w roku 2002, będzie 

a)  archiwizowana. 
b)  zniszczona. 
c)  uzupełniona. 
d)  przekazana do NFZ. 
 

10.  Indywidualna dokumentacja medyczna zewnętrzna jest 

a)  archiwizowana. 
b)  wydawana pacjentowi. 
c)  niszczona. 
d)  udostepniana. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

11.  Karta pacjenta leczonego na chorobę zakaźną powinna być 

a)  udostępniona SANEPID. 
b)  udostępniona kaŜdej osobie na Ŝądanie. 
c)  zdezynfekowana. 
d)  zniszczona. 
 

12.  Pacjentowi udostępnia się jego dokumentację 

a)  zawsze w oryginale. 
b)  w oryginale w określonej sytuacji. 
c)  nigdy w oryginale. 
d)  zawsze w postaci kopii i odpisów. 
 

13.  Karty Mz/St-10 i lOa są typowe dla 

a)  poradni ortodontycznej. 
b)  poradni stomatologicznej ogólnej. 
c)  indywidualnego gabinetu stomatologicznego. 
d)  duŜej poradni ogólnej. 
 

14.  Terminarz wizyt i zaleceń dla pacjentów poradni stomatologicznej wieku rozwojowego 

– Mz/St-25, jest typowy dla 
a)  oddziału chirurgii szczękowej. 
b)  poradni profilaktyki chorób przyzębia. 
c)  poradni stomatologicznej ogólnej. 
d)  poradni stomatologii dziecięcej. 
 

15.  Dokumentem medycznym jest kaŜdy 

a)  wyodrębniony nośnik informacji zawierający określone dane. 
b)  sporządzony przez lekarza. 
c)  sporządzony przez higienistkę stomatologiczną. 
d)  zawierający dane pacjenta. 
 

16.  Przepisy zawarte w Ustawie o zawodzie lekarza 

a)  nie mają związku z prowadzeniem dokumentacji medycznej. 
b)  mówią o prawie lekarza do prowadzenia dokumentacji. 
c)  wskazują obowiązek i zakres prowadzenia dokumentacji medycznej. 
d)  określają obowiązki słuŜbowe higienistek i asystentek stomatologicznych. 

 
17.  Zakłady opieki zdrowotnej naleŜące do MON prowadzą dokumentację 

a)  na zasadach określonych przez Ministra Zdrowia. 
b)  na zasadach określonych przez Ministra Obrony Narodowej. 
c)  dowolnie. 
d)  zaleŜnie od typu jednostki wojskowej. 
 

18.  Pełne  teksty  aktualnych  przepisów  dotyczących  dokumentacji  medycznej  moŜna 

znaleźć w 
a)  Dziennikach Ustaw i internetowych stronach gov.pl. 
b)  archiwach zakładów opieki zdrowotnej. 
c)  dokumentacji zewnętrznej poradni. 
d)  regulaminie udzielania świadczeń zdrowotnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

19.  Księgi, rejestry i kartoteki tworzą 

a)  dokumentację indywidualną. 
b)  dokumentację zbiorczą. 
c)  dokumentację sprawozdawczą. 
d)  dokumentację zewnętrzną . 
 

20.  Dokumenty medyczne dostarczone przez pacjenta włącza się do 

a)  ewidencji pacjentów. 
b)  zbiorczej dokumentacji. 
c)  rejestru usług medycznych. 
d)  indywidualnej dokumentacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

7.  LITERATURA  

 
1.  Jańczuk Z.: Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych. PZWL, 2006 
 
Źródła internetowe 
2.  www.cokprm.gov.pl 
3.  www.mz.gov.pl 
 
Literatura metodyczna 
1.  Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 2001 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 
3.  Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „śak”, 

Warszawa 2003 

4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE , Radom 2000 
5.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  I  i  II. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 1999