background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ  

 
 

 

 

 

Sebastian Latanowicz 

 

 

Wykonywanie połączeń rurociągów gazowych z tworzyw 
sztucznych  
713[07].Z1.04 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inż. Małgorzata Skowrońska  
inż. Zygfryd Gajewski 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr  Sebastian Latanowicz 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Jarosław Sitek 
 
 
Korekta: 

 

 

 
 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[07].Z1.04. 
„Wykonywanie połączeń rurociągów gazowych z tworzyw sztucznych” zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu monter instalacji gazowych 713[07]. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

12 

5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 

środowiska podczas wykonywania połączeń rurociągów z tworzyw sztucznych  

 

12 

   5.1.1. Ćwiczenia 12 
5.2. Tworzywa sztuczne w gazownictwie  

14 

   5.2.1. Ćwiczenia 14 
5.3. Rury i kształtki z tworzyw sztucznych  

16 

   5.3.1. Ćwiczenia 16 
5.4. Wykonywanie połączeń rurociągów z tworzyw sztucznych  

18 

   5.4.1. Ćwiczenia 18 
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

21 

7. Literatura 

35 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

  

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „ Wykonywanie połączeń rurociągów 

gazowych z tworzyw sztucznych” który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć  
dydaktycznych w szkole zawodowej kształcącej w zawodzie monter instalacji gazowych 
713[07] oraz w przyswajaniu przez uczniów wiedzy, a także w kształtowaniu umiejętności  
z zakresu wykonywania połączeń rurociągów gazowych z tworzyw sztucznych. 
 

W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne określające umiejętności, jakie powinien posiadać uczeń, by mógł 

bez  problemów rozpocząć pracę  ze swoim poradnikiem, 

−  cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy 

z poradnikiem, 

−  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 
−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

−  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 
−  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane jest, by zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami, ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
−  metody tekstu przewodniego, 
−  pokazu z objaśnieniami, 
−  metody projektów, 
−  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierających 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

−  plan testu w formie tabelarycznej, 
−  punktacje zadań, 
−  propozycje norm wymagań, 
−  instrukcje dla nauczyciela, 
−  instrukcje dla ucznia, 
−  kartę odpowiedzi, 
−  zestaw zadań testowych. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

 

713[07].Z1 

Technologia montażu instalacji gazowych

 

 

 

713[07].Z1.01 

Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych 

podczas montażu instalacji gazowych

 

 

 

713(07).Z1.02 

Wykonanie połączeń rur stalowych 

w instalacjach gazowych

 

 

 

713[07].Z1.03 

Wykonywanie połączeń rur miedzianych 

w instalacjach gazowych

 

 

 

713[07].Z1.04 

Wykonywanie połączeń rurociągów gazowych 

z tworzyw sztucznych

 

 

 

713[07].Z1.05 

Wykonywanie przyłączy do budynku

 

 

 

713[07].Z1.06 

Instalowanie armatury i aparatury pomiarowej

 

 

 

713[07].Z1.07 

Instalowanie szafek gazowych 

i ich wyposażenia

 

 

 

713[07].Z1.08 

Wykonywanie instalacji na gaz ziemny

 

 

 

713[07].Z1.09 

Wykonywanie instalacji na gaz płynny

 

 

 

713[07].Z1.10 

Wykonywanie konserwacji i napraw instalacji gazowych 

 
                              Schemat układu jednostek modułowych

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
 Przystępując do realizacji jednostki modułowej „Wykonywanie połączeń rurociągów 
gazowych z tworzyw sztucznych” uczeń powinien umieć:  
−  stosować ogólne przepisy bhp, ochrony p.poż. podczas wykonywania prac monterskich, 
−  organizować i likwidować stanowisko wykonywania dla prac monterskich, 
−  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 
−  współpracować w zespole, 
−  dobierać i posługiwać się odpowiednimi narzędziami do wykonywanych prac 

monterskich, 

−  stosować bezpieczne zasady posługiwania się narzędziami stosowanymi przy 

wykonywaniu połączeń rur i kształtek z tworzyw sztucznych, 

−  wykonywać prace przygotowawczo-zakończeniowe podczas montażu instalacji 

gazowych, 

−  wykonać obmiar prac, rozliczać robociznę, materiały i sprzęt, 
−  współpracować w zespole, 
−  uczestniczyć w dyskusji i wymieniać doświadczenia, 
−  korzystać z różnych źródeł informacji. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej „Wykonywanie połączeń rurociągów 

gazowych z tworzyw sztucznych” uczeń powinien umieć: 
−  zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska podczas wykonywania 

połączeń rurociągów z tworzyw sztucznych, 

−  zaplanować kolejność prac, 
−  przygotować materiały do wykonania połączeń rurociągów z tworzyw sztucznych, 
−  ocenić stan techniczny rur i łączników  z tworzyw sztucznych,  
−  wykonać cięcie rur z tworzyw sztucznych, 
−  przygotować końcówki rur do wykonania połączeń, 
−  wykonać połączenia rur z tworzyw sztucznych, 
−  wykonać odgałęzienia na rurociągach z tworzyw sztucznych, 
−  wykonać połączenia rurociągów z tworzyw sztucznych z armaturą sieciową, 
−  wykonać połączenia rurociągu z tworzyw sztucznych z rurociągiem wykonanym z innych 

materiałów, 

−  przygotować wykonane połączenie rurociągów do odbioru, 
−  wykonać prace zgodnie z warunkami technicznymi. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter instalacji gazowych 713[07] 
Moduł:                                        Technologia montażu instalacji gazowych 713[07].Z1. 
Jednostka modułowa:                Wykonywanie połączeń rurociągów gazowych z tworzyw  
                                                   sztucznych 713[07].Z1.04 
Temat: Przygotowanie złącza do zgrzewania. 
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania prac poprzedzających łączenie poprzez 
zgrzewanie. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  przecinać i fazować rury z tworzyw sztucznych, 
−  przygotować końcówki rur z tworzyw sztucznych do połączenia elektrooporowego, 
−  przygotować końcówki rur z tworzyw sztucznych do zgrzewania doczołowego, 
−  czyścić chemicznie obrabiane końcówki rur z tworzyw sztucznych. 
Metody nauczania–uczenia się:  

−  ćwiczenia praktyczne. 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna. 
Czas:  5 godzin lekcyjnych  
Środki dydaktyczne: 

−  tekst przewodni do ćwiczeń, 
−  Polskie Normy i Normy Branżowe rur z tworzyw sztucznych, 
−  plansze – połączenia rur z tworzyw sztucznych, 
−  foliogramy, przeźrocza, filmy dydaktyczne, 
−  materiały specjalistyczne stosowane do wykonywania połączeń rur z tworzyw 

sztucznych

,

 

−  narzędzia i sprzęt. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

−  Każdy uczeń przygotowuje złącze do połączenia wykonując następujące operacje: 
a)  cięcie na wymiar rury z tworzywa sztucznego, 
b)  przygotowanie krawędzi rury do zgrzewania, 
c)  spasowanie końca rur z kształtką, 
d)  oczyszczenie chemiczne końca rury i łącznika. 
−  Uczeń w trakcie wykonywania prac przygotowawczych złącza do zgrzewania 

sprawdza poprawność wykonanych operacji (w razie trudności korzysta z pomocy 
nauczyciela). 

−  Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w uzyskaniu prawidłowych rezultatów. 

Podpowiada najlepsze rozwiązania. 

5.  Po wykonaniu czynności przygotowawczych uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego 

zadania. 

6.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

7.  Nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza, czy z każdym następnym ćwiczeniu uczeń 

czyni postępy. 

8.  Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy, porównują i wymieniają się nabytym 

doświadczeniem. 

9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 

Odszukaj w dostępnej literaturze wiadomości na temat: Stanowiska do prac 

przygotowawczych do wykonania zgrzewania rur i łączników z tworzyw sztucznych. Na 
podstawie zgromadzonych informacji sporządź harmonogram prac przygotowawczych do 
wykonania połączenia rury z tworzyw sztucznych i przynieś go na zajęcia. 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć  2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter instalacji gazowych 713[07] 
Moduł:                                       Technologia montażu instalacji gazowych 713[07].Z1. 
Jednostka modułowa:  

 

  Wykonywanie połączeń rurociągów gazowych z tworzyw  

                                                   sztucznych gazowych 713[07].Z1.03 
Temat: Wykonanie zgrzewu rur gazowych z tworzyw sztucznych metodą 
elektrooporową. 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności wykonywania złącza zgrzewanego rur z tworzyw 
sztucznych. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  dobrać rurę i elektrokształtkę,  
−  zorganizować stanowisko do wykonywania zgrzewa rur z tworzyw sztucznych zgodnie  

z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 

−  dobrać narzędzia niezbędne do wykonania złącza, 
−  przygotować łączone końcówki rur i złączek w sposób zapewniający prawidłowe 

połączenie, 

−  wykonać połączenie łączonych elementów metodą elektrooporową, 
−  sprawdzić jakość wykonanego złącza. 
Metody nauczania–uczenia się:  

−  ćwiczenia praktyczne 
−  metoda przewodniego tekstu 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna 
−  grupowa 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie 
Środki dydaktyczne: 

−  tekst przewodni do ćwiczeń, 
−  Polskie Normy i Normy Branżowe rur z tworzyw sztucznych, 
−  plansze – połączenia rur miedzianych, 
−  foliogramy, przeźrocza, filmy dydaktyczne, 
−  materiały specjalistyczne stosowane do wykonywania połączeń rur z tworzyw 

sztucznych, 

−  narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania złącza metodą elektrooporową. 
Czas:  5 godzin lekcyjnych. 
 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest wykonanie złącza rury z rurą z tworzyw sztucznych przy pomocy 
elektrokształtki 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metoda przewodniego tekstu. 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Rodzaje rur z tworzyw sztucznych stosowane w gazownictwie. 
2.  Rodzaje łączników stosowanych w rurociągach z tworzyw sztucznych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

3.  Technologie wykonywania złącza metodą elektrooporową. 
4.  Warunki techniczne wykonania prawidłowego złącza rur z tworzyw sztucznych. 
5.  Sprzęt i narzędzia stosowane są przy łączeniu rur metodą elektrooporową. 
6.  Sprawdzenie jakości wykonanego połączenia. 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal wymiar rury i łącznika, które zamierzasz połączyć metodą elektrooporową. 
2.  Dobierz odpowiedni sprzęt i narzędzia. 
3.  Ustal miejsce do wykonania ćwiczenia zgodnie z obowiązującymi zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy. 

4.  Sprawdź jakość wykonanego połączenia. Zaproponuj sposób sprawdzenia jakości 

wykonanego połączenia. 

 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Przygotuj stanowisko robocze, przy

 

którym wykonasz ćwiczenie. 

2.  Dobierz środki ochrony osobistej. 
3.  Dobierz rury i łączniki do wykonania połączeń. 
4.  Dokonaj pomiarów elementów połączenia. 
5.  Przygotuj rurę i łącznik do połączenia poprzez: docięcie rury na określony wymiar, 

obrobienie końcówek rury i oczyszczenie łączonych elementów. 

6.  Przygotuj sprzęt i narzędzia do wykonania połączenia metodą elektrooporową. 
7.  Wykonaj złącze rur za pomocą elektrozłączki. 
8.  Podczas wykonywania złącza zwróć uwagę na estetykę i jakość połączenia. 
9.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera 

grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

10. Uporządkuj stanowisko robocze po wykonaniu ćwiczenia. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostało wykonane połączenie? 
2.  Czy podczas wykonywania ćwiczenia zostały zachowane wszelkie zasady bezpiecznej 

pracy? 

3.  Czy w trakcie wykonywania złącza przestrzegano reżimu technologicznego? 
4.  Czy po wykonaniu zadania stanowisko, sprzęt i narzędzia zostały odpowiednio 

zabezpieczone? 

 
ANALIZA 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej 

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe  ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać  
w przyszłości. 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Łączenie rur i złączek z tworzyw 

sztucznych metodą doczołową. Na podstawie zgromadzonych informacji opisz technologię 
wykonywania połączeń rur i złączek i przynieś tę pracę na zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.ĆWICZENIA 

 
5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej i ochrony środowiska podczas 
wykonywania połączeń rurociągów z tworzyw sztucznych  

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj instrukcję postępowania na stanowisku montera podczas wykonywania montażu 

łączenia rur gazowych polietylenowych, aby spełnione były wymagania dotyczące bhp  
i p.poż. 
 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku 
montera rur z tworzyw sztucznych instalacjach gazowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącej zagrożeń występujących podczas 

wykonywania montażu rur gazowych z polietylenu, 

2)  w punktach wymienić zagrożenia, 
3)  wymienione zagadnienia krótko opisać oraz wskazać jak można ich uniknąć, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–    metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem 

 
Środki dydaktyczne: 

–  zeszyt, 
–  ołówek, 
–  gumka, 
–  plansza ze sposobami łączenia rur z tworzyw sztucznych, 
–  typowe instrukcje bhp i p.poż. przy wykonywaniu łączeń rurociągów z tworzyw 

sztucznych, 

–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Określ zasady bezpiecznej pracy podczas wykonywania montażu rur gazowych 

z tworzyw sztucznych oraz dobierz środki ochrony indywidualnej przewidziane na tym 
stanowisku. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku 
montera rur z tworzyw sztucznych instalacjach gazowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia,  
2)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym zasad bezpiecznej pracy podczas 

wykonywania montażu rur gazowych z polietylenu,  

3)  zapoznać się z materiałem nauczania, który dotyczy środków ochrony indywidualnej 

pracownika na stanowisku montera rur z tworzyw sztucznych,  

4)  na kartce papieru wypisać zasady bhp na stanowisku montera rur z tworzyw sztucznych i 

środki ochrony indywidualnej stosowane na tym stanowisku,  

5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie,  
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem 

 
Środki dydaktyczne: 

–  instrukcja do wykonania ćwiczenia, 
–  stolik, 
–  krzesło, 
–  zeszyt, 
–  ołówek, 
–  gumka, 
–  typowe instrukcje bhp i p.poż. przy wykonywaniu montażu rurociągów z polietylenu, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2. Tworzywa sztuczne w gazownictwie 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ czynniki zewnętrzne, które mają decydujący wpływ na trwałość i żywotność 

polietylenu. 
 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku 
montera rur z tworzyw sztucznych instalacjach gazowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z materiałem nauczania, który dotyczy właściwości tworzyw sztucznych, 
3)  wymienić w punktach czynniki zewnętrzne mające wpływ na polietylen, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

  Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem 

 
Środki dydaktyczne: 

–  zeszyt, 
–  ołówek, 
–  gumka, 
–  tabele właściwości tworzyw sztucznych stosowanych w rurociągach gazowych, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Podaj rodzaje tworzyw sztucznych stosowanych w gazyfikacji. Wykaż różnice między 

nimi i wymień zalety tego tworzywa, które jest najpowszechniej stosowane. 
 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku 
montera rur z tworzyw sztucznych instalacjach gazowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,   
2)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym rodzajów tworzyw sztucznych 

stosowanych w gazyfikacji,  

3)  przeanalizować materiał nauczania pod względem właściwości decydujących 

o zastosowaniu w praktyce,  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

4)  na kartce papieru wypisać tworzywa sztuczne i wymienić ich wady i zalety,  
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie,  
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

  Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem 

 
Środki dydaktyczne: 

–  instrukcja do wykonania ćwiczenia, 
–  stolik, 
–  krzesło, 
–  zeszyt, 
–  ołówek, 
–  gumka, 
–  plansze z rodzajami tworzyw sztucznych i ich zastosowania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.3. Rury i kształtki z tworzyw sztucznych 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ i scharakteryzuj podstawowe elementy składowe rurociągów gazowych z PE. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku 
montera rur z tworzyw sztucznych instalacjach gazowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania „Rury i kształtki z tworzyw sztucznych”, 
2)  w punktach wymienić najważniejsze elementy sieci gazowej z PE, 
3)  scharakteryzować kolejno każdy z elementów składowych rurociągów gazowych 

wykonanych z PE, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie,  
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–    metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem 

 
Środki dydaktyczne: 

–  stolik, 
–  ołówek, 
–  zeszyt, 
–  gumka, 
–  plansza z elementami składowymi rurociągów gazowych, 
–  katalogi firm produkujących rury, kształtki, armaturę gazową, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Opracuj instrukcję dotyczącą zasad transportu i składowania rur PE dla zewnętrznej 

firmy przewozowej. 
 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku 
montera rur z tworzyw sztucznych instalacjach gazowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym składowania rur PE oraz ich transportu, 
2)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym właściwości rur polietylenowych, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

3)  określić w punktach najważniejsze zasady transportu i składowania rur wykonanych  

z polietylenu, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 
Środki dydaktyczne: 

–  zeszyt, 
–  ołówek, 
–  gumka, 
–  typowe instrukcje składowania rur z tworzyw sztucznych, 
–  typowe instrukcje transportu rur z tworzyw sztucznych,  
−  literatura z rozdziału 7. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.4. Wykonywanie połączeń rurociągów z tworzyw sztucznych  
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj połączenie rurociągów z tworzywa sztucznego (PE) metodą doczołową. 

Poniższe prace należy realizować w oparciu o instrukcje, w obecności osoby uprawnionej do 
wykonywania tego typu prac. 

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku 
montera rur z tworzyw sztucznych instalacjach gazowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonywania połączeń metodą zgrzewania doczołowego, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z materiałem nauczania, który dotyczy wykonywania połączeń rurociągów 

z tworzywa sztucznego (PE) metodą doczołową, 

4)  sprawdzić urządzenia i narzędzi pod względem technicznym oraz sprawdzić ważność 

świadectwa kalibracji zgrzewarki, 

5)  przygotować urządzenia oraz materiały do wykonania zgrzewu, 
6)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
7)  wykonać zgrzew metodą zgrzewania doczołowego, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  ocenić jakość wykonanego zgrzewu, 
10)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–    metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

instrukcja wykonania ćwiczenia, 

– 

instrukcja zgrzewarki, 

– 

środki ochrony osobistej, 

– 

zgrzewarka doczołowa wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem, 

– 

agregat prądotwórczy, 

– 

przecinarki do rur PE (ręczne piły, przecinaki obrotowe, chomątowe), 

– 

korytko do obcinania rur pod kątem prostym, 

– 

przyrząd do kalibracji, 

– 

namiot osłonowy chroniący miejsce pracy, 

– 

obejmy do mocowania rur i kształtek,  

– 

elementy do montażu (kształtki),  

– 

komplet kluczy monterskich, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

– 

skrobak obrotowy, 

– 

pilniki, 

– 

kątomierz monterski, 

– 

przymiar, 

– 

środki czyszczące,  

– 

sprzęt ręczny do robót ziemnych 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj połączenie metodą elektrooporową rurociągu z tworzywa sztucznego PE  

z trójnikiem siodłowym z nawiertką wraz z kurkiem (rysunek 1). Przedmiotem ćwiczenia jest 
wykonanie odgałęzienia od gazociągu polietylenowego za pomocą trójnika siodłowego. Prace 
należy realizować w oparciu o instrukcje w obecności osoby uprawnionej do wykonywania 
tego typu prac. 

 

                                                                       

 

Rys. 1. Trójnik siodłowy z nawiertką wraz z kurkiem [2, s. 69]. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku 
montera rur z tworzyw sztucznych instalacjach gazowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonywania połączeń metodą zgrzewania elektrooporowego, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  sprawdzić urządzenia i narzędzia pod względem technicznym oraz sprawdzić ważność 

świadectwa kalibracji zgrzewarki, 

4)  przygotować urządzenia oraz materiały do wykonania zgrzewu, 
5)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 

– 

oczyścić miejsce zgrzewania, aby usunąć ewentualne zabrudzenia, 

– 

przed wyjęciem trójnika siodłowego z nawiertką z folii, należy zaznaczyć pisakiem 
miejsce ułożenia kształtki na rurze, 

– 

miejsce należy oskrobać, w celu usunięcia warstwy utlenionej (czynność  tą należy 
wykonać przy użyciu uniwersalnego skrobaka), 

– 

przygotowane miejsce przetrzeć papierem zwilżonym w etanolu (spirytusie), 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

– 

dopasować i umocować kształtkę na rurze, 

– 

wykonać zgrzew metodą zgrzewania elektrooporowego zgodnie z instrukcją, 

– 

ocenić jakość zgrzewu siodełka, 

6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  ocenić jakość wykonanego zgrzewu, 
8)  uporządkować miejsce pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

instrukcja wykonania ćwiczenia, 

– 

instrukcja zgrzewarki, 

– 

środki ochrony osobistej, 

– 

zgrzewarka elektrooporowa PE, 

– 

agregat prądotwórczy 

– 

przecinarki do rur PE (ręczne piły, przecinaki obrotowe, chomątowe,) 

– 

korytko do obcinania rur pod kątem prostym, 

– 

przyrząd do kalibracji, 

– 

namiot osłonowy chroniący miejsce pracy, 

– 

obejmy do mocowania rur i kształtek,  

– 

elementy do montażu (kształtki),  

– 

komplet kluczy monterskich, 

– 

skrobak uniwersalny, 

– 

pilniki, 

– 

kątomierz monterski, 

– 

przymiar, 

– 

środki czyszczące,  

– 

sprzęt ręczny do robót ziemnych 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie połączeń 
rurociągów gazowych z tworzyw sztucznych”. 
 

Test składa się z  20 zadań, z których: 

−  zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 
−  zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. a, 4. b, 5. b, 6. c, 7. a, 8. c, 9. c, 10. a, 11. b, 
12. a, 13. b, 14. a, 15. a, 16. b, 17. a, 18. c, 19. c, 20. 

 

Plan testu 

Nr zadania 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kateg

or

ia 

celu 

Poziom 

Wymaga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wymienić własności materiałów 
instalacyjnych. 

A P 

2. 

Sklasyfikować materiały do produkcji 
instalacji. 

C P 

3. 

Zidentyfikować rodzaje materiałów z tworzyw 
sztucznych. 

A P 

4.  Określić wpływ obciążenia rur na ich jakość. 

C P 

5. 

Określić właściwości fizyczne materiału 
instalacyjnego. 

C P 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

6. 

Wymienić sposoby magazynowania rur z 
tworzyw sztucznych. 

A P 

7. 

Określić wpływ temperatury na kształt i 
wymiary rury. 

C P 

8. 

Określić wpływ warunków atmosferycznych 
na jakość rur. 

 

9. 

Rozpoznać wpływ jaki ma jakość wykonania 
na wytrzymałość rur. 

A P 

10. 

Rozróżnić metody wykonania rur z tworzyw 
sztucznych. 

B P 

11. 

Wymienić zasady oznaczenia składowych rur 
gazowych. 

A P 

12. 

Opisać procesy jakie zachodzą podczas 
zgrzewania rur. 

B P 

13. Wymienić sposoby kontroli zgrzeiny złącza. A P 

14. 

Rozpoznać warunki techniczne wykonania 
zgrzewania. 

A P 

15. 

Wymienić sposoby przygotowania rury przed 
zgrzewaniem. 

A PP 

16. 

Uporządkować kolejność wykonywanych 
czynności przy zgrzewaniu. 

B PP 

17. 

Zastosować odpowiednie warunki 
technologiczne. 

C PP 

18. 

Zastosować odpowiednie wymagania 
technologiczne. 

C PP 

19. 

Wymienić warunki, w jakich mogą pracować 
rury z tworzyw sztucznych. 

A PP 

20. 

Sklasyfikować warunki, jakim muszą 
odpowiadać zgrzewane rury. 

C PP 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Przed wykonaniem każdego zadania lub udzieleniem odpowiedzi na pytania przeczytaj 

bardzo uważnie polecenia. 

5.  Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania: zamknięte, 

wielokrotnego wyboru. 

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, zakreślając kółeczkiem 

prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź przekreślić 
znakiem X i otoczyć kółkiem prawidłową odpowiedź. 

7.  Za każde poprawne rozwiązanie zadania otrzymasz jeden punkt. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:  

I część – poziom podstawowy 
II część – poziom ponadpodstawowy. 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania 
10.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

Materiały dla ucznia:

 

•  instrukcja, 

•  zestaw pytań i zadań testowych, 

•  karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

Część I 
1. Właściwości użytkowe termoplastów wraz ze wzrostem temperatury: 

a)  nie zmieniają się, 
b)  pogarszają się,  
c)  poprawiają się w temperaturach dodatnich, 
d)  poprawiają się w temperaturach ujemnych. 

 

2.  Rury twarde polietylenowe do gazu, wody, do instalacji przemysłowych oznacza się: 

a)  PELD, 
b)  PEHD, 
c)  PELLD, 
d)  PED. 

 
3.  PE należy do grupy tworzyw: 

a)   termoplastycznych, 
b)  duroplastów, 
c)   elastomerów, 
d)  polimerów. 
 

4.  Właściwości tworzyw sztucznych przy długotrwałym obciążeniu są: 

a)  takie same, 
b)  pogarszają się, 
c)  poprawiają się, 
d)  odkształcają się bez zmiany właściwości. 

 

5.  Pełzaniem nazywamy: 

a)  wzrost wydłużenia przy wzroście naprężenia, 
b)  wzrost wydłużenia przy stałym naprężeniu, 
c)  wzrost wydłużenia przy spadku naprężenia 
d)  wzrost wydłużenia przy wzroście temperatury. 

 

6.  Rury nawinięte w kręgi składowane są: 

a)  poziomo, 
b)  pionowo, 
c)  oparte o ścianę 
d)  sposób składowania jest obojętny. 

 

7. Po 

włożeniu nagrzanej od słońca rury do wykopu nastąpi: 

a)  skrócenie rury, 
b)  wydłużenie rury, 
c)  relaksacja naprężeń, 
d)  nie nastąpi zmiana wymiarów. 

 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

8.  Polietylen staje się kruchy w temperaturze: 

a)  poniżej -40°C, 
b)  około -20°C, 
c)  około -10°C, 
d)  około –30

o

C. 

 

9. Rury z tworzyw sztucznych: 

a)  są odporne na zarysowania płytkie, 
b)  można zarysować je tylko tępym narzędziem, 
c)  nie są odporne na zarysowania. 
d)  są odporne na zarysowania głębokie. 

 

10. Kształtki produkuje się metodą: 

a)  wtryskiwania, 
b)  wytłaczania, 
c)  prasowania. 
d)  odlewanie pod ciśnieniem. 

 

11. Oznaczenie na rurze: 

a)  może być, 
b)  musi być, 
c)  zależy od producenta, 
d)  zależy od zamawiającego. 

 

12. Podczas zgrzewania zachodzi zjawisko: 

a)  termodyfuzji, 
b)  łączenia się łańcuchów, 
c)  łączenia się makrocząsteczek, 
d)  klejenia łączonych elementów. 

 

13. Wytrzymałość zgrzeiny możemy określić na podstawie: 

a)  rentgenografii, 
b)  badań ultradźwiękowych, 
c)  badań niszczących, 
d)  badań elektrooporowych. 

 

14. Zgrzewaniem elektrooporowym można zgrzać elementy o średnicy: 

a)  20 i więcej, 
b)  63 i więcej, 
c)  90 i więcej, 
d)  do 150 mm. 

 

Część II 
15.   Powierzchnię rury przed zgrzaniem złączką elektrooporową należy: 

a)  zetrzeć pilnikiem, 
b)  zestrugać cykliną, 
c)  przetrzeć papierem ściernym, 
d)  przetrzeć benzyną ekstrakcyjną. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

16. Po zgrzaniu kształtki elektrooporowej w pierwszej kolejności: 

a)  odłączamy kształtkę, 
b)  wyłączamy aparat, 
c)  zdejmujemy obejmy mocujące kształtkę, 
d)  pozostawiamy połączenie na około pół godziny. 

 
17. Jeżeli kształtka elektrooporowa przeznaczona jest do zgrzewania pod napięciem 39,5V to: 

a)  należy zasilić ją tylko takim napięciem, 
b)  można zasilić niższym wydłużając proporcjonalnie czas nagrzewania, 
c)  można zasilić wyższym skracając proporcjonalnie czas nagrzewania, 
d)  można zasilić wyższym nie skracając czasu nagrzewania. 

 
18. Nacisk jednostkowy przy nagrzewaniu i przy zgrzewaniu PEHD powinien wynosić: 

a)  0,01 i 0,1 N/mm

2

b)  0,1 i 0,15 N/mm

2

c)  0,01 i 0,15 N/mm

2

d)  0,05 i 0,2 N/mm

2

 
19. Rury wykonane z tworzyw termoplastycznych mogą pracować przy ciśnieniach: 

a)  0,25÷1 MPa, 
b)  0,16÷1,9 MPa, 
c)  0,16÷2,5 MPa, 
d)  0,5÷2,0 MPa. 

 
20. Doczołowo można zgrzewać rury, których MFR wynosi: 

a)  0,4 do 0,7, 
b)  0,7 do 1,3, 
c)  0,4 do 1,3, 
d)  0,5 do 1,5. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie połączeń rurociągów gazowych z tworzyw sztucznych. 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Numer 

pytania 

Odpowiedź

 

Punktacja 

1. 

a b c d   

2. 

a b c d 

 

3. 

a b c d 

 

4. 

a b c d 

 

5. 

a b c d 

 

6. 

a b c d   

7. 

a b c d   

8. 

a b c d   

9. 

a b c d 

 

10. 

a b c d 

 

11. 

a b c d 

 

12. 

a b c d 

 

13. 

a b c d 

 

14. 

a b c d   

15. 

a b c d 

 

16. 

a b c d   

17. 

a b c d   

18. 

a b c d   

19. 

a b c d   

20. 

a b c d   

Razem  

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

TEST 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie połączeń 
rurociągów gazowych z tworzyw sztucznych”. 

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

−  zadania 1-15 są z poziomu podstawowego, 
−  zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry- za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry- za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 

ponadpodstawowego, 

  

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. a, 4. b, 5. a, 6. b, 7. a, 8. c, 9. b, 10. b, 11. a, 
12. b, 13. c, 14. b, 15. b, 16. a, 17. c, 18. c, 19. b, 20. 

 

Plan testu 

Nr zadania 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kateg

or

ia 

celu 

Poziom 

wymaga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozróżnić technologię powstawania rur 
z tworzyw sztucznych. 

B P 

2. 

Opisać  właściwości materiałów, z których 
wykonuje się rurociągi prowadzone 
napowietrznie. 

B P 

3. 

Określić warunki, jakie powinno spełniać 
dobrze wykonane połączenie. 

C P 

4. 

Określić  własności rur PE składowanych w 
kręgach. 

C P 

5. 

Określić warunki eksploatacyjne dla rur 
z tworzyw sztucznych. 

C P 

6. 

Określić warunki składowania dla rur z 
tworzyw sztucznych. 

C P 

7. 

Określić właściwości fizyczne rur z tworzyw 
sztucznych. 

C P 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

8. 

Rozpoznać wady rur dyskwalifikujące je do 
stosowania. 

A P 

9. 

Określić warunki składowania rur z tworzyw 
sztucznych. 

C  

10. 

Rozróżnić metody wykonywania rur  
z tworzyw sztucznych. 

B P 

11. 

Rozróżnić sposoby wykonania kształtek  
z tworzyw sztucznych. 

B P 

12. 

Zdefiniować pojęcia stosowane przy łączeniu 
rurociągów z tworzyw sztucznych. 

A P 

13. 

Rozpoznać warunki techniczne wykonywania 
zgrzewania. 

A P 

14. 

Określić warunki techniczne potrzebne do 
wykonania poprawnego złącza. 

B P 

15. 

Porównać systemy połączeń zgrzewanych 
rurociągach z tworzyw sztucznych. 

C PP 

16. 

Uporządkować kolejność czynności zgodnie  
z technologią wykonania złącza. 

B PP 

17. 

Wymienić sposoby przygotowania rur do 
zgrzewania. 

A PP 

18. 

Sklasyfikować warunki techniczne, jakim 
muszą odpowiadać rury z tworzyw 
sztucznych. 

C PP 

19. 

Określić warunki wykonania gięć rur  
z tworzyw sztucznych. 

C PP 

20.  

Określić warunki, jakie są konieczne dla 
utrzymania uprawnień do zgrzewania. 

C PP 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

13.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

15.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Przed wykonaniem każdego zadania lub udzieleniem odpowiedzi na pytania przeczytaj 

bardzo uważnie polecenia. 

5.  Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania: zamknięte, 

wielokrotnego wyboru. 

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, zakreślając kółeczkiem 

prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź przekreślić 
znakiem X i otoczyć kółkiem prawidłową odpowiedź. 

7.  Za każde poprawne rozwiązanie zadania otrzymasz jeden punkt. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:  

I część – poziom podstawowy 
II część – poziom ponadpodstawowy. 

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11. Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia: 

•  instrukcja, 
•  zestaw zadań testowych, 
•  karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

ZADANIA TESTOWE 

 
Część I 
1.  Rury z tworzyw sztucznych najczęściej wytwarzane są z: 

a)  duroplastów, 
b)  elastomerów, 
c)  termoplastów, 
d)  polimerów. 

 
2.  Wytrzymałość doraźna określa właściwości podczas obciążeń: 

a)  chwilowych, 
b)  długotrwałych, 
c)  chwilowych i długotrwałych, 
d)  dynamicznych. 

 
3.  Przesunięcie V ścianek łączonych rur doczołowo nie powinno przekraczać: 

a)  10 % grubości ścianki rury, 
b)  5 % grubości ścianki rury, 
c)  15 % grubości ścianki rury, 
d)  2 % grubości ścianki rury. 

 
4.  Rury w kręgach: 

a)   sprężyście rozwijają się same, 
b)  wymagają prostowania, 
c)  wymagają czasu na samoczynne rozwinięcie, 
d)  należy szybko rozwijać. 

 
5.  Wytrzymałość długotrwała zostaje wyznaczona dla: 

a)  50 lat i 20˚C, 
b)  165 godz. i 80˚C, 
c)  1000 godz.,. i 40˚C. 
d)  25 lat i 10

o

C. 

 
6.  Czas składowanie rur PE bez stabilizatora UV jest: 

a)  dowolny, 
b)  ograniczony do 2 lat, 
c)  ograniczony do 20 lat, 
d)  ograniczony do 10lat. 

 
7.  Jeżeli rura z PE znajduje się nad powierzchnią ziemi to: 

a)  zostaje nagrzana od słońca, 
b)  nagrzewa się słabo, 
c)  nie ma możliwości jej uszkodzenia. 
d)  jest odporna na działanie promieni słonecznych 

 

 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

8.  Dopuszczalne zarysowanie na powierzchni rury może wynosić: 

a)  10% grubości ścianki, 
b)  0,5 mm, 
c)  10% grubości ścianki i mniej niż 0,5 mm. 
d)  1 mm 

 
9.  Dopuszczalna wysokość składowanie rur PE wynosi: 

a)  0,5 m 
b)  1,0 m, 
c)  1,5 m. 
d)  2,0 m 

 

10.  Rury PE wytwarzane są metodą: 

a)  wtryskiwania, 
b)  wytłaczania, 
c)  rozdmuchu, 
d)  walcowanie na zimno. 

 
11. Kształtki produkuje się metodą: 

a)  zgrzewania doczołowego, 
b)  wytłaczania, 
c)  prasowania, 
d)  odlewanie pod ciśnieniem. 

 
12. SDR oznacza: 

a)  ciśnienie nominalne, 
b)  stosunek D/e danej rury, 
c)  standardową średnicę zewnętrzną, 
d)  standardową średnicę wewnętrzną. 

 
13. Zgrzewanie doczołowe zalecane jest do łączenia rur o średnicy powyżej: 

a)  50 i więcej, 
b)  63 i więcej, 
c)  90 i więcej, 
d)  120 mm i więcej. 

 
14. Dopuszczalna szczelina pomiędzy elementami zgrzewanymi doczołowo może wynosić: 

a)  0,1 mm, 
b)  0,5 mm, 
c)  1,0 mm, 
d)  0,4 mm. 
 

 
Część II 
15. Systemy złączek elektrooporowych są: 

a)  takie same, 
b)  różne, 
c)  zamienne, 
d)  podobne do złączek doczołowych. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

16. Złączkę elektrooporową należy podłączyć do aparatu do zgrzania: 

a)  przed włączeniem aparatu, 
b)  w dowolnej chwili, 
c)  po włączeniu aparatu, 
d)  po nagrzaniu aparatu i wyłączeniu z prądu 

 
17. Powierzchnię rury przed zgrzaniem ze złączką elektrooporową należy: 

a)  zetrzeć pilnikiem, 
b)  przetrzeć papierem ściernym, 
c)  przetrzeć papierem zwilżonym specjalnym zmywaczem, 
d)  przetrzeć benzyna ekstrakcyjną. 

 
18. Grupa MFR 005 obejmuje wskaźnik płynięcia PE: 

a)  od 0,1 do 0,5 [g/10min], 
b)  od 0,5 do 1,0 [g/10min], 
c)  od 0,4 do 0,7 [g/10min], 
d)  od 0,6 do 1,5 [g/10min]. 

 
19. Dopuszczalny promień gięcia rury z PE w temperaturze 20˚C wynosi: 

a)  10 D, 
b)  20 D, 
c)  30 D, 
d)  5 D. 

 
20. Świadectwo uprawniające może być cofnięte spawaczowi lub zgrzewaczowi, jeżeli będzie 
miał przerwę w spawaniu lub zgrzewaniu dłuższą niż: 

a)  6 miesięcy, 
b)  1 rok, 
c)  2 lata, 
d)  1,5 roku. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie połączeń rurociągów gazowych z tworzyw sztucznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Numer 

pytania 

Odpowiedź

 

Punktacja 

1. 

a b c d   

2. 

a b c d 

 

3. 

a b c d 

 

4. 

a b c d 

 

5. 

a b c d 

 

6. 

a b c d   

7. 

a b c d   

8. 

a b c d   

9. 

a b c d 

 

10. 

a b c d 

 

11. 

a b c d 

 

12. 

a b c d 

 

13. 

a b c d 

 

14. 

a b c d   

15. 

a b c d 

 

16. 

a b c d   

17. 

a b c d   

18. 

a b c d   

19. 

a b c d   

20. 

a b c d   

Razem  

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

7. LITERATURA 

 

 
1.  Barczyński A., Kurlita St.: Eksploatacja urządzeń, sieci i instalacji gazowych. SITPNiG, 

Poznań 1999 

2.  Barczyński A., Podziemski T.: Sieci gazowe polietylenowe. Centrum Szkolenia 

Gazownictwa. PGNiG S.A., Warszawa 1999 

3.  Bąkowski K.: Gazyfikacja. Wydawnictwo Naukowo Techniczne, Warszawa 1996 
4.  Bąkowski K.: Sieci gazowe, projektowanie budowa. Arkady, Warszawa 1978 
5.  Bąkowski K.: Sieci i instalacje gazowe. Wydawnictwo Naukowo Techniczne, Warszawa 

2002 

6.  Dolnośląska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. we Wrocławiu, Zakład Gazowniczy 

Wałbrzych: Specyfikacja techniczna projektowania, budowy i odbioru sieci gazowej 
(wydanie III zmienione), Wałbrzych 2005  

7.  http://www.ciop.pl/ 
8.  http://www.friatec.pl/ 
9.  http://www.procurator.com.pl/ 
10.  http://www.rywal.com.pl/ 
11.  http://www.wavin.com.pl/ 
12.  http://www.weba.pl/ 
13.  Klupa A., Czopek J.: Wytyczne projektowania, budowy i użytkowania sieci gazowych  

z polietylenu”. IGNiG, Kraków 1992 

14.  Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Podręcznik dla szkół zasadniczych. 

WSiP, Warszawa 1999 

15.  Pusz A.: Gazociągi z tworzyw sztucznych. Gliwice 2002 
16.  Zajda R., Gebhardt Z.: Instalacje gazowe oraz lokalne sieci gazów płynnych, Warszawa 

1995 

17.  Zalewski J.: Poradnik pracodawcy. Podstawowe obowiązki w zakresie prawa pracy oraz 

bezpieczeństwa i higieny pracy. Państwowa Inspekcja Pracy, Warszawa 2000