ciesla 712[02] z1 05 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Małgorzata Chojnacka

Wykonywanie połączeń i złączy ciesielskich
712[02].Z1.05

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Sylwester Karbowiak
mgr inż. Sylwester Wesołowski




Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Małgorzata Chojnacka



Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[02].Z1.05
Wykonanie połączeń i złączy ciesielskich zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu cieśla.










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Złącza na gwoździe i wkręty

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Złącza na kołki drewniane i sworznie stalowe

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Złącza na skowy

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Złącza na klej

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Złącza wrębowe. Przedłużanie elementów drewnianych poziomych i pionowych

19

5.5.1. Ćwiczenia

19

5.6. Złącza elementów konstrukcyjnych

22

5.6.1. Ćwiczenia

22

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

26

7. Literatura

44

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. pokazu z objaśnieniem,
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa 712[02].Z1.05 „Wykonywanie połączeń i złączy ciesielskich” jest

integralną częścią modułu 712[02].Z1. „Technologia robót ciesielskich”. Miejsce jednostki
w strukturze całego modułu jest wyeksponowane na zamieszczonym schemacie na stronie 4.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4













































Schemat układu jednostek modułowych

712[02].Z1

Technologia robót ciesielskich

712[02].Z1.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn

do robót ciesielskich

712[02].Z1.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów

w robotach ciesielskich

712[02].Z1.03

Ręczna obróbka drewna

712[02].Z1.04

Mechaniczna obróbka drewna

712[02].Z1.05

Wykonywanie połączeń i złączy ciesielskich

712[02].Z1.17

Zabezpieczenie drewna

przed szkodliwymi

czynnikami zewnętrznymi

712[02].Z1.16

Wykonywanie napraw

konstrukcji ciesielskich

712[02].Z1.18

Rozliczanie

robót ciesielskich

712[02].Z1.06

Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych

712[02].Z1.07

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych

712[02].Z1.08

Wykonywanie ścian wieńcowych

712[02].Z1.09

Wykonywanie stropów drewnianych

712[02].Z1.10

Wykonywanie wiązarów i dźwigarów dachowych

712[02].Z1.15

Zabezpieczanie ścian wykopów

712[02].Z1.14

Deskowanie schodów

712[02].Z1.13

Deskowanie stropów

712[02].Z1.12

Deskowanie ścian i słupów

712[02].Z1.11

Deskowanie fundamentów i stóp fundamentowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

korzystać z rożnych źródeł informacji,

posługiwać się dokumentacją budowlaną przy wykonywaniu robót ciesielskich,

wykonywać szkice elementów budowlanych podstawowymi technikami rysunkowymi,

rozróżnić, przygotować, dobrać narzędzia, sprzęt i maszyny do określonych robót
ciesielskich,

wykonywać podstawowe pomiary w robotach ciesielskich,

wykonywać ręczną obróbkę drewna,

wykonywać mechaniczną obróbkę drewna,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

rozróżnić złącza ciesielskie,

wykonać łączniki sworzniowe,

wykonać łączniki wkładkowe,

wykonać łączniki skośne,

wykonać złącza cienkich elementów na gniazda,

wykonać złącza na wkręty,

wykonać złącza na kołki drewniane,

połączyć elementy drewniane za pomocą sworzni stalowych,

połączyć elementy drewniane za pomocą kleju,

połączyć belki drewniane połączeniem na styk prosty,

połączyć belki drewniane połączeniem na styk ukośny,

połączyć elementy drewniane połączeniem na styk z wcięciem pojedynczym i podwójnym,

wzmocnić styki przy zastosowaniu nakładek prostych i ukośnych,

połączyć elementy drewniane na zakładki,

połączyć elementy drewniane na zamki,

przedłużyć elementy pionowe,

wykonać złącza elementów konstrukcyjnych na zakładkę prostą,

wykonać złącza elementów drewnianych węgłowych,

wykonać zamki węgłowe z ostatkami,

połączyć elementy leżące w różnych płaszczyznach na wręby,

połączyć tymczasowe konstrukcje na kliny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02]
Moduł: Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie połączeń i złączy ciesielskich 712[02].Z1.05

Temat: Połączenia na skowy.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania połączeń na skowy.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać kształt skowy do rodzaju łączonych elementów,

zorganizować stanowisko do wykonywania połączenia zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy,

dobrać materiały i narzędzia do wykonania połączenia,

wykonać połączenie,

zaprezentować wykonaną pracę.

Metody nauczania:

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.

Czas: 90 min.

Środki dydaktyczne:

rysunek połączenia,

krawędziaki 75 x 160 mm,

metalowe skowy,

wkręty,

wiertarka z osprzętem,

komplet wierteł do drewna,

wkrętaki,

młotek,

zeszyt, przybory do pisania,

poziomnica.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Omówienie sposobu wykonania ćwiczenia.
4. Przypomnienie zasad bhp przy posługiwaniu się ręcznym sprzętem elektrycznym.
5. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
6. Realizacja tematu:

Każdy uczeń przygotowuje materiały - belkę stropową i podciąg drewniany (czas
trwania 10 min.).

Uczeń wybiera odpowiednią ukształtowaną blachę (skowę).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Po dopasowaniu elementów złącza, uczeń wykonuje połączenie elementów zgodnie
z rysunkiem i ze wskazówkami instruktora - nauczyciela.

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym wykonaniu zadania.

7. Po wykonaniu pracy uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
8. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
9. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy została poprawnie wykonana.
10. Uczniowie prezentują pracę w kolejności wykonywania.
11. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Przykłady zastosowania połączeń na skowy

w elementach konstrukcji drewnianych. Na podstawie zgromadzonych informacji wyszukaj
materiały przedstawiające rodzaje tych połączeń w zrealizowanych obiektach budowlanych
i wpisz je do zeszytu.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………...........................….
Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02]
Moduł Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie połączeń i złączy ciesielskich 712[02].Z1.05

Temat: Złącza wrębowe. Przedłużanie elementów drewnianych poziomych i pionowych.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania złączy wrębowych i przedłużania

elementów drewnianych poziomych i pionowych.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

zorganizować stanowisko do wykonywania złącza zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,

dobrać materiały i narzędzia do wykonania złącza,

przygotować materiał i dokonać jego obróbki,

wykonać złącze,

zaprezentować wykonaną pracę.

Metody nauczania:

ćwiczenia praktyczne,

metoda przewodniego tekstu.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Strategia:
– uczenie się przez doświadczenie.

Czas:
45 min.

Środki dydaktyczne:

belka drewniana o przekroju 200x 200 mm,

pilarka,

metrówka,

ołówek,

klamra ciesielska.

Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest wykonanie przedłużenia belki drewnianej na styk ukośny.

FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów

z pracą metodą przewodniego tekstu.

FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. W jakich sytuacjach dokonujemy przedłużenia elementów poziomych?
2. Jaka jest wielkość kąta nachylenia powierzchni styku do poziomu?
3. Czy potrafisz zgromadzić odpowiednie narzędzia potrzebne do wykonania zadania?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

PLANOWANIE
1. Określ miejsce wykonania styku.
2. Zaplanuj kolejność czynności wykonywania styku ukośnego.
3. Zaplanuj ilość potrzebnego materiału do wykonania zadania.
4. Określ rodzaj narzędzi niezbędnych do wykonania zadania.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Przygotuj stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp.
2. Dobierz materiał potrzebny do wykonania zadania.
3. Zwymiaruj miejsce styku (wyznacz kąt nachylenia powierzchni styku do poziomu).
4. Dokonaj cięcia belek pod ustalonym kątem.
5. Dopasuj powierzchnie styku łączonych belek.
6. Połącz belki za pomocą klamry ciesielskiej.
7. Zwróć uwagę na dokładność swojej pracy.
8. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały przygotowane materiały do obróbki?
2. Czy prawidłowo zostało wykonane złącze?
3. Czy właściwie usytuowałeś położenie klamry w złączu?

ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Przedłużanie elementów drewnianych

poziomych. Na podstawie zgromadzonych informacji określ zasady wykonywania różnych
typów połączeń przedłużających elementy drewniane.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Złącza na gwoździe i wkręty


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Określ długość gwoździ gładkich o średnicy 4 mm potrzebnych do wykonania

połączenia jednociętego dwóch desek o grubościach t

1

= 28 mm i

t

2

= 32 mm

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z warunkami ustalania długości gwoździa w połączeniu jednociętym,
3) wypisać warunki określone w normie,
4) przyporządkować odpowiednie wielkości liczbowe podane w przykładzie,
5) obliczyć długość gwoździa,
6) dokonać oceny poprawności wykonanych obliczeń.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

zeszyt przedmiotowy,

długopis,

kalkulator,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Określ długość gwoździ gładkich o średnicy 3 mm potrzebnych do wykonania połączenia

dwuciętego 3 desek o grubościach odpowiednio t

1

= 25 mm, t

2

= 32 mm, t

3

= 25 mm.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z warunkami ustalania długości gwoździa w połączeniu dwuciętym,
3) wypisać warunki określone w normie,
4) przyporządkować odpowiednie wielkości liczbowe podane w przykładzie,
5) obliczyć długość gwoździa,
6) dokonać oceny poprawności wykonanych obliczeń.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

zeszyt przedmiotowy,

długopis,

kalkulator,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Wykonaj połączenie na wkręty dwóch desek o grubości 32 mm każda. Wyznacz

położenie osi 6 wkrętów o średnicy 3 mm w układzie prostokątnym, gdy łączone elementy
mają szerokość 200 mm. Rozstaw wkrętów w jednym szeregu (a

1

) wynosi 100 mm,

a w jednym rzędzie (a

2

) wynosi 50 mm .

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) dobrać narzędzia do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować materiały,
5) wyznaczyć położenie szeregów i rzędów w połączeniu,
6) sprawdzić prawidłowość oznaczenia położenia osi wkrętów w złączu,
7) wykonać otwory na wkręty,
8) umieścić wkręty w przygotowanych otworach,
9) skręcić łączone elementy,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
11) uporządkować stanowisko pracy,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z instruktażem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

ołówek ciesielski,

miarka składana lub stalowa miarka zwijana,

liniał,

kątownik prostokątny lub kątownik przylgowy,

wiertarka elektryczna z osprzętem i komplet wierteł do drewna,

wkrętaki,

deska o szerokości 200 mm,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Złącza na kołki drewniane i sworznie stalowe


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Określ konieczną długość sworznia o średnicy 10 mm potrzebnego do wykonania

połączenia dwóch elementów o grubości 32 mm każdy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z warunkami ustalania długości sworznia w połączeniach,
3) wypisać warunki normowe określone w tabeli 2,
4) przyporządkować odpowiednie wielkości liczbowe podane w przykładzie,
5) obliczyć długość sworznia,
6) dokonać oceny poprawności wykonanych obliczeń.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

zeszyt przedmiotowy,

długopis,

kalkulator,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wyznacz na desce położenie osi 6 sworzni o średnicy 12 mm w układzie przestawnym,

gdy łączone elementy mają szerokość 300 mm. Rozstaw sworzni w jednym szeregu (a

1

)

wynosi 80 mm, a w jednym rzędzie (a

2

) wynosi 60 mm .

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien umieć:

1) zapoznać się z warunkami ustalania odległości sworzni,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wyznaczyć położenie szeregów i rzędów w połączeniu,
4) sprawdzić prawidłowość oznaczenia położenia osi sworzni w złączu,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

ołówek ciesielski,

miarka składana lub stalowa miarka zwijana,

liniał,

kątownik prostokątny lub kątownik przylgowy,

deska o szerokości 300 mm,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wyznacz na kartonie położenie osi 12 sworzni o średnicy 10 mm w układzie

prostokątnym, gdy łączone elementy mają szerokość 300 mm . Rozstaw sworzni w jednym
szeregu wynosi a

1

, a w jednym rzędzie wnosi a

2

. Określ te wielkości.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z warunkami ustalania odległości sworzni,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wyznacz położenie szeregów i rzędów w połączeniu,
4) sprawdzić poprawność oznaczenia położenia osi sworzni w złączu,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne

karton,

zeszyt przedmiotowy,

długopis, ołówek,

kalkulator,

przybory kreślarskie,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Złącza na skowy

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Z przedstawionych typów i kształtów blach wybierz jedną skowę, za pomocą której

można wykonać połączenie stolca i płatwi.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć przygotowane skowy,
2) rozpoznać ich rodzaje i możliwości zastosowania,
3) dobrać element łączący właściwy dla danego połączenia,
4) sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

modele blach łącznikowych – sków,

model połączenia stolca i płatwi,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Wykonaj, na podstawie rysunku otrzymanego od nauczyciela, połączenie belki stropowej

z podciągiem drewnianym. W połączeniu zastosuj metalowe skowy montowane do
elementów za pomocą wkrętów. Elementy drewniane o przekroju 75 x 160 mm.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) dobrać potrzebny sprzęt i narzędzia do wykonania połączenia,
4) wybrać odpowiednio ukształtowaną blachę - skowę,
5) przygotować materiały,
6) dopasować elementy w złączu,
7) zamontować skowę do elementów drewnianych za pomocą wkrętów,
8) sprawdzić poprawność wykonanego połączenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

9) uporządkować stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rysunek połączenia,

krawędziaki 75 x 160 mm,

metalowe skowy,

wkręty,

wiertarka z osprzętem,

komplet wierteł do drewna,

poziomnica,

wkrętaki,

młotek,

zeszyt, przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Połącz, na podstawie rysunku, miecz ze stolcem za pomocą skowy kolczastej. Elementy

drewniane o przekroju 100 x 100mm.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) dobrać potrzebny sprzęt i narzędzia do wykonania połączenia,
4) dopasować skowę kolczastą do łączonych elementów,
5) przygotować materiały,
6) dopasować elementy w złączu,
7) zamontować skowę do elementów drewnianych,
8) sprawdzić poprawność wykonanego połączenia,
9) uporządkować stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z instruktażem, ćwiczenia praktyczne, przewodni tekst.

Środki dydaktyczne:

rysunek połączenia,

krawędziaki 100 x 100mm,

skowa kolczasta,

młotek,

zeszyt, przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Złącza na klej


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na przedstawionej planszy rozpoznaj rodzaj złączy na klej. Podpisz prawidłowo rysunki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkami przedstawionymi na planszy,
2) rozpoznać typy przedstawionych złączy,
3) wpisać na przygotowanej kartce nazwy rozpoznanych złączy,
4) sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

kartka papieru,

ołówek, cienkopis lub długopis,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj połączenie ukośne na klej kazeinowy, dwóch desek o grubości 25 mm.

Do stabilizacji połączenia, podczas utwardzania się kleju, zastosuj ściski stolarskie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) dobrać potrzebny sprzęt i narzędzia do wykonania połączenia,
4) przygotować materiały,
5) dokonać pomiaru długości i szerokości łączonych elementów,
6) dopasować elementy,
7) ostrugać stykające się powierzchnie, aby ściśle do siebie przylegały,
8) nanieść klej na stykające się powierzchnie,
9) umieścić łączone elementy w ścisku stolarskim,
10) sprawdzić poprawność wykonanego połączenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

11) uporządkować stanowisko pracy,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
13) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z instruktażem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne

:

ołówek ciesielski,

miarka składana lub stalowa miarka zwijana,

liniał,

kątownik prostokątny lub kątownik przylgowy,

pilarka tarczowa ręczna lub piła ręczna grzbietnica albo płatnica,

strug,

wzornik,

dłuta,

deska o szerokości 250mm,

pędzel,

ścisk stolarski,

klej kazeinowy,

zeszyt, przybory do pisania,

literatura

z rozdziału 7.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.5. Złącza wrębowe. Przedłużanie elementów drewnianych

poziomych i pionowych

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj przedłużenie belki o przekroju 200 x 200 mm na styk prosty. Połączenie

wzmocnij klamrą ciesielską.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) dobrać potrzebny sprzęt i narzędzia do wykonania połączenia,
4) przygotować materiały, dobrać klamry,
5) dopasować łączone elementy,
6) połączyć belki za pomocą klamry,
7) sprawdzić poprawność wykonanego połączenia,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z instruktażem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne: belki,

belki,

klamry,

piła lub pilarka,

miarka składana lub zwijana,

ołówek ciesielski,

zeszyt, przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj przedłużenie belki o przekroju 200 x 200 mm na styk ukośny. Połączenie

wzmocnij klamrą ciesielską.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować materiały, dobrać klamry,
5) dopasować łączone elementy,
6) połączyć belki za pomocą klamry,
7) sprawdzić poprawność wykonanego połączenia,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) dokonać oceny ćwiczenia,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z instruktażem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

belki,

klamry,

piła lub pilarka,

miarka składana lub zwijana,

ołówek ciesielski,

zeszyt, przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.



Ćwiczenie 3

Wykonaj przedłużenie belki drewnianej o przekroju 250 x 250 mm na nakładkę prostą

wzmocnioną śrubami.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować materiały,
5) wyznaczyć położenie osi otworów na śruby,
6) wykonać połączenie i nawiercić otwory,
7) dopasować łączone elementy,
8) połączyć belki,
9) sprawdzić poprawność wykonanego połączenia,
10) uporządkować stanowisko pracy.
11) dokonać oceny ćwiczenia,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z instruktażem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

belki,

śruby,

wzornik,

dłuta,

kątownik prostokątny,

piła lub pilarka,

wiertarka,

komplet wierteł,

miarka składana lub zwijana,

ołówek ciesielski,

zeszyt, przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Wykonaj przedłużenie belek drewnianych o przekroju 200 x 200 mm stosując łubki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować materiały, dobrać belki i łubki,
5) wyznaczyć położenie osi otworów na śruby,
6) wykonać połączenie i nawiercić otwory,
7) dopasować łączone elementy,
8) połączyć belki i skręcić śruby,
9) uporządkować stanowisko pracy,
10) dokonać oceny ćwiczenia,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z instruktażem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

belki,

śruby,

wkrętak, klucz do śrub,

piła lub pilarka,

wiertarka,

komplet wierteł,

metrówka,

ołówek ciesielski,

zeszyt, przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.6. Złącza elementów konstrukcyjnych

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj złącze belek drewnianych o przekroju 200 x 200 mm na nakładkę prostą. Belki

krzyżują się pod kątem prostym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować materiały,
5) wykonać połączenie,
6) dopasować łączone elementy,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia,
9) zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z instruktażem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

bale i deski,

piła grzbietnica lub pilarka tarczowa ręczna,

wzornik,

miarka składana lub zwijana,

ołówek ciesielski,

kątownik prostokątny,

dłuta,

zeszyt, przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj złącze belek drewnianych o przekroju 200 x 200 mm krzyżujących się pod

kątem ostrym na nakładkę prostą.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować materiały,
5) wykonać połączenie,
6) dopasować łączone elementy,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia,
9) zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania złącza (piła grzbietnica lub pilarka tarczowa
ręczna, miarka składana lub zwijana, ołówek ciesielski, kątownik prostokątny, dłuta),

zeszyt, przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Na przedstawionej planszy rozpoznaj i oznacz złącza węgłowe z ostatkami i bez

ostatków.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkiem na planszy,
2) wypisać na kartce wszystkie typy złączy,
3) przyporządkować nazwy typom złączy na rysunkach i przykleić kartki z odpowiednim

podpisem,

4) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

plansza z rysunkiem,

kartki samoprzylepne,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Ćwiczenie 4

Wykonaj złącze belek na czopy środkowe. Belki mają przekrój 150 x 150 mm.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować materiały,
5) wykonać połączenie,
6) dopasować łączone elementy,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia,
9) zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z instruktażem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

bale,

wzornik,

piła grzbietnica lub pilarka tarczowa ręczna,

metrówka,

ołówek ciesielski,

kątownik prostokątny,

dłuta,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 5

Wykonaj złącze belek na czopy w jaskółczy ogon z klinem. Belki mają przekrój 200 x

200 mm.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować materiały,
5) wykonać połączenie,
6) dopasować łączone elementy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

7) uporządkować stanowisko pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia,
9) zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z instruktażem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

bale, listwy,

piła grzbietnica lub pilarka tarczowa ręczna,

miarka składana lub zwijana,

ołówek ciesielski,

kątownik prostokątny,

dłuta,

zeszyt, przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 6

Z prezentowanych modeli złączy elementów schodzących się pod katem ostrym wybierz

złącza na wrąb pełny, wrąb z czopem, wrąb podwójny. Rozpoznaj je i opisz sposób wykonania
każdego z nich.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z prezentowanymi modelami złączy,
2) wybrać i przyporządkować nazwy złączy,
3) wypisać na kartce wszystkie typy złączy,
4) wykonać krótki opis wykonania każdego z nich,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać samooceny.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

modele złączy,

kartki samoprzylepne,

arkusz papieru,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie połączeń i
złączy ciesielskich”

Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których :

zadania 1 ÷ 19 są z poziomu podstawowego,

zadania 20 ÷ 25 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 22 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. c, 4. b, 5. a, 6. b, 7. d, 8. c, 9. c, 10. a, 11. b,
12.
a, 13. a, 14. b, 15. d, 16. a, 17. a, 18. a, 19. c, 20. b, 21. a, 22. a, 23. b, 24. b,
25.
c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Określić rodzaj łączników występujący

w złączach sworzniowych.

A

P

d

2. Wskazać maksymalną średnicę gwoździa

w elementach złączy ze sklejki o grubości ponad
8 mm.

C

P

c

3. Wskazać maksymalną średnicę gwoździ

bezpośrednio wbijanych w drewno.

C

P

c

4. Wskazać rodzaj pokazanego na rysunku złącza na

gwoździe.

C

P

b

5. Wskazać rodzaj łączników, których nie należy

stosować do łączenia elementów narażonych na
odrywanie.

C

P

a

6. Wskazać minimalną średnicę wkręta w części

gładkiej trzpienia.

A

P

b

7. Określić rodzaj pokazanego na rysunku styku

klejonego.

A

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

8. Określić rodzaj pokazanego na rysunku złącza na

czop.

A

P

c

9. Określić minimalny kąt nachylenia powierzchni

styku do poziomu w styku ukośnym.

A

P

c

10. Wskazać minimalną średnicę gwoździ w

elementach złączy ze sklejki o grubości do 8 mm.

C

P

a

11. Określić minimalną długość zagłębienia wkręta

w elemencie od strony ostrza.

C

P

b

12. Wskazać na rysunku rodzaj parametru, który

ulegnie zwiększeniu po wykonaniu złącza.

C

P

a

13. Wskazać rodzaj pokazanego na rysunku wkręta

do drewna.

A

P

a

14. Określić rodzaj kleju, którego nie należy

stosować do klejenia elementów konstrukcji
drewnianych.

C

P

b

15. Określić średnicę prętów ze stali gładkiej, z której

wykonywane są klamry ciesielskie.

C

P

d

16. Zidentyfikować typ złącza węgłowego

pokazanego na rysunku.

A

P

a

17. Określić minimalną grubość spoiny klejowej.

C

P

a

18. Zidentyfikować typ złącza pokazanego na

rysunku.

A

P

a

19. Określić rodzaj złącza pokazanego na rysunku.

C

P

c

20. Określić rodzaj styku stosowanego w klejonych

elementach ściskanych.

D

PP

b

21. Zidentyfikować cechę drewna nie wpływającą na

dobór średnicy gwoździa.

C

PP

a

22 Wskazać element nie służący do wzmocnienia

połączenia elementów leżących w płaszczyznach
poziomej i skośnej.

C

PP

a

23. Określić minimalną długość nakładki w złączu

klejonym dwóch desek o grubości 25 mm.

C

PP

b

24. Określić wielkość średnicy gwoździ stosowanych

w elementach drewnianych złączy.

C

PP

b

25 Określić minimalną ilość wkrętów o średnicy

mniejszej niż 10 mm w złączach pracujących na
zginanie i docisk.

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na taki typ zadań testowych, jaki

będzie w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia


1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 25 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każde poprawnie rozwiązane zadanie możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna, wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności. gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań
o numerach od 20 do 25).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Który z wymienionych łączników występuje w złączach sworzniowych?

a) skowa.
b) pierścień zębaty.
c) płytka kolczasta.
d) kołek drewniany.


2. Maksymalna średnica gwoździa w elementach złączy ze sklejki o grubości ponad 8 mm

wynosi:
a) 2 mm.
b) 3 mm.
c) 4 mm.
d) 5 mm.


3. Bezpośrednio w drewno można wbijać gwoździe o maksymalnej średnicy:

a) 2,0 mm.
b) 4,0 mm.
c) 6,0 mm.
d) 8,0 mm.

4. Na rysunku obok przedstawiono złącze na gwoździe:

a) trójcięte.
b) dwucięte.
c) jednocięte.
d) czterocięte.

5. Jeżeli element narażony jest na odrywanie, to do łączenia elementów nie należy stosować:

a) sworzni.
b) gwoździ okrągłych.
c) gwoździ z podwójnym łbem.
d) wkrętów z łbem sześciokątnym.

6. Minimalna średnica wkręta w części gładkiej trzpienia wynosi:

a) 3 mm.
b) 4 mm.
c) 5 mm.
d) 6 mm.


7. Jaki rodzaj styku elementów klejonych jest przedstawiony na rysunku obok?

a) ukośny.
b) czołowy.
c) klinowy.
d) z nakładkami.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

8. Na rysunku obok przedstawiono złącze na czop:

a) zwykły.
b) środkowy.
c) odsadzony.
d) w jaskółczy ogon z klinem.


9. W styku ukośnym kąt nachylenia powierzchni styku do poziomu nie powinien być

mniejszy niż:
a) 30°.
b) 45°.
c) 60°.
d) 90°.

10. Minimalna średnica gwoździ w elementach złączy ze sklejki o grubości do 8 mm wynosi:

a) 2 mm.
b) 3 mm.
c) 4 mm.
d) 5 mm.

11. Minimalna długość zagłębienia wkręta w elemencie od strony ostrza powinna wynosić:

a) 3 średnice wkręta.
b) 4 średnice wkręta.
c) 5 średnic wkręta.
d) 6 średnic wkręta.

12. Na rysunku obok pokazano złącze zwiększające:

a) długość elementu.
b) grubość elementu.
c) przekrój elementu.
d) szerokość elementu.


13. Na rysunku obok pokazano wkręt do drewna z łbem:

a) soczewkowym.
b) sześciokątnym.
c) z główką płaską.
d) z główką półkolistą.


14. Do klejenia elementów konstrukcji drewnianych nie należy stosować kleju:

a) kazeinowego.
b) celulozowego.
c) z żywic mocznikowych.
d) z żywic melaminowych.


15. Klamry ciesielskie wykonywane są z prętów ze stali gładkiej o średnicy:

a) 6 ÷ 8 mm.
b) 8 ÷ 10 mm.
c) 8 ÷ 12 mm.
d) 8 ÷ 16 mm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

16. Na rysunku obok pokazano złącze węgłowe:

a) z ostatkami na zakładkę.
b) bez ostatków na zakładkę.
c) z ostatkami na jaskółczy ogon.
d) bez ostatków na zakładkę ukośną.

17. Grubość spoiny klejowej nie powinna być mniejsza niż:

a) 0,1 mm.
b) 0,2 mm.
c) 0,3 mm.
d) 0,4 mm.


18. Na rysunku obok pokazano złącze:

a) klinowe.
b) na czop zwykły.
c) na czop środkowy.
d) w jaskółczy ogon.

19. Na rysunku obok pokazano:

a) zamek ukośny.
b) zamek węgłowy francuski.
c) zakładkę prostą z wcięciem.
d) zakładkę prostą z czopem ukrytym.

20. W klejonych elementach ściskanych należy wykonać styk:

a) z nakładkami.
b) czołowy.
c) klinowy.
d) ukośny.


21. Która z podanych cech drewna nie wpływa na dobór średnicy gwoździa?

a) barwa drewna.
b) twardość drewna.
c) wilgotność drewna.
d) szerokość słojów rocznych.


22. Który z wymienionych elementów nie służy do wzmocnienia połączenia elementów

leżących w płaszczyznach poziomej i skośnej?
a) łubki.
b) śruby.
c) opaski.
d) chomąta.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

23. Minimalna długość nakładki w złączu klejonym dwóch desek grubości 25mm wynosi:

a) 125 mm.
b) 250 mm.
c) 275 mm.
d) 325 mm.


24. Średnica gwoździa w elementach drewnianych złączy powinna wynosić:

a) od 1/8 do 1/10 grubości najcieńszego elementu złącza.
b) od 1/6 do 1/11 grubości najcieńszego elementu złącza.
c) od 1 /5 do 1/8 grubości grubszego elementu złącza.
d) od 1/2 do1/3 grubości grubszego elementu złącza.


25. W złączach pracujących na zginanie i docisk minimalna liczba wkrętów o średnicy

mniejszej niż 10 mm wynosi:
a) 1 szt.
b) 2 szt.
c) 4 szt.
d) 6 szt.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko............................................................................................................................

Wykonywanie połączeń i złączy ciesielskich 712[02].Z1.05

Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

23.

a

b

c

d

24.

a

b

c

d

25.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie połączeń
i złączy ciesielskich”

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których :

zadania 1 ÷ 18 są z poziomu podstawowego,

zadania 21 ÷ 22 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. c, 4. d, 5. a, 6. d, 7. b, 8. a, 9. c, 10. a, 11. d,
12.
b, 13. a, 14. c, 15. c, 16. a, 17. a, 18. a, 19. b, 20. b, 21. b, 22. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Określić rodzaj łącznika nie występującego

w złączach sworzniowych.

A

P

c

2. Wskazać

minimalną

średnicę

gwoździa

w elementach złączy z twardych płyt pilśniowych.

C

P

a

3. Wskazać rodzaj łączników, które należy stosować

do łączenia elementów narażonych na odrywanie.

C

P

c

4. Wskazać rodzaj pokazanego na rysunku wkręta

do drewna.

C

P

d

5. Określić długość zachodzenia na siebie końców

gwoździ wbijanych z obu stron wzdłuż jednej osi.

A

P

a

6. Wskazać maksymalny rozstaw gwoździ w jednym

szeregu układu prostokątnego.

A

P

d

7. Określić minimalną długość zagłębienia wkręta

w elemencie od strony ostrza.

B

P

b

8. Określić różnicę długości sworznia i całkowitej

szerokości łączonych elementów.

A

P

a

9. Określić maksymalny rozstaw gwoździ pomiędzy

rzędami układu prostokątnego.

C

P

c

10. Zidentyfikować rodzaj łącznika pokazanego na

rysunku.

A

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

11. Określić rodzaj złącza klejonego pokazanego na

rysunku.

A

P

d

12. Określić minimalną odległość od krawędzi

obciążonej gwoździ wbijanych ukośnie.

C

P

b

13. Zidentyfikować rodzaj złącza pokazanego na

rysunku.

C

P

a

14. Zidentyfikować pokazany na rysunku rodzaj

złącza na czop.

A

P

c

15. Zidentyfikować pokazany na rysunku rodzaj

złącza elementów w konstrukcjach z bali.

C

P

c

16. Określić typ styku poziomego pokazany na

rysunku.

A

P

a

17. Określić rodzaj złącza pokazanego na rysunku.

C

P

a

18. Określić długość gwoździa użytego do połączenia

dwóch elementów.

C

P

a

19. Określić minimalną odległość klamry od czoła

elementu.

C

PP

b

20 Określić minimalną odległość od podłużnej

krawędzi przekroju.

C

PP

b

21. Określić minimalną długość nakładek w złączu

klejonym dwóch desek o grubości 32 mm.

C

PP

b

22. Określić minimalną ilość sworzni w złączach

rozciąganych.

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na taki typ zadań testowych, jaki

będzie w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia


1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każde poprawnie rozwiązane zadanie możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi; a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna, wybierz
ją i zaznacz, kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań
o numerach od 18 do 22).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Który z wymienionych łączników nie występuje w złączach sworzniowych?

a) kołek drewniany.
b) gwóźdź.
c) skowa.
d) wkręt.


2. Minimalna średnica gwoździa w elementach złączy z twardych płyt pilśniowych wynosi:

a) 2 mm.
b) 3 mm.
c) 4 mm.
d) 5 mm.

3. Jeżeli element narażony jest na odrywanie, to do łączenia elementów należy stosować:

a) gwoździe walcowane hartowane.
b) gwoździe paletowe walcowane.
c) wkręty z łbem sześciokątnym.
d) sworznie.


4. Na rysunku obok pokazano wkręt do drewna:

a) z łbem soczewkowym.
b) z łbem sześciokątnym.
c) z główką półkolistą.
d) z główką płaską.

5. Dopuszczalna wielkość grubości składowej części elementu złożonego, w przypadku

zachodzenia na siebie końców gwoździ wbijanych z obu stron wzdłuż jednej osi w trzy
łączone ze sobą elementy, wynosi:
a) 1/2.
b) 1/3.
c) 1/4.
d) 1/5.

6. Maksymalny rozstaw gwoździ a

1

o średnicy 4 mm w jednym szeregu układu prostokątnego

nie może przekraczać wielkości:
a) 80 mm.
b) 100 mm.
c) 120 mm.
d) 160 mm.


7. Minimalna długość zagłębienia wkręta w elemencie od strony ostrza wynosi:

a) 3d.
b) 4d.
c) 5d.
d) 6d.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

8. Długość sworznia powinna być większa od całkowitej szerokości łączonych elementów o

a) 10 ÷ 20 mm.
b) 20 ÷ 25 mm.
c) 25 ÷ 30 mm.
d) 30 ÷ 35 mm.

9. Maksymalny rozstaw gwoździ a

2

o średnicy 4 mm pomiędzy rzędami układu prostokątnego

nie może przekraczać wielkości
a) 160 mm.
b) 120 mm.
c) 80 mm.
d) 40 mm.

10. Jaki rodzaj łącznika pokazano na rysunku obok?

a) skowę.
b) obejmę.
c) wieszak.
d) chomąto.

11. Jaki rodzaj złącza klejonego pokazano na rysunku obok?

a) nakładkowe.
b) czołowe.
c) klinowe.
d) ukośne.


12. Minimalna odległość od krawędzi obciążonej dla gwoździ o średnicy 5 mm wbijanych

ukośnie powinna wynosić
a) 25 mm.
b) 50 mm.
c) 100 mm.
d) 150 mm.

13. W pokazanym na rysunku złączu zwiększa się w elemencie

a) długość.
b) grubość.
c) przekrój.
d) szerokość.

14. Jaki rodzaj złącza na czop jest pokazany na rysunku obok?

a) w jaskółczy ogon z klinem.
b) odsadzony.
c) środkowy.
d) zwykły.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

15. Jaki rodzaj złącza elementów w konstrukcjach z bali jest pokazany na rysunku obok?

a) naroże.
b) na nakładki.
c) skrzyżowanie z podpórką.
d) skrzyżowanie desek z wcięciem.

16. Na rysunku obok pokazano styk poziomy

a) z wcięciem pojedynczym.
b) z wcięciem podwójnym.
c) ukośny.
d) prosty.

17. Jaki rodzaj złącza pokazano na rysunku obok?

a) na styk na czop podwójny.
b) na styk na zwidłowanie.
c) na styk na czop ukośny.
d) na wręby ukośne.

18. Długość gwoździa o średnicy d = 2 mm użytego do połączenia dwóch elementów

o grubościach t

1

= 25 mm i t

2

= 38 mm

wynosi

a) 45 mm.
b) 40 mm.
c) 35 mm.
d) 30 mm.


19. Ile średnic klamry wynosi minimalna odległość klamry od czoła elementu:

a) 10.
b) 15.
c) 20.
d) 25.


20. Ile grubości łączonego elementu wynosi minimalna odległość od podłużnej krawędzi

przekroju:
a) 1/2.
b) 1/3.
c) 1/4.
d) 1/5.


21. Minimalna długość nakładek w złączu klejonym dwóch elementów o grubości 32 mm

wynosi:
a) 160 mm.
b) 320 mm.
c) 480 mm.
d) 640 mm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

22. W złączach rozciąganych minimalna ilość sworzni z każdej strony styku wynosi:

a) 2 szt.
b) 3 szt.
c) 4 szt.
d) 5 szt.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

43

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko............................................................................................................................

Wykonywanie połączeń i złączy ciesielskich 712[02].Z1.05

Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

44

7. LITERATURA

1. Kotwica J.: Konstrukcje drewniane w budownictwie tradycyjnym. Arkady Sp. z o.o,

Warszawa 2005.

2. Lenkiewicz W., Zdziarska –Wis I. : Technologia. Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
3. Panas J. (red.): Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2005
4. Pyrak S., Włodarczyk W.: Posadowienie budowli, konstrukcje murowe i drewniane.

Konstrukcje budowlane cz. 3. WSiP, Warszawa 2000

5. Szymański E. : Materiałoznawstwo budowlane. WSiP, Warszawa1997
6. PN - B - 03150 : 2000 Konstrukcje drewniane. Obliczenia statyczne i projektowanie.

