monter kadlubow okretowych 721[02] z1 06 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Jan Sarniak


Przygotowanie statku i pochylni do wodowania
721[02].Z1.06

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Henryk Stańczyk
mgr inż. Jerzy Giemza


Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Jan Sarniak



Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Zych







Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 721[02].Z1.06
„Przygotowanie statku i pochylni do wodowania”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu monter kadłubów okrętowych.





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Metody wodowania

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Pochylnie i doki

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Urządzenia do wodowania z pochylni

19

5.3.1. Ćwiczenia

19

5.4. Proces wodowania

22

5.4.1. Ćwiczenia

22

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

28

7. Literatura

42

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter kadłubów okrętowych.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

ewaluację osiągnięć ucznia w postaci 2 testów wielokrotnego wyboru, przy czym drugi
test zawiera również zadania otwarte, konieczne do analizy sposobu myślenia ucznia,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Poradnik zawiera materiał nauczania składający się z 4 tematów, są to: Metody

wodowania, Pochylnie i doki, Urządzenia do wodowania, Proces wodowania.

Treści zawarte w temacie „Metody wodowania” pomogą uczniowi zapoznać się

z problematyką metod wodowania z pochylni i doków.

Treści zawarte w temacie „Pochylnie i doki” pomogą uczniowi zapoznać się z podziałem

oraz rozwiązaniami konstrukcyjnymi pochylni i doków.

Treści zawarte w temacie „Urządzenia do wodowania” pomogą uczniowi zapoznać się

z podbudową wodowaniową pochylni.

Treści zawarte w temacie „Proces wodowania” pomogą uczniowi zapoznać się

z procesem przygotowania statku i pochylni do wodowania oraz procedurą wodowania.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

dyskusji dydaktycznych,

pokazu z objaśnieniem,

pogadanki,

ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami.

W testach wielokrotnego wyboru zamieszczono:

plany testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań,

propozycję norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

karty odpowiedzi,

zestawy zadań testowych.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4











































Schemat układu jednostek modułowych







721[02].Z1

Technologia budowy kadłuba

okrętowego

721[02].Z1.01

Trasowanie blach i profili

721[02].Z1.03

Wykonywanie prefabrykacji sekcji

kadłuba

721[02].Z1.04

Montowanie kadłuba statku

721[02].Z1.05

Montowanie elementów zbrojenia

kadłuba

721[02].Z1.06

Przygotowanie statku i pochylni do

wodowania

721[02].Z1.02

Wykonywanie obróbki blach i profili

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:

stosować terminologię z zakresu konstrukcji i technologii kadłuba statku,

posługiwać się normami, dokumentacją technologiczną, rysunkami kadłubów okrętowych
oraz planami montażu,

wykonywać szkice prostych elementów okrętowych,

identyfikować ogólne i lokalne linie, płaszczyzny bazowe kadłuba oraz określać ich
przeznaczenie,

posługiwać

się

urządzeniami,

przyrządami,

narzędziami

i

pomocniczym

oprzyrządowaniem monterskim, w tym narzędziami pneumatycznymi, magnetycznymi
i hydraulicznymi,

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,

organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii,

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy,

komunikować się z uczestnikami procesu pracy,

przestrzegać przepisów kodeksu pracy dotyczących praw i obowiązków pracownika
i pracodawcy,

przestrzegać przepisów prawa dotyczących wykonywanych zadań zawodowych,

korzystać z różnych źródeł informacji.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:

scharakteryzować metody wodowania statku,

scharakteryzować urządzenia do wodowania,

zaplanować prace przygotowawcze statku i pochylni do wodowania,

określić warunki techniczno-organizacyjne procesu wodowania,

dobrać materiały do wodowania,

scharakteryzować podbudowę wodowaniową,

skorzystać z dokumentacji technicznej dotyczącej przygotowania statku i pochylni do
wodowania,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska podczas przygotowania statku i pochylni do wodowania.















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł:

Technologia budowy kadłuba okrętowego 721[02].Z1

Jednostka modułowa:

Przygotowanie

statku

i

pochylni

do

wodowania

721[02].Z1.06

Temat: Demontaż rusztowań na pochylni.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania operacji technologicznych demontażu

rusztowań.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zaplanować proces technologiczny demontażu rusztowań,

rozróżnić poszczególne operacje demontażu,

dobrać środki transportowe i osprzęt do operacji demontażu.


Metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenie praktyczne,
– pogadanka.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna.


Czas: 4 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

instrukcje technologiczne,

stoczniowe przepisy bhp i ochrony środowiska,

papier formatu A4,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.


Przebieg zajęć:

1. Instruktaż wstępny:

sprawdzenie obecności,

sprawdzenie samopoczucia uczniów i przygotowania do zajęć,

przedstawienie przebiegu zajęć,

podanie kryteriów ocen.

2. Instruktaż bieżący:

Praca z poradnikiem:

nadzorowanie pracy uczniów z poradnikiem (temat: Demontaż rusztowań na pochylni),

odpowiedzi na pytania sprawdzające.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Wykonanie ćwiczenia 5 z części 4.4.3. poradnika dla ucznia:

sprawdzenie, czy uczniowie wykonują odpowiednie prace wg danych w ćwiczeniu,

udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń,

sprawdzenie czy wszyscy uczniowie wykonali zadania,

omówienie ćwiczenia, wskazanie na błędy.


3. Instruktaż końcowy:

podsumowanie zajęć,

wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia,

omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów,

zwrócenie uwagi na błędy,

przeprowadzenie pogadanki na temat operacji demontażu rusztowań na pochylni,

ocena pracy uczniów.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

poprzez przeprowadzenie pogadanki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł:

Technologia budowy kadłuba okrętowego 721[02].Z1

Jednostka modułowa:

Przygotowanie

statku

i

pochylni

do

wodowania

721[02].Z1.06

Temat: Montaż korków spustowych w zbiornikach.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania operacji technologicznych montażu

korków spustowych w zbiornikach przed wodowaniem.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zaplanować proces technologiczny montażu korków spustowych,

rozróżnić poszczególne operacje montażu,

dobrać narzędzia do montażu.


Metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenie praktyczne,
– pogadanka.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna.


Czas: 4 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4,

przybory do pisania,

instrukcje technologiczne,

stoczniowe przepisy bhp i ochrony środowiska.


Przebieg zajęć:

1. Instruktaż wstępny:

sprawdzenie obecności,

sprawdzenie samopoczucia uczniów i przygotowania do zajęć,

przedstawienie przebiegu zajęć,

podanie kryteriów ocen.

2. Instruktaż bieżący:

Praca z poradnikiem

nadzorowanie pracy uczniów z poradnikiem (temat: Montaż korków spustowych
w zbiornikach dennych),

odpowiedzi na pytania sprawdzające.

Wykonanie ćwiczenia 6 z części 4.4.3. poradnika dla ucznia:

sprawdzenie, czy uczniowie wykonują odpowiednie prace wg danych w ćwiczeniu,

udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

sprawdzenie czy wszyscy uczniowie wykonali zadania,

omówienie ćwiczenia, wskazanie na błędy.


3. Instruktaż końcowy:

podsumowanie zajęć,

wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia,

omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów,

zwrócenie uwagi na błędy,

przeprowadzenie pogadanki na temat operacji montażu korków spustowych
w zbiornikach przed wodowaniem,

ocena pracy uczniów.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

poprzez przeprowadzenie pogadanki.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Metody wodowania


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie niniejszego poradnika i literatury poz.1 i 2, uzupełnij poniższą tabelę

wpisując dane zgodnie z poleceniem.


Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować metodę wodowania wzdłużnego.
W drugiej części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.

Wodowanie wzdłużne










Cechy

charakterystyczne




Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał dotyczący wodowania z pochylni wzdłużnej, literatura poz. 1 i 2,
2) uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne wodowania wzdłużnego.


Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

literatura wskazana w poradniku poz. 1 i 2,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 2

Na podstawie niniejszego poradnika i literatury poz. 1 i 2, uzupełnij poniższą tabelę

wpisując dane zgodnie z poleceniem.


Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować metodę wodowania bocznego.
W drugiej części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.

Wodowanie boczne z zeskokiem










Cechy

charakterystyczne




Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał dotyczący wodowania bocznego z zeskokiem, literatura

poz. 1 i 2,

2) uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne wodowania bocznego z zeskokiem.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

literatura wskazana w poradniku poz. 1 i 2,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 3

Na podstawie niniejszego poradnika i literatury poz.1 i 2, uzupełnij poniższą tabelę

wpisując dane zgodnie z poleceniem.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał dotyczący wodowania z doku suchego, poz. 1 i 2 literatury,
2) uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne wodowania z doku suchego.

Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować wodowanie w doku suchym. W drugiej
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać
dyskusję oraz pogadankę.

Wodowanie z doku suchego










Cechy

charakterystyczne



Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

literatura wskazana w poradniku poz. 1 i 2,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 4

Na podstawie niniejszego poradnika i literatury poz.1 i 2, uzupełnij poniższą tabelę

wpisując dane zgodnie z poleceniem.


Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować zagrożenia przy wodowaniu. W drugiej
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać
dyskusję oraz pogadankę.

Typ wodowania

Zagrożenia przy wodowaniu

Wodowanie

wzdłużne






Wodowanie

boczne z

zeskokiem







Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał dotyczący metod wodowania, literatura poz. 1 i 2,
2) uzupełnić tabelę podając zagrożenia przy wodowaniu zgodnie z poleceniem.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

literatura wskazana w poradniku poz. 1 i 2,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Pochylnie i doki

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.

Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować budowę pochylni wzdłużnej. W drugiej
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać
dyskusję oraz pogadankę.

Pochylnia wzdłużna










Cechy

charakterystyczne




Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał dotyczący budowy pochylni wzdłużnej,
2) uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne pochylni wzdłużnej.


Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 2

Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.

Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować budowę pochylni bocznej. W drugiej
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać
dyskusję oraz pogadankę.

Pochylnia boczna










Cechy

charakterystyczne




Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał dotyczący budowy pochylni bocznej,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.

Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować budowę doku suchego. W drugiej
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać
dyskusję oraz pogadankę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Suchy dok










Cechy

charakterystyczne




Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał dotyczący budowy suchego doku,
2) wpisać w tabelę dane zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.

Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować budowę doku pływającego. W drugiej
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać
dyskusję oraz pogadankę.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał dotyczący budowy doku pływającego,
2) wpisać w tabelę dane zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Dok pływający










Cechy

charakterystyczne




Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.3. Urządzenia do wodowania z pochylni

5.3.1 Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.

Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować urządzenia do wodowania z pochylni.
W drugiej części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.

Przeznaczenie wyposażenia

Tory ślizgowe

Płozy

Kołyska dziobowa

Kozioł rufowy

Zwalniacze

Podbudowa


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał dotyczący budowy urządzeń do wodowania,
2) uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne urządzeń do wodowania,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Ćwiczenie 2

Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.

Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować budowę zwalniaczy. W drugiej części
uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać
dyskusję oraz pogadankę.

Cechy charakterystyczne zwalniaczy

Zwalniacz ciesielski




Zwalniacz

mechaniczny





Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał dotyczący budowy zwalniaczy,
2) uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne zwalniaczy,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.

Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować budowę kozłów dziobowych. W drugiej
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać
dyskusję oraz pogadankę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Cechy charakterystyczne kozłów dziobowych

Kozioł z miękkimi
wkładkami




Kozioł obrotowy

z kołyską




Kozioł obrotowy

z łożyskiem


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał dotyczący budowy kozłów dziobowych,
2) uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne kozłów dziobowych,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.4. Proces wodowania

5.4.1 Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę podając rodzaj i dane charakterystyczne smarów stosowanych do torów

ślizgowych.


Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej

i dokumentacji stoczniowej. W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować materiał
dotyczący smarów wodowaniowych. W drugiej części uzupełniają tabelę zgodnie
z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.

Charakterystyka smarów przeznaczonych do torów ślizgowych

Lp.

Rodzaj smaru

Główne składniki

Zastosowanie







Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał dotyczący smarów wodowaniowych (literatura podana

w poradniku oraz instrukcja stoczniowa którą otrzymasz od nauczyciela),

2) uzupełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

instrukcja przygotowania statku do wodowania,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Ćwiczenie 2

Uzupełnij tabelę podając rodzaj i dane charakterystyczne smarów stosowanych do płóz.

Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej

i dokumentacji stoczniowej. W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować materiał
dotyczący smarów wodowaniowych. W drugiej części uzupełniają tabelę zgodnie
z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.

Charakterystyka smarów przeznaczonych do płóz

Lp.

Rodzaj smaru

Główne składniki

Zastosowanie






Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał dotyczący smarów wodowaniowych, (literaturę oraz instrukcję

stoczniowa, którą otrzymasz od nauczyciela),

2) uzupełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

instrukcja przygotowania statku do wodowania,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Ćwiczenie 3

Uzupełnij tabelę podając rodzaj i dane wyposażenia do wodowania z pochylni. Ilość

pozycji w tabeli możesz zwiększyć w zależności od potrzeb.


Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z dokumentacji stoczniowej.

W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować zestawienie do wodowania, które
otrzymają od nauczyciela. W drugiej części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy
podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.

Wyposażenie pochylni do wodowania

Lp.

Nazwa wyposażenia

Ilość

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować zestawienie do wodowania z pochylni, które otrzymasz od nauczyciela,
2) uzupełnić tabelę wpisując odpowiednie dane charakterystyczne wyposażenia.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

zestawienie do wodowania z pochylni,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Ćwiczenie 4

Uzupełnij tabelę podając czynności związane z przygotowaniem statku do wodowania.

Ilość pozycji w tabeli możesz zwiększyć w zależności od potrzeb.


Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować materiał dotyczący przygotowania
statku do wodowania. W drugiej części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy
podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.

Prace związane z przygotowaniem statku do wodowania

Lp.

Nazwa czynności

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał dotyczący przygotowania statku do wodowania,
2) wpisać w tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

papier formatu A4,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Ćwiczenie 5

W trakcie zajęć na terenie stoczni wykonaj prace przygotowawcze pochylni do

wodowania statku, np. demontaż rusztowań, wykorzystując instrukcję technologiczną
demontażu rusztowań i stosując podczas pracy przepisy bhp i ochrony środowiska.

Wskazówki do realizacji
Rodzaj prac nie musi być zgodny z zaproponowanym, gdyż zależy to od aktualnie

wykonywanych w stoczni prac przygotowawczych. W każdym jednak przypadku należy
zadbać o to, aby uczniowie mieli do dyspozycji niezbędną dokumentację konstrukcyjno-
technologiczną i dotyczącą wymagań bhp, p.poż i ochrony środowiska. Należy też
bezwzględnie dopilnować, aby uczniowie wzięli udział w instruktażu stanowiskowym
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistę.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze stoczniową instrukcją technologiczną demontażu rusztowań z pochylni

oraz wymaganiami przepisów bhp i ochrony środowiska dla danego rodzaju prac, przy
wykonaniu których będziesz współuczestniczył,

2) wziąć wspólnie z pracownikami stoczni udział w instruktażu stanowiskowym

i wykonywaniu operacji demontażowych,

3) sporządzić sprawozdanie z praktyki zawierające: wykaz prac przygotowawczych, wykaz

urządzeń i osprzętu transportowego, wykaz użytych instrukcji technologicznych, wykaz
wymagań bhp i ochrony środowiska związanych z wykonywanym zakresem prac.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

instrukcje technologiczne,

stoczniowe przepisy bhp i ochrony środowiska,

papier formatu A4,

przybory do pisania.

Ćwiczenie 6

W trakcie zajęć na terenie stoczni wykonaj prace przygotowawcze statku do wodowania,

np. montaż zaworów spustowych w zbiornikach, wykorzystując instrukcję technologiczną
montażu i stosując podczas pracy przepisy bhp i ochrony środowiska.


Wskazówki do realizacji
Rodzaj prac nie musi być zgodny z zaproponowanym, gdyż zależy to od aktualnie

wykonywanych w stoczni prac przygotowawczych. W każdym jednak przypadku należy
zadbać o to, aby uczniowie mieli do dyspozycji niezbędną dokumentację konstrukcyjno-
technologiczną i dotyczącą wymagań bhp, p.poż i ochrony środowiska. Należy też
bezwzględnie dopilnować, aby uczniowie wzięli udział w instruktażu stanowiskowym
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze stoczniową instrukcją technologiczną montażu zaworów spustowych

w zbiornikach oraz wymaganiami przepisów bhp i ochrony środowiska dla danego rodzaju
prac, przy wykonaniu których będziesz współuczestniczył,

2) wziąć wspólnie z pracownikami stoczni udział w instruktażu stanowiskowym

i wykonywaniu operacji remontowych,

3) sporządzić sprawozdanie z praktyki zawierające: wykaz prac przygotowawczych, wykaz

narzędzi, wykaz użytych instrukcji technologicznych, wykaz wymagań bhp i ochrony
środowiska związanych z wykonywanym zakresem prac.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

instrukcja technologiczna,

stoczniowe przepisy bhp i ochrony środowiska,

papier formatu A4,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Przygotowanie statku

i pochylni do wodowania”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru i na dobieranie, z których:

zadania 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17 są z poziomu podstawowego,

zadania 3, 5, 15, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. c, 5. b, 6. c, 7. d, 8. b, 9. a, 10. a, 11. d,
12.
d, 13. c, 14. a, 15. a, 16. d, 17. a, 18. b, 19. c 20. b

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Scharakteryzować wodowanie statku
w doku suchym

B

P

a

2

Scharakteryzować wyposażenie do
wodowania wzdłużnego

B

P

b

3

Scharakteryzować urządzenia do
odblokowania płóz.

D

PP

c

4

Scharakteryzować urządzenia doku
suchego

A

P

c

5

Określić zagrożenia przy wodowaniu
w doku suchym

D

PP

b

6

Rozróżnić elementy kozła dziobowego

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

7

Określić zakres prac
przygotowawczych statku do
wodowania

B

P

d

8

Określić zakres prac
przygotowawczych pochylni do
wodowania

B

P

b

9

Zaplanować czynności organizacyjno-
techniczne do wodowania

B

P

a

10

Określić czynności przygotowawcze na
podstawie harmonogramu wodowania

B

P

a

11

Dobrać smary do smarowania torów
pochylni

B

P

d

12

Dobrać smary do smarowania kołyski
dziobowej

B

P

d

13

Scharakteryzować elementy
podbudowy do wodowania

B

P

c

14

Skorzystać ze stoczniowej technologii
przygotowania i wodowania statków

B

P

a

15

Wskazać dokumentację do określenia
geometrii pochylni

C

PP

a

16

Dobrać dokumentację do określenia
miejsca montażu płóz

C

P

d

17

Określić wymagania bhp przy pracy na
rusztowaniach

B

P

a

18

Określić wymagania bhp przy pracy
w zbiornikach

D

PP

b

19

Określić postępowanie przy porażeniu
prądem

D

PP

c

20

Określić środki bhp przy pracy
w przestrzeniach kadłuba

D

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdź wyniki.
10. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawdziwa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. W procesie wodowania statku w doku suchym należy

a) napełnić dok wodą do uzyskania pływalności przez statek.

b) zastosować układy hydrauliki siłowej.

c) wykorzystać holowniki portowe do zsunięcia statku z doku.

d) wykorzystać bramownicę dokową.

2. Podczas wodowania statku na pochylni wzdłużnej należy zastosować

a) rolki.

b) tory wzdłużne.

c) tory poprzeczne.

d) płozy hydrostatyczne.

3. Odblokowanie płóz w procesie wodowania statku jest wykonywane przy pomocy

a) układu pneumatyki.

b) układu hydraulicznego popychacza.

c) wybiciu zwalniaka ciesielskiego.

d) demontażu uchwytów linowych.

4. Przy wodowaniu w doku suchym należy

a) zastosować tory wodowaniowe.

b) odblokować zwalniaki.

c) odholować bramę doku.

d) zastosować spychacze.


5. W trakcie wodowania bocznego może nastąpić

a) uderzenie burtą o dno akwenu wodnego.

b) utrata stateczności i przewrócenie się okrętu.

c) miejscowe zniszczenie nadbudówki.

d) uderzenie pokładu o próg pochylni.


6. Elementem kozła dziobowego jest

a) przegub kulisty.

b) poszycie kadłuba.

c) łożysko.

d) przegub sztywny.


7. Zakres prac przygotowawczych statku do wodowania obejmuje

a) montaż torów spustowych na pochylni.

b) przygotowanie podbudowy stałej.

c) smarowanie i montaż płóz.

d) sprawdzenie poprawności montażu i zamknięcie wszystkich zaworów.


8. W ramach przygotowania pochylni do wodowania należy

a) zablokować podpory denne.
b) nałożyć smar na powierzchnię ślizgową płóz.
c) odblokować zwalniaki.
d) zdemontować śrubę napędową statku.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

9. W planie organizacyjno-technicznym wodowania statku należy przewidzieć

a) oprzyrządowanie do hamowania.

b) ilość żurawi pokładowych na statku.

c) sposób zamocowania kontenerów na pokrywach luków ładunkowych.

d) typ silnika głównego.


10. Harmonogram wodowania powinien obejmować

a) dokładny zakres prac przy wodowaniu z uwzględnieniem kolejności technologicznej

oraz czasu ich trwania.

b) zespół pracowników do montażu rusztowań.

c) montaż śruby napędowej.

d) termin wyposażania po wodowaniu.


11. Do smarowania torów stosuje się

a) tłuszcz roślinny.

b) olej rzepakowy.

c) wazelinę kosmetyczną.

d) smar podkładowy, nośny i ślizgowy.


12. Smar nośny i ślizgowy jest stosowany do

a) smarowania kołyski.

b) konserwacji torów.

c) smarowania zwalniaczy.

d) części podwodnej torów.


13. Elementami podbudowy do wodowania są

a) kliny stalowe.

b) bloki patentowe.

c) kliny i belki drewniane.

d) bloki stałe.


14. Technologia wylewania smarów określona jest w

a) stoczniowej instrukcji przygotowania i wodowania statków z pochylni.

b) zestawieniu do wodowania.

c) ramowej technologii prefabrykacji.

d) planie montażu kadłuba.


15. Wymiary pochylni można określić na podstawie

a) instrukcji stoczniowej.

b) literatury technicznej.

c) własnych pomiarów.

d) wskazówek mistrza pracującego na pochylni.


16. Miejsce montażu płóz można określić na podstawie

a) stoczniowej instrukcji montażu kadłuba.

b) literatury technicznej.

c) własnego doświadczenia.

d) rysunku do zestawienia wodowania opracowanego przez stocznię.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

17. Podczas wykonywania prac na rusztowaniach należy stosować

a) linkę zabezpieczającą przed upadkiem.

b) chodnik izolacyjny.

c) maskę tlenową.

d) okulary przeciwsłoneczne.


18. Przy pracach montażowych w zbiornikach wymagane jest stosowanie

a) klimatyzacji.

b) asekuracji współpracownika.

c) maski przeciwpyłowej.

d) kombinezonu olejoodpornego.


19 W przypadku porażenia prądem elektrycznym, przy utracie przytomności należy

w pierwszej kolejności
a) wykonać sztuczne oddychanie, odłączyć źródło prądu, wezwać pomoc medyczną,

powiadomić przełożonego.

b) odłączyć źródło prądu, wezwać pomoc medyczną, wykonać sztuczne oddychanie,

powiadomić przełożonego.

c) odłączyć źródło prądu, wykonać sztuczne oddychanie, wezwać pomoc medyczną,

powiadomić przełożonego.

d) powiadomić przełożonego, odłączyć źródło prądu, wykonać sztuczne oddychanie,

wezwać pomoc medyczną.


20. Przy pracach spawalniczych w przestrzeniach komory łańcucha kotwicznego należy

koniecznie stosować

a) klimatyzację.

b) wentylację nawiewowo-wyciągową.

c) maskę gazową.

d) maskę przeciwpyłową.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Przygotowanie statku i pochylni do wodowania

Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Przygotowanie statku

i pochylni do wodowania”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru i na dobieranie, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, są z poziomu podstawowego,

zadania 3, 5, 15, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. a, 4. a, 5. a, 6. d, 7. c, 8. b, 9. a, 10. c, 11. d,
12.
a, 13. b, 14. a, 15. a, 16. d, 17. a, 18. b, 19. a 20. c

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Scharakteryzować wodowanie statku
w doku pływającym

B

P

b

2

Scharakteryzować wyposażenie do
wodowania z pochylni bocznej

B

P

b

3

Scharakteryzować urządzenia do
odblokowania płóz.

D

PP

a

4

Dobrać urządzenia hamujące do
wodowania

A

P

a

5

Określić zagrożenia przy wodowaniu
wzdłużnym

D

PP

a

6

Rozróżnić elementy kozła rufowego

B

P

d

7

Określić zakres przygotowań statku do
wodowania

B

P

c

8

Określić zakres przygotowań pochylni
do wodowania

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

9

Zaplanować czynności organizacyjno-
techniczne do wodowania

B

P

a

10

Określić czynności na podstawie
harmonogramu wodowania

B

P

c

11 Dobrać smary do płóz

B

P

d

12

Określić zakres stosowania smaru
ślizgowego

B

P

a

13

Rozróżnić elementy podbudowy do
wodowania

B

P

b

14

Skorzystać ze stoczniowej technologii
przygotowania i wodowania statków

B

P

a

15 Dobrać dokumentację do wodowania

C

PP

a

16

Dobrać dokumentację do określenia lin
hamujących

C

P

d

17

Określić wymagania bhp przy pracy na
rusztowaniach

B

P

a

18

Określić wymagania bhp przy pracy
w zbiornikach

D

PP

b

19

Określić postępowanie przy
poparzeniach

D

PP

a

20

Określić zabezpieczenia ppoż. przy
pracach spawalniczych

D

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdź wyniki.
10. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawdziwa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. W procesie wodowania statku w doku pływającym należy

a) napełnić dok wodą do uzyskania pływalności przez statek.

b) zatopić dok poprzez zanurzenie w wodzie.

c) zsunąć statek do wody przy wykorzystaniu lin.

d) przemieścić statek przy użyciu wciągarek pochylni.


2. Podczas wodowania statku na pochylni bocznej należy zastosować

a) urządzenia do hamowania.

b) tory wzdłużne.

c) płozy.

d) podpory hydrostatyczne.


3. Przy wodowaniu statku płozy odblokowuje się przy użyciu

a) zespołu dźwigni zwalniaka.

b) napędu elektrycznego popychacza.

c) zwalniaka ciesielskiego.

d) wciągarek linowych.


4. Urządzenia hamujące stosowane są przy wodowaniu

a) wzdłużnym.

b) bocznym.

c) w doku suchym.

d) przy użyciu doku pływającego.


5. W trakcie wodowania wzdłużnego może nastąpić

a) zatrzymanie się statku na pochylni.

b) uderzenie burtą o próg pochylni.

c) uderzenie burty o dno akwenu wodnego.

d) przewrócenie się okrętu na pochylni.


6. Elementem kozła rufowego jest

a) przegub kulisty.

b) poszycie kadłuba.

c) łożysko.

d) zespół klinów.


7. Zakres prac przygotowawczych do wodowania, wykonywanych na statku obejmuje

a) kontrolę stanu technicznego torów spustowych ze szczególnym uwzględnieniem części

podwodnej.

b) demontażu i usunięciu z pochylni zbędnych rusztowań.
c) sprawdzeniu urządzeń cumowniczych.
d) wykonanie pomiarów głębokości dna basenu w rejonie wodowania w celu określenia

czy jest ona wystarczająca.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

8. Zakres prac przygotowawczych do wodowania, wykonywanych na pochylni uwzględnia

a) ustawienie podpór dennych.
b) demontaż i usunięcie z pochylni zbędnych rusztowań.
c) odblokowanie zwalniaków.
d) zdemontowanie steru.


9. Przy opracowywaniu warunków technicznych wodowania statku należy uwzględnić

a) sprawdzenie zestawów kotwicznych.

b) sprawdzenie żurawi pokładowych.

c) sposób zamocowania pokryw luków ładunkowych.

d) sposób montażu silnika głównego.


10. Harmonogram wodowania powinien obejmować

a) zakres prac przygotowawczych do budowy statku.

b) zespół pracowników do montażu rusztowań.
c) załogę wodowanego okrętu do obsługiwania cum, lin holowniczych i urządzeń do

hamowania.

d) termin prób morskich statku.


11. Do smarowania płóz stosuje się

a) olej maszynowy.

b) towot.

c) wazelinę techniczną.

d) smar ślizgowy.


12. Do smarowania części podwodnej torów wodowaniowych należy zastosować

a) olej maszynowy.

b) olej wrzecionowy.

c) olej hydrauliczny.

d) smar ślizgowy.


13. Elementami podbudowy do wodowania nie mogą być

a) kliny z drewna.

b) brama pochylni.

c) podpory w postaci skrzynek z piaskiem.

d) podpory wysokie.


14. Grubość warstw wylewanych smarów na tory wodowaniowe podana jest w

a) stoczniowej technologii przygotowania i wodowania statków z pochylni.

b) planie bunkrowania.

c) instrukcji transportu sekcji kadłuba.

d) planie spawania kadłuba.


15. Kolejność komend wydawanych w czasie wodowania powinna być zgodna z

a) technologią przygotowania i wodowania statków.

b) literaturą techniczną.

c) doświadczeniem kierownika wodowania.

d) instrukcją transportu sekcji kadłuba.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

16. Długość lin hamujących można określić na podstawie

a) instrukcji transportu i obracania sekcji kadłuba.

b) poradnika marynarza.

c) własnych obliczeń.

d) zestawienia do wodowania sporządzonego przez stocznię.


17. Rusztowania powinny posiadać

a) obramowanie przy podłodze zabezpieczający przed wypadnięciem narzędzi

i przedmiotów.

b) podłogę z wykładziną gumową.

c) butlę tlenową.

d) zestaw narzędzi do wykonywanych prac.


18. Przy pracach montażowych w zbiornikach wymagane jest

a) stosowanie klimatyzacji.

b) stosowanie aparatu tlenowego.

c) stosowanie maski przeciwpyłowej.

d) posiadanie zestawu leków umieszczonych przed wejściem do zbiornika.


19. W przypadku poparzenia należy w pierwszej kolejności

a) obficie schłodzić poparzone miejsce wodą, założyć opatrunek na oparzone miejsce,

powiadomić przełożonego, udać się do lekarza.

b) obficie schłodzić poparzone miejsce wodą, powiadomić przełożonego, założyć

opatrunek na oparzone miejsce, udać się do lekarza.

c) założyć opatrunek na oparzone miejsce, powiadomić przełożonego, udać się do

lekarza, obficie schłodzić poparzone miejsce wodą.

d) powiadomić przełożonego, założyć opatrunek na oparzone miejsce, udać się do

lekarza, obficie schłodzić poparzone miejsce wodą.


20. Przy pracach spawalniczych w siłowni należy

a) stosować klimatyzację.

b) spawać bez zabezpieczeń.

c) zabezpieczyć miejsce wykonywanych prac przed powstaniem pożaru.

d) wezwać do asekuracji stoczniową straż pożarną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Przygotowanie statku i pochylni do wodowania

Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

7. LITERATURA

1. Doerffer J.: Technologia budowy kadłubów okrętowych, Wydawnictwo Morskie,

Gdynia 1963

2. Doerffer J: Technologia wyposażania statków, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1975
3. Palasik L.: Monter kadłubowy, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1969
4. Szarejko J., Roguski R.: Zarys budowy okrętu, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1974
5. Staliński J.: Teoria okrętu, Wydawnictwo Morskie, Gdynia 1961

