„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Elżbieta Ambroziak
Stosowanie języka obcego w pracy biurowej
419[01].Z1.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
dr Andrzej Diniejko
mgr Agnieszka Mikina
Opracowanie redakcyjne:
mgr El
ż
bieta Ambroziak
Konsultacja:
mgr Edyta Koziel
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn
ą
programu jednostki modułowej 419[01].Z1.04,
„Stosowanie języka obcego w pracy biurowej”, zawartego w programie nauczania dla zawodu
technik prac biurowych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
4
3.
Cele kształcenia
5
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
6
5.
Ćwiczenia
10
5.1. Zasady sporządzania korespondencji, CV i listu motywacyjnego
w języku angielskim. Słownictwo charakterystyczne dla
korespondencji formalnej
10
5.1.1. Ćwiczenia
10
5.2.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy biurowej
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Prowadzenie rozmów telefonicznych w języku angielskim
18
5.3.1. Ćwiczenia
18
5.4. Prowadzenie konwersacji w języku angielskim
20
5.4.1. Ćwiczenia
20
5.5.
Podręczny słownik angielskich oznaczeń i komend komponentu
programu biurowego Microsoft Word
23
5.5.1. Ćwiczenia
23
6.
Ewaluacja osiągnięć ucznia
25
7. Literatura
37
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik prac biurowych.
W poradniku zamieszczono:
−−−−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−−−−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−−−−
przykładowe scenariusze zajęć,
−−−−
ć
wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania – uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−−−−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, metody projektu, metody dramy.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Schemat układu jednostek modułowych
Moduł 419[01].Z1
Technika biurowa
419[01].Z1.01
Stosowanie technik
informatycznych w pracy
biurowej
419[01].Z1.02
Opracowywanie tekstów, pism
i dokumentów
419[01].Z1.03
Obsługiwanie urządzeń
biurowych
419[01].Z1.04
Stosowanie języka obcego
w pracy biurowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej uczeń powinien
umieć:
–
wykonywać samodzielnie ćwiczenia gramatyczne i słownikowe,
–
systematycznie aktualizować zasób słownictwa,
–
korzystać z komputera i Internetu,
–
planować i organizować własną pracę,
–
współpracować w zespole.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
3.
CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku procesu kształcenia uczeń/słuchacz powinien umieć:
−
streścić przeczytany tekst oraz opisać dokument tematycznie związany z zakresem pracy
technika prac biurowych,
−
posłużyć się słownictwem związanym z praktyką gospodarczą i pracą biurową
w formułowaniu zdań oraz w sporządzaniu krótkich rozprawek, z wykorzystaniem
poznanych zasad gramatyki,
−
przeprowadzić konwersacje z wykorzystaniem podstawowego słownictwa z zakresu
kształcenia zawodowego,
−
odebrać i przeprowadzić rozmowę telefoniczną w języku obcym,
−
udzielić podstawowych informacji o instytucji, funkcjonowaniu biura oraz miejscowości,
−
powitać i zaanonsować gościa oraz przedstawić osoby uczestniczące w spotkaniu,
−
opisać charakter pracy biurowej (pisemnie i ustnie),
−
sporządzić proste pisma, dokumenty i notatki służbowe, charakterystyczne dla pracy
biurowej (szczególnie w sekretariacie),
−
zredagować list i pisma na potrzeby korespondencji z klientem obcojęzycznym,
−
posłużyć się obcojęzycznymi instrukcjami i oprogramowaniem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4.
PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………
Modułowy program nauczania: 419[01] Technik prac biurowych
Moduł:
419[01].Z1 Technika biurowa
Jednostka modułowa:
419[01].Z1.04 Stosowanie języka obcego w pracy biurowej
Temat: Prowadzenie konwersacji z zagranicznymi gośćmi w firmie.
Cel ogólny: Przeprowadzenie typowych rozmów w języku angielskim z gośćmi w firmie
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
–
zastosować słownictwo i struktury gramatyczne typowe dla konwersacji z gośćmi
w firmie,
–
rozróżnić formalne i nieformalne elementy rozmów,
–
rozpoznać elementy kulturowe wypowiedzi i zachowania cudzoziemców,
–
przeprowadzić typową rozmowę z gośćmi w firmie.
Metody nauczania–uczenia się:
–
samokształcenie kierowane,
–
metoda dramy,
–
objaśnienie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
–
praca indywidualna,
–
praca w parze,
–
praca w grupie.
Czas trwania zajęć: 4 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
poradnik dla ucznia,
–
instruktażowe filmy wideo,
–
odtwarzacz filmów,
–
stanowisko komputerowe z odpowiednim oprogramowaniem,
–
kamera wideo.
Zadanie dla ucznia:
Przedstaw inscenizację rozmowy z gośćmi firmy według scenariusza.
Przebieg zajęć:
Faza pierwsza
1)
Nauczyciel objaśnia temat lekcji i zadanie dla uczniów.
2)
Uczniowie w parach i zespołach analizują słownictwo zawarte w poradniku dla ucznia
dotyczące prowadzenia konwersacji, ustalają znaczenie, kontekst i zakres stosowania
poszczególnych zwrotów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
3)
Uczniowie oglądają filmy wideo prezentujące sytuacje, w których pracownicy firmy
prowadzą typowe rozmowy z zagranicznymi gośćmi.
4)
Nauczyciel zwraca uwagę na różnice kulturowe w zachowaniu i wypowiedziach
cudzoziemców.
5)
Uczniowie uzgadniają i zapisują wnioski dotyczące zachowania się osób występujących
w filmach i ich wypowiedzi, ustalają spis przydatnych struktur gramatycznych
i konieczne zwroty.
6)
Nauczyciel nadzoruje pracę, przypominając o konieczności porozumiewania się po
angielsku.
7)
Uczniowie losują ogólne scenariusze inscenizacji.
Praca domowa
1)
Przygotuj w parze inscenizację wylosowanego scenariusza. Czas na przygotowanie –
1 tydzień.
Faza druga
1)
Pary kolejno prezentują inscenizacje, które są filmowane kamerą wideo.
2)
Uczniowie oglądają nagrania, oceniają poszczególne inscenizacje, uwzględniają zarówno
zachowanie aktorów, jak i poziom wypowiedzi w języku angielskim.
Zakończenie zajęć
1)
Nauczyciel podsumowuje zajęcia, ocenia wykonanie zadania, omawia błędy popełnione
przez uczniów, zadaje ćwiczenia gramatyczne i leksykalne.
2)
Uczniowie w wypowiedziach oceniają przydatność zadania i jego atrakcyjność.
Praca domowa
Napisz list do kolegi z Anglii, w którym opiszesz zadanie, w którym wziąłeś udział, określisz
swój stosunek do zadań tego typu, opowiesz, co zrobiłeś dobrze, z czego jesteś
niezadowolony.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Wypowiedzi uczniów, analiza prac pisemnych, ankieta.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca:
…………………………………………………………
Modułowy program nauczania: 419[01]
Technik prac biurowych
Moduł:
419[01].Z1 Technika biurowa
Jednostka modułowa:
419[01].Z1.04 Stosowanie języka obcego w pracy biurowej
Temat: Prowadzenie rozmów telefonicznych w języku angielskim
Cel ogólny: Ćwiczenie konwersacji przez telefon
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
–
zastosować zwroty typowe dla rozmów telefonicznych,
–
zadać pytanie ogólne i szczegółowe,
–
zastosować schemat pytania pozornego,
–
zidentyfikować różnicę w zachowaniu się rozmówców w czasie rozmowy telefonicznej
w stosunku do rozmowy bezpośredniej,
–
przeprowadzić prywatną i zawodową rozmowę telefoniczną.
Metody nauczania – uczenia się:
–
samokształcenie kierowane,
–
metoda ogrywania ról.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
–
praca indywidualna,
–
praca w parze,
–
praca w grupie.
Czas trwania zajęć: 4 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
poradnik dla ucznia,
–
zestaw ćwiczeń gramatycznych,
–
przykładowe nagrania rozmów telefonicznych w języku angielskim,
–
aparaty telefoniczne sieci wewnętrznej lub
–
oprzyrządowanie dla telefonii internetowej,
–
słowniki.
Zadanie dla ucznia: Przeprowadź rozmowę telefoniczną według scenariusza.
Przebieg zajęć:
Faza pierwsza
1)
Nauczyciel omawia temat, cel zajęć i zadanie dla uczniów.
2)
Uczniowie w trakcie dyskusji ustalają i zapisują listę typowych sytuacji, w których się
telefonuje.
3)
Uczniowie słuchają nagrań rozmów w języku angielskim, określają ich cel i spisują użyte
słownictwo.
4)
Uczniowie w parach opracowują ogólne scenariusze rozmów telefonicznych, określając
cele rozmowy i zadanie dla telefonującego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
5)
Nauczyciel nadzoruje pracę przypominając o konieczności porozumiewania się w języku
angielskim.
6)
Pary wymieniają się opracowanymi scenariuszami.
Praca domowa
1)
Korzystając z poradnika dla ucznia i słowników przygotuj rozmowę według scenariusza.
Czas na przygotowanie zadania – 1 tydzień.
Faza druga
1)
Pary kolejno przeprowadzają rozmowy telefoniczne siedząc tak, by rozmówcy nie mogli
się widzieć nawzajem.
2)
Po każdym dialogu nauczyciel zadaje słuchającym pytania sprawdzające zrozumienie
treści rozmowy. Ocenia płynność wypowiedzi, komunikatywność i poziom językowy.
3)
Nauczyciel przypomina informacje na temat budowy zdań pytających w języku
angielskim, oraz wskazuje na specyfikę pytań pozornych.
4)
Uczniowie podają własne przykłady pytań ogólnych i szczegółowych, oraz pytań
pozornych.
Zakończenie zajęć
1)
Nauczyciel podsumowuje zajęcia, ocenia wykonanie zadania. Omawia błędy popełnione
przez uczniów, ewentualnie indywidualnie zadaje ćwiczenia gramatyczne i leksykalne.
2)
Uczniowie w wypowiedziach oceniają przydatność zadania i jego atrakcyjność.
Praca domowa
Napisz 5 pytań szczegółowych i 5 zdań zawierających pytanie pozorne.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Wypowiedzi uczniów, analiza prac pisemnych, ankieta.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Dokumentacja osobowa towarzysząca procesowi szukania
zatrudnienia
5.1.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Po odbyciu praktyki zawodowej w firmie napisz raport formalny(300 – 350 słów), w
którym:
1) opiszesz usytuowanie firmy w miejscowości,
2) scharakteryzujesz rodzaj działalności firmy i opiszesz jej strukturę,
3) szczegółowo opiszesz zadania biurowe, które wykonywałeś,
4) ocenisz efektywność i przydatność swojej pracy.
Przedstaw grupie ustnie raport, porównaj swoje obserwacje z opiniami innych uczniów.
Ustal listę typowych zadań biurowych i porównaj je ze swoimi umiejętnościami. Określ, na
które umiejętności zawodowe powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Zapisz wnioski jako
podsumowanie raportu
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji. Przed
udaniem się uczniów na praktyki zawodowe należy ich uprzedzić o konieczności robienia
notatek umożliwiających wykonanie zadania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
napisać raport korzystając ze słowników i konsultując się z nauczycielem,
3)
wygłosić sprawozdanie w grupie,
4)
w trakcie dyskusji ustalić listę zadań biurowych,
5)
uzupełnić raport.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda projektu.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
słowniki,
–
materiały do pisania.
Ćwiczenie 2
W czasie pobytu zagranicą otrzymujesz imienne materiały reklamowe, których nie
chcesz. Napisz list do nadawcy, w którym:
–
poinformujesz, od kiedy otrzymujesz materiały,
–
wyrazisz niezadowolenie z tego powodu,
–
stwierdzisz, że nie chcesz otrzymywać kolejnych,
–
poinformujesz o krokach, jakie podejmiesz, jeśli nadal będziesz otrzymywać takie
materiały.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
odszukać w materiałach dydaktycznych wzór listu – skargi (complaint),
3)
napisać list,
4)
zaprezentować i przeanalizować efekt pracy w grupie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia indywidualne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
słowniki,
–
poradnik dla ucznia,
–
poradniki zawierające informację, jak pisać listy biznesowe,
–
materiały do pisania.
Ćwiczenie 3
Przeczytaj poniższy tekst i wnioskując na podstawie zawartych w nim informacji, napisz
notatkę (120–150 słów) o tym, czego powinno się unikać w korespondencji biznesowej.
Five tips for writing good business letters
Think carefully about exactly what you need to say before you write.
Give your letter a heading so that the person you are writing to can see at a glance what it
is about.
Use short sentences and short words that everyone can understand.
Decide on order of importance and put each idea into a separate paragraph. Make sure it
is concise: delete anything that is irrelevant or can be omitted.
Check your letter after you have written it. Will your reader understand exactly what you
mean and will it create the right impression? Get the person in your organisation with the best
English to read it through for any spelling or grammar or layout errors.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
przeczytać tekst ze zrozumieniem szczegółów,
3)
napisać notatkę,
4)
zaprezentować efekt pracy w grupie,
5)
porównać swój tekst z pracami innych uczniów,
6)
wykonać korektę swojej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia indywidualne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
tekst do analizy,
–
słowniki,
–
podręcznik do gramatyki,
–
materiały do pisania.
Ćwiczenie 4
Korzystając z informacji zawartych w materiale nauczania sporządź w programie Word
wzór CV, nie wypełniając rubryk. Sformatuj dokument według wskazówek, używaj
wyłącznie angielskiej terminologii wpisując nagłówki. Porównaj zgodność twojego wzoru
z proponowanym. Zapisz pracę na dysku komputera.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
odszukać w poradniku ucznia zasady tworzenia CV,
3)
sporządzić schemat CV w programie Word zgodnie z poleceniem,
4)
sformatować i zapisać dokument,
5)
porównać efekt pracy z pracą innych uczniów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia indywidualne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
poradnik dla ucznia,
–
poradniki pisania CV w języku angielskim,
–
stanowisko komputerowe z programem Word.
Ćwiczenie 5
Znajomy, który bezskutecznie od dawna szuka pracy w Wielkiej Brytanii przysłał ci
email z prośbą o pomoc. Załączył list motywacyjny, którym się posługuje. Napisz email,
w którym wskażesz i poprawisz błędy kolegi.
Jurek Bilski
22 – 567 Iksinow
Freedom Square 2/4
Polska
Mr Mark Brown
Director of Human Resources
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
BVC Media, Inc.
777 Long Street
Brighton
England
28 04 2006
Dear Sir or Madam,
I’d like to work in your company. I have experience and need a job. I’m tall and
handsome. Also, I know English well. I’m a computer analyst and can write programmes.
I can come to your company for an interwiev.
Greetings
Jerry
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
odszukać w poradniku dla ucznia wzór CV i zasady jego sporządzania,
3)
znaleźć błędy w podanym liście motywacyjnym,
4)
sporządzić spis błędów z podziałem na kategorie,
5)
napisać poprawiony CV,
6)
napisać email z odpowiedzią według instrukcji w poleceniu,
7)
porównać pracę w grupie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia indywidualne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
poradnik dla ucznia,
–
słowniki,
–
stanowisko komputerowe z odpowiednim oprogramowaniem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy biurowej
5.2.1
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przetłumacz tekst na język angielski. Porównaj swoje tłumaczenie z odpowiednim
fragmentem dotyczącym w materiale nauczania. Dokonaj analizy błędów i popraw je.
Prawo nakłada również określone obowiązki na pracowników. Do obowiązków
pracownika należy:
−
dbałość o bezpieczeństwo własne oraz bezpieczeństwo innych osób, które może zależeć
od pracy wykonywanej przez pracownika lub od jego zaniedbań;
−
współdziałanie z pracodawcą w sprawach związanych z bezpieczeństwem i higieną
pracy;
−
prawidłowe użytkowanie sprzętu dostarczonego przez pracodawcę, w tym środków
ochrony indywidualnej, zgodnie z otrzymanymi instrukcjami lub szkoleniem;
−
niestosowanie sprzętu służącego zapewnieniu bezpieczeństwa w sposób niezgodny
z przeznaczeniem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
przetłumaczyć tekst korzystając ze słowników,
3)
odszukać odpowiedni fragment w poradniku ucznia,
4)
przeanalizować tekst oryginalny i porównać z nim własne tłumaczenie,
5)
wykonać korektę tłumaczenia,
6)
przeanalizować swoje błędy,
7)
skonsultować z nauczycielem rodzaj i liczbę ćwiczeń dodatkowych.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
samokształcenie kierowane.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
słowniki,
−
materiały do pisania.
Ćwiczenie 2
Napisz po angielsku regulamin BHP korzystania z pracowni prac biurowych.
Uwzględnij:
−
ś
rodki ostrożności związane z używaniem maszyn i urządzeń
−
przepisy przeciwpożarowe
−
zasady rozmieszczania urządzeń emitujących szkodliwe promieniowanie (np. monitory,
lampy).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Porównaj swój dokument z regulaminem obowiązującym w pracowni. Uzupełnij
brakujące elementy. Pracując w zespole, dokonaj analizy opracowanych propozycji
regulaminu i jeśli znajdzie się taka potrzeba, skoryguj swoją wersję.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
odszukać w poradniku dla ucznia odpowiednie informacje,
3)
przeanalizować regulamin pracowni BHP,
4)
napisać regulamin w języku angielskim,
5)
przeanalizować propozycje innych uczniów,
6)
opracować uzgodnioną wspólną wersję regulaminu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia indywidualne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
regulamin BHP pracowni prac biurowych,
−
słowniki,
−
materiały do pisania.
Ćwiczenie 3
Przygotuj prezentację w języku angielskim, w której:
−
dokonasz analizy zagrożeń dla bezpieczeństwa i zdrowia osób pracujących w biurze,
−
przedstawisz zasady postępowania, które pozwalają uniknąć zagrożeń,
−
poinformujesz o zasadach postępowania w sytuacji zagrożenia lub, gdy zdarzy się
wypadek w miejscu pracy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
zapoznać się z rozdziałem dotyczącym BHP biurze zawartym w poradniku dla ucznia,
3)
opracować analizę zagrożeń i zasad postępowania, według instrukcji w poleceniu,
4)
przygotować prezentację wizualną w odpowiednim programie komputerowym,
5)
skonsultować z nauczycielem poprawność językową tekstu i wypowiedzi,
6)
przedstawić prezentację grupie,
7)
przeanalizować i ocenić efekt pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia indywidualne,
−
prezentacja,
−
praca z tekstem.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
słowniki,
−
stanowisko komputerowe z odpowiednim oprogramowaniem.
Ćwiczenie 4
Wyobraź sobie, iż jesteś inspektorem BHP w swojej firmie. Na podstawie informacji
w poniższym tekście przygotuj pisemny raport, w którym:
−
wskażesz konieczność zmiany kolorystyki pomieszczeń biurowych – podasz argumenty
z zakresu ochrony zdrowia zatrudnionych,
−
określisz i uzasadnisz szczegółowo proponowaną kolorystykę konkretnych płaszczyzn,
−
zaproponujesz elementy dekoracyjne i uzasadnisz propozycje.
−
Colors in the office
−
Colors determine the level of reflectance as follows:
−
White reflects 75%or more of light
−
light (bright warm) colours rellect 50–70% of light
−
medium colours reflect 20–50% of light
−
dark colours rellect 20% of light or less.
White or off-white is recommended for ceilings, as they should reflect greater than 80%
of light. Walls should have a reflectance between 50 and 75% and have a gloss or semigloss
finish. Walls near windows should be light in colour, whereas those away from windows
should be medium in colour below eye level. Floors should reflect less than 20 per cent of
light and therefore should be dark in colour. The use of colourful posters and pictures relieve
the monotony of the surroundings and also provides relief from eyestrain.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
zapoznać się z odpowiednim materiałem w poradniku ucznia,
3)
przeanalizować tekst pomocniczy,
4)
dokonać analizy pomieszczenia biurowego ze względu na zasady BHP dla pomieszczeń
biurowych,
5)
opracować plan modernizacji pomieszczenia,
6)
napisać plan w języku angielskim,
7)
zainscenizować w grupie sytuacje, w której zakładowa inspekcja BHP negocjuje
z pracodawcą modernizację pomieszczeń biurowych,
8)
dokonać analizy efektów pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia indywidualne,
−
inscenizacja,
−
praca z tekstem.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
słowniki,
−
materiały do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.3. Prowadzenie rozmów telefonicznych w języku angielskim
5.3.1 Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Korzystając ze słowników angielsko polskich tradycyjnych i/lub online odszukaj
znaczenie angielskich słów zawartych w rozmowie telefonicznej z materiału nauczania.
Zapisz podręczny słownik na dysku w programie Word.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
przetłumaczyć angielskie terminy dotyczące konwersacji,
3)
utworzyć podręczny słownik i zapisać w komputerze,
4)
porównać tłumaczenie ze słownikami innych uczniów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
samokształcenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
słowniki,
−
stanowisko komputerowe z programem Word.
Ćwiczenie 2
Nagraj po angielsku tekst wiadomości zostawionej w skrzynce głosowej, w której:
−
przedstawisz się,
−
podasz datę i godzinę nagrania,
−
poinformujesz, w jakiej sprawie dzwonisz,
−
podasz sposób, w jaki odbiorca może się z tobą skontaktować.
Wysłuchaj nagrania kilkakrotnie, ocen płynność swojej wypowiedzi i poprawność
językową.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
odszukać w poradniku dla ucznia materiału dotyczące wiadomości w skrzynce głosowej,
3)
opracować treść wypowiedzi zgodnie z poleceniem,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
4)
nagrać wypowiedź,
5)
wysłuchać kilkakrotnie wypowiedź,
6)
ocenić efekt pracy i porównać z nagraniami innych uczniów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
samokształcenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
słowniki,
−
materiały do pisania,
−
urządzenie nagrywające,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Wyobraź sobie, iż wykonujesz zadanie domowe z języka angielskiego, nie jesteś pewien,
jaka jest zasada budowania pytań o podmiot. Zadzwoń do swojego nauczyciela i przeprowadź
rozmowę, w której:
−
przedstawisz się i przeprosisz za telefon do domu,
−
określisz problem i poprosisz o wyjaśnienie go,
−
podziękujesz za pomoc,
−
zastosujesz zwroty grzecznościowe typowe dla tej sytuacji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
ustalić z nauczycielem okoliczności wykonania zadania,
3)
odszukać w poradniku ucznia potrzebne słownictwo,
4)
przeprowadzić z nauczycielem rozmowę zgodnie z poleceniem,
5)
uzyskać od nauczyciela ocenę komunikatywności.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia indywidualne,
−
odgrywanie ról.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
słowniki,
−
telefon.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.4. Prowadzenie konwersacji w języku angielskim.
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Do każdej wypowiedzi dopasuj Question Tag (QT) wybierając z podanych możliwości.
Przeprowadź rozmowę z innym uczniem, w której do każdego uzupełnionego zdania
rozmówca doda własną odpowiedź.
isn't it?, has he?, had they?, were you?, aren't you?, doesn't he?, do you?, is she?, didn't
you?, won't he?, did she?
She didn't watch the film last night.
It's great to see each other again.
He comes every Friday.
You're married.
You went to Tom's last weekend.
You don't like tripe.
She isn't much of a cook.
He hasn't lived here long.
You weren't invited to the party.
He'll go to university.
They hadn't visited you before.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
odszukać w podręczniku do gramatyki zasady budowania Question Tags i ich
zastosowanie w rozmowie,
3)
dopasować QT do przeanalizowanych wypowiedzi,
4)
przeprowadzić dialog,
5)
porównać dialog z rozmowami innych uczniów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia indywidualne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
podręcznik do gramatyki,
−
materiały do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Ćwiczenie 2
Uzupełnij wypowiedzi odpowiednimi formami słów w nawiasach. Podziel tekst na
osobne dialogi. Przećwicz je z innym uczniem, zwracając uwagę na właściwą wymowę
i intonację.
1. A: Why are you holding a piece of paper?
B: I (write) a letter to my friends back home in Texas.
2. A: I'm about to fall asleep. I need to wake up!
B: I (get) you a cup of coffee. That will wake you up.
3. A: I can't hear the television!
B: I (turn) it up so you can hear it.
4. We are so excited about our trip next month to France. We (visit) Paris, Nice and
Grenoble.
5. Sarah (come) to the party. Oliver (be) there as well.
6. A: It is so hot in here!
B: I (turn) the air conditioning on.
7. I think he (be) the next President of the United States.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
przeanalizować wypowiedzi w ich kontekście,
3)
uzupełnić zdania korzystając z podręcznika do gramatyki i słowników,
4)
podzielić tekst na osobne dialogi,
5)
przeprowadzać rozmowy odtwarzające powstałe wypowiedzi.
6)
ocenić wypowiedzi swoje i partnera.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia,
Ś
rodki dydaktyczne:
−
podręcznik do gramatyki,
−
słowniki,
−
materiały do pisania.
Ćwiczenie 3
Uzupełnij luki w poniższej rozmowie wybierając jedną z możliwości a – d. Weź pod
uwagę nie tylko poprawność gramatyczną, ale także kontekst całej rozmowy. Powiedz dialog
z innym uczniem zamieniając się rolami.
A: I'm afraid I ___ your invitation.
a. can't accept
b. shouldn't to accept
c. might not accept
B: Oh, that’s a pity! I'm so sorry.
A: So am I, but Bob ___ me to dinner tonight.
a. invites
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
b. had invited
c. has invited
B: Well, I guess you ___ out with Bob than with me.
a. had rather go
b. had rather gone
c. would rather go
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
przeanalizować wypowiedzi w kontekście,
3)
sprawdzić znaczenie słów do wyboru w słownikach lub podręczniku,
4)
ustalić z innym uczniem sposób uzupełnienia dialogu,
5)
ć
wiczyć wypowiedzi w parze, zamieniając się rolami,
6)
ocenić wypowiedzi swoje i rozmówcy,
7)
porównać rozwiązania innych uczniów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia indywidualne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
podręcznik do gramatyki,
−
słowniki,
−
materiały do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.5.
Podręczny słownik angielskich oznaczeń i komend
komponentu programu biurowego Microsoft Word
5.5.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sformatuj w programie Word przykładowy tekst w podanych stylach formatowania.
Określ, w jakich tekstach/fragmentach tekstów można użyć poszczególne sposoby
formatowania.
–
italic text type
–
all caps
–
left justification
–
bold text type
–
serif font type
–
full justification
–
underlined text type
–
sans serif font type
–
right justification
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
odszukać w poradniku dla ucznia terminologię użytą w zadaniu,
3)
odszukać w opcjach programu Word podane style formatowania,
4)
sformatować przykładowy tekst w każdym ze stylów,
5)
określić w jakich dokumentach lub ich częściach można stosować rożne style
formatowania,
6)
porównać swoją pracę z efektem pracy innych uczniów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
samokształcenie kierowane,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
tekst przykładowy do ćwiczeń,
−
stanowisko komputerowe z programem Word w angielskiej wersji językowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Ćwiczenie 2
Zorganizuj w grupie konkurs na wykonanie kalendarzy użytkowych w języku angielskim
według poniższych komend, korzystając z programu Microsoft Word. Zaproponuj wspólny
wybór najlepszego kalendarza.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
przeanalizować instrukcje w poleceniu ćwiczenia korzystając z poradnika dla ucznia,
3)
wykonać próbny kalendarz,
4)
przygotować scenariusz wydawania komend i poleceń dla grupy,
5)
przeprowadzić konkurs,
6)
dokonać wraz z grupą wyboru najlepszego kalendarza,
7)
wydrukować wybrany kalendarz.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda projektu,
−
gra dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
podręcznik do gramatyki,
−
słowniki,
−
materiały do pisania,
−
stanowisko komputerowe z programem Word w języku angielskim.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „419[01].Z1.04: Stosowanie
języka obcego w pracy biurowej”
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−−−−
zadania 1, 3, 4, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,
−−−−
zadania 2, 5, 6, 8, 16, 17 są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−−−−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−−−−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. d, 4. b, 5. c, 6. d 7. c, 8. b, 9. c, 10. a, 11. b,
12. d, 13. b, 14. b, 15. b, 16. a, 17. a, 18. a, 19. b, 20. c
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Podać znaczenie słowa „enclosure”
B
P
a
2
Porównać
zbiory
przepisów
dotyczących
zatrudnienia
C
PP
a
3
Zanalizować poprawność leksykalną wypowiedzi
C
PP
d
4
Wymienić formy korespondencji biznesowej
A
P
b
5
Rozróżnić rodzaje listów
B
P
c
6
Rozróżnić pojęcia fax i memo
B
P
d
7
Zastosować czasownik „Can” w pytaniu
C
PP
c
8
Zastosować słowo „pomyłka” w kontekście
rozmowy telefonicznej
C
PP
b
9
Dowieść
zasadności
stosowania
określonej
kolorystyki w biurze
D
PP
c
10 Nazwać osobę ubiegającą się o pracę
A
P
a
11 Rozróżnić rodzaje tytułów naukowych
B
P
b
12 Zidentyfikować dwie nazwy dla CV
B
P
d
13 Porównać czas pracy w różnych wariantach umowy
o pracę
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
14 Uzasadnić występowanie w biurze zagrożeń
ś
rodkami chemicznymi
D
PP
b
15 Zanalizować przepisy BHP w biurze
D
PP
b
16 Zidentyfikować czas gramatyczny
A
P
a
17 Podać znaczenie określenia „EU citizen”
b
P
c
18 Rozróżnić formy zapisu daty
B
P
a
19 Rozróżnić nagłówki w CV
B
P
b
20 Zastosować
słownictwo
dotyczące
historii
zatrudnienia
B
P
c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
Przeczytaj uważnie instrukcję
1. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidłowa.
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
5. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
6. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na
później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
7. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−−−−
instrukcja,
−−−−
zestaw zadań testowych,
−−−−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Enclosure oznacza
a)
document added to a letter.
b)
file in a computer.
c)
greetings at the end of a letter.
d)
number of jobs.
2.
Najszerszym zbiorem przepisów dotyczących zatrudnienia jest
a)
labour code.
b)
fire instructions.
c)
equippment manual.
d)
office regulations.
3.
Nie zawiera błędu słownego zdanie
a)
Please, call to me.
b)
Please, ring to me.
c)
Please, take me a call.
d)
Please, call me.
4.
Formy korespondencji biznesowej to
a)
memo, card.
b)
fax, memo, letter, email.
c)
telefax, message.
d)
letter, sms.
5.
Pisząc list z reklamacją używa się słownictwa typowego dla
a)
thank you letter.
b)
offer.
c)
letter of complaint.
d)
Invoice.
6.
Fax i memo to
a)
one of them is spoken.
b)
the same document.
c)
both are informal.
d)
different forms of writing.
7.
W pytaniu „Czy mogę prosić o połączenie z ”, operatorem będzie
a)
do.
b)
will.
c)
can.
d)
is.
8.
Informując o pomyłkowym połączeniu użyje się zwrotu
a)
busy line.
b)
wrong number.
c)
misteka.
d)
error.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
9.
Pomieszczenia biurowe przyjazne dla zdrowia pracujących powinny mieć białe ściany,
ponieważ
a)
white is funny.
b)
white is a symbol of work.
c)
white reflects 75% or more of light.
d)
white gets dirty quickly.
10.
Ubiegający się o pracę to
a)
applicant.
b)
customer.
c)
graduate.
d)
speaker.
11.
Polski tytuł magistra nauk humanistycznych i ekonomicznych odpowiada angielskiemu
a)
graduate.
b)
M.A.
c)
B.S.
d)
B.A.
12.
Różnica pomiędzy dokumentami CV i Curriculum Vitae polega na tym, że
a)
CV is shorter.
b)
CV is in Polish.
c)
one is hand-written.
d)
there is no difference.
13.
Najwięcej czasu spędza w firmie pracownik zatrudniony w wymiarze
a)
part-time.
b)
full-time.
c)
10 hours a week.
d)
free-lancing.
14.
Termin „chemical hazards” odnosi się do BHP pracy biurowej, ponieważ
a)
there are many plants in the office.
b)
there are chemicals in the office.
c)
the manager may smoke.
d)
windows cannot be open.
15.
Pracodawca zatrudniający 4 osoby
a)
ma obowiązek opracować pisemny raport oceny ryzyka wystąpienia pożaru.
b)
nie musi opracować pisemnego raportu oceny ryzyka wystąpienia pożaru.
c)
nie musi wyposażyć pomieszczeń w gaśnice.
d)
musi zatrudnić strażaka.
16.
Do opisywania doświadczeń zawodowych stosuje się czas
a)
Present Perfect.
b)
Past Perfect.
c)
Simple Present.
d)
Past Simple.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
17.
Określenie UE citizen dotyczy
a)
UE member country.
b)
nation.
c)
person living in EU.
d)
people.
18.
Datę 20 lipca 2007 zapisuje się w listach jako
a)
20 July 2007.
b)
20-nd July.
c)
20.07.2007.
d)
2007, July, 20.
19.
Nagłówek części opisującej wykształcenie oznacza się jako
a)
schools
b)
education
c)
references
d)
history of education
20.
Wypełniając rubrykę „last employer” wpisuje się informacje dotyczące
a)
education.
b)
salary.
c)
the place you worked last.
d)
age.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...............................................................................
Stosowanie języka obcego w pracy biurowej
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie języka obcego
w pracy biurowej”
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−−−−
zadania 1, 3, 4, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−−−−
zadania 2, 5, 6, 8, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−−−−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−−−−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. b, 5. a, 6. d 7. d, 8. b, 9. a, 10. a, 11. b,
12. d, 13. b, 14. c, 15. c, 16. d, 17. c, 18. c, 19. c, 20. c
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozróżnić brytyjską i amerykańską terminologię
B
P
a
2
Rozróżnić zastosowanie stylów językowych
B
P
a
3
Zastosować terminologię opisującą wykształcenie
B
P
b
4
Wyliczyć słowa określające życiorys zawodowy
B
P
b
5
Zidentyfikować słownictwo komputerowe
A
P
a
6
Zdefiniować zastosowanie czasu Present Perfect
A
P
d
7
Ocenić znaczenie komunikacyjne zwrotu „sounds
good”
D
PP
d
8
Dobrać zwrot wyrażający niezadowolenie
C
PP
b
9
Dobrać odpowiedni zwrot grzecznościowy
C
PP
a
10 Zidentyfikować formy nieregularne czasowników
B
P
a
11 Wyjaśnić termin związany z BHP
B
P
b
12 Zidentyfikować terminologię związaną z BHP
B
P
d
13 Zastosować odpowiednią opcję formatowania
według angielskich oznaczeń
C
PP
b
14 Przewidzieć znaczenie słowa w nazwie nieznanej
opcji
D
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
15 Nazwać urządzenia zawierające monitory
A
P
c
16 Zidentyfikować termin „hazards”
A
P
d
17 Podać znaczenie zwrotu „workplace accidents”
B
P
c
18 Przewidzieć skutek zastosowania opcji DEL
w komputerze
C
PP
c
19 Ocenić zawartość merytoryczną wypowiedzi
C
PP
c
20 Dowieść zasady stosowania zwrotu „How do you
do”.
D
PP
c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−−−−
instrukcja,
−−−−
zestaw zadań testowych,
−−−−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Cover letter i covering letter to
a)
ten sam dokument.
b)
oznaczenie różnych dokumentów.
c)
różne nazwy dla CV.
d)
nazwy formularzy.
2.
Pisząc list biznesowy stosuje się
a)
styl formalny.
b)
styl nieformalny.
c)
styl dowolny.
d)
styl dowcipny i barwny.
3.
Mówiąc o specjalizacji naukowej używa się określenia
a)
speciality.
b)
major.
c)
special.
d)
main hing.
4.
Wszystkie słowa określające życiorys to
a)
letters and CV.
b)
curriculum vitae, CV, resume.
c)
life story, motivating letter.
d)
offers and CVs.
5.
Określenie „Bold “odnosi się do
a)
formating style.
b)
hairdo.
c)
office.
d)
training.
6.
Zastosowanie czasu Present Simple można zdefiniować jako wyrażający
a)
czynności zamierzone.
b)
czynności przeszłe.
c)
czynności przyszłe.
d)
czynności zwyczajowe.
7.
Jeśli użyjesz wyrażenia ”I think your offer sounds good”, negocjacje
a)
zakończą się twoją stratą.
b)
twój partner zerwie je.
c)
stracisz kontrakt.
d)
będą zadowalające dla obu stron.
8.
Chcąc okazać niezadowolenie z decyzji szefa użyjesz w rozmowie zwrotu
a)
You are stupid.
b)
I am afraid I cannot agree.
c)
I don’t like it.
d)
Change your mind.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
9.
Zwracając się do starszej, nieznanej ci, kobiety zastosujesz zwrot
a)
Madam.
b)
Sir.
c)
Hey, you.
d)
Woman.
10.
Pierwsza i druga forma czasownika nieregularnego jest w parze słów
a)
read, read.
b)
go, gone.
c)
be, been.
d)
play, plaied.
11.
Termin „overuse syndrome” można wyjaśnić jako
a)
zespół uzależnień.
b)
objawy przemęczenia.
c)
syndrom nudy.
d)
zespół chorób zawodowych.
12.
Odpowiednikiem terminu BHP jest
a)
security.
b)
office heath.
c)
work dangers.
d)
health and safety at work.
13.
Chcąc wyrównać brzegi tekstu użyjesz opcji
a)
save as.
b)
justification.
c)
print.
d)
edit.
14.
Nie wiedząc jak sporządzić notatkę w programie Word skorzystasz z opcji Memo
Wizard, ponieważ
a)
słowo wizard oznacza list.
b)
słowo wizard oznacza „czarodziej”.
c)
słowo memo oznacza notatkę.
d)
Memo Wizard to inne określenie programu Word.
15.
Urządzenia zawierające monitory są określane jako
a)
tv sets.
b)
office things.
c)
visual display units.
d)
watching equippment.
16.
Termin „hazards” nie odnosi się do
a)
zagrożenia.
b)
niebezpieczeństwa.
c)
ryzyka.
d)
satysfakcji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
17.
Termin „workplace accidents”odnosi się do
a)
wypadków w drodze do pracy.
b)
wypadków drogowych.
c)
wypadków w miejscu pracy.
d)
wypadków na urlopie.
18.
Jeśli użyjesz przycisku DEL
a)
zapiszesz dokument.
b)
zapiszesz zmiany w dokumencie.
c)
usuniesz plik lub jego element.
d)
skopiujesz plik lub jego element.
19.
Które zdanie nie zawiera błędu rzeczowego?
a) Overcrowded working conditions necer damage health.
b) Overcrowded working conditions can’t damage health.
c) Overcrowded working conditions can damage health.
d) Overcrowded working conditions can improve health.
20.
„How do you do” nie jest pytaniem o samopoczucie, ponieważ
a)
nie można dosłownie przetłumaczyć na język polski.
b)
Amerykanie w dialogach filmowych tak nie mówią.
c)
nie ma intonacji pytającej, a odpowiedzią jest ten sam zwrot.
d)
czasownik „do” oznacza „robić”.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...............................................................................
Stosowanie języka obcego w pracy biurowej.
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
7.
LITERATURA
1.
Colin P.H., Słupski J.: Słownik biznesu angielsko-polski z indeksem polsko-angielskim.
Wydawnictwo Wilga, Warszawa 1999
2.
Erwin M. Keithley.: Manual of Style for Business Letters Memos and Reports.
3.
France C., Mann P., Kolossa B.: Ekonomia. Angielsko-polski słownik tematyczny.
Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa 2002
4.
Jastrzębska-Okoń I.: Polsko-angielski słownik tematyczny. Harald G., Warszawa 1997
5.
Jaślan H., Jaślan J.: Słownik terminologii prawniczej i ekonomicznej angielsko-polski.
WP, Warszawa 2001
6.
Ken Joy., Fifteen Thousand Useful Phrases, PDQ Press, London, 2006
7.
Martin John Yate.: The Ultimate CV Book: Write the Perfect CV and Get That Job.
Kogan Page Ltd, London 2002
8.
Robert W. Bly.: The Encyclopedia of Business Letters, Fax Memos, and E-Mail.amazon,
London, 2006
9.
Robin Ryan Wiley.: Winning Cover Letters, Amazon, London 2002
10.
Rosenbaum O.: Praktyczny słownik komputerowy angielsko-polski, polsko-angielski.
Wydawnictwo REA, Warszawa 2001
11.
Stefaniak-Piasek E.: Technika pracy biurowej. Podręcznik. WSiP, Warszawa 2003
12.
Ś
mird W.: Słownik terminów angielsko-polski. Wydawnictwo Naukowe PWN,
Warszawa 2002
13.
Wiśniewska M.: Technika biurowa. ePiH
2,
Poznań 1997
14.
http://english.unitecnology.ac.nz/resources/units/advertising/
15.
http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/business
16.
http://www.englishclub.com/business – english
17.
http://www.nonstopenglish.com
18.
http://www.occupationalinfo.org
19.
http://www.parapal – online.co.uk/letters
20.
http://www.prospects.ac.uk