KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
Temat lekcji: Miłość niejedno ma imię – podsumowanie rozważań na temat „Cierpień
młodego Wertera” Goethego.
Klasa 2
Czas – jednostka lekcyjna
Cel główny: Porównanie miłości romantycznej, literackiej do wzorca miłości współczesnej.
Cele lekcji i ćwiczone umiejętności:
1. Formowanie postaw, cele wychowawcze – interpretowanie utworów w kontekście
aksjologicznym, wskazywanie wartości aprobowanych przez siebie, rozwijanie
dojrzałości emocjonalnej, odnajdywanie we własnych doznaniach i doświadczeniach
życiowych treści korespondujących z tematem lekcji, rozpoznawanie wartości
uniwersalnych
2. Kształcenie umiejętności – rozwijanie świadomego i krytycznego odbioru dzieł
literatury, rozwijanie kompetencji komunikacyjnych (udział w dialogu, dyskusji,
publiczne zabieranie głosu w sprawie miłości, wymiana poglądów, prezentacja
własnych doświadczeń, indywidualnych sądów, formułowanie wypowiedzi
oceniających, wnioskujących), pisanie (konstruowanie notatki)
3. Zdobywanie wiedzy – wskazywanie różnych tekstów literackich, w których
funkcjonuje motyw miłości, dostrzeganie różnic i podobieństw, ciągłości procesów
literackich, charakteryzowanie postaci Wertera, opisywanie jego uczuć i przeżyć
wewnętrznych, na podstawie powieści wyjaśnianie terminów: werteryzm, kochanek
sentymentalny, kochanek romantyczny, porównywanie świata uczuć Wertera do
współczesnego młodego człowieka
Metody: ćwiczenia praktyczne, metoda problemowa, elementy dyskusji, prezentacja
skojarzeń na temat miłości (burza mózgów lub mapy mentalne)
Formy pracy: indywidualna i grupowa
1
Materiały: papier i flamastry
Przebieg lekcji:
Zadania:
Zadanie 1:
Nauczyciel wprowadza do tematu, podaje najważniejsze cele lekcji, prosi o krótkie
zdefiniowanie słowa „miłość”. Zadaje pytania (np. Czym jest miłość? Czy to uczucie, czy
postawa wobec drugiego człowieka? Kogo kochamy?). Uczniowie wypowiadają się na temat
miłości. Być może już w tym momencie lekcji zwrócą uwagę na pojemność znaczeniową
słowa.
Zadanie 2:
Nauczyciel prosi o wypisanie skojarzeń, określeń, wyrazów bliskoznacznych do słowa
miłość. Uczniowie na pewno zwrócą uwagę na różnorodne cechy, na fakt, że „miłość
niejedno ma imię”. Zaprezentują swoje pomysły, krótko je uzasadnią, odwołując się do
doświadczeń życiowych. Ta część lekcji ma uświadomić, że miłość przynosi radość, ale także
cierpienia, może być marzeniem, ale także przekleństwem człowieka. Nauczyciel prosi, by
uczniowie potwierdzili ten fakt, dokończyli zdania typu:
Miłość to radość, ponieważ ...
Miłość to cierpienie, ponieważ ...
Zadanie 3:
Uczniowie przypominają teksty literackie, w których obecny jest motyw miłości,
porównują utwory z różnych epok, zwracają uwagę na różnice i podobieństwa w ujęciu tego
samego tematu. W tej części lekcji mają znaleźć dowody literackie na to, że miłość jest
motywem przedstawianym różnorodnie, ale stale obecnym w kulturze.
Zadanie 4:
Nauczyciel prosi o zebranie wniosków na temat uczuciowości Wertera. Zadaje
pytania: Jaka jest miłość Wertera, jaką rolę odegrała w jego życiu? Jak wpłynęła na zmianę
światopoglądu? W jaki sposób postrzega otaczającą go rzeczywistość? Jaki jest stosunek
2
bohatera do ludzi, przyrody? Jaką postawę wobec świata reprezentuje Werter? Uczniowie
wypowiadają się na temat bohatera powieści Goethego. Zbierają wnioski, oceniają jego
uczuciowość, próbują wskazać na motywy postępowania, odnoszą się do śmierci samobójczej
Wertera.
Zadanie 5:
Uczniowie mają zastanowić się nad pytaniami o współczesną uczuciowość. Czy dziś
spotykamy miłość romantyczną? Jakie cechy ma miłość w XXI wieku? Ta część lekcji
prowokuje do wypowiadania własnych sądów, prezentowania wrażliwości, obserwacji świata
codziennego. Powinna doprowadzić do wniosków, że miłość nie jest przelotnym uczuciem, a
postawą, którą wciąż trzeba rozwijać, której trzeba się uczyć.
Zadanie 6:
Uczniowie wypisują cechy, uczucia, zachowania, które budują prawdziwe uczucie,
umacniają je, a także te, które niszczą miłość, przeszkadzają w tworzeniu jej trwałości.
Prawdziwą, dojrzałą miłość między kobietą a mężczyzną może symbolizować dom, dlatego
uczniowie mogą wpisywać swoje propozycje w kontury domu (co jest jego fundamentem,
ścianą, dachem, a co znajdzie się poza domem, w śmietniku?).
Podsumowanie:
Podsumowanie takiej lekcji może stanowić odczytanie cytatu Ewy Woydyłło:
„Miłość wymaga pracy i odwagi,
Miłość jest działaniem, nie tylko uczuciem,
Miłość jest obiektywna, nie subiektywna,
Miłość wymaga udziału rozumu, nie tylko serca”
lub Edwarda Stachury:
„Ale miłość, rzecz jasna, nie jest słowem.
Miłość jest spontanicznym, bezinteresownym promieniowaniem słoneczności”
Wnioski:
Głównym celem lekcji jest porównanie miłości Wertera do uczuciowości
współczesnej. Taki temat pozwala zebrać wiadomości na temat lektury, ale mobilizuje
3
i zachęca również do formułowania własnych sądów, krytycznego spojrzenia na otaczający
świat, samodzielnego i twórczego myślenia. Uczniowie mają szansę zaprezentować szereg
skojarzeń ze słowem „miłość” (oddziaływanie na wyobraźnię, pobudzanie kreatywności i
aktywności), wykazać się umiejętnością porównywania różnych tekstów literackich,
wartościować postawy. Takie podsumowanie lektury spełnia ważne cele wychowawcze,
wskazuje ponadto na uniwersalność tematu i każe patrzeć na odległe teksty kultury jak na
wciąż „żywe” i aktualne.
Praca domowa:
1. Uporządkuj notatki z lekcji. Możesz wybrać dowolną formę pracy. Ważne byś
nadał jej własny tytuł.
2. Dla chętnych: Wybierz kilka przysłów lub aforyzmów odnoszących się do miłości
i skomentuj je własnymi słowami.
Opracowanie: Agnieszka Banach
4