background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ 

 

 

 

Anna Szukała 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wytwarzanie styrenu z etylobenzenu  311[31].Z4.07 

 

 

 

 
 

Poradnik 

dla 

nauczyciela 

        

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr  Urszula Ciosk-Rawluk 
mgr Zbigniew Piotr Rawluk 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Urbanowicz 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Bożena Zając 
 
 
 

 
 

 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[31].Z4.07 
„Wytwarzanie styrenu z etylobenzenu”  zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu technik technologii chemicznej 311[31]. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

3

2. Wymagania wstępne 

5

3. Cele kształcenia 

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

7

5. Ćwiczenia 

12

5.1. Otrzymywanie styrenu 

12

5.1.1. Ćwiczenia 12

5.2. Zastosowanie styrenu 

14

5.2.1. Ćwiczenia 14

5.3.  Zasady bezpiecznej pracy 

16

5.3.1. Ćwiczenia 16

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów 

17

7. Literatura 

31

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE

  

 

 

 

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wytwarzanie styrenu z etylobenzenu”, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie 
technik technologii chemicznej 311 [31]. 

W poradniku zamieszczono: 
−  wymagania wstępne, 
−  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

−  przykładowe scenariusze zajęć, 

−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

−  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym 
uwzględnieniem: 

−  pokazu z objaśnieniem, 

−  tekstu przewodniego, 
−  metody projektów, 

−  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

−  plan testu w formie tabelarycznej, 

−  punktacje zadań, 
−  propozycje norm wymagań, 

−  instrukcję dla nauczyciela, 

−  instrukcję dla ucznia, 
−  kartę odpowiedzi, 

−  zestaw zadań testowych. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 

311[31].Z4.02 

Wytwarzanie olefin 

i węglowodorów 

aromatycznych 

311[31].Z 

Technologia wytwarzania 

półproduktów i produktów 

organicznych 

311[31].Z4.01 

Wytwarzanie produktów 

naftowych i surowców 

petrochemicznych

 

311[31].Z4.03 

Wytwarzanie olefin  

i węglowodorów 

aromatycznych

311[31].Z4.04 

Wytwarzanie metanolu 

 i kwasu octowego

 

311[31].Z4.05 

Wytwarzanie produktów 

alkilowania

 

311[31].Z4.06 

Wytwarzanie chlorku 

winylu i rozpuszczalników 

chloroorganicznych

311[31].Z4.08 

Wytwarzanie polimerów

 

 

311[31].Z4.07 

Wytwarzanie styrenu 

z etylobenzenu

 

311[31].Z4.09 

Wytwarzanie fenolu  

i acetonu z kumenu

 

311[31].Z4.10 

Komponowanie 

wysokooktanowych benzyn 

bezołowiowych 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  odczytywać schematy technologiczne, 

−  rozpoznawać na schematach aparaturę i urządzenia, 
−  zastosować regułę przekory, 

−  scharakteryzować procesy otrzymywania etylobenzenu, 

−  stosować symbole związków chemicznych,  
−  stosować nazwy zwyczajowe związków chemicznych, 

−  zapisywać równania reakcji chemicznych, 

−  korzystać z różnych źródeł informacji. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA     

 

W wyniku realizacji jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

−  rozróżniać stosowane w przemyśle chemiczne koncepcje wytwarzania styrenu 

z etylobenzenu, 

−  zaprojektować schemat ideowy wytwarzania etylobenzenu zintegrowanego z instalacjami 

przeróbki na styren, 

−  określić wskaźniki przebiegu procesu katalitycznego odwodornienia etylobenzenu, 
−  wyjaśnić sposób rozdzielania etylobenzenu i styrenu, 

−  oceniać zagrożenia występujące w trakcie produkcji i przedstawiać sposób zapobiegania 

im,    

−  zinterpretować istotę chemizmu syntez organicznych prowadzonych z etapem 

epoksydowania propylenu 

−  ocenić szkodliwość substancji stosowanych w procesach wytwarzania styrenu, 

−  zastosować zasady bhp, ochrony ppoż., ochrony środowiska obowiązujące na 

stanowiskach pracy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca .........................................................................................

 

Modułowy program nauczania: Technik technologii chemicznej 311[31] 
Moduł: Technologia wytwarzania półproduktów i produktów organicznych 311[31].Z4 
Jednostka modułowa: Wytwarzanie styrenu z etylobenzenu 311[31].Z4.07 
 

Temat : Projektowanie schematu ideowego zintegrowanej wytwórni  etylobenzenu  

i styrenu. 

Cel ogólny: wykonanie schematu ideowego zintegrowanej wytwórni etylobenzenu 

i styrenu. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi

–  odczytać schematy instalacji, 
–  rozróżnić aparaty i urządzenia, 
–  ustalić zasadnicze etapy produkcji styrenu począwszy od procesu alkilowania, 
–  narysować schemat ideowy procesu produkcji. 

Metody nauczania – uczenia się: 

–  metoda tekstu przewodniego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

–  grupowa, jednolita. 

 
Czas: 
90 min. 
Środki dydaktyczne: 

–  schemat produkcji styrenu metodą odwodornienia (rys. 1. Poradnik dla ucznia), 
–  schemat instalacji alkilowania benzenu etylenem w fazie gazowej. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat instalacji alkilowania benzenu etylenem w fazie gazowej. 
1 – reaktory z katalizatorem zeolitowym, 2 – kolumna podgrzewania benzenu ciepłem strumienia mieszaniny 
poreakcyjnej, 3 – kotły utylizatory, 4 – wymiennik ciepła, 6 – separator, 7 – chłodnice wodne, 8 – oddzielacz, 
9 – kolumny rektyfikacyjne, 10 – podgrzewacze parowe. 

 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Przebieg zajęć: 

Zadanie dla ucznia: 
Narysuj schemat ideowy wytwórni styrenu zintegrowanej z wytwórnią etylobenzenu. 
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zapoznanie uczniów z metodą 
tekstu przewodniego. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
Informacje 

1.  Jakie informacje o przebiegu procesu uzyskasz, analizując schematy ideowe? 
2.  Czym różni się zapis przebiegu procesu technologicznego przedstawiony w formie 

schematu ideowego od  schematu technologicznego? 

 
PLANOWANIE 

1.  Przeanalizuj schemat produkcji styrenu metodą odwodornienia. 
2.  Przeanalizuj schemat  instalacji alkilowania benzenu etylenem. 
3.  Ustal zasadnicze procesy wchodzące w skład produkcji styrenu. 
4.  Ustal kolejne etapy produkcji w każdym z zasadniczych etapów. 

 
UZGODNIENIE 

1.  Omów wszystkie punkty z fazy „planowanie” z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 

 
WYKONANIE  

1.  Narysuj w formie schematów każdy z zasadniczych procesów wchodzący w skład 

produkcji styrenu z etylobenzenu. 

2.  Zintegruj poszczególne etapy wytwarzania fenolu i acetonu, począwszy  od  benzenu     

i etylenu jako surowców. 

3.  Zaznacz obieg recyklującego benzenu oraz etylobenzenu. 
4.  Przygotuj się do prezentacji (w przypadku pracy grupowej, efekt pracy prezentuje 

lider zespołu). 

 
SPRAWDZENIE 

1.  Czy wszystkie etapy produkcji w każdym z zasadniczych procesów zostały ujęte        

w schemacie ideowym? 

2.  Czy zasadnicze procesy zostały prawidłowo połączone w jedną całość? 
3.  Czy obieg benzenu i etylobenzenu został zaznaczony prawidłowo? 
4.  Czy wykonany schemat jest czytelny? 

 
ANALIZA 
 
Uczniowie wskazują, które etapy pracy sprawiły im najwięcej trudności. 
 
 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Zapisz uproszczone równania reakcji procesów zachodzących w każdym z zasadniczych 
etapów produkcji. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

–  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 
 
 

Scenariusz zajęć 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

Osoba prowadząca: ............................................................................................... 
Modułowy program nauczania: Technik technologii chemicznej 311 [31] 
Moduł:  

Technologia wytwarzania półproduktów i produktów organicznych 311[31].Z4 

Jednostka modułowa: Wytwarzanie styrenu z etylobenzenu 311[31].Z4.07 

 
Temat: Polimeryzacja styrenu. 
Cel ogólny: przeprowadzenie badań chemicznych mających na celu poznanie sposobów 

inicjowania reakcji polimeryzacji. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

–  wyjaśnić, od czego zależy szybkość reakcji polimeryzacji, 
–  wyjaśnić na czym polega działanie inicjatora, 
–  podać bezpieczne warunki przechowywanie styrenu. 

Metody nauczania – uczenia się:  

−  ćwiczenia laboratoryjne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  forma grupowa jednolita. 

 

Czas:  90 minut. 
Środki dydaktyczne: 
Sprzęt laboratoryjny (dla jednej grupy): 
–  probówka, 

−  rurka szklana dł. ok. 50 cm osadzona w korku gumowym, 
−  zlewka, 

−  statyw metalowy z łapą, 

−  płytka ochronna. 
 

Odczynniki: 

−  styren, 

−  nadtlenek wodoru lub nadtlenek  benzoilu, 

−  instrukcja do wykonania ćwiczeń (załącznik 1), 
−  karta obserwacji przebiegu reakcji polimeryzacji (załącznik 2). 

 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Przebieg zajęć: 

1.  Czynności organizacyjne – sprawdzenie obecności oraz dokonanie podziału uczniów na  

grupy. 

2.  Przypomnienie wiadomości dotyczących polimeryzacji. 
3.  Przypomnienie zasad bhp niezbędnych podczas wykonywania praktycznego ćwiczenia. 
4.  Rozdanie instrukcji do wykonania ćwiczeń (załącznik 1) i kart obserwacji (załącznik 2). 
5.  Wykonanie badań zgodnie z otrzymanymi instrukcjami. 
6.  Przedstawienie wyników pracy przez  poszczególne grupy uczniów. 
7.  Wyciągnięcie wniosków z przeprowadzonych badań. 
 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Łańcuch polimeru  ma masę cząsteczkową 52000 u.  
 

 

Oblicz, z jakiej liczby merów jest zbudowany ten łańcuch. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności 

 
 
ZAŁĄCZNIK 1 
                                                                 
Polimeryzacja styrenu 
 
Do probówki wlewamy około 2 cm

3

 styrenu i dodajemy 4 – 5 kropel roztworu nadtlenku 

wodoru. Probówkę zamykamy korkiem  z umocowaną w nim rurką szklaną, spełniającą 
funkcję chłodnicy zwrotnej.  
Zawartość probówki ogrzewamy niezbyt silnie na siatce ochronnej lub w łaźni  wodnej            
(w zależności od temperatury wskazanej przez nauczyciela). 
Aby nie dopuścić do przegrzania cieczy, przed rozpoczęciem ogrzewania, należy wrzucić do 
probówki kamyczek wrzenny. 
Uwaga: Zamiast nadtlenku wodoru można użyć nadtlenku benzoilu. 
 
 
 

 …..– CH

2

 – CH – CH

2

 – CH – CH

2

 – CH – ….. 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

ZAŁĄCZNIK 2 
 
Tabela obserwacji przebiegu reakcji polimeryzacji. 
 
 

Warunki reakcji 

Nr 
grupy  reagenty temp. 

Efekt 
Tyndalla 

Czas 
pierwszej 
obserwacji

Efekt 
Tyndalla

Czas 
drugiej 
obserwacji 

Efekt 
Tyndalla

I styren 

 
 

wrzenia nie 

dostrzegalny 

po 20 min   

po 40 min   

II styren 

nadtlenek 
wodoru 

wrzenia   

po 20 min   

po 40 min   

III styren 

nadtlenek 
benzoilu 

wrzenia   

po 20 min   

po 40 min   

IV styren 

nadtlenek 
wodoru 

40

 50

0

 

po 20 min   

po 40 min   

 
Każda grupa uzupełnia tabelkę, wpisując swoje spostrzeżenia. Całą tabelę uczniowie 
uzupełniają po  przedstawieniu wyników pracy przez  poszczególne grupy uczniów. 

 
 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Otrzymywanie styrenu
 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Po analizie uproszczonego schematu odwodornienia etylobenzenu, wyjaśnij konieczność 

dodawania wysokoprzegrzanej pary wodnej do połączonych strumieni zasilającego 
i recykulowanego etylobenzenu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i  techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
  

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treścią materiału dla ucznia dotyczącego produkcji styrenu metodą       

odwodornienia, 

2)  przeanalizować schemat produkcji styrenu metodą odwodornienia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  schemat  produkcji styrenu metodą odwodornienia.   

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Ćwiczenie 2 

Zapisz reakcje prowadzące do otrzymania styrenu i tlenku propylenu podczas procesu 

Halcon i przeanalizuj te reakcje łącznie z rysunkiem dotyczącym chemizmu tej produkcji. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i  techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
  
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze schematem chemizmu jednoczesnej produkcji tlenku propylenu i styrenu, 
2)  zapisać równania reakcji utleniania etylobenzenu do wodoronadtlenku etylobenzenu, 

metylofenylometanolu i acetofenonu , reakcję epoksydacji  propylenu   wytworzonym 
wodoronadtlenkiem  oraz dehydratacji  metylofenylometanolu, 

3)  porównać zapisane reakcje ze schematem chemizmu produkcji. 
 

Metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  schemat chemizmu jednoczesnej produkcji tlenku propylenu i styrenu. 

 
 
 
 
 

 
 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2. Otrzymywanie styrenu 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1  

Na przedstawionym uproszczonym schemacie produkcji kauczuku styrenowo- 

butadienowego zidentyfikuj wszystkie aparaty występujące w procesie produkcji i wyjaśnij 
jakie jest ich zastosowanie w procesie produkcji. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i  techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
  
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się treścią materiału dla ucznia dotyczącej  kauczuku  styrenowo-     

butadienowego, 

2)  zidentyfikować aparaty, 
3)  wyjaśnić ich przeznaczenie w procesie produkcji kauczuku styrenowo-butadienowego. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  schemat  produkcji kauczuku styrenowo-butadienowego. 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Ćwiczenie 2 

Narysuj wzór fragmentu kopolimeru styrenu z akrylonitrylem, otrzymanego przez 

kopolimeryzację równomolowej mieszaniny styrenu i akrylonitrylu. 

a)  oblicz zawartość procentową węgla, wodoru i azotu w tym kopolimerze, 
b)  oblicz  średnią masę cząsteczkową kopolimeru styrenowo-akrylonitrylowego (SAN) 

otrzymanego przez równomolową kopolimeryzację, w którego łańcuchach znajduje 
się przeciętnie po 1000 atomów azotu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
  
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treścią materiału dla ucznia dotyczącej kopolimerów styrenowych, 
2)  narysować wzór styrenu i akrylonitrylu (cyjanku winylu), 
3)  narysować wzór kopolimeru  styrenowo-akrylonitrylowego, 
4)  obliczyć masę molową meru, 
5)  dokonać obliczeń wyszczególnionych w podpunktach a i b. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  układ okresowy pierwiastków, 
–  kalkulator. 
  
 
 

 
 
 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.3. Zasady bezpiecznej pracy 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  

Wiedząc,  że styren łatwo polimeryzuje, określ najbardziej optymalne warunki jego 

przechowywania w warunkach przemysłowych i w czasie transportu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i  techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z właściwościami styrenu, 
2)  zapoznać się z instrukcją ruchową, 
3)  określić warunki składowania i transportu styrenu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  instrukcja prowadzenia ruchu,  
–  literatura dotycząca właściwości  styrenu. 
 
Ćwiczenie 2 

Po zapoznaniu się z  Kartami charakterystyki substancji niebezpiecznych dotyczącymi 

etylobenzenu i styrenu oraz z przebiegiem procesu otrzymywania styrenu metodą 
odwodornienia, określ, jakie warunki BHP powinny być przestrzegane w zakładzie 
produkującym styren. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i  techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
  
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z przebiegiem procesu otrzymywania styrenu w wyniku odwodornienia 

etylobenzenu, 

2)  wynotować zagrożenia związane z produkcją, 
3)  zapoznać się z Kartą charakterystyki substancji niebezpiecznej dotyczącej etylobenzenu, 
4)  zapoznać się z Kartą charakterystyki substancji niebezpiecznej dotyczącej styrenu, 
5)  określić warunki bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące w zakładzie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  Karty charakterystyki substancji niebezpiecznej dotyczących etylobenzenu i styrenu. 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wytwarzanie styrenu 

             

z etylobenzenu” 
 

Test składa się  z  20  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−  zadania 4, 7, 10, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego 

−  pozostałe zadania są z poziomu podstawowego. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b,  2. a, 3. c,  4. d,  5. d,  6. a,  7. d,  8. c,  9. b,  10. d,  
11. 
b,  12. c,  13. a,  14. b,  15. a,  16. d,  17. c,  18. c,  19. a,  20. d.   

 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
Mierzone osiągnięcia uczniów 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

1 Ustalić nazwę zwyczajową związku na 

podstawie nazwy chemicznej 

         B 

2 Określić wpływ warunków na wydajność 

reakcji 

B P a 

3 Określić warunki przebiegu procesu 

odwodornienia 

B P c 

4 Ustalić produkty w technologii 

otrzymywania styrenu metodą Halcon 

B PP d 

5 Określić sposób regeneracji katalizatora 

reaktora adiabatycznego aparat 
stosowanego w produkcji styren 

 P  

 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

6 Określić wpływ dodania hydrochinonu na 

przebieg procesu otrzymywania surowego 
styrenu  

B PP a 

7 Rozróżnić elementy aparatury  stosowanej 

w produkcji styrenu metodą odwodornienia 

 B 

8 Ustalić zwrot R na podstawie rodzaju 

zagrożeń zawartych w kartach 
charakterystyki subst. niebezpiecznych 

C p c 

9 Określić właściwości polistyrenu 

10 Określić właściwości polistyrenu 

 B  

11 Określić warunki przebiegu reakcji 

polimeryzacji 

C PP b 

12 Rozróżnić elementy aparatury stosowanej 

w produkcji styrenu metodą odwodornienia 

 B 

13 Określić warunki przebiegu procesu 

otrzymywania kauczuku 

B P a 

14 Określić warunki przebiegu procesu 

otrzymywania kauczuku 

B P b 

15 Ustalić właściwości produktu na podstawie 

jego składu 

B P a 

16 Ustalić zagrożenia występujące w procesie 

produkcji kauczuku B-S 

C P d 

17 Określić czas procesu polimeryzacji 

styrenu 

B P c 

18 Ustalić produkty w technologii 

otrzymywania tlenku propylenu i alkoholu 

D PP c 

19 Ustalić skład chemiczny styropianu 

20 Podać skład produktów ubocznych 

otrzymywanych w procesie produkcji  
styrenu 

B PP d 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Przebieg testowania 
  

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego. 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.  Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru. 
5.  Każde zadanie zawiera cztery możliwości odpowiedzi, z których jedna jest tylko 

poprawna. 

6.  Dodrze zastanów się nad wyborem prawidłowej odpowiedzi. 
7.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając  w  znak  X.           

W przypadku  pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a 

następnie 

ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
10. Pracuj 

samodzielnie. 

 

      

Powodzenia 

 

 

Materiały dla ucznia:

 

−  instrukcja, 

−  zestaw zadań testowych, 

−  karta odpowiedzi. 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 
1.  Styren jest nazwą zwyczajową 

a)  etylobenzenu. 
b)  fenyloetylenu. 
c)  propylobenzenu. 
d)  fenylopropylenu. 

 
2.  Reakcja  C

6

H

5

 – CH

2

 – CH

            C

6

H

5

 – CH = CH

2

  + H

2

    przebiega w fazie gazowej. 

Wpływ na zwiększenie wydajności tej reakcji ma 
a)  obniżenie ciśnienia układu. 
b)  obniżenie temperatury układu. 
c)  podwyższenie ciśnienia układu. 
d)  podwyższenie temperatury układu. 

 

3.  Odwodornienie etylobenzenu prowadzi się w temperaturze nieprzekraczającej 

a)  520°C. 
b)  550°C.  
c)  620°C. 
d)  720°C. 

 

4.  Technologia Halcon to proces w wyniku którego, oprócz styrenu otrzymujemy 

a)  propan. 
b)  propen. 
c)  propyn. 
d)  tlenek propylenu. 

 

5.  Regeneracja katalizatora reaktora adiabatycznego polega na 

a)  przepłukiwaniu wodorotlenkiem. 
b)  przepłukiwaniu kwasem. 
c)  usuwaniu kamienia. 
d)  usuwaniu koksu. 

 

6.  Dodanie hydrochinonu do fazy organicznej po odwodornieniu w procesie produkcji   

styrenu metodą odwodornienia etylobenzenu, zapobiega 
a)  powstawaniu polistyrenu. 
b)  powstawaniu benzenu. 
c)  powstawaniu toluenu. 
d)  powstawaniu metanu. 

 

7.  Przedstawiony na rysunku  aparat stosowany w produkcji styrenu metodą odwodornienia       

to 
a)  kolumna rektyfikacyjna.                                                      
b)  reaktor adiabatyczny. 
c)  wymiennik ciepła. 
d)  piec rurowy. 

 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

8.  Jakim numerem zwrotu R oznaczono etylobenzen w kartach charakterystyki substancji    

niebezpiecznej, gdy jest to produkt wysoce łatwo palny oraz szkodliwie działający przez    
drogi oddechowe? 

 

Nr zwrotu 

Opis zagrożenia 

Nr zwrotu R  Opis zagrożenia 

R 10 

Produkt łatwo palny 

R 23 

Działa toksycznie przez drogi 
oddechowe 

R 11 

Produkt wysoce łatwo palny 

R 37 

Działa drażniąco na drogi oddechowe 
 

R 28 

Działa toksyczny po połknięciu R 

20 

Działa szkodliwie przez drogi 
oddechowe 

R  23/25 

Działa szkodliwie przez drogi 
oddechowe i po połknięciu 

R  22 

Działa szkodliwie po spożyciu 

 

a)  R 10-20. 
b)  R 10-23. 
c)  R 11-20. 
d)  R 11-37. 

 

9.  Polistyren jest tworzywem 

a)  poliaddycyjnym. 
b)  termoplastycznym. 
c)  polikondensacyjnym., 
d)  termoutwardzalnym. 

 

10.  Polistyren jest odporny na działanie 

a)  octanu etylu. 
b)  acetonu. 
c)  heksanu. 
d)  metanolu. 

 

11.  Polimeryzację styrenu inicjuje się za pomocą 

a)  tlenku benzoilu. 
b)  nadtlenku benzoilu. 
c)  kwasu benzoesowego. 
d)  bezwodnika benzoesowego. 

 

12.  Aparat przedstawiony na rysunku, w procesie produkcji styrenu służy  do 

a)  wymiany ciepła. 
b)  podgrzewania pary. 
c)  odwodornienia etylobenzenu. 
d)  rozdzielania mieszaniny poreakcyjnej, 

 
13.  Koagulację lateksu powoduje dodanie 

a)  kwasu octowego. 
b)  kwasu siarkowego. 
c)  wodorotlenku sodu. 
d)  wodorotlenku potasu. 

 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

14.  Stosunek kopolimerów używanych do produkcji kauczuku styrenowo-butadienowego     

powinien wynosić 
a)  30 części butadienu i 70 części styrenu. 
b)  70 części butadienu i 30 części styrenu. 
c)  10 części butadienu i 90 części styrenu. 
d)  90 części butadienu i 10 części styrenu. 
 

15.  Kauczuki wysokostyrenowe są 

a)  bardzo odporne na ścieranie. 
b)  mało odporne na ścieranie. 
c)  mało elastyczne. 
d)  bardzo elastyczne. 

 

16.  W procesie otrzymywania kauczuku B-S szczególne środki ostrożności należy zachować       

ze względu na 
a)  łatwopalność surowców. 
b)  toksyczność surowców. 
c)  tworzenie mieszanin wybuchowych powietrza z surowcami. 
d)  wszystkie wymienione w  a, b, c  właściwości. 

 

17.  Proces polimeryzacji styrenu trwa przeciętnie 

a)  około 10 godzin. 
b)  około 20 godzin. 
c)  około 30 godzin. 
d)  około 40 godzin. 

 

18.  W wyniku epoksydacji propylenu wodoronadtlenkiem izobutylu, oprócz tlenku 

propylenu powstaje 
a)  1-butanol. 
b)  2-butanol. 
c)  2,2-dimetyloetanol. 
d)  2-metylo-2-propanol. 

 

19.  Popularny w życiu codziennym styropian jest 

a)  spienionym polistyrenem. 
b)  spienionym polietylenem. 
c)  przerobionym poliamidem. 
d)  specjalnie przerobionym poliamidem. 

 

20.  Produktem ubocznym w procesie odwodornienia etylobenzenu nie jest 

a)  benzen i etylen. 
b)  toluen i metan. 
c)  węgiel i wodór. 
d)  tlenek węgla(II) i etan. 

 

 
 
 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wytwarzanie styrenu z etylobenzenu

 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punktacja 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

10 

a b c d 

 

11 a b c d 

 

12 a b c d 

 

13 a b c d 

 

14 a b c d 

 

15 a b c d 

 

16 a b c d 

 

17 a b c d 

 

18 a b c d 

 

19 a b c d 

 

20 a b c d 

 

Razem:  

 

 

 

 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

TEST 2 
Test próba pracy 
 

−  Test jest przewidziany jako próba pracy. 
Zadanie:. Zaprojektuj sposób rozdzielenia ciekłej mieszaniny związków aromatycznych, 
otrzymywanych w wyniku odwodornienia etylobenzenu. W projekcie uwzględnij 
skłonność styrenu do samorzutnej polimeryzacji oraz to, że etylobenzen i styren różnią 
się w niewielkim stopniu temperaturami wrzenia.  
Projekt przedstaw w postaci schematu ideowego. 
W pracy wykorzystaj fragmenty instrukcji ruchowej (załącznik 1 i 2). 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

 

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną 

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za wykonanie prawidłowo czynności 1, 2, 3, 4, oraz jeden podpunkt        
w punkcie 5   oraz jeden podpunkt w punkcie 6 i uzyskanie 6 punktów, 

-

 

dostateczny – za  wykonanie prawidłowo czynności  1,  2,  3,  4,  oraz  dwa  podpunkty             
w punkcie 5   oraz trzy podpunkty w punkcie 6 i uzyskanie 9 punktów, 

-

 

dobry – za  prawidłowe wykonanie czynności nr 1, 2, 3, 4, 7, 9 oraz trzy  podpunkty           
w punkcie 5  i trzy podpunkty w punkcie 6  i uzyskanie 12 punktów, 

-

 

bardzo dobry – za  wykonanie wszystkich czynności i uzyskanie 14 punktów. 

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Kryteria oceny   

Klucz punktowania 

Obszar 

wymagań 

 

Numer 

czynności 

Sprawdzana czynność 

Kryterium wykonania 

czynności 

Punktacja 

0 - 1 

Wykonywanie 
zadania  
 

Uczeń narysuje co najmniej 
trzy kolumny 
rektyfikacyjne 

Narysował co najmniej 
trzy kolumny 
rektyfikacyjne 

Uczeń zaznaczy zasilanie 
kolumny (1) olejem 
piecowym 

Wskazał zasilanie 
kolumny (1) olejem 
piecowym 

 1 

Uczeń zaznaczy zasilanie 
kolumny (2) produktem 
górnym z kolumny (1) 
(benzen, toluen, 
etylobenzen 

Wskazał zasilanie 
kolumny (2) 

 1 

 

Uczeń zaznaczy zasilanie 
kolumny (3) produktem 
dolnym z kolumny (1) 
(styren, wyżej wrzące 
węglowodory, inhibitor) 

Wskazał zasilanie 
kolumny (3) 

 1 

Wskazał wydzielenie 
bentolu 

 1 

Wskazał wydzielenie 
etylobenzenu 
powrotnego 

 1 

Uczeń dokona rozdziału na 
kolumnie (2) 
 
 

Wskazał  miejsca 
powrotu etylobenzenu 

 1 

Wskazał wydzielenie 
styrenu 

 1 

Wskazał otrzymywanie 
cieczy wyczerpanej 

 1 

Wskazał odzyskanie 
styrenu z cieczy 
wyczerpanej na wyparce 

 1 

Wskazał miejsce 
powrotu styrenu 

 1 

Uczeń dokona rozdziału na 
kolumnie (3) 
 
 

Wskazał 
zagospodarowanie 
pozostałości 
podestylacyjnych 

 1 

 

Uczeń wskaże miejsca 
podania inhibitorów 

Wskazał kolumnę (1) 
i (3) 

 1 

Prezentowanie  
i ocena 
wykonanego 
ćwiczenia 

Uczeń prezentuje i ocenia 
wykonane ćwiczenie 

Ocenił jakość swojej 
pracy, wskazał 
ewentualne 
nieprawidłowości 

 1 

 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

KARTA OBSERWACJI 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wytwarzanie styrenu z etylobenzenu 
 

      Zaprojektuj sposób rozdzielenia ciekłej mieszaniny związków aromatycznych 
otrzymywanych w wyniku odwodornienia etylobenzenu. W projekcie uwzględnij 
skłonność styrenu do samorzutnej polimeryzacji oraz to, że etylobenzen i styren różnią 
się w niewielkim stopniu temperaturami wrzenia.  
Projekt przedstaw w postaci schematu ideowego. 
W pracy wykorzystaj fragmenty instrukcji ruchowej (załącznik 1 i 2). 
 

 

Obszar wymagań 

Czynności oceniane i kryteria wykonania 

Liczba 

punktów 

Czynność 1. Narysowanie co najmniej trzech kolumn 
rektyfikacyjnych 
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń narysował co najmniej 
trzy kolumny rektyfikacyjne 

 

Czynność 2. Wskazanie zasilania  kolumny (1) 
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń wskazał zasilanie kolumny 
(1) olejem piecowym 

 

Czynność 3. Zaznaczenie zasilania kolumny (2)  
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń zaznaczył zasilanie 
kolumny (2) produktem górnym z kolumny (1) (benzen, toluen, 
etylobenzen) 

 

Czynność 4. Zaznaczenie zasilanie kolumny (3)  
Kryterium wykonania:  jeżeli uczeń zaznaczył zasilanie 
kolumny „3” produktem dolnym z kolumny „1”(styren, wyżej 
wrzące węglowodory, inhibitor) 

 

Czynność 5. Dokonanie rozdziału na kolumnie (2) 
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń:   

–  wskazał wydzielenie bentolu 
–  wskazał wydzielenie etylobenzenu powrotnego 
–  wskazał  miejsca powrotu etylobenzenu 

 

Czynność 6. Dokonanie rozdziału na kolumnie (3) 
Kryterium wykonania:
 jeżeli uczeń: 

–  wskazał wydzielenie styrenu 
–  wskazał otrzymywanie cieczy wyczerpanej 
–  wskazał odzyskanie styrenu z cieczy wyczerpanej na 

wyparce 

–  wskazał miejsce powrotu styrenu 
–  wskazał zagospodarowanie pozostałości podestylacyjnych 

 

Czynność 7. Wskazanie miejsca podania inhibitorów 
Kryterium wykonania
: jeżeli uczeń wskazał kolumnę (1) i (3) 

 

Wykonywanie 
zadania z 
zachowaniem 
przepisów bhp  

 

 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

 

Obszar wymagań 

Czynności oceniane i kryteria wykonania 

Liczba 

punktów 

Czynność 8. Prezentacja i ocena wykonanego zadania 

Prezentowanie 
 i ocena 
wykonanego 
zadania 

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń ocenił jakość swojej 
pracy, wskazał ewentualne nieprawidłowości 

 

Łączna liczba punktów 

Uzyskana liczba 
punktów  
i ocena 

Uzyskana ocena szkolna 

 
 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów ze sposobem testowania: próba pracy oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę ocenienia wykonywanych czynności, jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób wykonania zadania typu próba pracy, 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom Instrukcje do wykonania zadania wraz z dokumentacją, podaj czas 

przeznaczony na wykonanie zadania. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia wykonania ćwiczenia. 

10.  Wpisz do karty obserwacji wyniki przeprowadzonego testowania. 

11.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te czynności, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

13.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z dokumentacją zadania. 
3.  Test próba pracy oceniany jest według punktacji określającej zarówno czynności 

wykonywane podczas testowania, jak i ich prawidłowość. 

4.  Pracuj samodzielnie. 
5.  Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy. 
6.  Po zakończonym zadaniu uporządkuj stanowisko pracy. 
7.  Zaprezentuj efekty swojej pracy, wskaż trudności lub niedociągnięcia. 
8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 

 

 

 

 

 

 

                                                            Powodzenia 

 
 
Materiały dla ucznia: 

−  Instrukcja  zadania, 

−  Załącznik 1, 

−  Załącznik 2. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

ZAŁĄCZNIK 1  
 
INSTRUKCJA RUCHOWA 
 
Sekcja destylacji styrenu 
 
Zadaniem sekcji destylacji styrenu jest rozfrakcjonowanie ciekłej mieszaniny związków 
aromatycznych z sekcji odwodornienia na: 

–  styren – produkt, 
–  powrotny etylobenzen EB – zawracany do sekcji odwodornienia, 
–  smołę – do spalenia  (zawierającą polimery styrenu wyżej wrzące, także niewielkie ilości 

styrenu oraz inhibitor), 

–  bentol BT – produkt uboczny, stanowiący mieszaninę benzenu i toluenu. 

 
 
Olej piecowy nasycony wodą zawierający ok. 0,4% benzenu, 1,9% toluenu, 38,9% 
etylobenzenu, 58,5% styrenu oraz pewną ilość wyżej wrzących węglowodorów podaje się      
z rozdzielacza do kolumny pierwszej DA – 401. Produkt górny z kolumny, który zawiera 
benzen, toluen, praktycznie całą ilość etylobenzenu oraz do 1,8% styrenu kieruje się jako 
zasilanie kolumny drugiej DA – 402. Produkt dolny, tj. styren, wyżej wrzące węglowodory 
oraz inhibitor stanowi strumień zasilający kolumnę DA – 403. W kolumnie DA – 402 
następuje wydzielenie bentolu (destylat). Produkt dolny z tej kolumny stanowi tzw. 
etylobenzen powrotny zawracany do procesu odwodornienia. 
W kolumnie DA – 403 w procesie rektyfikacji otrzymujemy styren – produkt (destylat) oraz 
ciecz wyczerpaną zawierającą oprócz styrenu: α- metylostyren, pozostałości węglowodorów 
wyżej wrzących w tym inhibitor i polimery. Dodatkowy odzysk styrenu z dolnego strumienia 
uzyskujemy przez jego odparowanie w wyparce ED – 401 i  zawrócenie  do  kolumny             
DA –  403. Ostatecznie pozostałości kierowane są do osobnego zbiornika i zużyte                  
w charakterze ciekłego paliwa w podgrzewaczu pary wodnej. W celu zminimalizowania 
procesu tworzenia się polimeru w kolumnach DA – 401 i DA – 403 oraz wyparce 
cienkowarstwowej ED – 401 aparaty te pracują pod próżnią oraz stosowane są inhibitory. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

ZAŁĄCZNIK 2 
 
Przybliżone składy chemiczne poszczególnych frakcji 
 
Orientacyjny skład etylobenzenu EB powrotnego 
 

–  etylobenzen        ~ 96% 
–  benzen + toluen  ~ 2% 
–  styren                  ~ 1,5% 
–  ksyleny i inne     ~ 0,5% 

 
 
Przybliżony skład BENTOLU BT – mieszanina benzenu i toluenu 
 

–  toluen TO           ~ 72,5% 
–  benzen BE          ~ 25% 
–  etylobenzen EB  ~ 0,1% 
–  inne                     ~ 2,4% 

 
 
Przybliżony skład smoły 
 

–  styren monomer SM    ~ 5% 
–  α- metylostyren  AMS ~ 5% 
–  polimery                      ~  44% 
–  wyżej wrzące               ~ 24% 
–  olej płuczkowy             ~ 18% 
–   inhibitory                     ~ 4% 

 
 
Skład styrenu rektyfikowanego 
 

–  styren 

SM 

  minimum 

99,88% 

–  etylobenzen  EB   

maksimum 250 ppm 

–  α- metylostyren  AMS  maksimum 400 ppm 
–  aldehydy 

  maksimum 

30 

ppm 

–  nadtlenki 

  maksimum 

20 

ppm 

–  siarka 

  maksimum 

10ppm 

–  chlorki 

  maksimum 

ppm 

 
 
 
 
 
 
 

background image

 
 
 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

7. LITERATURA 
 

 

1.  Brzozowski Z.: Chemia tworzyw sztucznych. WSiP,  Warszawa 1980. 
2.  Grzywa E., Molenda J.: Technologia podstawowych syntez organicznych. Tom I. WNT, 

Warszawa 1995. 

3.  Grzywa E., Molenda J.: Technologia podstawowych syntez organicznych. Tom II. WNT, 

Warszawa 2000. 

4.  Molenda J.: Technologia chemiczna. WSiP, Warszawa 1993. 
5.  Pęcherz J.: Chemia polimerów.  WSiP, Warszawa 1989. 
6.  „Przemysł chemiczny” 84/9 (2005) – Źródła surowców i modernizacje procesowe 

w wytwarzaniu etylobenzenu i styrenu