background image

Scenariusz zajęć dla uczniów klasy III 

 

  

Prowadząca – mgr Beata Serdyńska Polak 

 
 
O
środek tematyczny: „PODRÓŻE PO EUROPIE”. 

 
Temat zaj
ęć: „W KRAJU DZIECI Z BULLERBYN”. 

 
I. Główne zagadnienia zaj
ęć
 
Kształtowanie  postaw  proeuropejskich,  uczenie  tolerancji,  zrozumienia                       
i  poszanowania  odmiennej  kultury,  tradycji  i  wierzeń,  na  podstawie  Szwecji  – 
jednego z krajów skandynawskich. 
Rozbudzenie  ciekawości    i  pogłębienia  zainteresowań  związanych  z  innym 
krajem oraz wrażliwości na piękno przyrody. 
 
II. Cele zajęć

 
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi: 
- pokazać na mapie Europy Szwecję oraz państwa i wody z nią sąsiadujące 
- wymienić państwa należące do Unii Europejskiej 
- wykazać się podstawowymi wiadomościami o poznanym kraju 
- poprawnie napisać nazwy geograficzne 
- rozwiązać krzyżówkę 
- współpracować w grupie 
- wymienić czołowe postaci Szwecji 
- samodzielnie wypowiadać się na określony temat 
-  uważnie  słuchać  muzyki  i  przelewać  swoje  wyobrażenia  za  pomocą  środków 
plastycznych. 
 
III. Realizacja zaj
ęć

 
Na realizację zajęć przeznaczono 3 godziny lekcyjne. 
 
Metody: słowna, praktyczna, pokazowa, aktywizująca. 
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa. 
 
IV. Środki dydaktyczne:  

 
- krzyżówka 
- mapa fizyczna Europy 

background image

- zdjęcia, ilustracje 
-  zbiór  informacji  o  Szwecji  (strony  internetowe: 

http://szwecja.net/fs/KRAJ.html

http://www.um.ruda-sl.pl/~hakken/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szwecja

.  

- płyta z utworem Edwarda Griega – „W grocie króla Gór” 
-  książki  napisane  przez  Astrid  Lindgren:  „Dzieci  z  Bullerbyn”,  Pippi 
Pończoszanka”, „Emil ze Smalandii” 
- farby, kartki z bloku, pędzle. 
 
V. Pojęcia: 

 
-  utrwalenie  pojęć:  mapa,  wyżyny,  niziny,  góry,  morza,  rzeki,  jeziora,  Unia 
Europejska, Europa, kierunki świata, kontynenty, flaga, godło,  
- nowego pojęcia: kraje skandynawskie. 
 
VI. Przebieg zajęć

 
WPROWADZENIE. 
 
Oglądnijcie wystawkę książek Astrid Lindgren, które z nich już poznaliście? 
Czy wiecie, z jakiego kraju pochodzi pisarka? 
 
Jeśli rozwiążecie krzyżówkę, będziecie znali odpowiedź na to pytanie. 
 
Każde dziecko indywidualnie rozwiązuje krzyżówkę ( w załącznikach). 
 
1.Imię autorki – Dzieci z Bullerbyn?   
2.Smaczne i zdrowe filety……….. 
3.Żeglarze Północy? 
4.Prestiżowa nagroda w jakieś dziedzinie? 
5.Nasze morze? 
6.Inaczej wędrówka? 
7.Służy do podróży po morzach i oceanach? 
 
Hasło – 

Szwecja

 

 
Odgadliście prawidłowo hasło. 
Dziś  poznacie  Szwecję  –  jeden  z  krajów  skandynawskich,  z  którego  pochodzi 
Astrid Lindgren, znana na całym świecie autorka literatury dziecięcej. 
 
 
ROZWINI
ĘCIE. 

 
Spróbujcie  na mapie fizycznej Europy odnaleźć a następnie wskazać Szwecję. 

background image

Gdzie  leży to państwo? (przypomnienie kierunków świata oraz kontynentów) 
Wskażcie kraje sąsiadujące ze Szwecją. 
Jakie wody otaczają to państwo? 
 
Zastanówcie się nad środkiem transportu, jakim możemy najłatwiej podróżować 
do tego kraju. 
 
Jak myślicie, czy Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej? 
Co to oznacza, że dany kraj należy do Unii Europejskiej? 
Czy  potraficie  wymienić  kraje,  które  są  członkami  UE?  (zwrócenie  uwagi               
na Polskę). 
Pokaz ilustracji na których znajdują się flaga i godła tego kraju. 
 

 

            

                 

 

 

 

                                  

                                                                                  

Informacja na temat historii symboli narodowych Szwecji: 
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom: 
Flaga  Szwecji  jest  niebieskim  prostokątem  z  żółtym  krzyżem, 
zaprojektowano ją w 1904 roku, a wzorem była dla niej flaga duńska. 
 
Szwecja posiada dwa godła: małe i duże. 
 
Małe  godło  przedstawia  trzy  korony  na  niebieskiej  tarczy,  nad  którą 
umieszczona  jest  korona  królewska.  Używał  go  kiedyś  jeden  z  króli,  aby 
podkreślić  swój  tytuł  –  króla:  Szwecji,  Norwegii  i    Skanii.  Obecnie,  jest  to 
najwyższe odznaczenie przyznawane dziś w Szwecji. 
 
Dużym  herbem  posługują  się  królowie  szwedzcy,  a  w  szczególnych 
przypadkach rząd i parlament. 
 

 
 
 

background image

 
Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Każda z nich otrzymuje materiały z informacją 
o  Szwecji  według ustalonych  kategorii.  Po  przeczytaniu grupy  prezentują  swój 
materiał na forum klasy. 
Grupa 1: 
 
Ustrój polityczny, podział administracyjny oraz podstawowe fakty. 

Szwecja 

jest 

państwem 

członkowskim 

Unii 

Europejskiej.                              

Stolicą jest  Stockholm ( czytaj: Sztokholm) 

Władzę  sprawuje  parlament  i  rząd.  Głową  państwa  jest  Król,  który  jest 
symbolem  ciągłości  historycznej  Szwecji.  Król  pełni  funkcje  reprezentacyjne. 
Praktyczne  zarządzanie  państwem  odbywa  się  na  trzech  poziomach:  
1.  Narodowy  -  parlament,  rząd,  ministerstwa  i  urzędy  państwowe  
2.  Regionalny  -  zarządy  województw    oraz  samorządy  wojewódzkie  
3. Lokalny - władze komunalne 

Podział  administracyjny  Szwecji  nie  odbiega  zbytnio  od  systemu  polskiego. 
Szwecja podobnie jak Polska jest podzielona na województwa  oraz gminy. 

Waluta: Korona szwedzka, SEK. (Szwecja nie przystąpiła do EMU)                
Język: szwedzki  
Religie: luteranie (88,9%), katolicy (1,7%), zielonoświątkowcy (1,1%). 

 
Grupa 2: 
 
Klimat i krajobraz Szwecji. 
 
Szwecję  od  Polski  oddziela  wąski  pas  wód  morskich  południowego  Bałtyku 
między  Świnoujściem  a  Ystad.  Szwecja leży  w  strefie  klimatu  umiarkowanego 
ciepłego, a na północy umiarkowanego chłodnego. Cechą charakterystyczną jest 
duże  nasłonecznienie  w  ciągu  lata  i  nieco  wyższe  temperatury  od  średnich                
na  tych  szerokościach  geograficznych.  Jest  tu  nieco  chłodniej  niż  w  Polsce,          
bez trudnych do wytrzymania upałów. 
W  północno-zachodniej  części  kraju,  wzdłuż  granicy  z  Norwegią  ciągną  się 
Góry  Skandynawskie  z  najwyższym  szczytem  Kebnekaise  (2  123  m  n.p.m.). 
Charakterystyczne  są  dla  nich  rozległe  płaskowyże  zwane  fieldami  oraz 
niewielkie lodowce. 

Największe  miasta  Szwecji:  Sztokholm,  Göteborg,  Malmö  leżą  nad  morzem              
i  rozlokowały  się  na  wielu  przybrzeżnych  wyspach.  Są  to  miasta  historyczne            
z licznymi zabytkami. 

background image

Nizinne obszary Szwecji środkowej to „kraina jezior”. Dwa największe akweny 
słodkowodne,  jezioro  Wenner  i  Wetter  są  rajem  dla  wędkarzy.  Osobliwością 
jeziora  Wetter

 

jest  występowanie  reliktowego  gatunku  epoki  lodowcowej, 

pstrąga arktycznego, dochodzącego do imponujących rozmiarów.  

Szwecja  środkowa  to  obszar  występowania  licznych  znalezisk  historycznych 
takich  jak  ryty  skalne  z  epoki  brązu  w  rejonie  Tanum,  groby  kamienne                
z  ok.  2000r.  p.n.e.  koło  Bohus.  Z  walorów  historycznych  słynie  Vadstena             
nad jeziorem Wetter z gotyckim klasztorem i kościołem z XIV w. ufundowanym            
z inicjatywy Św. Brygidy, patronki Szwecji. 

 

Grupa 3:  
 
Bogactwa naturalne. 

Szwecja  ma  duże  zasoby  lasów  iglastych,  rudy  żelaza,  uranu  i  innych 
minerałów.  Ruda  żelaza,  pozyskiwana  w  kopalniach  mieszczących  się  daleko  
na  północy,  trafia  przede  wszystkim  na  rynki  zagraniczne.  Lasy  świerkowe                  
i sosnowe dostarczają surowca przemysłowi drzewnemu i papierniczemu.  

Wobec  braku  złóż  ropy  naftowej  czy  węgla  kamiennego  rozwinięto  w  Szwecji 
bardzo  mocno  system  elektrowni  wodnych.  Do  tego  istnieją  tutaj  doskonałe 
warunki  naturalne  --  duża  ilość  wartkich  rzek  na  północy  kraju.  Tania  energia 
elektryczna miała decydujący wpływ na szybki rozwój przemysłu w Szwecji. 

Jednak  największym  źródłem  energii  elektrycznej  są  elektrownie  atomowe.          
12 elektrowni atomowych porywają ok. 50% całego zapotrzebowania na energię 
elektryczną,  co  stanowi  15%  krajowego  bilansu  energetycznego.  Ponad  40% 
łącznego  zapotrzebowania  energetycznego  Szwecji  pochodzi  z  importu  ropy,              
a  7%  z  importu  węgla  kamiennego  i  koksu.  Pozostałe  źródła  to  paliwa 
biologiczne, torf, odpady itp.  

Grupa 4: 

Gospodarka i przemysł. 

Jeszcze  na  początku  XX  wieku  rolnicza  Szwecja  była  jednym  z  najuboższych 
krajów  Europy.  Późniejszy,  szybki  proces  uprzemysłowienia  zawdzięcza 
bogatym  złożom  rudy  żelaza,  lasom  i  ogromnym  zasobom  energii  wodnej. 
Przede  wszystkim  jednak  ludziom,  którzy  potrafili  spożytkować  te  bogactwa 
naturalne  dla  dobra  swojego  kraju.  Dziś  Szwecja  jest  jednym  z  najbogatszych 
krajów świata, nowoczesnym i wysoko uprzemysłowionym.  

background image

Państwo  jest  jedynym  właścicielem  lub  zachowuje  pakiet  kontrolny  w  bardzo 
wielu  przedsiębiorstwach,  w  różnych  gałęziach  przemysłu.  W  wielu  branżach 
państwo zachowuje monopol, np. handel alkoholem, handel lekami (apteki) oraz 
gry  hazardowe.  Takie  gałęzie  jak  przemysł  energetyczny,  wydobywczy,  leśny, 
zbrojeniowy są również zdominowane przez państwowego właściciela. Roczny 
obrót państwowych przedsiębiorstw dochodzi do 300 miliardów koron (2003r). 

Poza  sektorem  państwowym  występuje  duża  koncentracja  produkcji  i  kapitału  
w wielu spółkach o powiązaniach międzynarodowych. 20 największych spółek, 
między  innymi  AGA,  ASTRA,  Electrolux,  Ericsson,  Pharmacia,  Volvo  i  SCA, 
odpowiadają za blisko połowę szwedzkiego eksportu. 

  

Grupa 5: 

Turystyka i ochrona przyrody. 

Szwecja  to  kraj  gdzie  swoje  hobby  realizować  mogą  żeglarze,  narciarze, 
wędkarze,  amatorzy  rowerowych  i  górskich  wycieczek,  zainteresowani  historią 
oraz  wszyscy  ci,  którzy  pragną  bezpiecznie  wypocząć  w  spokoju  i  ciszy, 
otoczeni piękną surową skandynawską przyrodą.  

Szwecja  kusi  otwartą  przestrzenią,  swoim  odmiennym,  bardzo  urozmaiconym, 
często  dzikim  krajobrazem,  i...  ogromną  ilością  jezior  pełnych  ryb!  Dla 
wędkarzy,  to  czysty  raj.  Na  obszarze  znacznie  większym  od  Polski  żyje 
pięciokrotnie  mniej  mieszkańców.  Daje  to  unikalne  możliwości  odpoczynku          
od  tłoku  i  przebywania  sam  na  sam  z  naturą  —  dosłownie.  Szczególnie 
egzotycznych  wrażeń  dostarcza  północna  Szwecja,  gdzie  żyją  jedyni  chyba 
„Indianie  Europy”,  hodowcy  reniferów  —  Lapończycy.  Zimowa  Szwecja,             
to  czysty  raj  dla  narciarzy.  Doskonale  wyposażone  ośrodki  sportów  zimowych 
zapewniają  najwyższy  komfort.  Wybór  jest  ogromny  -  na  każdą  kieszeń.

 

Czystość  środowiska  przyrodniczego  Szwecji  to  niewątpliwy  jej  atut.                    
W  dziedzinie  ochrony  przyrody  kraj  ten  należy  do  przodujących  w  świecie. 
Istnieje  tu  16  parków  narodowych  o  łącznej  powierzchni  ponad  6,5  tys.  km

2

,          

z  których  7  znajduje  się  na  terenie  Laponii.  Do  tradycji  kulturowych  należy 
coroczne  organizowanie  uroczystości  o  charakterze  ludowym,  w  których 
historia sięga często czasów pogańskich. 

      

 

 

background image

Grupa 6: 

Wikingowie. 

Wikingowie-  rozbójnicy,  podróżnicy,  odkrywcy.  Lud,  którego  w  okresie 
wczesnego  średniowiecza  bali  się  wszyscy  mieszkańcy  przybrzeżnych  miast            
i  wiosek  od  Wysp  Brytyjskich  po  Półwysep  Iberyjski  i  dalej  na  Morzu 
Ś

ródziemnym  po  Półwysep  Apeniński,  a  także  tych  położonych  w  głębi  lądu 

gdzie  z  biegiem  rzek  docierały  wikińskie  łodzie.  Wyprawy  zdobywcze  na 
szeroką  skalę  zaczęli  podejmować  w  VIII  wieku.  W  drugiej połowie IX  wieku 
Wikingowie od piractwa zaczęli przechodzić do kolonizacji. 

"Wiking"  to  wyraz  pochodzący  od  staronormańskiego  vikingr  i  w  okresie 
wikińskim  oznaczający  wszystkich  Skandynawów  (i  ludzi  pochodzenia 
skandynawskiego,  z  wyjątkiem  Skandynawów  osiedlonych  na  wschodzie, 
których  nazywano  Waregami).  Jednak  sam  wyraz  vikingr  oznacza  morskiego 
rozbójnika czyli pirata.  

Domy Wikingów 

Tylko  nieliczna  część  społeczeństwa  wikińskiego  mieszkała  w  miastach. 
Większość  Wikingów  zajmowała  się  uprawą  roli  i  mieszkała  w  małych 
wioskach  usytuowanych  nad  brzegami  fiordów  lub  na  nizinach  we  wnętrzu 
kraju. Często lokowano je na szczytach wzgórz, skąd roztaczał się dobry widok 
na  całą  okolicę.  Pozwalało  to  na  w  miarę  wczesne  zidentyfikowanie 
zbliżających się do wioski osób jako przyjaciół czy też wrogów. 

 

Domy  mogły  być  różnej  wielkości  (od  10 do 100  stóp długości,  czyli 3 do  30 

metrów).  Największe  miewały  czasem  długość  i  250  stóp  (83  metry).  Często 
wikiński dom miewał tylko jedno pomieszczenie, które w zależności od potrzeb 
dzielono na mniejsze pomieszczenia mieszkalne i obory lub stajnie dla zwierząt. 
Wzdłuż ścian izby umieszczone były ławy pokryte skórami zwierząt służące do 
siedzenia i spania. Łóżek używano tylko w bogatych rodzinach. Palenisko było 
umieszczone  pośrodku  izby  i  było  głównym  źródłem  światła  i  ciepła  w  domu. 
Dym  z  niego  uchodził  przez  dziurę  w  dachu.  Gdy  potrzebowano  dodatkowego 
oświetlenia  używano  lamp  napełnianych  woskiem  lub  łojem.  Najważniejszym 
pomieszczeniem w wikińskim domu była główna izba z paleniskiem. 

 

Uczniowie  z  poszczególnych  grup  opowiadają  o  Szwecji  wg  poszczególnych 
kategorii,  nauczyciel  uzupełnia  wypowiedzi  dzieci  a  także  prezentuje  ilustracje  
i zdjęcia wiążące się z tematem. 

background image

    

    

 

 
Fragment  mapy  fizycznej  Europy,  Pojezierze  Środkowo-szwedzkie,  Wartkie 
rzeki  na  północy  kraju,  Północna  Szwecja  –  Normand,  Wybrzeże,  Góry 
Skandynawskie, Ratusz, widok na morze,  „wielkie ryby”. 
 

    

   

 

      

 

     

    

  

background image

Wikingowie….                                               Domostwa…. 
 

  

     

  

 

    
Bitwy…. 
 

 

 
Łodzie Wikingów…. 
 

    

        

         

  

 
A teraz wysłuchajcie muzyki skomponowanej przez Edwarda Griega – norwega, 
zafascynowanego  literaturą  (legendy,  poezja  ludowa)  oraz  muzycznym 
folklorem skandynawskim. 
 
Jaki nastrój ma ta muzyka? 
Co wyobrażaliście sobie podczas słuchania? 

background image

Jakie obrazy „malowała wasza wyobraźnia”? 
Spróbujcie wymyślić tytuł do tego utworu. 
 
Weźcie kartki z bloku technicznego, przygotujcie farby i pędzle. 
Spróbujcie namalować to, co sobie wyobrażaliście podczas słuchania utworu. 
Po skończeniu, dzieci wypowiadają się na temat prac swoich i kolegów. 
Wystawa prac. 
 
Przypomnijcie proszę, jakie znane Wam nazwisko, kojarzy się ze Szwecją? 
Asrtid Lindgren
Jest ona znaną na całym świecie szwedzką autorką literatury dziecięcej, została 
uhonorowana Orderem Uśmiechu. 
Wymieńcie, jakie znane Wam  książki napisała? 
 
Nauczyciel objaśnia: 
Inne  ważne  postaci  Szwecji,  to  min.  Alfred  Nobel,  który  był  szwedzkim 
chemikiem,  wynalazł  dynamit.  Właśnie  on  przyniósł  mu  dużą  fortunę.

 

W  swej 

ostatniej woli Nobel przeznaczył cały majątek o wartości około 31.5 mln koron 
szwedzkich na nagrody. Postanowił, iż co roku dochód ze spadku ma być  
dzielony  na  pięć  równych  części  pomiędzy  tych,  którzy  w  poprzednim  roku 
szczególnie zasłużyli się ludzkości. Stąd dzisiaj mamy słynne nagrody Nobla. 
 
Na uwagę zasługuje również, Anders Calsius, szwedzki fizyk i astronom, który 
opracował  skalę  temperatur,  nazywaną  skalą  Celsjusza  i    stosowaną 
powszechnie w wielu krajach. 
 
ZAKO
ŃCZENIE. 
 
Podsumowując dzisiejsze zajęcia, napiszcie w zeszytach temat lekcji ( W kraju 
„Dzieci 

Bullerbyn”), 

pod 

tematem 

wklejcie 

krzyżówkę, 

którą 

rozwiązywaliście.Teraz  wspólnie  zredagujemy  krótką  notatkę,  zawierającą 
najważniejsze informacje o Szwecji. 
 
(Przykład): 
Szwecja  –  jeden  z  krajów  skandynawskich,    leży  w  północnej  części  Europy, 
nad  Morzem  Bałtyckim.  Należy  do  Unii  Europejskiej.  Władzę  w  państwie 
sprawuje król. 
Stolicą  Szwecji  jest  Sztokholm.  Jest  to  malownicza  kraina  jezior,  wybrzeży 
morskich,  z  mnóstwem  lasów  i  pasmem  gór.  Kraj  ten,  przoduje  w  dziedzinie 
ochrony  przyrody.  Ważniejsze  postaci  Szwecji,  to:  Astrid  Lindgren,  Alfred 
Nobel i Anders Calsius. 
Z historią kraju związani są Wikingowie – wojownicy, podróżnicy i odkrywcy.